f heerlijke BOTEllETTE! - »DE MAGNEET. trekt door prijs en kwaliteit Zie ginds komt de O (die van Droste) weer aan! WORDEN VERKOCHT EEN FIJNE CHOCOLADE LETTER MIDDELBURG: LANGE BURG 35-37 VLISSINGEN: WALSTRAAT 85 zoo heerlijk kunnen snoepen NU LUIDEN DE KLOKKEN NU IS HET FEEST OVERAL WAAR DE BEKENDE KUNST EN WETENSCHAP. RECHTSZAKEN. Een Sinterklaas zonder Droste-letters is geen Sinterklaas. In den winkel zijn die letters het eerst uitverkocht; wacht daarom met Uw inkoop niet tot het allerlaatst. Let ook eens op die mooie doozen Droste Bonbons! De prijzen zijn dit jaar ca. 250 gram ca. 150 gram ca. 75 gram 7 8 cent 45 cent 23 cent ALTIJD WELKOM! St. Nicolaas nadert, dat betekent dat de MAGNEET alle kopers jong en oud wil laten snoepen en niet zo weinig ook SV leder die vanaf 19 November in één van onderstaande MAGNEET-SCHOENWINKELS f 1.50 of meer besteedt, ontvangt Wie f4.of meer besteedt een A A I J'^IF De schoenleveranciers der Zeeuwen en de zaak waar Dames en Kinderen Twintig jaar geleden. 'J - f - \'-:y .imm* **.f. Spaart plaatjes voor onze albums. VVV MAGNEET SCHOENEN SÜENEIIIII2EN JE Ni 9, s L- Zf~ Persoonlijke herinneringen uit de eerste dagen der Russische revolutie A. G. door COOYMANS. II. Zwijgend stonden M. en ik tegen den wand geleund en staarden naar de jon gens, die hun leven gingen wagen in den strijd voor het proletariaat, 'n strijd, waarvan wij reeds de teekenen konden waarnemen in het telkens sterkere „ploef' van kanonnengebulder in de verte. Sommigen waren stil en tuurde uit de vensters naar het snel verdwij nende dorp, waar zij ouders en vrienden achterlieten, anderen deden luidruchtig en heldhaftig en zongen, met matig suc ces de „Internationale", waarvan ze woorden en wijs eerst onlangs geleerd hadden. Ook ik wierp 'n blik naar bui ten en zwaaide tegen mijn jonge vrouw, die vanaf onze veranda mij haar gebrui- kelijken afscheids groet gaf. Arme meid! noch zij, noch haar ouders en talrijke broers en zusters, zouden het schrikbe wind, dat dien dag begon, overleven. Ontbering en ziekte vaagden binnen en kele jaren de gansche familie weg. Slechts langzaam vorderde onze reis. Aan ieder dorpsstation werd gestopt, om nieuwe strijdmakkers op te nemen, en we waren als haringen tezamen ge drukt. Overal was de bevolking uitge- loopen, om ons te zien voorbijgaan, 'n meestal zwijgende menigte, die angstig staarde in de richting van het kanon nengebulder in de sta^d. Slechts zeer weinigen durfden alsnog aan hun mee- ning uiting te geven; want wie kon weten, wie de overwinnaars zijn zou den. Gedrukt en stil stond de menigte op de perrons. Doch bij ons, binnen in den wagon, ontstond plotseling een incident, dat dé stemming veranderde, dat eerst schrik teweeg bracht, en dan, een daverend ge lach uitlokte, niettegenstaande het ge kerm der slachtoffers. Wat was het geval? De corridor van de derde-klasse coupé waarin wij ons bevonden, stond volgepropt; maar op iedere houten bank zaten drie bevoor rechten, die ons, minder gelukkigen, reeds vaak hadden uitgelachen. Juist vóór ons op 'n bank zaten drie der luidruchtigste helden. Plotseling weer- °nk een oorverdoovende knal, waar- liVW T.Jdani* schrok, temeer daar tege- f* de sP°ffers als één man met n geweldigen gil ,de lucht in vlo- ze 'in' ri- n ^ven. meter hoog. Een on- ziin n?.?6 pr tfrische strijders had n.l. ver pp!W sP®elgoed, een zware revol- dinè' w«S t*inspecteeren, en het de dikk gegaan. De kogel sloeg in op de dlkke houten ^nk en gleed langs de oppervlakte, daarbij aan ieder van het zittende drietal een keurige keep bezor gende in broek plus inhoud. Hier was werk voor onze nieuwbakken verpleeg ster! Zij werd er bijgehaald, en daarop volgde een hoogst onaestetische scène het verbinden der eerste gevallenen. Zij schreeuwden en bloedden als var kens; maar dra lagen zij kermend op hun buik netjes verbonden en de ge havende broek wederom in dienst. Wat werden die arme jongens uitgelachen! Als slechts iemand anders de dupe is, dan vinden wij menschen zelfs in verre van vroolijke omstandigheden, nog iets grappigs in de pech van een mede- mensch. Tenslotte zagen wij boven ons de kap van het Riazanski station, en stroomden de straat op. Op het plein, dat toegang gaf tot de drie kopstations was den vo- rigen dag en tot in den nacht vrij hevig gevochten, daar de „witten" getracht hadden, de uitgang van de arriveerende troepen te beletten. Maar thans hadden de cadetten en officieren