GOISCHE COUBAMT£ Lumière BINNENLAND. WEERBERICHT. Dec.; NUMMER 285. TWEE BLADEN. VRIJDAG 3 DECEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Inzake de West-Brabanders en de Zeeuwen. De toestand van Prins Bernhard. ZEELJm MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. B.M.W. B.M.W.'s v.af f495 C. DE LEEUW ffiWiRU Vr. Za. Zo. De eerste natrium-verlichting Gebr. Kunst v.h. Wolders I Dec-f- 0.00 h, ,Opge- h.ZO 3-DI 7 „Ein. 1. ZO Sursu® :ref. K> ir t.b v- rts" te ol. 14.00 chakenï MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- scbap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bg contr. roor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. CSMWK3WI Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Dc Zeeuwen staan op uitsterven, maar geen nood.... het „sterke ras" der Westbrabanders staat, even edelmoedig als geloofsijverig, voor de deur des Kreekrakdams: zij zullen onze landouwen herbevolken en onze provin cie, en passant, weer Roomsch-Katho- liek maken (zooals 't behoort) en dus doende komt alles weer op z'n pootjes terecht, tot heil en voordeel van heel Nederland, van Zeeland in de eerste plaats, en van de Roomsche sterk-rassi- ge Westbrabanders nog een klein beetje ook. Zoo ongeveer ziet ir. Juten van het dagblad „De Avondster" te Bergen-op- Zoom de zaak. Wij hebben in een vorig' artikel reeds doen blijken, dat dit uitsterven nog wel een paar weken den tijd heeft en dat er in elk geval, dunkt ons, niet zoodani ge reden tot ongerustheid bestaat als men elders wel meent al worde de beteekenis van het probleem daarmee op zichzelf niet ontkend. Maar gesteld nu eens, bij wijze van werkhypothese, dat de meer zwartgal- ligen t.a.v. den Zeeuwschen bevolkings im toestand wèl gelijk hadden, en dat dus immigratie, ruime toevoer van versch bloed, wèl noodzakelijk zoude zijn. Zou het dan geheel buiten alle quaesties van godsdienstigen aard of voorkeur om nu toch wel zóó opgelegd wensche- lijk zijn dit nieuwe, versche bloed uit dat fenomenale ras der West-Brabanders te betrekken, als „De Avondster" ons wil doen gelooven? Dit is niet alleen een vraag van quan- titeit, maar ook, en niet minder, dunkt ons, van qualiteit, niet alleen een van hoeveelheid, maar ook een van hoeda nigheid. Hoe staat het nu hiermede? In de Nederlandsche Crimineele Sta tistiek, (uitg. Centraal Bur. v. d. Stat.) zijn de meeste gegevens helaas niet ge splitst naar provincies, zoodat verge lijkingen hier niet overal onmiddellijk te trekken zijn. Maar toch wel een enkele. Zoo vinden wij bv. in de tabel over de toepassing der Kinderwetten, dat relatief en absoluut het aantal schul- digverklaarden van 10 t/m 17 jarigen leeftijd in 1933'35, in Z e e 1 a n jij het laagst was van heel Nederland; per 10.000 van de bevolking van gelijken leeftijd bedroeg het aantal schuldigverklaringen voor Noordbrabant in die drie jaren onderscheidenlijk 121518 en voor Zeeland 11912. Uitvoeriger gegevens vinden wij ech ter in een kortgeleden verschenen stu die van mr. L. Drukker, „De Sexueele Criminaliteit in Nederland" (Dl. VIII van de Strafrechtelijke en Criminologi sche onderzoekingen). Het achtste en negende hoofdstuk van dit boek bevat ten belangwekkende gegevens van ver gelijkend onderzoek. T.o.p. 86 komt een kaart van Neder land voor, waarop het totaal-aantal ze dendelicten per 100.000 mannelijke in woners in verschillende gebieden wordt voorgesteld. Met de Haarlemmermeer- streek, Hollands Noorderkwartier en twee Drentsche streken staat Zee land hier bovenaan (1117 per 100.000); het zwartste stuk na Lim burgs mijnstreek is Brabants westelijk industriegebied (46 pter 100.000), ver volgens West-Brabant (3639 per 100.000) en