MILD AMERICAN CIGARETTES BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. f I BEURS VAN AMSTERDAM. NOORD-BEVELAND. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. BELGIE. SPANJE. VER. STATEN. HOEDEKENSKERKE. Het fanfare corps „Prinses Juliana" te Baarland bracht Zaterdagavond zijn directeur, den heer Joh. Lucasse Pz'n., alhier ter gelegenheid van diens 50sten verjaardag een serenade. De voorzitter bood den De Spaansche burgeroorlog. LUCHTBOMBARDEMENTEN. Zaterdagnacht hebben vliegtuigen der directeur, die dat gezelschap in enkele I opstandelingen verscheidene bommen jaren van de 4e tot de 2e klasse in den bond van fanfare-corpsen in Zee.and wist op te werken, een geschenk aan. Het gezelschap werd door den diiee- teur aan huis onthaald waar men gerui- men tijd gezellig bijeen bleef. -jft- -25c- (Ingez. Med.) I dingslijnen die men door middel van den godsdienst onder de .arbeiders poogt te trekken. Zoo worden de be- geworpen op Alicante. Men vermoedt dat deze vliegtuigen hun basis hebben op het eiland Pama de Majorca. Dt oommen richtten groote schade aan. Ei werden 22 personen gedood en talrijke gewond. .T Vliegtuigen der opstandelingen heb- IERSEKE. Nog steeds gaat het vooruit I ben voorts bommen laten vallen op Sur- met de export van Zeeuwsche mossellen. I rina, Catellon en Senicarlos. Er zijn Naar Holland gaan er nu weer geregeld, evenwel geen slachtoffers te betreuren. Naar Frankrijk ondanks den franken-1 De rechtsche vliegtuigen hebben giste- koers, steeds meer. Alleen Noord-1 ren eveneens het plaatsje Granen (Ara- Frankrijk gaat achteruit. Dit is te wijten gon) en Monzon gebombardeerd. Hel aan de niet geheel rechtvaardige „tak* I bombardement op Granen was niet doel sen" die van sommige handelaren wel en treffend, daarentegen zijn te Monzon 15 van anderen niet geheven worden (bij I slachtoffers gevallen, den invoer in België). Dit scheelt som-1 Uit Barcelona wordt voorts gemeld, wijlen 4 tot 4,5 frank de^ 100 kg. Maai I ja|. 35 groote bombardementsvliegtui- de export van mosselen is grooter dan I gen der regeering een luchtaanval heb- in 1936 of 1935. De kweekers hebben I jjgu ondernomen op Saragossa, waar zij geen klagen, de prijs is mooi en de afzet I het vuur richtten op de militaire wet- goed. Dit komt ook uit in den aankoop I ken, welke de opstandelingen gebruiken van mosselzaad, dat geregeld aange- voor het komende offensief. voerd, gretig afnemers vindt. Prijs f 1.50 tot f 2 aangevoerd ongeveer 4500 ton. f Ook de export van ingelegde mosselen is goed. Dezer dag'en is een der grootste fa- Terugtrekking der vrijwilligers in beginsel door Franco aan vaard. Naar vernomen wordt, heeft generaal Franco in beginsel het voorstel aan- brikanten op dit gebied, een baanbreker I vaard, Jat een enquête-commissie der van dezen handel te Ierseke overleden, nl. de heer J. J. de Leeuw, d:e als klein handelaartje begonnen, op den betrek- langen der arbeidersklasse, aldus riep kelijk feugdigen leeftijd van 59 jaar, als spr. uit, opgeofferd aan de coalit'epoli- tiek! Spr. besloot zijn rede, die telkens door applaus onderbroken werd, met een krachtige opwekking om de arbei dersbeweging, die georganiseerd 's in het NVV, steeds sterker te maken en het ledental, dat thans plm. 300,000 be groot-fabrikant is overleden. Hij heeft de export in nieuwe banen geleid. BURGEMEESTER KEIJZER GAAT NAAR GOEREE. WEMELDINGE. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 December a.s. be niet-inmenging gezonden wordt naar de twee in conflict zijnde partijen, ten ein de de terugtrekking der vrijwilligers voor te bereiden. Een aan den verte genwoordiger der Britsche regeering overhandigde desbetreffende nota maakt eenig voorbehoud en vraagt op sommige punten opheldering. De strijd in het Verre Oosten Eerste noteenng is vorige koers(en)[ Jaarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 103%103 Amsterdam 1936-3% 101% Zeeuws. Hp. B-4 100%100 Cities Service Cy. P. 1958 5 42%42% A Amsterd Bank 149%—150. A Pref. Jurgens A 135134% O Ned. Gist. en Spiritusf. 482 A De Schelde NB. 4039% C Am. Smelt en Ref. 3433% A Bora, Sum. H.M. 175175% A Houth. Alberts 96%96% C Un on Pac. Rr. 62%63 C Int. Nickel Cy. 28%—28% Ned. 1000-4 101%—101 O. Indie 37 1000-3 96%—96% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Kolonia'e Bnk. 121121 A N.I. Hbk. 1000 135%—135% C Ned. H.M 1000 151%—152% A v. Berkels Pat. 59%—59 C Calvé-Delft 79—79 A Philips Gem, B. afg. 300%—298-301 Unilever 145145-43% C Am. Car en Foundry 15%15%-% Anaconda Cop. 1919%-% Bethlehem St, 33%—34%-34 Kennec Copper 22%23%-24% C U. States St. C, 38%—38%-% C North Am. Cy. 14%15% A Kon. Petr. Mpij. 326 324 -27 C Cont'n. Oil Cy. 19%49% C Phillips Petr. Comp. 2929% C Shell Union O.C. 1211%-% C Tide Water Ass. Oil 10%—11-10% A Ned. Scheepv. U. 113%114-12 A H.V. Amsterdam 400% 398-401 A Jav,a Cult. Mij 145441-43 N.I. Suike.r U. 119119 draagt, in den kortst mogelijken tijd op I noemd tot burgemeester der gemeenten I DE JAPANSCHEOPMARSCH NAAR r\. i nTW.'fl NANKING. 400,000 te berngen. I Goedereede en Stellendam: P. J. Keij- Vervolgens werd nog het woord ge 1 zer, met toekenning van gelijktijdig eer- ▼oerd door de heeren H. van der Veen, I vol ontslag als burgemeester der ge- voor de aangesloten organisaties en het Instituut voor Arbeidersontwikke ling; A. Weststrate te Hansweert. vooi de Federat e van Besturenbonden; P. Crucq voor de afdeeling Goes der SDAP; „Pa" De Rijk, voor Vara en J. Ooms voor de zang- en tooneelvereeni- ging. Alle heeren deden hun geluk- wenschen vergezeld gaan van een bloe menhulde of een geschenk in envelop pe. N,adat de voorzitter de sprekers dank gezegd had voor hun woorden en stof felijke blijken van medeleven, gaf de zangvereeniging voor de pauze nog een drietal nummers, die al werden een paar foutjes gemaakt over het ge heel zeer goed gezongen werden. Na de pauze werd het blijspel „De Distel" van Robert Saudek, op uit stekende wijze opgevoerd. Vooral de herbergierster Gijsje. de oude boer en zijn kleindochter gaven een keurige meente Wemeldinge. De heer Keijzer is sinds 15 Januari 1933 hier werkzaam. KORTGENE. Op de schietwedstrijden van burgerwachten in Nederland heeft de afd. „Kortgene" van den burger wacht in de B-klasse II een eersten prijs behaald. De afd. „Kortgene" is hiermede in deze klasse kampioen ge worden van Nederland. De leden, welke deze prestatie verricht hebben, hebben ieder een zilveren medaille gekregen De afd. kwam in het bezit van een wis selbeker. De Japansche strijdkrachten rukken, ondanks den aanhoudenden regen, op langs het geheele front ten Westen van Sjanghai, nadat zij Foetsjau, Soetsjau, Foesjau, en Sjangsjoe hadden bezet. De operaties ten Zuiden van het Tai-meer doen vermoeden, dat de Japanneezen /oornemens zijn op te trekken naar Voehoe, om dan van twee kanten aan vallen te doen op Nanking. De Chinee- zen trekken zich op Nanking terug. Zij hebben gevangenen en oorlogsmateriaal achter moeten laten. De Chineezen zijn begonnen een sterke verdedigingslinie aan te leggen op ongeveer 20 km rond Nanking. Twaalf divisies zijn samenge trokken om de hoofdstad te verdedigen. Steeds meer vluchtelingen verlaten Nanking. Behalve de Chineesche regee ring zijn ook de gezantschappen, op die van Duitschland na, naar Hankau ver plaatst. Hedenmorgen werd uit Sjanghai ge meld: Volgens nog niet bevestigde mede KORTGENE. Het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" gaf Zaterdag avond in „De Korenbeurs" alhier, o.l. van den heer Adr. B. Holster, een uit voering. Het gezelschap gaf 6 nummers ten beste, waarvan we vooral het 5-dee- creatie van hun rollen. Het spel weld I lige stuk „Suite Ballet" van F. Popyl deêfien van waarnemers in Japansche met aandacht gevolgd en er werd vaak noemen. vliegtuigen zouden de Japansche troe- hartelijk gelachen. I De heer Paul Collin trad op als confe-| w/ u 1 Het was reeds lang na middernacht, I rencier; mej. Cecile Cobert als zange-j oef*' j 6 Chineesche Hinden toen het doek voor de laatste maal res. Ze zong verschillende Fransche, I PUn]'rin. df sloot en daarna volgde nog een gezel-1 Engelsche, Duitsche en Italiaansche lie-1 ur® lnie eze Tnnnncrln» vorlioron lig samenzijn, waarbij „The Nen Rythm| deren. De beide kunstenaars kregen I Te Tokio wQrdt mePdegedeeld dat de' veel applaus. De zaal was goed bezet. Japansche bliezen sedert het begin KORTGENE. De aanvoer van suiker- der vijandelijkheden 16.048 dooden be- bieten op de havens is geëindigd. We dragen. Hiervan zijn 5.412 in Noord Chi- geven hieronder een lijstje van het aan-1 na 8eva en- Players", die ook de pauzen met goede muziek gevuld hadden, de stemming er in hielden. Rijwiel ontvreemd. Van P. J, C. te Goes, werd Zaterdag een rijwiel ontvreemd, dat hij voor een café neergezet-had. De politie stelt een| onderzoek in. Vergiftiging. Van het gezin J. L. van O. uit De Witt Hamerstraat werden vorige week plotseling vijf kinderen ongesteld. De dokter constateerde vergiftiging en liet de kinderen naar ,.St. Joanna" vervoe ren. De vergiftiging bleek gelukkig niet van ernstigen aard te zijn. Een onder zoek n.aar de mogelijke oorzaak wordt ingesteld, waartoe verschillende etens resten in beslag genomen zijn. WESTKAPELLE. De dames mevr. de Casembroot, mevr. Reus en mevr. Huy gens hebben zich alhier tot een comité' gevormd, met het doel, daartoe in staat gesteld van ingekomen giften, in daar voor in aanmerking komende gezinnen, in de maand Januari a.s. een baby-uitzet te geven. 's HEER ARENDSKERKE. Zaterdag morgen werd door de rijksveldwacht al hier, op den Rijksstraatweg onder deze gemeente een met stroo beladen bak fiets aangehouden. Bij onderzoek bleek deze niet alleen stroo maar ook een ge storven kalf te vervoeren. Proces-ver baal werd opgemaakt wegens overtre ding der vleeschkeuringswet. Het onderzoek naar de herkomst var< het gestorven kalf wees uit dat het door den vervoerder was gekocht bij een land bouwer dezer gemeente. Door het hoofd van den keuringsdienst is het vleescn voor de consumptie afgekeurd. Het in- beslag genomen kalf bleek te zijn gestor ven aan mond. en klauwzeer, Bij nader onderzoek door