WEK DE GAL BUITENLAND. RECHTSZAKEN. INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.to. GEMEENTERAAD VAN GOES. KERK EN SCHOOL. LEGER EN VLOOT. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Wi'lem Noske. __De_Spaansche burgeroorlog. LUCHTBOMBARDEMENTEN. Japan zal Franco erkennen. De Japansche regeering heeft be sloten op 1 December a.s. de regeering Lranco in Spanje te erkennen. De strijd in het Verre Oosten DE JAPANSCHE OPMARSCH NAAR NANKING. Een Amerikaansch protest. De ambassadeur der Vereenigde Sta ten te Tok o heeft schriftelijk formee- le stappen gedaan bij de Japansche re geering, teneinde nogmaals te protes teeren tegen iedere poging door de Ja pansche militaire autoriteiten te Sjang hai, om de bestaande orde 'n de Chi- neesche maritieme douane omver te werpen. Naar men meent te weten, komt de nota ongeveer overeen met het Zaterdag tot de Japansche regee ring gerichte mondelinge vertoog. De Fransch-Engelsche besprekingen. „Uiterst bevredigend". De koloniale kwestie. Italië erkent Mantsjoekwo. FRANKRIJK. Belasting op koffie. D. H. ROODHUYZEN Co. *v. MAKELAARS iA (Ingez. Med.' DUITSCHLAND. GENERAAL LUDENDORFF ERNSTIG ZIEK. Toestand geeft aanleiding tot bezorgdheid. ZWITSERLAND, DE VOLKSSTEMMING OVER DE VRIJMETSELARIJ. Groofe meerderheid tegen een verbod. VER. STATEN. Roosevelt wil 3 a 4 millioen nieuwe huizen bouwen. Politierechter te Middelburg, BEURS VAN AMSTERDAM. beursthermometer dinsdag. Aku Philips H.V.A. Tabak HET RAADHUIS TE GROEDE. Een geboren Groenaar. SCHOOLKWESTIE IJZENDIJKE. Een mopperende huisvader. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Vlissingen. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Elf varkens verbrand. Diefstal in een vakschool voor meisjes. e« XI zuil 'h morgens „kiplekker" uil keil springen. Eiken dag iiio«i Uw lever een liter gal In d. ■ugewanden doe» vloeien. Wanneer de galaf- Beheiding onvoldoende ia, wordt Uw voedsel niet verleerd, tiet bederft. Er vormen zich gas sen in Uw henaam. U raakt verstopt. Uw orga nisme wordt veiglttigd en U wordt humeurig en loom. U in-i alles zwart. De meeste laxeermiddelen ztJn slechts lap middelen: een geforceerde stoelgang neemt da oorzaak niet weg. Maar CARTER S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel hersteil. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter s Leverpilletjes, verkrijgbaar LD apothekers en drogisten in flacons van 0.7B. (Ingez. Med.) de Piet 3,530.000 kg, lokaalspoor Hee renpolder 2,067,629 kg, en lokaalspoor Wolh. dijk dor 3,240.068 kg. AARDENBURG. Tot bestuurslid van de commissie tot Beheer der voormalige St, Janshuis en Dischgoederen werd door den kerkeraad der Ned, Herv. gemeente herbenoemd de heer C. M. van den Broecke,. De Raad van Goes kwam Maandag avond bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Van Dusseldorp. Afwezig is de heer Visscher, wegens ongesteld heid. De VOORZ. herinnerde aan het onge luk, dezen morgen Prins Bernhard over komen en sprak er zijn dankbaarheid over uit, dat het ongeval geen ernstiger gevolgen had. Ingekomen zijn verschillende goedkeu ringen van raadsbesluiten. O.a. is goed gekeurd het besluit tot conversie der geldleening groot 117.944.41; het be sluit tot het onderwerpen van het ge schil met de gascombinatie „Oostein de" aan arbitrage; voorts werd de re kening 1935 definitief door Ged. Staten vastgesteld. Bij de benoeming van een onderwijzer aan de openbare U.L.O.