GEMENGD NIEUWS. %*cf- J Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zonder aarzelen direct ASPIRIN nemen. „BELEEFBHEIDSSCHOOL" VOOR DOUANEBEAMBTEN. ENGELAND. OOSTENRIJK. POLEN. ITALIË RUSLAND PHILIPPIJNEN. PALESTINA. VER. STATEF D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS /JSk BEURS VAN AMSTERDAM. Tabak Untisva; c c c c c c c c (Ingez. Med.) Op 1 Januari e.k. zal te Montbeliard bij Belfort een „be.eefdheidsschool" worden geopend voor douanebeambten. Hier zal niet alleen onderricht worden gegeven in de wijze waarop smokke laars te ontmaskeren zijn, maar ook, rei zigers met beleefdheid te behandelen en hen welkom te heeten in het land. De geestelijke vader van deze beieefd- heidsschool is Hyon, directeur-generaal van de belastingen bij het ministerie van financiën, Deze is van meening, dat het veelal bruuske optreden der ambtenaren verklaarbaar is door de angst een aan heffing onderhevig voorwerp door te laten. In de school te Montbeliard z'ullen de beambten onderricht worden onder scheid te maken tusschen beroepssmok- kelaars, die meestal groepsgewijs te werk gaan, en gewone reizigers, die de controle probeeren te ontduiken door een paar extra cigaretten of een flesch- je parfum in hun bagage te verbergen. Hyon is ervan overtuigd, dat hef slechts een psychologische kwestie is. Psychologie :s volgens hem het eenige wapen, dat de douanebeambte moet be zitten om tegelijk douanebeambte en heer te zijn. (Over 't algemeen staan de Fransche douane-beambten in een slechten reuk. Men hoort steeds en steeds meer klach ten over hun onbeschoftheid. Red.) DE DOOR DEN HERTOG VAN WINDSOR INGESTELDE ACTIE WEGENS SMAADSCHRIFT. Een minnelijke schikking. Uit Londen wordt gemeld: Lord chief- justice Hewart heeft bekend gemaakt, dat een regeling is tot stand gekomen in het proces wegens smaadschrift, dat de hertog van Windsor (ex-koning Edward V) aanhangig heeft gemaakt tegen de Londensche uitgeversfirma William Hei- nemann Limited en Geoffrey Dennis, den schrijver van het boek „Commentaar op de Kroning". Na betaling der kosten en schadevergoeding en het aanbieden van volledige verontschuldigingen is de aan klacht ingetrokken. De raadsman van den hertog, William Jowitt, de vroegere attorney-general, heeft medegedeeld, dat Z. K. H. de scha devergoeding zal verdeelen onder de liefdadige instellingen, die hij als prins van Wales en als koning steeds zijn bij zondere belangstelling heeft geschonken. Towitt noemde de veronderstelling, dat de dame, die thans hertogin van Windsor is, de minnares van den hertog zou zijn geweest, volkomen onwaar. Er bestaat hierover niet de minste aanwij zing en de gedaagden hebben evenmin gedacht het aannemelijk te maken. Hewart zeide, dat hij met tegenzin en aarzelend accoord ging met het intrek ken van de aanklacht, daar de lasterin gen gemeen en wreed waren, en de jury wel van oordeel geweest zou zijn, dat er alle reden was voor een doeltreffen de bestraffing. Het zou wel kunnen, zoo voegde de lord-chief-justice eraan toe, ofschoon ik dit niet weet dat op publicatie van de lasteringen een straf rechtelijke vervolging zou volgen. Jowett heeft verder nog gewezen op de onjuistheid van de in het boek weer gegeven geruchten, volgens welke de hertog een zwak zou hebben voor drank, en, alvorens afstand van den troon te doen, meer geld had willen hebben. De eenige reden voor 'den trooinsafstanc was, zeide