GOiSCHE COUBANT^ Lumière KEES HELDER ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 283. DRIE BLADEN. WOENSDAG 1 DECEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Uitsterven of Verroomschen 8HMENLAND, De toestand van Z.K.H. Prins Bernhard. Amendementen op de dienstplichtwet. KL0ETINGE. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent MARINUS KOLE Sint Nicolaas-Geschenken, GEBR. KUNST v.h. Wolders. MIDDELBURG. Tot en met Vrijdag gemaakt, kan Uw foto met St. Nicolaas gereed zijn. Profiteert van onze speciale Sint Nicolaas Aanbieding! 6 foto's (Briefkaart) I groote foto 1 foto in kalendertje 2 proeffoto's vooruit TOTAAL SLECHTS 3.90. L. DELFT 30, MIDDELBURG Hei minste tandbederf, IVCROL GOES. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goea 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8\j contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr, Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—i regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. ine? „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent. i In verschillende bladen heeft men den laatsten tijd eenige aandacht gewijd aan den bevolkingstoestand onzer provincie. De Zeeuwsche briefschrijver van het a.r. dagblad „De Standaard" wijdt er een uitvoerige en gedegen beschouwing aan; het volgende is daarvan de hoofdzaak. „Drente telde op 1 Aug. 1937 242.065 en Zeeland 253.825 inwoners, een ver schil dus van 11.760. Maar volgens de cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek was dat verschil in 1899 nog 67.751 en in 1919 nog 35.399. Drente is dus aardig bezig, dat verschil in te loo- pen en wel met gemiddeld 1473 per jaar. Gaat dat zoo door, dan zal over acht jaar Zeeland de minste inwoners tellen. Het is ook wel interessant op te mer ken, dat de bevolking van Nederland sedert 1899 met 68 is toegenomen en dat Zeeland den kleinsten groei ver toont, n.l. 17 (tegen Drente 63 Wat is toch de reden, dat Zeeland zoo'n minder gunstig figuur maakt? In hoofdzaak zoo antwoordt de brief schrijver in „De Standaard" het lage geboortecijfer. Het klinkt ongeloofwaar dig voor een provincie als de onze. Im mers, men stelt het wel eens zoo voor, dat vooral in een provincie als Noord- Holland met een groote stad als Amster dam en met een zeer ongodsdienstige streek benoorden het IJ, het aantal ge boorten sterk is teruggeloopen en blijft terugloopen, maar weet men wel, dat Zeelands geboortecijfer in 1936 maar even boven dat van Noord-Holland kwam? Immers in dat jaar was het voor ons gewest slechts 17.7 tegen Noord- Holland 17.1, Drente 22.1, Noord-Bra bant 25.6 en voor het geheele Rijk 20.1. In de jaren 1870'79 had Zeeland een gemiddeld geboortecijfer van 40.62, zoo dat dat van 1936 minder dan de helft is van een h,alve eeuw geleden. De huwelijkscijfers wijzen uit, dat het aaxtal huwelijken hier normaal is, gelijk aan dat van Drente, terwijl het geboor tecijfer van Drente 4.4 hooger is dan voor Zeeland. In 1936 was het aantal huwelijken per 1000 inwoners in Zeeland 7.3, voor Dren te idem, voor Noord-Brabant maar 6.5 (mén vergelijke hiermee het hooge ge boortecijfer) en voor het Rijk 7.5. Bere kent men als men liever niet op één jaar afgaat het gemiddelde over 1901 1936, dan ziet men ook ongeveer de zelfde verhouding. Hoe men de zaak ook draait of keert, het lage geboortecijfer blijft voor Zeeland frappant. Ook wanneer men het berekent per 1000 gehuwde vrouwen beneden den leeftijd van 50 jaar (in 1935 voor Zeeland 126, voor Drente 171, voor Noord-Brabant 221 en voor het Rijk 147). Berekend naar de kerkelijke gezindte van de moeder was in 1935 het aantal geborenen bij de Protestanten 119, bij