-school, vestig de hr. LAPORT er de aandacht op, dat er zoo weinig geschikte sollicitanten waren, dat er slechts een voordracht van twee personen op te maken was. Spr. vraagt of het geen bezwaar is dat nummer één geen praktische ervaring heeft. De hr. KLOOSTERMAN uitte zijn vertrouwen in nummer één; deze was reeds een jaar werkzaam en voldeed ook bij de proefles. De hr. CRUCQ vroeg, of de leerlin gen in aantal hoog genoeg zullen blijven om een onderwijzer meer te kunnen handhaven. De VOORZ. wees er op, dat het hoofd der U.L.O.-school den eersten candidaat heeft gecontroleerd in de klas waar hij voor werkzaam is. Ook bij de proefles te Goes, die de inspecteur M.O. en B. en W. bijwoonden, bestond geen twijfel wie nummer één diende te staan. Wat de vraag van den heer Crucq betreft: niemand kan in de toekomst zien. De heer J. Geleijns te Rotterdam, werd daarna m. a. st. gekozen. Vervolgens werd de gemeente-reke ning 1936 aangeboden. Bij de rondvraag, informeerde de hr. KLOOSTERMAN, hoe lang de barrica de aan de Joachimkade (aanleg nieuwe kademuur) nog zal blijven liggen. De VOORZ. antwoordde, dat het werk zeer is tegengevallen. Binnen veertien dagen zal nu wel met de afwerking wor den begonnen. De hr. CRUCQ merkte op, dat men in Walcheren een streekplan heeft. Acht de Voorzitter de tijd niet daar, om ook voor Zuid-Beveland over een streekplan te denken? De VOORZ. wees er op, dat de streek plannen gemaakt worden, om over het geheel een bepaald bouwplan te krijgen, een eigen karakter te bewaren. Volgens spr. is dit echter voor Zuid-Beveland niet noodig. Verder gaan die plannen al tijd uit van Ged. Staten. Bij de gister gehouden stemm ng ter verkiezing van een ouderling en diaken in de Geref. Kerk te G a p i n- g e werd in de vacature-J. K. Ver hulst tot ouderling gekozen de heer L. Oranje en in de vacature-J. Wattel tot d aken de heer Abr. Wondergem. Bij Kon. Besluit is aan den reserve kapitein J. Lous van het 14e regiment infanterie eervol ontslag uit den militai ren dienst verleend, terwijl hem door den minister van defensie vergunning is verleend met ingang van 6 Dec. a.s. het onderscheidingsteeken voor langdurigen dienst als officier met het cijfer X te voe ren. De jonge Nederlandsche violist Willem Noske, die thans te Londen woont, is geëngageerd als solist voor het „Concert-Pasdeloup" te Parijs op 4 Dec. a.s. onder leiding van Albert Wolff. Hij zal de Symphonie espagnole van La!o ten gehoore brengen. Vliegtuigen van de luchtmacht van Lranco hebben Maandagmiddag het dorp Guadalajara, nabij Madrid gebom bardeerd. Een veertigtal menschen is hierbij om het leven gekomen. Bom men vielen op de huizen en doodden of verwondden vrouwen en k'nderen. Ook de dorpen Torre jon de Ardoz en Alcala de Henares op den weg naar Valencia zijn gebombardeerd. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat de opmarsch der Japansche troe pen naar Nanking gunstig blijft verloo- pen. Ondanks den feilen tegenstand der Chineezen hebben, volgens het Ja pansche hoofdkwartier, de Japannee- zen gisteren Tsjangtsjau, ngenomen. Ten Westen v,an het Tairmeer zou voorts Ihing een belangrijk spoorweg knooppunt. in Japansche handen zijn gevallen. Ook de stad Kiangyin en in de nabijheid daarvan gelegen forten zijn door de Japansche troepen bezet. De besprekingen te Londen van de bei de Fransche staatslieden: Chautemps (premier) en Delbos (buitenlandsche za ken), met hun Engelsche collega's Cham berlain en-Eden