zich hoofdza kelijk teruggetrokken in de Kreml-ves- ting en in het Hotel Europe bij den G-rooten Schouwburg. Hier en daar la gen lijken, treurige hoopjes hoopjes kleeren, niet meer. M. en ik zonderden ons zoo spoedig mogelijk af van onze medereizigers, nadat de commissaris aan het sta tion, op de hoogte gesteld van ons doel, ons permissie gaven, verder te gaan. Ons einddoel was het Nationaal Hotel waar M. zijn kamer had. Het kantoor op de Miasnitskaja, waar wij het geld zouden halen, lag op onzen weg. Onder weg kwamen we voorbij de Roode Poort, waar de witten 'n barricade ver dedigd hadden. Hier lagen tal van lij ken, opgestapeld in de ruimte tusschen twee barricades, die van het binnenste der poort een hok maakten. Bebloede hoofden en met bloed gedrenkte laarzen staken boven de verschansing uit. Deze eerste kennismaking met de wreede werkelijkheid, maakte diepen indruk op ons die van zulke dingen slechts gele zen hadden. Veilig en zonder incident bereikten wij het kantoor en stonden weldra op straat met het geld in twee leeren tas- schen mee rdan 100.000 gulden in bankpapier Maar nu te voet naar hei hotel! Dat was erger, want „National" lag aan de andere zijde van het Groote Theater en wij zouden heel dicht bij hel gevechtscentrum komen. Onophou delijk, en griezelig dicht nabij, klonk het geknetter der geweren, voortdurend overstemd door het gebulder van ka nonnen. Eensklaps zagen we 'n redder opda gen. Een droshke (twee persoons rijtuig met den koetsier op 'n hoogen bok) kwam ijlings uit de richting van het cen trum aandraven, op weg naar de v ',or- stad en de veiligheid. Hier was n Dui- tenkansje. „Halt!riepen we hem tos. en waarachtig na 'n onderzoekenden blik, vol argwaan, stopte hij! „Hoeveel, naar Hotel Nationaal? „Ik denk er niet aan, barin, ik ga naar huis!" Een rijksdaalder (2 roebel) zou mooi geld geweest zijn in normale tijdei'. Ik bood hem een tientje, maar hij naaide de schouders op. „Bied hem 100 roebel" zei M. Ik bood hem 200. Dat kon hij niet weersiaan. 250 gulden was een kapitaal voor den armen kerel. Hij bezweek en het kostte hem zijn leven. Wij stegen in. M. zat links van mi;. Ieder hielden wij 'n tach met geld. Alles ging goed op de Masnitskaja, maar toen wij op het Loebianka Plein (waar nu de G.P.Oe haar hoofdkwartier heeft) over viel ons het noodlot. De bolsjeviks hadden alle gevangenis sen geopend en de inwoners gewapend en vrijgelaten, in de hoop, dat zij hem bijstand zouden verleenen. Natuurlijk vonden die vrijgelaten heeren en dames het veel aangenamer, om te gaan plun deren. Toen wij het Loebianka Plein over staken, dat aan de eene zijde door den buitenmuur van het Kreml begrensd wordt, zagen we uit de Chineesche Poort in dien muur twee kerels gekleed in boevenpakjes en met den revolver in de hand op ons toesnellen. Mijn hart stond stil. „Halt!" commandeerden zij. „Wat hebben jullie daar?" Wat nu geschiedde duurde geen 30 se conden. Een der boeven liep voor 't paard heen naar mijn kant en richtte zijn re volver op mijn hoofd. De andere sprong op ons toe aan de andere zijde, zijn wa pen opgeheven; maar meteen kreeg hij van M. zoo'n geweldige trap recht in zijn gezicht, dat hij als 'n geschoten haas achteroversloeg en meters ver op de straatkeien terecht kwam. De boef aan mijn kant staarde met open mond en wijdgespalkte oogen naar zijn salto-mor talenden kameraad. Onbewust greep ik zijn pols en duwde dien weg. Hij schoot en onze arme koetsier vloog van den bok in het lijf getroffen en waarschijn lijk dood. Het paard steigerde en sloeg op hol; het rad raakte mijn aanrander en velde hem. Toch zond hij ons nog 'n kogel achterna die hoog boven ons heen floot. Reeds was de kwieke Amerikaan op den bok geklommen en had de zwie pende leidsels opgevangen. Nog een honderd meter holden we verder, toen had hij het paard in bedwang en wist het zelfs een zijstraat in te sturen, zoo dat wij achter den schouwburg om de achterpoort van het hotel konden be reiken. De boven étages waren reeds zwaar door kanonschoten gehavend, maar wij vonden alle inwoners in den kelder, waar zij zich verscholen had den. Vier dagen verbleven we daar. Toen kwam een delegatie van de fabrieksar beiders ons, met ons geld halen. Wij keerden terug naar de fabriek, de ar beiders kregen hun loon en mijn eerste (maar niet de laatste) kennismaking met wat men 'n revolutie noemt, was goed afgeloopen, dank zij den onvolprezen moed, koelbloedigheid