Aspirin BUITENLAND. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTSZAKEN. 't Is verkoudheid wat de klok slaat! Dat doet het verra derlijke weer: Gister nog een lekker zon- netje en vandaag mistig en guur. Maar U weet toch bij verkoudheid alleen ASPIRIN. De Rijksadvocaat vroeg op 27 October BELGIE FRANKRIJK. DUITSChlaND. ENGELAND, IERLAND. ITALIË. TURKIJE AUSTRALIë. PALESTINA. Z. AMERIKA. BEURS V4M AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG Unilever Amerika c c In Brazilië is de wet verzet. B A (BAYER] E m m a a n is een pro duet. Oranjetanden»aay©»«.J<ruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid (Ingez. Med.) telooze voorschotten meer toekennen voor den aanleg van tertiaire wegen. De hoop bestaat, dat zoodra het nieuwe wetsontwerp inzake die wegen door H. M. de Koningin zal zijn bekracht gd, binnen afzienbaren tijd een bijdrage uit de opbrengst der wegenbelasting, al 'dan niet gepaard met een bijdrage uit de Frov nciaie middelen, voor ver betering van de tertiaire wegen be schikbaar zou kunnen worden gesteld. Het gemeentebestuur van Montenisse heeft echter in de afgeloopen jaren niet stilgezeten, maar met groote actviteit een plan van aanleg voor den weg KuitaartLamsw.aarde doen ontwerpen en de totaal-kosten van dien weg, met inbegrip van onteigeningen, ongeveer f 30,000 voor rekening der gemeente genomen. Een en ander had de volle instemm'ng van Ged. Staten. In het voorjaar heeft de Kruispolder met medewerking van de gemeente, den weg, loopende van den Boudeloodijk door den Kruispolder tot aan den Schapersdijk van een wegdek van klin kers voorzien. Ook het bestuur van genoemden polder bracht spr. hiervoor hulde. De gemeente heeft nu een geheel nieuwen weg aangelegd van Kuitaart naar Lamsw,aarde met een verhard ng van 4 meter, terwijl op het dorp Lams- waarde een wegdek van klinkers is aangelegd ter breedte van 5 m en ten slotte ook de weg, loopende van het einde van het dorp naar den Boude loodijk v,an eenzelfde wegdek is voor zien. Daarnaast zijn er te Lamswaarde belangrijke onteigeningen geschied en is de r'oleering geheel in orde gebracht. Op deze wijze heeft Lamswaarde thans zeer goede verbindingswegen ge kregen, die voor die buurtschap, alsook voor Kuit,>art, waarvan de bevolking in Lamswaarde ter kerke gaat, van groote beteekenis zijn. Ook de bewoners van de wijk Kru'spolderkaai en Baalhoek alsmede die van Graauw, hebben aldus een goede verbinding met den provin cialen weg gekregen. Voorts merkte spr. op, dat ook het waterschap Lamswaar de blijk heeft gegeven van een wijs be leid door een bijdrage van f 250 per jaar gedurende 25 jaar toe te kennen. Ook heeft het waterschap op zijn kos ten een duiker in den weg aangebracht. Met een hartelijken gelukwensch be sloot spr. zijn rede. NAGEKOMEN BERICHT. AFSCHEID VAN DEN HEER STEMERDING. In de hedenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Rotter dam heeft burgemeester, mr. P. Droog- leever Fortuyn, mededeeling gedaan van de ontslagaanvrage van den heer A. H. S. Stemerding als lid van den raad, in verband met zijr. benoeming tot burge meester van Oost en West Souburg. De burgemeester herinnerde er aan, dat de periode van zijn deeluitmaking van den Raad van korten duur is ge- wesrt. Dg H00*" Sten?rd' actief deelgenomen aan het stadsbe- stuur en in dit verband memo-eerde d burgemeester he+ v."».thoiHers"v'a'-> den heer Stemerding van Februari 1932 tot September 1935. Hij noemde het scheidenden Raadslid een verdienstelijk medelid in vele commissies en spreker eindigde met het uiten van zijn beste ■wenschen voor diens verdere loopbaan, Velen zullen met belangstelling zijn car rière als burgemeester van Oost en West Souburg volgen. Vervoer van cigarettenpapier. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen den 22-jarigen C. J. M. uit G o e s, die op 15 December 1936 wegens medeplichtigheid aan het ver voer van ongezegeld cigarettenpapier door den Middelburgschen Politierechter is veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf. bevestiging en mr. P. C. Adriaanse be pleitte een voorwaardelijke veroordee ling. Het Hof heefft verdachte thans veroor deeld tot 6 weken voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De strijd in het Verre Oosten. HEVIGE GEVECHTEN OM NANTAU. Nu de Chineesche troepen geen ge hoor hebben gegeven aan de Japansche waarschuwing het aan de Fransche con cessie grenzende gedeelte van Sjanghai, de wijk Nantau te verlaten, zijn de Ja pansche troepen tot een algemeenen aanval overgegaan, daarbij gesteund door de marineluchtmacht. Het Ooste lijk deel van Nantau.voornamelijk wordt nog door een duizendtal Chineesche sol daten bezet, die zoolang hun dit moge lijk is, weerstand bieden. De Japannee- zen hebben 1800 man uit Tsjapeei naar Nantau gedirigeerd om vandaag de be slissing te forceeren. Vanmorgen vroeg begonnen de Japanners Nantau te land en uit de lucht heftig te bombardeeren. 1 Ondanks het vreeselijke bombardement blijft het grootste deel der Chineesche verdedigingstroepen tegenstand bieden. Ook te Poetoeng' zijn Japansche ma rinetroepen aan land gezet om het ge bied van nog achtergebleven gewapen de Chineezen te zuiveren. Hedenmorgen werd gemeld, dat Poetoeng geheel door de Japanneezen is bezet. Bekend Engelsch journalist ge sneuveld. De correspondent van de „Daily Te legraph", Pembroke Stevens, is van morgen gedood door een aantal mitrail leurkogels, terwijl hij de krijgsverrich tingen iil Nantau stond waar te nemen op een punt in de Fransche concessie. Pembroke Stevens stond met een Franschen docter &n nog zes personen op een plat op het dak van den water toren aan de Sikaweikreek. Een Ja- pansch machinegeweer had het vuur op hen geopend, Allen wierpen zich plat op den grond, maar desondanks werd Stevens getroffen door twee kogels, ter wijl nog twee andere journalisten even eens gewond werden. De bestuursvorm, voor Noord China. Volgens den correspondent van de „Hotsji-Sjimboen" te Tokio zal de nieu we bestuursvorm voor Noord-China op de volgende grondslagen georganiseerd worden: 1. Noord-China zal volledig van Nan king worden afgezonderd; 2. Het communisme zal onderdrukt worden; 3. er zal economische samenwerking tot stand komen tusschen Noord- China, Mandsjoekwo en Japan; 4. er zal een gemeenschappelijke verdediging ontstaan tusschen Noord-China en Mandsjoekwo. De correspondent meldt voorts, dat het leidende beginsel van het nieuwe bewind zal zijn „Noord-China voor de Noord-Chineezen". DE NEGEN-MOGENDHEDEN- CONFERENTIE. Men is te Brussel nog steeds in af wachting an het antwoord an Japan op de uitnoodiging der negen-mogend- hedenconferentie tot regeling van het conflict in het Verre Oosten. Het Japan sche antwoord zal echter niet voor Vrij dag gereed zijn. Volgens berichten uit Tokio zal het antwoord een categori sche weigering bevatten te onderhande len met de conferentie te Brussel. Als voornaamste reden zal worden op gegeven de aanwezigheid van de Sovjet delegatie. In Japansche kringen geeft men te kennen, dat de deur niet geslo ten is voor de mogelijkeid van een even- tueele bemiddeling door Engeland en Amerika, ofschoon deze problematisch is. DUITSCH—TSJECHISCH HANDELSVERDRAG. Tusschen Duitschland en Tsjecho- Slowakije is een overeenkomst getee- kend, waarbij een verruiming van het handelsverkeer tusschen beide landen is voorzien en waarbij het deviezen-con tingent ten dienste van Duitsche toeris ten in Tsjecho-Slowakije wordt ver groot. Communisten betoogen voor Japansche ambassade. Gisteren hebben communisten betoogd voor de Japansche ambassade te Brus sel. Een aantal hunner werd gearre steerd. Omtrent deze betoo«ing meldt Belga nader, dat zij door talrijke studenten op touw was gezet. Er ontstond een vecht partij met de politie, die zes betoogers arresteerde, w, o. de voorzitter van den alg'emeenen studentenbond en den oud voorzitter der socialistische studenten. SPAAK HEEFT ZIJN POGINGEN OPGEGEVEN. Spak heeft zich gisteravond te 18.30 