BINHENLAMD.. REOHTSZMEH. WEERBERICHT. ZEELAND. NUMMER 284. TWEE BLADEN. DONDERDAG 2 DECEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Uitsterven, of Verroomschen De toestand van Prins Bernhard. PI RITUS THEELICHTJE Verbrujk: slechts één vijfde cent per uur MIDDELBURG. GOES. twiortttl* ELBURG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg e* Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOESCHE COUBANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. ii Gisteren wijdden wij eenige aandacht aa* een in het a.r. dagblad „De Standaard" verschenen beschouwing van heur Zeeuwschen briefschrijver, waarin deze de verschillende aanzichten van onzen bevolkingstoestand critisch waardeerde, en daarbij, op grond van juiste cijfers, tot niet al te vroolijke slot som kwam. Bij deze rustige beschouwing steekt wel zeer ongunstig af de wapenkreet, waarmede ir. Juten, de hoofdredacteur van het te Bergen-op-Zoom verschijnen de Roomsche dagblad ,,De Avondster", in zijn courant de aanstaande ver overing onzer provincie door het „sterke ras der katholieke Brabanters "inluidt. Ziehier het voornaamste van den in houd dezer schallende Roomsche fan faronade: ....„Zeelandis een uitster vende provincie. Het zal geen 5 jaar meer duren als het zo doorgaat of de Zeeuwse bevolking, die tot nu toe het geringst in aantal toeneemt, zal we zenlijk in bevolkingsaantal dalen.... Dat moet ons katholieke West-Braban- ters tot nadenken stemmen. Wij, katholieke, West-Brabanters hebben nu, zoals vroeger een voortdurende aanra king met de Zeeuwen. In karakter en aanleg hebben wij ook punten van over eenkomst en daaruit is te verklaren dat wij met de Zeeuwen goed kunnen op schieten. Zeeland is, wat de grondcultuur be treft, 'n der rijkste provincies (vroeger terecht wel eens genoemd, de g r a a n- schuur van Nederland). Uit een economisch oogpunt zou het dus niet nodig zijn dat Zeeland een uit stervende bevolking heeft. Toch zijn ook de economische verhoudingen daar een der oorzaken van de uitstervende be volking. Zeeland bestaat bijna geheel uit een oer-practische landbouwbevol king, die aan de in de landbouw werk zame arbeidersbevolking zo goed als geen economische ruimte liet en de daar groeiende grote huisgezinnen tot emigratie drongreeds lang voor 1914 een bekend verschijnsel. Die landbouwbevolking lijdt aan i n- teelt.... gevolg kleine huisgezinnen en veel zwakzinnigen.... denk aan het grote Zeeuwse krankzinnigengesticht „Vrederust" te Bergen op Zoom! Ook weer economisch gezien komt dat de Patricische Zeeuwse bevolking naar eigen inzicht ten goede. Immers, daardoor kunnen de grote boerderijen in eigen familie blijven. Dat daardoor de tijden naderen dat die families uitster ven.... zullen zij tot hun schande te laat bemerken. Maar jnist daardoor komt er voor on ze rijke West-Brabanters een taak: in de bel gekomen boerderijen te kopen. [Vetdruk van ons. Red. M.C.] Wij, katholieke, Brabanters vormen een sterk rasdank zij ook onze grote huisgezinnen. Wij kunnen dus zeer goed emigreren en daarmee het katho lieke bevolkingspercentage van Zeeland vergroten. Wij kunnen dus niet alleen een economische daad verrichten, die Zeeland en daarmee ons geheele land ten goede zal komen, maar ook het Ie- kenapostolaat in Zeeland versterken; waardoor eindelijk eens Zeeland op de weg geplaatst zal worden om weer ka tholiek te worden. Is dat geen mooie taak?" „De publieke opinie ziet het uit- s ervende Zeeuwse ras, ziet de samen- ang van Zeeland met Westelijk Noord- de mogelijkheden om èn land J11180*1 ®n godsdienstig daar in Zee- te bereikJn"10nginë C" ®en vernieuwin£ l?.1. zo.7er "De Avondster". ij zul en er niet veel van zeggen. P®Plsme_ is ons vreemd, mensche- iijk