De Oogst van Uw Voonorg...? IJ l RECHT EENVOUD, KENMERK VAN HET WARE. Gevaarlijk spel. Uw HOEST akker's Abdijsiroop KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M1DDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 10 NOVEMBER 1937. No. 265, „Ik zie, dat je al geld van de bank hebt gehaald. Sir George heeft zeker verdwijnt in 24 uur!j het beproefde hoest-geneesmiddel! Markt ebben ongens fijne en jon- innen. van kensvl. jst wel en de clame, 'burg. dag en elefoon adres ens ta- t Mid- Markt e taxi's 373737. Vraag Boetj Brétsche realiteitspolitiek. Engeland denkt er nog steeds niet aan, Franco officieel te erkennen, heeft Eden deze week opnieuw in het Lager huis verklaard. Maar over en weer zul len er „agenten" worden aangesteld; Engelsche in het rechtsche Spanje, rechtsche Spaansche te Londen. De (socialistische) oppositie in het La- j^rhuis informeerde bij den minister naar het geval. Zij was verontrust door de be richten er over; zelfs reeds min of meer verontwaardigd, naar ze zeide. Het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat Eden's ant woord haar volkomen gerustgesteld heeft. Wat voor dingen zullen het wor den, die „agenten"? Een soort van han delsreizigers? Eden zou graag willen, dat de oppositie dat maar aannam en dan verder haar mond hield. De oppositie vermoedt, dat de Engel sche regeering bezig is Franco als het ware zoo'n beetje clandestien te erken nen. Britsche realiteitspolitiek zou men dat dan kunnen noemen. De realiteit is nu eenmaal, dat Franco naar alle waar schijnlijkheid den burgeroorlog zal win nen. Er is gisteren zelfs gemeld, dat Mus solini een groot deel van de Italiaan- sche infanterie van 't Iberisch schier eiland heeft terug laten komen. Franco z.ou het nu wel zonder die troepen klaar kunnen spelen. Ook zouden in linksch Spanje telkens oproerige bewegingen plaats vinden van zulk een omvang, dat eerlang de linksche fronten aan inner lijke vermolming ineen zouden moeten storten. De juistheid dezer berichten is onmogelijk te controleeren. Maar het geeft te denken, dat de Spaansche regee ring dezer dagen van Valencia naar Bar celona is verhuisd. Een bewijs van kracht kan men daar moeilijk in vinden. De Engelsche regeering heeft in elk geval redenen genoeg voor de onder stelling, dat Franco wel zal winnen. En ze zou een slechte Engelsche regeering zijn, als ze daarmee geen rekening hield. Engeland zal dan toch moeten probee- rem, om straks ook het Spanje van ge neraal Franco, of een andere rechtsche grootheid, tot een goed vriend te maken. Mussolini heeft generaal Franco belang rijke diensten bewezen tijdens den bur geroorlog; bewijst hem die nog. Dat schiep verplichtingen. Engeland kan als geldschieter Franco vermoedelijk belangrijke diensten bewijzen bij den wederopbouw van verwoest Spanje. Dat zal dan ook verplichtingen scheppen. En dan kan de politieke balans weer een beetje in de Engelsche richting ver plaatst worden. In Italië hebben de be richten over de benoeming van Engel sche „agenten" evenzeer ongerustheid gewekt als bij de oppositie in het Lager huis; om dezelfde redenen, maar dan uit tegenovergestelde gevoelens. Van het begin van den Spaanschen burgeroorlog af is de Engelsche regee ring er op uit geweest een standpunt van strikte neutraliteit in acht te nemen. Zonder twijfel niet alleen, om een uit breiding er van naar een internationalen oorlog te voorkomen, maar ook, om aan het einde er van, met den overwinnaar, wie hij zou zijn, zonder veel moeilijkhe den te kunnen aanpappen. Het zou ons niet verbazen, indien eerlang zou blij ken, dat het Engeland maar al te goed gelukt, met Franco op zeer vriendschap- pelijken voet te geraken. Ten eerste, omdat als reeds gezegd er veel ka pitaal voor den wederopbouw van Span je noodig zal zijn; maar ten tweede, om dat de staatkundige