dan 't aan Zeeland grenzen de deel van Brabant (3334 per 100.000). T.o.p. 90 vinden wij een soortgelijke kaart, vermeldende het aantal delicten door jongens van 10 t/m 17 jaar gepleegd in 1921'30, per 10.000 jongens. Zeeland blijkt ook hier weer met min of meer overeenkomstige streken bo venaan te staan (ten hoogste 1 per 10.000) terwijl de drie genoemde West Brabantsche gebieden erg laag in de no teering staan (2/43 per 10.000). Het slot van 't achtste hoofdstuk de zer studie vangt aldus aan (p. 107): „Het „valt op, dat in Noord-Brabant „het aantal gepleegde delicten relatief „grooter is dan elders, terwijl in deze „provinciemeer echtscheidingen en „scheidingen van tafel en bed plaats „vonden dan elders, en bovendien in de „ze katholieke provincie zeer veel groo tje gezinnen voorkomen en het „aantal ongehuwden verhoudingsgewijs „grooter is dan in niet-katholieke dee- „len van het land." Voorzoover in de criminaliteit een hoedanigheidsbepalende factor gezien kan worden geven de niet alzijdige maar toch wel belangwekkende cij fers waarover wij de heschikking kon den krijgen, nu al niet direct reden om met hartstochtelijk verlangen uit te zien naar den komenden opmarsch der Room sche Brabanders. De criminaliteit, met name de sexu-' eele criminaliteit, kan min of meer een indruk geven omtrent den zedelijken aard eens volksdeels; hoe staat het nu echter met den verstandelijken aard dezer fameuze Brabanders? Ook hieromtrent zijn uitstekende ge gevens beschikbaar. Het Centraal Bureau voor de Stati stiek heeft nl. in 1935 (bij Wolters, Gro ningen) uitgegeven een studie omtrent de intelligentie-verhou dingen in Nederland. Deze om ve lerlei reden bijzonder interessante stu die geeft ons ook hier wel een en ander ter geruststelling (voor ons Zeeuwen) ter overdenking (voor al te heetgebakerde Westbrabanders). Een statistiek voordeel dezer studie is hierin gelegen, dat zij met reeds geselec teerd materiaal werkt. Zij berust nl. op breed intelligentie-onderzoek van r e - c r u t e n doch met uitschakeling der van-te-voren afgekeurden. Dit betee- kent dus, dat aan de intelligentie ver schillen die bij dit voor-geselecteer de materiaal optreden, groote waarde gehecht mag worden. Ook het getal der „getesten" (bijna 27.000) is ruimschoots voldoende. Op p. 29 vinden wij dan een overzicht van de provinciën naar het in telligentiegemiddelde. Bovenaan staan Noord- en Zuid-Holland, met resp. 93,4 en 91,3; dan volgt Utrecht met 89,1, daarna komt Zeeland met 82,5. Vervolgens Overijsel, dan Groningen, Gelderland, Friesland, Drenthe, Lim burg.... en als hekkensluiter Bra bant met 70.7! Evenwel: op deze cijfers is natuurlijk de groote-stadslucht nog eenigszins van invloed. Die invloed is in Zeeland geringer dan elders, bv. in Brabant. Op p. 28 vindt men dezen invloed uitgescha keld, door vergelijking der intelligentie gemiddelden van de groepen der kleine gemeenten binnen elke provincie. Dan staat Zeeland heelemaal boven aan, Noordbrabant heelemaal^ onderaan de lijst! Volstaan wij nog met deze zinsnede uit de Samenvatting van de uitkomsten van dit onderzoek (p. 65): „Wat de ge ografische verdeeling betreft: zonder eenigen twijfel zijn Noord en Zuid-Hol land, benevens Zeel and, de in tellectueel gunstigste provincies, waarbij zich Utrecht en Overijssel als zeer goede aansluiten. Limburg en Noordbrabant daar entegen zijn de meest ongun stigehet laagste intelligentiepeil heeft 's-Hertogenbosch met omge ving". Laat ons het hier bij laten. We hebben ons werk ditmaal niet met vreugde opgeknapt. Wij hebben per soonlijk onderscheiden goede en zeer gewaardeerde vrienden onder ide roomsch-katholieke Brabanders. Hun bonhomie, hun