en energie van mijn vriend uit de „Wild West", wien ik zonder twijfel mijn leven te danken had. (Nadruk verboden.) Vereenigfng voor Instrumentale Muziek te Middelburg, Solis'f: Ch. van Isterdael. Krimpt het Middelburgsche muz ek- leven nog steeds in? Voor het concert van de Vereeniging voor Instrumentale Muziek, gisteravond, bestond niet meer dan magere belangstelling. De concert zaal was nauwelijks voor de helft be zet, Eén belangrijke vereenig ng op muzikaal terrein is reeds ter ziele ge gaan, Het is hopen, dat dit lot de rest bespaard zal worden. Gelukkig mag de vereenjging voor Instrumentale Muz'ek zich nog bij voortduring verheugen in het bezit van een vaste kern getrouwen. Dezen heb ben gisteravond opnieuw laten blijken, hoezeer ze de prestaties van het or kest op prijs stellen. Reeds dadelijk na het eerste nummer, het Concerto grosso in G-moll van Handel, was er veel bijval. En naar het einde groeide de waardeering gestad g, zoodat ten slotte een staande ovatie werd ge bracht. Een goed deel daarvan gold uiter aard ook den solist, den eersten cel list van het Residentie-orkest Van Is terdael, Hij had geen geringe taak op zich genomen; voor de pauze het be kende cello-concert van Tartin'; n,a de pauze vier kleinere stukken met kla vierbegeleiding van mevr. W. van DoornVan Lookeren Campagne en de .solo-partij in de serenade Op, 69 van Volkmann. Dat lijkt wel zoo onge veer het uiterste, wat van een solist gevergd kan worden. Van Isterdael is een kunstenaar van groot formaat. Hij heeft dat g'steravond opnieuw bewe zen. Zijn spel kenmerkt zich door een nobele muzikaliteit. Men voelde het voortdurend: daar speelt iemand, die niet alleen technisch voortreffelijk ge schoold mag heeten, doch die bezield 's en zijn bezieling tot uitdrukking weet te brengen. Jammer was het, dat de pianiste in de Tarantelle van Popper het tempo wat te langzaam wilde ne men, Voor 't overige heeft mevr. Van Doorn zich opnieuw een knap begeleid ster getoond. Het orkest heeft zich voor ons ge voel het meest onderscheiden 'n de serenade („In the far west") van Gr, Bantock. Hoewel deze componist niet veel oorspronkelijks heeft te vertellen, zijn muziek het duidelijke stempel van het epigonisme draagt, valt er heel w,at in deze serenade te waardeeren. En onder de voortreffelijke leiding van den heer Caro werd ze kleurrijk ten ge- hoore gebracht. Het derde deel (Grave), dat met de sord ne op de kam wordt gespeeld, klonk wat sentimenteel, maar dat leek ons meer aan den componist dan aan het orkest te liggen. Het ensemble heeft ook zeer ver dienstelijk werk geleverd in het con cert van Tartini. Een enkele maal wrong het een beetje en in het laatste deel liep men wat te vlug van stapel; de cellist corr geerde het tempo echter snel en handig. De serenade (Op. 69) van Volkmann bracht eveneens een aantal goede oogenblikken. Over 't geheel is dit mu ziekstuk echter wat langdradig. Als gezegd,, hebben de aanwezigen het niet aan bijval laten ontbreken. Mevr. V,an Doorn ontv ng een fraaie ruiker. In hooger beroep, D. J. B„ koopman, te Goes, heeft hoo ger beroep ingesteld tegen het vonnis van den politierechter te Middelburg van 2 November j.l., waarbij hij wegens diefstal is veroordeeld tot 25 of 15 dagen hechtenis. De Rijksadvocaat en de officier van Justitie te Middelburg hebben hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis op 1 October IJ door de arr.-Recht- bank te Middelburg gewezen tegen; 1. I. C. du B., landbouwer, te Bres- kens; 2. N.V. Soetemeer Fekkes' Carga doorskantoor N.V. gevestigd te Rotter dam, waarbij sub 1 genoemde verdacht van het hebben van een verboden neder- lage van gedistilleerd is ontslagen van rechtsvervolging, met verbeurd verkla ring der aangehaalde goederen, en sub 2 genoemde verdachte van „frauduleuzen invoer" en „lossing der lading zonder het daartoe benoodigde document" is ontslagen van rechtsvervolging voor wat den frauduleuzen invoer betreft en fot 200 boete of 1 maand hechtepis voor de lossing zonder document. Ir. A. A, Mussert op 20 Januari voor de rechtbank. Naar wij vernemen zal de vijfde kamer der arrond.-rechtbank te Amsterdam hoogstwaarschijnlijk op Donderdag 20 Januari a.s. de strafzaak tegen ir. A. A. Mussert behandelen, die zich dan op dien dag te verantwoorden zal hebben wegens mishandeling, die hij zou hebben ge pleegd bij het bekende Blauwe Zand- incident.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7