GEMENGD NIEUWS. WAARSCHUWING. EEN GOEDE VANGST DER POLITIE. Meisje door de tram gegrepen en omgekomen. ERNSTIG ONGELUK OP OVERWEG, IN T KIELZOG VAN DE WEEK. Kwartiermeester. LESSEN UIT AMERIKA. RADIO-PROGRAMMA. De Commissaris van Rijks- en Ge meentepolitie van Renkum, te Ooater- beek, geeft belanghebbenden in over weging, tevoren ernstig te informeeren naar de waarde' van een door het In stituut „Meer Baat" te Oosterbeek (Graaf Ottolaan 28) af te geven getuig schrift en diploma van bekwaamheid, meer in het bijzonder naar vooruitzich ten op plaatsing, door het bezit van een dezer bescheiden gesuggereerd. Met betrekking tot de opleiding voor marconist-radiotelegrafist, voor douane beambte (kommies), voor politie-agent, maréchaussee en militaire politie, voor keurmeester van waren en voor plaat sing bij de Koninklijke Nederlandsche Marine, wordt in overweging gegeven, bij de officieele instanties inlichtingen in te winnen. Naarmate het onderzoek vordert, blijkt hoe langer hoe meer dat men met de aanhouding van de beide daders van den diefstal van 700 uit een melkauto te Peize (Gr.) een goeden slag heeft ge slagen. L. K. uit Groningen heeft voor de recherche te Groningen bekend debet te zijn aan den roofoverval op het post kantoor in de Steentilstraat te Gronin gen, waarbij een bedrag van 150 werd gestolen en aan de berooving van den heer P. in de Leeuwarderstraat, even eens te Groningen. Wegens medeplichtigheid zijn een neef van den dader H. K., uit Groningen en zekere J. C. uit Groningen aangehou den. L. K. en de slager R. uit Peize zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Gebleken is, dat door de aanhouding van L. K. en R. heel wat plannen niet tot uitvoering zijn gekomen. Zoo bekenden zij, dat op hun programma stond een roofoverval op een ouden alleen wonen den man te Peize. Ook is gebleken, dat een van beiden op een Dinsdagmiddag een boer uit Zuidhorn, die een groot be drag aan geld bij zich droeg, geruimen tijd heeft gevolgd. Hij nam daartoe zelfs een spoorkaartje naar Zuidhorn. Er deed zich echter geen geschikte gelegenheid voor de berooving ten uitvoer te leggen. H. K., een neef van L. K., blijkt betrok ken te zijn geweest bij den diefstal van een geldkistje in Augustus 1936 bij den slager De N., in de A-Kerkstraat te Gro ningen. Voorts heeft L. K. mej. T. te Groningen een bedrag van ongeveer honderd gulden afhandig gemaakt. Hij vervoegde zich daartoe van den zomer tweemaal ten huize van de juffrouw, zeg gende, dat hij opdracht had de belasting voor haar te betalen. Met mooie praat jes wist hij de vrouw te bewegen hem het geld te geven. Veertien dagen geleden heeft hij getracht deze truc nogmaals uit te halen, doch dit is niet gelukt. J. C., die thans eveneens is aangehou den, heeft medegeholpen bij het stelen van groote hoeveelheden metaal te Ha ren. Ook heeft hij van een opslagplaats in Groningen groote hoeveelheden ijzer en koper, welke aan een ook van een der daders behoorden, ontvreemd. Gistermiddag is het vijfjarig dochter tje van de familie Wolters te Nieuw- Amsterdam door de goederentram van de E.D.S. gegrepen en op slag gedood. Het kind kwam uit school en wilde ge lijk met de tram oploopen, waarbij zij kwam te vallen en door het voertuig ge grepen werd. De Dieseltrein, welke kwart over 12 van Den Haag naar Utrecht vertrekt, is gisteren op den overweg bij den West- vlietweg, onder Voorburg, in botsing ge komen met een grooten veewagen met 7 koeien uit Schiedam. Op weg naar Schiedam kwam de auto bij den genoemden overweg. Deze is be waakt en omdat op dit tijdstip de Die seltrein van Den Haag naar Utrecht in aantocht