bloedbroederschap roet Mussolini het Spaansche opperhoofd wei eens wat al te innig zou kunnen worden. Als onstuimig politiek minnaar lijkt de Duce ons een weinig minder las tig heerschap dan als politiek tegenstan der. Geduld overwint, zegt een niet bij zonder diepzinnig, maar aan een deug delijke practische ervaring ontleend Ne- derlandsch spreekwoord. De Engelsche regeering heeft er den slag van geduld te oefenen. Tegenwoordig wel wat te veel, meenen sommigen. De tijd zal ech ter leeren, of ze ten aanzien van Spanje alvast niet de wijste geweest is. Want er zit nog een belangrijk aspect aan het ge val. Zal het vermoedelijk op komst zijn de rechtsche Spanje 'n fascistisch Span je zijn? Dat staat geenszins vast. De Spanjaarden hebben het al eens met een fascistisch régime geprobeerd, onder Pri mo de Rivera. Ze verdroegen het maai luttele jaren, schudden het juk toen weer af. En Franco lijkt van geringer formaai dan Primo, terwijl verschillende van de kopstukken, die hem steunen, andere dan fascistische, o.a. monarchistische, droomen koesteren. Wie weet, wat voor verrassingen uit dezen hoofde de toe komst in petto heeft. Uit bet Engelseh vu PAUL TREKT. 33). „Is dat noodzakelijk?" „Absoluut. Het is eenvoudig een for- meeie erkenning, dat u vijfhonderd pond van me ontvangen heeft". „fk geloof niét, dat het hindert", mom pelde Guy,» terwijl hij zijn handteekening zette. De baron glimlachte terwijl hij zorg vuldig het papier opvouwde. „Telefoneer me als u er mee klaar is", beval hij. „Ik verwacht volkomen en onmiddellijke gehoorzaamheid aan alle bevelen, die ik u zal geven", „Loop naar den duivel", zei Guy op zettelijk riiw. „Ik mag een beetje temperament wel. Ik houd van oprechtheid. Ik heb u naar lichaam en ziel gekocht, u is mijn die naar" „Hoe komt u daaraan?" „Omdat ik de zweep in de hand heb. U is nog steeds officier van de Britsche marine en ik heb dit document. Ik zeg u dit, opdat u den toestand goed zult be grijpen. Ik verlang heelemaal niet met u te twisten zoolang als u uw werk doet. Maar er mag geen sprake zijn van terug krabbelen. Ik zal mijn woord houden, u zuK goed betaald worden. Begrijpt u me?" Overpeinzingen bij de crisis van het liberalisme. Mr. E, Elias schrijft ons: Wie er even zijn gedachten over wil laten gaan zal verwonderd zijn over den invloed, dien Amerika zich ver overd heeft op ons dagelijksche leven in Europa. Van de mannen- en vrou wenmode tot het begrip „efficiency", van ijshoorntjes tot „service", van tay- lor-stelsel tot milk-shake. Men behoeft de waarde of onwaarde dezer Amer - kanismen niet in het geding te brengen om te erkennen, dat zij er zijn. En men behoeft zich over de oorzaak niet lanf te bedenken:: de film is de bemiddelaar tusschen de nieuwe en de oude wereld geweest. Een van de voor ons gevoel goede dingen, die uit Amerika gekomen zijn, is de eenvoudigheid der openbare uit drukkingswijzen. En het besef dat het allergrootste gedeelte der menschheid in eenvoudige termen denkt. De ware intellectueel moge daar zijn bezwaren tegen hebben, dat feit blijft er n et minder feit om. Hoe meer men- schen zeggingskracht krijgen in den da- gelijkschen. gang der dingen, hoe een voudiger alles wat met die dingen sa menhangt, gezegd moet worden. Daar mede beweren wij niet, dat de intellec tueel niet d eper en gecompliceerder in de verschijnselen mag treden dan de meerderheid^ die met-intellectueel is. Doch wanneer hij tot die meerderheid wil spreken en h.aar w'l winnen voor zijn denkbeelden, dan mag hij zijn ge compliceerde taal voertuig van ge compliceerde gedachten over gecompli ceerde dingen n:et gebruiken. Op straffe van niet-verstaan, laat staan: begrepen te worden. Bovendien is niet alles wat zich in tellectueel noemt, of dit schijnt te zijn, dezen naam waardig. De meerderhe'd der niet-intellectueelen is nóg grooter