^Echtscheiding. WEERBERICHT. BINNENLAND. St. Nicolaas- Cadeaux S. WIENER Co. NUMMER 267. TWEE BLADEN. VRUDAG 12 NOVEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. II. Mr. N. J, C. M. Kappeyne van de Coppello schrijft ons: Mr. VAN SCHAIK KAMER VOORZITTER. Mr. Dr. L. N. DECKERS, VOORZITTER R.K. TWEEDE KAMERFRACTIE. DE SALARISPOSITIE VAN HET RIJKS PERSONEEL EN DE ONDERWIJZERS INSTALLATIE BURGEMEESTER C. DE KOCK TE OOSTERHESSELEN, COMMISSIE IN ZAKE HUISHOUDELIJKE VAKKEN OP DE LAGERE SCHOOL. BOND VAN JONGELINGSVEREENIGINGEN OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG. Bondshuis te Amersfoort geopend. INBRAAK IN EEN waaronder mooi Zweedsch Aardewerk Middelburg (Ingez. Med.) toirwciate ELBUBGSCHE COURANT Osgbled Voor Middelburg, Goes en agent- aötiap viissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ot. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. i i ■IggBBHSggBBSW GOESCHE COURANTE Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsehe Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—J regels f 2.10, elke r. ,m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou. rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Welk vraagstuk beschouwen wij? De ontbinding van de samenleving tusschen man en vrouw en het ontslag uit de verplichtingen, welke de wet daarvan het gevolg doet zijn. In het allereerste artikel, hetwelk onze wet .aan het huwelijk wijdt, wordt op den voor grond gesteld, dat zij slechts het huwe lijk in deszelfs burgerlijke betrekkingen op het oog heeft. De echtscheiding, waarover wij spreken, betreft derhalve ook alleen de ontbinding van het burgerlijk hu welijk. Wanneer „De Zeeuw" klaagt over het feit, dat met Gods geboden niet meer wordt gerekend, dan moet de Kerk, niet de w e t op die klacht ingaan en al haar invloed aan wenden, opdat het kerkelijk huwelijk geëerbiedigd blijve. Moge elke kerk de ze taak volvoeren, door het volle licht van haar souverei- niteit in eigen kring in de schaal te leggen. De kerkelijke gemeenschap houde zich overtuigd v.an de groote erkente lijkheid van eiken liberaal voor dit werk. Maar de sfeer, waarin de wet gever arbeidt, is een andere. Kan de wet op de zede steunen, haar werking zal ideaal zijn; is deze steun niet volledig, zoo zal de wetge ver niettemin hebben voor te schrijven, dat wat recht is, De wetgever heeft bij de regeling der echtscheiding te harmoniëeren het be lang van het individu om van een kwellenden band, die zijn bestaansze kerheid aantast, te worden bevrijd en het belang der gemeenschap, daarin be staande, dat het gezin, oerbron van elk gemeenschappelijk zijn en daardoor sterkste stut van het groote geheel, den Staat, niet in verval raakt. Stellen wij het liberale beginsel voorop, Jan blijkt, dat het individu de vrijheid moet hebben zich te binden en den band op zijn beurt te slaken, wanneer hij zulks te doen ju st oordeelt, mits hij van deze vrijheid een gepast ge bruik maakt. De keerzijde van elke vrij heid is de verantwoordelijkheid voor het gebruik daarvan. Zoo bij het aan gaan als hij het ontbinden van een hu welijk heeft het individu zich deze ver antwoordelijkheid voor oogen te stel len. In dezen gedachtengang past zeer wel de overtuiging, waardoor vele Ne derlanders op grond van kerkelijk in zicht worden geleid, dat het den mensch in het geheel n'et gegeven is de verantwoordelijkheid voor het ontbin den van zijn huwelijk te dragen en dat hij mitsdien niet de vrijheid heeft zulks te doen. Voor dezulken zal de wetgever geene regelen behoe ven te stellen; al evenmin voor hen, die deze verantwoordelijkheid wel voor hun reken ng weten te nemen. Maar de mogelijkheid bestaat, dat er ook lieden zijn, die meenen, de verantwoordelijk heid voor hun echtscheiding te kun nen