het hoofd van den keuringsdienst is komen vast te staan dat op de hofstede waar het ge storven kalf afkomstig was, mond- en klauwzeer heerschte. Daarvan was niet tal kilo's bieten dat op de havens van Noord-Beveland geleverd is aan del Coöp. Beetwortelfabriek en -Raffinade rij „Dinteloord" w.o. ook begrepen zijn de ruilbieten van alle andere coöpera-1 ties. Kamperland 15.192.412 kg. Geersdijk 7.495.719 Kortgene 6.019.690 Oesterput 5.527.101 Kolijnsplalat 5.693.587 Katshaven 4.933.557 Katsche Veer 2.445.790 47.307.056 kg. suikerbieten uit geheel Noord-Beveland. WISSENKERKE. Zaterdag hield de bloemenvereeniging „Floraliain het gymnastieklokaal der o.l. school alhier een tentoonstelling van chrysanten en potplanten. De inzendingen waren van zeer goede kwaliteit, doch het aantal was niet groot. Het bezoek was maar matig, waaraan de weersgesteldheid niet geheel onschuldig was. De jury kende de volgende prijzen toe: Chrysanten: le pr. Norigment van J. K. Kramer; 2e Deuil de Louis Barthou van A. G. M. Markusse; 3e Neige Rochelaise van Jan de Looff; 4e Mad. Bringuier van Jan de Looff; 5e Van Sentens glorie van C. de Regt te Kamperland. Potplanten: le prijs met lof der jury groep primula's, naegelia en gesneria mevrouw Van ArenthalsVan Oeve- ren te Kats; 2e primula obconica van Jan de Looff; 3e begonia Gloire de Lor raine van Jan de Looff. (Zonder vermel ding is de woonplaats Wissenkerke.) BURGERLIJKEN STAND. Middelburg, Bevallen: W. M. J, van Bergen-Kes z. Overleden: R. Willemse 91 j. wed. J. Dekker. Ondertrouwd: H. F. Beuker 23 j. en tijdig aangifte ter bestemde plaatse ge- I W. P. Snoep 24 j, daan. Van een en ander is proces-ver-1 Getrouwd: L. A, Kerkhove 23 j. en M. baal opgemaakt. L. van Belzen 22 j. OOK JANSON MOET DE OPDRACHT TERUGGEVEN. Hoewel het er Zaterdagmorgen naar u tzag. dat de liberaal Janson er in zou slagen een nieuw Kabinet te vormen (de voorloopige ministerlijst werd reeds gepubliceerd) zijn er in den loop van dien dag weer ,allerhande moeilijkhe den gerezen, met het gevolg, dat Jan son des avonds den Koning moest mee deelen dat hij niet geslaagd w,as. Hier mee is dus de vierde poging tot oplos sing van de kabinetscrisis mislukt. Het schijnt, dat de tegenstellingen tus schen de drie groote partijen (socialis ten, katholieken en liberalen) grooter inplaats van kie ner worden. De moge lijkheid van een nieuwe „nationale' regeering slinkt daardoor uiteraard voortdurend. Maar wat d,an? Een coa litie van so'cial sten en katholieken? Zij hebben tezamen een voldoende meerderheid in de Kamer,. Maar de rechtsche katholieken voelden er tot dusver weinig voor .alleen met de soci alisten 'n zee te gaan. SPOORWEGONGELUK. 49 dooden. Vermoedelijk tengevolge van een verkeerden wisselstand is op het sta tion te Allanis (rechtsch Spanje) een trein, waarin krijgsgevangenen vervoerd werden, op een goederentrein geloo- pen. De trein had een zeer groote ■*aart,- Men heeft reeds 49 dooden uil Je ravage te voorschijn gehaald. El ^ouden meer dan honderd gewonden tijn. Acht kinderen bij een ontploffing omgekomen. Tengevolge van het ontploffen v,an een stof. welke wordt gebruikt* voor het onbrandbaar maken van houten huizen in het dorp Causey op 40 km afstand van Port,ales fNieuw Mexico), zijn zes kinderen levend verbrand. Twee andere kinderen zijn niet teruggevon den. BEURSTHERMOMETER MAANDAG. Industrie