NUMMER 271. TWEE BLADEN. WOENSDAG 17 NOVEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. VLAANDEREN EN DE NIEUWE SPELLING BINNENLAND. WEERBERICHT. Tentoonstelling voor Luchtbescherming St. Joris Middelburg nog 2 dagen geopend. KERK EN SCHOOL. I MmmciuU MIDDELBUBGSCHE COUBANT QagblaW Voor Middelburg, Goes ei ■cbap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. ia Middelburg ea Goes 16 ei. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mcdedeelingen 60 et, p. r. eontr. roor beide veel lager; tar. op aaovr. 22* GOESCHE COUBANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. TelefoonRedactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen i regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou. rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. m Bs?y door DR. J. LEENEN Leeraar aas het Koninklijk Athenaeum te BrusseL ia) In ee« artikel „Het Spellingvraagstuk en wat daarbij verwaarloosd is", in het „Dagblad van Noordbrabant en Zee- lhndwijst de beer J. G. Gerretzen op de ongetwijfeld moeilijke toestand waarin het Nederlands in België ver keert ten gevolge van de op dit ogenblik heersende Hollands-Vlaamse spelling- tweespalt, én hij stelt het voor alsof daar geen uitweg voor is zolang Neder land bij de nieuwe spelling volhardt, want, zo verklaart hij, in vette letter nog wel; „Vlaanderen zal niet toegeven, het kan niet toegeven". Met die dub bele bevestiging zonder meer is echter, gelooi ik, voor den bescheiden lezer -de zaak niet afgedaan. Hij heeft het recht, en de plicht, naar bewijzen te vragen. Daar het betoog van den heer Gerret zen hem hier in de steek laat, zullen wij enige feiten en beschouwingen meede len om die vergetelheid, waarvan be strijders van de nieuwe spelling in hun ijver wel eens meer het slachtoffer zijn, te herstellen. Zodoende zullen we, vol gens goede vereenvoudigersgewoonte, den lezer de gelegenheid geven zelf te oordelen en te besluiten, liever dan hem een oordeel en een besluit op te drin gen. Zal Vlaanderen toegeven? De kwestie, zo schreven we nagenoeg bij vroegere gelegenheden in verschillende Vlaamse persorganen, is zeker niet voor ons van dezelfde brandende aktualiteit (we heb ben nog steeds andere zaakjes op te knappen), maar toch kunnen we al se dert jaren, en in de laatste tijd in toe nemende mate, wijzen op talrijke voor standers, ook mët-de-daad, van spelling vereenvoudiging. Reeds in 1900 ver klaarde de bekende Antwerpse burge meester mr. J. van Rijswijck (geen lin guïst) m Gedenkalbum van de Vlaam- sche Conferentie der Balie: „Hoe ver keerd is het dus zich te verzetten tegen de verbetering der orfhographie als gold dit het wezen der taal". Vooral sedert de oorlog zijn talrijke boeken en bijdra gen in tijdschriften in vereenvoudigde spelling verschenen. In de bloemlezing Vlaamsche Verzen van dezen tijd door R. Herreman en M. Gysen (Uilenreeks) is dat het geval voor 19 op 58 gedich ten van even zo veel dichters, en als we van deze laatste alleen de 43 na-oorlog-, se beschouwen, dan staan tegenover die 19 vereenvoudigers nog slechts 24 aan hangers van de oude spelling. Onze hoogleraren in de Nederlandse letteren staan alle, op een enkele uitzondering na, bij name als aanhangers van de ver eenvoudiging hekend. De onderwijzende wereld is er, kan men zeggen, in globo voor, zoals o.a. blijken moge uit het re ferendum van de Vlaamsche Leeraars- bond van het Officieel Middelbaar On derwijs (311 voor, 93 tegen en 108 ont houdingen), uit de raadpleging van de Zuidnederlandse Vereniging tot Vereen voudiging van onze Spe'ling, die wel meer dan 300 instemmingen uit het La ger Onderwijs uitgelokt heeft, uit de globale aansluiting van een organisme a's het Syndikaat van het Antwerps On derwijzend Personeel, Bovenbedoelde raadpleging van de Zuidnederlandse Vereniging, evenals het referendum van de Zuidnederlandse Maatschappij van taal- en Letterkunde en