aanvaarden, doch hopeloos falen, wanneer het eenmaal zoover komt. Als die menschen er zijn, dan moet de Staat vanwege het groote, vorengenoemde, belang, hetwelk het geheel heeft bij richtige instandhoud'ng van het huwe lijk als maatschappelijk verschijnsel, deze verwording tegengaan door waar borgen te stellen. Welnu: die menschen zijn er, in grooten getale helaas. Men moet dit verschijnsel verklaren uit de mensche- lijke natuur. Hij of zij, die de wensche- lijkheid eener echtverb'ntenis heeft te overwegen, pleegt daarbij, ook ai wordt anders bij het nemen van een be slissing een ordentelijk verstand vol doende gelegenheid gelaten tot wikken en wegen, dit voor decisies hoogst be langrijk onderdeel van zijn wezen uit te schakelen. Ook het besluit het ge zinsleven te staken, wordt veelal meer door het gevoel dan door het verstand ingegeven. Komt nu daarbij nog de complicatie van een affectie voor .een ander, serieus genoeg opgevat om den wensch eener nieuwe echtverbintenis te doen geboren worden, dan is waar lijk elke basis van verantwoordelijk- he d dikwijls zoek. Hier heeft de Staat met het oog op een gereede instand houding van het huwelijk en het gezin als maatschappelijk verschijnsel de plicht om waarborgen te verlangen, dat het slaken van den huwelijksband maatschappelijk verantwoord is. Daar-' naast kunnen deze waarborgen ook het individu tegen zichzelf beschermen, omdat na een overijld gevolg geven, aan de stem van het gevoel, somtijds als later ook aan het verstand {en het verantwoordelijkheidsbesef) het woord wordt gelaten, de wensch tot een te rugtred, die dan niet meer mogelijk is, ontstaat, H Tweeërlei waarborg is nu vereischt. In de eerste plaats moeten de mogelijk heden om tot echtscheiding te geraken, worden beperkt") en in de tweede plaats dient in de procedure een zoodanige tijdsrem te worden inge- lascht, dat het individu, zoo het rede loos mocht zijn, naar menschelijke er varing voldoende in de gelegenheid wordt gesteld tot het besef zijner ver antwoordelijkheid weder te keeren. Wat zegt nu de wet Een reden tot onmiddellijke echt scheiding levert slechts op overspel, een veroordeeling tot een vrijheidsstraf van tenminste vier jaren, na (bedoeld is: tijdens) het huwelijk uitgesproken en tenslotte nog een dusdanige behan deling van de(n) een jegens de(n) an der, dat voor bet leven van de(n) laat ste werd gevreesd. Practisch gespro ken is overspel dus de eenige reden tot onmiddellijke echtscheiding. Wij hebben door de wijziging van Minister Regout te .aanvaarden reeds aangeno men, dat deze grond tot echtscheiding te ruim werd genomen, wij zullen straks betoogen, dat ook met de beperking- Regout nog te veel vrijheid voor on middellijke echtscheiding overblijft. Daarnaast kan ontbinding van het huwelijk nog op twee wijzen worden bereikt. In de eerste plaats door echt scheiding op grond van kwaadwillige verlating, doch deze moet vijf j.aren hebben geduurd, vóórdat de echtschei ding kan worden aangevraagd. Voor waar voldoende reden: eerst een boos aardig vertrek en dan nog een tijdsver loop van vijf jaren, dat onvoldoende bleek om tot inkeer te komen. In de tweede plaats, wanneer een scheiding van tafel en bed vijf jaren heeft ge duurd. Maar wat dat een voeten in de aarde heeft! Degeen, die aldus zijn huwelijk wil doen ontbinden, mag de wederpartij drie maal v.an maand tot maand doen oproepen. Laatstgenoemde moet dan in rechte verschijnen, wil de vordering kunnen slagen. Vervolgens is noodig, dat de wederpartij in den eisch toestemt. Dan moeten beide echt- genooten voor den rechter verschijnen teneinde een verzoening te beproeven. Slaagt dat niet, dan moeten zij na drie tot zes maanden nogmaals voorkomen, thans vergezeld van hunne naaste bloedverwanten. Blijkt ook deze ver