De toestand van Prins Bernhard vooruitgaande. ZEELAND. LESCA SPECS ALSST WEERBERICHT. NUMMER 282. DRIE BLADEN. DINSDAG 30 NOVEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Verkiezingen Kamer van Koophandel mmmikm. MIDDELBURG. eenigste practische werkers met de Lei ca voor Middelburg en omstreken. H E N NIN G S FOTOHANDEL GOES. ZUID-BEVELAND. I 3tQVÏMiH%# MIDDELBURGSCHE COURANT Dstg&iad Voor Middelburg, Goes en «agent- 'VUasingea 2.30, elders 2.50 per Week-abonn. in Middelburg en Goes lij ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per ?egel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr =2* GOCSCHE COUPANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middeiburgscke Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau Toor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen i—l regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrit; „Kleine Advertentiën", ten boogste 6 regelt a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. m Aanstaande Woensdag, den len De cember, vindt in het benoorden de Wes- Éersckelde geiegen deel van Zfeeland (behalve Tholen en St. Philipsland) de verkiezing plaats voor tien nieuwe le den van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden. Allen in dit gebied, die voor een der afdeelingen (groot- of kleinbedrijf) in 't handelsregister staan ingeschreven, ont vingen een oproeping'skaart om aan de ze verkiezing deel te nemen. En wij wekken deze allen met den grootsten nadruk op: onttrekt u niet aan die v e r p lichting! 't Is waar: de Kamer van Koophandel is nog geen politiek lichaam, en de on derwerpen, die bij haar in behandeling komen, izijn niet dermate zwaar met affecten beladen als in de politiek het geval is. Maar die onderwerpen zijn daarom toch niet minder belangrijk. En zij nemen nog voortdurend in belang toe. Omtrent de uitvoering van verschillende wettelijke bepalingen moeten tegen woordig de Kamers van Koophandel her haaldelijk adviezen uitbrengen, terwijl in toenemende mate het oordeel dezer Kamers gevraagd wordt inzake wetsont werpen die betrekking hebben op den middenstand, den handel en de nijver heid. In dit licht bezien is het dus een plicht voor de stemgerechtigden, zich morgen ter stembus te begeven en, met oordeel, hun stem uit te brengen. Er wordt gestemd in twee geheel ver schillende afdeelingen. De bedrijven en ondernemingen, die voor de afd. grootbedrijf staan ingeschreven, bepalen met elkaar, door middel van hunne grootbedrijf-stembil jetten, wie het grootbedrijf in de Kamer zal vertegenwoordigen; de voor het kleinbedrijf ingeschrevenen ver kiezen tezamen hun kleinbedrijf-verte genwoordigers. Inzake het Grootbedrijf Dit telt in „onze" K. v. K. elf le den. Er treden vijf af; de zitten blijven de z e s zijn de H.H. W. Berdenis van Berlekom, Middelburg; W. Bosman, Middelburg; ir. H. C. Ghijsen, Middel burg; W. Kakebeeke, Goes; J. C. E. Massee, Kloetinge en D. L. H. van Raal- te, Vlissingen. Voor de overblijvende vijf opnieuw te bezetten zetels zijn candi- daat gesteld de H.H. G. J. Bensink, Vlis singen; J. Duvekot, Goes; J. Enzlin, Zie- rikzee (aftredend); A. Jeronimus, Mid delburg (aftredend); J. A. M. Lamber- mont, Middelburg; L. J. Mes, Middel burg, (aftredend) en H. C. Wesseling, Vlissingen, (aftredend). T.a.v, deze candidaten valt het vol gende op te merken. Er is één vacature door den open ge vallen zetel van wijlen, den heer M. Laer- noes, Vlissingen. De Vlissingers hebben als hun vertrouwensman voor dezen ze tel opgegeven den heer G. J. Bensink, directeur van de S. M. „Zeeland". De heer J. Duvekot is firmant van de groothandel in levensmiddelen fa. gebr. Duvekot in Goes; hij wordt door 'n 16-tal grootbedrijf-leden in Goes en omgeving aanbevolen. Wat de overigen