KRONIEK van dm DAG. Gevaarlijk spel. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCBE fnVT COKUNT (W.O. Dl QQESOU CBT.) VAN VRIJDAG 3 DECEMBER 1937. No, 285, KERK EN SCHOOL De nationale vlag. CORRESPONDENTIE. Eén lepel M ill i o nen Léve rtr a a n ZEELAND. De affaire der Cagoulards Het is nu bijna drie weken geleden, dat het Fransche volk vergast werd op de eerste onthullingen inzake een terro ristisch complot, dat overal in het land 3ffln vertakkingen zou hebben. En nog steeds druppelen nieuwe onthullingen uit het geheimzinnig zwerk van den po- Iitieken sensatie-hemel, zonder dat de verontruste openbare meening er achter kan komen, wat de zaak in werkelijk heid te beteekenen heeft. Dat deze af faire der „cagoulards" van den beginne af schromelijk werd overdreven, staat wel vast. Maar dat ze heelemaal niets om het lijf zou hebben, gelijk een deel der Fransche pers dagelijks bij hoog en bij laag meent te moeten bezweren, is ■aar alle waarschijnlijkheid een over drijving in tegenovergestelde richting. Uit de schaarsche officieele gegevens kan worden opgemaakt, dat men te doen heeft met een meer of minder machtige para-militaire organisatie, welke het herstel der monarchie in haar vaaïidel had geschreven, Als overgangsmaatregel had men zich een soort dictatuur ge dacht. De leden der organisatie wen- schen overigens geen „cagoulards" ge noemd te worden; dit is ook geen oor spronkelijk Fransch woord, het is afge leid van „cagoule" (Lat. cucullus, kap): het boetekleed met kap voor monniken ast herinnert aan den dracht der leden van de Ku Klux Klan in Amerika. Deze Franschen dan vormden een „Comité Secret d'Action Révolutionnaire", een geheim comité van revolutionnaire ac tie, „C.S.A.R.", waarvan de Parijzenaar bereids „César" heeft gemaakt. Van dien César zouden vooraanstaande leden der rechtsch-extremistische beweging lid zijn. Men is tot dusver nog in gebreke gebleven zulks te bewijzen, maar be kend is, hoe in dit verband de namen zijn genoemd van den gepensioneerden gene- raad Duseigneur en zijn secretaris burg graaf Douville Maillifeu, van Moreau de la Meuse, de gebroeders Deloncle, Hubert Pastré en hertog Pozzo di Bor- go, die allen reeds zijn gearresteerd. Den communisten is het lijstje, 't welk al een dertig namen bevat, niet lang en niet compromitteerend genoeg; zij dringen aan op de gevangenneming van mannen als Tardieu, De la Rocque, wiens oudere broer, graaf Pierre, secretaris is van den graaf van Parijs (maar Pierre gaat niet door dik en dun met zijn broeder mee en bovendien, de ex-vuurkruisers zijn van de monarchisten plus royalistes que le roi) van Doriot, Daudet, één der leiders van de Action Frangaise, en van De Kerillis, die allemaal niets dan handlan gers van Hitler en Mussolini zouden zijn. Van rechtsche zijde voert men aan, dat, den naam ten spijt, de „César" al eenige jaren bestaat, vrijheid van be weging en zelfs de vriendelijke bescher ming der autoriteiten genoot. Dit alles, opdat, naar nu gebleken zou zijn, de Voiksfrontregeering zou kunnen ingrij pen wanneer zij dat voor haar propa ganda noodig achtte. Overigens, zoo wordt van dien kant betoogd, zou zij tot minstens even sensationeele ontdekkin gen komen indien de politie het linksche kamp eens ging doorsnuffelen. Elk der partijen heeft met die bewa pening natuurlijk geen andere dan de fensieve bedoelingen; zij dient slechts om den noodigen tegenstand te kunnen bieden aan een vijandelijken aanval. Wat er van die wederzijdsche beschul digingen waar is, wagen wij niet te be- oordeelen. Geen van beide partijen is brandschoon, maar het lijkt ons een nog al