was, liet de overwegwachter de boomen op de gebruikelijke wijze neer. Dit gebeurde blijkbaar niet gelijkmatig, want de boom aan den Westelijken kant van den overweg was reeds neer, toen de andere boom zich nog in verticalen stand bevond. Juist op dit moment kwam de auto aangereden. De bestuurder ontdek te te laat, dat de wettelijke boom was neergelaten en ook kon hij niet meer achteruit, omdat inmiddels ook de Oos telijke boom gesloten was. De inzitten den van de auto, de chauffeurs P. van Waalwijk en A. van Rijn, zagen tot hun grooten schrik van uit de richting Den Haag den Dieseltrein reeds naderen. Zij bedachten zich geen oogenblik, spron gen uit^ den wagen en redden zich op deze wijze. Wel was de overwegwachter den aanstormenden trein tegemoet ge- loopen en had getracht op deze wijze den machinst te waarschuwen, doch het was voor dezen laatste onmogelijk om e" ein noÉ tijdig te doen stoppen. Met een vreeselijken slag botste de rem op den veewagen, die werd opge- nomen en ongeveer 50 m verder, toen naast6111 tot, s^'stan<i was gekomen, bleef liggen. Spoorbaan' als een ruïne ken iitt°rl^en Waren in deze oogenblik- W?s on Janri^ageT geslingerd. Eén koe zoo prncfrt dood, vier anderen waren moesten 1 jeW°n ^at zi' afgemaakt wond. bleven h°CWe' a In de snelle wenteling der da gen, die zelfs de herinnering aan belang rijke personen en groote gebeurtenissen weldra doet vervluchtigen, veroorzaak te het bericht over het plotseling ver scheiden van den voormalig'en Britschen premier, voor velen een korte pauze. En dat waarlijk niet slechts in Engeland en de dominions. Want aan den naam Mac Donald verbond men ook elders het beeld van een sympathieken, grijzen, ietwat vermoeiden, zeer menschelijken staatsman; van een hartelijken, niet naar uiterlijke ijdelheden grijpenden werker, die een welhaast fantastische carrière omzoomde met den soberen eenvoud, welke zijn jeugdjaren had ge kenmerkt. In den eenvoud en de warme menschelijkheid, die deze Engelsche po liticus afstraalde, heeft iedereen, die zich voor het wereldgebeuren interes seert, zich wel eens gekoesterd, en daar om heeft Mac Donald's plotselinge dood in vele harten een vleug van me- dedoogen gewekt. Men herinnerde zich weer, dat ook dezen mensch, die toch onder zulk een gelukkig gesternte was geboren, de tragiek van het leven uit eindelijk niet gespaard werd, en dat zijn levensavond doortrokken was van de te leurstelling, die het leven blijkbaar ook zijn gelukskinderen niet kan onthouden. Een groote, menschelijke figuur, waar van de beteekenis voor de wereldge schiedenis van onzen tijd, en voor den vrede thans nog niet in vollen omvang kan worden vastgesteld, heeft de wereld verlaten. En in ons land viel de schaduw des doods op het groote bedrijf der spoorwegen, dat zich zijn bekwamen leider ir. Van Dijk zag ontvallen. Er is de laatste jaren heel wat veranderd bij ons nationale spoorwegwezen. Insiders weten met welk een energie, met hoe veel vasthoudendheid er gewerkt is om de oude instelling, die behept was met tal van bijna niet uit te roeien tradities, op de eischen van den nieuwen tijd in te stellen. Mede vooral dank zij den heer Van Dijk heeft het bedrijf der Ne derlandsche spoorwegen den koers ge vonden, die op den duur zal blijken de eenig juiste te zijn. Voor het bedrijf en voor het publiek. En daarom was het goed gezien van de directie de nage dachtenis van den ontslapene te eeren door al haar rollend materiaal Vrijdag gedurende een minuut tot stilstand te brengen De leden der Tweede Kamer en de bestuurderen der vele gemeenten, die ons land rijk is, wroeten al naarstig in de lijsten van