hij, de wensch van den her tog de vrouw zijner keuze te huwen en geen andere. De gedaagden hadden naar voren ge bracht, dat het boek de geruchten alleen maar vermeld had, met de bedoeling ze te weerleggen. Geheime nationaal-socialistische bond ontdekt. Te Stainach Irdning in Stiermarken is een geheime nationaal-socialistische or gan:satie ontdekt, welke vertakkingen' had in de gehee'e Enns-vallei en welke beschikte over SA-afdeelingen. Twaalf personen, waaronder onderwijzers en ambtenaren zijn gearresteerd. Vijf kinderen door het ijs gezakt en verdronken. In een dorp in het district Karthaus (Pommerellen) zijn vijf kinderen van acht tot vijftien jaar bij het spelen door het ijs gezakt en verdronken. Onder de slachtoffers bevinden zich drie kinderen uit één gezin. DE HERTOG VAN AOSTA ONDERKONING VAN OOST-AFRIKA. Maarschalk Graziani treedt af. Op voorstel van Mussolini is de her tog van Aosta benoemd tot onderkoning van Italiaansch Oost-Afrika. De hertog van Aosta zal begin December in Addis Abeba aankomen, waar maarschalk Gra ziani hem zijn functie zal overdragen. Mussolini heeft den maarschalk een eigenhandig schrijven gezonden, waarin hij hem dank zegt voor het door hem gerichte pacificatiewerk in Oost-Afrika. Voorts wordt medegedeeld, dat Mus solini persoonlijk de portefeuille van Ita liaansch Afrika op zich zal nemen. Tot dusverre werd de portefeuille beheerd door Lessona. Arrestaties van orthodoxe bisschoppen. De Izwestija meldt, dat den laatsten tijd weder talrijke bisschoppen der orthodoxe kerk in de Sovjet Unie we gens „hoogverraad, spionnage, tegen den staat gerichte actie, terroristische acti viteit enz," gearresteerd zijn. TWEE DUITSCHE SPIONNEN VEROORDEELD. De krijgsraad te Moskou heeft de bei de Duitschers Paul Silberhorn en Erwin Gein veroordeeld tot vijf en twintig jaar gevangenisstraf ieder, wegens spionnage en sabotage ten gunste van een vreemde mogendheid. De krijgsraad stelde vast, dat Silber- ïorn in 1930 als militair spion van een vreemde mogendheid naar de Sovjet Unie is gekomen. Onder leiding van offi- cieele medewerkers van een buiten- andsch consulaat verzamelde hij inlich tingen over de verdedigings-indusfrie en militaire eenheden in het gebied van Le- ningradnEinde 1936 werd hij uitgewezen, doch hij keerde in 1937 weer terug in gezelschap van Klein. Hun opdracht was ontploffingen te veroorzaken in de pe troleum-reservoirs en koelhuizen van eningrad. Zij kwamen binnen op Zwit- sersche passen als buitenlandsche toe risten. Zij werden evenwel spoedig ont maskerd en gearresteerd. Bij het verhoor zouden zij hebben be tend. STREVEN NAAR VERBETERING DER LANDSVERDEDIGING. De correspondent te Moskou van „Svenska Pressen" meldt, dat de belang stelling voor de tegenwoordige „zuive ring" in de Sovjet Unie plaats maakt voor een algemeene geestdrift voor de versterking van de verdedigingsmidde len. De begrooting voor het komende jaar, die op het oogenblik op het Kremlin be studeerd wordt, zal, naar men zegt, een aanzienlijke verhooging aanwijzen van het bedrag, bestemd voor de landsverde diging. Men wil al het mogelijke doen, teneinde er zeker van te zijn, dat de Sovjet-Unie zich tegelijkertijd op ver schillende fronten zal kunnen verdedi gen. De volkscommissaris van oorlog, Wo- rosjilof, heeft een oproep gericht tot alle ingenieurs en arbeiders, werkzaam in de bewapeningsindustrie, hun steun te ver- leenen aan een campagne tot verhooging van de productie. Michael Kaganowitsj, de onlangs benoemde commissaris voor de bewapening, heeft de beste ingenieurs der Sovjet Unie gemobiliseerd om toe zicht te houden op de productie van alle mogelijke soorten oorlogsmateriaal. Deze mannen zullen Worosjilof dagelijks ver slag moeten uitbrengen over de produc tiviteit van de afdeelingen, die aan hun hoede zijn toevertrouwd. TAIFOEN. 