MILD MERICAN CIGARETTES BUITENLAND. KIEZERS K. v. K. GEMENGD NIEUWS» SPORT. ZEEUWSCH-VIAANDEREN O.D. BELGIE. FRANKRIJK. ENGELAND. ITALIË. RUSLAND VER. STATEN. BEURS ru AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER VRIJDAG, r ILVJL -f Markt i Amerika —t Tabak Wett% - Philips Dames f. Hooftman fr (Ingez, Med.) niet zijn zwarten knecht om onder de aanwezigen surprises uit te deelen. Vervolgens hield de heer Van Dijk aan de hand van lantaarnplaatjes eene interessante causerie over St. Nicolaas- gebak door de tijden heen, vroeger was er kunst aan, thans mag men eerder spreken van confectie. Besloten werd met zang- en dansspe len door de leerlingen onder leiding van mej. Barentsen. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 't Rijks schatkist is ontvangen wegens te weinig betaalde belasting (zonder nadere aan duiding), bij den ontvanger der directe belastingen te Terneuzen f 200. De Spaansche burgeroorlog. DE SPAANSCHE REGEERING EN DE VRIJWILLIGERS. Het ministerie van buitenlandsche za ken te Barcelona heeft de antwoordno ta gepubliceerd betreffende de uitzending van een commissie naar Spanje ter be studeering van de terugtrekking der vrijwilligers. In deze nota wordt o.m. ge zegd dat de Spaansche regeering zich zeer gunstig gestemd toont ten opzichte van de ten uitvoer legging dezer terug trekking onder internationaal toezicht en zij is sterk voorstandster van een aanvaarding van tusschenkomst door commissies. Vervolgens wijst de nota er op, dat preciseeringen noodzakelijk zijn. Zoo vraagt zij naar de grondslagen dei- definities van „buitenlandsche strijders". De Spaansche regeering spreekt er haar groote verrassing over uit, dat in het ontwerp betreffende de terugtrek king der vreemde combattanten het niet- inmengingscomité als zoodanig niet be schouwt de onderdanen van den sultan van Marokko, die resideert in de zóne van het in dit rijk gevestigde Spaansche protectoraat. Franco wil de Oostkust blok- keeren. Franco heeft de Britsche regeering 'n mededeeling toegezonden, w^aarin hij, naar men meent te weten, het voorne men aankondigt de kust van het repu- biikeinsche ,Spanje te blokkeeren. fai dezelfde nota zou Franco mededeelen, dat hij zijn marinecommandanten op dracht heeft gegeven, geen rekening met „neutrale zones" te houden, indien de omstandigheden dat noodig maken. Franco zou verder 't recht opeischen, ieder schip, dat een regeeringshaven wil binnenloopen, aan te houden en aan te vallen, zoodra het de territoriale wate ren bereikt heeft. De strüd in het Verre Oosten JAPANSCHE PARADES. Incidenten in de internationale nederzetting. "De Japansche troepen hebben gisteren en vandaag een „parade" gehouden in de internationale nederzetting. De Ja pansche infanterie trok door de straten van de internationale concessie als een overwinnend leger. De bedoeling van de parade zal wel niet alleen geweest zijn de Chineezen te overtuigen van de Ja pansche macht, doch ook van het terug trekken van Engeland en Amerika uit het Verre Oosten en het prestige van deze mogendheden te schaden. De Ja pansche woordvoerder evenwel ver klaarde, dat het doel was de troepen van Jessfield naar Honghioe te brengen. De Britsche en Amerikaansche autori teiten hebben tegen deze parade gepro testeerd en de verantwoordelijkheid voor ieder incident van zich geworpen. Dat een en ander niet zonder incidenten is verloopen, valt te begrijpen. Op Nankingroad werd een handgra naat naar de paradeerende troepen ge worpen uit een Chineeschen winkel. De Japansche soldaten verbraken onmiddel lijk de gelederen en verspreidden zich in alle richtingen. De man, die de gra naat geworpen had, werd onmiddellijk door een Chineesch politieman doodge schoten. Een Britsch en een Chineesch politie man, alsmede een Japansch soldaat, werden licht gekwetst, terwijl twee Ja pansche soldaten ernstig gewond wer den. Later deed zich nog een incident voor. Een vreemdeling