gevaarlijk experiment als juist is, wat de rechterzijde de regeering in de schoe nen schuift. Al moet heel de affaire cum grano salis worden genomen, een feit is, dat er munitie en granaten, machinege weren en andere schietwerktuigen zijn gevonden. En dan laten we de ontdek king van clandestiene radiozenders hoeveel amateurs zouden niet zoo'n toe stelletje bezitten? van ondergrond- sche arsenalen en wat dies meer zij, maar buiten beschouwing. Voor een deel kan men die voorshands nog beschouwen als thuis te hooren in detectiveromans. Voor een ander deel zijn de feiten opgeblazen. Wie eenmaal de Parijsche riolen heeft geroken, heeft voor zijn verder leven daarvan zijn bekomst en wenscht geen hernieuwde kennismaking, zelfs niet als er staatsgreepbelangen mee gemoeid zouden zijn. Voor het overige vraagt men zich hier af, hoe het mogelijk is, dat men in Pa rijs en in de departementen onder en boven den grond tuighuizen zelfs in gemeentelijke gebouwen kon inrich ten, zonder dat iemand daar iets van bespeurde; hoe het bestaanbaar is, dat uit een fabriek te Parijs gedurende drie jaren per dag vijfhonderd pond glyce rine (noodig voor de samenstelling van explosieve stoffen) kon verdwijnen zon der dat iemand daarvan ook maar het flauwste vermoeden had. Ook als het vijf pond was, en daarmede zullen we wel dichter bij de waarheid zijn, blijft het een raadsel. Als er honderden gewe ren kunnen worden ingevoerd, tonnen munitie, dan hapert er een en ander aan de controle. Het schijnt nog allerminst zeker, dat de gearresteerden wegens handelingen tegen de veiligheid van den staat ge richt, zullen moeten terecht staan. Vele punten, o.a. ten aanzien van de herkomst der gelden voor de bewapening, liggen nog in het duister. Wellicht draait het er op uit, dat de gearresteerden zich eenvoudig te verantwoorden zullen heb ben voor het clandestiene bezit van wa penen, wat natuurlijk heel iets anders is dan een staatsgevaarlijke samenzwering. Au fond is het echter wel degelijk een treurige affaire, weinig geschikt om het de laatste jaren toch al geschokte ver trouwen in Frankrijk te herstellen. Er is gespot met deze „samenzwering", het nieuwste spel der schooljeugd te Pa rijs is „cagoulardje"! de ietwat thea trale verklaringen door den socialisti- schen minister van binnenlandsche za ken Dormoy afgelegd, hebben eer daar toe meer aanleiding gegeven dan de spotvogels doen zwijgen. Anderzijds wordt er met den ijver een betere zaak waardig politieke munt uit de onver kwikkelijke kwestie geslagen. Voor den welmeenenden Franschman bedroevend om te aanschouwen. De innerlijke ver deeldheid gaat voort de binnen- en bui- tenlandsche positie van het groote Fran sche volk te verzwakken. UH b©t E&geUch vu PAUL TRENT. 53). „Het is heel jammer. U zoudt zoo'n geschikt paar zijn". „Gelooft u dat luitenant Hallam te vertrouwen is?" „Onvoorwaardelijk". „Hoe rijmt u dat met het feit, dat hij voor ons werkt? Hij is dan toch een spion". „Misschien handelt hij onder dwang. De baron heeft zijn gewone methode gevolgd een val uitgezet waar Hallam is ingeloopen en nu heeft hij hem door vrees in zijn macht. Die methode is vroeger ook al doelmatig gebleken. Nu ook. Mijnheer Hallam zal spoedig vrij zijn. Ik had gehoopt hem door an dere banden dan vrees te binden. Lief de is oneindig' machtiger, juffrouw Glyn, u kunt alles met een man doen. U zoudt hem zijn land, zijn eer, alles kun nen doen vergeten. Luitenant Hallam dineert vanavond met u. Waarom bindt u hem niet op die manier? De baron zegt, dat u met hart en ziel bij ons be hoort. Ik kan dus ronduit spreken. De „dagis nabij. Wij zullen