180 dooden. Woensdag en Donderdag j.l. heeft een hevige taifoen een aantal eilanden van de Philippijnen geteisterl. Hondertach tig personen zijn hierbij om het leven gekomen, honderdzeventigduizend men- schen hebben schade geleden. De mate- rieele schade loopt in de millioenen. President Quezon heeft voor de ge troffen eilanden den alarmtoestand uit gevaardigd, teneinde ongerechtvaardig de prijsopdrijving te voorkomen. De tai foen verwijderde zich in de richting van de Chineesche Zee. Mond- en klauwzeer. Ook onder het vee in het heilige land is thans mond- en klauwzeer uitgebro ken, en wel in de nabijheid vqn Beisan, een groote marktstad in het dfrl van de Jordaan. Het Palestijnsche departement van landbouw heeft krachtige maatrege len genomen, teneinde uitbreiding van de epidemie tegen te gaan. „Week tegen het nationaal-socialisme". Onder auspiciën van het „American Jewish Congress" en het „Jewish Labour Committee" te New-York is een week tegen het nationaal-socialisme georgani seerd, welke gisteren is begonnen. Tij dens een vergadering van jeugdige Isra- SUIKER - RUBBER - KOFFIE - CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. SIKKER. RU8BER. KOFFIE. CACAO. KATOEN. ALLE GRANEN ENZ TER 8EURZE VAN LONDEN. LIVERPOOL. NEW VORK. CHICAGO. WINNIPEG. ENZ DAM 2a Telefoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Beurt Nu 2. Telel 30012 - Telegremeifret: CARLOS-AMSTERDAM AgentL. Sandee Nieuwdorp Telefoon 24 (Ingez. Med ëlieten is een beroep gericht tot de Joodsche jeugd van de overige landen, om het hunne bij te dragen in het boycot van Duitschland. Gedurende de komende week zullen verscheidene betoogingen worden gehouden en posten zuilen wor den uitgezet op plaatsen, waar het boy cot niet wordt gehandhaafd. Een 101-jarige. Zaterdag vierde de heer Marten Hoff, verpleegde in het Tehuis van Ouden van Dagen der Ned. Herv. D',aconie te Rotterdam, zijn lOlsten verjaardag. 65 jaar getrouwd. Op 28 November is het 65 jaar gele den, dat Jan Verheul en Jacoba van de Sterren, te Zoetermeer in het huwelijk traden. Treinontsporing. Gistermorgen is de sneltrein Amster damMaastricht, nabij het station Lot- tum (L.) door onveilig sein gereden. De machinist zag, tengevolge van den mist, te laat, dat het sein op onveilig stond. Hij stopte direct en reed onmiddellijk achteruit. Daarbij is een wissel, vernield en een personenrijtuig ontspoord. Het verkeer op de lijn VenloNijmegen on dervond belangrijke vertraging door dit ongeval. Diefstal van platinaring opgehelderd. Eindelijk is er licht gekomen in den geheimzinnigen juweeldiefstal welke op Vrijdag 29 October j.l. gepleegd is in de zaak van de firma J. Steltman aan het Noordeinde, in den Haag. In een café aan de Heerengracht is naar de Res. bode meldt, Zaterdagavond de daderes, een dame van goede huize, gearresteern. dank zij de oplettendheid van een der employé's van de fa. Steltman, die zich op dat oogenblik in het café bevond. Op den 29sten October des middags ongeveer half