inkomsten en uitgaven voor het volgend jaar. En wij toeschou wers langs de lijnen van het politieke leven houden daarbij het hart vast. Zelfs het bericht, dat de 8000 gulden, die voor de Jamboree waren uitgetrokken, in de staatskas kunnen blijven, en de tij ding dat de gemeenteraad van Maas hees nu al voor den derden keer in kor ten tijd de belastingschroef aanmerkelijk heeft terug gedraaid, vermogen niet ons ten aanzien van het begrootings-werk in het algemeen met eenig optimisme te vervullen. - g--jj-yi Het is niet slechts over de be lastingen, die boven onze hoofden han gen, dat er onrust heerscht in deze lage landen. Er gaan n.l. kwade geruchten over de heeren De Vries, Te Winkel en Slotemaker de Bruine, welke laatste het met de nieuwe spelling zoo grijs zou willen maken, dat den uitgevers, der ,,zo" schrijvende schooljeugd, en ,den paedagogen reeds bij voorbaat de haren te berge zijn gerezen. Zij, die na eenigen tijd volledig vertrouwd zijn geraakt met de erfenis van meneer Marchant, en ook de gematigd onverschilligen, die er geen been in zien zich schriftelijk anders uit te drukken dan hun kinderen, hopen nu maar dat de minister van finantien dezen wilden sprong van zijn ambtge noot (die onvermijdelijk een flinke bres in de staatskas zal slaan) zal kunnen voorkomen. En onrust heerscht over onze jeugd, de vrij gevochten Nederlandsche jeugd, die aan de wijze waarop haar voorvaderen uit den 80-jarigen oorlog zijn gekomen, het recht schijnt te ont- leenen, zich in het openbaar naar eigen opvatting uit te leven. En die zoo doen de de gemeenschap niet alleen herhaal delijk lastig valt, maar haar tevens voor kapitale sommen benadeelt. In Amster dam en Den Haag, waar de knapen het den laatsten tijd vrij hevig hebben ge maakt, is de strijd tegen de uitwassen van jeugdige baldadigheid ingeluid, en vermoedelijk zal het nu spoedig ook in andere gemeenten noodig blijken de jeugd wat strakker aan den teugel te rijden. Behalve natuurlijk ten onzent, waar de jongelui zich steeds angstvallig binnen de paden der welgevoeglijkheid en behoorlijkheid plegen te houden In Drenthe en op Urk maakt men zich ongerust over het uitblijven van regen; in den huize Speenhoff over Koos' zoek geraakte, waardevolle ma nuscripten; op de Veluwe over het mond- en klauwzeer, dat zich daar niet meer uitsluitend tot het rund bepaalt, maar er ook mensch en haas aantast; in Twenthe over de vraag of het te doen gebruikelijk zal worden, dat inbrekers 45 diefstallen op hun geweten hebben alvorens in de val te loopen, en in Den Haag over den wolkenkrabber, die de steeds meer voortvarende tante Pos voornemens is daar, andere onderne mende lieden ten voorbeeld, uit den srond te stampen. Maar in Rijswijk, dat lang in spanning heeft gezéten over de Kwestie of meneer Veraart een regen-, een zon- of een drukte-maker was, voelt men zich opgelucht nu de plaatsgenoot er Zondag toch inderdaad in geslaagd is op Schiphol den mist met een brand spuit op de vlucht te jagen In België leek het aanvanke lijk, dat het minister Spaak zou geluk ken zijn land aan een nieuwe regeering te helpen, doch te elfder ure moest hij zijn opdracht weer in de handen van ko ning Leopold leggen omdat de katholie ken 'n spaak in Spaak's parlementaire wiel staken. Maar in Engeland voelt de bevolking zich prettig gestemd omdat zij vele gekroonde hoofden op den bodem van God's own country ziet schitteren, en omdat koning Boris van Bulgarije een Engelsche locomotief op Engelsche rails met eigen handen 141 km per uur heeft laten rijden. Het bericht dat Haile Se lassie, U weet wel, de Negus van het vroegere Abessinië, wegens