misschien juist wat voor U I van den voorzitter dén hr. C, Meulen- MiOAVAINE Meubelmagazijn NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Mr. OUD's rede in de Tweede Kamer, BUITENLAND. BELGIE. FRANKRIJK ENGELAND. ITALIË. BEURS VAN AMSTERDAM. BEGROOTING LANDBOUWCRISISFONDS. Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland. ■ui. i_. vermaak ons vermaak", onder leiding bij Middelburg, K,Noordstr,t,o. Kazerne (Lngez. Med.) De collecte voor de spaarregeling extra (B steun) in deze gemeente heeft opgebracht de som van ongeveer 68. KLOETINGE Gisteravond vergaderde de afd. Kloetinge van de Vereeniging voor Luchtbescherming. Deze vergade ring was belegd om meer bekendheid aan het doel te geven. De voorzitter zette dit uiteen en verzocht de aanwezigen toe te treden als lid. Nadat al.en waren toegetreden werd een definitief bestuur gekozen bestaande uit de heeren: C. Zandee Azn., voorzitter, W. Oostingh, secretaris, J. Q. C. Lenshoek, vice-voor- zitter, K. H. Wouda en C( de Ruiter, penningmeester. Besloten werd om de minimum contributie te bepalen op f 0.25 Hierna gaf de heer H, B. Pilaar, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst 'n uit eenzetting over een voorioopig Luchtbe schermingsplan, waarna nog eenige be spreking volgde. De opgerichte vereeni ging telt thans 32 leden. Aanrijding. KLOETINGE. Vrijdagmiddag is de 14-j,arige Leijs, die per fiets door de Lewestraat reed, doordat hij onver wachts den weg overstak, gegrepen door een auto, die uit de richt ng Goes kwam. Hij werd over den radiateur ge slingerd en aan het hoofd, een been en de handen gewond. Na binnengebracht te zijn bij den heer Kole, brandstoffen- handelaar, werd hij door dr. Wouda, die spoedig ter plaatse was, verbonden en vervolgens door dezen per auto naar huis gebracht. Den chauffeur treft g-3en schuld Van de auto was de radiateur en een koplamp stuk, terwijl ook de fiets ernstig werd beschadigd. (De Z.) OUDELANDE. De eerste twee geval len van mcnd- en klauwzeer zijn in deze gemeente geconstateerd te weten bij de landbouwers A B. en J. F. C. ARM VERBRIJZELD. WEMELDINGE. Vrijdagmiddag had de 19-jarige schippersknecht P. S., al- bier, knecht op het sleepschip Tau rus", kapitein Bk Zuring het ongeluk om in de middensluis den kurkenzak te diep uit te hangen, waarbij zijn arm tusschen het schip en den sluismuur beklemd geraakte. Daar het schip ta melijk hard tegen den sluismuur opliep werd de rechteronderarm geheel ver splinterd. Dr. W. F. Gnirrep verleende de eerste heelkundige hulp, waarna het slachtoffer naar het ziekenhuis te Goes is vervoerd. Het bleek dat de arm niet meer gered kon worden, zoodit deze ter hoogte van den elleboog is geampu teerd. WEMELDINGE. Gistermorgen is het tjalkschip „Fries'and" schipper Van Drimmelen, van de Oosterschelde al hier binnengebracht door de sleepboot „Zeehond", met defecten motor. De Rijkspolitie heeft alhier aange houden den 17-jairigen varensgezel L. Sch. gedomicileerd te St. Annaland en overgebracht naar Middelburg, teneinde 6 maanden tuchtschoolstraf te onder gaan. KAMPERLAND, Vrijdagavond ver gaderde in het Ontspanningslokaal der Openbare School de IJsvereeniging „IJs- eerste lessen gegeven worden in het gymnastieklokaal der O. L. school te Rrabbendijke door den burgemeester in tegenwoordigheid van vrijwel alle bur gemeesters en hoofden L. B. D. uit de deelnemende gemeenten en een 90 tal cursisten