betreft volstaan wij met de opmerking, dat de heer J. A. M. Lambermont te Middelburg kennelijk candidaat is gesteld door diegenen, die, met ons, van oordeel zijn dat de heer L. J. _Mes toch had behooren in te zien, dat hij zijn zetel had dienen op te geven voor iemand, die de belangen van het R. K. volksdeel onjzer provincie met meer overwicht geacht wordt te verte genwoordigen dan thans met hem voor 't meerendeel der kiezers nog het geval zal wezen. Aannemende, dat men overigens geen bepaalde redenen zal hebben om aftre denden niet te herkiezen, luidt ons ad vies ten aanzien van het grootte- d r ij f dus: A. De aftredende leden Enzlin, Jeronimns en Wesseling, B.: In de plaats van het aftredende lid L. J. Mes stemme men op J. A. M. Lambermont. C.: In de vacature M. Laernoes ver- kieze men, al naar zijn voorkeur, G. J. Bensink te Vlissingen of J, Duve kot te Goes.*) Inzake het Kleinbedrijf. Ook dit telt in onze K. v. K. elf leden. Er treden eveneens v ij f af. Zitten blijven ditmaal de HH.: W. van den Berg Dz., Bruinisse; A. J. J. Klij- berg, Breda; J. P. A. Machgeels, Mid delburg; L. A. Stofkoper, Middelburg; M. Veenis, Goes en P. I. Hamming, Vlis singen. Voor de overblijvende v ij f op nieuw te bezetten plaatsen zijn candi daat gesteld de HH.: A. de Bart, Vlis singen; H. Groenouwe Vlissingen; P. A. A. Klok, Zierikzee (aftredende); D. W. Lindenbergh, 's Heer Arendskerke (af tredende); A. Menheere, 's Heerenhoek (aftredende); J. Olthoff, Middelburg (af tredende); J. Philipse, Middelburg; A. M. Witte, Middelburg. Zooals men ziet: 8 candidaten, 5 plaat sen, 4 aftredenden. Dit laatste vindt zijn oorzaak in het feit, dat de heer W. An ker te Vlissingen zich niet herkies baar stelde. In diens plaats is de heer H. Groenouwe door de VÜssinger midden standers (en de bakkers) gesteld. De candidaten, die tegenover de aftredenden plus den heer Groenouwe werden gesteld, d.i. dus de H.H.: De Bart, Philipse en Witte zijn c o - perators, d.w.z. vooruitgeschoven pionnen der coöperatieve beweging in Nederland, die meent, dat zij een groo- tere plaats in de Kamers van Koophan del behoort in te nemen dan thans het geval is. Wat dit betreft: natuurlijk hebben ook deze vormen van handel en bedrijf recht op vertegenwoordiging in de Kamers van Koophandel. Tot dusverre werd in de Kamer voor de Zeeuwsche eilanden deze stem echter al vernomen, hoofdzakelijk door den heer D. W. Lin denbergh uit 's-Heer Arendskerke, die als landbouw-coöperatoir-afgevaardigde te beschouwen viel. Daarnaast zou men echter de HH. Kakebeeke en Enzlin ze ker ook wel (voor een deel althans) als representant dezer richting mogen zien De samenwerkende middenstandsver - eenigingen in heel Zeeland, en van alle drie politieke richtingen (Neutraal, Roomsch Katholiek en Ortho- dox-Protestantsch) hebben zich forsch teweer gesteld tegen het streven der coöperatoren, om h.i. onevenredig grooten invloed in de K. v. K. te krijgen Het advies dezer samenwerkende mid- denstandsvereenigingen lijkt ons gezond en der ernstige overweging waard. Wij adviseeren derhalve t.a.v. het kleinbedrijf aldus: A.:de aftredende leden, plus den candidaat die in de vacature- Anker gesteld is, dus: H. Groen ouwe, P. A. A. Klok, A. Menheere en J, Olthoff. (In de nummering als opgegeven door de samenwerkende middenstandsvereenigingen) B.: Het aftredende lid D. W. Lindenbergh als coöperator, tenzij men voorstander der stedelijke winkel-coöperatie is, in welk geval men een der overige candidaten (De Bart, Philipse, Witte) zijn stem ge ve. Tenslotte nog een technisch advies. Het kiesstelsel voor de Kamers van Koophandels is een vernuftig wonder van ingewikkeldheid (Meer ingewikkeld dan doelmatig misschien, maar daaraan is nu niets te veranderen!). Het is hier