BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Bij Pijnen RECHTSZAKEN. 'Slik 'n„ Tïïijnkvuüjë Rotterdam,November 1937 Amice Je vraagt my, wat de doctor heeft gezegd. Hy vond myn jongen er slap jes uitzien en raadde my aan, hem dezen winter Draisma van Valkenburg*s levertraan te geven, die door kwaliteit en smaak gemakkelyk in te nemen is.- Wy hebben in die goede raad alle vertrou wen. - Het beste en tot ziens, SëHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSOH-VLAANDEREN W.fr. BELG1E Een Kabinet-Spaak op komst. DUITSCHLAND. RUSLAND. Twintig jaar 'Sovjet-Unie. Z. AMERIKA. Een bloedbad op Haïti. BEURS VAN AMSTERDAM. MIJNHARDTJES" (Ingez. Med.) De Spaansche burgeroorlog. DE GEDUPEERDE MOSSELKWEEKERS. Een adres aan de leden der Tweede Kamer. BRUINISSE. Zaterdagavond verga derden in Het Veerhuis alhier een aan tal mosselkweekers. De heer G. A. Ju- melet nam de leiding der vergadering op zich. Hij deelde mede dat een aantal ge dupeerde mosselkweekers eenige maan den geleden, buiten het verband van elke vereèniging om, te Bergen op Zoom een onderhoud hadden gehad met het lid der Tweede Kamer, den heer W. Drop. De heer Drop had zich bereid verklaard hun belangen te behartigen en hun aan geraden een adres te zenden aan alle leden der Tweede Kamer. Dit adres was thans gereed gekomen en moest nu door belanghebbenden geteekend worden, vandaar deze vergadering. Spreker las daarop het adres voor. Hierin wordt er op gewezen, dat door centralisatie van den verkoop, alle ver koop buiten het C. V. K. om onmogelijk is, dat de centralisatie van den verkoop nuttig en noodig is geweest en zeër gun stig heeft gewerkt wat den verkoop prijs van het product betreft. De verde re maatregelen van het C. V. K. ter be vordering van den verkoop zijn echter te algemeen, waardoor te weinig reke ning wordt gehouden met de belangen van den kleinen kweeker. Groote en kleine kweekers worden volstrekt gelijk behandeld waardoor de belangen der kleine kweekers te veel in het gedrang komen. Aangedrongen wordt die maatregelen te neinen, waardoor de kleine kweekers in staat worden gesteld hun bedrijf in stand te houden en hun brood te verdie nen. Uit de discussies bleek, dat men het wenschelijk achtte aan den heer Drop nog nader toe te lichten welke maatregelen men precies wenschelijk achtte. Naar voren werd onder meer ge bracht dat het noodig is, dat het percen tage dat ieder van het voor hem vast gestelde basis leveringscijfer mag leve ren en regressief zou zijn, waardoor een groote kweeker bijv. 60 pet. mag leveren en een kleine kweeker 90 of 100 pet. en niet zooals nu waarbij het te leveren percentage voor ieder gelijk is. De heeren G. A. Jumelet en Jan Otte werden aangewezen om het adres, nadat alle belanghebbenden het hebben getee kend, aan den heer Drop ter hand te stellen en een en ander nog nader mon deling toe te lichten. BOTSING TÜSSCHEN AUTO EN TRAM. OOSTBURG. Vrijdagmiddag kwam uit de richting Schoondijke een personen auto gereden, waaraan een aanhangwa gen was verbonden, van den heer D'hoo- re, hengstenhouder te Sluis. In de Brou werijstraat kwam juist een geladen bie tentram van den anderen kant. Doordat de chauffeur niet goed met zijn voertui gen achteruit kon, kwam de aanhangwa gen, waarin zich een levende hengst be vond, dwars voor de locomotief te staan, met het gevolg, dat een botsing ontstond De chauffeur en de hengst bleven won der boven wonder ongedeerd. Met scha de aan de auto, liep het incident af. VIER BANKBILJETTEN VAN f 100 VERLOREN. Oneerlijke vinder en heler ge arresteerd. SCHOONDIJKE. Een inwoonster van Schoondijke had het ongeluk verleden week vier bankbiljetten van f 100 te ver liezen. De gemeente-politie stelde een onderzoek in hetgeen aanvankelijk geen resultaat opleverde. Eenige dagen na dien vernam zij evenwel bij geruchte dat in een café de keurder K. z'ch er over zou hebben uitgelaten, het geld te hebben gevonden en dit ter hand te hebben gesteld aan een hem bevriend ingezetene, die hem zoo nu en dan van dat geld wat toestopte. Onmiddellijk daarop heeft men K. aangehouden en aan een verhoor onderworpen. Aanvan kelijk ontkende hij het geld gevonden te hebben doch ten laatste gaf hij toe inderdaad het geld te hebben gevonden en het aanzekeren De J. te hebben gegeven omdat hij er vanaf wilde we zen, en dat de nieuwe bezitter