GOESCHECOUBANT£!2£ y vis Prins Bernhard fgewond bij auto-ongeluk. BIÜKËNLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 281- DRIE BLADEN MAANDAG 29 NOVEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. De prinselijke auto in botsing gekomen met een vrachtauto. Z.K.H. heeft een hersen schudding bekomen. 1 Ve rbruik: slechts één Me cent per uur Hoog- Vraagt de Radio-Rede van Mr. P. J. OUD ELBURG5CHE COURANT ld Voor Middelburg, Goes ea agent- iseiagen 2.3Ö, elders f 2.M per Waek-abon*. ia Middelburg en et. p. w. Adveatea*®» 30 ct. per Ingez. mededeeüngea 66 ct. p. r. 3if' ooxtr. voor beide voed lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Mtddelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Piete rat raat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publieiteitswaarde der Verceaiging de Nederlandsebe Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I-? regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mot „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cnu- 16 ct, extra Bewijsnommers 5 cent. Hedenochtend om kwart over zeven heeft Prins Bernhard die zich. per auto van Soestdijk over Amsterdam naar 's-Gravenhage wilde begeven even voor Amsterdam op de Muiderstraatweg een auto-ongeluk gehad. De au to van den Prins is bij het via duct in botsing gekomen met een vracht-, auto. De Prins liep daarbij een lichte hersenschudding op en is per zieken auto naar het burgerziekenhuis in Am-' sterdam vervoerd. De geneesheeren deel den hedenmorgen mede, dat naar het zich aanvankelijk laat aanzien, de toe stand van den Prins erg meevalt. Hoe de aanrijding geschiedde. De botsing, welke op den Muider straatweg onder den rook van Amster dam heeft plaats gehad is, als men den verwoesten wagen op den weg heeft zien staan nog wonderlijk goed afgeloo- pen. Dank zij het feit, dat de auto van den Prins niet verder in elkaar is ge schoven is zoowel de Prins als zijn met gezel, een der leden van het personeel van den prins van het paleis Soestdijk, hofjager Van der Spek er met betrekke lijk lichte, in elk geval ongevaarlijke ver wondingen afgekomen. De botsing geschiedde ongeveer tien meter voor het spoorwegviaduct, dat tusschen het Merwedekanaal en de kom van de gemeente Diemen dwars over den Muiderstraatweg loopt. Voor den spoor dijk, wanneer men komt uit de richting Muiden, ligt een geïmproviseerde afrit waarlangs zandauto's het zand afvoeren, dat wordt afgegraven op de plaats wraar eens de oude Muiderstraatweg lag en welk zand verkocht is aan een bouw onderneming te Amsterdam. De uit de afrit komende auto's draaien links den weg op die zij moeten oversteken om op de rechter weghelft in de richting van Amsterdam te komen. Het was kwart over zeven heden morgen toen een zwaargeladen zand auto den afrit uitkwam en schuin den weg overstak op hetzelfde oogenblik dat vit de richting Muiden een groene tweezit(er-cabriolet naderde. Het was een ford V-8 met het nummer L 33800 een van de auto's van Pr;ns Bernhard, die komende uit Soestdijk en op weg naar 's Gravenhage, zijn weg zooals ge woonlijk door Amsterdam had gekozen en zelf achter het stuur zat. Toen de Prins de zandauto die van links- den weg opreed zag oversteken, heeft hij, mede tengevolge van het natte en dus gladde wegdek, waarschijnlijk niet voldoende tijd meer gehad om krachtig genoeg te remmen. Met vrijwel onverminderde vaart reed hij de reeds op de rechterweg helft gekomen zand auto van achteren aan. De zware vracht auto als het ware beschermd door de zandlanding, kreeg weinig schade, doch des te grooter was de verwoesting die de lichte tweezitter onderging. Be radiator schoof naar achteren over den motor heen en het voorste ge deelte van den motor zelf