vriendelijkheid en harte lijkheid en gemoedelijkheid en gastvrij heid zijn evenzoovele menschelijke deug den, waarvoor wij de waardeering heb ben die ze verdienen. Ook de ontwikkeling der dingen op politiek en economisch gebied zien wij met gelaten berusting aan: het komt in 't einde toch al zoo als 't komen moet. Als reeds eerder gezegd: anti-papis- me als zoodanig is ons bij dit alles vreemd*) al zal een zeker polit;ek-eco- nomisch ultramontanisme, mocht het acuut worden, ons zeker op de bres vin den. ^Maar: de Roomsche landgenoot is ons in geen enkel opzicht minder dan de niet-Roomsche. Als wij dus in het vorenstaande enkele harde dingen over Brabant hebben moe ten stellen), die den Brabanders mis schien niet prettig in de oor en zullen klinken: dat zij het den man verwijten, die in dat Bergen-op-Zoomsche courant je de zaak aan het rollen bracht en niet ons, die slechts handelden volgens de bekende versregels uit de chanson bur lesque: Cet animal est trés méchant Quand on l'attaque, il se défend! De lichtgeloovigheid wapent en on derhoudt dei troepen, die in dienst van den laster en de kwaadsprekend heid treden. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekte hedenochtend te 10,10 uur het volgende communiqué: „Prins Bernhard heeft een rustigen nacht gehad". DE NIEUWE CHEF VAN DEN STAF VAN HET VELDLEGER. Luitenant-kolonel van den generalen staf A. H. Schimmel, hoofd van de sec tie B (technische dienst) van het hoofd bureau van den generalen staf, zal wor den benoemd tot chef van den staf van het Veldleger, welke functie door het overlijden van kolonel Van Santen was open gekomen, Majoor V. E. Wilmar, chef van den staf van de Ie divisie, zal worden be noemd tot hoofd van de sectie B van het bureau van den generalen staf. Besmettelijke ziekten, In de week van 21 tot en met 27 Nov, 1937 kwamen in onze provincie 3. geval len van roodvonk voor, nl. één in ieder der gemeenten Oost- en West-Souburg, Schoondijke en Hulst, EEN GELUKKIGE. Hedenmorgen is alhier bericht ont vangen, dat de hoofdprijs van de verlo ting uitgaande van de Hora, vereeniging van Ambtenaren, gevallen is op de al hier verkochte loten en bleek dat de heer J. M. de Koning, ambtenaar bij de N.V. P.Z.E.M. en wonende te St Laurens de gelukkige eigenaar van een automo biel is geworden. In Europa aangekomen de Oost Indisch ambtenaar met verlof, ir. P. N. Hackenberg, landbouwkundige. A.s, Maandag om 11,15 uur vm, zal op het Molenwater voor 't front van den troep worden uitgereikt het onderscheidingsteeken wegens langdu- rigen dienst als officier met het cijfer XV aan den eersten luitenant der m l, adm. J'j A. J. van Spronsen van dé S. D. O. A. De uitre king zal geschieden door den luitenant-kolonel G. Berghuijs, commandant van de S.D.O.A. rJaarna zal de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt aan den sergeant-kok G. de Boer van de S.D.O.A., eveneens voor 't front van den troep. Ook deze uitreiking zal door den commandant S.D.O.A. geschieden. OUDELANDE. Donderdagavond ver gaderde de plaatselijke afdeel'ng van het Groene Kruis onder voorzitterschap van den heer C, Douw. Opgekomen waren 41 leden. De begrooting voor 1938 werd vastgesteld met een Bedrag ,aan ontvang en uitgaaf van f 650, met een post van onvoorzien groot f 158. De heer C. Douw werd als bestuurs lid herkozen, terwijl in de plaats van A. Remijnse, d;e wegens gevorderden leeftijd niet meer in aanmerking wensch- te te komen, gekozen werd A. W. Nieu- wenhuize. De voorz. bracht namens de vereeniging dank aan den heer A. Re- miinse voor al hetgeen hij in het be lang v.an de vereeniging heeft gedaan. De gemeentegeneesheer A. Folmer uit Dr ewegen heeft zich bereid ver