één kwam een dame den winkel van den heer Steltman binnen en gaf den wensch, te kennen een ring, althans een of andér sieraad te koopen. Nadat zij had plaats genomen, liet zij zich verschillende juweelen toonen; de winkeljuffrouw haalde alles natuur lijk gewillig te voorschijn en legde een en ander op de glazen toonbankvitrine. De cliënt keek en praatte en praatte en keek, maar schccn maar niet tot een be- sluit te kunnen komen. Ze liet zich rin gen toonen en broches en een zilveren theepotje, doch zij bleef aarzelen en twijfelen en het eind van het lied was, dat zij na een onderhoud en onderhan delingen van ongeveer anderhalf uur de zaak verliet zonder iets gekocht of be steld te hebben. Onmiddellijk na het vertrek van de bezoekster begon de winkeljuffrouw de voor den dag gehaalde voorwerpen op hun plaats terug te leggen. Bij deze voorwerpen was ook een tableautje met De juffrouw kwam tot de ontstellen de ontdekking, dat op het tableautje waardelooze ring de plaats had mgeni- men van een platina-ring, bezet met briljanten welk juweel een waarde ver tegenwoordigde van 1200. Zaterdagavond bevond de teekenaar van de firma Steltman zich toevalliger wijze in een café aan de Heerengracbt te Den Haag, toen hij plotseling m een der aanwezige dames de goed-gekleede vrouw herkende die op den bewuster middag de zaak van zijn patroon was binnen gestapt. ,1 ,,..i De teekenaar begaf zich onmiddellijk naar de telefoon en stelde de politie van zijn ontdekking in kennis. Eenige oogenblikken later verschenen er twee rechercheurs in het café die de vrouw arresteerden en haar naar het hoofdbu reau van politie brachten. Intusschen heeft de vrouw kans^ ge zien onderweg den ring welken zij U zich had, in den mond te steken en m te j slikken. Diefstallen in de Bijenkorf te Rotterdam f Dezer dagen ontdekte een controleur van De Bijenkorf te Rotterdam dat een juffrouw eenige artikelen wegnam en in i een taschje verborg. De politie werd di- 1 reet gewaarschuwd, die de juffrouw 1 meenam naar het politiebureau. Het bleek te zijn de 28-jarige M. T., die m het bezit was van een tasch, volgepropt met allerlei artikelen. Aangezien dit j slechts de oogst van één dag was,be- i sloot men eens een huiszoeking hij 4e I juffrouw te laten doen en hoewel de juffrouw aanvankelijk steeds bleef ont kennen, kon zij tegen het daarbij ver zamelde bewijsmateriaal niet op. In haar woning werden namelijk twee koffers aangetroffen, die bij opening bleken te bevatten: ringen, parfumerieën, dassen, sokken, hoedjes, coTsages, ceintuurs, Eerste no'.eering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he- den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemraken Oblig. 1926-5 103—103% Amsterdam 1936-3 101% Zeeuws, hyp. B-4 100—100% Citeis Service Cy. P. 1958 5 42% A Amsterd. Bank 150—149% A Pref. Jurgens A 134%—134% A Ned. Gist- en Spir tusf, 482478 A De Schelde N.B. 39%—39% C Am. Smelt en Ref. 33%— 32% A Born. Sum. H.M. 175% A Houth. Alberts 96%—96% C Union Pac. Rr. 63^-62% C Int. Nickel Cy. 28%— 27% Ned. 1GOO-4 101—101 O. Indië 37 1000-3 96%96% Engeland 1960-90 4 84%—34 A Koloniale Bnk. 121—117 N.I. Hbk. 1000 135%—133% Ned. H, M. 1000 152%—150 v. Berkels Pat. 59—55% Calvé-Delft 79—77% Philips Gem. B, afg. 299%—293-96 Unilever 144%142-43% Am, Car en Foundry 15%15% Anaconda Cop. 19%—18%-19 Bethlehem St. 34%33%-32% Kennec Copper 2423%-% U. States St. C. 38%— 37-% North