werd in elkaar gedrukt, terwijl de spatborden naar ach teren klapten. In den wagen schoot de zitbank naar voren en het dashbord naar achteren, zoodat de Prins en zijn gele'der bekneld raakten. Het mag echter als een groot geluk beschouwd worden, dat de motor, hoe wel van voren geheel ingedrukt, in het chassis op zijn plaats bleef, waardoor ook het stuurwiel niet naar achteren sloeg. Hieraan is het te danken, dat de beide inzittenden door het achteruitge- schoven dashbord slechts belemmerd werden in het uit den wagen komen zon der ernstig met beenen of borst bekneld te raken. Wel sloegen zij met het hoofd voorover tegen de voorruit, waardoor Pnns Bernhard een vrij diepe snijwonde aan het voorhoofd opliep. De hofjager v. d. Spek heeft een knieschijf gebro ken en liep voorts verschillende hoofd wonden op. De hulpverleening. De slag van de botsing werd gehoord door een spoorwegarbeider die in een der huisjes langs den weg dichtbij de plaats van het ongeval woont. De man kwam ijlings toeloopen en zonder zich aanvankelijk ervan bewust te zijn wie de bestuurder van de in elkaar gedrukte tweezitter was, bood hij onmiddellijk de behulpzame hand. Zoowel de Prins als *ijn geieider waren beiden bij volle be wustzijn, doch konden tengevolge van het achteruitgeschoven 'dashbord niet uit de auto komen. De toegeschoten spoorwegarbeider trok eerst Prins Bernhard onder de armen achter het stuur vandaan. Onderwijl constateei de de Prins zelf, dat er met zijn beenen blijkbaar niéts gebeurd was. Zijn gelei der bleek echter behalve eveneens aan het hoofd ook aan een der beenen ge wond te zijn. Onmiddellijk werd medische hulp gere- quireerd. De eerste die ter plaatse kwam was dr. W. Balfoort uit Diemen, die spoedig gevolgd werd door dr. M. Hartma en A. J. J. van Gemert beiden eveneens arts te Diemen. Na overleg~be- sloten zij terstond ook het advies van een chirurg in te winnen en korten tijd later verscheen de Amsterdamsche chirurg dr. C. Knapper van het Burger ziekenhuis aan de Linnaeusstraat te Amsterdam ter plaatse. Tegelijkertijd arriveerden twee am bulance-auto's van particuliere zieken- vervoerondernemingen te Amsterdam. De Prins zoowel als zijn geleider wer den in de auto's gedragen waar de medici de eerste hulp verleenden de wonden onderzochten en verbonden en een eer ste algemeen onderzoek naar den toe stand van de beide patiënten instelden. Reeds dadelijk kwam hierbij vast te staan, dat de verwondingen niet gevaar lijk waren. Door den slag met het hoofd tegen de voorruit had Prins Bernhard behalve eenige door het brekende glas veroorzaakte snijwonden een lichte hersenschudding, doch hij, noch zijn metgezel hadden ook maar een oogen blik bet bewustzijn verloren. De Prins drong er op aan, dat men hem naar Soestdijk zou brengen. De ge neesheeren vonden het echter beter hem eerst naar het zoo nabije Burger ziekenhuis in Amsterdam te vervoeren voor een nader onderzoek. Nadat ter plaatse alle hulp was ver leend vertrokken de beide ambulance auto's waarin ook de vier medici hadden plaats genomen tegen half negen naar het Burgerziekenhuis. Kort na het be kend worden van het ongeval kwam ook de burgemeester van Diemen mr. A. J. de Wolf op de plaats van het ongeval evenals de plaatselijke commandant der marechaussee met eenige manschappen. De meeste automobilisten die op dit uur van den morgen de plaats van het onge val passeerden zagen wel den verwoes ten wagen aan den kant van den weg staan, doch dit is voor de meeste ge bruikers van dezen weg een zoo gewoon schouwspel dat zij doorreden zonder ,eenig idee, wie de bestuurder van de vernielde auto was. De marechaussee commandant nam den bstuurder van de zandauto, welke eigendom is van de aannemingsmaatschappen