om evenwel zaak, teneinde zijn bedoe lingen zoo goed mogelijk tot uiting te brengen, geen biljetten van onwaar de te maken, en juist te stemmen. Derhalve: stem nauwkeurig zooals het is voorgeschreven. Geen hokjes rood of zwart maken! Maar: Nummeren! De candidaat dien Gij de de opperste voorkeur geeft, krijgt nr. 1, de volgende nr. 2, en zoo tot en met het aantal beschikbare plaatsen. Dus: Nummer, in de hokjes, van 15. Dan stemt ge volgens voorschrift. Het in een der circulaires, welke ter aanbeveling' van bepaalde candidaten in de afd. grootbedrijf door kiesgerechtig den zijn uitgezonden, ingenomen stand punt nl.: nummert de door ons aanbevo- lenen 1 en 2 en laat de rest maar blank, achten wij principieel onjuist. Dit is te loco-centrisch gedacht. Iedere kiezer dient zijn volle verantwoordelijkheid te dragen en de v ij f z.i, beste mannen voor de Kamer, naar de volgorde van zijn voorkeur, van 1 tot 5 te nummeren. Men heeft natuurlijk het volste recht, uit plaatselijke voorkeur, den man zijner eerste keuze als 1 te nummeren, zelfs een vo'genden plaatsgenoot 2, maar daarna kieze men ook uit de resteerende candidaten zijn voorkeur-nummers: 3, 4 en 5! Hoe dikwijls droomt de mensch van T een toekomstig geluk en verslaapt in middels het tegenwoordige. De particuliere secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard, jhr, mr. C. Dedel, deel de hedenochtend mede, dat Prins Bern hard een rustigen nacht heeft doorge bracht. De toestand is vooruitgaande. De Koningin en de Prinses be zoeken Prins Bernhard. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn gisternamiddag omstreeks kwart over vijf per auto van Soestdijk naar Amsterdam vertrokken om een be zoek te brengen aan Prins Brnhard in het Burgerziekenhuis. Te 6 uur kwamen de Koningin en de Prinses in het zie kenhuis aan. Zij hebben den nacht in het ziekenhuis doorgebracht, omdat het heen en weer rijden voor de Prinses te vermoeiend is. Prinses Juliana heeft gisteravond na aankomst eenige oogenblikken aan het ziekbed van Prins Bernhard vertoefd en met hem gesproken. Bewijzen van deelneming. Uit Doorn wordt gemeld: De ex-keizer en Prinses Hermme wa ren bij het vernemen van het ongeluk van den Prins zeer getroffen. Zij stelden zich onmiddellijk op de hoogte van de toestand van Z. K. H. en hebben in dc loop van den dag de koninklijke hun deelneming betuigd met hel ge beurde. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft gisteren een telegram -ontvangen van den voorzitten van den gemeente raad van Parijs, waarin deze ken ui. geeft van de ontroering, waarmede het bericht van het aan Z.K.H. Prins Bern hard overkomen ongeval is ontvangen, terwijl de voorzitter tevens het verzoek doet om, met betuiging van zijn eerbie dige hulde aan H. K. H. Prinses Juliana, aan Z.K.H. de beste wenschen voor een spoedige genezing over te brengen. Het pestuur van den Nederlandschen journalisten kring heeft aan Z. K. H. Prins Bernhard een telegram gezonden, v/aarin het zegt met ontsteltenis van het aan Z. K. H. overkomen ongeval te hebben vernomen en Z. K. H. van harte een spoedig herstel toewenscht. Het bestuur van de buitenlandsche persvereeniging in Nederland heeft gis termiddag een telegram gezonden aan Z.K.H. Prins Bernhard, v/aarin het zijn beste wenschen uitspreekt voor een spoedig herstel van Z.K.H. De toestand van den hofjager eveneens bevredigend' Naar wij vernemen is de toestand van den hof jager Van der Spek, die pij het ongeluk een knieschijf heeft gebroken, eveneens bevredigend. Te Groningen is in den ouderdom van 50 jaar overleden notaris T. H. Hum- melen,, een zeer bekend figuur in bree- den kring. Voor de A.R. partij had h zit ting in de Prov. Staten van Groningen. De heer Hummelen werd in 1909 can- didaat-notaris