en enkele andere Brit ten, zouden als men de mededeelingen uit officieele kringen der Engelsche hoofdstad mag gelooven, meer dan be vredigend verloopen. Reuter meldt, dat bij den aanvang der bijeenkomst Lord Halifax een volledig rapport uitbracht van de indrukken van zijn Duitsche bezoek. De Fransche mi nisters zouden ten volle „de verre strek king" vair dit bezoek begrepen hebben, evenals het feit, dat het beperkte doel, dat men zich had gesteld, bereikt was. Vervolgens werd de kwestie der kolo niën met al haar aspecten besproken. Men was het er over eens, dat deze aan gelegenheid verdere bestudeering ver- eischt. De toestand in het Verre Oosten vormde het volgende onderwerp van be handeling. Beide partijen waren het vol komen eens over den ernst van de situa tie en de noodzakelijkheid waakzaam te zijn ter waarborging harer belangen. Ook Spanje werd besproken. Geconsta teerd werd, dat de niet-inmengingspoli- tiek volkomen juist is geweest. Alle deel nemers aan de besprekingen waren zeer voldaan. De bijeenkomst werd be schouwd als een der succesvolste, die gehouden zijn. Aan beide kanten werd de krachtige wensch uitgesproken met alle landen samen te werken, ofschoon men er zich van bewust was, dat heel wat voorbereiding vereischt zal zijn, voordat eenige werkelijke onderhande lingen in zicht zouden kunnen komen. Tot zoover het Reuter-bericht. De berichten van andere persagent schappen komen er in groote trekken mee overeen. Van het fijne van de zaak weet niemand dus iets. Men verneemt slechts, dat alle mogelijke onderwerpen zijn besproken en dat de staatslieden het over alles en nog wat roerend eens zijn. De werkelijke strekking dier eens gezindheid blijft voorshands echter ver borgen. Alleen weet het Fransche agentschap Havas wat meer dan de andere over de kwestie van Duitschland's koloniale ei- schen te vertellen. Volgens Havas zou den Engeland en Frankrijk bereid zijn, „het probleem alvast van alle zijden te bestudeeren" en dat dan natuurlijk in overleg en samenwerking niet de Duit- schers. Uiteraard stellen Londen en Pa rijs de voorwaarde, dat Berlijn als tegen prestatie met zich laat praten over aller hande aangelegenheden, welke den vre de bedreigen en welke uit den weg moe ten worden geruimd. In de naaste toekomst zal moeten blij ken, of dit punt der Londensche bespre kingen werkelijk als van veel gewicht beschouwd dient te worden. De Italiaansche regeering heeft giste ren besloten den staat Mantsjoekwo te erkennen; daarmede een nieuw bewijs gevende van de zonderlinge politieke liefde van den Duce voor de Japanners. De staatscourant heeft heden een de creet gepubliceerd, waarbij een belas ting is ingesteld op koffie. Dit recht be- SUIKER - RUBBER - KOFFIE - CACAO per contract' Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. sukbl ru»b£«, kobit cacao. katoen. aue granen enc ter beurze van ionoek. liverpool new york. chicago. winnipeg. enz DAM 2a TaMoea Mo. 30012-31012 AMSTERDAM-C. Boor* Nb Mal. 30012 - Tologramwfc.il CARLOS-AMSTERDAM Agent]: L. Sandee' - Nieuwdorp Telefoon 24 draagt 140 franken per 100 kg gebrand of gemalen. Uit particuliere bron wordt vernomen, dat generaal Ludendorff teeds geruimen tijd aan een ernstige blaasziekte lijdt. In verband met den hoogen leeftijd van den patiënt Ludendorff is 72 jaar geeft zijn toestand aanleiding tot be zorgdheid. Eenigen tijd geleden is de heer Ludendorff geopereerd. De volksstemming inzake een even tueel verbod der vrijmetselaarsloges in Zwitserland, welke Zondag ik gehouden, heeft tot resultaat gehad dat 515.000 stemmen tegen en 234,000 stemmen voor dit ontwerp zijn uitgebracht. 