N.V. Terro een voorloopig verhoor af en liet de ver schillende sporen op den weg opmeten, terwijl ook de weinige omwonenden, die iets van de botsing hadden gezien of on middellijk daarna ter plaatse waren aan een voorloopig verhoor werden onder worpen. DE KONINGIN BIJ DEN PRINS. Hedenmorgen te half elf .arriveerde H. M. de Koningin, vergezeld van een hofdame en per auto komende uit Den Haag, aan het burgerziekenhuis te Amsterdam, Zij werd h;er ontvangen door den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, die den geneesheer-di recteur van het burgerziekenhuis, dr. S. C. M. Spoor, ,aan haar voorstelde. De Koningin vroeg onmiddellijk naar den toestand van den Prins en terwijl de geneesheer-directeur haar daarom trent mededeel'ngen deed, begaf zij zich naar de kamer van Prins Bernhard. Na geruimen tijd aan het ziekbed van Prins Bernhard te hebben vertoefd, is H.M. de Koningin, vergezeld van haar hofdame freule Schimmelpenn nek van der Oye te half twaalf uit het burger ziekenhuis vertrokken naar het paleis Soestdijk. waar H. M. persoonlijk de Prinses van haar bevindingen op de hoogte zou stellen. Te ruim 12 uur ar- r veerde de Koningin op het paleis Soestdijk, waar zij in de vestibule door Prinses Juliana werd begroet. Tijdens het bezoek van de Koningin arriveerden in het Burgerziekenhu s ook de procureur-generaal van het ge rechtshof te Amsterdam, mr. A. Baron De verstandigste mensch moest ook het barmhartigste zijn, want omdat hij veel begrijptmoest hij ook veel ver geven. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Gift van Prins Bernhard. Het bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden deelt mede, dat Z.K.H. Prins Bernhard aan het fonds een ruime gift heeft doen toekomen. De postzegelactie ten behoeve van het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds. Men verzocht ons er de aandacht op te willen vestigen, dat alleen de waarde van gangbare Nederlandsche postzegels aan het kleeding-, schoeisel- en dek kingfonds ten koede komt. Het komt voor, dat men buitenlandsche zegels, plakzegels, rentezegels en oude gebruik te- en nog niet gebruikte Nederlandsche zegels op de briefkaart van het fonds plakt. Deze zegels worden vanzelfspre kend door de posterijen niet aan het fonds vergoed. Met aandrang wordt dan ook verzocht uitsluitend gangbare Nederlandsche postzegels te gebruiken. DE V.D.B. Mr. Slingenberg voorzitter Zondagmorgen werd in de algemeene jaarvergadering van den Vrijz. Dem Bond, gehouden te Leeuwarden, mede gedeeld, dat mr. M. Slingenberg te Haarlem de voorzittersplaats zal inne men, de heer G. Ritmeester, burge meester van Den Helder, blijft vice- voorzitter en mr. L, G. van Dam te Haarlem, secretaris-penningmeester. De heer G. Ritmeester bracht aan het einde der vergadering hulde aan den af getreden voorzitter, prof. Kranenburg. Spr. uit den wensch, dat men hem nog langen tijd in den V.D.B. zou mogen be houden. Prof. Kranenburg dankte voor deze hulde en zeide zijn krachten aan de V.D.- beginselen te zullen blijven geven. Reis onderzeebooten CuraqaoSt. Jean de Portorico. De groep onderzeebooten, bestaande uit Hr, Ms. „O 12" en „O 14", onder be vel van den luitenant-ter-zee eerste klas se H. C. M. Moorman, is op 26 Novem- ver vertrokken van Curaqao naar St. Jean de Portorico. Professor Vening Meinesz maakt aan boord van Hr. Ms. „O 12" de reis mede voor het verrichten van wetenschappe lijke waarnemingen. Stoffelijk overschot van de slachtoffers van de „Specht"-ramp te Amsterdam aangekomen. Gistermorgen is te Amsterdam het s.s „Simaloer" aangekomen, dat de stoffe lijke resten aan boord heeft van de bij de ramp van de „Specht" omgekomen leden der bemanning, Stork, Ruben en Stodieck. Bij de aankomst waren aanwezig mr Slotemaker, algemeen secretaris der K L. M., en de K. L. M.