Geschiedenis (48 voor en 44 tegen) wijzen uit dat er ook in andere kringen, letterkundigen, journalisten, zakenmensen, talrijke voor standers zijn. Het resultaat van een al lerminst intensieve en opdringer ge pro paganda is geweest dat de Vereniging een totaal van om en bij de 1000 toetre dingen van alle zijden kan voorleggen, waar ij dan nog (onder aftrek van een paar tientallen namen die reeds onder die toetredingen voorkomen) de 311 ja- stemmers van de Leeraarsbond te voe gen zijn. Daartegenover kan niets als werke- ij e neerslag van de openbare mening van de andere zijde voorgebracht wor- en. geen enkele ernstig op te nemen «n kontroleerbare kollektieve uiting, tenzij dan wellicht de opportunistische en dus voorwaardelijke van de uitge vers. De verwachtingen door de promo tors van het referendum in de Vereeni- Letterkundigen gekoesterd, zijn blijkbaar teleurgesteld, want de uit stag ervan wordt zorgvuldig in petto gehouden. Ook in de Vlaamsche Aka- demie is het tot geen tegenadvies meer kunnen komen. Overigens zijn er slechts alleenstaande, persoonlijke uitingen van tegenstanders. Volledigheids- of zo men wil kuriositeitshalve: voor haar meervermelde raadpleging had de Zuidnederlandse Vereniging bij de 4000 formulieren zonder voorafgaande adres- senschifting per post verspreid, en daarvan zijn er twee (2) met een verkla ring van afwijzing teruggekomen. Het formulier was nu wel als verklaring van instemming opgesteld, maar als werke lijk die hartgrondige afkeer van de nieu we spelling hij het Vlaamse voik tiiel slechts in de verbeelding van sommigen bestond, zou er toch wel een sterkere reaktie gekomen zijn, Ongelukkig is evenals in Nederland de dagbladpers, op enkele uitzonderin gen na, voor deze kwestie onverbiddelijk konservatief en reaktionnair. Ze geeft dus in dezen niet het beeld, maar haar beeld van de Vlaamse opinie, en daar dit laatste praktisch het enige is dat Nederland te zien krijgt, óók nog via de Nederlandse pers, is het niet moei lijk de mening te doen ingang vinden dat Vlaanderen van de nieuwe spelling niet wil weten. Als de grote massa van het lezend (en schrijvend) publiek, evenals in Nederland, de zaak onver schillig laat, dan kan men zeggen, dat bij de leidende kern de zaak hier er zelfs gunstiger voorstaat. Verdere gege vens van bovenvermelde referendums wijzen overigens uit, dat zij die het met de nieuwe spelling nog niet kunnen vin den, of er onverschillig tegenover staan, toch allen of bijna allen er vrede mee nemen om wille van de eenheid tussen Noord en Zuid. Op de vraag van de Züidnederlandse Maatschappij van taal kunde enz.: „Zijt gij van meening dat de regeling-Marchant, in geval zij in Neder land definitief wordt, met het oog op de eenheid van de taal ook in België moet worden aangenomen?", kwamen 69 ja's tegen 24 neens binnen. Een gelijkaar dige vraag van de Vlaamsche Leeraars- bond is niet even duidelijk gesteld, maar is o.i. in de gegeven omstandigheden blijkbaar in dezelfde zin te verstaan, in aansluiting bij de eerste vraag betref fende de invoering van de spelling- Marchant. Ze luidt: „Zijt U van meening dat de eenheid in de spelling tusschen Noord- en Zuid-Nederland moet worden gehandhaafd?" De antwoorden waren: 490 ja, 3 neen, 19 onthouding. Men mag' gerust zijn: „Vlaanderen zal toegeven", als het maar eenmaal de zekerheid heeft dat de nieuwe spelling in Nederland definitief geves tigd is, en als de Nederlandse rege ring konsekwenter en doortastender was opgetreden, dan was op dit ogen blik de zaak in Noord n Zuid van de baan geweest. Zal Vlaanderen dus toegeven, dan is het natuurlijk dat het dat ook kan. De Vlamingen zelf kunnen daar ter plaatse zeker beter over oordelen dan de heer Gerretzen van uit Breda. En als hij ver der bij zijn mening blijft dan zal hij die met deugdelijke bewijsgronden moeten staven, en niet met weinig ernstige be weringen als: dat een Nederlands