uur naar het paleis van den koning be geven. Bij het verlaten van het paleis deelde hij mede, dat de koning hem van de opdracht tot vorming eener regeering had ontheven. Al te waakzaam. Maandagavond meenden twee solda ten van het derde regiment Zouaven te Philippeville (Algerije), die de ronde de den om de kazerne te zien, dat iemanc in het naburige bosch rondsloop. Zij vuurden en doodden den schildwacht die op post stond voor het munitie depot. Een spion terechtgesteld. De door het volksgerechtshof te Ber lijn wegens landverraad ter dood ver oordeelde 28-jarige Bernhard Sander is gistermorgen terechtgesteld. In November 1935 had Sander zich. na overschrijving van de landsgrens, be reid verklaard, tot het Fransche vreem delingenlegioen toe te treden. Daar hij door een ongeval ongeschikt voor den dienst was geworden, werd hij aan de tegen Duitschland werkende spionnage toegevoegd. Tot aan zijn arrestatie in Maart 1936 was Sander agent van den buitenlandschen inlichtingendienst. Mond- en klauwzeer. Aangezien door het toenemen van mond- en klauwzeer in Duitschland de verschillende afdeelingen van den rijks- voedingsdienst druk werk hebben, heeft de rijksboerenleider Darré besloten, dat de rijksboerendag, welke van 25 tot 28 November'a.s. zou worden gehou den, niet zal doorgaan. Met alle kracht zal worden gestreden tegen het verder uitbreiden van de epidemie. De mond- en klauwzeer-epidemie woedt vooral in Zuid- en West-Duitsch- land. De autoriteiten hebben strenge maatregelen genomen om uitbreiding "te voorkomen. Automobilisten mogen in de besmette dorpen niet parkeeren en zoo veel mogelijk wordt voorkomen, dat be woners van verschillende dorpen met elkaar evrkeeren, „Immuun" slangenbezweerder doodgebeten. Een bekend Burmaansch slangenbe zweerder, Saya Wa geheeten, is te Pan- tanaw in Burma doodelijk gebeten door een „opstandigen" slang, toen hij een demonstratie gaf van zijin immuniteit voor slangenbeten. Ten aanzien van een groote men- schenmenigte nam hij een „medicijn" in en haalde een adder uit den mand. On middellijk nadat de adder te voorschijn was gekomen, schoot deze nSar voren en beet zijn meester. Eenige dagen later bezweek de immune slangenbezweerder. Bom ontploft. In de recruteeringsbureaux voor de Engelsche marine-reserve te Belfast is een bom tot ontploffing gekomen. Het lokaal werd verwoest, talrijke documen ten zijn vernield. VLIEGTUIGHANGAR INGESTORT. Vijf dooden. Op 't nieuwe vliegveld van 't stad je Foligno is een hangar tijdens het bou wen ingestort. De oorzaak is nog niet bekend Hierbij werden vijf personen gedood en velen werden gekwetst. 300 moskeeën te koop. De Turksche regeering heeft 300 mos keeën, volledig met hooge minarets, te koop gesteld. De meesten zullen worden afgebroken, waarmede Instanboel, be kend als de „parel van het Oosten", veel van haar Oostersche bekoring zal ver liezen. Op het oogenblik zijn er 800 mos keeën in de stad, waarvan slechts 242 als bedehuizen in gebruik zijn. De be roemde Aya Sophia b.v. is een museum geworden en anderen weer zijn ver bouwd tot openbare leeszalen en biblio theken. Hoewel velen der te koop ge stelde moskeeën niet veel meer dan af braak vormen, zijn niettemin protesten vernomen tegen het besluit der regee ring, o.m. van de vereeniging voor het behoud van oude kunstwerken. Hun asch verwaaid met den wind. Een groep Australische begrafenison dernemers heeft een toestel van de luchtvaartmaatschappij van Australië gehuurd om boven de Stille Zuidzee de asch van een aantal vroegere ingezete nen van Sydney uit te strooien. Opdrachten zijn reeds gegeven tot het uitstrooien van de asch van zeven doo den en vóór de v'ucht zal dit aantal nog wel toenemen. Tijdens de vlucht zal in het vliegtuig een, korte dienst worden gehouden onder leiding van een geeste lijke. De terreur. Een sjeik is ernstig gewond door een Arabier, die zijn toevlucht in een mos kee zocht. Verder is gister een Arabier gedood en een Joodsch arbeider ernstig gewond. Voor