geopend. In zijn openingsrede haalde de burge- 1 meester een uitspraak aan van admi raal Sir Edward Evans, die na een ge- houden luchtbeschermingsoefening in Engeland verklaarde: Luchtaanvallen bieden geen zeer reëel gevaar, wanneer de burgerbevolking goed georgan seerd is. Wanneer zij echter niet goed ge oefend is, kan het gevaar verschrikke lijk zijn." Na opening van den cursus werd al lereerst overgegaan tot het instellen van een onderzoek wie van de aanwezigen cursisten geschikt waren om te worden opgeleid tot gasverkenner. Dit onder zoek, dat zeer nauwkeurig plaats vond, nam vrijwel den geheelen avond (van 7 tot 10) in beslag. Dat deze keuring ech ter noodzakelijk was, bleek wel uit de verkregen resultaten. Slechts met de grootste moeite konden voor iedere ge meente enkele gasverkenners worden aangewezen, bijna 80 der aanwezi gen bleek voor opleiding tot gasverken ner totaal ongeschikt te zijn. Zoo is dan ook in Zuid-Beveland (Oost) een be gin gemaakt met de technische opleiding van twee der meest belangrijke hulp diensten voor de burge)rlijke luchtbe scherming. Met den burgemeester van Krabben- dijke spreken wij gaarne de hoop uit, dat na afloop van dezen cursus de deel nemende gemeenten in het bezit zullen zijn van uitnemende gasverkenners en ontsmettingsdiensten op wier hulp naar hij hoopte echter nooit een beroep zal moeten worden gedaan. berg. De secretaris deelde mede dat de vereeniging thans 314 leden te.t, De penningmeester deelde mede dat er thans f 405 in kas is, waarvan f 398 is geplaatst op de Boerenleenbank. De af tredende bestuursleden C. Meulenberg en J. Marcusse werden bij acclamatie herkozen. Tot bode werd herhoz'en M. Koole en tot baanveger J. WLderom. Het voorstel tot contributieverlaging werd met algemeene stemmen aangeno- men, zoodat de contributie thans be-1 draagt voor leden f 0.25 en voor gezin- i nen f 0.50. De vergadering was zeer druk bezocht. BRESKENS. Inzake het auto-ongeluk te Blankenberghe vernemen we nader, dat de taxi in botsing kwam met een vrachtauto. De botsing was zoo hevig dat de heer H. J. Weijkman, die achter in de auto zat, tegen de kap van de auto werd gedrukt en tengevolge van een zware schedelbreuk op slag dood was. De chauffeur, die enkele verwon dingen bekwam is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. De heer Weijkman was 53 jaar oud, en ontvanger-griffier van verschillende polders. •waarin de Oud-Minister zijn mening over de Kabinets-samenstelling uiteenzet, wordt U gaarne op aanvrage kosteloos toegezonden. Zendt ons slechts deze bon int De Spaansche burgeroorlog. STRIJD OM DE ZIEKENHUIS KLINIEK TE MADRID. Uit Madrid wordt gemeld dat de op standelngen, die de ruïnes van de zie kenhuiskliniek te Madrid verdedigen, aan de Noordwestzijde v,an het gebouw een mijn tot ontploffing hebben ge bracht, die schade aanrichtte in de voorste 1 nies der regeeringstroepen. Van weerszijden ontwikkelde zich een hevig geweervuur terwijl de artillerie der regeeringstroepen de lagere ver diepingen van het gebouw en de ach- terwaartsche linies der rechtschen be stookte. Bujaraloz gebombardeerd. Het ministerie van landsverdediging te Barcelona deelt mede, dat vliegtui gen der opstandelingen het dorp Bu jaraloz hebben gebombardeerd. Er zijn 16 dooden en 57 gewonden. Britsch stoomschip vervoerde wapens naar Spanje. Het Britsche stoomschip „African Mariner", dat op weg was van