-piloot Kooper, na mens de vereeniging van vliegtuigbe stuurders. Op wensch van de familie zal de ter aardebestelling in alle stilte geschieden. EEN NIEUWE NAT.-SOC. PARTIJ. Ds, Van Duyl weer in de politiek. Naar het Vad verneemt zijn de plan nen voor de oprichting van een- bewe ging, die de nationale beginselen op an dere manier dan de N.S.B. zal propa- geeren, thans zoover gevorderd dat de zer dagen te Amersfoort een bijeen komst is gehouden, waar reeds een uit voerend comité is samengesteld. In dit comité heeft o.a. zitting ds. Van Duyl, de uit de N.S.B. getreden voorman. GEWEST ZEELAND DER S-D.A.P, In het Volksgebouw „de Gouden 3oorte" had gisteren de jaarvergadering van het gewest Zeeland der S.D.A.P plaats. Van de 39 af deelingen waren er 35 vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer L. Ondetdijk, ïeette afgevaardigden en gasten welkom en in het bijzonder de aanwezige kamer leden, de heeren J. ter Laan, A. Kievit en H. van Sleen en de vertegenwoordi gers van arbeiderspers en partijbestuur, Goedgekeurd werden de jaarversla gen van den secretaris en van den pen ningmeester en hun werd dank gebracht evenals aan de controlecommissie Het beleid van het bestuur werd na een bespreking goedgekeurd. De secre taris der statenfractie, de heer De Baare bracht verslag uit. Dit verslag gaf geen aanleiding tot opmerkingen, doch wel lol dank aan de fractie en speciaal aan den heer De Baare Herkozen werden als lid v an het ge westelijk bestuur de heeren L. Onder- dijk, A. Rorije, L. C. Janssen, A. C. de Pauw, A. J. op den Brouw, J. C. de Pruine, P. N. Kruithof, B, P, Burkunk en mevrouw C. Beneker-de Knegt. Tot lid en plaatsvervangend lid var den partijraad werden resp. herkozen de heeren A, C de Pauw en L. J. van Oorschot en voor den bijzonderen partij raad resp. de heeren L. P. van Oorschot en L, C, Janssen. De afdeeling Vlissingen werd aange wezen als controlecommissie en de af deeling Goes als congrescommissie. De vergadering' ging accoord met de reeds in uitvoering zijnde regeling om in samenwerking met de Vereeniging van Soc. Dem. Raads- en Statenleden in het seizoen 19371938 in de verschillen de deelen van de provincie districts cursusvergaderingen te beleggen voor de raadsleden en candidaat-raadsleden De begrooting 19371938 werd goed gekeurd en ten slotte heeft de propagan dist voor het deel van het land, waar toe ook Zeeland behoort, de heer J Spronkers, de reeds in uitvoering zijnde winterpropaganda behandeld, Te vier uur sloot de voorzitter met dank voor aller aanwezigheid de verga dering. v(in Harinxma Thoe Slooten, en de of ficier van justitie mr, dr. A. J. van Thiel, Ook de Comm'ssaris der Konin gin in de provincie Noord Holland be zocht hedenmorgen het Burgerzieken huis, De belangstelling van het publiek 'n de omgeving van het burgerzieken huis was zeer groot. Allerwege uit den lande werd naar den toestand v,an den Prins geïnfor meerd en de telefoon van het zieken huis stond niet stil. «S^HEELICHTJE (Ingez. Med.) Algemeene vergadering Bond van Harmonie- en Fanfarevereenigingen in Zeeland. Zaterdag hield de Bond van Harmonie- en Fanfarevereenigingen in Zeeland in hotel „Centraal" te Goes zijn jaarverga dering. Na door een ernstige ziekte een jaar lang verhinderd "te zijn geweest aan het bondsleven deel te nemen, was het den voorzitter, den heer C. Flipse te Wissenkerke, een genoegen de leiding dezer vergadering weer op zich te kun nen nemen. Spr. wees er op dat de bond zich in een steeds toenemenden bloei mag verheugen. 