H.V.A. Markt 1Rubber Wettig Tabak Amerika Koninki. ObLMarkt— r— Schepen Gedeponeerd A Deli Batavia 193%197 C Deli Mij. 10'0 276%—276-73% A Senembah 274-264-62 C Baltimore en Oh o 8%8% C Southern Pac. Cy 13%-^13%-14 A Southern Rlw. 8%8% A Amst. Rubb. C. 193192-94 A Deli-Bat. Rubb. 122%—120%-2.2 A Hessa Rubber 123%128 A Serbadjadi S.R. 95%—94%-%' WISSELKOERSEN. Heden Zaterdag Londen 9.01% 9.02% Berlijn 72.83 72.87 Parijs 6.12% 6.13 Brussel 30.66 30.67 New-York 1.80% 1.80% MGR. H. F. SCHRAVEN IN CHINA VERMOORD. Zaterdagnamiddag is bij de familie van Mgr. H. F. Schraven, die op 8 of 9 Oc tober j.l. door bandieten in China is ont voerd bericht ontvangen, dat de missie bisschop is vermoord. Nadere bijzonder- ïeden ontbreken. Hubertus Franciseu;: Schraven, die tot de Congregatie der Missiën (paters La zaristen) behoorde, werd op 13 Octo ber 1873 te Lottum bij Venlo geboren. Als priester-missionaris werkzaam in de missie van Zuid-Sjansi, werd hij op 3 December 1920 als apostolisch-vicaris aan het hoofd van deze missie geplaatst. Te zelfder tijd, op 16 December 1923 werd hij benoemd tot titulair-bisschop var, Amicle, Nog twee slachtoffers. Naar wij nader vernemen, is bericht ontvangen, dat nog twee Nederlandsche geestelijken, Pater Wouters uit Breda en een „broeder", Geerts geheeten, af komstig uit Oudenbosch, door dezelfde bandieten zijn gedood. Alle drie moeten door ophanging om het leven zijn ge bracht. 'ï'fsii Z>j wilden Franco helpen. In het brein van twee Scheveningsche jongens rijpte reeds eenigen tijd het plan naar Spanje te g'aan met het doel gene raal Franco en zijn aanhangers te helpen tegen de regeeringsgetrouwe troepen, we.ke zich blijkbaar niet in de sympa thie van deze jeugdige Scheveningers konden verheugen. Dies togen de kna pen dezer dagen op weg. Over zee zou den zij nooit het gestelde doel bereiken, dat wisten zij wel en dus zat er niets an ders op, dan te probeeren over land in Spanje te komen. Verder vein de Neder- landsch-Belgische grens zijn de jeugdige bewonderaars van generaal Franco niet gekomen. In Zundert, waar zij alle mo gelijke moeite deden de grens over te komen, trokken zij de aandacht van eeni- ge surveilleerende marechaussees, die de jongens aanspraken en hun kinderlijk uitgedachte plannen natuurlijk leelijk in de war stuurden. De jonge Schevenin gers werden onmiddellijk op transport gesteld naar hun woonplaats, waar zij aan de ouders zijn afgegeven. Autobus met voetballers in een sloot, Zondagavond is op den weg van As sen naar Hooghalen een gecompliceerd verkeersongeluk gebeurd. Een autobus, waarin het tweede voetbalelftal van Al- voetballers werden gewond, waarvan er twee vrij ernstig aan toe waren. Zij zijn naar het Wilhelminaziekenhuis te Assen overgebracht. Tusschen twee schepen doodgedrukt. Zaterdagmiddag roeide de 19-jarige schippersknecht PLoonstim van^ het te Groningen thuis behoorende schip „Jo- torna" met een roeiboot op de rivier de Nieuwe Maas voor de gemeente IJssel- monde. Van den kant van Rotterdam kwam een sleepboot met twee rijnsche pen, die daar midden op de rivier lig plaats zouden kiezen. L. hield met roeien op. Naar men ver moedt is de boot toen door den stroom meegetrokken, waardoor zij kapseisde. De knecht greep zich daarop aan 'een der vlakbij zijnde schepen vast, doch het ongeluk wilde, dat het tweede rijn- schip op het eerste inliep en L. dood