de Roomsch-Katholieken 158 en bij de „Geen kerkelijke gezindte" 90 per 1000 gehuwde vrouwen beneden de 50 jaar. Ook deze cijfers zeggen ons wat. Ik weet wel, dat ook de Zeeuwsche Room- schen een veel lager geboortecijfer heb ben dan hun geloofsgenooten in de ove rige deelen des Rijks (het gemiddel-' voor al de Roomschen in het geheele land was 209), zoodat het verschijnsel onder alle groepen der bevolking valt waar te nemen, maar toch zien we, dat het aantal geboorten in Protestantschen kring (en daaronder behooren toch ook Gereformeerden, orthodox-Hervormden en oud-Gereformeerden) verre beneden dat der Roomsch-Katholieken blijft. Het is mij dan ook bekend, dat in de Room- sche dorpen van Zeeland vele groote gezinnen voorkomen, belangrijk meer dan in de Protestantsche dorpen". Tot zoover deze beschouwing in „De Mandaard Wij merken hierbij op waar- eermg te hebben voor het feit hoe deze briefschrijver er Zeeuwsch rond voor uitkomt, dat, onder zijn geestverwanten meestal slechts „liberalen en socialisten" aangewreven geboortebeperkende prak tijken en methoden, in de politiek-gods- dienstige kringen waartoe hijzelve be hoort, klaarblijkelijk toch ook ru'm- schoots beoefend worden. Ook hier blijkt de natuur dus weer eens sterker dan de leer. Vervolgens ter aanduiding, hoe voor zichtig men toch wel met het maken van gevolgtrekkingen uit statistieke gegevens moet zijn, vestigen wij er de aandacht op. d,at de briefschrijver :'n „De Standaard", bij het trekken van de vergelijking DrenteZeeland, een b e 1 a n g r ij k gegeven buiten be schouwing laat, nl.: de bevolkings- dichtheid! Zeeland, immers van oudsher door landbouw, visscherij en zeevaart een welvarende provinc e, heeft al van eeuwen her een enorm veel grootere bevolkingsdichtheid gehad dan het ar me Drente. Nu men in laatstgenoem de provincie door werkverschaffingen en ontginningen den bodem bru kbaar gaat m.aken, spreekt het vanzelf, dat er een snelle bevolkings aanwas plaats vindt. Maar: deze toename zal natuurlijkerwijze in een tot dusverre schaars bevolkt geb ed .aanzienlijk veel grooter kun nen zijn, d,an in een reeds eeuwen lang dicht bevolkte streek! Men zie deze cijfers van bevolk ngs- dichtheid per vierkante kilometer: Jaar Zeeland Drente 1830 83! 24! 1920 134 79 1930 139 84 1935 141 88 Overigens: we gaan nog steeds vóór uit, zij 't dan niet hard! Ons inwoner tal was 31 Dec. 1930: 247.606 1934: 251.912 1935: 253.005 1936: 253.857 Zóó katastrofaal ziet de toestand er dus, naar ons gevoelen, nog niet uit in Zeeland. Zeker niet zóó zwart, dat zij den hoofdredacteur van het Bergen-op- Zoomsche dagblaadje „De Avondster', ir. Juten, het recht zou geven tot een vervaarlijke Roomsche strijdkreet als hij in zijn blad van 22 November jl. uit! Maar daarover in een volgend artikel. De Prins zal nog geruimen tijd absolute rust moeten houden. De particuliere secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard jhr. mr. C. Dedel, ver strekte hedenochtend het volgende com muniqué: Prins Bernhard is tevreden over zijn nachtrust. De hoofdpijn is minder ge worden. De hoofdwonde werd heden morgen opnieuw verbonden. Zij blijkt goed te genezen. Overigens is de toe stand onveranderd. De Prins' zal nog geruimen tijd absolute rust moeten hou den. De hofjager Van der Spek had even eens een goeden nacht. Een operatie van de knieschijf zal vermoedelijk aan het eind van de week plaats hebben. H. K. H. PRINSES JULIANA DANKT DR. IR. DAMME EN P. T. T. PERSONEEL. De directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. Mi. H. Damme, ontving van baron1 mr. J. C. Baud, kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana het volgende telegram; „In