rukte het papieren vlaggetje uit de hand van een Japan- schen toeschouwer en verscheurde het. De man werd door Japansche burgers achtervolgd en door de politie van de nederzetting in een Chineeschen winkel, waarheen hij de vlucht had genomen, be waakt. Tientallen woedende Japansche burgers trokken daarop naar het hoofd bureau van politie en wilden den naam van den man weten. Uit vrees dat de man gelyncht zou worden, heeft de po litie hem door een achterdeur uit den winkel weggeleid. Op het oogenblik, dat de Japansche troepen voorbij het „Grand Monde" theater trokken, wierp een Chinees zich van de derde verdieping op straat met de kreet „leve China." De plek, waar de handgranaat naar de Japansche troepen is geworpen, wordt door Japansche militairen be waakt, terwijl officieren van het Ja pansche leger en ambtenaren van de ambassade een onderzoek instellen. Hedenmiddag werd gemeld, dat één overeenkomst tot stand is gekomen, en dat de Japansche troepen de interna tionale nederzetting hebben verlaten. JAPANSCHE OPMARSCH VASTGELOOPEN Volgens berichten uit Chineesche bron zou de Japansche opmarsch in het ge bied tusschen Sjanghai en Nanking h er en daar zijn vastgeloopen. riet gerucht gaat, dat de Chineesche troepen Kwang-teh zouden hebben heroverd. Ook de opmarsch langs de Jang-tsje zou in de nabijheid van Kiang-jin tijde lijk door twee Chineesche div sies zijn opgehouden. Een bevestiging van deze berichten is nog niet verkregen. Ver der wordt vernomen, dat de Japan- neezen nabij Kiang-jin de barricade voor de scheepvaart versch'llende ma len met dynamiet hebben doen sprin gen. Tevens zijn zij begonnen met de opruiming van het achter deze barri cade liggende mijnenveld. Bombardementen. De Chineesche pers bericht, dat Ja pansche vliegtuigen g'steren opnieuw Sjautsjan hebben gebombardeerd. Ze venhonderd personpn zijn om het leven gekomen, zeshonderd werden gewond, waarvan vijfhonderd ern.stig. Gisteren hebben Japansche vliegtui gen ook aanvallen gedaan op Nanking. Bij den eersten aanval werd een Ja pansch vliegtuig door de luchtdoelar- tiller e omlaag geschoten, bij den twee den aanval werden door Chineesche jachtvliegtuigen twee Japansche machi nes omlaag gehaald. MOTIE VAN VERTROUWEN IN DE REGEERING AANGENOMEN. Donderdagmiddag is er een eind geko men aan het debat over de regeerings- verklaring van het kabinet Janson. Na dat nog eenige sprekers diverse detail punten hadden behandeld en anderen van het woord hadden afgezien werd een motie van vertrouwen in de nieuwe re geering ter stemming gelegd. De motie werd aangenomen met 12932 stemmen en 4 onthoudingen. De blanco stemmen kwamen van drie katholieken en een Vlaamsch nationalist; de andere katho lieken, de liberalen, de socialisten stem den voor. De Rexisten, de Vlaamsch- nationalisten en de communisten en een Vlaamsch-katholiek stemden tegen. DELBOS BEGINT ZIJN RONDREIS, De minister van buitenlandsche za ken, Delbos, is gisteravond naar War schau, de hoofdstad van Polen, ver trokken. Hij zal zijn diplomatieke reis vandaar voortzetten naar Boekarest, Belgrado en Praag. DE HUISZOEKINGEN DUREN VOORT De Sureté nationale heeft huiszoe king gedaan in een in het bosch gele gen huis in de gemeente Echouboula'ns (dep. Seine et Marne), dat dienst deed als wapendepot en werkplaats voor 't laden van granaten voor rekening van de Csar. Er werd hier een hoeveelheid munitie gevonden. De huurster van het huis was reeds bij den aanvang van het onderzoek inzake de activiteit van de Csar naar het buitenland gevlucht. Te Ferroles-Atllly, in het kanton Briecomte Robert, werden dertig kisten met dertig geladen granaten ontdekt. In Noord-Frankrijk heeft de polit*!: een brief gevonden, waar'n Moreau de la Meuse aan een wapenfabriek vraagt, of deze hem met het oog op een even tueele bestelling van een Europeesche regeering mitrailleurs zou kunnen leve ren. RESOLUTIE VAN DE SOCIALISTISCHE PARTIJ. „Geen benzine