KBONIEK van den DAG. Gevaarlijk spel. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 9 NOVEMBER 1937. No. 264. ur 8?ft)NENLAND, VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. STOOMTRAM... VAARWEL. AAN met v. betrek- lanst. fir- en con- met eigen delft Mbg 'ij niet al- sdere dag, ;edt, voor e leverw., boterh.w. M'burg. Handtas- 90—10. -ƒ 8.50. 1.50. Keus s. Gouds- t, M'burg. reclame, t (uitgez. erh.w. of ons zure J. Leijn- 0, M'burg e lever- zure zult. ;sch. Sla- te Noord- ■aai pn, Korte aanvaar- straat 32, pakhuis- ddelburg. 5497, Bu- ,OOPEN. sr. Tegen rgen Na- MTO tax k wil. De sen over- s voor U TO-Taxi- elburg. GD voor el E 36, De fascistische driebond. Italië is toegetreden tot het Duitsch- Japansche verdrag- tot bestrijding van het communisme. De samenspanning van de drie groote mogendheden, die blaken •»an ondernemingslust, politiek en mili tair, heeft er een nieuw aspect bij gekre gen. Of 't een belangrijk aspect moet heeten? Op deze vraag is moeilijk 'n antwoord te geven, omdat men niet weet, of het Terdrag geheime clausules bevat. Wat men ervan kent, ziet er vrij onschuldig uit; heeft eigenlijk een defensief karak ter. De drie mogendheden zullen elkaar „raadplegen", als ze op de een of andere wijze door het bolsjewistische spook be laagd mochten worden. Dat hoeft op zichzelf niet veel beteekenis te hebben. Verdragen zijn van papier. Tot dusver legden de fascistische mogendheden er bijzonder weinig eerbied voor aan den dag. In het eenzijdig verbreken of het vertreden er van wisten ze een onge ëvenaarde vituositeit te verwerven. Maar het gold hierbij verdragen, met andere dan fascistische mogendheden gesloten. Zullen ze meer respect heb ben voor de onderlinge? Misschien, kan men zeggen. Het zal afhangen van de internationale politieke ontwikkeling. De heeren dictatoren zijn momenteel van oordeel, dat samenspan ning hun profijt kan brengen. Daarop komt het aan. De formeele uiterlijke manifestaties er van zooals het Zaterdag te Rome geteekende verdrag, hebben niet veel om 't lijf. Zoodra de politieke constellatie mocht veranderen, zullen ze met dat verdrag doen, wat Japan heden ten dage met het negen-mogendheden- pact doet. En ach, wat al met zoovele verdragen geschied is, nog voordat er fascistische mogendheden waren. Met een variant op Vondel's bekende vers geldt ihier: Werd onoprechter trouw dein in de politiek ter wereld ooit ge vonden? De bekende Italiaansche journalist Gayda, Mussolini's spreektrompet, noemt het verdrag in de „Giornale d'Italia" „den driehoek van den vrede". Gayda heeft den laatsten tijd wel meer van deze dingen gezegd: hij schijnt zich tot een grooten grappenmaker te ontwikke len. Maar in Engeland en Frankrijk waardeert men zijn geestigheden slecht. De pers in deze beide landen laat zich schamper over hem uit. Omdat ze in het verdrag tusschen de drie fascistische verdragen een heel anderen driehoek ontwaart; zooiets als een driehoek van den oorlog. Blijkbaar begrijpt ze Gayda, of beter: zijn terminologie verkeerd. Ja pan brengt op 't oogenblik den vrede aan China. In denzelfden humoristischen stijl drukt Gayda zich uit. Hij heeft voor 't overige niets anders gedaan dan op zijn wijs te vertolken, wat prins Konoje, de Japansche minister president, en Mussolini, in een telegram- menwisseling Zaterdag ter gelegenheid van de onderteekening van het verdrag, reeds aan de openbaarheid prijs gaven. Konoje seinde uit Tokio: Er