klaard een cursus te geven voor eer ste hulp bij ongelukken. Eén duidelijke aanwijzing, dat wij hier geen roomsch en niet-roomsch te genover elkaar stellen, is dunkt ons toch ook wel, dat wij bij de gunstige criminaliteits- en intelligentiecijfers voor Zeeland (natuurlijk) het roomsch- katholieke deel der Zeeuwsche bevol king (plm. 18 hebben meege teld, evenzëer als wij bij de hoogst ongunstige Brabantsche cijfers ook de (plm. 15 niet-roomsche Bra banders gelijkelijk gewicht in de schaal deden werpen. YERSEKE. Naar wij vernemen is ,aan de Zeeuwsche mosselvisschers de vergunning om mosselzaad te halen van de Waddenzee (die slechts duurde tot 16 Dec. a.s..) voor onbepaalden tijd verlengd. Dit wordt voor menigen schipper, die over een groote boot beschikt en in zijn eigen mosselbedrijf geen werk heeft 'n mooie verdienste. Het zaad is van uit nemende kwal teit en wordt veel "ge vraagd. Was voorheen z,aad van de Belgische hoofden het meest gewensch- te, dit is nu niet meer het geval. Ten eerste is de kwaliteit van de volwassen mossel van de Wadden beter en ten tweede is dit zaad veel regelmat ger van grootte. Dit klemt te meer daar voor leveranties aan het Centraal Ver koopkantoor zeer veel prijs wordt ge steld op een uniforme grootte en dit van het Waddenzaad wordt verwacht. De prijs van het Belgische hoof den zaad is ongeveer f 1,50 per 100 kg; het Whddenzaad van f 1,75f 2. WAARDE. Ook alhier komt op een hofstede onder 't vee een geval van mond- en klauwzeer voor. WEMELDINGE. Met ingang van 1 Dec, 11, is tot sergeant in actieven dienst bij de genie te Utrecht benoemd de heer P. van Dalen, alhier. - AARDENBURG, Donderdagmorgen is op den Eedeweg alhier, de hr. R B. met een huurauto tegen een boom ge reden met een snelhe d v.an ongeveer 40 km. Volgens den chauffeur was de oorzaak van het ongeluk te wijten aan een kuil in den weg.* De auto werd zwaar beschadigd. De heer B, kwam met den schrik vrij. EEN VOS. EEDE. Den laatsten tijd werden er te Eede geregeld hier en daar kippen en konijnen vermist. Van de daders was geen spoor te ontdekken. Woensdag middag bemerkte de landbouwer C. C. echter dat er een vos in de nabijheid van het k ppenhok liep. De achtervol ging die hij instelde lever'de geen re sultaat op. Het dier vluchtte in de richting van de grens, waar het op en kele plaatsen tamelijk boschrijk is, en nogal veel zandgrond voorkomt. Na tuurlijk krijgt Reynaard nu van alle verdwenen konijntjes en kippen de schuld. SCHOONDIJKE. In hotel „De Zwaan" alhier had Donderdag de open bare eindles plaats van de in het laatst- verloopen jaar aldaar gehouden, van de Z.L.M. uitgaande landbouwhuishoudcur- sus. De belangstelling was buitengewoon groot, immers behalve het bestuur van Ceres" en afvaardiging van het dage- Iijksch bestuur der Z.L.M. waren daar ook B. en W. van Schoondijke, vele ouders van leerlingen, oud-leerlingen en tal van dames, leden van „Ceres" enz. Later kwam ook de voorzitter der Z.L. M. mr. P. Dieleman. Nadat de belangstellenden de ten toonstelling hadden bezocht van het werk der leerlingen, die gehouden werd in de landbouwschool, werd een aan vang' gemaakt met de eindles. Een openings- en welkomstwoord werd gesproken door mevr. Van Cruij- ningen, voorzitster van de commissie van toezicht, waarna de ondervraging der leerlingen begon door de leerares mej. Komen over behandeling van de wasch, het verduurzamen van levens middelen enz. om opgevolgd te worden door den heer Van Dijk, die trachtte te weten te komen, wat de leerlingen van de behandeling van melk, bestrijden van bacteriën, behandeling van vruchtboo- men en bestrijding der ziekten daarop, alsmede van dahlia's en de kweek der- zelve. Ondertusschen