de oude stad gelden weer de bepalingen volgens welke de bewo ners zich na een bepaald uur niet meer op straat mogen begeven. Men hoopt, dat aan de reeks van misdaden een ein- de zal komen door de aangekondigde instelling van speciale militaire gerech ten, die daden van terreur en het in be zit hebben van wapenen met den dood mogen straffen. Nog steeds gevechten aan de grens tusschen Haïti en Domimcaansche Republiek. Volgens een bericht uit Havana aan de „New-York Times" heeft een journa list, die, na eenige dagen te Ciudad te Trujillo en Port au Prince te hebben ver toefd, naar Cuba is teruggekeerd, mede gedeeld), dat de vechtpartijen aan de Eerste no'eering is vorige koers(en)j daarachter officieele noteering van he- den; - be teekent geen noteerint ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102%—103 Amsterdam 1936-3% 101%101% Zeeuws. Hyp, B-4 101%—— Cities Serv.ce Cy. P. 1958 5 4344% A Amsterd. Bank 145%145% A Pref. Jurgens A 134—134 A Ned. Gist, en Bpiritusf. 476%480 A De Schelde N.B. 3939% C Am. Smelt en Ref. 37%— 39% A Born, Sum H.M. 170179 A Houth, Alberts 96%96 C Union Pac Rr. 68%70% C Int. Nickel Cy. 32%33 Ned. 1000-4 101%—101% O. Indie 37 1000-3 97%—97% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk. 120119% A N.I. Hbk. 1000 135%—134% C Ned. HM. 1000 155%—156 A v. Berkels Pat. 61% e.d.63 C Calvé-Delft 7677 A Philips Gem. B. afg. 304%—313%-04 C Unilever 142145%-46% C Am. Car en Foundry 16%17%-% C Anaconda Cop. 20%>22-21% C Bethlehem St. 3638%-38 C Kennec Coppe.r 23%26-25% C U. States St. C. 41%—43%-42% C North Am. Cy." 16%—17% A Kon. Petr. Mpij. 333—342%-38% C Contin, 01 Cy. 22%—23 C Phillips Petr. Comp. 31%32% C Shell Union O.C. 10%>13%-% C Tide Water Ass, Oil 11%11%-% A Ned. Scheepv. U, 115%119-13% A H.V. Amsterdam 413%420-12 A Java Cult. Mij. 142146 A NJ Suiker U. 117115 Schepen Rubber Wettig Philips i- H- H.V.A. Markt Obl.Markt— Tabak Gedeponeerd A Deli Batavia 201204-05 C Deli Mij. 1000 278%—284-80 A Senembah 268%276 Bait more en Ohio 9%10 Southern Pac. Cy. 15%16%-% Southern Rlw. 10%10% Amst. Rubb. C. 199%-^209-06% Deli-Bat. Rubb. 128%—130%-31%" A Hess,a Rubber 131131 A Serbadjadi S.R. 101104%-02% A A A WISSELKOERSEN. Heden Gister heden gister Londen 9.01% 9.03% Berlijn 73.— 72.92% Parijs 6.13% 6.13% Brussel 30.70% 30.71 New-York 1.80% LI Haïtiaansche grens voortduren en dat hij had waargenomen, dat zonder op- hou uit Ciudad Trujillo troepen ver trekken met onbekende bestemming. Naar het schijnt willen de aanhangers van president Trujillo de overheersching van Haïti tot stand brengen. De correspondent van de „New-York Times" meldt ten slotte, dat de toestand volgens zeer goed ingelichte persoon lijkheden hoogst ernstig zou zijn. De macht der volksvertegen woordiging wordt aanzienlijk beknot. Gisteravond kwamen uit Rio de Ja neiro berichten over een staatsgreep in Brazilië, een staatsgreep, welke zich schijnt te hebben voltrokken, zonder dat er een druppel bloed vergoten werd. Dit kon blijkbaar, dank zij het feit, dat het leger achter de zaak stond. In een dag is het pleit beslecht. Des morgens sloot de regeering Ka mer en Senaat. Des avonds reeds kon digde zij de nieuwe grondwet af. In de preambule dezer nieuwe grondwet wordt verklaard: „beantwoordende aan den wensch van het Braziliaansche volk den politieken en socialen vrede te zien heerschen, welke ernstig in verwarring was gebracht door factoren van wanor de, gezien de crisis, die ontstaan is door de communistische binnensijpeling overwegende dat de staat met de vroegere instellingen niet beschikte over de normale middelen om de verde diging te verzekeren van veiligheid en welzijn des volks heeft de president der republiek, met steun van de krach ten van het leger en gehoorzamende aan het streven der nationale meening, besloten een nieuwe grondwet in te voe ren, die terstond van kracht wordt. De nieuwe grondwet.. De voornaamste bepalingen van de nieuwe grondwet zijn de volgende: 1. Handhaving der federale organisa tie met de tegenwoordige politieke en territoriale indeeling. 