schijning vruchteloos, dan hoeft de rechter het nog niet op te geven. Hij kan zijn uitspraak, .als hij meent, dat er nog waarschijnlijkheid van verzoe ning bestaat optimisme was den wet gever van 1838 waarlijk niet vreemd! nog gedurende zes maanden na het „voldingen" der zaak .aanhouden. Maar dan volgt ook eindelijk de ontbinding des huwelijks. Waarlijk, als men dezen vijfvoudigen waarborg doorschouwt, dan moet het wel lijken, of de sche'ding van tafel en bed zelf op vrij gemakkelijke gronden verkregen kan worden. Dit is echter geenszins het geval, w.ant ook daartoe zijn behalve de reeds genoemde gron den voor echtscheiding buitensporig heden, mishadeling'en (die nu niet be paald het leven van de(n) mishandelde in gevaar behoeven te brengen) en gro ve beleedigingen vereischt. Er moeten dus omstandigheden zijn, die een nor maal echtelijk- en gezinsleven, onwaar dig maken. Zoo levert dus het wezen (niet de laakbare practijk natuurlijk) van ons echtscheidingsrecht deze anticlimax. Hij of zij, voor wie(n) het „uur van onbe dachtzaamheid" sloeg, ziet, ook al was het één enkel, de huwelijksband gebro ken, zoodra dit der wederpartij lust. Hij daarentegen, d'e dagelijks in kenne- lijken staat de echtelijke woning bin nentreedt om daar vervolgens de lieder- lijkste taal uit te slaan en vrouw en kinderen door zijn bedreigingen het leven tot een hel maakt, behoudt het recht getrouwd te blijven, zoodat de wederpartij hare vrijheid niet herkrijgt, doch wordt door scheid ng van tafel en bed van het gezinsleven verstoken. Zij beiden tenslotte, die hoe hoog ieder Denk niet aan het verleden en ook niet te veel aan de toekomst, aanvaard het heden en waardeer het! Beperkt, want de conse quente algeheele onontbindbaarheid des huwelijks zoo als het R. K. Kerkrecht leert, schijnt „De Zeeuw" toch ook niet te verlangen. Red. Bij Kon. Besluit is benoemd tot voor zitter der Tweede Kamer der Staten- Generaal voor 4e loopende zittingspe riode mr. J. R, H. van Schaik. Naar wij uit goede bron vernemen zal tot voorzitter der R. K. fractie in de Tweede Kamer, als opvolger van mr, R. J. H, van Schaik, worden benoemd mr. dr. L. N. Deckers. Dinsdag vergaderde het bureau, ge vormd. uit de zes samenwerkende cen trales van organisaties van overheids personeel. Verslag werd uitgebracht van de be sprekingen, met eenige fracties van de Tweede Kamer namens de zes centrales gevoerd, bij weike besprekingen er bij deze fracties op is aangedrongen, bij de behandeling' der rijksbegrooting in het parlement verbetering van de salarispo sitie van het rijkspersoneel en de on derwijzers te bepleiten en te trachten van de regeering de toezegging te krijgen dat zij over die verbetering nader over leg zal plegen in het rijks georganiseerd overleg. Ook met enkele andere kamerlrac ties zal nog over dezelfde aangelegenheic worden geconfereerd. De nieuw benoemde burgemeester van Oosterhesselen, de heer C. de Koek, voordien volontair ter gemeentesecre tarie te Middelburg, wonende te Oost- kapelle, is gisteren in de Raadsvergade ring van Oosterhesselen geïnstalleerd. De nieuwe burgervader werd te Nieuwland, op de grens der gemeente door een groote schare belangstellenden opgewacht en verwelkomd. Namens de ingezetenen werd de heer De Koek hier welkom geheeten door notaris Tammens. Dq. heer De Koek dankte voor de hartelijke ontvangst Nadat het Chr. muziekkorps „Juliaha' van Nieuwland het Wilhelmus had ge speeld en twee meisjes van de Geref school mevr. De Koek bloemen hadden aangeboden begaf het gezelschap zich naar het gemeentehuis waar het were opgewacht door het plaatselijk muziek korps, de schoolkinderen en vele be langstellenden. Wethouder Draayers hield de instal latierede, waarin hij een hartelijk wel komstwoord, ook tot mevr. De