Gevaarlijk spel. GeeF uzeK pensioen! ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 8 NOVEMBER 1937. No. 263. mum van den DAG. HANDEL EN NIJVERHEID. Oesterverzending. - - -- ÜID0ELBURC. WALCHEREN. LEVENSVERZEkERINq-BANk' RoTTERdAM ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Uit het Engaljch van PAÜtïKEHlCr 31). .Ik geloof, dat ik meer dan genoeg whisky gehad heb, ik ga naar huis". „Het is nog vroeg", protesteerde de baron. „Ik moet morgen een helder hoofd heb- bne. Ik moet geld verdienen". „Misschien heeft u gelijk. Te veel drin- ken is gekkenwerk. Ik zal een taxi laten roepen". „Dank u. U moet niet denken, dat ik dikwijls ben zooals nu, baron. Eerlijk gezegd had ik het g'evoel of ik me van avond eens wat moest laten gaan. U heeft alles zoo gemakkelijk voor me ge maakt, Ik heb nu totaal geen zorgen meer", „Wat zegt u nu aan juffrouw Cameron? Hoe verklaart u haar het bezit van al dat geiü?" 0. dat is gemakkelijk genoeg. Ik zal haar wel wat op de mouw spelden. Ik kan zeggen, dat mijn vader zijn geld te rug heeft gekregen. Ze is erg' goedgeloo- vig en neemt alles aan wat ik zeg". Ie moet me één ding beloven, Hal lam. Als je geweien je morgen plaagt, kom dan dadelijk hier cn dan kunnen we er over praten". Ik denk dat virbonderd pond elke, aanmaning van mijn geweten wel tot De sociale zegeningen van het fascisme. Er is onlangs in het Fransche blad „Le Temps", een artikel verschenen, waarin nogal hoog werd opgegeven van de zege ningen, welke het bestuur van Mussoli ni in Italië zou hebben gebracht. Naar aanleiding daarvan bevatte de „N.R.C." dezer dagen een artikel, dat deze „ze geningen" toetst met den nuchterheids zin van een rustig realiteitsbesef. Van menschen, die een tijd in Italië gewoond hebben (niet van toeristen, die er 14 dagen van de goedkoope lire ge noten hebben die vinden den toestand daar „reusachtig" want de treinen loo- pen op tijd!) fiooren we, aldus dit arti kel, vooral den laatsten tijd, niet zulke enthousiaste verhalen meer over de in stemming van het volk met het regiem wèl, dat het volk nu ook in het open baar begint te mopperen over dat re giem, en te klagen over de oorlogen in Abessynië en Spanje, die zijn geld en zonen op eischen. Technisch mogen deze „oorlogen" knap georganiseerd zijn, voor hen, wier gevoel voor recht, mensche- lijkheid en internationaal fatsoen in den tegenwoordigen chaos nog niet geheel afgestompt is, zijn het toch zeker aller- bedenkelijkste ondernemingen. En het volk ontziet zich niet, de bekende schreeuwend-groote portretten van den Duce van de muren, tot van de kazernes toe, af te scheuren. Een reeks sociale wetten is zeer zeker tot stand gekomen, maar is dat nu zoo'n bijzonderheid in een hedendaagschen Europeeschen staat? En de Italiaansche arbeider moet voor die sociale voorzie ningen van zijn karig loontje wel een on evenredig groot deel afstaan. Dan werd door het Fransche blad weer eens met ophef naar voren gebracht, wat het fascisme in Italië al niet tot stand gebracht heeft op het gebied van ontginning, wegenbouw etc. Echter komt het in veel gevallen hierop neer, dat on der het regiem voortgezet of voltooid wordt, wat reeds daarvóór geprojec teerd of begonnen was. Met het maken van de Aquaduct van Pouilles werd aan gevangen in 1915, de groote hydro-elec- trische werken van Sila werden ontwor pen door Nitti, de spoorweg Napels Rome was klaar op de eind-speech na. De beroemde spoorlijn BolognaFlo rence wordt steeds genoemd als een spe ciale triomf van Mussolini's programma maar hiermede werd een begin ge maakt in 1913! Met de moerassen, die droogggelegd worden, hetzelfde: voor den oorlog wa ren reeds 700.000 ha drooggelegd. In '18'27 werden ontgonnen 527,000 ha onder de regeeringen van Nitti en Gio- litti en nadien nog 568,000 ha onder het fascistisch regiem. Aan wien de eer van het initiatief? Het Fransche blad stelde apodictisch vast: „De resultaten van het fascisme hebben in hooge mate de sociale onte vredenheid onderdrukt. Men moet te kwader trouw zijn, om dat niet te er kennen. Men mag het fascisme geen re actie noemen, het heeft de positie van den werkman verbeterd". En elders: „Bezield door een collectief ideaal heeft' het fascistische regiem den klassenstrijd afgeschaft, en den socialen vrede geves tigd". Tegen dit fraais zijn wel heel ernstige bedenkingen aan te voeren. De sociale vrede is gevestigd, d.w.z. het recht van vereeniging en staking is afgeschaft. El ke poging tot staking wordt met geweld in de kiem gesmoord. En de loonen der arbeiders? Het Bul letin Mensuel de Statistique, Genève, Febr. '33 zegt op pag. 74, dat van '23 tot '32 de kosten van levensonderhoud in Italië met 5 pet. gedaald waren, maar de loonen met 40 tot 50 pet. Het Internationale Arbeidsbureau van den Volkenbond geeft het volgende rap port over loonen, in Juli 1930; in ver- houdingscijfers uitgedrukt: Ver. Staten 190 Polen 61 Canada 155 Oostenrijk48 Engeland 100 Joegoslavië 45 Nederland 82 Spanje 40 Duitschland 73 Italië39 Officieele fascistische mededeelingen geven aan, dat het gemiddelde loon in '28 was 2 lire per uur. In '33 was het gezakt tot 1% lire. De Italiaansche werkman is de slechtst betaalde in Eu ropa. De huishuur is 4 maal zoo hoog als vóór den oorlog. Een opperman verdient 12)4 ets. per uur. De goedkoopste sigaretten kosten 40 ets. de 20 stuks. Een opperman moet dus 3 uur tot een halven dag werken voor een pakje sigaretten. Dan moet de arbeider van zijn armoe dig loontje nog afstaan voor belasting, voor werkloosheidsverzekering, ziekte verzekering, vacantiekoloniën, winter hulp, fascistisch secretariaat, fascistisch fonds. Voor verplichte bijdragen betaalt een lid van de Amerikaansche vakver- eeniging per jaar van zijn flink inkomen ongeveer een week-loon; de Italiaansche arbeider is gedwongen, voor de corpo raties etc. ongeveer het loon van een maand bij te dragen van zijn schamele verdiensten. Tenslotte nog eenige cijfers, welke in het laatstverschenen Statistisch Bulletin van het Fascisme zijn opgenomen, aan gaande de gemiddelde loonen in een aan tal voorname bedrijven. (Deze cijfers hebben betrekking op de maand Juni van dit jaar). .maandloon weekloon Landbouw in lires in guldens 217 5.— Bouwvakken 340 8.— Machine-vak 496 11.50 Andere metaalb. 531 12.30 Katoenwevers 258 6.— Wolwevers 300 7.— Zijdewevers 132 3.05 Gemiddeld 360 8.40 omstandigheid, dat een arbeider in Ita lië goedkooper kan leven dan in noor delijker landen, zijn dit toch bedragen, welke over de „zegeningen" van het fas cisme heel veel te denken geven. Wie kan er zich nog over verbazen, dat por tretten van den heer Mussolini van de muren worden gescheurd? Men schrijft ons uit Ierseke: De oesterverzending bedroeg in de maand October 1937: Nederland 250.001 België 533.703 Duitschland 189.697 Engeland 567.950 Frankrijk 1.090 Andere landen 86.475 Totaal 1.594.907 October 1936 851.954 De stijging is het gevolg van de Fran sche oesters in 1936 en 1937 door regee ring en particulieren uitgezaaid. Het is wel opmerkelijk dat de in 1936 uitge zaaide Fransche oesters beter van kwa liteit en groei waren dan die van dit jaar. Waaraan dit te wijten is? Men weet het niet. Op onderscheidene perceelen bleek de kwaliteit van de Zeeuwsche oesters