opdracht van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heb ik de. eer den heer directeur-generaal der P.T.T., alsmede het geheele personeel van het staatsbedrijf der P.T.T. hoogstderzelver warmen dank over te brengen voor het zeer gewaardeerd blijk van mede leven en de goede wenschen voor een spoedig herstel van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard". De (r.k.) Tweede Kamerleden IJs- selmuiden, Steinmetz, Ruijter, Stumpel en Groen hebben eenige amendementen voorgesteld op het wetsontwerp tot wij ziging van de dienstplichtwet. Voorgesteld wordt artikel 13 der wet als volgt te lezen: Vrijstelling wegens broederdienst wordt zoo verleend, dat van een even getal broeders de helft en van een on even galtal de de grootere helft moet die nen, waarbij als regel de broeders om den ander zullen worden vrijgesteld en overigens naar te stellen regelen. Voorts wordt voorgesteld het aantal dergenen, d e moeten worden ingelijfd vast te stellen in plaats van op 32,000 op 27,500. In de derde plaats wenschen de voor stellers den eersten oefentijd te wijzi gen van elf maanden in zes maanden. De (v.d.) Kamerleden Schiltiuis Oud, Joekes, mevr. Bakker-Nort én Ebels hebben eveneens een amendement op Er is over getwist, of de dieren rechten hebben tegenover den mensch; maar onbetwistbaar is, dat de mensch plichten heeft ook jegens het dier. hel wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet voorgesteld, strek kende om het contingent d enstplichti- gen op 27,400 te brengen en den eer sten oefentijd op 8 maanden te stellen. HET NIEUWE INSPECTIE VAARTUIG VOOR DEN DIENST DER VISSCHERIJEN. In een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van het zevende hoofdstuk "B. der njksbegrooting voor het dienstjaar 1937 deelt de minister v,an f nanciën mede, dat de oorspronke lijke raming van de kosten voor een nieuw inspectievaartuig voor der dienst der visscherijen op de Zeeuwsche stroo men geschiedde in het voorjaar van 1936. Daarbij werd u tgegaan v,an den prijs, welke werd betaald vc.or het in een voorgaand jaar aangeschaft vaar tuig en van de bestaande prijsverhou dingen. Tengevolge van het loslaten van den gouden standaard stegen de materiaal- prijizen aanzienlijk, zoodat op grond daarvan de vorenbedoelde raming ui teraard reeds te laag zou blijken. Bovendien werd het in verband met verschillende omstand gheden den dienst der visscherijen betreffende, bij andere overweg'ng noodzakelijk geacht in plaats van een vaartuig, als in voor gaande jaren steeds was aangebouwd, een aanmerkelijk grooter vaartuig te doen bouwen, teneinde een betere dis locatie der diverse vaartuigen mogelijk te maken en een continuen dienst te verzekeren onder alle weersgesteldhe den. Een zoodanig vaartuig moet ook geschikt zijn den zw,aren zeegang van de uitmondingen der Zeeuwsche stroo men te trotseeren, waarvoor een motor van aanz'eniijk grooter capaciteit moet worden ingebouwd. HET SPELLINGVRAAGSTUK. De Roomsche Kamerfractie wil de spelling-Marchant zien doorgevoerd. Naar het R.K. dagblad „De Grond wet" zegt uit goede bron te vernemen, zou de meening van de R.K. Kamer fractie zijn, dat resoluut nu radicaal een einde d ent te worden gemaakt aan den chaos op het gebied der spelling, door volledige doorvoe ring van de spelling 1 9 3 4 (speLling-Majrchant), zonder nu weer nieuwe comm ssies aan het werk te zetten of proefnemingen te or- ganiseeren. AMENDEMENT OP DE DEFENSIE- BEGROOTING. De (v.d.) Kamerleden Schilthuis, Oud, Joekes, mevr. Bakker-Nort en Ebels hebben een aantal amendementen op de begrooting van defensie ingediend waar van de bedoeling is vooralsnog geen gelden uit te trekken voor