tOVittttttl* GOESCHE COUBANT^s BINNENLAND. ZEELAND* WEERBERICHT. NUMMER 278- TWEE BLADEN. DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937- EERSTE BLAD- 180e JAARGANG. PT BAVARIA B0KBIER Lirn. faisrB AVA, K. Gistsir. Mbg. MIDDELBURG. PIRITUS voor aanmaken 1 van haarden. (Houtskool gedrenkt in spiritus) Ideaal middel. GOES. BOTERLETTERS BANKETBAKKERIJ VAN MELLE. Qoes.,1 WALCHEREN, ZUID-BEVELAND. ELBURQ5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- •afcap Viissingen 2.30, eiders f 2.50 per kwartaal Week-ebonn. in Middelburg en Soes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar, op aanvr Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I5 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentian", ten heogste 6 regels, a 75 cl. bij vooruitbetaling Adv. mat „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 19 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Hr. Ms, kruiser „Gelderland" te Curapao aangekomen. Op het departement van defensie is bericht ingekomen, dat Hr. Ms. kruiser „Gelderland" onder bevel van den ka- pite n ter zee P. B. M. van Str,aelen, 24 November te Curasao is aangeko men. INSTALLATIE COMMISSIE INZAKE HET ZEVENDE LEERJAAR. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft heden de com missie, aan welke is opgedragen te on derzoeken hoe het zevende leerjaar em de eventueel hoogere leerjaren van de school voor gewoon lager onderwijs kunnen worden ingericht, in het bijzon der ook in verband met de hier en daar opgekomen neiging om door toevoe ging van hu'shoudelijke vakken aan het onderwijs in die leerjaren een spceiaal karakter te geven, geïnstalleerd. Voor zitter der commissie is prof. mr, G. A. van Poelje. BUITENLANDSCHE ZAKEN. Asa de memorie van antwoord inza ke de begrooting van buitenlandsc'ne zaken, ontleenen wij het volgende: Betrekkingen met Italië. Het zou te betreuren zijn, indien de voorstell ng ingang vond, dat onze be trekkingen tot Italië niet normaal zijn. Het eenige, wat niet normaal is, is de toestand, dat tot dusver geen nieuwe Nederlandsche gezant te Rome kon worden geaccrediteerd, omdat de Ita- liaansche regeer'ng verlangt, dat de aan dezen functionaris mede te geven geloofsbrieven gericht moeten zijn ,aan den Koning van Italië, keizer van Ethiopië. De m nister zint op middelen om in dezen minder gewenschten toesfand verbetering te brengen. Geen erkenning van Rusland. De regeering staat ten aanzien van het aanknoopen van diplomatieke be trekkingen met de regeering der Sov jet-Unie op hetzelfde standpunt als het vorige kabinet. Herhaling van de aan die houding ten grondslag liggende mo tieven zou haars inziens geen enkel nut kunnen stichten. Inderdaad hebben zie te deze geen nieuwe gezichtspunten voorgedaan die tot verandering van standpunt zouden kunnen leiden. Geen gezantschap bi} het vaticaan. De regeering heeft niet de overtui- ging, dat de kracht der overwegingen, waarop een beroep kan worden ge daan ter bepleiting van herstel v,an H. Ms. gezantschap bij den Heiligen Stoel, hier te lande in de bestaande omstandigheden doorslaggevend en duur zaam zou blijken. Gebruik van de Nederlandsche taal in het diplomatieke ver keer met België In het diplomatieke verkeer met Bel gië wordt thans dezerzijds als regel de Nederlandsche taal gebruikt. Slechts bij uitzondering bijvoorbeeld in het geval van ook voor andere regeeringen of derzelver vertegenwoordigers be stemde algemeene circulaire in een an dere taal wordt daarvan afgeweken De kwestie van den Belgischen gezant. Op de vraag of het waar is, dat ter gelegenhe d van de voorbereiding v.an de aanwijzing van een nieuwen Belgi schen gezant te 's-Gravenhage de Ne derlandsche regeering te Brussel te kennen heeft gegeven, dat