beter dan van de Fransche. Dan is het nog opmerkelijk dat de kleine door de regeering aan alle, oesterkweekers ver strekte Fransche oesters zoo hard ge groeid zijn. Het waren meest oestertjes van pl.m. 20 kg de 1000 en nu zijn deze goed gegroeid op de Ierseksche Bank, ze wegen menigmaal ongeveer 50 kg per 1000 door elkander. De kwaliteit is goed en de oesters worden veel gevraagd; er heerscht een levendige handel in. Vooral de kleinere kweekers verkoopen druk. z wijgen zal brengen", antwoordde Guy en lachte luidkeels. De baron was schijnbaar zeer voldaan. Hij bood ben: een sigaar aan en stond te kijken, hoc Guy die met onvaste hand aai stak. „Zal ik bij u koman, als ik de vragen he; ntwoord heb?" vroeg Hallam naar de deur gaande. „Neen, Ik kom wel in de Ryderstraat. Maak dat je tusschen vijf en zes thuis bent. Goeden nacht", Guy zwaaide door de vesibule en bleef aan de deur staan tot de auto kwam; toen keerde hij zich om en wuifde met de hand naar den baron. Pas bij den hoek verliet de glimlach Guy's gezicht. Zijn üppen waren vast opeen g'eklemd, toen hij dacht over alles wat er tusschen hem en zijn gastheer was verhandeld. ,,'t Is hoog spel maar toch schaam ik me", mompelde hij en met een uitroep van afkeer wierp hij de sigaar uit het raampje. HOOFDSTUK XVII. Om elf uur den volgenden morgen was Hallam, op de admiraliteit en zal hij ad miraal Langton te praten. „Ik heb een ontwerp van mijn ant woorden gemaakt. Wilt u het even door zien?" Een spotlach kwam op het gezicht van den admiraal, terwijl hij las. „Heel goed", zei hij voldaan. „Je hebt er juist genoeg waarheid in gezet om zijn argwaan niet op te wekken. Ik feliciteer je". iste Winter-uitvoering van „Crescendo". Zaterdagavond gaf de muziekvereeni- ging „Crescendo" in de goed bezette zaal van „St. Joris" haar eerste winter- uitvoering in het seizoen. Na een wel komstwoord van den voorzitter, de heer W. F. W i 11 e m s, voerde het korps on der leiding van den directeur, den heer P, C. J. de Graaf, en wederom met en kele nieuwe leden versterkt, een pro gramma van goed gekozen muziek uit. Dat de directeur wat aandurft, bleek wel in het bijzonder bij „Faust", mosa- ique sur l'opera de Gounod, Met „Flight to India", een nieuwe marche, een prijs die gewonnen werd op het laatste concours, zoowel als met de overige nummers behaalden èn directeur èn korps veel succes en een en ander gaf blijk van flinke studie. Na de pauze heeft de afdeeling too- neel onder leiding van den heer P. C. Buijs, getoond wat zij op dit gebied kan presteeren, o.a. door de opvoering van de klucht in één bedrijf „De Majoor", die goed en vlot vertolkt werd. Mej. KieboomJoosse oogstte ook nu weer veel bijval met haar cabaretliedjes, waarvan vooral dient genoemd te wor den „Vadertjelief zweeft langs den he mel", een parodie op het vliegwezen. Met het komisch duet „Algemeene Dienstplicht" werd dit gedeelte van het programma besloten en de vertolkers hiervan hadden een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. Het was zeker wel iets bijzonders dat het nu volgende bal, geopend werd met een polonaise, begeleid door het gehee- le muziekkorps. Voorts zorgden de „Moonlight Boys" onder leiding van den heer Frans Willems voor goede dans muziek en bleef men nog langen tijd ge zellig bijeen. B.V.L, In de stampvolle bovenzaal van het Chr. tehuis voor militairen had onder leiding van den voorzitter der plaatse lijke commissie van den B.V.L., mr. J. W. Goedbloed de prijsuitreiking plaats van den laatsten schietwedstrijd. De medaille, geschonken door den Commis saris der Koningin werd uitgereikt aan den heer J. Ton, voor