noodzake lijke bezuiniging een alweer kleinere woning gaat betrekken, vermocht niet de algemeene behagelijkheid, veroor zaakt door de eerste symptomen, te temperen. Wat samenwerking vermag. De winkelier in andere landen heelt veeltijds- met dezelfde problemen te worstelen als de Nederlandsche. De strijd om t grootste deel van hetgeen de consument besteedt te bemachtigen, vertoont over,al overeenkomst, het moge dan gaan om dollars, marken, francs of ponden. Van de strijdwijze, welke de winkelier in het buitenland bezigt, om zich tegenover het groot bedrijf staande te houden valt ook voor den Nederlandschen all cht iets te lee- ren. Vooral ten opzichte van hetgeen samenwerking vermag. Een sprekend voorbeeld daarvan ver toont de kleinhandel in Amerika en de wijze, waarop daar de strijd is aange bonden tegen het grootfiliaalbedrijf. Ook daar is het verweer uit b ttere noodzaak geboren. Trof men in Ameri ka vóór den wereldoorlog nog toestan den in het winkelbedrijf aan, waar over men ten onzent de schouders zou ophalen, daarna is daarin een snelle omkeer gekomen. Zaken als door den Amerikaanschen romanschrijver Drei ser 'n zijn boek „Mainstreet" beschre ven, zullen er wellicht in zeer afgele gen streken nog bestaan, over 't alge meen behooren zij tot het verleden. De enorme ontwikkeling van het filiaalbe drijf heeft daaraan een einde gemaakt en ook den zelfstandigen winkelier tot samenwerk ng gedreven. Was in 1910 het filiaalbedrijf nri' slechts in opkomst, in de 20-jarige pe riode daarna is het met reuzenschre den vooruitgegaan. Van 223 winkels n 1910 groeide het tot ruim 70,000 in 1931. Deze groei viel vooral in de na-oor- logsche jaren 19201931, waarin het .aantal fib aalwinkels ongeveer tot het vijfvoud van 1920 toenam. Ondanks de crisisjaren nam het grootfiliaal-bedrijf ook daarna nog steeds in omvang toe ten nadeele van den zelfstandigen win kelier. In sommige branches in den kleinhandel thans voor 90 pet. in han den van het grootfiliaalbedrijf. Opmerkelijk is, dat in de crisisjaren het grootfiliaalbedrijf zijn omzet met slechts 36 pet. zag dalen bij een alge meene daling v.an 49 pet. De waren huizen waren minder gelukkig, doch bleven met 46 pet. nog even onder hef gemiddelde. Zij konden echter tenge volge van de hoogere onkosten in deze jaren niet met winst werken. Het groot filiaalbedrijf was en bleef dus de ge vaarlijkste concurrent van den zelfstan- d'gen winkelier. Verschillende omstandigheden weck ten daartoe mede. Rationalisatie der productie maakte het mogelijk massa artikelen in groote hoeveelheden te produceern. De fabrikanten daarvan vonden in de grootfJiaalbedrijven af nemers, die groote hoeveelheden in eens konden betrekken en w.aren be reid om daartegenover tegemoetkomin gen te doen ten aanzien van den prijs en andere leveringscondities. De con sument zocht voor het verminderde aantal dollars van zijn inkomen zooveel mogelijk goederen te verkrijgen. Som mige filiaalbedrijven wierpen zich lis tiglijk op artikelen met een ruime winstmarge en keten voor den zelf standigen winkelier de artikelen over. waaraan weinig te verdienen was. Deze zag zich zijn debiet in de best rendee- rende artikelen ontglippen en, kon merkbaar het verlies voelen. Aldus in het nauw gedreven zochten de zelfstandige winkeliers naar midde len van verweer. De nood bracht hen samen en deed hun de middelen tot tegenweer vinden in het arsenaal van van den tegenstander. Zij vereenigden zich tot het vrijwillg filiaalstelsel. Het sterkste voorbeeld daarvan wordt gevonden in den Amerikaanschen kleinhandel in levensmiddelen. Hier heeft deze samenwerking van winke liers