drukte. Zijn lichaam werd nog aan boord getrokken, doch het was reeds te laat. SLACHTOFFERS VAN GASBEDWELMING. Een doode, Zondagochtend, toen de kinderen uit het gezin van de familie Van T. aan den Eykenerweg te Heerlen naar beneden kwamen, vonden zij in de keuken hun ouders bewusteloos op den grond liggen De verschrikte kinderen waarschuw den daarop de buren. Een ontboden ge neesheer constateerde den dood van den man. De vrouw gaf nog teekenen van leven, doch werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis oveige- biacht. Bij het onderzoek bleek dat de gaskraan in de keuken openstond. In verband met de toestand van de vrouw kon de politie geen nadere gegevens omtrent de oorzaak van dit drama Ter- strekken. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Bussum: 1 doode. Zaterdagnacht is de 20-jarige fietser K. Oostwoud op het kruispunt Iepen laan-Heerenstraat te Bussum tegen een. auto aangereden. De jongeman viel met zijn hals in een openstaande ruit en werd op slag gedood daar zijn slagader was doorgesneden. Heerde: 1 doode. Zaterdagmiddag haalde op den Zwol- schenweg te Heerde de heer E. R. uit Zwolle, die met zijn personenauto huis waarts reed, een andere personenauto in. Op het zelfde oogenblik naderden uit cides uit Meppel, dat te Groningen ge- de richting' Wapenveld een tweetal meis- speeld had, huiswaarts keerde, is in een sloot terecht gekomen. De wielrijder Tj., uit Assen, reed rechts van den weg in de richting Hooghalen. Achter hem na derde op eenigen afstand dè autobus uit Meppel, en daarachter reed met groo- tere snelheid een personenauto. De laat ste reed de bus voorbij en zwenkte waar schijnlijk te vroeg naar rechts. In ieder geval kwam de auto in aanraking met de spatborden van de bus, terwijl vervol gens de wielrijder omver gereden werd. De man kwam met fiets en al in de sloot aan den rechterkant van den weg te recht, doch hij kon spoedig weer op het droge komen, zonder letsel te hebben opgeloopen. Toen daarop de personen auto vaart minderde om te stoppen, kon de bestuurder van de autobus niet meer uitwijken en een tweede botsing volgde. Hierbij verloor ook de chauffeur van de personenauto de macht over het stuur en' achter elkaar reden de voertuigen in de sloot langs den weg. De personenauto werd vrijwel niet beschadigd, doch de autobus raakte een vrij dikken boom, welke een eind in de bus drong. Zes jes, de gezusters van O, op de fiets die tegen den stroomenden regen de paraplu hadden opgestoken Het oudste der bei de meisjes kwam met de auto van den heer R. in aanraking en werd tegen den weg gesmakt. Zij liep een zware sche- delbasisfractuur en andere verwondingen op, waaraan zij korten tijd later over leed. Het slachtoffer was 21 jaar oud. Het andere meisje kwam met den schrik vrij. Hengelo: 1 doode. In het algemeen ziekenhuis te Hengelo is Zondagmiddag de dertigjarige wielrijd- ster Dr., gehuwd en moeder van eenige k'nderen overleden, aan de gevolgen van verwondingen opgeloopen bij een aanrij ding op de Enschedeschestraat. Zij gaf door het uitsteken van den arm te _ken" nen de Grundellaan te willen inrijden. De bestuurder van een haar achterop komende auto heeft dit niet tijdig opge merkt of wel de remmen hebben met- behoorlijk gefunctioneerd De wielnjd- ster werd gegrepen te«*en de straat ge smakt pti

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2