de meeste rozen. De medaille van den burgemeester viel ten deel aan J. de Boer; de medaille van den garnizoenscommandant aan W. van den Berg; de medaille van den voorzit ter der plaatselijke commissie aan A. Kögeler. De uitslag voor de overige prij zen was als volgt: A. Kögeler le pr. met 47 pnt„ C. H. Polderman 2e pr. m. 45 p„ dr. C. F. Frumau 3e pr, m. 44 p., W. v. d. Berg 4e pr. m. 44 p., A. van Westree- nen 5e pr. 43 p., J. Geers 6e pr. met 43 p., H. de Korte 7e pr. m. 43 p., P. M. Wolters 8e pr. met 43 p„ C. de Jonge 9e pr. met 43 p., I. Boone 10e pr. met 42 p., H. Lorier lie pr., met 42 p. De andere 32 schutters haalden allen een aardigen prijs. Nadat nog door de heeren Bastiaanse en Van de Linde een aardige voordracht was ten beste gegeven, werd deze mooie vergadering gesloten met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus. DOMBURG, Zondagavond op 't strand. Het is hoog water en het begint reeds te schemeren. Heelemaal op 't eind van een golfbreker, een 60 m de zee in, zit een rij meeuwen. Plotseling vliegen z'e on der luid gekrijsch op, groote kringen be schrijvende boven het paalhoofd. Wat is er gebeurd? Een meeuw is met haar poot klem geraakt tusschen twee palen en hangt luid schreeuwende juist boven het water, en slaat als een razende met haar vleugels. Doch haar makkers kunnen haar niet helpen, ze „Denkt u dat hij tevreden zal zijn?" vroeg Guy twijfelend. „Al uw inlichtingen zijn heel aanne melijk voor iemand, die het niet weet. Maar het hangt er heelemaal van af of U hem gisteravond overtuigd hebt. Geef mé eens een verslag van alles wat er ge beurd is". Guy deed dat langzaam en zorgvuldig en het duurde vrij lang voor hij klaar was. „Kreeg u den indruk, dat hij u wilde haasten met uw werk? Denk goed na voor u antwoordt „Ja. Hij wou dat ik zoo lang mogelijk verlof zou vragen, en zei dat hij van plan was me hard te laten werken. Ik kreeg den indruk dat mijn werk niet lang zal duren", „Misschien heeft u _gelijk. Heeft u eenig idee, wie uw werkelijke chef is „Duitschland", antwoordde G.iy on middellijk. „De baron is een van hun beste agen ten. Misschien kunt u wel te weten ko men wie voor hem werken. Dan zult u misschien meteen ontdekken, wie dat draadlooze rapport heeft weggenomen. Hoe staat u met juffrouw Glyn?" „We zijn vrienden", zei Guy en even steeg een licht rood naar zijn wangen. „Maak g'ebruik van die vriendschap". ,Jk kan een vrouw niet bespionnee- 11 ren „Wees niet dwaas. Er is geen kwestie van bespionneeern. Ik geloof dat Zij meer van den baron weet dan iemand anders. Tracht uit te vinden wie zijn vrienden Voor periodieke uitkeringen na Uw 60e jaar heeft de Nationale zeer aan trekkelijke vormen van verzekering. Vraagt inlichtingen (Ingez. Med.) trekken tenslotte af en laten de arme vogel aan haar lot over. Wandelaars zien de marteling en probeeren over het paal hoofd de meeuw te bereikten, doch de groote afstand, de diepe zee en de glib berige palen met hun groote onderlinge openingen van soms één meter, beletten hun bij het arme dier te komen. Het lot van de meeuw schijnt beslist; doch van het hooge duin komt een jongen afgerend: Jan van Keulen. Hij wipt op de palen, loopt onverschrokken verder, springt over de gaten en bereikt zoo de meeuw. Hierna bevrijdt hij haar uit haar benarde positie. Dan aanvaardt hij den terugtocht langs de groene koppen der palen en loopt snel naar huis om andere kleeren aan te trekken. Dit is de tweede maal dat we van iets dergelijks getuige waren. Bravo. OOSTKAPELLE. Gevonden voorwer pen: portemonnaie met inhoud, G. An- not, Dorpstraat A 114, rijwielbe.asting- merk, J. de