zoodanig succes gehad, dat in 1936 het aandeel van het grootfiliaal bedrijf in dezen handel op 45 pet., dal van het vrijwill g filiaalbedrijf op 40 pet. werd berekend. Stelt men deze cijfers naast het bovengenoemde cijfer van 90 pet. van den ganschen detail handel voor het grootfiliaalbedrijf in andere branches, dan is het resultaat verbluffend. Hierbij moet niet voorbijgezien wor den, dat d'-t resultaat vooral in de cri sisjaren is bepaald. Waren er in 1930 nog slechts ca. 60,000 winkels van het vrijwillig filiaalbedrijf, in 1936 bedroeg d't aantal reeds ruim 107,000. Vérde re ontwikkeling en verovering op het terrein van den tegenstander is dus geenszins uitgesloten. Beschouwt men dit verschijnsel nader, dan springen daarbij enkele punten ter stond :'n het oog. In de eerste plaats is er drieërlei richting in deze beweging te onderschei den. De eerste richting beweegt zich ongeveer langs dezelfde lijnen als de hier te lande bekende inkoopvereeni- gingen. De tweede richt ng vertoont den vorm van een grossierszaak, wel ke eigendom is der winkeliers. De derde vorm is een samenwerking van gross ers, die hun bestaan ook door het grootfiliaalbedrijf bedreigd zagen. Opmerkelijk is, dat de eerste groep, welke weinig meer doet dat gemeen schappelijk inkoopen, den laatsten tijd een achteruitgang te zien geeft. De tweede groep blijft op dezelfde hoog te. Deze groep 's meer gecentraliseerd en doet meer voor gemeenschappelijke reclame, verkoop, enz., doch gaat daar bij niet zoo ve£ als de derde groep, welke den vereenigden winkeliers een centrale leiding geeft, voor een groot deel overeenkomende met de centra le leiding der grootbedrijven; dus ge meenschappelijke inkoop en reclame- ,-anb edingen, het centraal voeren "van de onderhandelingen roet fabrikanten, de leiding bij de administratie, de win- kel-inr chting, het werven en bedienen van klanten en al die zaken meer, die bij het grootbedrijf ook centraal ge schieden, Of men hierin op den duur bet grootbedrijf voorbij zal kunnen treven z.al de tijd moeten leeren. Veel hangt daarbij af van de sommen, wel-- ke men kan besteden om de eerste krachten op allerlei gebied tot zich te trekken. ZONDAG 14 NOVEMBER. HILVERSUM I 1875 m. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV.T45 1 1.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gram. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gram. 12.00 Causerie. 12.15 Dubbelmannenkwartet en gram. 1.00 Cause rie. 1.20 KRO-orkest. 2.00 Vragenbeantw. 2.45 Gram. 3.15 Solistenconc. 3.25 Gram. 3.45 Bariton en piano. 4.00 Gram. 4.15 Zie- kenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Geref. Kerk dienst. Hierna: Klein Chr. Gem. Koor, or gelspel en gram. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Cau serie. 8.10 Berichten ANP. 8.25 Gram. 8.30 KRO-Melodisten, KRO-Lijsters en solist. 9.20 Gram. 9.30 Radiotooneel. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Espe ranto. HILVERSUM II 301 m. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO.- 5.30 VARA. 6.30 VPRO. 8.00 AVRO. 8.55 Gram. 9.00 Voetbalnieuws. 9.05 10.00 VARA-Orkest en solist. 10.40 Decla matie en gram. 11.00 „Fantasia" en soliste. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Kovacs Lajos' orkest, soliste en gramofoonplaten. 1.30 Causerie. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Boek- bespr. 2.30 Vondel-progr. m.m.v. het Om roeporkest, solisten en declamator. 3.15 Gram. 3.30 Causerie. 4.00 AVRO-Dansor- kest en soliste. 4.30 Sportrep. en Sport nieuws ANP. 5.00 Causerie. 5.30 Kinderuur tje. 6.00 Sportuitz. 6.15 Sportnieuws ANP. 6.20 Gram. 6.30 Causerie. 