Odessa naar Spanje met een lading oorlogs materiaal, is in het Oostelijk deel van dè Middellandsche zee door den Brit schen torpedojager „Greyhound" aan gehouden en naar de haven van Malta opgebracht. De aanhouding van de „African Mariner" is geschied op grond van een door het Lagerhuis aangeno men wet, welke Br tsche schepen ver biedt uit eenig deel van de wereld wapens te vervoeren naar Spanje. Hel schip heeft bevel gekregen de wapens te Malta te lossen. De strijd in het Verre Oosten DE JAPANNEEZEN VEROVEREN SOETSJAU. De Japansche troepen hebben he denmorgen de stad Soetsjau, ten Wes: ten van Sjanghai gelegen, veroverd. Er is deze week om deze stad. welke van groote beteekenis voor den Ja- p.anschen opmarsch naar Nanking Is, hevig gestreden. Van drie zijden werd Soetsjau bedreigd. Het zijn eclïter de troepen, die in het centrum streden, welke de stad hebben ingenomen. In Sjanghai gelooft men, dat dit waarschijnlijk de ineenstorting betee- kenen zal van de Chineesche Hinden burglinie, ofschoon erkend wordt, dat het Woesi-Kiangjin front waarschijnlijk krachtig verdedigd zal worden door ye versche troepen u t Kwantoeng en Setsjoean, Kiangjin beheerscht als sterkste fort voor Nanking de riviei de Jangtse. De stad Kiangjin zal ech ter spoedig bedreigd worden door de Japansche eenheden, die langs de oevers van de Jangtse oprukken en reeds Toesjan gepasseerd schijnen te zijn. Verder hebben in het Zuiden de Japanneezen gisteren Natsin op 25 km ten N.W, van Kasjing bezet. Zij zetten hun opmarsch naar het Taihoemeer voort. Wanneer ze het meer oversteken kunnen zij de Chijneezen op de lijn WoesiKiangjin in den flank aanval len. JANSON KABINETSFORMATEUR. Nadat Koning Leopold gistermiddag uit Engeland te Brussel was terugge keerd, heeft hij den l beraal Janson met de vorming van een kabinet belast. Zooals men weet, was Janson, voor de Koning naar Londen vertrok, reeds als „bemiddelaar", om overleg met de partijen te plegen, aangewezen. Ver wacht wordt, dat hij zal slagen en dal zijn kabinet er als volgt zal uitzien: Minister-president zonder pqrtefèuil- le: Janson (1 beraal); financiën: De Man (socialist); openbare werken: Marlot (soc.); arbeid en sociale zorg: Delattre (soc.); buitenlandsche zaken: Spaak (soc.); P. T. T.: Bouchery (soc.); volks gezondheid: Wauters (soc.); landsverde diging: generaal Denis (partijloos); on derwijs: Hoste (1 'b.)verkeer: Marck (katholiek); justitie: Carton de Wiart of Henri Jaspar (beiden katholiek); economische zaken: Van Isacker (kath.); binnenlandsche zaken: D'erckx (lib.); DAU VRIJZINNIG DEM. BOND Wilhelminastraat 49 - Haarlem Zendt mi) franco toe een er van de rede van Mr. r. J. Oud. Naam Adres (Ingez. Med.) koloniën: Rubbens (kath.) en landbouw: Pierlot (kath.) WEDEROM EEN OPSLAGPLAATS VAN WAPENS ONTDEKT. Dinsdag j.l. zij.t twee bommen gevon den in een pand aan de Rue de Ribera te Parijs waar men reeds een belang rijke hoeveelheid oorlogstuig had ont dekt. Dit belangrijke feit heeft men niet onthuld teneinde het aan den gang zijn de onderzoek niet te belemmeren. De uitvoering der gevonden helsche machines komt overeen met die welke dezen zomer den tunnel te Cerbere in de lucht moest doen vliegen. Op dezelf de plaats heeft men verder honderd ca- vallerieknalpatronen gevonden van het zelfde type als de knaipatroon, die eeni- gen tijd geleden door kwaadwill gen in het huis van generaal Pretelat was