Lange, Brouwerijweg A 113, bril, P. den Hollander, Duinweg A 49, rijwielbelastingmerk, J. Hoefkens, Duin weg A 54a, dubbele rijwieltasch, M. Reinhoudt, Dorpstraat A 23, portemon naie, J. Geldof, Domburgsche weg A 217 OVEZAND. Vrijdag vergaderde de Raad voltallig. In verband met de wijzi ging van de Lager Onderwijswet 1920, werden de vergoedingen voor de bijzon dere scholen voor het jaar 1938 als volgt vastgesteld: voor de R. K. school op 9 per leerling en voor de Chr. school op 7 per leerling. In de instructie van den gemeente-geneesheer werden eenige wijzigingen aangebracht. De gemeente- begrooting voor 1938 werd vastgesteld voor wat den gewonen dienst betreft op 38.511 in ontvang en uitgaaf en voor den kapitaaldienst op 3.741 in ont vang en uitgaaf. OVEZAND. Door het schichtig wor den van een zich in den hoefstal bevin dend paard, werden den landbouwer Rijk een drietal vingers geblesseerd; één vinger is geheel uitgerukt, Overbrenging naar het ziekenhuis was noodzakelijk, waar waarschijnlijk nog een vinger zou moeten worden geamputeerd. AARDENBURG. Zaterdagmiddag had onder groote belangstelling de begrafe nis plaats van wijlen den heer J. van de Plassche op de algemeene begraafplaats alhier. De overledene, die op 18 Mei jl. zijn 90sten verjaardag gevierd had, werd onder het spelen van treurmuziek ten grave gedragen. Ds. Van Dalfsen sprak aan de groeve een woord van afscheid. De heer Haverland, voorzitter van de Kon. Aardenburgsche Fanfaren, die daarop het woord nam, wees erop dat Van de Plassche een der oprichters van de muziekvereeniging is geweest in 1869, en dat hij tot zijn laatste levens jaren met hart en ziel met het muziek gezelschap had meegeleefd. Na een vaandelgroet en het spelen van een treurmarsch dankte een familielid de sprekers en de muziekvereeniging voor de laatste eer van den overledene be wezen. zijn en vooral of hij zeeofficieren kent". „Maar mijnheer, u denkt toch niet.." „Mijn ervaringen hebben me geleerd, alles en iedereen te wantrouwen. Nog maals, er is haast bij. Ik kan u drie we ken geven om den bron en zijn handlan gers in handen te krijgen. Als u er in dien tijd niet in, slaagt, zult u misschien alle kans om uw onschuld te bewijzen verliezen. Vergeet niet, dat u vrijheid heeft om ten alle tijde gebruik te maken van Sylvester, Ik heb hem dat ook ge zegd. Nog iets ik zie, dat u het werk me: tegenzin doet. Als het u le machtig wordt, bedenk dan dat u het voor het vaderland doet. U kunt nu groote^ dien sten bewijzen dan door „draallooze ont dekkingen te doen. Het is noodzakelijk dat wij den baron te pakken krijgen", eindigde de admiraal zeer ernstig. „Wilt u den brief, dier, de baron mij gegeven heeft, in bewaring nemen? De brief bevestigt eigenlijk nog de beschul diging die tegen mij is uitgebracht. Het schijnt wel of de dingen er leelijker uit zien, hoe meer succes ik heb". „Daar behoeft u zich niets van aan te trekken. Als de baron niet tevreden over u is, kon het wel eens noodig worden hem te overtuigen. Daarom moet u op alles voorbereid zijn. Dat is alles, geloof ik", zei de admiraal bij wijze van ah scheid. Hallam keerde naar Ryderstraat terug en telefoneerde naar Valda. Toen hij zijn zwarte pak aan en was een half RAAD VAN OOSTBURG. Begrooting vastgesteld. OOSTBURG. Vrijdag vergaderde de Raad onder 'voorzitterschap van burge meester P. Erasmus. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het bureau De Ranitz uit Den Haag inzake het bouwplan. Daaruit bleek, dat de onkosten bedragen 900 voor salaris benevens kosten voor reis- en verblijfkosten en het in kaart bren gen. De V o o r z. zeide dat er wel niet veel aan te verdienen zou zijn, want het boekje dat er bijgevoegd was, geeft van een en ander opheldering. De heeren R i s s e e u w en v, d. Hemel waren van hetzelfde oordeel, Verder was er een schrijven van de Kath. Schoolcommissie inzake den toe stand van het speelplein enz. van de Kath. school. De V o o r z. zeide nader onderzoek toe. Tenslotte was er een dankbetuiging van den hr. Sterrenburg inzake de geschonken gratificatie mits gaders het verzoek om hem weer terug te brengen op het oude salaris. Aange zien dit het gasbedrijf aangaat en de hr. Philips wenschte, dat het verzoek van Sterrenburg direct in behandeling zou komen werd overgegaan tot een zit ting met gesloten deuren, om daarin de begrooting tegelijkertijd met dit ver zoek te behandelen. Na heropening deel de de V o o r z. mede, dat op het ver zoek van Sterrenburg afwijzend was be schikt. Begrooting 1938. Hierop volgde artikelsgewijze behan deling der gemeente-begrooting. B. en W. deden het voorstel om een 2en bezol digden ambtenaar ter secretarie aan te stellen. Dit kon geen genade vinden, het voorstel sneuvelde met 4 tegen 3 stem men. Evenals een voorstel-De Bruijne om een gratificatie van 100 toe te ken nen aan Woittiez, dit met 5 tegfen 2 stem men. Bij art. 99 vroeg de hr. v. d. H e- m e 1 of er in enkele straten geen ee?' richtingsverkeer kan komen. Een en an der vond bestrijding bij den V o o r z. De toestand zal blijven wat hij is. Van het Wit Gele Kruis (kath.) was een verzoek om op denzelfden voet als het Groene Kruis te worden behandeld. Aldus be sloten. Art. 141 gaf eenige opmerking inzake A. v. Dale: terugbetaling van de verzekering V. O. V. en het regelen zij ner werkzaamheden over te laten aan B. en W. Art. 173 bracht een punt van wrij ving tusschen de heeren Risseeuw en v. d. He m e I en den V o o r z. De hr. P h i 1 i p s verlangde volledig over zicht en geen muggenzifterij. Ten slotte werd deze zaak aan B. en W. overge laten. De heer Philips diende een voor stel in om inzake steunverleening te 'komen tot een vasten norm op den grondslag van de rijksregeling en deze steunregeling te doen ingaan met 1938 Willen wij, aldus zeide spr. ontloopt dat in 't vervolg misbruik gemaakt wordt, dan moet er een vaste normVo- men. De hr. v. d. Hemel viel den hr. Philips bij. De V o o r z. vond, dat alles tot dusver nog al goed gegaan was. Het voorstel Philips werd met 5 tegen 2 stem men verworpen. Het aantal opcenten op uur later bij haar. De begrafenis was uiterst eenvoudig en op het laatste oogen* blik kwam baron Branden. Na de ter aardebestelling kwam hij even naar hen toe om eenig'e woorden van deelneming tot Valda te richten en ging daarna spoe dig weg. „Ik heb een kleine gemeubelde etage gehuurd in de Cavendishstraat 2", zei Valda tegen Guy, toen ze naar het zie kenhuis terugkeerden. „Ik betrek hel dadelijk. Zou je me vanavond niet kun nen komen gezelschap houden? Ik zal me zoo eenzaam voelen". „Ik zou dat met plezier willen doen maar Stella....?" „Ik geloof, dat ze vanmiddag naar Weyport teruggaan". Guy ging, nadat hij Valda weggebracn- had, naar Ryderstraat. Daar wachtte sit George met het grootste ongeduld op „lk zit hier al een paar uur. Wat heb je uitgevoerd?" Op het gelaat van den ouden heer was ontstemming te lezen, toén hij hoor de dat Guy de begrafenis van Valaa s moeder had bijgewoond. ,,'Ik vind het nu den tijd niet om zof achter die jonge vrouw aan te loopc zei hij nijdig, maar hij kalmeerde aar» merkelijk, toen Guy hem vertelde v zijn succes met den baron. (Wordt vervo lgdl'

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6