KRONIEK van de» DAG. ZEELAND. Gevaarlijk spel. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 11 NOVEMBER 1937. No. 266. Wat Japan noodig heeft Zaken zijn zaken. Blijkbaar vinden zekere Japansche diplomaten dat ook. Een hunner, die te Brussel vertoeft, heeft dezer dagen een interview toege staan aan een correspondent van de N.R.C. „Wat wij noodig hebben", zeide deze zakelijke politicus, „is kapitaal, veel kapitaal zelfs. De exploitatie (van Noord China) zal groote kapitalen vra gen en die hebben wij niet, want de oor- lpg kost ons ontzettend veel en daar mee gaan al onze reserves verloren. Zonder kapitaal bereiken wij dus niets. Wij willen daarom een beroep doen op lauden gelijk de Vereenigde Staten, En geland, Frankrijk en Nederland, die veel kapitaal bezitten, om ons dit ter be schikking te stellen en gemeenschappe lijk de exploitatie ter hand te nemen" De verklaring wordt wel heel interes sant als men bedenkt, dat de Japansche regeering vrijwel op hetzelfde oogen- blik het anti-kominternverdrag met Italië afsloot. Ze openbaart dan n.l., dat er vermoedelijk heel wat Japanners zijn, die den fascistischen driebond niet veel waarde toekennen; om de eenvoudige reden, dat de beide bondgenooten Italië en Duitschland, financieel al evenzeer op zwart zaad zitten als Japan zelf. Wij hebben een paar dagen geleden reeds op deze plaats uiteengezet, dat men de beteekenis van den driebond niet moet overschatten. Deze opvatting wordt nu ten deele bevestigd door den Japanner van de N.R.C. De vraag is alleen maar of hij veel invloed heeft te Tokio en hoe groot het aantal andere invloedrijke Japanners is, dat zijn inzichten deelt. Men zal intusschen hebben opge merkt, dat de zegsman der N.R.C. de toch zeer gewichtige havenstad Sjanghai welke nu, tengevolge der welgeslaagde troepenlanding in de Hoengtsjaubaai, bijna geheel en al van Chineesche strijdkrachten is gezuiverd als een ploitatie-object uitschakelt. „Wij hebben daar niets te doen", gaf hij te kennen, „omdat op economisch ge bied Engeland en de Vereenigde Staten tóch reeds alles in handen hebben en er voor ons weinig plaats is Deze woor den schijnen de meening te bevestigen van z.g. ingewijden, volgens wie de Japanners slechts zoo fel op Sjanghai zijn gesteld, om met die stad een „vuist- pand", een ruilobject, in handen te krij gen. De opzet zou dan wezen, haar la ter weer los te laten, doch in ruil voor deze concessie Nanking tot het prijs geven der Noordelijke gewesten te dwin gen, desnoods door bemiddeling der Ne- genmogendhedenconferentie. Maar deze zal zich o. i. niet kunnen leenen tot een< transactie, die lijnrecht strijdt met het verdrag van Washington, dat immers den grondslag voor haar bijeenkomen uitmaakt en waarin China's integriteit als hoofddoel der onderteekenaars wordt omschreven. Desniettemin scheen de meergenoem de diplomaat optimistisch gestemd 't Voorloopige contact, o.m. met den Amerikaanschen gedelegeerde Nor man Davis, werd niet onbevredigend geacht en in dit verband had de geïn terviewde weinig verwachtingen van het resultaat der eventueel door Hitier aan te bieden bemiddeling, 't Is echter best mogelijk, dat men in het Verre Oosten heel andere inzichten heeft. Een hooge Japansche autoriteit te Sjanghai gaf jegens den Amerikaanschen journa list Knickerbocker van vrij wat minder conciliante gevoelens blijk. Naar deze journalist aan 't Handelsblad seint, zou er van geen onderhandeling sprake kun nen zijn, alvorens Tsjiang'-Kai-sjek is af gezet en alle leden der befaamde fami lie Soeng tot wie Tsjiang's vrouw be- Uit het EngeUch ven PAUL TRENT. 