en wijsgeerig beschouwd achten wij het anti-papisme al evenzeer gelijk het anti-semitisme foutief: ons is de eene mensch als mensch even lief als de an dere, en des eenen oprechte geloofsover tuiging eerbiedigen wij evenzeer als des anderen andere overtuiging. Het is dus voorzeker niet uit eeni- „enei anti-papistisch gevoel of inzicht, wanneer wij onze felle verontwaardiging öen^ °Vjr ^en toon' die hier aangesla- on?vm,°r?' °V,er het in "De Avondster" pacifin schaamtelooze krijgsplan tot Pacifique penetratie, teneinde die mee- De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekte hedenochtend het volgende communiqué Deze nacht heeft meer slaap gegeven dan de vorige, de hoofdpijn wisselt, doch neemt in het algemeen af. Prins Bernhard heeft met genoegen zijn ontbijt genuttigd. De algemeene toe stand blijft bevredigend. Hofjager v, d. Spek heeft buiten de breuk van zijn knieschijf geen stoornissen van eenig belang. Ook hij heeft goed gesla pen. DE 'HERTOG HENDRIK". Hr. Ms. pantsersch p „Hertog Hen drik", onder bevel van den kapitein luitenant ter zee L, F. Klaassen, is op 1 December van Ponta Delgada i(Azo- ren) vertrokken. DE JUBILEUMSTICHTING VAN HET LEGER DES HEILS. Onder groote belangstelling van auto riteiten en geïnteresseerden is Woens dagmiddag te Hilversum huize „Avond zon", het nationale geschenk aan het Leger des Heils, ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum, op officieele wijze ge opend door den minister van binnen- iandsche zaken, den heer H. van Boeyen. NED. HERV. RADIO OMROEP. Het hoofdbestuur van de N.H.R.O. is naar ons wordt medegedeeld als volgt samengesteld: Ds. A. J. van Rennes, Strijen, (voor zitter); ds. Joh. W. Groot Enzerink, Lei den; dr. W. Jansen, Goes (penningm.); mr. J. J. J. van Kluyve, Meppel; ds. D. Louwerse, Kamperland; P. van Ooyen, Middelburg; F. J. G. Schouten, Amstel veen; Aug. C. v. d. Walle, Haarlem; dr. J. v. d. Warf, Groningen; ds. G. van IJperen, Waterlandkerkje en A. Bou- man, Buitenruststraat 1, Leiden (secre taris). De reis der onderzeebooten O 12 en O 14. De groep onderzeebooten, bestaande uit Hr. Ms. O 12 en O 14, onder bevel van luitenant ter zee le klasse H, C, W. Moorman, is op 1 December vertrok ken van St. Jean de Porto Rico naar Ponta Delgada. DE PENSIOENEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. In een dienstorder, welke hedenavond of morgen ter kennis zal worden ge bracht van het spoorwegpersoneel, deelt de directie van de Nederlandsche Spoor wegen over de eventueele intrekking van de korting van 10 procent op de pensioenen mede, dat van haar ten aan zien van de pensioenen geen enkel voor stel verwacht moet worden. VERKOOP VAN VLEESCH DOOR LANDBOUWERS. In een circulaire aan de burgemees ters, heeft de minister van binnenland- sche zaken in verband met de beschik king van den minister van economische zaken inzake toepassing van de vesti gingswet kleinbedrijf 1937 ten aanzien van het slagersbedrijf medegedeeld, dat, naar gebleken is, sommige burgemees ters van meening zijn, dat voor het zgn. „uitponden" (verkoop van vleesch door landbouwers) geen vergunning vereischt is, zooals huns inziens het uitponden zon der meer veroorloofd is. Deze opvatting wórdt door den minis- rendeels zwakzinnige Zeeuwen zoo spoe dig mogelijk door het „sterke ras" der Roomsche Westbrabanders te vervan gen, zoo als men een minderwaardigen veestapel afslacht en nieuw vee, van be ter ras, gaat aankoopen en aanfokken! Men keere de zaak eens om, en men vrage zich af: als bv, sociaal-democra ten, of liberalen, eens een gelijksoortig vertoog ten aanzien van een Roomsch gewest hadden opgezet, welk een keel zouden dan blaadjes als „De Avondster" opzetten.... Men zou