66 Procent der stemgerechtigden w.as op gekomen. In 21 k.anons was de meer derheid tegen een verbod, in Freiburg was de meerderheid voor een verbod. President Roosevelt heeft g sferen een boodschap tot het Congres gericht over den bouw van drie tot vier mil lioen woningen in de Vereenigde Sta ten, gedurende de eerstvolgende vijf jaren. De kosten worden geraamd op ten minste 12 tot 15 m lliard dollar. In Wallstreet en in het algemeen in zakenkringen werd deze boodschap met spanning verwacht, in de hoop dat zij een krachtig programma zou behelzen, dat mogelijkheden zou bieden tot sa menwerking tusschen regeering en par- t'culiere ondernemingen. President Roosevelt zegt in zijn bood schap, dat particuliere ondernemingen en particulier kapitaal den last moe ten dragen van den bouw van het groot ste gedeelte van de woningen. De re geering zal echter haar medewerk'ng verleenen ,aan de financiering van den aankoop der huizen o.a. door verlaging van den rentevoet voor leeningen en hypotheken. Om te beginnen zal een som van 50 millioen dollar beschikbaar worden gesteld voor hypotheek-nstel- lingen, dit bedrag zal een basis vormen voor een bedrag van een milliard aan particuliere fondsen. In de zitting van Dinsdag 30 Nov, wa ren de volgende personen gedagvaard: W. J. M., 51 jaar, landarbeider, Sluis, wegens het te Sluis op verschillende tijd stippen in September en October ver nielen van een rijwielbinnenband, toe- behoorende aan D. Hogerheide, door daarin met een speld gaten te prikken. Eisch en vonnis 25 of 20 d. h. J. P., 44 jaar, aütoverhuurder, Goes, wegens diefstal van benzine, gepleegd te Goes, op verschillende tijdstippen in Oc tober. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Von nis 1 maand gevangenisstraf. Mr. P. C. Adriaanse bepleitte clemen tie. J. H., 41 jaar, landbouwer Heinkenszand, wegens beleediging van W. Nijsse te Heinkenszand op 18 October. Eisch en vonnis 7.50 of 5 d. h. L. P., huisvrouw J. H., 35 jaar, zonder beroep te Heinkenszand, wegens belee diging van A. en W. Nijsse te Heinkens zand op 18 October. Eisch en vonnis 7.50 of 5 d. h. F. M, R., 23 jaar, varensgezel, Vlissin- gen, wegens beleediging van H. T. L. Rouw te Vlissingen op 31 October. Eisch en vonnis 10 of 5 d. h. J. K. F. H., 20 jaar, taxichauffeur, Middelburg, wegens verzet tegen den agent van politie N. de Witte te Mid delburg op 7 October. Eisch en vonnis 15 of 10 d. h. C. V., 43 jaar, arbeider, zonder beken de woon- of verblijfplaats, thans gedeti neerd, wegens landlooperij in October en November in Zeeuwsch-Vlaanderen. Eisch 3 d. h. en 5 mnd. opzending R. W.I. Vonnis 3 d. h. en 4 mnd. R.W.I. In hooger berosD, F. G. L., 26 jaar, vischkoopman, te Middelburg, heeft hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis op 21 Sep tember 1937 door den Politierechter te Middelburg gewezen, bij welk von nis hij wegens „ongedekt vervoer- en verboden nederlage van s'garettenpa- pier" is veroordeeld tot 2 maal 14 da gen gevangenisstraf. Eerste no'.eering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van lie den; beteekenl geen noteering jntvangen, Denemarken Oblig. 1926-5 102%102% Amsterdam 1936-3% 100% Zeeuws. Hyp. B-4 100 C ties Service Cy. P. 1953 5 43%43% A Amsterd. Bank 149%149% A Perf. Jurgens A .133%135 A Ned, Gist- en Spiritusf. 