en olie voor de massa-moordenaars". Uit Parijs wordt gemeld: De socialis tische partij heeft een resolutie aange nomen, waarin wordt besloten onmid dellijk een krachtige actie te ontkete nen onder het motto „geen benzine of stookolie voor de massa-moordenaars" om een uitvoerverbod van benzine en stookolie naar de aanvallende mogend heden te verkrijgen. In verband met deze resolutie heeft het persbureau van de communistische partij een brief gepubliceerd, welke ge richt is aan de nationale commissie van het Volksfront, waarin o.a. wordt ge zegd, dat de resolutie van de socialisti sche partij de niet-inmengingspoütiek' van de regeering veroordeelt. De com munistische partij stelt derhalve voor, dat de commissie de poliiek, welke reeds te lang Mussolini en Hitler heeft bevoordeeld, veroordeel en aan de Fransche regeering verzoekt aan den Volkenbond voor te stellen economische sancties toe te pas sen tegen de landen, welke Spanje en China aanvallen en de vrijheid van handelsbetrekkingen met het irepubli- kemsche Spanje te herstellen, alsmede een beroep te doen op de arbeiders om de goederen, afkomstig uit deze landen, te boycotten. Het Deensche koningspaar komt naar Londen. Naar medegedeeld wordt, zullen de koning en de koningin van Denemar ken voor een particulier bezoek naar Londen komen. Zij zullen waarschijnlijk tien of twaalf dagen in de Engelsche hoofdstad blijven. Gearresteerd wegens het verspreiden van valsche berichten. Een inwoner van Fabrjano is aan gehouden wegens het verspreiden van geruchten, volgens welke de suikerprijs in Italië spoedig zou stijgen, terwijl te gelijkertijd een caféhouder, die geloof hechtte aan deze mededeel'ng, en een voorraad suiker insloeg, in arrest ge steld werd, Incident aan de Poolsche grens. Uit goede bron wordt vernomen, dat de gezant van de Sovjet Unie te War schau opdracht heeft gekregen bij de Poolsche autoriteiten te protesteeren inzake een incident aan de Poolsch- Russische grens op 29 November jl. en bestraffing van de schuldigen te eischen. Op dien dag werd op het station Zdoe- boenovo een Russische trein, welke naar de Sovjet-Unie terugkeerde, door Poolsche militairen omsingeld. Alle Rus sische employes werden gefouilleerd en sommigen zelfs ontkleed. Later werd de trein bij het station Moguiliany opnieuw aangehouden. Een Poolsch wisselwach ter stichtte brand, waardoor een gehee- le wagon werd vernield. Den volgenden dag begaven zich ver tegenwoordigers van den Zuid-Wester spoorweg naar Moguiliany om een on derzoek in te stellen doch de Poolsche autoriteiten verhinderden dit en plaat sten hen onder bewaking. Ook een principe. Een welvarende boer te Honey Brook (Pennsylvanie) heeft er den voorkeur aan gegeven naar de gevangenis te gaan, l ever dan zijn 14-jarige dochter naar"school te zenden. Deze boer, Aaron King geheeten, is lid van de Amish-secte, een godsdien stige beweging, die een voortdurenden strijd voert om het recht te verkrijgen hun kinderen de school te doen verla ten vóór zij den 14-jarigen leeftijd be- re'kt hebben. Leden van deze secte zijn van meening, dat de kinderen na dien leeftijd slechts „wereldlijke kennis" opdoen, welke schadelijk is voor hun geestelijk leven. Door een vredesrechter werd King veroordeeld een boete van twee dol lars te betalen en op zijn weigering dit bedrag te voldoen, werd de boer veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee dagen. K'ng heeft verklaard, dat de aanwe zigheid van zijn dochter thuis noodza kelijk is, en dat alle bijkomstige opvoe ding boven de achtste klassen een dus- danigen invloed op haar zou kunnen hebben, dat zij de gewoonten van haar familie en de leer van haar kerk in den steek zou laten. Eerste noteering is vorige koer(en) daarachter offic.eele noteering van he- den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102%—102% Amsterdam 1936-3% 101%101 Zeeuws. Hyp. B-4 100—100 Cities Service Cy. P. 1958 5 43%—43%' A Amsterd. Bank 150151% A Pref. Jurgens A 137135 A Ned. Gistij en Spiritus! 