6.45 Gram. 7.00 Remonstrantsche kerkdienst. 8.00 Rep. Schaakmatch, berichten ANP. 8.15 Gram. 8.50 Causerie. 9.00 Omroeporkest en soliste. 9.35 Radiojournaal. 9.50 Rep. schaakmatch. 9.55 Gevar. progr. 10.50 Rep. schaakmatch. 11.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dans- orkest. I 1.3012.00 Gram. DROITWICH, 1500 m. 12.50 Luton-or- kest en solist. 1.50 Orgelspel. 2.20 Voor tuinliefhebbers. 2.40 Gram. 3.20 Sted. orkest van Eastbourne. 4.20 Missiepraatje. 4.40 Falkman's orkest. 5.20 Causerie. 5.40 BBC- orkest en soliste. 6.30 Declamatie. 6.50 Ra diotooneel met muz. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 BBC-Theater-orkest en solist. 10.25 Reporta ge. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS, 1648 m. 7.20 en 8.15 Gram. 11.50 Orgelconc. 12.40 Gewijd conc. 1.35 Gram. en zang. 3.20 Zang. 3.35 Pra- dys' orkest. 5.20 Goldy's orkest. 7.35 Zang. 8.05 Duetten. 8.35 Zang. 8.50 „Fortunio", opera. 10.50 Gram. 11.201.20 Bouillons dansorkest. KEULEN, 456 m. 5.20 Havenconc. 7.35 Solistenconc. 8.50 Gram. 10.35 Viool, cello en piano. I 1.20 Kaiser en G. Freundorfer en hun orkesten. 1.20 Alt en piano. 3.20 Schrammelensemble, orkest, koor en solisten. 5.35 Solistenconc. 6.50 Amusementssextet. 7.20 HJ-Orkesten en -koren. 10.0511.20 A. Lutter's orkest, zang en orgelspel (gr.p.l). BRUSSEL, 322 en 484 m. 322 m: 9.25 Gram. 9.50 Piano en viool. 10.20 Gram. 10.50 Gew. muziek. In de pauze: Reportage. 12.50 Salonorkest. 1.35 Dansorkest. 1.50 2.10 Gram. 2.35 Zang. 3.05 Schnyders' or kest en accordeon. 5.20 Radiotooneel. 8.20 „Die Fledermaus", operette. 11.5012.20 Dansorkest. 484 m: 9.22 Gram. 10.35 Orgelspel. 10.50 Gram. 11.05 Piano. 11.20 Ed. Loiseau's or kest en gram. 1.301.55 en 2.202.35 Gram. 2.50 Accordeon. 3.20 Symphonieconc. en gram. 5.20 Gram. 5.50 Radiotooneel. 6.10, 7.35 en 8.20 Gram. 9.20 Radiotooneel. 9.40 Nu is Amerika een groot en een an der land dan Nederland. Zoowel de geest der bevolking als die van den winkelier verschillen van de Neder landsche, Niettemin doet dit voorbeeld^ zien wat door samenwerk ng is te be reiken. De enkele winkelier kan geen specialisten op het gebid van .admini- strat e, reclame winkelinrichting, klan- tenwerven, efficiënte bedrijfsvoering', inkoopmethodes en al dergelijke in dienst nemen. Maar gezamenlijk kan men d.at wel. Men zie het Amer kaan- sche voorbeeld. Dan is er nog een an der voordeel in de samenwerking ge legen. Onze tijd vereert het groote ge tal, het massale. Het maakt meer in druk op het publiek als de kruidenier Jansen één is van de honderden ge- lijksoort'ge kruideniersbedrijven, dan wanneer hij alleen maar Jansen is. Hierbij komt nog, dat een krachtige combinatie met veel reclame zeli een merkartikel kan pousseeren en zich. onafhankelijk maken van fabrikanten. Op deze wijze kan de winkel'er weer een deel van zijn vrijheid terugwin nen, die hij in het samenwerkende fi liaalbedrijf heeft opgeofferd. Trouwens heel groot behoeft dat of fer niet te zijn. De winkel er in het vrijwillig filiaalsysteem is ook in Ame rika geheel zelfstand'g gebleven. Al leen worden sommige functies, even als bij het grootbedrijf gecentraliseerd, ten nutte van den winkelier. Oeze kan zich nu geheel aan zijn e' lijken arbeid geven: het bedienen en naloopen der klanten. Zelfs dat wordt hem van het centralepunt uit verge makkelijkt. Evenals bij het grootbedrijf wordt hem de verandering in de le vensgewoonten van het publiek op grond van ernstige studie geconstateerd medegedeeld, opdat hij daarmede zijn voordeel zal kunnen doen. Speciale aan bied'ngen voor verschillende tijden vair het jaar, worden tevoren voor hem ge arrangeerd. Zoo is er heel wat, dat den winkelier van de schouders kan geno men worden en evenals bij het grootbe drijf centraal kan worden verricht. Ver der in bijzonderheden af te dalen is hier niet mogelijk. Het Amer'kaansche voorbeeld is echter zeker de moeite van overwegnig waard. Weliswaar is hier te lande wel iets in deze richt'ng gedaan, maar Amerika is reeds vete schreden verder op dezen weg gevor derd. Mr. M, Visser Nadruk verboden. Salon-orkest en soliste. 