471477 A De Schelde N.B. 33% —39% C Am. Smelt en Ref, 3838% A Born. Sum, H.M. 175—176 A Houth. Alberts 96% C Union Pac. Rr, 6464% C Int. Nickel Cy. 31%31 Ned. 1000-4 101—10j%- 0. Indië 37 1000-3 97%—96% Engeland 1960-90 4 84-84 A Koloniale Bnk, 119120 A N.I. Hbk. 1000 134—135 C Ned. H.M. 1000 151%—153 A v. Berkels Pat. 56%59 C Calvé-Delft 73%74 A Philips Gem. B, afg. 264%—258-73% C Unilever 143%—142%-3% C Am. Car en Foundry 1717% C Anaconda Cop. 21%21-% C Bethlehem St, 36%35%-6% C Kennec Copper 26%26%-7 C U. States St. C. 41%—39%-40% C North Am. Cy. 16%17 A Kon. Petr. Mpij. 327%—325-30 C Contin. 01 Cy, 19%—19% C Phillips Petr. Comp. 29%29 C Shell Union O.C. 12%—12-% C Tide Water Ass, Oil 11%11-% A Ned. Scheepv. U. 111%—110%-14 A H.V. Amsterdam 394391-405 A Java Cult, Mij, 147%146 A N,I. Suiker U. 119—120 Maria Rub hire Oaiitcvcj Olie Schepcu -ObLMarkf Wettig Xoniairi. Amerika Gedepoc-hi A De'i Batavia 197202-4 C Deli Mij. 1000 260%—258-73 A Senembah 250260-69 C Baltimore en Ohio 9%9%-% i C Southern Pac. Cy. 1515%-% A Southern R'w. 9%-9%-% A Amst. Rubb. C 194%—196-204% A Deli-Bat. RubE. 127%—130%-43 A Hessa Rubber 129-*—132-43 A Serbadjadi S.R. 92%93%-104 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Gister. 8.98% 8.98% 72.52 72.54 6.11 6.10% 30.59% 30.60 1.79% 1.79% Nu door den Groeschen verslaggever van uw blad nog met geen enkel woord melding is gemaakt van het gebeuren in de afgeloopen week in Groede, vraagt ondergeteekende een ge plaats ruimte. Woensdag 23 November is het onder Belgische architectuur hier op Neder- landschen bodem gebouwde gemeente huis in gebruik genomen. (De Neder landsche architecten schijnen bij het gemeentebestuur maar op de tweede plaats te staan). Op Vrijdag 19 November werd het voor 't publiek ter bezichtig''ng gesteld van des nm, 2 tot 3 uur en des avonds van 7 tot 8 uur; van die gelegenheid is door de bevolking zeer, zeer weinig gebruik gemaakt. Des namiddags door slechts enkelen en des avonds ook door zeer wein'.gen. Dit is nu de tweede maal dat door een overgroot deel der bevolking van Groede uitspraak wordt gedaan inzake het gemeentehuis. De eerste maal door in begin 1936 door met zeer groote meerderheid op een request te teeke nen en nu voor de tweede maal doot het van Belg sche h,and ontworpen ge bouw geen notitie te nemen en het den rug toe te keeren. Wat het gebouw zelf betreft dat zal de tijd moeten leeren van welk maaksel het is. Alleen de kluis schijnt zeer bewonderenswaardig te wezen. En hoe was het den dag der ingebruikneming; geen enkele vlag w.as te zien; geen stukje muziek werd ge geven; geen hooggeplaatste personen, n ets van dat alles, Groede was zoo stil als op een doodenakker. Een woord van dank en hulde aan wethouder Lombaard voor wat hij ge daan heeft om aan de wenschen van zeker 99 pet, der ingezetenen te vol doen door onze schoone prachtige Markt te laten behouden wat dafar dan ook had behooren te staan: nl, het ge meentehuis. Punt 1, antwoord was: mag onder de schooluren de school verlaten om een andere functie waar te nemen: enkele^ malen per jaar. Doch als dat maar enkele ma len per jaar plaats had, zou niemand daarover spreken. Wij zullen bij de laat ste maanden blijven: Oct. uitvaart dienst 2de klas om 9 uur die ongeveer half elf eindigde; één trouwdienst om 9 uur; één trouwdienst om 8,30 uur; 2 Nov, een uitvaartdienst om 9 uur; 4 Nov. een trouwdienst om 9 uur; 