34). ,,U praat onzin. Hij zou een spion verachten". „Wees daar niet zoo zeker van. Hij is niet de eerlijke man, waarvoor jij hem houdt". „Is dat waar?" vroeg Valda, „Om het je ronduit te zeggen: ik zou graag willen dat jelui samen werkten". Valda lachte spottend. „U verlangt een absolute onmogelijk heid. Niets zou mijnheer Hallam kunnen bewegen zijn land te verraden". „Dat heeft hij al gedaan". „Dat geloof ik niet", riep ze heftig „Kijk dat papier eens in. Ken je dat schrift? Je zult de beteekenis van deze inlichtingen wel begrijpen". „Heeft hij dat zelf gegeven of heeft u het van Furber gekregen?" „Ik ontving het uit zijn eigen handen ''en ik heb er een flinke som voor be taald; je schijnt er niet erg mee ingeno men. Zie je niet in. dat dit je veel dich ter bij hem brengt?" Valda dacht na. Ze was absoluut overtuigd, dat Guy geen verrader was maar wat kon het dan beduiden? In ieder geval zou ze wel oppassen het niet aan den baron te zeggen. „Misschien heeft u gelijk", zei Ze Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen. Dinsdagmiddag hield de Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen een bijeenkomst in het gebouw Turfkade 1 te Goes. Voor een bijna geheel gevulde zaal werden eenige films vertoond van na tuurschoon in Duitschland, (langs den Rijn, het meer van Konstanz, enz.) en van de Olympische spelen. In de pauze werd aan ieder der aanwezigen een doosje met Droste artikelen uitgereikt, en daarna de Droste-film vertoond, voorafgegaan door een korte inleiding over de cacaoboon, door een vertegen woordiger der Drostefabrieken te Haar lem. Het was een zeer mooie middag, pret tig en leerzaam. Twee nieuwe leden traden tot den Bond toe. Zeeuwsche grondverbeterings maatschappij, Ged. Staten van Zeeland wijzen er Prov. Staten op, dat verschillende oor zaken er toe hebben geieid, dat de werk loosheid ten plattelande de laatste jaren een grooten omvang heeft aangenomen Van de werklooze arbeiders in de Pro vincie Zeeland is in vergelijking met de andere provincies het percentage, te werkgesteld in de werkverschaffing, bij zonder laag, niettegenstaande er in Zee land nog' vee! werkobjecten zijn, die voor uitvoering in werkverschaffing in aanmerking zouden kunnen komen en die ook in de toekomst een blijvende werkverruiming zouden kunnen ver schaffen. Deze twee omstandigheden nu, het aan den eenen kant steeds moeilijker wordende werkloosheidsprobleem en aan den anderen kant het voorhanden zijn van verscheidene objecten, welke voor uitvoering in werkvarschaffing in aanmerking komen, zijn voor het dag, bestuur der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij aanleiding geweest, deze zaak ter hand te nemen en te trachten, in samenwerking met anderen, tot de op richting van een zg. grondverbeterings maatschappij te geraken en men kwam in beginsel tot overeenstemming tot bet vestigen van eene stichting onder den naam „Zeeuwsche Grondverbeterings maatschappij". Aan de provincie is verzocht, ter ont lasting van de Z.L.M. de nog niet ge plaatste aandeeien ten bedrage van f 400 in portefeuille te houden, waartegen bij Ged, Staten geen bezwaar bestaat. Ge zien het nuttige doel der stichting waarmede ongetwijfeld het provinciaal belang wordt gediend en gelet op de gunstige ervaringen, welke in andere stichtingen zijn opgedaan geven Ged. Staten in overweging mede te werken tot de oprichting van de stichting en daartoe aanvankelijk in het kaptaal deel te nemen voor een bedrag van f 500. Uitvoering Capitulantenreglement 1935. Bij Kon. besluit is door de Kroon aan de Prov. Staten van Zeeland machtiging verleend om de bepaling van art. 13 van het capitulantenreglement Zeeland 1935 