477479% A De Schelde N.B. 39%— 39% C Am. Smelt en Ref. 3838% A Born. Sum. H M. 177%178 A Houth. Alberts 95%96 C Union Pac, Rr, 66%66% C Int. Nickel Cy. 31 Ned. 1000-4 100%—100% O, Indie 37 1000-3 96%—96% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk. 128%129 A N.I. Hbk. 1000 136%—139 C Ned. H. M, 1000 152%—150%-51 A v. Berke's Pat. 61%—60% C Calvé-Delft 78%—78 A Philips Gem. B. afg. 275—282-84% C Unilever 147%148%-46% C Am. C,ar en Foundry 17%18%-% C Anaconda Cop. 2223-22% C Bethlehem St. 37%38%-% C Kennec Copper 27%27%-% C U. States St. C. 40%—42%-% C North Am. Cy. 16%17% A Kon. Petr. Mpij. 336%339-41% C Contin. Oil Cy. 20%21%-% C Phillips Petr. Comp. 28%29% C Shell Union O.C. 12%12%-% C Tide Water Ass. Oil 11%12% A Ned. Scheepv. U. 115114-15% A H.V[. Amsterdam 412%419-25 A Java Cult. Mij. 152—(157 ObLMsrk* Unilever - KoninkL Robber Gedeponeard A N.I. Su'ker U. 124%—126 A Deli Batavia 204%205 C Deli Mij. 1000 273%—279-77 A Senembah 268%274%-72 C Baltimore en Ohio 9%—9% C Southern Pac. Cy. 15%—15%-% A Southern Rlw. 9%10 A Amst. Rubb. C. 202%—209% -07 A D"li-Bat Rubb. 139—142 A Hessa Rubber 134140-42 A Serbadjadi S.R. 107102% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York heden 8.98% 72.55 6.11 30.59% 1.80 gi ster 8.98% 72.58 6.10% 30.59% 1.80 LEGER EN VLOOT. Luitenant ter zee der eerste klas G. N. H, baron Van Till, werkzaam bij den staf van den commandant der ma ritieme middelen in Zeeland, te V 1 i s- s i n g e n, wordt binnenkort geplaatst aan boord van Hr. Ms. kruiser „Java' Bij het 14e reg. inf. te Berg'en op Zoom zijn voor_ een vrijwillig verblijf in werkelijken dienst onder de wapenen gekomen de dienstplichtige sergeanten J. de Rijke, A. I. van Overbeeke, M. de Jonge, J. Wisse, J. P, Kloet, A. van der Ven, J, Bakker, C. Hageman, J. Qui- rand, L. Bimmel, A. Arendse en L. van Driel. De volgende dienstplichtigen van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom zijn met ingang van 1 December overge plaatst bij het Korps Motordienst: de dienstpl. sergeanten M. de Frel, L. Quast, dienstnl. korporaals L. Bijl, L. A. A. de Milliano, A. B. Huismans, dienstpl. soldaten A. J. H. Vroolijk. G. J, Koppenol, B. Michielsen, W. A. Ver maas, P. G. Scheurwater,' W. J, van Kaam, A, Kasbegren. H. Heuvelman, W. P. van der Ende, C. Booij, J. A. van der Ham, S. G. Hoogendoorn, J P. Reevers en P. J. Schoonderwoerd. Men stelt ons de vraag, hoe het nu e genlijk zit met het kiesrecht voor de Kamers van Koophandel, en hoe de uitslag eener stemming bepaald wordt. Twee vragen dus. De eene zullen wij beantwoorden, de andere niet. Art. 3 van de wet op de Kamers van Koophandel bepaalt, wie in dezen het kiesrecht hebben. Ietwat vertaald in gewoon Nederlandsch komt het onge veer hier op neer. Ten eerste moet men Neder lander zijn. vervolgens ingezete ne des Rijks, en tenslotte gedurende één jaar voordat de kiezerslijst werd vastgesteld, in het handelsregister van de betrokken Kamer voorkomen. Men behoeft dus niet in het gebied der K. v. K. te wonen. Behalve aan deze algemeene voor waarden moet men, om K. v. K.-kiezer te zijn, nog voldoen aan een der drie volgende bijzondere voorwaarden, te weten.' Ie. eigenaar van een handels zaak zijn, alleen, of samen met .andere personen. Men kan ook lid van een vennootschap onder firma zijn. of be- heerend vennoot van een commanditai re vennootschap. D e andere firmanten of vennooten zijn dan óók kiesgerech tigd; of 2e. directeur van een zaak zijn, of adjunct-directeur, of onder-di recteur, of lid van een raad van beheer of raad van toezicht, of commissaris, of wat dan ook, als men in d e zaak maar bestuurs- of beheersbevoegdheid heeft, alléén of tez,amen met anderen, dat doet er niet toe. Dit geldt voor een naamlooze vennootschap en voor een onderlinge ofwel wederkeerige waar borgmaatschappij:, en voor elke andere