zij op de be noeming op dezen post van een voor aanstaanden Vluamschen politicus geen prijs stelde, past een volstrekt ontken nend antwoord. Houding van den afgetreden m Nederlandschen gezant te Brussel. Op een desbetreffende vraag heeft de minister, destijds gezant te Brussel, geantwoord, dat het hem ongewenscht wmu i am' dat bi' zekere betoogfhg het Wilhelmus zou worden uitgevoerd on- het nriDg VaR ,een Nederlander. Dat het programma door het betrokken ge kendA ^gekeurd, was hem be kend, doch w.as geen reden goed te keuren dat een Nederlander lis lei- der optrad Er ,s toch een groot ver schil tusschen het toelaten van een betooging door het plaatselijk gezatf en het goedkeuren van deelneming hieraan door een vreemdel nó Bij de voorbereiding van de benoe ming van een Belgischen gezant te s-Gravenhage is de Nederlandsche ge- ITL "lte^aard ,°P geenerlei wijze, rechtstreeks noeh zijdelings, betrokken geweest. Dat de gezant weinig Vlaamsgezind was, berust op dwa ling. Op het gezantschap werd Neder- landsch gesproken, voorzoover dit pas had. Aankoopen van Koningin en Prinses bij Tesselscbade. Op den bazaar van Tesselschade die tot en met heden te 's Gravenhage wordt' gehouaen. hebben H.M. de Koningin en Prinses Juliana voor aanzienlijke bedra gen inkoopen laten doen. HET SPOORWEGCREDIET AAN FRANKRIJK. Vragen van het Eerste Kamer lid Pollema over de houding welke de regeering dienaan gaande aanneemt. Het lid v,an de Eerste Kamer, de heer Pollema (ch), heeft aan den minister van financiën de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Aangenomen de juistheid van het dezer dagen in verschillende bladen verschenen bericht, dat de zeven groote Fransche spoorwegmaatschappijen (Les grands Réseaux) met de heeren Men delssohn en Co. te Amsterdam en de Nederlandsche Handelmaatschappij N.V, Amsterdam, hebben afgesloten een overeenkomst voor 'een crediet, dat maximaal f 150,000,000 kan beloopen en wel voor den duur van een jaar, het een en ander onder goedkeuring van de Nederlandsche Bank, wil de m'nfs- ter dan inlichtingen verstrekken, waar om blijkbaar, althans wederom den ,al- lerlaatsten tijd, aan den eenen kant het aan deze markt brengen van bui- tenlandsche leeningen wordt gewei gerd, terwijl een bankierscrediet v,an 'oovengenoemden omvang blijkbaar geen bezwaren in den weg worden ge legd? 2. Wil de minister publiceeren, wel ke handelscompensaties van de Fran sche zijde, daar hier immers slechts for meel een crediet aan de Fransche spoorwegen betreft, ,aan Nederland, als contra-prestatie tegenover het verleen de crediet, zijn toegestaan? 3. Indien geen handelscompensaties zijn toegestaan, is de minister dan niet van meening, g'ezien de moeilijkheden van onze export, dat bovengenoemde credietverleening beter achterwege ware gebleven, of verleend aan die landen of dat land, waar men bereid geweest ware export-fac'liteiten te verleenen tegenover credietverleening onzerzijds? 4. Is de minister niet van meening, dat de huidige muntpolitiek der regee r'ng eo ipso den abnorm,alen geld over vloed ten onzent mede bevordert, waar door kleine beleggers de grootste moei lijkheden met hun kapitaalbelegging on dervinden, zoodat wanneer kapitaal export wordt toegestaan, in de aller eerste plaats op de belangen dier klei ne beleggers behoort te worden gelet, op welker belangen toch zeer zeker niet is gelet bij bovengenoemd bankcrediet, komende de revenuen dier crediet-ver- leening immers niet in de allereerste plaats aan de kleine beleggers ten goe de? 5. Wil de minister, gelet op het fe:t, dat Engeland bepaalde credieten aan Frankrijk niet wenschte te verlengen, inlichtingen verstrekken, welke waar borgen Frankrijk heeft gegeven voor de zekerheidsstelling