niet toe te passen ten aanzien van de poiders en waterschappen in de provin cie, met uitzondering van het water schap De breede watering bewesten Ierseke, het waterschap Schouwen en de polder Walcheren. Ged, Staten stellen nu voor een be sluit te nemen dat de vergadering van genoemde waterschappen en van den polder Walcheren moeten bepalen wel ke ambten en betrekkingen alleen door militairen of gewezen militairen kunnen worden vervuld en ten tweede dat art. 13 van het capitulantenreglement niet zal worden toegepast op de overige pol ders of waterschappen in de provincie Zeeland. Overneming weg. Overeenkomstig het verzoek van het bestuur van het waterschap St. Maar tensdijk stellen Ged, Staten van Zee land voor van dat waterschap in beheer en onderhoud bij de provincie over ie nemen 1490 m van den weg Scherpe- nisseSt. Maartensdijk tegen f 367 20 per jaar of f 9182 in eens. Dooden van onbeschermde vogels, In verband met een, door twee bur gemeesters tot hem gerichte vraag be treffende het dooden van onbeschermde vogels met een vuurwapen, zonder be langhebbenden in het bezit zijn van een jachtakte of een vergunning' ingevolge art. 60 der jachtwet, heeft de Commis saris der Koningin in Zeeland overleg gepleegd met den minister van economi sche zaken. Deze wijst er in zijn ant woord op, dat men alleen met een jachtakte of vergunning tot het schieten van niet onbeschermde vogels zich met een geweer in het veld mag bevinden en die vergunningen met groote matigheid worden verleend. HELIUM. HAMITO 1937. De opening. Gisterenmiddag tegen 3 uur vereen g- den zich in het Indisch restaurant op de tentoonstelling in St. Joris met der. organisator der Ham to, het bestuur van de afdeeling van den Ned. Ver. voor luchtbescherming, enkele burge meesters uit omliggende gemeenten, heeren officieren en enkele andere ge- noodigden en de exposanten. De organisator, de heer J. P. J. Meij- eren heette de ,aanwez gen welkom en gaf het eerst het woord aan den heer dr. J. Dekker, die sprak namens de af deeling dér vereniging voor Luchtbe scherming. Dr. Dekker zeide, dat het afdeelings- bestuur de Hamito zeer dankbaar is, in de eerste plaats voor de groote ruim te, die voor die .afdeeling beschikbaar is gesteld, en in de tweede plaats voor de geboden gelegenhe d om met enke le woorden die afdeeling in te leiden Het is niet voor het eerst, dat over deze zaak te Middelburg gesproken wo'-dl en spr, hoopt dat de tentoon stelling ook financieel een succes zal worden. De Nederlandsche Vereeniging voor L. B. bestaat in haar huidigen vorm nog maar 1% j.aar, maar zij heeft bat voordeel, dat zij door de regeering als eenig orgaan in Nederland dat zich met de luchtbescherming mag bezig houden, is aangewezen. Zij tracht haar doel op verschillende manieren te be reiken o.,a. door het houden van ten toonstellingen. Zulk een is thans ingericht namens het hoofdbestuur door een kunstzinnig man, den heer Menke, Zee land neemt inzake de luchtbescher- mingsactie een vooraanstaande plaats in, al overtreft Friesland het n deze toch ook. De reizende tentoonstelling k.an reeds zoo spoedig in Zeeland ko men dank zij iemand, die niet genoemd wenscht te worden. Zij zal tot 20 No vember geopend blijven en spr. ver klaarde deze afdeelng voor geopend. hoort uit hun regeeringsposten zijn ontslagen. Ongetwijfeld zijn vooral de Japansche militairen fel gebeten op den maarschalk, omdat hij zijn volk tracht te ontworstelen aan den begeerigen greep van een naar buit hakenden in dringer. Die hem nochtans, bij monde van een der befaamde woordvoerders, zijdelings als 't beste bolwerk tegen communistischen invloed heeft