winnen. Duitschland zal de eenige natie worden, die meetelt. Wij zullen Europa domi- neeren en daarna de geheele wereld. Wij werken voor een groot doel en als we Ned. Herv. Kerk. Cand- J. Veen te Utrecht is beroepen te Kerkwerve-Serooskerke. Geslaagd voor het examen 3en stuurman de heer P. L. Meijboom, leer ling van de De Ruyterschool te V 1 i s- s i n g e n. Tot notabele der Ned. Herv. Kerk voogdij te Oudelande werd herko zen de heer Joh. van 't Veer. Prins Bernhard en de Nederlandsche padvinders. Prins Bernhard, die zooals men weet koninklijk commissaris is van de Nederlandsche padvinders en als zoo danig heden voor de tweede maal de vergadering van het dagelijksch bestuur zou bijwonen, heeft aan zijn particulie ren secretaris, jhr. mr. C. Dedel, opge dragen den hoofdcommissaris, den heer A. Oosterlee, te berichten hoezeer het Z.K.H. spijt voorloopig deze vergaderin gen niet te kunnen bijwonen en den heer Oosterlee te verzoeken zich met de al- geheele leiding van de Nederlandsche padvinders te belasten. Aan het voorloopig verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp betref fende bepalingen omtrent de vlag van het Koninkrijk der Nederlanden, wordt ontleend: Een aantal leden betoogde, dat het wetsontwerp overbodig was. De offici eele vlag is thans bij K.B. vastgesteld. De strekking van dit wetsontwerp, dat beoogt afwijkingen en toevoegingen door het stellen van een strafbepaling te we ren, achtten zij van weinig beteekenis. Al bewonderden deze leden het be staande dualisme niet, zij achtten het juister de ontwikkeling op dit gebied af te wachten, wat hier groeiende is niet bij de wet tegen te gaan, maar de zoo zeer geprezen vrijheid in dezen te eer biedigen. Verscheidene leden, hoewel zij toe juichten, dat de kleuren van de Neder landsche vlag nu einde..jX wettelijk wor den geregeld, betreurden het echter, dat de regeering haar keus heeft gevestigd op het rood, wit en blauw. Zij zouden het meer met onze geschiedenis in over eenstemming hebben geacht, indien de keuze ware gevallen op oranje, wit en blauw. Als voornaamste redenen om het oranje te verkiezen in plaats van het rood wezen deze leden er op, dat de drie kleur oranje-wit-blauw baar ontstaan dankt aan het verlangen en de voorkeur van ons volk zelf. Als bijkomstige redenen wezen zij op de volgende voordeelen van de oranje- blanje-bleu vlag. De kleurverbinding, mits met diep rood-oranje en diep-azuurblauw is veel mooier dan met'de roode kleur. Vervol gens, de oranje kleur onderscheidt onze vlag gemakkelijker van de vlaggen van andere natiën, zooals bv. de Fransche, die aanhoudend met de onze verward wordt. Tenslotte .verdwijnt dan het zon derlinge verschijnsel, bij andere volken onbekend, dat wij bij onze vlag nog een afzonderlijke oranje-wimpel blijken noo dig te hebben. Op grond van historische feiten, toon den deze leden aan dat het oranje aller minst kort na 1630 uit de vlag is ver dwenen, en dat bij het Nederlandsche volk nooit de kennis van en de waardee ring voor het echte oranje-blanje-bleu verloren is geweest. Vooral de historische ontwikkeling dringt naar het oordeel van deze leden" om weer bij de officieele vaststelling van de vlag van het Nederlandsche volk, welke vaststelling nu voor het eerst vrij van partijtwisten en in volle vrijheid ge schieden kan, het oranje-wit-blauw te herstellen. De oranje-blanje-bleu vlag (Ingez. Med.) geslaagd zijn, zult u niet worden verge ten". Hij zweeg en keek haar nadenkend aan, „U zult schitteren aan het grootste hof dat de wereld ooit gekend heeft. U houdt van diamanten u zult er mee overdekt worden". „Ik kan met mijnheer Hallam