den eersten termijn van aanbouw van een vervan- genden kuriser. Herdenking van de landing van Prins Willem op het Scheveningsche strand, In den namiddag van den 30sten No vember 1813 tegen 4 uur stapte de Prins van Oranje, zoon van Willem V te Scheveningen ,aan wal, verwelkomd door de naar Oranje verlangende me nigte. Nederland had zijn onafhankelijk heid herkregen. Op dezelfde plek en hetzelfde tijdstip stonden gisterm ddag een kleine hon derd manschappen van de cavalerie, nl. het escadron van ritmeester P. W. Pie- ters, ter sobere herdenking van dit voor onze historie zoo belangrijke ge beuren. Ritmeester Pieters schetste n een korte toespraak tot zijn escadron de beteekenis van hetgeen op 30 Novem ber 1813 op deze plaats geschiedde, gelijk hij op 17 November jl. de herin nering ,aan de herkrijging van Neder- land's onafhankelijkheid bij zijn man schappen had verlevendigd. Men zong daarop gezamenlijk het eerste couplet van het Wilhelmus en met een driewerf „leve Oranje" werd deze eenvoudige herdenking besloten. voor Uw die desgewenscht door St. Nicolaas met zijn knecht bij U aan huis worden bezorgd. Electro en Radio Techn. Bureau LANGE DELFT 76. TELEF. 247 MIDDELBURG. (Ingez. Med.) Wethouder Onderdijk ongesteld. Gisteren is de heer J. Onderdijk, wethouder van fabricage, tijdens de vergadering van burgemeester en wet houders ongesteld geworden eii per ziekenauto van het stadhuis naar zijn woning overgebracht. Hedenmorgen was de toestand een gszins verbeterd. Uitbreiding éénrichtingsverkeer. Tot nu toe gold het éénrichtingsver keer, dat tijdelijk is, ingevoerd gedu rende de verbeteringswerkzaamheden aan den kanaalweg, alleen voor de voertu gen, auto's en rijwielen Jcomende v,an de richting Meelfabriek en rijden de langs het jaagpad. De route, die nu verplicht was naar den Nieuwland- schen weg toe, namelijkAangs den Se- geerssingel. was echter in de andere richting vrij, zoodat h er nog v,an beide richtingen gereden werd. Dit heeft reeds verleden week het gevolg ge had, dat een auto van de Automaat in den greppel langs den weg terecht kwam en nu heeft een der bestelauto's van de firma Vroom en Dreesman gis teren de zelfde maneouvre uitgehaald Met planken en domme krachten is de auto weder op den goeden weg ge bracht. Tot nu toe 1 ep alles zonder ongelukken af, maar het zou ,anders kunnen worden en daarom is het o.i. goede besluit genomen, ook voor den Segeerssingel, tijdens den verderen duur van de afsluiting van den Kanaalweg, het éénrichtingsverkeer in te voeren, zoodat men komende van af den Nieuw- landschen- of den Kleverskerkschen weg den S'ngel niet op mag rijden. LEZING LUTHERSCHE KERK, Voor het Luthersch Zendingsgenoot schap heeft ds. C. F. Nolte gisteravond een lezing gehouden over Jona, de eer ste heidenzendeling. Spr. stelde de groo te beteekenis van dezen profeet ook voor den tegenwoordigen tijd in 't licht en legde er den nadruk op, dat niet het wonderverhaal het belangrijkste is doch dat de waarde van het boek Jona door Gods barmhartigheid en wereldheer schappij die er uit spreekt, daar boven uit gaat. Jona was de eerste profeet, die uit trok naar andere volkeren, hoewel hij de opdracht Gods om de stad Ninivé te profeteeren, aanvankelijk ontliep. Spr. schetste uitvoerig het verhaal van dezen vlucht en stond stil bij de bekeering van het volk der stad Ninivé, waaruit Gods grootheid en barmhartigheid blijkt. In het volk Israël was het exclusivis me doorgedrongen en daar kwamen de profeten tegen op. In dit verband behan delde spr. de huidige wereldomstandig heden, waar eveneens door .allerlei lan den de zelfgenoegzaamheid hoogtij viert. Na gewezen te hebben op het men- schelijke