ge legd. De Surété bewaart nog steeds het grootste stilzwijgen omtrent de werke lijke identiteit van de leiders van het complot. De directeur-generaal van de Surété heeft echter verklaard, dat de berichten, volgens welke een hoogge plaatste militaire persoonlijkheid alsme de een bekend staatsman bij deze zaak gecompromitteerd zouden zijn, naar het rijk der fantasie kunnen worden verwe zen. Op de fiets naar Australië. Drie jeugdige Londena^rs hebben de Engelsche hoofdstad op 1 Juli 11. ver laten voor een fietstocht naar Austra lië. een afstand van ongeveer 18,000 kilometer. Na met de boot het Kanaal te zijn overgestoken, zijn zij door Bel gië, Duitschland, Oostenrijk, de Bal- kanstaten, Turkije, de Levant Staten en Syrië gereden, waarbij zij verschil lende avonturen hebben beleefd. Zoo ontwrichte één hunner in het Taurus- gebergte in Turkije zijn knie, waardoor het drietal gedwongen w,as - tot twee weken rust. In de bergen deden de avonturiers malaria op en weer later werden zij zes weken in Aleppo vast gehouden. De drie wereldreizigers hebben hun reis nu voortgezet via Britsch-Ind en Singapore, waar zij zich naar Austra lië zullen inschepen. Van de 40 pond, die elk op zak had bij het vertrek, is nog een fl nk bedrag over, daar zij tot dusver slechts weinig kosten hebben gehad. TREILER GEZONKEN. Tien leden der bemanning ver dronken. Uit Lowestoft wordt aan Lloyds ge meld, dat de treiler „Reclaim" uit Lo westoft op vijf mijl van Smiths Knoll door het s.s. „Hurni" uit Plymouth is aangevaren en vervolgens gezonken. Negen van de tien leden der bemanning zijn verdronken. Man aangevallen door adelaars. Een boer, die een jongen adelaar in de nabijheid van Novar.u had neerge schoten, is bijna het slachtoffer gewor- den van twee volwassen adelaars. Toen hij het gedoode jong wilde oprapen, schoten de adelaars naar beneden en vielen den boer verwoed aan. Met hun snavels verwondden zij den man zoo hev g, dat hij door bloedverlies het be wustzijn verloor. Daarop vlogen de adelaars met het gedoode jong weg. KERK EN SCHOOL. Geslaagd voor het machinisten diploma C de heer J. Blok, leerling van de de Ruijterschool te Vlissingen. Te Amsterdam slaagde voor het examen apothekers-assistent mej. M. A. Cappon te Vlissingen. Tot onderwijzeres aan de Van Hoogstratenschool te 's Gravenhage is benoemd mej, R. B, de Jonge te Vlis singen. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk te Baarland is benoemd de heer W. Zeevaart, zulks in de plaats van den heer G. de Vriend die periodiek aan de beurt van aftreding was. In de gisteravond gehouden verga dering van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te G o e s werden tot ouderling herkozen de heeren E. van der Zee en J. J. Duvekot. In de ontstane vacature werd tot ouderling gekozen de heer H. Joosse. Tot diakenen werden herbenoemd de heeren A, de Bruijn-j en J, Huissoon. Eerste no'.eering" is vorige koers(en)| daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 103%103% Amsterdam 1936-314 101% Zeeuws. Hyp. 4 10014100% Cities Service Cy. P. 1958 S 44%42% A Amsterd. Bank 146%—-149% A Pref. Jurgens A 136135 A Med. G'st- en Spiritusf. 