erkend. De Japansche anti-Kominterners zien er blijkbaar allerminst tegen op, dit bol werk zoo snel mogelijk onder den voet te loopen. zacht. „Laat hem niet merken, dat ik het je verteld heb. Dat soort menschen is meestal nog al licht geraakt. Ik vlei mezelf, dat ik hem nogal handig heb aangepakt; eerst had hij zin om achter uit te slaan, maar ik hield de teug'els stevig vast en ik geloof dat ik voortaan geen last meer met hem zal hebben". „U schijnt nogal zeker van uw zaak". „Ik ben een goed menschenkenner. Ik heb al met zooveel verschillende soorten te maken gehad. Deze kamers zouden wel een geschikte plaats van samenkomst zijn voor Hallam en mij. Ik zal je altijd per telefoon waarschu wen, dan kan je het ons gemakkelijk maken door uit te gaan". „Dank u", zei ze droogjes. „De eerstvolgende weken zal er niet veel voor je te doen zijn. Je kunt al je tijd aan Hallam wijden". Hij nam met kennersoog haar gezicht en figuur op en ze bloosde onder dien slik. „Je bent buitengewoon mooi. Iedere man met warm bloed in zijn aderen zou zoo'n kans niet laten voorbij gaan. Bo vendien zal je geen comedie behoeven te spelen; je bent op dien man verliefd". „Ik houd van hem", zei Ze kalm. „Ik zie aankomen, dat liet me een ïuwelijkscadeau kost", zei hij met een "uiden lach, „Mag ik je een soup<;on- rouge voor je wang'en aanraden?" „Blijft u in Engeland als de oorlog uitbreekt?" „Wat voor oorlog? Wat weet jij daarvan?" vroeg hij driftig. „Alleen maar, dat de dag gauw zal komen". „Wie heeft je dat gezegd?" „Moeder. U vertrouwde haar kunt u mij ook niet vertrouwen?" „Ze vergiste zich. Europa is nog nooit zoo rustig geweest als nu", zei hij boos. „Dan is het gevaar juist het grootste - maar natuurlijk, als u me niet kunt vertrouwen. U zult zeker al plannen voor me hebben gemaakt, als de Dag komt". „Ik heb alles zorgvuldig' overwogen. Het is mogelijk dat ik niet in staat Zal zijn in dit land te blijven. In dat geval zal je zwaar en verantwoordelijk werk worden opgedragen. Als je dat met suc ces ten uitvoer brengt, zal ik je voor de rest van je leven vrij laten en je zult 'n zeer rijke vtouw worden. Maar nu moet ik weg. Ik wil liever niet hier zijn, als Hallam komt". Hij nam haar hand en bracht die aan zijn lippen. Toen de deur achter hem dicht viel, liep ze naar haar slaapkamer en waschte zorgvuldig haar handen Toen bekeek ze zichzelf oplettend in den spiegel. Ze was niet tevreden met dien aanblik en deed een weinig rouge op haar wangen. Het resultaat scheen haar nog minder te bevallen, want met een uitroep van ongeduld waschte ze de kleur weer al. Eindelijk was ze tevreden en ging De heer Meijeren, bracht dr. Dekker dank voor zijn waardeerende woorden en wees er op, dat velen zich moeten aansluiten bij de Vereeniging, want d.at is een nationale plicht. Spr. wees op de oprichting van een afdeelng van de Vereeniging Oost en West en zeide, dat de inrichting van het Indisch restaurant mede daaraan te danken is. Spr. hoopte dat een groot deel van de Zeeuwsche bevolking zal komeri kij ken en verklaarde de Hamito 1937 voor geopend. Het ensemble-Jesayes, dat des mid dags uit 3 en des .,avonds uit 5 leden zal bestaan, zette nu het staande aange hoorde „Wilhelmus" in. Hierna werden ververschingen aan geboden en liet niet alleen de muziek maar ook Mimi en Jules Séron z'ch hooren en deze Hollandsche Cabare tiers voldeden goed. Ook de humorist Duv,al zal zich nog laten hooren tijdens de tentoonstelling. Gisteren lieten wij de snelteekenaar boven verblijven, hij zal echter ook op het podium zijn kunsten laten zien. De genoodigden en daarna ook de eerste betalende bezoekers zijn toen