in den profeet Jona, die, als God Ninivé spaart, zich teleurgesteld voelt en levensmoe wordt, eindigde spr, met te wijzen op het Christendom, dat als waardige erfgenaam van het vlam mend protest dat het boek Jona is, moet beschouwd worden. Op de gebruikelijke wijze werd de bij eenkomst, die niet zoo druk bezocht was, geopend en beëindigd. Dinsdagavond werd een Mazon- filmavond gegeven in de Bogardzaal al hier. Ruim 350 personen konden wor den binnen gelaten, terwijl honderden geen plaats meer konden krijgen. In een voorrede zette de spreker uiteen dat de Mazon-artikelen er zijn om den zelf standigen winkelier te steunen in zijn strijd tegen het filiaal-bedrijf. Behalve een bedrijfsfilm, opgenomen van de Ma- zon-Centrale in de Vlissingsche straat alhier, werd o.a, ook vertoond een groo te film van den vacantie-tocht met de Mazon-verbruiksters naar Antwerpen, die dezen zomer in Augustus plaats (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: matige tot krachtige wind uit W. richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, met nog regen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: matige tot vrij sterke Z,W. wind, betrokken en nevelige hemel, bij tusschenpoozen regen of motregen, vrij zachte temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 5 graden. Do 2 Dec. Zon op: 7 h .oü; onder 15 h 49. Licht op: 16 h 19. Maan op: 7 h 21; onder: 15 h 29. N.M.: 2 Dec, Hoog- en Laagwater te Vlissingen i December. Hoogwater. Laagwater. Wo. 1 0.08 12.25 6.28 18.53 Do. 2 0.45 23.00 7.08 19.30 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei December. Hoogwater. Laagwater. Wo. 1 1.55 14.13 7.37 19.55 Do. 2 2.38 14.52 8.12 20.32 indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. (Ingez. Med.) vond. Ruim 750 personen namen aan deze tochten deel tegen inlevering van een aantal merkjes van de Mazon-arti kelen. De avond was een groot succes en zal worden herhaald. Coöperatieve Verbruiksvereeniging Vooruit. Uit het jaarverslag 1 October 1936 1 October 1937 van de Zeeuwsche Cooperative broodbakkerij en ver bruiksvereeniging „Vooruit" U.A'), te Middelburg blijkt, dat de ,afdeeling krui denierswaren, welke het vorig jaar een stijging had van rond twee duizend gul den, deze stijging kon handhaven. De omzet van deze afdeeling bedroeg ir. totaal f 55,424. Ook de afdeeling bakkerij vertoont dit jaar een omzet stijging. Dit is ook mede weer het gevolg van een broodprijsverhooging met in gang van 25 Januari. Het bestuur was daartoe genoodzaakt door de steeds op- loopende bloem- en meelprijzen. De totaal-omzet v,an de bakkerij bedroeg f 41,607; het ledental bedroeg bij het begin van het boekjaar 634, ingeschre ven werden 38 nieuwe leden, afgevoerd 34, zoodat aan het e nd van het boek jaar 638 leden stonden ingeschreven. Gedurende het boekjaar is in het bijkantoor der Arbeiders Spaarvereeni- ging ingelegd f 7132 en terugbetaald f 4012; Bij het begin van het boekjaar was een bedrag van f 233,25 aan spaarze- gels in omloop, aan het eind f 173,25. Verleden jaar zijn de d videnden vastgesteld op 7 pet. voor de bakkerij producten en 4 pet. voor de winkelwa ren, thans wordt resp. 6 en 4 pet, voor gesteld. Het verslag besluit met een op wekking tseeds voor oog'en te houden het „Eén voor alen, allen voor één." Een Goesche houtsnijder. Meermalen wezen we in ons blad op het werk van den Goeschen houtsnijder Joh. Melse. Een bezoek aan den heer F. de Soomer, in de Papegaaitsraat, be wees ons, dat Goes ook nog 'n tweeden houtsnijder telt wiens werk genoemd mag worden. De heer De Soomer, die van beroep fotograaf is, beitelt en snijdt

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1