480482 A De Schelde N.B. 3840. C Am. Smelt Ref. 36%34 A Born. Sum. H.M. 175175 A'Houth. Alberts 961496% C Union Poc. Rr. 65%62% C Int. Nickel Cy. 39%28% Ned. 1000-4 101%—101% O. Ind 37 1000-3 96%—96%-% Engeland 1960-90 4 84% A Koloniale Bnk. 123121 A N.I. Hbk. 1000 137—135% C Ned. H: M. 1000 155—151% A v. Berkels Pat. 60%59% C Calvé-Delft 80%—79 A Philips G. B. afg. 306%—302-298% C Unilever 146%144%-45% C Am. Car Foundry 16%15% C Anaconda Cop. 20%—19%-18% C Bethlehem St. 36%33%-34 C Kennec Copper 2522%-23% C U. States St. C. 40%—39-37^% C North Am. Cy. 16%14% A Kon. Petr. Mpij. 332%—325%-27 C Contin. Oil Cy. 20%—19%-19 C Phillips Petr. Comp. 30%29 C Shell Union O.C. 12%—12%-11% C Tide Water Ass. Oil 11%—10%-% A Ned. Sceepv. U. 114%112%-14 A H.V. Amsterdam 407%—398%-402 A Java Cult. Mij. 145 A N.I. Suiker U.' 122—119 BEURSTHERMOMETER ZATERDAG H.V.A. Markt Amerika Koninkl Rubber -Obl.Ma.-k i Wettig Unilever Suiker Philips Tabak Schepen Gedepon-1* A Deli Batavia 208%—200-197 C Deli Mij. 1000 283%—281-72 A Senembah 274 C Bait more Ohio 98% C Southern Pac. Cy. 1513%-% A Southern Rlw. 9%8% A Amst. Rubb. C. 198%—194-92 A Deli-Bat. Rubb. 128—121%-23 A Hessa Rubber 130123% A Serbadjadi S.R. 98%—96%-94 WISSELKOERSEN. Heden. Gister, Londen 9.02 9.02 Berlijn 72.87% 72.84 Parijs 6.13 6.13 Brussel 30.67 30.67% New-York 1.80% 1.80% Voorioopig verslag Tweede Kamer. Ontleend is aan het voorioopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting 1938 van het Landbouwcrisisfonds: Vele leden konden zich geheel ver eenigen met de mededeeling in de Troonrede, dat, met handhaving van den voor den landbouw nog noodzakelijken prijssteuif, de landbouwcrisisjmaatrege- len zooveel mogelijk beëindigd zullen worden. Sommige andere leden verklaarden met de aangehaalde uitspraak minder ingenomen te zijn. Huns inziens gaat deze niet ver genoeg in de richting van opheffing van alle crisismaatregelen. Vele leden waren van oordeel, dat de huidige prijzen nog niet voldoende zijn om een redelijk bestaan voor hen, die in land- en tuinbouw hun arbeid vinden, mogelijk te maken. Sommige leden waren van oordeel, dat, indien de landbouwcrisismaatrege len nog voor een belangrijk deel moeten worden gehandhaafd, de verdeeling van den druk der heffingen in elk geval moet worden gewijzigd. In het bijzonder de heffingen op granen, waarvan de op brengst voor een niet onaanzienlijk ge deelte voor het steunen van andere pro ducten gebruikt wordt, achtten zij te hoog. De vaaag, of de tegenwoordige crisis maatregelen voor een belangrijk deel zouden kunnen en moeten worden ver vangen door een systeem, dat in hoofd zaak berust op het heffen van hooge invoerrechten, maakte ook een onder werp van bespreking uit. Gezien de ge wijzigde omstandigheden kwam een ma tige bescherming aan de grens verschei- dere leden niet onaantrekkelijk voor. Andere leden vreesden, dat een stelsel van heffingen aan de grens voor die be drijfstakken, welke op export zijn aan gewezen, nadeelig zou zijn. Van verschillende zijden werd de regeling, getroffen voor het verleenen van steun aan de kleine boeren, toege juicht. Verscheidene leden waren intus- schen van oordeel, dat de regeling nog onvoldoende is. Vele leden verzochten den minister in het bijzonder ook de be langen van de landarbeiders in het oog te houden. Nog steeds is hun toestand slecht. Verscheidene leden meenden, dat het op den weg van de overheid ligt, de ontwikkeling der landbouwcoöperaties aan te moedigen. Verscheidene leden waren getroffen door de wel zeer hooge uitgaven, welke de uitvoering der landbouwcrisismaat regelen met zich brengt. Peulvruchten. Sommige leden achtten den