samen werken, zooals u zegt, ik heb gezond verstand genoeg. Hij hoeft niet te weten, wat ik ben". „Ik geloof, dat ik u begrijp", zei de prins minzaam. ,,U wilt niet, dat hij iets van het verleden weet, maar als u ge trouwd is, kunt u langzamerhand zijn werk gaan deelen". „U hebt het begrepen. Dank u". „Het zal me een genoegen zijn u weer te ontmoeten. Misschien morgen, nadat u mijnheer Hallam heeft ontmoet? „Ik zal telefoneeren", zei ze en stak haar hand uit. Hij vergezelde haar naai de deur van het hotel, waar hij een taxi aaniiep. „Veel succes, mijn kind". „Dank u", antwoordde ze bedaard. Valda ging in een nadenkende stem ming naar haar kamers terug Uit het geen de prins gezegd had bleek duide lijk, dat hij dacht, dat Guy voor de Duitschers werkte en dat zij hem ver trouwden. Maar klaarblijkelijk handelde Guy in samenwerking met de Britsche Admiraliteit. Er kwam een glimlach op haar gezicht bij de gedachte, hoe zoo wel de prins als de baron bij den neus werden genomen, maar het voornaam ste gevoel was toch dat van opluchting dat Guy geen spion was. Ze riep Marie en gaf haar orders voor het diner. De eerstvolgende uren kon den haar lot beslissen en ze moest a1 haar best doen om te slagen. Nog nooit had ze zich zooveel moeite gegeven om mooi te zijn De zwarte japon was laag aan den hals en toonde de schoonheid van hals en schouders. Haar eenig'e sie raad was een snoer paarlen ze droeg geen ringen en haar handen behoef den ook geen vers'ering. De bleekheid van haar wangen verhoogde nog het schitteren van haar oogen. Haarlippen waren rood door gezond rood bloed en goede gezondheid. „Mademoiselle ziet er lief uit van avond". zei Marie bewonderend, Maar Valda dacht nog diep na. Over een paar minuten zou Guy hier zijn en moest op alles zijn voorbereid. Hij moest in ieder geval nooit weten dat ze in relatie had gestaan tot den Duitschen Geheimen Dienst. Wanneer ze terug zag op de ve le diensten, die ze aan den grootsten vijand van Engeland had bewezen, be greep ze hoe hij haar zou veroordeelen om wat ze gedaan had. In haar verbeel ding zag ze reeds de afkeuring en ver achting in zijn oogen. Eindelijk besloot ze om Sylvester's aanbod aan te nemen, wanneer haar schoonheid Guy vanavond niet ver overde. Er werd gebeld en haar hart be gon luider te kloppen. Marie bracht een toch is de vlag, waaronder de worstel strijd tegen Spanje is gevoerd, waarvan het volk zijn geheele geschiedenis afle zen kan, waarmede het zijn vorstenhuis in onlosmakelijk stamvaderlijk verband met zijn eigen bestaan plaatst, waarmede het zijn unieke plaats onder de volken klaar ten toon stelt, zijn grondlegger schap van de Zuid-Afrikaansche staten- stichting en in Amerika o.a. van de stad New-York in gedachtenis doet blijven. In tegenstelling hiermede verklaarden vele leden zich met het regeeringsvoor- stel te kunnen vereenigen. Zij betreur den, dat in deze materie onwezenlijke tegenstellingen in het land waren opge roepen, waarvoor geen schijn van aan leiding bestaat. Zij meenden overigens, dat het er niet zoo buitengewoon veel toe doet, welke van de beide in onze historie wortelende vlaggen de officieele is. Het meest natuurlijke is dan, zich aan te sluiten bij wat gedurende de laatste eeuwen gegolden heeft. Deze leden zagen geen reden om, nu de regeering voorstelt de vlag, die ge durende de 125 jaren van het koninkrijk feitelijk heeft gegolden, ook tot de offi cieele vlag te maken, daartegen histori sche excepties op te werpen. Aan een vlaggenstrijd hebben wij in dit tijdsge wricht minder dan ooit behoefte. De boterheffing. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag, bedoeld in artikel 2 van de crisis-zuivelbeschikking 1935 V, dit is het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 2 December tot 9 December wederom is vastgesteld op 60 cent per kg. De vijfhonderdste retourvlucht Ïndië-Nederland, Op 13 Nov. jl. dus twee en een halve week geleden, vertrok de „Torenvalk" onder bevel van gezagvoerder Parmen- tier voor de vijfhonderdste vlucht van Nederland naar Indië. Dinsdagmiddag jl, daalde de „Torenvalk" weer op Schiphol en gingen Parmentier en de andere leden der bemanning genieten van de verlofdagen, die op elke Indië- vlucht volgen. Zij hadden voor de 499ste maal den dienst van Batavia naar Am sterdam gevlogen. En toen derhalve gistermiddag te kwart voor vijf gezagvoerder Hulsebos, komende uit Batavia, met de „Reiger" op Schiphol neerstreek, had hij daarmee' de vijfhonderdste vlucht in deze richting volbracht. Evenmin als men van de vijfhonderd ste vlucht naar Batavia 'n feest had ge maakt, gebeurde dat met de vijfhonderd ste retour-vlucht. Maar evenals toen, in den morgen van den 13 Nov,, liet men ook nu deze gebeurtenis niet ge heel onopgemerkt voorbijgaan en wa ren er verscheidene be'angste'lenden bij de aankomst van het Indië-vliegtuig. S. te St. Laurens. Dank voor uw opmerkingen. Wij achten die dermate van belang dat we ze aan den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. hebben doorgegeven. bevat evenveel vitaminen als 3 tepels gewone levertraan. Millioenen Levertraan is geijkt op 1.200.000 Internationale eenheden vitamine A, de groeibevorderende en ziektewerende vitamine. 100.000 Intern, eenh. vitamine D, voor de vorming van krachtige beenderen en tegen Engelsche ziekte. Groote Fiesch 60 ct. Dubbele Flesch 90 et. (Ingez. Med.) prachtig bouquet bloemen. Er hing een kaartje aan graaf Feldenstein en zij wendde zich af, „Zei ze maar in de keuken", zei ze tegen de dienstbode. „Maar. „Ik wil ze hier niet hebben. Neem ze dadelijk mee", zei Valda bevelend. Eenige minuten later weerklonk de bel weer en ze sprong op. De deur ging open en Guy kwam binnen. „Trek je mantel aan. Ik heb de taxi aangehouden. Waar zullen we dinee- ren?" vroeg' hij toen hij haar de hand gaf. „Hier. Ik heb niets geen lust om uit te gaan. De portier zal de taxi wel weg zenden." Guy keek in de kamer rond. Zij ademde rust en gezelligheid en met een zucht zonk hij in een leunstoel neer. Het was prettig om in gezelschap van 'n sym pathieke vrouw te zijn, een paar uur zou hij zijn verdriet kunnen vergeten. Ja, Valda was een goede kameraad en mis schien had ze wel nieuws van Stella. „Ik heb een cocktail voor ie klaar ge maakt", zei ze opgewekt en bracht twee glazen op een blaadje. „Je verwent me", antwoordde hij lachend. „Ik hoop dat je het prettig vindt o.n hier te zijn, vriend Guy", zei ze. „Je geeft me zoo'n rust. Ik ben blij, dat we hier blijven dmeeren". „Het eten is bijna klaar en Marie zal zichzelf vandaag overtreffen". EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Gisterenavond kwam de afdjeeliing Miiddelburg van de Vereeniging „Neder landsche Beweging voor eenheid door democratie" (E.D.D.) in hotel Du Com merce in vergadering bijeen onder voor zitterschap van den heer mr. M. G. W. v. d. Veur, voorzitter van het voorloo pig bestuur. Deze heeft allereerst onder instem ming van de aanwezigen zijn beste wen- schen uitgesproken voor spoedig herstel van Prins Bernhard. Vervolgens deed hij dit ook voor het spoedig herstel van den heer J. Onderdijk, die zoo belang stellend met E.D.D. medeleeft. Spr. deelde verder mede, dat het voorloopig bestuur meende te moeten aanblijven tot de afdeeling