dan ge zoudt vermoeden op het eerste gezicht. Het zijn niet alle koks, die lan ge messen, en niet alle intellectueelen, d e intellectueele titulaturen dragen. De massa is niet intellectueel. En de massa heeft het nu eenmaal voor het zeggen. Wie de massa toespreken en influenceeren en overtreden wil, moet dus eenvoudig spreken. In eenvoudige taal, in eenvoud ge begrippen, in een voudige omschrijvingen. Zelfs ten aan zien van dingen, die allerminst eenvou dig zijn. Dus: ten ,aanzien van vrijwel alle d ngen. Het spreekt vanzelf, dat de woorden keus van schrijvers en sprekers en ver klaarders het allereerst voor vereen voudiging in aanmerking komt. Wij weten een aardig, journalistiek voorbeeld daarvan. In de groote steden wordt op het oogenblik de film The Green Pastures vertoond. De Heer treedt d.aar.'n in menschengedaante op en vele critici gewagen van „de anthro- pomorphe Godsvoorstelling." Dat woord komt in bijna alle dagbladen voor. Wij hebben aan tien menschen, tien „gewone" menschen gevraagd: „Wat verstaat ge onder anthropo- „Ik vermoedt, dat ik mezelf in uw macht heb geg'even en wanneer ik me niet gedraag zooals u wenscht, zult u mij bij de admiraliteit verraden". „Daar komt het ongeveer op neer. Het is beter dat u maar ineens uw po sitie begrijpt. Ik ben overtuigd dat ik u niet zal behoeven te dreigen, maar het is mijn gewoonte ronduit te spreken. Het voorkomt een massa onaangenaamheden later. U neemt me het niet kwalijk?' „Waarom zou ik? Het is gewoon een zakenkwestie", zei Guy bedaard. „Mijnheer Hallam, u is een buitenge woon verstandig jongmensch. Ik geloof, dat wij goede zaken samen zullen doen. Tot ziens". „Tot ziens, zei Guy en toen de deur dicht was gevallen, bleef hij op de bank noten staren met een bitteren glimlach op zijn gezicht. HOOFDSTUK XVIII. Het dreigement van den baron was veelbeteekenend, want het toonde zijn absolute geloof, dat Hallam een land verrader. was geworden. „Nu zal ik wel veilig zijn, tenzij ik een grove fout maak", zei Guy tot zichzelf. De deurknop van de slaapkamer werd omgedraaid en toen hij snel het geld trachtte bijeen te grijpen, vielen er1 eenige banknoten op den grond. De heer Hallam kwam de kamer binnen met een treurige uitdrukking op het gelaat. morph". Er waren er twee die het goe de antwoord gaven. De andere acht zeiden onm ddellijk het niet te weten. En gij, intellectueel, zoudt er versteld van staan, w.anneer gij zulk een proef eens naamt bij honderd gewone men schen: arbeiders, kantoorbedienden, tikjuffrouwen, winkelpersoneel met woorden als „ideologie", „opportuun" „illuso'r" en honderden andere, die tot de woordkeuze van journalisten, rede naars en politici behooren. Dit is een .aanloop voor wat wi) thans zeggen wilden over de crisis in het liberalisme, hoe ver verwijderd van den sprong die aanloop ook schijnt. In de eerst plaats immers moeten door ons de dingen eenvoudig gezegd worden en in de tweede plaats moeten de l berale woord- en penvoerders de dingen een voudiger leeren zeggen. Om met dat laatste te beginnen: Door het algemeen kiesrecht moet iedere po litieke partij op een massa steunen. Men kan dit betreuren, doch het fe t is er. Wie op een massa steunen wil, moet die massa voor zich winnen. Wie een massa voor zich w'nnen wil, moet haar taal spreken. Dat wil zeggen: hij moet de moeilijkste dingen eenvoudig voorstellen en hij moet zijn oplossing voor de moeilijkste dingen zoo gemak kelijk mogelijk formuleeren. Dat-is net.... gemakkelijk. Vooral niet voor een partij als de Liberale, die zoovele intellectueelen bevat, die met gemakkelijke formuleeringen van moei lijk onderwerpen geen genoegen willen nemen. Dat s een v,an de grootste hin derpalen, die de Libei ale Staatspartij op haar weg naar de massa ontmoet. Wie alléén in de eenvoudigste termen spreekt, vervreemdt de