zon der geslachtsonderscheid (voor zover dat hier te pas komt) voor een Waal moeilijker zou aan te leren zijn dan een 'Nederlands mèt! AFLOOP VERKOOPING, Notaris R. Batten heeft gisteren in het Café Westdorp te Serooskerke publiek verkocht: 38 a 8 ca bouwland aan den Noord- weg te Serooskerke. Kooper C. de Nood te Middelburg voor 1460; 21 a 76 ca bouwland aldaar. Kooper L. Din- gemanse te Gapng'e c.s. voor f 940, 8 a 96 ca bouwland aldaar. Kooper W. Du- vekot Sz. te Vrouwepolder c.s. voor 390; 64 a 80 ca bouwland aan den Hon- degemsweg aldaar. Kooper P. Louwerse te Oostkapelle voor f 1315; 62 a bouw land naast het vorig perceel. Kooper P. Huijssoon Wz. te Serooskerke voor 1410; 20 a 10 ca bouwland aan den Noordweg aldaar. Kooper J. Geldof te Serooskerke voor 760; 10 a 4 ca bouw land aldaar. Kooper H. Janse Cz. te Se rooskerke voor 330; 10 a 84 ca bouw land aldaar. Kooper Duvekot voornoemd voor 87; 1.1266 ha bouwland en sprink aan den Gapingschen weg te Seroosker ke. Kooper G. van de Putte te Vlissin gen q.q, voor 2500. Te krijgen is, wat noodig is voor de reis door het leven; maar retourkaar- ten worden niet verkrijgbaar gesteld. Prins Bomhard in den Raad van State Z.K.H, Prins Bernhard heeft gister middag de zitting van den Raad van State bijgewoond, tijdens welke de in stallatie van prof. mr. P. j. M Aalberse als lid van dien raad geschiedde. DE VONDELHERDENKING TE AMSTERDAM. Onthulling van een gedenk steen en een plechtigheid in de Niénwe kerk. Vandaag is het eigenlijke VondelfeesL te Amsterdam, dat drie dagen zal duren, plechtig ingezet met de onthulling van een gedenksteen, die in het gebouw van de tegenwoordige effectenbeurs aan de Warmoesstraat is ingemetseld. Daar im mers heeft de kousenwinkel gestaan, waar Joost van den Vondel zoo langen tijd van zijn leven zijn nering dreef en waar hij woonde. Bij deze onthulling heeft prof. B. H Molkenboer, de voorzitter van het Na tionaal Vondelcomité, een rede uitge sproken. De plechtigheid in de open lucht werd onmiddellijk gevolgd door -een herden king aan den zerk van Vondel's graf in de Nieuwe Kerk. Nadat orgelspel ten gehoore was gebracht door den orga nist Henk Loohuys (een fantasie en een toccata van Sweelinck), heeft prof. dr, C. Gerretson den dichter herdacht. DE TWEEDE KAMER EN HET ONDERWIJS. Critiek op het zonderlinge be leid van minister Slotemaker. Ontleend is aan het voorloopig ver slag der Tweede Kamer over de be grooting van onderwijs, kunsten en we tenschappen: Vrij algemeen gaf men uiting aan zijn teleurstelling, dat de in het vierde kabi net-Colijn opnieuw opgetreden minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen de Kamer volkomen in het onzekere heeft gelaten omtrent het beleid, dat hij voornemens is in de begonnen regee- ringsperiode te voeren. Men achtte het bevreemdend, dat de minister, die toch de wenschen en vragen kent, die in en buiten de Kamer op onderwijsgebied bestaan, de Kamer slechts op negatieve wijze door intrekking n.l. van een aantal wetsontwerpen omtrent zijn voornemens heeft ingelicht. Zoo ergens, dan is er bij het onderwijs een aanzienlijke achterstand in te halen De hier aan het woord zijnde leden wei gerden voorshands te gelooven, dat de minister zou volharden in zijn voorne men om nog geruimen tijd den noodtoe stand te laten voortduren, waarin voor al het lager onderwijs verkeert door te lage salarissen, door overvolle klassen en 'door het leger van niet of slecht be zoldigde kweekelingen met akte, waar door de ontoereikendheid der leerlin- genschaal zoo pijnlijk wordt aangetoond. Daarom vroegen zij met des te meer aandrang, te worden ingelicht omtrent de plannen van den minister om hierin verbetering te brengen. Andere leden zouden eveneens gaar ne vernemen of de minister nog herzie ning van de onderwijswetgeving beoogt. De hier aan het woord zijnde leden waren het eens met het standpunt, door de regeering