vast van overtuigd zijnde, dat de totstandkoming van het protocol tus schen Italië, Duitschland en Japan een nieuw tijdvak aanduidt in de wereldge schiedenis ten aanien van de tot standbrenging van een werkelijken vrede, die het communistisch gevaar verdrijft, stel ik er PrÜs °P bij deze gelegenheid mijn har te lijken gelukwensch tot uitdrukking te brengen en mijn beste wenschen te for muleeren voor de welvaart van de groo te Italiaansche natie. Mussolini antwoordde: Ik dank U voor de woorden, welke gij tot mijn hebt ge richt. De betrekkingen van hartelijke vriendschap, die tusschen onze beide lan- Uit het EngeUch ven' PAUL TRENT. 32). len Boert.' „We zullen den schurk wel te pakken ^rijgen. Ik zou hem wel eens willen ont moeten, Waarom zou ik hier niet wach ten tot hij komt?" Guy legde hem het gevaar uit, dat daaraan verbonden was en hij moest dit mopperend toegeven. Bij begon hem toen allerlei wenken te geven, de jneeste onuitvoerbaar, de an dere zeer onpraktisch, maar was tenslot te volmaakt tevreden, indien hij maar geheel op de hoogte werd gehouden van alles wat er gebeurde. Daarna moest uiy hem naar de Bank vergezellen. kunt dj1 jongmensch als mijn erf genaam beschouwen", zei hij, bij wijze van voorstelling tot den kassier en na dat hi) zijn handteekening had gezet, kreeg Guy een cheque-boek. "Nu ga ik juffrfouw Cameron een vi site maken. Ik zie, dat je er ellendig' on er bent. Laat het maar aan mij over, mijn jongen. Ik zal dat zaakje wel in or- oe maken zei sir George, toen zij voor ('e Bank van elkaar afscheid namen. T ,y op we£ naar ^uis, Imigs het <sr™t am""°tel kmam, was de verleiding 7r,,°i,"moeri,even 'n J°open. Misschien - ,.T a z*en dan zou ze hem aarschijnlijk toch wel aanspreken. Hij feS aldoor denken aan haar laatste den bestaan en hun besluit met Duitsch land actief samen te werken aan het gemeenschappelijk werk van de verdediging van den vrede en de rust ter wereld komen in het onderhavige pact tot uit drukking. Ik verzoek U mijn wenschen voor de welvaart van uw groot land en mijn oprechte gelukwenschen te willen aanvaarden." In Frankrijk en Engeland betoogt men, dat de fascistische „verdediging van den vrede" niets andres dan een militair bondgenootschap tegen de Westersche democratie is. Niet tegen Rusland in de eerste plaats, maar tegen Frankrijk, En geland en de Ver. Staten werd de allian tie opgericht. Inderdaad: in 't bijzonder wat Italië betreft, zal dt opgaan. Mussolini heelt er zelfs belang bij, dat Rusland sterk genoeg blijft, om voor Duitschland min of meer een permanente bedreiging te vormen. Des Duce's haat tegen de Sov jets is zonder twijfel grootertdeels voor gewend. Hij heeft niet veel van de Rus sen te vreezen. Alleen als de Sovjets zich gaan bemoeien met een land als Spanje, wordt hij boos op hen. Zoodra bolsjewis tische bemoeienissen in zijn buurt niet meer mogelijk zullen zijn, kan hij zon der twijfel het bestaan der Sovjet- Unie best velen. Zoo gaat achter het anti-communistische mombakkes van den fascistischen driebond het een en ander schuil, dat met anti-communisme niet veel te maken heeft. Daarmee is echter de kracht der overeenkomst ook groo- tendeels bepaald. Men moet het accoord zien als een brok politiek opportunisme. Onderling vertrouwen de drie landen mekaar niet verder dan ze mekaar zien, weten, dat hun belangen slechts ten dee- le parallel loopen. Wat zou Japan om nog iets te noemen er aan hébben, den invloed