intellectueelen v,an zich (zie de N.S.B.); wie alléén :n de on-eenvoudigste termen spreekt kan niet tot de massa spreken (zie de Vrijheidsbond). Wie afzonderlijk en pa rallel beide vormen van spreken kan beoefenen, weet intellect èn massa .aan zich te binden (Zie de S.D.A.P., de ant -revolutionnairen en in mindere ma te de roomsch-katholieken). Daarom is de eerste voorwaarde voor een li berale uitbreiding van invloedsfeer: klare en eenvoudige formuleering van het I ber.ale program en klare eenvou dige toelichting daarvan. Aan klare en eenvoudige toelichters ontbreekt het den Vrijheidsbond niet. Alleen: Zij ko men meestal niet tot hun recht. Voor hen heeft men het verkleinwoord „de magoog" 'n petto; of op zijn hoogst hei: neerbuigende „handige kerel". Doch die „handige kerels" zijn broodnoodig En wanneer demagogie bedreven wordt voor een zegenrijk doel dan is het.... geen demagogie meer. Het begrip „vrijhe'd" is op tallooze wijzen te vervoegen. Het spreekt juist in dezen tijd tot de Nederland- sche massa. Waarom het dan niet laten vervoegen in de tale des volks, die door voldoende liber.ale redenaars gesproken kan worden? Dit begr'p „Vrijheid" in de gebonden en hooge wijze waarop het liberalisme het kent moet de vandaag je crediet geopend. „Ja', zei Guy. „Komt dat geld van hem of?" „Vader ik wou heusch dat u zich n'et met mijn zaken bemoeide". „Ik voel me verplicht je te zeggen, dat je in de andere kamer nu en dan een woord kunt opvangen, zelfs als de deur gesloten is. Ik had niet de bedoeling om voor luistervink te spelen; Guy, wees oprecht tegen me", „Ik kan u niets vertellen". „De baron heeft je dat geld gegeven. Het is misschien een paar honderd pond. Wat heb je gedaan om zooveel geld te verdienen?" „Wat heeft u gehoord?" „Genoeg om me ellendig te maken. Ben je in den macht van dien man?" „U schijnt heel wat gehoord te heb ben", zei Guy droog. „Alleen tegen het einde, toen jelui harder praatten. Ik had niet den moed om binnen te komen". „U had het gerust kunnen doen, va der; ik kan uw vragen niet beantwoor den en ik kan u geen uitleg geven. U moet mij vertrouwen, minstens één maand nog". „Het is vreeselijk, misschien ga je hals over kop je ongeluk tegemoet, terwijl één woord je zou kunnen redden. Ik voel. dat ik iets moet doen". „Ga dan met sir George eén praatje maken", zei Guy opgewekt. „Maar bij nader inzien moet ik u toch dringend verzoeken over mijn aangelegenheden' Het is verstandig, het onder' de oogen te ziener komt een tijd, dat het leven Uw hoofd en handen niet meer gebruiken kan. Dan moet U en Uw gezin leven, van hetgeen U tot dus ver spaarde.. Tenzij U Uw toekomst veilig stelde en tijdig een levensverzekering sloot bij de „Utrecht". Een oude, sterke, solide maatschappij. Zekerheid en veiligheid voor de verzekerden staan in het blazoen van de „Utrecht". Uw zekerheid, Uw veiligheidVraagt onze tarieven en voorwaarden. ">X N.V. LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ „UTRECHT- OPGERICHT 1883 TE UTRECHT (Ingez. Med.) kern vormen van het urgentie-program der komende parlementaire jaren. Aan de oeconomen, de geleerden, de intel lectueelen der partij, om over zijn grond slagen en consequenties in het kader van den tijd te beraadslagen. Doch men kome met d e wijsgeerigheid en weten schappelijkheid niet bij de massa. Die wordt daardoor op de vlucht gejaagd. Deze klare taal en elementaire for muleering moet de sleutel zijn op alle oogenblikkelijke moeilijkheden en te genstellingen in de partij. Wanneer men bij voorbaat zeggen wil, dat die moeilijkheden en tegenstel lingen niet op eenvoudige wijze en in eenvoudige termen op te lossen zijn dan zijn zij in het geheel niet op te los sen. Er zijn tegenstellingen tusschen het platteland en de stad; tusschen de in- dustr e- en handelscentra en de land bouwers. Wij ontkennen niet, dat