tftwiucitiU GOESCHi COUPANT^ü BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. BUITENLAND. NUMMER 272. TWEE BLADEN. DONDERDAG 18 NOVEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG.. De Indische begrooting. KATS. MIDDELBURG. WALSHEREH. Het Burgemeestersfeest te Domburg. ZUID-BEVELAND, NOQRD-BEVELAHD. VR A-ANTIVRIES MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- Mibap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 fiter it wartaal Week-abo«n. in Middelburg en Goes 18 et. p. w. Advertentie» 30 ct. ]Mjr regel, lagez. inededeelingen 60 et. p. r. Bij eamtr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1i' regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriak „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. De toestand is veel beter ge worden, maar behoedzaamheid blijft geboden. Verschenen is de begrooting van Ne- derlandsch-Indië voor het dienstjaar 1938. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat volgens de tot dus ver bekende gegevens de begrooting 1935 bedraagt: gewone buit.gew. dienst dienst Uitgaven 511,753,363 60,225,956 Ontvangsten 511,333,255 39,099,434 Tekort 420,108 21,126,522 Vergeleken met de raming voor 1937 vertoont de gewone dienst 1938 een ver betering van 38.7 millioen. Aan de memorie van toelichting ont- leenen we nog het volgende: De gunstige gang van zaken, tot uiting komende in de middelenraming, welke, zonder nieuwe maatregelen op belas tinggebied, in 1938 een stijging ten op zichte van de uitkomsten van 1936 te zien zou hebben gegeven van 74.4 millioen heeft het mogelijk gemaakt een verderen stap te doen tot verlichting van den belastingdruk, door verlaging van de opcenten op ie inkomstenbe lasting met 20 en van het tarief der loonbelasting van 4 op 3 pet. De hiervan te verwachten mindere opbrengst ad 7.5 millioen is in het ramingscijfer voor de belastingen verwerkt. Van het overblijvende accres bleek ongeveer 50 millioen noodig tot op vanging van de stijging der uitgaven, waarvan afgezien van de nog te ver wachten verslechtering van de eindcij fers, welke bij het vaststellen van de hoofdbegrooting nog niet bekend was de gewone dienst met een klein tekort sluit. Even snel als de landsfinanciën re ageerden op de scherpe daling van de wereldconjunctuur in de jaren 1930-'33 voltrekt dit proces zich thans in omge keerde richting. Hoe verblijdend het ook moge zijn, dat deze plotselinge omkeer een eind heeft gemaakt aan een beklemmende pe riode van crisisbegrootingen, die on danks zeer ver doorgevoerde bezuini ging en versobering van het overheids apparaat de gaping tusschen inkomsten en uitgaven niet konden overbruggen, maant de uiterste conjunctuurgevoelig heid van de Indische Iandsmiddelen te vens tot groote voorzichtigheid bij het uitzetten van de lijnen voor de in de naaste toekomst te voeren financieele politiek. Te meer is daarvoor reden, nu het conjunctuurverloop van de laatste maanden de onzekere basis, waarop de huidige opleving rust, nog eens duidelijk in het licht heeft gesteld. De depressie en de onrust op de internationale beur zen en de flauwe houding van sommige goederenprijzen, een en ander in sa menhang met nieuwe spanningen op in ternationaal politiek gebied, wijzen op een zoodanige verandering in het tot voor enkele maanden nog zoo veelbelo vend lijkende oeconomisch voorkomen der wereld dat het geraden schijnt de verwachtingen omtrent 'n voortgezette stijging van de Iandsmiddelen in 1938 en volgende jaren niet te hoog te spannen. 7ITS?Pr ™¥?