2. De regeeringsvorm zal republi- keinsch, presidentieel en representatief zijn. 3. De wetgevende macht zal bestaan uit twee kamers: een kamer van afge vaardigden, die door indirect kies recht gekozen worden en een federale raad, die zal bestaan uit vertegenwoor digers, gekozen door de kamers der Bra ziliaansche staten, terwijl tien leden be noemd zullen worden door den presi dent der republiek, (een corporatief stelsel dus). 4. Er wordt een nationale economi sche raad in het leven geroepen. 5. De ambtsduur van het president schap bedraagt zes jaar. 6. Over de nieuwe grondwet zal een volksstemming worden gehouden. Het mandaat van den tegenwoordigen pre sident Vargas wordt verlengd tot deze volksstemming zal zijn gehouden. De president der republiek zal worden ge kozen door een kiescollege. Een redevoering van president Vargas. Vannacht heeft president Vargas een redevoering gehouden. Hij zeide o.m.: Om de politiek aan te passen aan de economische vereischten des lands en de maatregelen te verzekeren, die het land eischte, was er geen andere keus dan een sterk regime van vrede, recht vaardigheid en arbeid in te voeren. De nieuwe grondwet vormt een algemeene structuur zonder het wezen te veran deren van de vorige grondwetten: hand having van den democratiscen vorm en van de autonomie der staten langs de traditioneele richtlijnen van de organi sche federatie". Spr. verklaarde verder, dat het land deze oplossing met vreugde begroet, 't Leger en de marine hebben haar ge- eischt als een imperatieve eisch van na tionale veiligheid. Het was dringend noo- dig te kiezen tusschen een voortzetting van den staat van zaken of een voort zetting van Brazilië. Hij besloot zijn rede met de woorden: „Wij herstellen de natie in haar gezag en haar vrijheid van handelen: In haar gezag, door haar de instrumenten te ge ven van een werkelijke en doeltreffen de macht om de ontbindende invloeden van binnen en van buiten te boven te kunnen komen, in haar vrijheid van handelen door de nationale meening in staat te stellen te oordeelen over de middelen en doeleinden der regeeringen en door haar vrijelijk haar historie en haar lot te laten opbouwen". Tentoonstelling van medische boek werken in de Provinciale Bibliotheek. De bibliothecaris van de afd. „Wal cheren" van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der genees kunst, dr. A. Snethlage, heeft naar men ons mededeelt, wederom in een der lo kalen der Prov. Bibliotheek, een ten toonstelling van medische boekwerken ingericht. Betrof het de vorige maal voorna melijk werken op obstetrisch en chirur gisch gebied, thans is een keuze gedaan uit werken de Interne Geneeskunde be treffend, benevens de kruidenboeken. De tentoonstelling is ook voor den be langstellenden leek belangwekkend. Vooral de fraaie titelbladen zijn het be kijken ten volle waard. De tentoonstelling blijft tot en met den 19den November geopend. KERK EN SCHOOL. Geslaagd voor het machinisten- diploma B, theoretisch gedeelte de heer G. den Bakker; voor het examen 3e stuurman slaagde de heer D. J. v. d. Wiel, beide leerlingen van de "de Ruijter- school te V1 i s s i n g e n, Zaterdag a.s. hoopt ds. J. D. v. d. Velden, em.-pred. yan de Geref. Kerk te Kralingen voorheen te Middel burg (1892—1897) zijn 50-jarige ambtsbediening te herdenken. —r De heer J. de Bruijn, theologisch candidaat te Gouderak, is door het Pro vinciaal Kerkbestuur van Zeeland toegelaten tot de evangelie-bediening in de Ned. Herv. Kerk.- Bi; 'de gisteravond gehouden stem ming voor gemachtigden in het kiescol lege der N, Herv. kerk te K 1 o e t i n ge werden de aftredenden herkozen n.L de heeren C. Zweedijk en M. Eversdijk met 57 stemmen, de heer J. van Liere Wzn. met 69 stemmen en de heer A. C. Lan- kester met 43 stemmen. Ned, Herv. Kerk. Ds. J, H. F. Engel te Alblasserdam i» beroepen te Rotterdam (vac. A. van Kooten).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2