in ledental is vooruitgegaan. Al zijn de verkiezingen goed afg'e'open voor de democratie, toch dreigen er nog ernstige gevaren van de zijde der dictatuur en is er een groote taak weg gelegd voor E.D.D. Men moet nu de vereeniging consolideeren. Men wil nu eerst een openbare ver gadering houden en dan trachten nieu we leden te werven, dan kan op nor male wijze een definitief bestuur wor den gekozen. Het voorloopig bestuur zag gaarne nog de heeren P. Francois en I. P. J. de Groot aan zich toegevoegd, waarmede de vergadering zich ver- eenigde. Verder hebben met mevrouw Van LeeuwenDrost zitting de heeren mr. v. d. Veur, mr. A. J. van der Weel, dr. S. S. Smeding, L. A. M. van Wae- geningh en W. Heijliger. De voorzitter zeide, dat het de be doeling is in de tweede helft van Januari of, begin Februari een beschik bare tentoonstelling op het gebied van E.d.D. te Middelburg te houden en dan een propagandaavond daaraan te ver binden. Als sprekers wilde het bestuur uitnoodigen mevr. E. J. van den Broecke De Man, en de heeren J. J. Vorrink en mr. J. J. R. Schmal. Thans werd besloten naar de alge- meene vergadering der vereeniging op 8 Januari te Utrecht te zenden de hee ren dr. S. S. Smeding en W. Heijliger en als derde vertegenwoordigster of verte genwoordiger mevrouw BoassonSan ders of den heer M. IJ. Boasson. Later werd besloten dr. Smeding als officieel afgevaardigde op te geven. Besloten werd inzake de dan te be handelen statuten en huishoudelijk reglement enkele amendementen in te dienen. Daarvan is wel het voornaamste dat om de naam te doen zijn „De eenheid der Democratie" wat volgens de toe lichting het wezen der beweging beter weer geeft. Ten tweede was men tegen de bepa ling, dat candidaten voor het bestuur van een afdeeling eerst aan het hoofd bestuur moeten worden bekend gemaakt en dat men alleen op de candidaten mag stemmen, die het hoofdbestuur heeft goedgekeurd. Besloten werd voor te stellen te bepalen, dat het hoofdbestuur gehoord den Raad van Advies een be stuursverkiezing nietig kan verklaren. Ten slotte had men ernstige bezwaren tegen de aanschrijving van het hoofdbe stuur dat dit zal overwegen of ingedien de voorstellen op de agenda voor de al- gemeene vergadering zullen worden ge plaatst en wil men bepaald zien, dat de ze er op moeten komen, al of niet voor zien van een prae-advies van het hoofd bestuur. Met een krachtige opwekking tot de aanwezigen om propaganda voor leden winst te maken sloot mr. v. d. Veur de vergadering. Inderdaad was het diner voortreffelijk en Valda gaf er een goede oude Bour gogne bij, een echte mannenwijn Ze had genoeg wereldkennis, om te begrijpen, dat een man, die goed gedineerd heeft, tevreden is. Ze had zelfs de moeite ge nomen naar een sigarenwinkel te gaan en een. kistje fijne sigaren te koopen. Ze reikte hem zelf de lucifer en keek toe hoe hij een diepe rookwolk inhaalde. „Dat is de gemakkelijkste stoel leg je voeten op en andere, als je wilt Ik zie een man graag op zijn gemak. „Je| verwent me heusch, Valda. Je weet hoe het een man naar den zin te maken." „Ik heb in de wereld geleefd." „Maar je hebt niet het gewone leventje geleid van een jong meisje. Ik heb me dikwijls over je verwonderd, Was je va der bij de marine?" „Ja, hoe wee'c je dat?" vroeg ze zacht. „Admiraal Langton heeft het me ver teld Hij was een vriend van je vader". „Weet je hoe mijn vader gestorven nu is? „Ja De admiraal g'elooft niet dat hij' schuldig was". „Ik zou admiraal Langton wel eens willen ontmoeten". Haar oogen waren zacht geworden en hij meende er tranen in te zien. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5