«GENS VAN DE ZUIDERZEE NAAR BE RIJNVAART Woensdagmiddag is het instrüctie- vaartu g „Prinses Juliana" van het on derwijsfonds voor de scheepvaart te Lemmer aangekomen. De vertegenwoor diger van het departement van socia le zaken, de heer Hazelhoff heeft in een des avonds aldaar gehouden bij eenkomst medegedeeld, dat er groote vraag is naar geschoolde krachten vooi de Rijnvaart. Het laatste jaar waren er 300 aanvragen, terwijl slechts aan 118 kon worden voldaan. Hier is een goe- de gelegenheid voor visschersjongens van de Zuiderzee zich voor de Rijnvaart te bekwamen. De burgemeester van Lemsterland, mr- M. Krijger sprak er zijn vreugde over u t, dat de opleiding, die het on- erwijsfonds voor de scheepvaart biedt nieuwe, perspectieven opent voor de jongens van de Zuiderzee Abo: nnementen en Advertentiën voor 4it t-t-j en /aavertenuen worden aangenomen door den Agent J. S. VERSPRiLLE. hier volgen: Zeelandia 'te Rotterdam. Wij lezen in de N.R.C.: Het leven is een loterië, het leven is een loterij is de titel van het tooneelstuk van den heer K. Koets, welk stuk leden van de Zeeuwsche vereeniging Zeelandia te Rotterdam gisteravond met veel suc ces in gebouw Palace hebben vertoond voor de overige leden en hun inirodu- cé's, Het moge zijn, dat Zeeuwen, wan neer hun loopbaan hen naar deze stre ken heeft doen verhuizen, zoo in het le ven van allen dag meer in de massa op gaan en minder kenmerkende eigen schappen aan den dag leggen, dan bij voorbeeld de Friezen en de Groningers in gelijke omstandigheden- doen, op een avond, waarop èn ten tooneele èn in de zaal het vloeiende Zeeuwsch de voertaal is, dan weten zij toch heel goed van zoo'n plekje Rotterdam een stukje Zeeiand te maken, dan zijn zij, hoe goed t hun hier overigens ook mag bevallen, voor enkele uurtjes weer thu's in hun provincie met de wijde watervlakten, de vruchtbare akkers de stille bongerds en de helaas zoo snel verdwijnende prachtige klee derdrachten. En als niet-Zeeuw is het dan goed onder hen te verkeeren. De medespelenden hebben stuk voor stuk hun uiterste best gedaan, om den avond tot een succes te maken, zoowel jegens de zaalgenooten, als ten opzichte van den auteur. Van beide kanten be zien bezien hebben zij uit de loterië een heel mooien prijs behaald. Roode Kruis-oefening, Gisteravond omstreeks half acht kwam een alarmbericht binnen bij de leden van het Roode Kruis alhier: „Spoorwegongeval Groote Abeele". On danks de scherpe koude en den feilen wind hebben 23 (8 dames en 15 heerenl van de 40 oproepingen resultaat gehad. Dit is gezien de diverse beroepen der verschillende leden, een mooi resultaat. Ook de vrachtauto met de brancards ontbrak niet. Na een uur waren reeds 18 menschen aanwez g en dat, terwijl de afstand 4 km bedroeg en de weg bar slecht is. Het was een onverwachte oefening, die goed geslaagd mag 'nceten. De le den hebben h,ard gewerkt onder de be kwame leiding der beide doktoren, Scheps en De Boer in tegenwoordig held van den voorzitter, jhr. Beelaerts van Blokland. Ook de gewonden heb ben goed medegeholpen, dat wil zeggen, ze hebben zonder morren 'n de koude gelegen aan den dij.k bij het Abeel- sche Veer tot de eerste hulp kwam op dagen. Wij twijfelen er niet aan, of deze oefening heeft de vaardigheid i.n het bieden van eerste hulp bewezen. Middelburg kan rekenen op een goed getrainde af deeling Roode Kruis, indien er heusch iets ernstigs mocht gebeuren. Een adres van Handelsbelang. De Vereeniging Handelsbelang alhier heeft in samenwerking met haar zus terorganisaties, de Chr, M'ddenstands- vereeniging en de Hanze een adres gè- richt tot B. en W. met verzoek om in verband met het feit, dat het St. Ni- colaasfeest dit jaar op Zondag valt, ook op Maandag 6 December ontheffing der winkelsluiting toe