van Engeland en de Ver. Staten in het Verre Oosten te vervan gen door die van Duitschland en Italië? Alleen indien de drie fascistische mo gendheden er op uit zouden zijn, geza menlijk een wereldhegemonie te vormen, en daartoe de „invloedssferen" nauw keurig zouden hebben afgebakend, kon van een hecht en doelbewust bondge nootschap sprake zijn. Maar die onder stelling is rijkelijk fantastisch: ze zou beteekenen, dat men te Berlijn, Rome Tokio, koelbloedig op een wereld oorlog aanstuurt „DE DANSENDE HAASJES" VAN PRINSES JULIANA. Het prinselijk paar aangeboden door den K.R.O, Het bekende versje „De dansende haasjes" dat Prinses Juliana in haar jeugd maakte en waarbij Catharine van Rennes de muziek schreef, werd door den beiaardier J. Vincent g'espeeld in 'n carillon concert, dat door den K.R.O. is uitgezonden. De K.R.O. maakte hiervan een gramophoon-opname teneinde deze Prins Bernhard te kunnen aanbieden. Gisteren vond de aanbieding plaats. In een der vertrekken links van den hoofdingang van het Paleis Soestdijk werd een luidspreker opgesteld^ ver bonden met dé gramophoon-installatie van den reportage wagen, zoodat alles gereed was, toen het prinselijk paar te elf uur verscheen. Want ook de Prinses wilde met den Prins de plaat komen be luisteren. De heer P. Speet, bedrijfslei der van den K.R.O., overhandigde met een korte toespraak de plaat, aan de eene zijde waarvan voorkomt „De dan sende haasjes", gespeeld op het Dam- carillon, terwijl aan de andere zijde het zelfde liedje staat, gezongen door José Candel met pianobegeleiding van Fred. Boshart. Voor deze laatste opname was woorden tegen hem: .,'ik haat je" en begreep niet, dat deze woorden, door gewonde trots, op haar lippen waren ge bracht. Maar wat moest hij haar zeggen? Hij kon onmogelijk een uitlegging geven en het was een deel van zijn straf, dat hij' verkeerd beoordeeld moest worden, Een aanraking aan zijn arm deed hem zich omkeeren, zijn vader stond achter hem. Voor het eerst was hun verhouding niet natuurlijk en Guy wist niet wat de oorzaak van zijn terughouding was. Zij liepen samen zwijgend door, tot zij in de zitkamer waren. „Vader, ik smeek u me te vertrou- wen zei Guy dringend, ,,Ik heb Stella vanmorgen gezien „Hoe is het met haar?1' „Ellendig, en dat is jouw schuld. Zou je me niet liever vertellen waarom je zoo wreed hebt gehandeld? Ik heb je nog nooit iets gemeens zien doen, vóór van daag. Je bent toch niet ingepalmd door dat meisje Valda?" „Waarom vraagt u dat?" zei Guy scherp. „Vanmorgen verbeeldde ik me dat Stella wel eens jaloersch kon zijn. Zeg niet, dat ze er geen reden voor heeft". „Reden?", herhaalde Guy hooghartig. „Stella is eenvoudig alles voor me, va der! Ik kan u niet zeggen hoeveel ik van van haar houd. Ik ben even beroerd als zij". „Ga dan dadelijk naar haar toe", zei de heer Hallam ernstig'. nl. zorg gedragen, opdat ook de tekst gehoord zou kunnen worden. Op uitnoodiging van Prins Bernhard werden de beide opnamen vervolgens voorgespeeld. Prins Bernhard neemt rijlessen. Prins Bernhard heeft gisterochtend' voor de eerste maal deelgenomen aan de rijlessen der rijschool in Amersfoort. Het ligt in de bedoeling van den Prins om deze lessen, welke gegeven worden in een klas van officieren, gedurende langeren tijd te volgen. Overneming weg in beheer en onderhoud. Ged. Staten stellen aan de Prov. Sta ten van Zeeland voor om van den ca- lamiteuzen Hoofdplaatpolder in beheer en onderhoud over