6 Nov. een uitvaartdienst om 9 uur. De rest laat ik weer aan de lezers over. Overleden: W. den Hollander 79 j. ongeh. d. Gehuwd: K. Dingemanse 23 j. en L. Maas 27 j. IJ. Baan 21 j, en A. A. van der Graaf 19 j. J. F. Bastiaanse 29 j. en E. de Boer 23 j. Van 2529 Nov. Getrouwd: G. A. Gerritsen 29 j. en J. Kuijt 27 j., A. A. Kalle, 29 j. en J, C. Kest 26 j. Bevallen: M. C, Vermeulen, geb. Boi- din z. Overleden: A. de Landmeter 63 j. ongeh. (V.C.) Te bevragen aan het bureau van po litie: slinger van auto. Bij particulieren: Huissleutel, J, J. Alleman, Molenberg 55; portem. met inh., V,an Dr'ël, La- tijnsche Schoolstraat 14; grijs kinder handschoentje, M, C. Reijnhoudt, Bree- straat 61; boodschaptasch, 0. v. d. Ber ge. Singelstraat 36; heeren handschoen, C. de Vos, Nieuwstraat 50; hondenpen ning no. 89, Dingemanse, Werfstr.aat 6; werkschoen, Heijboer, NieuwL weg 3; rijwielplaatje, Vroegop, Zach. Jan- senstraat 3; heeren handschoen met kap, C. van Loo, Veersche weg 52; kosteloos belastingmerk, Van Loo, St. Jansgang 10; ijzeren w'g, P. Beekman, K. Noordstraat 58; grijze wollen dames handschoen, Goeman, Veersche weg 1; alpine muts, L, J. Berrewald, Breestr 73; wollen handschoen, J, Kok, Singel straat 43; muts, wit met bruin. wed. Hubregtse, Korte Geere 20, grijze hee ren handschoen, W. Christiaanse, Brig- damme B 150; bruine muts, C, Hame link, Heerengracht 30; handbeschermer, Bliek, Arnemu'den Kade C 17; huis sleutel, J. P. Goeman. Noordsingel 146; glacé dames handschoen, C. Rijn, Bree 25; portem., P. J. van Giezen, Korte Delft 19; boodschaptasch met boekje, H. Kampman, Lange Noordstrata 45; huissleutel, J, van Helleman, Dokstr. 18; boodschaptasch, J. A. Vos, Pottenb. singel 24; kinderhandschoentje, J, v. Hemert, Baanstr.aat 6; zwart hondje. F. Vos, Lombardstraat 34; zwarte hand schoen, J, Fiegen, Varkensmarkt 4; blauw wollen kinderhandschoen, v. d. Broeke, Bogardstraat 10; huissleutel, Venteville, Veersche s'ngel 136; paar regenpijpen, Annot. Oude Kerkstraat 14; port., inh, foto, A. Jobse, Segeer- straat 15; pass'er, Rottier, St. Jorisstr. 9; blauwe kindermuts, F. Verduijn, St. Jorisstraat 24; tabakspijp, R, v. Her cules. Vliss. straat 20; belastingmerk in etui t.n. van mej. H,ack, mej, Cop- poolse, Oud Am. pad 45; paar bruine glacé handschoenen, S. v, d. Putte, Seissingel 46; koffer, Huibregts, motor handel Gortstraat; huissleutel, D. Rijk- se, Wilhelminastraat 5; pantoffel, D, Daane. Jodeng,ang 54; kinderhand schoentje, Fondse, Korte Geere 40. Ind en een voorwerp bij een der par ticulieren wordt afgehaald, melde men -apijod uba neajnq }aq ubb ;ip Gistermiddag' is brand ontstaan in de groote landbouwschuur van G. J. Was- sink te Vorden, In de schuur was eenig hooi en stroo opgeslagen, dat door het vuur werd verteerd. Elf varkens kwa men in de vlammen om. De schuur brandde geheel uit, terwijl de daarin aanwezige landbouwgereed schappen verloren gingen. De politie te Zutphen heeft gisteren een huiszoeking gedaan bij den uitwo- dienst als officier met 't cijfer XX te voe- meisjes, naar aanleiding van herhaalde diefstallen, welke den laatsten tijd in die school werden geconstateerd. De politie heeft in het huis van den concierge twee auto's vol gestolen goe deren gevonden, o.m. levensmiddelen, lijfgoederen en linnengoed. De vrouw van den concierge heeft den diefstal van de goederen bekend. Zij is in bewaring gesteld.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2