te staan ten einde het publiek in de gelegenheid te stellen in- koopen te doen. Als wij nog even terugkomen op het feest ter installatie van den nieuwen burgemeester van Domburg, mr. F. L. S. F. Baron Van Tuyll van Serooskerke, dan willen wij beginnen met te melden, dat behalve de straatversiering, ook ver schillende winkeliers hun beste beentje hadden voortgezet. Bloemen van de Burgerwacht werden aangeboden door Kaatje de Buck, ter wijl ter hoogte van het Postkantoor Aartje Visser, het jongste meisje uit de „Ooststraat" hetzelfde deed namens de buurtcommissie van die straat. Zooals reeds m het kort gemeld, had na de toespraak van dr. Vaandrager een zanghulde plaats door de schoolkinde ren zongen deze twee liederen gedicht en getoonzet door den heer M. A. Romijn, die ook de leiding bij den zang had. Wij laten de tekst van deze liederen IBtSSB Een begroeting. In het dorp aan de zee ruischt de [klank van de vreugd, En alom, hoor je een vroolijk geluid. Groote menschen en kinderen zijn [even verheugd, Wie maar kan, stelt het dagwerk [eens uit Om den man te begroeten, die heden [begint Aan de taak, die zijn hart heeft [begeerd. Hem in 't Welkom te toonen, dat [vrienden hij vindt, Wie hier gaarne in vriendschap [verkeert. In het dorp aan de zee wordt nog [dikwijls gedacht Aan den man, dien de dood ons [ontnam. Hem vandaag ook nog even een [dankwoord gebracht, Die toch steeds als een vriend tot [ons kwam! Maar 't verleden heeft ook weer zijn [plaats ingeruimd Aan het nieuwe; een toekomst vangt ]f\ 1 [aan. Vol vertrouwen heeft Domburg [geen middel verzuimd Tot zijn Hoofd met een heilwensch [te gaan. Uit het dorp aan de zee rijst een [gebed: „Heer, geef wijsheid, verstand en [beleid „Hem, die thans op een eervolle [plaats is gezet. „Word' Zijn werk ook door liefde [geleid! Burgemeester, aanvaard zoo de [taak uwer keus En herdenk eens met vreugd dezen [dag; Zij t gemeentebelang te bevordren [uw leus, Kweek voor Recht en voor Wetten [ontzag Aan den. Burgemeester. Meer verheugd dan gij al weet, Maken wij ons thans gereed Om u hartlijk te begroeten, Als ge Domburgs grond betreedt. Moog dit eerste kennismaken Eenmaal goede vriendschap raken. Van die hoop doordrongen Hebben wij gezongen, Als men 't nooit nog vromer deed. Vangt eerlang uw taak hier aan, Laat het Domburg dan verstaan, Dat rechtvaardigheid en liefde Boven alles bij u gaan. Wil met vreugde dan beginnen, En gij zult veel liefde winnen; Want gij moogt verwachten, Dat, naar onze krachten, Wij U trouw ter zijde staan. Burgemeester, wees gegroet Uit ons hooggestemd gemoed! Zij het v/erk, dat gij zult vinden, U wel aangenaam en zoet. Straal' de zon dan op uw wegen, Word' uw ambt voor ons een zegen. Leid ons vele jaren Door de levensbaren, Ja, dan wordt de toekomst goed! De tekst was voordat met zingen werd aangevangen door Adriana v. d, Welle aan den heer en mevrouw Van Tuyll aangeboden in een keurigen omslag, waarop een fraaie waterverfteekening van de hand van den heer Jac. Adriaan- se. De burgemeester dankte voor deze zanghulde en verzekerde spoedig nader met de kinderen te komen kennis ma ken. Het ligt in de bedoeling van den heer en mevrouw Van Tuyll de kinde ren der drie scholen te onthalen. Betreffende het défilé kan nog wor den gemeld, dat alle vereenigingen haar vaandels of emblemen medevoerden. Zoo was aanwezig de vrijwillige brand weer met groot materiaal, de damclub met een groot dambord; en zonder de overige vereenigingen te willen achter stellen, noemen wij in het bijzonder nog het mooie vaandel van het kinder koor. De receptie, die de heer en mevrouw Van Tuyll met familie vervolgens in de zalen