te nemen 1,044,70 m van den weg HoofdplaatVerbin dingsweg tusschen Westelijk en Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen, zulks op voorwaarde, d,at de polder per jaar f 302 of in eens f 7548 aan de Provin cie betaalt. Bestrijding Wolhandkrabben. Ged. Staten stellen aan de Provin- c ale Staten voor overeenkomstig Het desbetreffende verzoek aan de Com missie tot bestrijding v,an de Wolhand- krab van de hoofdafdeeling „Zoetwa- tervisscherij" der Nederlandsche Heide maatschappij in de kosten ter beproe ving van een in Du tschland ontwor pen vang,apparaat een subsidie voor éénmaal te verleenen van f 100. BRIE MARINESCHEPEN NAAR DEN HELDER. Van de alhier gestationneerde mijnen- leggers „Douwe Aukes" en „Hydra" en de pantserboot „Brinio", is de „Douwe Aukes" gisteren en zullen de „Hydra" en de „Brinio" één dezer dagen naar Den Helder vertrekken, waar deze schepen voorloopig zullen worden op gelegd. MIST BELEMMERDE DE SCHEEPVAART. Zondagavond kwam plotseling een ondoordringbare mist de scheepvaart op de Schelde belemmeren. De talrijke op- en afgaande schepen zochten een veilige ligplaats op de reede van VLs- singen en spoedig hoorde men het ratelen der ankerkettingen, vermengd met het eentonige geluid van de mist hoorn en het klingelen der scheepsbel- len. Den geheelen Zóndagnacht en Maandagmorgen waagde geen schip het, te varen, doch nauwelijks trok Maam dagmiddag omstreeks 12 uur de mist wat op, of plotseling ontstond een groote drukte. Ankers werden opge haald, stoomfluiten gilden om loodsen en om de andere schepen te w.aarschu- wen en zoo gelukte het een 20-tal hun reis voort te zetten. Doch daarna sloot het mistgordijn zich weer en konden ook de loodsbootjes weer aan den ste ger blijven liggen. Vanmorgen was de geheele vloot echter spoedig verdwe nen. Gebroken stuurinrichting. Zondagmorgen is het Italiaansche stoomsch p „Pilliece", op weg van Ge nua naar Gent, op de reede van Vlis- singen voor .anker gegaan met een ge broken stuurketting. Het defect is door de Kon, Maatsch. „De Schelde" gerepareerd. DE WALLEN VAN HET FORT DE RUYTER WORDEN AFGEGRAVEN, Onder leiding van de Heidemaat schappij worden de wallen en andere hoog gelegen gronden van het voorma- „Ik kan nooit met haar trouwen", „Daar zal je toch zeker wel eew reden voor kunnen opgeven? Je hebt geld het eenigste bezwaar is dus opgeheven". „Maar er is een veel grooter geble ven". „Heeft het iets te maken met dat draadloos rapport?" „Ik kan u niets zeggen. U moet me vertrouwen", antwoordde Guy. „Je maakt het me wel moeilijk. Ik ben je vader en heb recht op je vertrouwen". „Niemand Heeft recht op mijn vertrou wen. Vertrouwt u mij één maand en dan zal ik u alles kunnen vertellen. Dat is alles was ik u zeggen mag." „Goed", zei de heer Hallam met een zucht. Guy voelde dat zijn vader hem te hard beoordeelde, maar toch kon hij het hem niet kwalijk nemen. Stella en zijn vader de twee menschen, waarvan hij het meeste hield moest hij laten den dat hij een schurk was, zonder dat hij iets tot zijn verdediging kon aanvoeren. Een weinig later werd hij uit zijn gepeins- opgeschrikt door de mededeeling, dat de verwachte bezoeker gekomen was. „Baron, mijn vader is in zijn slaapka mer", zei Guy waarschuwend, „Dan zullen wij de zaken gauw af doen. Misschien is het wel g'oed dat ik den heer Hallam eens ontmoet". „Hier zijn de antwoorden op uw vra gen". De baron nam het papier en doorliep den inhoud. Nu en dan hield