steun, verleend aan den verbouw van peul vruchten, met name groene erwten, te gering. Aardappelen. Verscheidene leden betoogden, dat de regeling voor den verbouw van aardap pelen tot dusverre nog niet tot een loo- nende productie heeft kunnen leiden. Suiker. Sommige leden waren van oordeel, dat het economisch onverantwoord is, de teelt van suikerbieten in ons land kunstmatig in stand te houden. Granen. Verscheidene leden oefenden ernstige critiek op het regeeringsbeleid met be trekking tot de tarweteelt. Nadat eerst huns inziens zonder goeden grond de tarweprijs van 10 tot 9 was ver laagd, is later de prijs van 10 hersteld. Dit herstel van den vroegeren prijs komt echter geenszins tegemoet aan de hoo- gere bedrijfsonkosten, welke een gevolg zijn van de devaluatie van den gulden. Zij drongen er bij de regeering op aan, den tarweprijs te verhoogen en dit zoo spoedig mogelijk bekend te maken, op dat men er van verzekerd kan zijn, dat voor den oogst 1938 ten minste 160.000 hectare met tarwe zal worden bezaaid. Varkens. Over de vraag, of de beperking van de varkensteelt in stand gehouden moet worden liepen de meeningen uiteen. Vele leden waren van oordeel, dat nog niet tot een algeheele vrijheid kan worden teruggekeerd. Verscheidene leden wa ren van oordeel, dat de regeering haar bemoeiingen met den export van bacon zeker niet mag staken. Rundvee. Vele leden waren van oordeel, dat er aanleiding bestaat de kalverbeperking te doen vervallen. Men moet in dit op zicht wel onderscheiden tusschen den toestand in de varkenshouderij en dien in de rundveehouderij. Andere leden wenschten tegen algeheele opheffing van de kalverbeperking te waarschu wen. Melk en zuivel. Verscheidene leden spraken opnieuw hun afkeuring uit over de bevoorrech ting, welke huns inziens de margarine hier te lande geniet boven de boter, zulks in tegenstelling met het buiten land. Sommige leden meenden, dat de prijs van de boter voor den binnenland- schen consujnent aanzienlijk verlaagd zou dienen te worden. Daardoor zou het verbruik toenemen, waardoor weer de verliesgevende uitvoer zou kunnen wor den ingekrompen. Groenten-, fruit- en sierteelt, Van verschillende zijden werd be toogd, dat de tuinbouw nog steeds in zeer groote moeilijkheden verkeert. Dat onder deze omstandigheden de raming van den steun aan dezen be drijfstak met 2 millioen is verminderd, achtten sommige leden niet te verant woorden. Een ander middel tot verbete ring van het prijsniveau, zoo betoogden verscheidene leden, is het treffen van een prijsregeling voor die producten, waarvoor dit mogelijk is, omdat een zeer belangrijk gedeelte daarvan in het binnenland wordt afgezet. Ernstig bezwaar maakten verschei dene leden tegen de verhooging van de teeltheffing op vroege aardappelen van 30 tot f 50 per hectare. Visscherij. Vele leden waren van oordeel, dat zoowel de zee -als de zoetwatervissche- rij, niettegenstaande de voortdurende werkzaamheid der regeering op dit ge bied, nog steeds in een zeer zorglijken toestand verkeeren. Wat den afzet van visch in het bin nenland betreft, deze heeft, naar ver scheidene leden meenden, te lijden on der den hoogen prijs van de bakolie. Nov. 22 Goes, land, Hamelynck, 26 Middelburg, Afbraak, De Wilde. 26 Kapelle-Wemeldinge, land, Kram Dec, 1 Nieuwdorp, Pluimvee-Inv v. Dissel. 8 Wemeldinge, Huis en land, Kram.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2