hun schreeuwen tot ver over den Kreekrakdam hebben kunnen hooren! Maar geldt de regel van christelijke naastenliefde, die op het „Gij zult Uwen naaste liefhebben gelijk uzelve" doet volgen het „wat gij niet wilt, dat U ge schiedt, doet dat ook eenen ander niet!" dan niet voor de hoofdredactie van „De Avondster"? De hoogste volmaaktheid bestaat in het nakomen van de gemeenschap pelijke plichten op een volmaakte wijze. ter van economische zaken geenszins ge deeld. Het uitponden d.i. het zonder van het slagersbedrijf een beroep te maken van tijd tot tijd slachten van een enkel stuk vee en het verkoopen van het vleesch moet geacht worden te val len onder artikel 1 der vestigingswet kleinbedrijf 1937, Hetgeen de betrokken personen, zgn. uitponders, doen, is dus wel degelijk te beschouwen als het „vestigen" in den zin van de wet van een zij het dan ook primitieve „inrichting", waarin het bedrijf i.e. het slagersbedrijf wordt uitgeoefend. NEDERI.ANDSCH-TURKSCH HANDELSVERDRAG. Het Turksche parlement heeft gister het Nederlandsch-Turksche handelsver drag geratificeerd ADRES VAN DE RESERVE-OFFI CIEREN INZAKE DE DIENST PLICHT, De Algemeene vergadering van Ne derlandsche reserve-officieren heeft aan de leden van de Staten-Generaal een adres gezonden in zake het vei'lengen van den eersten Oefentijd. In dit adres wordt er op gewezen, dat het bij de reserve-officieren onwrikbaar vast staat dat de tegenwoordige oefe- ningstijd veel en veel te kort is om sol daten te maken. Maar niet alleen voor de oefening der manschappen zelve is tijd. veel tijd nood'g, nog sterker drmgt deze eisch in het belang van de oefening van het dienstplichtig kader. Goedgeoefend kader, berekend voor zijn taak is een levenskwestie voor iedere weermacht Niet minder is een langere oefenings- tijd van de dienstplichtigen noodig' voor de reserve-officieren, aan wie ir, de su balterne en ook ten deele in de hoogere rangen de aanvoering in oorlogstijd is toevertrouwd.Met hun kennen en kun i.en staat of valt onze weermacht. Zoo- als de toestand nu is, ontbreekt de gele genheid de jonge reserve-officiere i als zij van de scholen komen, te oefenen. Er is oefeninggelegenheid noodig met ge oefende manschappen in grooter of klei ner verband. Ten slotte is evenzeer voor de be roepsofficieren meer tijd van oefening en het beschikbaar zijn van geoefende manschappen dringende eisch. Voor adressante staat op grond van er varing boven eenigen twijfel, dat ook bij een oefeningstijd van e'f maanden men hard, zeer hard zal moeten werken, om alles te doen opnemen, wat eigendom moet zijn van soldaat en vooral om een leger te vormen, een eenheid Geschiedt zulks, dan zal men als resultaten oog- zulks dan zal mn al rsultansts-ei'gmeo sten: le. volled:ge geoefendheid van sol daat; 2e. verhooging van de bekwaam heid van het dienstplichtig kader; 3e. de zekerheid dat de theoretische bekwaam heid van de reserve-officieren wordt aangevuld met de volledig practische. GESCHIL IN DE N. S. B. Onder de leden van de Natio nale Werknemersvereniging, Er is opnieuw herr'e in de N.S.B. Ditmaal zijn het niet de leiders- aldus het Volk, doch th,ans zijn het de leden, van de zgn. Nationale Werknemersver- eeniging, die in grooten getale u t de N.S.B.-rijen treden. Alleen in Amster dam zijn reeds 600 leden van de 1400 leden tellende afdeeling in verzet ge komen. Voorzitter en penningmeester van de afdeeling Amsterdam hebben z'ch thans ,aan het hoofd van de oppositie geplaatst; zij weigeren het afdeelings- kantoor te verlaten, hoewel het hoofd bestuur den deurwaarder in den arm genomen heeft om hen te verwijderen. De Nationale Werknemersvereni ging werd opgericht 'n navolging van het Duitsche Arbeidsfront en moest dienen om die-N.S.B.