hij even lig fort De Ruyter bij Vlissingen afge graven. De grachten worden gedempt en de andere nabijgelegen lagere gronden opgehoogd, zoodat een groote opper vlakte vlak terrein wordt verkregen, dat beter productief kan worden ge maakt. Een 30-tal werkloozen, meest uit Oost- en West-Souburg, vinden hier voor langen tijd werk. ARNEMUIDEN. Zondagavond kwam een 6-jarig jongentje zoodan g in het gedr.ang dat het knaapje zijn linkerpols bjeek gebroken te hebben. De pols werd Maandagmorgen in het ziekenhuis te Middelburg gezet. De politie is van een en ander in kennis gesteld. VEERE. De speldjesdag ten bate van Zonnegloren heeft alhier ruim f 11 op gebracht, terwijl een honderdtal speld jes werd verkocht. Het orgelfonds ten bate van de Ned. 'Herv, gemeente alhier heeft voor de maand October ruim f 13 ontvangen, hetgeen iets beneden de ra ming is. IERSEKE, Zaterdagnacht hebben eenige vandalen de loods van den heer P. Nolet radicaal afgebroken en ver woest. Een deel van het houtwerk heb ben zij n de Schelde geworpen. Een paar zeelaarzen dfe in de loods waren, hebben ze in stukken gesneden. De politie onderzoekt de zaak. Zaterdagmiddag had een kleine jongen van den heer C. de K. de on- voorzichtighe d om van een peewagen te springen. Een der wielen ging over zijn beenen. Ernstig gewond werd de knaap per auto naar den dokter ver voerd. Zondagmiddag waren eenige jon gelui aan het wandelen met een Du t- schen herder welke zij ophitsten tegen een kat. Hel beest vluchtte de slikken van de Schelde op, achtervolgd door den hond, die er ruim een uur mee be zig was. Teneinde raad ging een moe dige vrouw uit _het naburige „Polen" met een paar laarzen aan de poes red den. De politie maakte tegen den op hitser van den hond proces-verb.aal op. KLOETINGE. Donderdag a.s. des avonds 6 uur vergadert de Raad. Op de agenda komt o.a. voor een voorstel van B. en W. mede te werken aan den steun aan de kleine boeren gedurende het tijdvak van 1 Dec. 1937 tot 1 April 1938, zulks in verband met het feit dat de fi- nancieele gevolgen nog niet zijn te over zien nu reeds 24 kleine boeren zich heb ben opgegeven. B. en W, stellen verder voor den heer K. H. Wouda voor het jaar 1938 weder tot schoolarts te benoemen; en de in structie voor den gemeentegeneesheer in verband met de uitbreiding welke Ged. Staten noodig oordeelen overeenkom stig deze wenschen opnieuw vast te stellen. Tenslotte vermeld de agenda 'n voorloopige bespreking van een uitbrei dingsplan. KRUININGEN. Maandagmorgen had een aanrijding plaats onder aan den Zanddijk tusschen een ,auto uit Middel burg, bestuurd door den heer R. en één uit Bergen op Zoom, bestuurd door den heer B. Met een paar gedeukte spatborden liep het geval af. De gemeente-politie heeft proces verbaal opgemaakt, WEMELDINGE. De landbouwer v, d. G. alhier, heeft aangifte gedaan van het voorkomen van mond- en klauw zeer onder zijn vee. Dit is het eerste geval in deze gemeente. De collecte ten bate van het „Do- rus Rijkers fonds", heeft f 14 opge bracht. De stoomtramlijn Vlissingen Koudekerke is voor afbraak verkocht. Daar gaat weer zoo'n stukje verleden, Zoo'n brokje verkeersromantiek. Daar is weer een stoomtram [verdrongen, Verjaagd door moderne techniek. De stoomtram gaat zachtjesaan sterven, Trouw heeft z'aan haar plichten [void,aan. Maar toch bij dit afscheid voor eeuw g Laat niemand een enkele traan. Eens werd ze geëerd en geprezen, 't Was feest in het land, toen