de stands in oogenschouw gaan nemen en wij vonden gelegenheid nog een gis teren vergeten stand te ontdekken, nml. het in de vestibule geplaatste toestel van den heer L. Nieweg te Amersfoort en dat ons veel leert over eigen ge w'cht, bloeddruk enz. enz. De afdeeling luchtbescherming. Zooals wij gisteren schreven zouden wij met name op de afdeeling Luchtbe scherming nog uitvoeriger terugkomen. In een serie platen ziet men eerst een voorstell ng van het luchtgevaar enwel speciaal voor Nederland in verband met de bevolkingsdichtheid in vergelijking met andere landen. Vervolgens de pakkende afdeelingen van de uitwerk ng van luchtaanvallen met gasbommen, brandbommen en bri santbommen. Dat de overheid reeds vele bescher mingsmaatreglen heeft genomen, too- nen de platen over den luchtwacht dienst, het werk van gas- en ontsmet- tingsdienst, den geneeskundigen dienst, van de ploegen belast met opru ming van de gevolgen van een aanval en na tuurlijk ook van de brandweer. Niet het minst van beteekenis zijn de wenken die in uitgebreidheid wor den gegeven aan de burgerij zelf ovei hetgeen zij doen kan voor eigen ve Ik heid. De N. V. L. demonstreert zeer dui delijk wat in een huis door bijn.a ieder kan worden gedaan om de kans op ern stige gevolgen van een aanval te be perken. Zoo zijn er eenige soorten gasmaskers, gasdichte kleed'ng, water spuiten, emmers, zandbakken, bezems van staaldraad, verbandtrommels, op ruimingsmateriaal enz. bijeen gebracht, wat men feitelijk geleidelijk dient aan te schaffen om paraat te zijn als er werkelijk gevaar is. Op du delijke wijze wordt aange toond hoe men voldoende verduisteren kan en dus ook moet. O.a. zijn er lam pen met licht, dat niet naar buiten uitstraalt,, autolampen met afscherminp e.d. Het is daarbij duidelijk hoe de bur gerij met wein'g kosten zelf reeds vee! practische maatregelen k,an nemen. Een droevig gezicht maar een duide lijke waarschuwing zijn de afbeeldin gen van de werking der verschillende gassen op het menschelijk l'chaam. En kele modellen van zolders en schuilkel ders geven aan hoe die steeds, m.aar vooral als er werkelijk luchtgevaar be staat, dienen te zijn. Ten slotte laat de vereeniging zien, wat zij reeds doet en heeft gedaan om de bevolking in te lichten en hoe de belangstell'ng voor dit alles ook spreekt uit den grooten groei der vereeniging. naar de keuken om orders te geven aan de oude meid, die verscheidene ja ren bij haar moeder was geweest. Ma rie kon alles; van het maken van een omelette tot het fijnste strijkwerk toe en was een onmisbare hulp. „Het diner zal heel g'oed zijn, maak u maar niet ongerust, juffrouw", zei Ma rie op den familiaren toon, oud-gedien- dert eigen. Dit was inderdaad het geval. Guy at met smaak van hetgeen hem werd voorgezet. Hij vond het prettig bij haar te zijn; ze was immers Stella's beste vriendin en misschien zou ze wel over haar praten. Er werd echter niet heel veel gespro ken, voordat de koffie was ingeschon ken en de sigaretten waren aangesto ken. „Hoe vindt je mijn kamers? Moeder had haar huis opgezegd; het was me, ook te groot", zei Valda. „Je hebt het hier erg gezellig. Blijt je hier in de stad?" „Voorloopig wel en jij?" „Voorloopig wel", zei hij lachend. „Heb je mijn raad omtrent den baron opgevolgd?" vroeg ze opeens. „Niet geheel en al. Ik zou wel eens met je over hem willen praten. Wie is hij eigenlijk?" „Dat heb je me al eens meer ge vraagd", „En je hebt het antwoord toen ver meden. Maar nu zijn We vrienden en vrienden moeten elkander helpen". (Ingez. Med.) CAUSERIE VOOR DE N.R.V. De Schuttershofzaal was gisteravond bijna geheel gevuld met personen, o.w. ook