der eventueele terugbetal'ng der verleende credieten, daar toch immers juist in Frankrijk andere eischen aan het financieel be heer der schatkist schijnen te worden gesteld, dan bij ons? Is de minister er zoo zeker van bij de huid'ge onzekere muntpolitiek, wel ke ook de regeering ten onzent onop houdelijk voor groote moeilijkheden stelt, dat bovenbedoeld crediet en de wijze w.aarop het schijnt verleend in den vorm van een wisselcrediet en de eventueele aflossing daarvan, gelet ook op den termijn van een jaar waarvoor het is verleend, niet ongunst'g den gul denkoers zal of kan beïnvloeden, on gunstig dan genomen in de beteekenis van strijdig met de wenschen der re geering, d,aar immers het egalisatiefonds ten onzent nog steeds groote moe'fe heeft den koers van den gulden ge drukt te houden op het tegenwoordige niveau? 7. Wil de minister inlichtingen ver strekken, welk Nederlandsch belang bij deze credietverleening wordt gebaat? 8. Is de minister niet van meening, dat ?n den huidigen stand van zaken de invloed der Staten-Gener,aal, althans der regeering, bij buitenlandsche cre dietverleening wettelijk behoort te wor den gevestigd en erkend, daar toch in laatste instantie de volksgemeenschap als geheel niet de lusten maar wel de lasten onderv'ndt van verkeerde bui tenlandsche crediet-verleening? Veel menschen kunnen den goeden weg in het leven niet vinden^ omdat zij hun evenwicht niet kunnen bewa ren. POSTVERZENDING VAN ST. NICO- LAAS-PAKKETTEN In verband met het St. Nicolaasfeest zullen op Zaterdag 4 December a.s. alle postkantoren, bij- en hulppostkantoren en postagentschappen tot 18 uur geopend zijn voor de aanneming ter verzending van postpakketten. Het verdient aanbeveling dit jaar de pakketten zoo vroeg mogelijk ter post te bezorgen, teneinde een overstelpende drukte op Zaterdag 4 December te voor komen en bestelling van de aanwezige pakketten op dien dag te bevorderen. Op Zondag 5 December heeft n 1. geen pakketpostbestelling plaats. Het publiek zal goed doen bij deze ge legenheid vooral te zorgen voor zorg vuldige verpakking en adresseering der postpakketten. Orkaan verwoest elf huizen op Java. Gisterenmiddag heeft boven Singosari, nabij Malang (Java) een orkaan gewoed. In de dessas Batoeretmo en Denko wer den elf huizen totaal vernield, terwijl er zes en twintig beschadigd werden. Een man werd gedood. VANAF HEDEN VERKRIJGBAAR 22 cent per Mi liter. (Ingez. Med.) DE FINANCIEELE STEUN AAN DE STOOMVAART MIJ. „ZEELAND". De Alg. Ned. Verkeersfederatie schrijft ons: Toen de Regeering met het denkbeeld kwam om de Stoomvaart Mij. „Zeeland" financieelen steun te verleenen voor de' vernieuwing van haar vloot, vond dit in de Tweede Kamer algemeen instem ming, maar even algemeen werd bezwaar gemaakt tegen het voorstel om deze fi nanciering ten laste van het Verkeers- fonds te brengen. De Regeering is echter voor de ziens wijze van de Kamer niet gezwicht, want in de dezer dagen verschenen Memorie van Antwoord wordt het oorspronkelijk voorstel gehandhaafd, waarbij de rede nen worden uiteengezet voor een finan ciering uit het Ver keer sfonds. Het argument der tegenstanders, dat onder de uitgaven van het Verkeers- fonds, zooals die in de wet zijn opge somd, de „zeescheepvaart" niet ge noemd wordt, wordt ontzenuwd met de mededeeling, dat het niet twijfelachtig is, dat onder de 9e rubriek der uitgaven alle Rijksuitgaven voor waterwegen, hetzij binnen- of buitengaats, voorzoo ver zij ten dienste van het verkeer strek ken, behooren. Als men echter de om schrijving van deze 9e rubriek nagaat, dan leest men van Rijksuitgaven voor „aanleg, verbetering, onderhoud en ex ploitatie van veerdiensten, vaarwateren en havens en daartoe behoorende kunst