te Goes, na in Zeeland te hebben vervuld. Na zijn werkzaam heden te Goes kwam hij als candidaat-' zijn militaire plichten als reserve-officier notaris te 's-Gravenhage. Hier ontving hij op 13 October 1919 zijn benoeming tot notaris te Groningen. De onderzeebooten O 12 en O 14. De onderzeebooten O 12 en O 14 on der leiding van den luitenant ter zee der lste klasse H. C. W. Moorman zijn 29 November te St. Jean de Portorico aan gekomen. Bij Kon. besluit is de hoofd'nspec- teur-titulair van den arbeid ir. C. Win kel te 's Gravenhage met ingang van 1 December a.s, benoemd tot hoofdinspec teur van den Arbeid. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 8 t/m 13 November 1937 bij gesubsi dieerde vereenigingen met werkloozen kas waren aangesloten 469,800 perso nen landarbeiders met 73,700 leden zij hieronder niet begrepen). Van dez'e 469,800 verzekerden was in genoemde week de geheele week werk loos 24,1 pet (in de vorige verslagweek 25 t/m 30 October 1937 was het per centage 23,1). Het werkloosheidspercentage van hen die de geheele week werkloos warei. was in de eerste versiagweek vaa de maand November in de laatste jaren a.v.: 1934: 25,8, 1935: 29,4, en 1936; 29.0. Bij de organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 13 November 1937 in totaal 376,339 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 353,781 man nen. Van deze werkzoekenden waren er 357,761 werkloos onder wie 341,115 mannen. W aterSchappen. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 31 Dec. a.s, benoemd tot plaatsvervan ger van den dijkgraaf van den Sluispol- der (Tholen), C. J. J. Kooijman, te St. Annaland, b. tot plaatsvervanger van den dijk graaf van den eersten Bathpolder, H van Gorsel, te Rilland-Bath, c, tot plaatsvervanger van den dijk graaf van den Tweeden Bathpolder, D Butijn, te Rilland-Bath. Kleurenfoto's met de Leica. Voor een groot en aandachtig gehoor heeft gisterenavond in een der zalen van 't Grand Hotel de hr. Walther Benser van de firma Ernst Leitzte Wetzlar een inleiding gehouden over kleurenfoto's met de Le;ca nadat een der heeren van de N.V. Odin uit Nijmegen een openings woord had gesproken. Het was belang wekkend wat de heer Benser vertelde van deze nieuwere wijze van fotografee ren en de resultaten van de Leica, die op het scherm werden gebracht, waren bijzonder goed. Eerst de gewone foto's, daarna de vele foto's in natuurlijke kleuren. p Waren dit voor de pauze kiekjes van overal, na dien passeerden er vele uit ons eigen land en ook uit onze eigen provinc'e de revue. MARKT MIDDELBURG (Ingez. Med.) Door bemiddeling van mevrouw E. PilaarKakebeeke, presidente en mej. H. Slegt, vice-presidente der Ned.-Naai werkvereeniging afdeeling Goes, ont vingen Wijkverpleging, Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies, T. B. C. allen alhier, elk 40 stuks kleedingstukken. De collecte voor het fonds voor Bijzondere Nooden heeft deze week f 34 opgebracht. Maatsch.. Ziekenfonds „Zuid- en Noord-Beveland". In de Zaterdagmiddag te Goes gehou den vergadering van deelgenooten van bovengenoemd fonds, onder voorzitter schap van d enheer mr. J. A. A. Fran sen v. d. Putte, werd als vertegenwoor diger in de vac.-Chr. Nijsse Jr. uit de afd. 's H. Arendskerke gekozen, de hr. Chr. M. v. Iwaarden. In diens plaats werd als plaatsvervanger gekozen de hr. M. Nagelkerke te 's H. Arendskerke. Verder werden herkozen als vertegen woordigers wegens periodieke aftreding de h.h. A. Buys, (pl.v. Fr. Crucq), Goes; J. C, Hamelink (pl.v. J. Klap) te Krui- ningen; P, Kraak (pl.v. J. v. d. Schraaf) te Wolfaartsdijk; L. M. Wisse (pl.v. C Slager te Kattendijke-Kloetinge;) C. de Graaff (pl.v. A. Labruyère) te Goes; en I. Heijstek (pl.v. M. Verweij) te Kort- gene. Wegens overschrijding van de 11.500 leden werden tot vertegenwoordiger en hun pl.v. gekozen de heeren D. Polder man (pl.v. J. J. Robert) uit de afd. Ier- seke; idem uit de afd. Borssele de hr. J, Fraanje (plv. C. de Krijger). Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Matige tot krachtige wind uit W, richtingen, zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk eenige regen; iets zachter. UKKEL: Matige of vrij sterke wind uit Z.W., bewolkt of betrokken, bij tus- schenpoozen regen, hoogere tempera tuur, nachtelijk temperatuursminimum van 0 tot 5 graden. Wo, 1 Dec, Zon op: 7 h 48; onder: 15 h 49. Licht op: 16 h 19. Maan op: 6 h 21; onder: 14 h 51. N.M. 2 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingec: November. Hoogwater. Laagwater, Di. 30 Wo. Do. 11.44 December. 0.08 12.25 0.45 23.00 Hoog- en Laagwater te November. Hoogwater. Di. 30 1.11 13.30 December. Wo. 1 1.55 14.13 Do. 2 2.38 14.52 Hoogwater. Westkapelle is 28 min. 23 min. vroeger; Veere (S springtij). 5.46 18.17 6.28 18.53 7.08 19.30 Wemeldingei Laagwater 6.55 19.16 7.37 19.55 8.12 20.32 Laagwater. en Domburg 38 min, later Verder werd de heer Z. Klaasse te Kruiningen gekozen als pl.v. van den heer J. Waverijn uit de afd. Kruiningen in de vacature L. Meijaard te Hans- weert, welke in de vorige vergadering gekozen werd als vertegenwoordiger. Na afloop dezer verkiezingen werd door den heer J. C. v. d. Velde, tand arts te Goes, een lezing gehouden over „Waarom raondverzorging", verduide lijkt door een paar zeer mooie films. 's-HEER ARENDSKERKE. Dat niet ieder bewogen is met het lot van een dier moge blijken uit het feit, dat de laatste tijden tegen een zevental voerlie den (landbouwers) proces-verbaal is op gemaakt wegens het doen verrichten van arbeid door paarden die zoodanige verwondingen hadden dat zij hierdoor noodeloos pijn leden. Twee paarden door auto aangereden. 's-HEER ARENDSKERKE. Gisteren avond omstreeks 5.30 uur had alhier een auto-ongeval plaats dat wonder boven wonder, gezien den ernst, goed afliep. Een auto, bestuurd door den heer Van Koevorden uit Den Haag, kwam uit de richting Middelburg ter hoogte van den „Langepostweg", Voor hem uit liep een voerman met een paar paarden. Ver moedelijk merkte de autobestuurder deze te laat op, wat waarschijnlijk te wij ten is aan het feit dat de voerman geen verlichting bij zich 'droeg. Een botsing was onvermijdelijk. Vervolgens reed de auto tegen een boom. De bestuurder was gewond. Dr. Van Her Made uit 's-Heer Arendskerke verleende de eer ste hulp op wiens advies de bestuurder naar het ziekenhuis te Goes werd over gebracht. De auto was zwaar bescha digd en is later op den avond naar een garage te Goes gesleept. De voerman kwam met den schrik vrij. De politie, welke spoedig ter plaatse was, maakte van een en ander proces-verbaal op en stelt een verder onderzoek in. 's HEER ARENDSKERKE. De iaatste dagen doen hier geruchten de ronde, dat het voornemen bestaat bij de Neder landsche Spoorwegen, om het station 's Heer Arendskerke op te heffen. Het vrachtvervoer (besteldienst) zou dan van Goes uit geschieden, door denzelfden vrachtautodienst welke dit thans doet. IERSEKE Gisteren was de heer J. Z. in de directe omgeving van onze gemeente aan het j.agen. Hij had daar bij hulp van J. S. allï'er. Toen J. S, op zeker oogenblik terug sprong over de vrij diepe watergang, waar de Yersek- sche rioleering op loost, brak zijn pols stok en viel hij midden in de sloot. Het gelukte J. S. spoedig op het droge te krijgen, zoodat dit ongeval met den schrik en een nat pak afliep. WOLPHAARTSDIJK. Gedurende de bietencampagne 1937 zijn aangevoerd aan de verschillende laadplaatsen alhier; haven Wölph. veer 5,450.000 kg, haven

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1