het moeilijk zal zijn die tegenstellingen te overwinnen. Het zal zelfs zéér moeilijk zijn. Maar wanneer het bouwen v.an die bruggen gelukt, dan moet voor hun hechtheid en doelmatighe d in enkele forsche, elementaire lijnen getuigd kun nen worden; dan moet het bewijs van die doelmatigheid kunnen gegeven wor den 'n eenvoudige, begrijpelijke woor den. Wanneer die bruggen zóó gecom pliceerd worden dat een eenvoudige Drentsche boer er niets v,an begrijpt en met niemand te spreken, met niemand" herhaalde hij met nadruk. Maar hij kon zien dat zijn vader niet gerust was en hij ging naar hem toe en legde zijn hand op zijn schouder. „Wees verstandig, oude heer; u ver trouwt me toch wel?" zei hij hartelijk, en ging toen naar zijn kamer om zich te verkleeden. Ondertusschen was baron Branden onderweg naar zijn huis, méér dan te vreden over het resultaat van zijn on derhoud. Hij was overtuigd, dat hij in Hallam een man had ontdekt, die hem van het grootste nut zou zijn. De inlich tingen, die hij reeds had gekregen, wa ren zeer belangrijk en zouden gewaar deerd worden door zijn opdrachtgevers Toen hij in zijn spreekkamer zat, herlas hij de antwoorden en zijn voldoening groeide nog. De telefoon ratelde en toen hij den hoorn opnam, herkende hij Valda's stem. „Ik wou graag dat u dadelijk naar mijn kamer kwam", zei ze bevelend. Valda had reeds het een en ander van haar bezittingen uitgepakt en de kamer had al iets persoonlijks gekre gen. De baron keek goedkeurend rond Valda kwam binnen, en de zwarte huis japon, die ze droeg, deed de bleekheid van haar wangen nog te meer uitkomen en haar oogen stonden somber 'oen ze op hem bleven rusten. „Het was heel aardig van u om naar moeder's begrafenis te gaan". de hechtheid van het bouwwerk niet ziet met eigen oogen, dan kan men het bouwen van de brug wel nalaten. Want die eenvoud ge Drentsche boer moet er over komen. En wanneer die door niet-begrijpen afgeschrikt wordt, dan is de brug hoe fraai en sterk en kundig- gebouwd ook nutteloos. En zoo is het met alle bruggen, d e de op het Utrecht- sche Congers gekozen Commissie te bouwen krijgt. Dat zijn er niet weinige. Wie werkelijk de crisistoestand, die er 'n de Liberale Staatspartij heerscht, in haar volle grootte en diepte wil uit- als Gij direct Akker's Abdijsiroop neemt. Gij zult dadelijk de gunstige werking on dervinden van de vanouds beproefde' „genees-kruyden", waaruit Abdijsiroop in hoofdzaak bestaat, thans door den beken den Apotheker Dumont nog versterkt door nieuwe, snel werkende toevoegingen. Daardoor is nöcr meer dan vroeger, nu Per flacon 90 ct„ f. 1.50, f. 2.40. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. (Ingez. Med.) „En van Hallam ook. Ben je bezig die tot je vriend te maken?" „Hij komt vanavond hier". „Prachtig. Misschien is hij wel ge neigd met je te flirten. Hoe meer hoe beter. Is juffrouw Cameron nog in de stad?" „Ik geloof, dat ze naar Weyport te- rug is geg'aan", zei Valda onverschillig. „Hallam blijft in de stad. Zie dat hij 'je mee uit neemt. Laat hem zooveel mogelijk geld voor je uitgeven. Neem hem mee naar Bondstreet. Mooie ringen voor mooie vingertjes, - hè?" „Ik ben zeker van plan mijnheer Hal lam veel te zien, maar ik ben niet van plan u in de kaart te spelen". „Dat moet je wel. lieve. Denk aan wat je moeder beloofd hebt. Bovendien heb je geen geld. Deze kamers moeten betaa'd worden en ik ben je geldschie ter. Je bent verliefd op Hallam. Dat is mij best. Je bent 'vrij om met hem te doen wat je wilt trouw met hem, als je daar zin in hebt". „Gelooft u dat hij met een Duitsche spion zou willen trouwen?" „St.l Je moet nooit zulke woorden gebruiken, zelfs niet als we alleen zijn, er is altijd gevaar. Wat Hallam betreft, het feit dat je voor mij werkt, zou geen verschil maken". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5