Am. Cy. 15%—15% Kon. Petr. Mpij. 326321-25 C.rtin. Ou Cy 19%—18%-% Phillips Petr. Comp. 29%—28 Shell Union O.C. 11%—11%-%- Tidc Water Ass. Oil 10%—10%-% Ned. Scheepv. U. 113111-12% H.V. Amsterdam 399%394-99% Java Cu t Mij, 142—140% N.I. Suiker U. 119—120 BEURSTHERMOMETER DINSDAG. A A C A C A C C O O A A 'V Wet h), H.V.A. Markt Koninki. Philips ObLMarki- Scheoen Gedepoc-»* Deli Batavia 197195-96 Deli Mij, 1000 274%—270-72 Senembah 263261-59 Baltimore en Ohio 8%8% Southern Pac. Cy. 13%13%-% Southern Rlw. 8%8% Amst. Rubb. C. 193-191-02% Deli-Bat. Rubb. 121%—120%; Hessa Rubber 128125% Serbadjadi S.R 94%—90-92 WISSELKOERSEN. heden gister Londen 9.01 9.01% Berlijn 72.80 72.83 Parijs 6.12% 6.12% Brussel 30.63 30.66% New-York 179% 1.80% sigaretten- en sigarenpijpjes, sjaals, zakdoeken, tafelkleedjes en tal van an dere artikelen. Alles werd in beslag ge nomen en naar het politiebureau over gebracht. Het bleek al spoedig dat de juffrouw niet alleen d;e diefstallen opknapte, maar dat zij zulks deed in samenwerking met haar 32-jarige vriendin M. K. V. Ook deze dame werd gearresteerd en bij een huiszoeking trof de politie nóg eens een flinke partij goederen aan, die in jeslag genomen werden. De grootste: oogst kwam echter uit de woning van den verloofde van de tweede juffrouw, den 21-jarigen J. M. In totaal is er voor plm. 200 aan goederen in beslag genomen. De beide vrouwen zijn oj gesloten we gens diefstal; de verloofde J. M. in ver band met heling. Smokkelaar door kogel getroffen. In den afgeloopen nacht kwamen te Etten (N.B.) vier smokkelaars, flink be pakt met suiker, van de grens terug. Toen zij ter hoogte van de steenfabriek ,i,De lange Schouw" waren gekomen, werd hun door commiezen de gebruike lijke sommatie „halt, rijksambtenaren" toegeroepen. Hieraan werd geen gevolg gegeven en in allerijl kozen de smokke laars het hazenpad. Een commies loste daarop twee waar schuwingsschoten in de lucht, echter zonder resultaat. Daarna schoot hij in de richting der vluchtenden, waarbij de 27-jarige steuntrekker C. H. uit Etten in den hals onder de schedelbasis werd getroffen, waarna de kogel aan de ge laatzijde bij de kaak het hoofd weder om verliet. Het slachtoffer is naar het Ignatius-ziekenhuis te Breda overge bracht. De overige vluchtelingen heeft men nog niet achterhaald. Ongekeurd vleesch Amsterdam binnengesmokkeld. De officier van justitie bij de Amster damsche rechtbank ,requireerde tegen een chauffeur, die ongekeurd vleesch van de Zwolsche boot had afgehaald, en aau een slager te koop had aangeboden, een hechtenisstraf van drie maanden en openbaarmaking van het vonnis. De chauffeur had met zijn vrachtauto drie manden „pootjes" van de boot ge haaid, hij reed naar een slager, doch de ze had weinig lust het vleesch te koo pen, ofschoon het aangeboden werd als „versch Amsterdamsch vleesch Enkele oogenblikken later werd de chauffeur aangehouden door ambtena ren van den keuringsdienst. Hij verklaar de toen, dat hij op weg was naar het abattoir, wat echter met den weg slecht klopte. Oude vrouw verdronken. Hedenmorgen werd door een voorbij ganger in het Binnen Damsterdiep te Groningen onder het ijs het lijk geven- den van de 85-jarige weduwe E. Pie- ters, wonende te Groningen. Men ver moedt, dat zij gisteravond door den mist misleid te water is geraakt en verdron ken. Zeven spiegelruiten in stukken gegooid. Weliswaar niet dronken, maar