werken", waartoe men toch moeilijk de „zeescheepvaart" kan rekenen. Dat zooals de Regeering aanvoert reeds bij de gedachtenwisseling over 't Verkeersfondswetsontwerp duidelijk gebleken zou zijn, dat 't Verkeersfonds ook op de waterwegen, zoowel voor de binnen- als voor de zeescheepvaart be trekking heeft, moge wellicht juist zijn, doch aandachtige lezing van deze zin snede leidt tot de bedenking, dat er een duidelijk verschil is tusschen „waterwe gen voor de zeescheepvaart", zooals bv. den Rotterdamschen Waterweg en de Zeeuwsche binnenwateren, en de zee scheepvaart zelve. De Regeering deelt voorts mede, dat van den aanvang af vele uitgaven be treffende de zeescheevaart „zonder te genspraak" ten laste van het Verkeers fonds zijn gebracht. Toch werd reeds in het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer betreffende de eerste Verkeers- fondsbegrooting (1935) hierop de aan dacht gevestigd en in het Voorloopig Verslag der Verkeersfondsbegrootinir 1938 wordt uitgerekend, dat hierdoor 'r uitgave van plm. 2 millioen ten on rechte ten laste van het Verkeersfonds wordt gebracht. Dat de Regeering er den nadruk op vestigt „dat het hier slechts gaat" om een kapitaalsdeelneming, waarvan „een behoorlijk rendement verwacht mag worden", geeft den voorgenomen steun aan de Mij. „Zeeland" weliswaar een ander karakter dan de crisis-steun aan de zeescheepvaart der laatste jaren, doch hieraan kan toch bezwaarlijk een argument ontleend worden, om op grond daarvan deze uitgave ten laste van het Verkeersfonds en niet ten laste van een der hoofdstuken van de Rijksbegrooting te brengen. Het oordeel van de Tweede Kamer ten aanzien van het onderwerpelijk wetsontwerp houdt tevens in een prin- cipieele beslissing omtrent de vraag, of in het algemeen uitgaven voor de zee scheepvaart ten laste van het Verkeers fonds moeten worden gebracht. Wordt hiertoe besloten, dan zullen deze uitga ven het totale tekort van het Verkeers fonds doen toenemen, waardoor de kans op verlaging der overmatig zware be lastingen op het motorwegverkeer, die thans een zeer belangrijken inkomsten- post der Verkeersfondsbegrooting vor men, in ongunstigen zin zal worden be- invloed. WINKELBEDIENDE GEARRESTEERD Hij heeft over ëea ruim tijdsver loop een groot aan'ial artikelen bij de fa. De Jager gestolen, Gisterenavond werd de Noordweg in opschudding gebracht, toen het bleek, dat de politie een huiszoeking deed bij A. L. winkelbediende bij den ijzerhandel der firma De Jager. De politie had er de reuk van ge kregen, dat zich ten huize van L. arti kelen bevonden, die op oneerlijke wijze waren verkregen. Het resultaat was, dat tot tweemaal toe een vrachtauto met bij genoemde firma ontvreemde voorwer pen naar het politiebureau werd over gebracht. Het onderzoek gaf aanleiding ook een onderzoek in te stellen ten hui ze van J. de W. aan den Veerscnen Sin gel, eveneens in dienst bij genoemde lirma. Hier werden echter slechts enke le voorwerpen aangetroffen, die op min der eerlijke wijze zouden zijn verkre gen. De genoemde L. is in afwachting van het verdere onderzoek, op het politiebu reau in verzekering gesteld. De diefstal moet zich over een groot tijdsverloop uitstrekken. De winkelsluiting. Heden is de termijn weder aangebro ken, dat volgens de wet de bepalingen der winkelsluitingswet buiten werking zijn gesteld en dus de winkels ook na 8 uur geopend mogen zijn. Behalve Zon dag a.s. is deze uitzonderingsbepaling van kracht tot en met 4 December, om dat 5 December ook op Zondag valt. I (Ingez. Med.) DE TOONDAGEN. Woensdagmiddag trokken de verma kelijkheden nogal veel belangstelling van de zijde der jeug'd, doch des avonds was het al vroeg sluiten. Als elk jaar zullen ook nu de Zater dag en de laatste