38 vereenigingen met 1100 leden zijn thans aangesloten, waar van niet minder dan 37 vereenigingen vertegenwoordigd waren, hetgeen op een gezond bondsleven wijst. De agenda werd vlot afgewerkt. En kele voorstellen gaven aanleiding tot een geanimeerde discussie. Een voorstel van het bestuur om de rekening en verant woording ter inzage te leggen en niet meer toe te zenden, werd verworpen. De aftredende bestuursleden, de heeren A. A. Mol, vice-voorzitter, en M. v. d. Griendt werden met algemeene stemmen herkozen. Besloten werd in Goes weder een so listenconcours te organiseecen, zoo mo gelijk op één dag en dan op 12 Februari 1938. Mocht de deelname twee dagen noodzakelijk maken, dan op 5 en 12 Fe bruari. Ingekomen waren verzoeken van „Eu terpe" te Heinkenszand en „Mozart" te Yerseke om ter gelegenheid van het resp. 45- en 50-jarig bestaan dier vereenigin gen in 1938 het bondsconcours te mogen organiseeren. Na stemming bleek dat 31 stemmen op Euterpe" en 6 op „Mozart" waren uitgebracht, zoodat het volgend bondsconcours te Heinkenszand zal wor den gehouden. Dat zal tevens het eerste concours in Westelijk Zuid-Beveland zijn. Door de vereeniging „O.N.D.A." te Middelburg waren een viertal voorstel len ingediend, welke een geanimeerde bespreking uitlokten. Het voorstel om tijdens het concours opnamen op was platen te doen maken, werd ter afdoe ning aan het bestuur gelaten, terwijl het voorstel om de garantiesom ad 600, welke door de concoursgevende vereeni ging gestort moet worden, te verminde ren, geen genade kon vinden. Naar aan- Verwachting tot morgenavond: DE BILT; matige tot krachtige wind uit W, richtingen, aanvankelijk half tot zwaar bewolkt, met weinig of geen re gen, later toenemende bewolking met toenemende kans op regen, iets zachter. UKKEL: zwakke tot matige wind uit Z.W. richtingen, vrij schoon, maar neve lig weer, tijdelijk bewolkt, matige tem peratuur, plaatselijk nachtvorst, met een nachtelijk minimum van .1 tot .3 graden. Df 30 Nov. Zon op: 7 h 47; onder 15 h 50, Licht op: 16 h 20. Maan op: 5 h 17; onder: 14 h 20. N.M.: 2 Dec. en Laagwater te VKssingen: November. Hoogwater. Laagwater. 10.58 23.29 4.58 17.32 11,44 5.46 18.17 December. 0.08 12.25 6.28 18.53 Laagwater te Wemeldinget November. Hoogwater. Laagwater 6.15 12.41 6.06 18.30 1.11 13.30 6.55 19.16 December. Hoogwater. Laagwater. Westkapeile is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Ma. Di. Wo. Hoog- Ma. Di. 29 30 1 29 30 Tegen inzending van onderstaande bon (in open enveloppe, gefran keerd met l'/j cent) wordt U gaarne kosteloos een exemplaar toege zonden van de Radio-rede over de politieke toestand, gehouden door Oud-Minister Mr. P. J. OUD voor de VRIJZINNIG DEMO CRATISCHE BOND. N«am3 9 Adres (Ingez. Med.) leiding van het voorstel om in den ver volge 3 nummers voor het concours op te geven en deze slechts drie maanden vóórdien bekend te maken, werd beslo ten den ouden toestand te handhaven, dus keus uit drie nummers. Nog enkele voorstellen werden behan deld, welke echter geen belangrijke be slissingen uitlokten. Van de rondvraag werd door verschil lende afgevaardigden gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de vergadering on der dankzegging voor de goede opkomst en de aangename besprekingen sloot, na nog te hebben opgewekt tot deelname aan de concoursen. VERKIEZING K. v. K. Naar wij vernemen, zijn de stembu- reaux in de 19 districten, waarin het ge bied der Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden verdeeld is, ge vestigd in de hieronder volgende plaat sen, overal ten gemeentehuize; op het er achter vermelde uur is het stembureau geopend. Middelburg: 1316 uur; Serooskerke 13.3014.30; Domburg 1617; Koude- kerke 1415; Vlissingen 1417; Arne- muiden 1415; Wissekerke 1314; Co-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1