vele uit Vlissingen en zelfs uit Groe- de, Goes en van énkele plaatsen op Walcheren, die waren opgekomen naar den eersten ontwikkelingsavond van de afdeeling Walcheren van de Nederland sche Reisvereeniging. De heer C. C. Mantz, voorzitter der afdeeling, heette allen hartelijk weikom en getuigde van de voldoening van het bestuur, dat het voor dezen avond me vrouw Jo van AmmersKiiller bereid had gevonden te komen spreken over haar reis naar Amerika. Op onderhoudende wijze hield de be kende schrijftser een causerie over haar aankomst te New York nu ongeveer een jaar geleden, waar zij werd opgewacht door den in onze omgeving zoo goed be kenden dr. W. H. van Loon. De aanwe zigen kregen een kijkje op de stad New York, en op het aangrenzend land, waar dr. Van Loon zijn buitenhuis heeft. De spreekster kon door haar gastheer in verschillende huizen binnenkomen en kon voor de aanwezige huisvrouwen ver tellen van bet groote verschil ook op haar terrein tusschen hier en ginds, waar men het bijna zonder personeel moet doen, doch waar men de modern ste hulpmiddelen heeft, die het werk toch vereenvoudigen, terwijl daar alle leden van het gezin de huisvrouw haar taak verlichten. Spreekster liet mededeelingen hooren over de mede gemaakte herkiezing van Roosevelt als president, maar nog be langrijker waren die over haar bezoek met den heer en mevrouw Van Loon aan een buitenhuis van den president, waar zij aan den lunch waren genoodigd door dezen, die een studie vriend van dr. Van Loon is. Spr. stond ook stil bij het leven en bestaanskans van schrijvers jn de Ver eenigde Staten en ook op de gebruiken bij de pers aan de andere zijde van den Atlantischen Oceaan. Met groote belangstelling is de cau serie aangehoord en na beide deeler. er van klonk een dankbaar applaus voor het gebodene, terwijl de heer Mantz ook zijn groote waardeering voor hetgeen mevrouw Van AmmersKüller geboden heeft, heeft uitgesproken. AUTO TEGEN WINKELPUI GEREDEN. Gisteravond stond een taxi-chauffeur met een auto met een heer en een dame er in op de Markt. De motor wilde niet aan den gang komen en tot twee mcal toe had de chauffeur reeds te vergeefs den zwengel gebruikt. Toen hij dit de derde keer deed sloeg de motor aan en daar blijkbaar de rem niet goed aan stond, reed de wagen met vrij snellen vaart weg en stuurloos den stoep op van het pand, waarin het meubel- en beddenmagazijn van de firma M. H. Boasson en Zonen is gevestigd. De wa gen botste tegen den paal aan, die links van de portiek stond met gevolg, dat een groote spiegelruit aan de voorzijde „Goed dan. Ik zal je eerlijk antwoor den. Je hebt den baron vandaag weer ontmoet. Vertel me eens ronduit wat voor soort zaken je met hem doet „Dat kan ik niet. Het is een geheim". „Dan moet,- hetgeen ik van den ba ron weet, óók een geheim blijven," zei ze schouderophalend. „Misschien weet ik genoeg. Ik vroeg me alleen maar af, hoe jij hem hebt lee- ren kennen". „Door mijn moeder. Maar zullen we over iets anders praten?-" „Zooals je wilt". „Had je nog iets van Stella gehoord?" „Neen, ik verwachtte ook niet dat Ze zou schrijven". „Dan ken je de vrouwen niet. Mag ik je een heel persoonlijke vraag doen? Is je verloving' onherroepelijk verbro ken?" „Ik vrees van wel". „Stella is boos op je. Mijnheer Fur ber is verliefd op haar. Zij gaat naar Weyport en in haar boosheid Valda hield veelbeteekenend op. „Ze zei, dat ze zich met den eersten den besten man zou verloven", zei Guy bedrukt. „Ja, ze is er volkomen toe in staat, zooals ik Stella ken. Kom in deze stoel zitten, die is veel gemakkelijker". fWordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5