ii, ieder geval onder den invloed van ster ken drank wandelde de 23-j;arige Toop jongen C. J. v. d. K. te 's-G raven; h a g e Zondagnacht naar huis. De drank had hem in een stemming gebracht, welke niet .alleen verre van vroolijk was, maar waaru't ook moest worden opgemaakt, dat de jongeman genoeg had van dit aardsche ieven. Hij heeft kans gezien een gedeelte v,an de Hoefkade en omliggende straten in rep en roer te brengen. Hij pakte een kist waar de man deze zoo gauw van daan haalde vermeldt de historie niet en gooide d,aarmede niet één, maar l efst zeven groote spiegelruiten van in deze omgeving gevestigde winkels in gruizelementen. Toen werd hij ge grepen en overgebracht naar het hoofd bureau van politie, waar hij is ingeslo ten en waar g sterochtend zeven win keliers hun opwachting maakten om aangifte te doen v,an vernieling. Van hooizolder gevallen en overleden. De 83-jarige landbouwer J. L, te Oosterhout (Betuwe), die gis termiddag hooi van den zolder ging halen, stapte mis en viel van zes me ter hoogte op den vloer. De man werd hoogst ernst g gewond. Hij is enkele uren na het ongeluk overleden. Vrouw wegens brandstichting gearresteerd. Zaterdagavond is te Wester- broek onder de gemeente Hó'oge- zand binnen een uur tijds tweemaal brand uitgebroken ten huize van de familie J. S. de Man, die van beroep melkrijder is, afwezig was. De eerste maal ontstond de brand in een aangrenzende schuur, welke door de buren bij ontstentenis der familie S. kon worden gebluscht. Een uur later brak in de woonkamer waarvan de -ingang door twee stoelen was versperd, br,und uit. Ook hier kon het vuur spoedig worden gebluscht. In verband hiermede s door de mare chaussee aangehouden en naar Hooge- zand overgebracht de vrouw van S. Jongen door vallende katrol-installatie doodelijk getroffen. Bij het lossen van een schip aan de Leidsche kade te Utrecht brak Vrijdag middag, op tot heden nog onverklaarbare wijze in de nok vsn den mnst een katrol* installatie welke dient voor de beweging van de giekas. De zware installatie stort te omlaag en trof daarbij een juist pas- seerend tienjarig jongetje, Keesje van G. De knaap werd met zware verwondingen naar het academisch ziekenhuis overge bracht waar hij in den afgeloopen nacht is overleden. SMOKKELARIJ. De nieuwste truc. Aan het douanekantoor Valserquan- tier bij Vaals is Zaterdag een vrouw aangehouden die met stof over trokken Nederlandsche guldens als knoopen aan haar kleeding had aange bracht. De frauduleuze uitvoer werd verhinderd. Rijksambtenaren hebben Zaterdag in de Rokelestraat te Kerkrade aangehouden een vrachtauto, eigendom van en bestuurd door den vrachtrijder Th, uit Bleijerhe de. De auto bevatte 4000 paar zijden dameskousen, ter waarde van f 2000, frauduleus over de grens gebracht. Auto en contrabande zijn in beslag genomen. Postbode verduisterde aangeteekende stukken. De politie te Den Haag heeft den 40- jarigen postbode B. aangehouden, ver dacht van verduistering van aangetee kende stukken. B. stond reeds lang on der verdenking. Zondag meende men te zien dat B. iets in "den zak wegmof felde. Twee rechercheurs werden ge waarschuwd, die B. toen hij buitenkwam wilden arresteeren. De postbode zette het echter op een loopen, doch werd na een korte achtervolging gegrepen. Bij fouilleering werd een aantal aangetee kende stukken op hem gevonden.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2