van het Schuttershof hielden, is bij wijze van spreken door de geheele Domburgsche bevolking bezocht en daarnaast nog door vele personen uit andere gemeenten. Honderden kwamen den nieuwen burgemeester en zijn echt- genoote verwelkomen en werden door hen onthaald. Tijdens deze receptie heeft de heer C. Louwerse nog het woord gevoerd namens de afdeeling der Z. L. M. en heeft de burgemeester ge tuigd van zijn belangstelling voor den landbouw en gemeld, dat hij op het plat teland is opgegroeid. De mandolinevereeniging deed zich ten slotte hier hooren. Na de receptie trad een periode van rust in, totdat de verlichting o.a. in den tuin van het Schuttershof en aan het stadhuis werd ontstoken, die heel goed slaagde en naar wij vernemen .heden avond zou worden herhaald. Op de tent zongen achter elkaar de beide zangvereenigingen enkele num mers, waarna de muziekvereeniging „Apollo" een muzikale wandeling maak te, waarbij de vereenigingen zich veelal met giorno's zich aansloten. Het offi- cieele feest werd besloten met een goed geslaagd vuurwerk op het terrein van het Badhotel. De prijzen, uitgeloofd voor de ver sierde paarden, werden als volgt toege kend; 1. Johannis Brouwer, 2. Gerrit van Eijzeren, 3. Ant. Poppe, 4 Joz. v. d. Ha- ge, 5. Jaap van der Krift, 6. Jo Vreeke, 7. Jac. van Eijzeren, en 8. Willem Pro voost. BATH. Verplaatst met ingang van 16 Dec. 1937 de commies t/m 1 kl. J. J. Botvliet van Bath I. en A, naar IJmui- den. Verplaatst met ingang van 16 Dec. 1937 de assistent der directe belastingen invoerrechten en accijnzen A. van den Brink van Susteren naar Bath I. en A. HOEDEKENSKERKE. Gister is de nieuwe tramverbinding met de aanleg plaats van de Provinciale boot in ge bruik genomen. Reizigers van en naar de boot worden thans tot voor den toe gang tot den steiger per tram vervoerd en het station van de tram is voor rei zigers thans gesloten. Een en ander le vert voor het reizend publiek gemak op. Men spaart zich zoodoende een wande ling van de boot naar het station, waar aan bij slecht weer en wanneer men in het bezit was van bagage voorheen nog al bezwaren waren verbonden. YERSEKE. Door het stormweer dei- laatste dagen is aan verschillende per sonen veel schade berokkend. Vooral van de voor export gereed gezette mos selen onder den wal zijn er veel weg geslagen. De motorkotter Ye 156 werd met geweld op den dam van een oester put geworpen waardoor het roer werd stukgeslagen. Ook andere booten die pannen moesten lossen in de putten hadden schade. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag avond hield de Raad een spoedeischen- de vergader'ng; afwezig weth. Luike naar; voorzitter de burgemeester. Met algemeene stemmen werd be sloten tot verkoop van de lijkkoets voor den prijs van f 35 en tot aanl I op van een zoo goed als nieuwe voor den prijs van f 640. De collecte voor de zgn. spaar regeling voor werkloozen [klasse B) heeft in deze gemeente opgebracht ruim f 41. COLIJNSPLAAT. Woensdagavond hield de ijsclub „Ons Genoegen" een algemeene vergadering in het lokaal van den heer J. Haringman o.l. van den voorzitter L. H. K evit. De voor zitter sprak bij de opening enkele woor den ternatfedachtenis van een tweetal van de oudste leden, die in het afgeloo- pen jaar door den dood aan de ver eeniging zijn ontvallen (De heeren G. de Waard en J. C. Nieuwdorp). De vereenig ng telt 168 leden. Bij het be gin van het nieuwe dienstjaar hebben een 8-tal leden bedankt. De rekening van den penningmeester gaf als ont vangsten f 681 en ,als uitgaven f 59 aan. De aftredende bestuursleden, de heeren L. H. Kievit eq J. de Krijger werden resp. als voorzitter en als secretar's herkozen. Bij de rondvraag deelde de vice-voorzitter J. Haringman mede, dat de voorzitter 25 jaar lid van het be stuur w,as. Hij stelde namens het be stuur voor hem als blijk van waardee ring een vulpen te schenken. Met al gemeene stemmen werd hiertoe beslo ten, De voorzitter deelde mede, dat de vereenig'ng het volgende jaar haar 50- jarig bestaan mag herdenken. Het be- ANTIROEST Vraagt Uw garagehouder f 3.50 per 5 liter bus (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige O. tot Z. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, zachter vooral in het Zuiden. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z.O. tot W., bewolkte tot betrokken hemel, nevel, bij tusschenpoozen regen, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van 0 tot 5 graden. Vr. 19 Nov.. Zon op: 7 29; onder: 16 h 01. Licht op: 16 h 31. Maan op: 17 h 03; onder: 8 h 47. L.K.: 25 November. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Do. Vr. Za. Hoog- Do. Vr. Za. Hoogwater. 18 0.34 12.49 19 1.18 13.33 20 S 2.03 14.18 en Laagwater te November. Hoogwater. 18 2.31 14.49 19 3.20 15.37 20 S 4.08 16.23 Laagwater, 6.57 19.30 7.46 20.13 8.34 20.58 Wemeldinget Laagwater. 8.02 20.23 8.47 21.06 9.33 21.54 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). De strijd in het Verre Oosten DE ONTRUIMING VAN NANKING BEGONNEN. De Japansche opmarsch, welke na de verovering van Sjanghai zich richt naar Nanking, den ?etel der Ch nee- sche regeering, wekt groote bezorgd heid bij de Chineezen. Men is weinig optimistisch gestemd omtrent den te genstand dien de Chineesche troepen zullen kunnen bieden. De ontruiming van Nanking is dan ook reeds .aange vangen, De ministers zullen uit Nan king vertrekken en worden overge- gebracht naar Tsjoengking 'n de provin cie Tsjetsjoean en naar Hankau. Het hoofdkwartier der militaire autoritei ten blijft voorloopig te Nanking. Woensdag was het 'n de straten van Nanking zeer druk met vrachtauto's, auto's, paard-en-wagens, riksjajs en an dere vervoermiddelen, die tot het ui terste wareri beladen met have en goed van vluchtende bewoners der stad. In eindelooze rijen verlaten de men schen de stad. Duizenden wachten op de stations en bij de aanlegplaatsen van schepen op vervoergelegenheid. De menschenmassa langs de r vier biedt een meelijwekkenden aanblik. De correspondent van Reuter zag er dui zenden vrouwen en kinderen opeenge pakt zitten, met hun have naast zich, terwijl de regen neerstroomde. De bedreiging van Soetsjau. De Japansche troepen zijn bezig z ch uit het Noorden, het Zuiden en het Oosten te richten op de Soetsjau-baai. Een Japansch detachement, dat uit Koensjan is opgerukt, heeft Mengsjiang- mi.ao, halfweg tusschen Koensjan en Soetsjau, hedenmorgert bezet. Vofgeffs Japansche luchtverkenn'ngen hebben de Chineesche troepen reeds een aan vang gemaakt met zich uit de Soetsiau ■baai noordwaarts terug te trekken. Het Noordelijk front. In Zuid Hopei hebben de Japansche troepen Weihsien, een belangrijke basis der Ch'neezen, 40 km ten N.W. van Lintsing, bezel. De verliezen. De vertegenwoordiger van het inter nationale Roode Kruis, dr. Watervilte, heeft medegedeeld, dat 't aantal Chi neesche slachtoffers van den strijd in Noord China en in het gebied van Sjanghai in totaal 800,000 bedraagt. De woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat de Japan sche verliezen aan het Sjanghaifront tot 15 November 9760 dooden "Bedragen, Bovendien v elen 29,850 gewonden. Onder deze cijfers vallen niet de verlie- stuur werd gemachtigd om plannen te beramen om dit jubileum te vieren.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1