-ers, die niet tot de bezittende kl.asse behoorden een soort vakvereenig'ng te verschaffen. Daartoe kregen de statuten van die vereeniging een democratisch tintje, waarvan in de practijk natuurlijk niets terecht kwam, .aldus het blad. In October werd een congres van de N.W.V. gehouden in een voor de N. S. B. niet goede stemm'ng. De arbeiders die lid waren van de N.W.V, in Am sterdam, waren zeer ontzet, zoo ver telde men aan het blad, over het ge beurde op het Blauwe Zand, w,aar ir. Mussert een arbeider met een zweep te lijf ging. Dit misnoegen werd ver achting, toen hij z ch bovendien nog met allerlei trucjes aan de behandeling van de zaak door het gerecht poogde te onttrekken. Op het congres werd een „financieel verslag" v.an precies 24 regels lang uit gebracht, uit niets anders bestaande dan een vermelding van de kassaldi aan het begin van iedere maand en een ,aantal posten „algemeene onkosten." Dit verslag was vergezeld van een rap port, dat naar den schijn door een accountant was uitgebracht, doch in werkelijkheid door een N.S.B.-functio- nar's was samengesteld. Op het congres kwam verzet tegen den gang van zaken en tegen het ont breken van een financieel verslag, w.aaruit men de besteding van de gei den kon zien. Toen de aanwezigen dachten, dat de besprekingen konden begienen, werd het congres gesloten. Onmiddellijk na het congres bedank ten de penningmeester van het hoofd bestuur Stolwerk, de voorz'tters van de afdeelingen Groningen, Den Haag, Nijmegen, Alkmaar, Haarlem, IJmui- den, Eichelshoven en Amsterdam, be nevens de penningmeester van de af deeling Nijmegen en de secretaris van de afdeeling Amsterdam. Deze functionarissen werden, zonder de leden er n te kennen, door den voorzitter van het hoofdbestuur, het nationaal-socialistische Kamerlid Wou denberg, door gewillige lieden vervan gen. De contingenteering van stikstofmeststoifen. Gister hielden de kunstmesthandela- ren vereenigd in de Coöp. Ned. In koopvereeniging G.A. gevest gd te Nu-, mansdorp een algemeene vergadering in 't Oranje Hotel te Breda, ter bespre king van de ongunstige positie waarin de handel geraakt is door de Cont'n- genteering der stikstoffen. Na uitvoerige discussie's werd be sloten ai het mogelijke te doen, ten einde de contingenteering van st'kstof- meststoffen opgeheven te krijgen om dat niet alleen zoovele handelaren ern stig gedupeerd worden door dit stel sel, doch mede omdat tienduizenden landbouwers benadeeld worden door 't betalen van hoogere stikstofprijzen. DE MOORD TE LEEK. Verdachten tot zware straffen veroordeeld. Het gerechtshof te Leeuwarden deed vanochtend uitspraak in de roofmoord zaak te Leek, waarbij C. T., 31 jaar, W, de B., 41 jaar, beiden exploitant van een waschinrichting te Groningen en W. v.an D., 30 jaar, betonwerker te Hoogkerk, door de rechtbank te Gro ningen veroordeeld zijn tot respectie velijk t en, tien en acht jaar gevange nisstraf, De procureur-generaal had met ver nietiging van het vonnis, wegens dief stal met geweldpleging, den dood ten gevolge hebbende, en wegens mede plichtigheid daaraan, tegen :eder der verdachten vijftien jaar gevangenisstraf geëischt. Heden werd C. T. en W. de B. elk veroordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf en W. van D, tot tien jaar gevan- gen'sstraf, allen met aftrek v.an voor arrest. De verdachten hadden in den nacht van 1 op 2 December 1936 ingebroken in een winkelhuis, in gebruik bij C. H. Reynties en E. A. Reyntjes te Leek. Zij openden de staldeur met een val- schen sleutel en wachtten in den st,al totdat C Reynties. die al'een in h- r was, zich naar bed zou begeven. De oude man sliep in de keuken, die aar. de stal grenst. Een deur