Koek richtte, en den nieuwen burgemeester den voorzittershamer en den ambtsketen overhandigde. Burgemeester De Koek antwoordde met een rede, waarin hij de hoop uit spraak op aangename wijze in het be lang van Oosterhesselen met allen te kunnen samenwerken. Wethouder Post, de heer Blokzijl en de gemeentesecreta ris D. Weima voerden eveneens het woord. Nadat de burgemeester met algemee- ne stemmen was benoemd tot ambte naar van den Burgerlijken Stand werd nog door verschillende personen het woord gevoerd. Ten slotte werd een bijzonder harte lijke toespraak gehouden door den heer M. Fernhout, burgemeester der gemeente Middelburg. In het hotel Deen vereenigde men zich vervolgens, om daar nog eenigen tijd gezellig bijeen te zijn. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, heeft ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedra gen te onderzoeken, hoe het zevende leerjaar en de eventueel hoogere leer jaren van de school voor gewoon lager m voor zich moreel ook moge staan, niet de juiste lieden zijn om samen door het leven te gaan, blijven gebonden, tot dat de dood er op volgt. Mag dit een bevred gende regeling van burgerlijke betrekkingen heeten? onderwijs kunnen worden ingericht, in iet bijzonder ook in verband met de hier en daar opgekomen neiging om door toevoeging van huishoudelijke vakken aan het onderwijs in die leerjaren een speciaal karakter te geven. Voorzitter is prof. dr. G. A. van Poel je, directeur-generaal van het onderwijs. Gisteren is door den Nederl^nd- schen bond van jongeÜngsvereenig n- gen op gereformeerden grondslag, het nieuwe, fraaie hondshuis, opgetrokken aan de Koninginnelaan te Amersfoort in gebréfk genomen. De korte plechtigheid, welke in de ochtenduren geschiedde, werd door talrijke genoodigden bijgewoond. De Nederlandsehe bond van jonge- lingsvereenigingen op gereformeerden grondslag is opgericht op 25 October 1888 en bestaat thans uit ongeveer elf honderd vereen gingen, met totaal 25,000 leden. De „Blauwe zeeridders" in Amsterdam. Ter gelegenheid v,an de première van de „Stormduivels" (Captain Cou rageous) had de Metro Goldwyn May er door bemiddeling van het „Helden der zee fonds" gister een aantal men- schenredders, de zg. blauwe zeeridders uitgenoodigd n,aar Amsterdam te ko men om daar de eerste vertoon ng van genoemde film bij te wonen. Ze waren ook allen gekomen, Kloos ter uit Burgsluis, zoowel als de stoere De Boer van Urk, Oostenburg en Bot uit Den Helder en Mooy uit A r n e- m u i d e n, Meurs uit Den Helder en Boon uit Hoek van Holland, Moerkerk uit Ouddorp en Van der Kooy van Tex el, Louwerens uit Den Br ei en Soers uit Amsterdam, Janus Kuipers uit Den Helder niet te vergeten, de 82-jarige die misschien het grootste aantal men- schenlevens heeft gered van allen, die z'ch aan de kust hebben onderscheiden en Bijl, ook uit Den Helder. Het bezoek van deze wakkere hoe ders der veiligheid onzer Nederland sehe kusten aan de hoofdstad is ge worden tot een treffende huldè dezer dappere mannen, niet in het minst door de eenvoudige en hartelijke woorden, die v ce-admiraal L. J, Quant, water schout van Amsterdam, tot hen sprak. Om drie uur gistermiddag waren de mannen aan het Centraalstation aan gekomen. Vervolgens begaven zij zich n.aar hotel Schiller, vanwaar zij des avonds werden afgehaald en naar Ci nema Royal geleid door een groot aan tal leerlingen van de zeevaartschool en zeeverkenners. Voorafgegaan door het muziekkorps van de postharmonie, in groote bezet ting, 80 man, met den tamboer-majoor trommelaars en pijpers, met het vaandel voorop en in een haag van fakkels be gaf de stoet zich door de stad naar de bioscoop, waar vice-admiraal L. J. Quant vóór de vertooning van de film het woord tot hen richtte, Spr. eindigde zijn toespraak