Dinsdag (de laatste toondag) wel de meeste drukte brengen. Ook de Goesche zaken hebben voor een extra programma gezorgd. In Grand Theater draaien een paar bijzonder aan trekkelijke films, speciaal voor deze da ge geëngageerd; Schutterhof brengt mor genavond de 'bekende jubileum-revue „Daar zit pit in", van Sylvain Poons, die allerwege zulk een succes had; in de Prins van Oranje wordt een aantrekke lijk spel „Naar de Goesche markt", door Kunstvrienden opgevoerd, en in ver schillende café's zal er weer een bijzon der strijkje zijn en zal er gedanst kunnen worden. Men heeft dus allen zijn „beste been tje voorgezet", hopende, dat Goes de ze dagen weer vele bezoekers zal trek ken. De Revue in Schuttershof. Sylvain Poons Revue, die in alle groo te plaatsen een geweldig succes heeft, wordt Vrijdag 26 Nov. in Schuttershof te Goes opgevoerd. Het is altijd een ge waagde onderneming, zulk een kostbare revue in een kleine plaats te laten ko men, en het is te hopen, dat dit door een „uitverkochte" zaal beloond zal worden (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige, later wellicht toenemende, W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk regen, zachter, vooral in het Oosten, UKKEL: Zwakke, veranderlijke wind, betrokken en nevelig, tijdelijk heldere hemel, plaatselijk mist, matige tempera tuur, plaatselijk nachtvorst, nachtelijk temperatuursminimum van 1 tot 5 gra den. Vr, 26 Nov. Zon op: 7 h 41; onder; 15 h 53. Licht op: 16 h 23. Maan op: 12 h 39; onder: 24 h 52, N.M. 2 Dec. Hoog- en Laagwater te Viissingen i November. Hoogwater. Laagwater Do. 25 6.27 19.13 0.23 13.06 Vr. 26 7.35 20.29 1.29 14.19 Za. 27 8.54 21.45 2,47 15.32 Hoog- en Laagwater te Wenieldinges November. Hoogwater. Laagwater Do. 25 8.15 20.49 1.32 14.08 Vr. 26 9.14 21.58 2-39 15.17 Za. 27 10.27 23.11 3.56 16.28 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). (Ingez, Med.) SINT LAURENS. Maandagavond hield de afd. C.B.T.B. alhier haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van den heer J. Koole Mz. De jaarverslagen werden uitgebracht, waaruit bleek dat op een gezegend jaar kan worden teruggezien Als bestuursleden werden herkozen de heeren L. Marinisse, C. Ton en P. Francke. De heer Marinisse hield een inleiding over praktische1 tuinbouw, waarop bespreking volgde. Het werkplan voor dezen winter werd besproken en vastgesteld. O. EN W SOUBURUG. De Raad de zer gemeente zal Vrijdagmiddag te twee uur in openbare vergadering bijeenko men. Op de agenda komt o.m, voor de benoeming van een ambtenaar van den Burgelijken Stand, belast met het vol trekken der huwelijken en het opmaken en verlijden der huwelijksakten. Op de vooidraeht staan 1. de heer A. H. S. Steraerding en 2. J. 'J. van Ginkel, Voorts stellen B, en W. voor aan de door den heer de Wolf te West-Souburg nieuw aangelegde straat den naam *e geven van „Van Doornlaan". In verband met het besluit in de vor'.ge vergadering genomen, waarbij B. en W. is opgedragen een aanbeveling aan den Raad over te leggen, waarbij ook archi tecten uit deze omgeving' worden inge schakeld voor den bouw van een nieuw gemeentehuis, doen B. en W. een aan beveling van drie personen toekomen. B. en W, hebben niet van hun stand punt kunnen afwijken, den heer ir. Roo senburg, architect te Den Haag, Het meest geschokt te achten. De aanbeveling luidt nu: 1. ir, D. Roosenburg te Den Haag, 2. ir. A. Rot huizen te Midde burg, 3. L. M. Naaktge boren te O, en W. Souburg. Voorts ko men de gemeente- en bedrijfsbegrootin- gen aan de orde, IERSEKE. Omtrent het auto-ongeluk alhier vernemen we nader, dat tegen M. uit Kruiningen proces-verbaal is op gemaakt. De door hem bestuurde auto

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1