tusschen beide muren werd geforceerd en de mannen doorzochten het huis. Zij maakten on geveer duizend gulden buit, alsmede een bedrag, dat zich in den winkel bevond. Tijdens het doorzoeken van het huis, bemerkte Reyntjes onraad. Hij wilde opstaan, doch, terwijl hij op den rand van zijn bed zat, werd hij door het drietal overvallen, achterover in bed gedrukt en onder hevig verzet zijnerzijds met een paar touwen vast-1 gebonden ,aan de spijlen van het ijzeren ledikant. Zijn hoofd werd bedekt met beddegoed, zoodat hij niet voldoende j lucht kon krijgen en aan verstikking of aan hartverlamming overleed, j (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Matige, tijdelijk toenemen de veranderlijke wind, later uit N, rich tingen, zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk regenbuien, later iets kouder. UKKEL: Vrij sterke tot sterke wind uit Zuidelijke richtingen, zwaar bewolk te en tijdelijk heldere hemel, bij tus- schenpoozen regen, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van onge veer 5 graden. Vr. 3 Dec, Zon op: 7 h 51; onder: 15 h 48. Licht op: 16 h 18. Maan op: 8 h 15; onder: 16 h 14. E.K. 11 Dec. 0 Hoog- en Laagwater te Vlissiagem December. Hoogwater. Laagwater Do. 2 0.45 23.00 7.08 19.30 Vr. 3 S 1.19 13.39 7.48 20.03 Za. 4 1.56 14.12 8.25 20.37 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei December. Hoogwater. Laagwater. Do. 2 2.38 14.52 8.12 20.32 Vr. 3 S 3.15 15.32 8.49 21.07 Za. 4 3.53 16.05 9.26 21.42 TWEE JUBILEA. Heden herdenkt de heer L. Louwerse den dag, dat hij gedurende 25 jaar bij den reinigings- en ontsmettingsdienst werkzaam is. Namens het gemeentebe stuur is hedenmorgen op het kantoor der reiniging aan den jubilaris de gebrui kelijke enveloppe met inhoud aangebo den, terwijl de directeur in den werkelijken zin den heer Louwerse in de bloemetjes zette en de werklieden hem een mooien stoel aanboden. Een tweede zilveren jubileum viert heden de heer J. A. de Vos, werkzaam als boekbinder bij de firma U. F. Auer en zoon. Hedenmorgen heeft de heer Auer den jubilaris toegesproken en hem een geschenk in enveloppe overhan digd. DE WINKELSLUITING. B. en W. hebben goedgunstig beslist op het verzoek van de samenwerkende middenstandsorganisaties en besloten dat op Maandag 6 December alle win kels tot 11 uur 's avonds geopend mogen blijven. HET VERKEER OP HET NOORDPOORTPLEIN. De werkzaamheden aan het afbreken van het gasthuis zijn thans zoo ver ge vorderd, dat direct gevaar voor de voor bijgangers niet meer bestaat en het rij- verkeer weder normaal kan plaats heb ben dus overeenkomstig de aanwijzin gen, die aan de lantaarn zijn aange bracht, DE VOORUIT. Buiten onze schuld er was een drukfout in het ons toegezonden ver slag meldden wij gisteren, dat de Zeeuwsche Coöperatieve Broodbakkerij en verbruiksvereeniging „Vooruit" U.A, over 19361937 voor de bakkerij 6 en voor de winkels 4 zal uitkeeren, dit moet resp, 6% en 4% zijn, De vluchtheuveltjes. Hedenmorgen zijn de beide vlucht heuveltjes op den Dam, die daar voor- loopig waren gemaakt, weggenomen. De Oranjevereeniging en de buurtvereenigingen. In de vergadering van de Oranje-Ver- eeniging met de afgevaardigden der buurtvereeniging op 23 October 1936 gehouden, en waar vertegenwoordigd wa ren 26 buurtvereenigingen, alsmede van de Oranje-vereeniging 66 individueele leden, is het concept-statuten en huis houdelijk reglement behandeld en, na breede besprekingen, goedgekeurd en aangenomen, nadat enkele wijzigingen waren aangebracht. Onmiddelijk daarna zijn echter reeds bezwaren tegen die statuten ingebracht bij het Bestuur. Speciaal ging het daar bij over de voor iedere buurtvereeniging

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1