met een driewerf hoera uit te brengén op de dappere mannen, waarmee de volko men uitverkochte zaal van harte in stemde. Na de voorstelling begaven de blau we zeeridders zich weer naar hotel Schiller, waar zij, alvorens 'n kooi te kruipen, nog een oorlam in het kleine achterzaaltje innamen. HOUTVESTERSWONING. Belangrijk bedrag aan geld en sieraden gestolen. Naar eerst thans bekend wordt, heb ben dieven Dinsdagavond jl. te Apel- doorn hun slag geslagen. Tijdens afwezigheid der bewoners hebben zij zich toegang verschaft /tol de woning van den heer J. C. E, C. N. Mulder, aan den Amersfoortschenweg, houtvester van H. M, de Koning n. De inbraak is vermoedelijk gepleegd door een of meer personen, die van de gedragingen van de bewoners op dien avond volkomen op de hoogte waren. Dien avond toch was de familie Mul der voor een d ner bij kennissen ge- noodigd. Om half zeven verliet zij de woning en toen zij om tien uur terug keerde ontdekte de heer Mulder dat in zijn huis een groote ravage was aan gericht. De inbrekers zijn, nadat ook het dienstme'sje was vertrokken, via de serre binnengekomen. Alle kasten, bureaux, buffetten en commodes zijn aan een onderzoek onderworpen. Deu ren en sloten van kamers en kasten zijn geforceerd, terwijl het ameuble- Verwachting tot morgenavond' DE BILT: Meest matige N.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen, waarschijnlijk regen- of hagelbuien, iets kouder. UKKEL: Matige wind uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt met opkla ringen, eenige regenbuien, matige tem peratuur, met een nachtelijk minimum van ongeveer 0 graden. Za. 13 Nov. Zon op: 7 h 19; onder: 16 h 10. Licht op: 16 h 40. Maan op: 13 h 39; onder: 12 h 51, V.M.: 18 November. Hoog- en Laagwater te Vlissingeni November. Laagwater. 0.51 13.38 2.10 14.58 3.34 16.14 Hoogwater. Vr. 12 7.07 19.56 Za. 13 8,21 21.13 Zo. 14 9.40 22.22 Hoog- en Laagwater te November. Hoogwater. Vr. 12 8.43 21.24 Za. 13 9.55 22.42 Zo. 14 11.14 23.55 Laagwater. 1.58 14.34 3.16 15.52 4.38 17.06 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). ment met breekijzers en boren is be werkt. Uit een ijzeren geldkistje is een be drag van f 700 tot f 800 aan contant geld, benevens waardepapieren mede genomen. De dieven schijnen het in het bijzonder op waardevolle voorwerpen gemunt gehad te hebben. Alle bijoute rieën, gouden armbanden, kettingen, horloges, colliers en dergelijke, voor een waarde van enkele duizenden p'nl- dens, werden medegenomen. De laden uit een der buffetten, waarin het; tafel zilver geborgen was, stond bij thuis komst van de familie, op den grond. Van het zilver wordt n ets vermist. Een collectie zilverwerk, opgeborgen in een der andere vertrekken, werd evenens onaangeroerd gelaten. Dit. is thans de d.erde maal dat in de woning van den heer Mulder is nge- broken. De beide vorige keeren was de familie met vacantie uitstedig. De 'nbrekers hebben toen geen succes gehad, daar alle waardevolle voorwer pen in een safe waren geborgen. Majesteitsschennis. In een gebouw aan de Prinsestraat te 's-Gravenhage werd gisteravond een openbare vergadering gehouden van een aantal politieke partijtjes, die samen werken onder den naam „Het demo cratisch blok". Onder hen bevond zich een bewoner van de Oudemanstraat, die tijdens de vergadering beleedigende woorden richtte aan het adres van de kroon. De in de zaal aanwezige rechercheurs hiel den den man aan en brachten hem over naar het bureau Prinsestraat, waar proces-verbaal tegen hem werd opge maakt wegens majesteitsschennis. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. kerk teKruiningen zijn herkozen de heeren B. C. de Mul met 34. A. Brandt met 32 en J. J. Fran- (;oys met 31 stemmen.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1