was mr. P. Dieleman ter vergadering gekomen, die nu zou "overgaan tot het uitreiken der diplo ma's. Op zijn bekende, prettige wijze hield deze spreker een causerie over het landbouwhuishoud-onderwijs, dat volgens hem eigenlijk nog maar in de kinderschoenen staat; deze cursus is nu afgeloopen, maar reeds staan er ver scheidene leerlingen gereed voor den volgenden cursus. Een dergelijke cur sus zou eigenlijk een paar jaren moeten duren, moet uitgebreid worden, ja moet eigenlijk primair worden. Alle kleine cursussen zijn overbodig, zoolang een landbouwhuishoudcursus niet is voorge gaan; al die kleine cursussen moeten daarop volgen. Spreker hoopte, dat men slaat het wereldrecord met 279 K.M. per uur. geen kettingen, compleet met teller. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond; DE BILT: Meest matige O. tot N. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring, kans op regenbuien, iets kou der. UKKEL: Matige wind uit Z.O. richtin gen, later misschien vrij sterke wind uit N. richting, zwaar bewolkte tot betrok ken hemel, bij tusschenpoozen regen, matige temperatuur. Za. 4 Dec. Zon op: 7 h 52; onder: 15 h 48. Licht op: 16 h 18. Maan op: 9 h 01;. onder: 17 h 07. E.K. 11 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingent December. Hoogwater. Laagwater, Vr. 3 S 1.19 13.39 7.48 20.03 Za. 4 1.56 14.12 8.25 20.37 Zo. 5 2.26 14.46 8.59 21.11 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; December. 3 S 4 5 Hoogwater. 3.15 15.32 3.53 16.05 4.23 16.38 Laagwater. 8.49 21.07 9.26 21.42 10.00 22.17 in Middelburg werd aangebracht door Electro- en Radio Technisch Bureau Middelburg - Tel. 247 - Langedelft V: (Ingez. Mjpd.) dit hier zal nastreven. Spr. wees vervol gens op de positie der vrouw door alle eeuwen heen; er worden thans heel andere eischen gesteld aan de vrouwen, en meisjes, aan de toekomstige moeders. De moeders moeten degelijk zijn en zich kunnen aanpassen aan de veranderde tijdsomstandigheden. Het huishoudon- derwijs dient om de vrouw meer tech nisch te ontwikkelen. Met toepasselijken' lof, waar de behaalde punten daartoe aanleiding gaven, reikte mr. Dieleman hierna het diploma uit aan de dames: C. Becu, L. Boerjan, D. Dieleman, M. de Feijter, Irma A. van den Hemel, S. S. E. Lako, M. A. Leenhouts, S. J. van Liere, S. A. van der Slikken, M. Verhage, M. F. Verstraete, S. A. Wilschut, W. Wis se en J. M. Wijffels. De heer Dieleman bracht daarop dank aan het gemeentebestuur van Schoon dijke voor de medewerking en aan de commissie van toezicht, die steeds on vermoeid van bare belangstelling had doen blijken. De heer Van Roosevelt, burgemeester zei, dat het gemeentebestuur geen oogenblik had geaarzeld om deze les bij te wonen, immers de hoffelijkheid en gastvrijheid leggen het gemeentebestuur den plicht op tegenwoordig te zijn. Bij B. en W. bestaat ware belangstelling voor dit gebeuren en spr. drukte de hoop uit, dat dit traditie zal worden. Zoo'n openbare eindles is zoo aantrek kelijk, dat steeds een schare belangstel lenden uit de streek komt en het doet het gemeentebestuur genoegen de bloem der Z. VI. vrouwen hier te mogen ont moeten. De burgemeester eindigde met een extra woord tot mej. Komen en den heer Van Dijk en met een geluk- wensch tot de gediplomeerden. Mevr. Van Cruijningen deed als de heer Van Roosevelt, ook zij sprak de leerares en den leeraar toe om daarna de gediplo meerden te feliciteeren, die ze tevens aanzette om nu zich aan te sluiten bij „Ceres". Voor de gediplomeerden sprak mej. Nanda Wisse vriendelijke woorden van dank. Hierna werd de thee gediend en kwam St. Nicolaas in hoogst eigen persoon

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1