coöperatieve of .andere rechtspersoonlijkheid bezittende ver eenig ng of stichting op het gebied van handel en nijverheid, of 3e. algemeen gevolmachtig de of algemeen procuratie houder zijn bij een in het han delsregister ingeschreven zaak (het doet er niet toe of hierbij zgn. collec tieve teekening' vereischt wordt of niet). Beh.alve het vorenstaande iindividu- eele of persoonlijke kies recht bestaat er in theorie nl. in de wet ook nog een als organisch bedoeld vereenigingskies- recht. Hiervan werd echter tot dusverre in de p r a c t ij k nog nimmer gebruik gemaakt: het is een doode letter en we schenken er dus verder geen aandacht ,aan. Men heeft ons nu verder gevraagd: is dit kiesrecht niet o n b i 1 lij k? Wij antwoorden: misschien wel, maar: wie weet er een beter? Het systeem der wet is n i e t, dat een zaak een stem uitbrengt, maar per sonen, en wel zoodanige personen, als volgens het handelsregister besturende of beheerende bevoegdheden in het handels- en bedrijfsleven hebben. Men kan nu, natuurlijk, gevallen aan wijzen waarin men meent, dat dit stel sel tot onbillijkheden aanleiding geeft maar, als gezegd: wie weet er een b e- t e r stelse'? Er zijn al heele bibliothe ken over dit vraagstuk volgeschreven en men is het er nog steeds niet over eens Ook een Commissie uit den Midden- standsraad heeft er destijds een advies over uitgebracht, dat nog niet opgevolgd is, en waarvan het de vraag is of het verbetering zou brengen! Dit wat de kiesbevoegdheid betreft. Wij ontvingen zoo juist de aller nieuwste Falconmantels in bruin en licht gele tint met de echte kleermakerskraag dus goed sluitend. Vlasmarkt, Middelburg (Ingez. Med.) En wat het uitpuzzelen van den uitslag der stemming betreft: wij vragen ver schooning, maar daar begeven we ons niet in. De lezer, die ons van luiheid of onver schilligheid, althans onvoldoende be langstelling in dezen, zou verdenken, neme zelf de desbetreffende wetten en besluiten en reglementen en bepalingen eerst eens ter hand, en zie of hij er uit' wijs kan worden. Als hij na een kwartier nog niet om- aspirine of den dokter stuurt, nog tot normaal denken en spreken in staat is dan zal hij ons zeker nazeggen: dat is me te bont! Daar worde uit wijs, wie er ambts halve toe gesteld is, of wie aan leg' voor wereldkampioen-simultaan-dam- men, schaken en bridgen tegelijk heeft. Maar een gewoon mensch krijgt er kip- pevel van! In een beerpu't gevallen en verdronken. Vanmorgen is de 36-jarige P. Bie- mans, wonende in de Heistraat te Rij en (NB.), toen hij een beerput, welke na bij zijn woning is gelegen, opende, daar in gevallen en verdronken. Toen de man na eenigen tijd niet in huis terugkeerde, gingen zijn huisgenoo- ten op onderzoek uit. Een dokter kon slechts den dood constateeren. De heer Biemans was gehuwd en vader van vier kinderen, Alleenwonende man door gasverstikking om het leven gekomen. Toen vanmorgen vroeg de knecht van den fruithandelaar A. M. van Doorn zich aan de woning van zijn patroon, in de Bitterstraat te Zwolle vervoegde kreeg hij, ook na herhaald bellen, geen gehoor. Ongerust geworden heeft de jongen de buren gewaarschuwd waarop men gezamenlijk de woning binnen drong. Men vond den 70-jarigen ouden heer dood voor zijn bed in de slaapka mer liggen, terwijl er in huis een door dringende gaslucht hing. Het bleek dat D. gisteravond een kraan van het gas stel in de keuken na gebruik van het toestel, onvoldoende had dicht gedraaid. Deze nalatigheid heeft hij met den dood moeten bekoopen. Het slachtoffer woonde alleen. SCHAKEN. DE 24STE PARTIJ DOOR DR EUWE OPGEGEVEN. Naar wij vernemen heeft dr. Euwe de 24ste partij, welke gisteravond te Rot terdam is aangevangen en na 40 zetten in een voor Euwe nadeelige positie is afgebroken, opgegeven. De stand is thans: Aljechin 14% punt (negen gewonnen partijen); Euwe 9% punt (vier gewon nen partijen.) voor

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2