in de Millioenennota inge nomen, dat nieuwe uitgaven slechts bi' strikte noodzakelijkheid moeten worden gedaan. Het beleid inzake de spellings kwestie* Vrijwel algemeen kon men zich met het spellingbe'eid van de regeering niet vereenigen. Ten spoedigste moet een einde komen aan den toestand, dat de regeering de eene, de jeugd de andere spelling toepast, dat de uitgevers van tijdschriftèn en boeken, zelfs de gemeen te-administraties en verder geheel het Nederlandsche volk in dit opzicht ver deeld zijn. Vele leden, van wie sommigen om onderling soms 'tegenstrijdige Redenen bezwaren hadden tegen de spelling-'34, meenden, dat voor de school het sta dium van proefnemingen met een afzon derlijke examenspelling thans moet wor den afgesloten. De regeering keere voor de school terug tot de spelling-1934 en gebruike die zelf ook. Andere leden, van oordeel, dat de grondfout hierin schuilt, dat de regee- j ring via de e.xamens aan de maatschap- pij een nieuwe spelling heeft willen op- dringen, meenden, dat er geen sprake j mocht zijn van de algemeene invoering van de spelling-1934, die in breede krin- j gen door de maatschappij niet is aan- j vaard en evenmin in België schijnt te worden aanvaard. Verscheidene leden waren van mee- j ning, dat in ons land de lichamelijke op- j voeding onvoldoende verzorgd wordt en 5 ook, in vergelijking tot andere l^pden, 1 te wenschen laat. Naar hun oordeel li^t de oorzaak hiervan in de onthouding der overheid op dit gebied. Gaarne zouden de hier aan het woord zijnde leden vernemen, hoe de minister verbetering wil brengen in dit tekort aan zorg voor de jeugd, waardoor op den duur onze volkskracht achteruit moet gaan. Wederom uitten sommige leden de klacht, dat ons onderwijs te eenzijdig op het bijbrengen van kennis is inge steld. DE TEELTBÉPERKING VAN RUNDVEE Vooralsnog is de minister niet bereid haar op te heffen. De minister van economische zaken antwoordde ten vervolge op de beant woording van vragen van den heer Bie- rema betreffende de teeltbeperking van rundvee: De minister erkent, dat de teeltbe perking van rundvee voor de inkrimping der melkproductie tot heden nog weinig effect heeft gesorteerd. Zulks was ech ter te verwachten, aangezien het uiter aard geruimen tijd vergt, aleer de beper king van het aantal kalveren op de to tale melkproductie van invloed wordt Naar aangenomen mag worden, zal op den duur deze invloed echter onmisken baar zijn en dit heeft voor den minister een der overwegingen gevormd, welke tot zijn recente beslissing tot voortzet ting van de kalverteeltregeling, zij het ook met verruiming der toewijzingen van vaarskalveren met 25.000 stuks hebben geleid. De minister is van oordeel, dat ons land nog immer in staat is in eigen vleeschbehoefte te voorzien. De invoer van versch vleesch uit Denemarken, wel ke intusschen slechts 1 pet. van de to tale vleeschconsumptie in 1936 bedraagt heeft zijn aanleiding gevonden in om- standighleden van handelspolitieken aard. Dè minister is uiteraard van oordeel dat bij de ook in de toekomst te ver wachten zware concurrentie met over- zeesche landen ten aanzien der zuivel producten gestreeld moet worden naar het aanhouden van de beste productie dieren. Hij is echter niet van meening, dat de teeltVeperking geen voldoende moge lijkheid tot selectie zou openlaten. Nu ingevolge de teeltregeling slechts een beperkt aantal vaarskalveren mag wor den aangehouden, is integendeel hierin een prikkel gelegen om een strenge se lectie onder de kalveren toe te passen. Uit het boventsaande moge blijken, dat de minister vooralsnog niet bereid is een einde te maken aan de teeltbe perking van rundvee. DE RIJKSMIDDELEN. October leverde, wat de indi recte middelen aangaat, minder op dan een jaar geleden, maar een abnormale omstandigheid is daar schuldig aan. De maand October is voor de Rijks middelen minder gunstig geweest dan de andere van dit