10.30 Gram. 1 1.30 12.20 Dansorkest en solist. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m. 7.20 Zie Keulen. 9.20 Berichten. 9.5012.15 Ad. Lutter's dansorkest, solist en orgelspel (gr. pl.Om 10.05 Weerbericht. MAANDAG 15 NOVEMBER. HILVERSUM I, 1875 m. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gew. muz. (gr-pk)- 8.30 Gram. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gram. 12.00 Berichten. 12.15 Gram. 12.45 Orgelconc. 2.00 Voor de scho len. 2.35 Gram. 3.00 Causerie 3.30 Gram. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Cello, piano en gram. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vervolg vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Vondel-herdenking (sprekers, koor en orkest). 10.30 Berichten ANP. 10.35 Haarlemsche Orkestver. 10.45 Gymnastiek les. 11.00 Vervolg conc. 11.3012.00 Gram. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 m. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gew. gram. 10.30 Lyra-Trio. 11.15 Decla matie. 1 1.40 Kovacs Lajos' orkest en solis ten (gr.pl.). 12.30 Gram. 1.30 Omroepor kest. 2.00 Gram. 2.15 Omroeporkest. 3.00 Causerie. 3.30 Omroeporkest en solist. 4.30 Causerie. 5.30 Orgelspel, zang en vioolsoli. 6.35 AVRO-Dansorkest en soliste. 7.00 Cau serie. 7. 30 Piano. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Concertgebouw-orkest. 9.15 Gram. 9.20 Ra diotooneel. 10.20 Gram. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dansorkest. 11.40 12.00 Gram. DROITWICH, 1500 m. 11.05 Orgelspel. 11.3511.50 en 12.05 Gram. 12.20 Cause rie. 12.45 Schotsch orkest. 1.20 Toeristen praatje. 1.352.20 Orgelconc. 3.203.50 A. Salisbury's orkest. 4.20 Cabaret. 4.50 Gram. 5,20 Bridgewater Harpkwintet. 5.50 Reportage. 6.00 Zang. 6.20 Berichten. 6.40 Midland-orkest. 7.40 Solistenconc. 8.25 Va- riété-progr. 9.50 Berichten. 10.10 Vervolg variété-progr. 11.10 Joe Kaye en zijn Band. ''■5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 m. 7.50, 8.50, 10.40 en 11.20 Gram. 12.20 Visciano-orke6t en zang. 3.05 Gram. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Cello. 5.20 Giordino-orkest. 8.35 Viool. 8.50 Nationaal Orkest, Raugel-koor en solisten. 10.50 Gram. KEULEN, 456 m. 5.50 Rhein-Mainische Landesorkest. 7.50 Marine-orkest. 11.20 Verzoekconc. 12.35 Nedersaksische Sym- phonie-orkest en solisten. 1.35 Gram. 3.35 Otterbach-Trio en solisten. 4.30 W. Krü- ger's orkest. 5.20 Kamermuziek. 6.30 Wal ter Raatzke's kwintet. 7.30 Kleinorkest en E. Kaiser's orkest. 8.20 Westduitsch week overzicht. 9.00 Zang. 9.5011.20 Orkest, Keulsch pianoduo en solist. BRUSSEL, 322 en 484 m. 322 m: 12.20 Gram. 12.50 Salonorkest. 1.502.20 Gram. 5.20 Salonorkest. 6.50 en 7.20 Gram. 8.20 Symphonie-orkest en soliste. 10.3011.20 Gram. 484 m: 12.20 Gram. 12.50 Orkest. 1.50 2.20 Gram. 5.20 Cello. 6.35 Orkest. 8.20 Radiotooneel met muz. In de pauze: Gram. 10.05 Musette-orkest. 10.30I 1.20 Waalsch Cabaretprogr. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m. 7.20 „Iphigenie in Aulis opera. 9.20 Berichten. 9.5011.20 Emil Roosz' orkest en solisten. Om 10.05 Weerbericht.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7