ze kwam. Men haalde haar in met fanfares, Men juichte: Daar komt ze, de tram! Ze kon zoo gemoedelijk bellen, Zacht schommelend ging ze haar gang. Haar fluit klonk vér over de landen. De rit was nog n emand te lang. Het was zoo gezellig daarbinnen In 'n stampvolle stoomtramcoupé. We rookten en praatten en.... sliepen En schommelden s.hommelend mee. En hebt U die stoom ooit geroken? Zoo n vleugje maar, is dat niet fijn? Dat ruikt naar vacant e, naar zomer. Dat kan een herinnering zijn! Eens zal er geen stoomtram meer [wezen We eischen nu snellere vaart. Maar toch gaat dit zakelijk afscheid Met 'n klein tikje weemoed gepaard. Lange Jan. Ongetwijfeld bespaart Uw wasmachine U heel wat tijd en moeite. Maar een werkelijk volmaakt resultaat bereikt U, wanneer U de „overvette" Rinso In de wasmachine gebruikt. Rinso werkt veel vlugger en zuiniger dan gewone zeep poeders en maakt Uw wasgoed veel witter. Aanmaken is met Rinso niet meer i nodig en door de speciale efgen- schappen, die gewone zeeppoe ders niet bezitten, kan het volmaakt reinigende Rlnso sop zelfs meerdere malen achter een worden gebruikt. Rlnso wasdag is de ideale wasdag. flngez. Med.) met lezen op, als om over de inlichtingen na te denken. „Ik hoop, dat het zoo goed is zei Guy met goed geveinsde angst. „Het is heel goed. U begint uitstekend. Ik heb een andere lijst met vragen bij me". „En de vijfhonderd pond?" viel Gay hem kortaf in de rede „Het is heel goed om op geld gesteld te zijn, maar alles op zijn tijd, vriend. Kijk deze vragen maar eerst door, ter wijl ik de banknoten uittel". Guy gehoorzaamde machinaal en zijn belangstelling werd direct opgewekt. Deze keer was de baron brutaler gewor den. „Sommige van deze vragen zullen moeilijk te beantwoorden zijn", zei Guy langzaam. „Maar kunnen de inlichtingen verkre gen worden?" „Ja, In een paar dagen. Maar kan ik zulke informaties wel geven? Ik zie niet in wat het voor nut kan hebben voor Chili om aan een Europeesche mogend heid te schrijven...." „Dat is mijn zaak", zei de baron stug en kortaf en tikte ongeduldig met zijn vingers op het stapeltje bankpapier, „Als ik u die inlichtingen gaf, kon dat wel eens verkeerd begrepen worden". „Niemand komt het te weten. Boven dien moet u de risico op u nemen. U wordt er goed voor betaald". „Dat is waar", antwoordde Guy, „maa; het is zeer gewaagd". „Beantwoord me die andere lijst met vragen en u zult nog vijfhonderd pond ontvangen". „Geeft u me de eerste vijfhonderd nu?" „Ja, u heeft het verdiend", antwoord de de baron en toen Guy de minachting in zijn toon hoorde, had hij niet meer zoo'n vreeselijke hekel aan hem. Maar baron Branden ging spoedig met zijn ge wone minzaamheid voort: „Ik kan u maar een paar dagen geven om deze inlichtingen te verkrijgen". „Guy stak de hand uit. „Mag ik het geld nu hebben?" vroeg hij kalm. De banknoten werden hem overhan digd en hij begon ze zorgvuldig na te tellen, terwijl de baron hem sarcastisch' gadesloeg. „U zult zien, dat het in orde is", zei de laatste, Maar Guy ging door met tellen en toen hij klaar was, knikte hij. „In orde", zei hij droogjes. De baron stond op en reikte hem dit maal niet de hand. Op de een of andere wijze waren zijn manieren veranderd. Guy was nu zijn speelgoed, zijn werk tuig geworden en als zoodanig scheen hij hem nu te beschouwen. „Teekent u even dit ontvangbewijs", vroeg hij plotseling. fWordt vervol<«'4>-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5