jaar, althans in vergelij king met die van het vorig jaar. De in directe middelen (accijnzen, omzetbe lasting etc.) brachten in totaal 34 mil- lioen op, hetgeen 1 millioen minder is dan in October 1936. Voor 't eerst dit jaar blijft een mandopbrengst daarmee beneden de correspond.eerende van hef vorig jaar. Een bedenkelijk verschijnsel hoeft zulks echter niet te zijn. October 1936 toch onderging in sterke mate den invloed van de devaluatie van den gul den, welke de maand te voren tot stand kwam. En dan is er nog het verschijn sel, dat in October '36 één bepaald mid del, n.l. de successie-rechten toevalliger wijs abnormaal veel opleverde, n.l. 5 millioen. De afgeloopen maiand Octo ber was voor dit middel echter geheel normaal met een opbrengst van 3 y2 millioen. Het nadeelig verschil met een jaar geleden kan men dus ten volle aan dit middel toeschrijven, waarmee het tot een abnormale omstandigheid is herleid. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: krachtige tot matige, later afnemende wind uit O. richtingen, toe nemende bewolking met toenemende kans op regen, vooral in het Zuiden, in het Noorden nog nachtvorst, zachter overdag. UKKEL; vrij sterke of matige wind uit Z.O. tot Z., bewolkt tot betrokken, regenbuien, vooral in West-België, koe le temperatuur, plaatselijk nachtvorst. Do 18 Nov. Zon op: 7 h 27; onder 16 h 02. Licht op: 16 h 32. Maan op: 16 h 08; onder 7 h 32. V.M, 18 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen i November. Wo. Do. Vr. Hoog- 17 18 19 en Wo. Do. Vr. 17 18 19 Hoogwater. 12.08 0.34 12.49 1.18 13.33 Laagwater te November. Hoogwater. 1.40 14.01 2.31 14.49 3.20 15.37 Westkap'eile is 28 min, 23 min. vroeger; Veere (S springtij). Laagwater. 6.14 18.47 6.57 19.30 7.46 20.13 Wemeldingei Laagwater. 7.23 19.43 8.02 20.23 8.47 21.06 en Domburg 38 min. later (Ingez. Med.) De opbrengsten der meeste andere middelen bewogen zich omstreeks op het peil van October 1936. Enkele als die der omzetbelasting 5.2 millieen tegenover 4.7 millioen) waren nog aanzienlijk hoog'er. Een slecht figuur maakt October dan ook geenszins. In totaal hebben de indirecte midde len nu over de algeloopen 10 maanden van dit jaar ruim f 360 millioen op gebracht, tegenover 302 millioen in denzelfden tijd van het vorig jaar: een accres dus van 58 millien. Wat de directe middelen betreft was ultimo October 103 millioen op kohier gebracht, tegenover 95 millioen op hetzelfde tijdstip in 1936. In dit accres van 8 millioen staat de inkomstenbe lasting bovenaan met een hoogere op brengst van 4 millioen. Paul Kiés en zes anderen geroyeerd als lid der S.D.AP. Naar „Het Volk" meldt, heeft het partijbestuur der S.D.A. P. in zijn verga dering van 13 Nov. jl. tot royement be sloten van de leden P. Kiès, J. H. Aue- ma, S. de Groot, J. D. vander Mei, A. van Walling'a-Veldman, H. Elsenga en A. H. Loots. Dit royement houdt verband met het feit, dat in Friesland de dagen voor de verkiezingen een bijzondere propaganda gemakt is voor Kiès. die onderaan de lijst stond, Kiès bestrijdt de nieuwste opvattingen der S.D.A.P. inzake de be wapening. x Woensdag 1 December a.s, is het 50 jaar geleden, dat ds. G. Post, em. pre dikant der Vrije Evang. Gemeenten te Apeldoorn den arbeid begon. Ds. Post stond o.m. te lerseke, Maandagavond werd een verkie zing gehouden voor het college van no tabelen der Ned Herv, Kerk te Kort- gene wegens periodieke aftreding van de heeren Jac, Markusse, H, A. Kramer en A. Koets. Alle drie aftredenden wer den herkozen. Gekozen tot ouderling bij de Geref. kerk te Middelburg de hr. I. de Jonge en tot diaken de heeren J. de Poorte en C. Willeboordse, Chr, Geret Kerk Op het tweetal te Harlingen komt voor dsi A. M'. Franssen te Biezelinge. r EVang, Luth. Kerk On het drietal te Delft komt voor ds J, N, Bieger te Berg'en op Zoom vroeger te Middelburg-Vlissingen.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1