hem zo" nu en dan eenig geld toestopte. K. werd daarop aangehouden en aan de justitie te Middelburg overgegeven. EERSTE VERJAARDAG VAN DE VERDEDIGING VAN MADRID. De heer Spaak, minister van buiten- landsche zaken in het afgetreden kabi net, schijnt er in te zullen slagen een Te Madrid zijn gisteren verscheidene nieuwe regeering te vormen op den betoogingen g'ehouden ter gelegenheid grondslag der „nationale" vereeniging van den eersten verjaardag van de ver dediging van Madrid tegen de aanval len der opstandelingen. Volgens mededeelingen van de zijde der rechtschen is het echter in Madrid erg onrustig. Miliciens die naar de ge lederen van Franco overloopen verkla ren, dat zich voortdurend zeer ernstige onlusten in de hoofdstad afspelen, en dat het hoofdcommando herhaaldelijk een beroep heeft moeten doen op de inter nationale brigades, teneinde de pogingen tot een opstand in den kiem te smoren.' Opmarsch der rechtschen in Aragon. Het rechtsche hoofdkwartier te Sala manca deelde heden mede, dat aan het front van Aragon de opstandelingen over een diepte van ruim een kilometer zijn opg'erukt. Verscheidene vooruitgescho ven stellingen van de regeeringstroepen werden genomen. De strijd in het Verre Oosten. TSJANG KAI-SJEK IS NOG VOL i VERTROUWEN. Maarschalk Tsjang Kai-sjek de „dic tator" van China heeft Zondag in een interview medegedeeld, dat China geen voorstander is van directe onderhande lingen met Japan voor de regeling van het conflict in het Verre Oosten. De Chineesche veldheer gaf uitdruk king aan zijn optimisme over den mili tairen toestand en bevestigde, dat China vastbesloten is den tegenwoordigen strijd voort te zetten. Hij verklaarde: „Ik ben er van overtuigd, dat China ten slotte de overwinning zal behalen". Toen hem gevraagd werd naar de sinds den aanvang der conferentie te Brussel in omloop zijnde geruchten, dat buiten de conferentie om bemiddelings- pog.ngen zouden worden aangewend, (o.a. door Hitier) zeide Tsjang Kai-sjek. dat dez'e geruchten volkomen ongegrond zijn. Sjanghai steeds meer in het nauw. Uit Sjanghai werd hedenmiddag ge meld: Door helderen zonneschijn begun stigd, dringt de Japansche voorhoede steeds meer uit het Noorden op, ondanks den heldhaftigen tegenstand der Chinee- zen. De Japanneezen hebben een voor uitgeschoven positie ingenomen ten Zui den van de Soetsjau-kreek, ongeveer vijf mijl verwijderd van den westelijken Chi- neeschen verdedigingssector, terwijl ze voorts de spoorlijn SjanghaiHangtsjau ten westen van Soegkiang hebben afge sneden. Het is thans uiterst gevaarlijk reizen tusschen Sjanghai en Nanking. Een correspondent van Reuter heeft met behulp van een verrekijker uit den Britschen militairen post in Jessfield- park de felle gevechten kunnen waarne men. Hij zag hoe de Chineesche infante rie bestookt werd door een verwoed ar tillerievuur. Soms trokken de Chineezen over een korten afstand terug, om weer naar de oorspronkelijke stellingen terug te keeren, wanneer het spervuur even ophield. DE NEGENMOGENDHEDEN- CONFERENTIE. Japan tot besprekingen uitge- noodigd. Zaterdag is nog betrekkelijk snel overeenstemming bereikt inzake den tekst van de ontwerpnota welke door de negenmogendhedenconferentie aan de Japansche regeering zal worden ge richt. De Italiaansche delegatie liet geen bezwaren meer gelden, terwijl eenige amendementen werden goedgekeurd. In de nota wordt betreurd, dat Japan niet ter conferentie aanwezig is en de vertegenwoordigers der Staten, die te Brussel bijeen zijn gekomen stellen de vraag of de Japansche regeering bereid is, een of meer vertegenwoordigers af te vaardigen, teneinde van gedachten te wisselen met de vertegenwoordigers van een beperkt aantal mogendheden, die tot dit doel zullen worden aangewezen. Zulk een gedachtenwisseling zou plaats vinden binnen het kader van het ne- genmogendhedenv>erdrag en overeen komstig deszelfs bepalingen. Het doel ervan zou zijn, meer licht te werpen op verschillende punten en de regeling van het conflict te vergemakkelijken. De nota is Zondag aan de Japansche regeering overhandigd. Volgens den woordvoerder van het dep. van buiten- landsche zaken te Tokio ziet men al daar geen reden, waarom de Japansche regeering haar opvatting (niet-deelne- men) zou wijzigen. Voorts liet men doorschemeren, dat Japan bezwaren heeft tegen de aanwezigheid van Sovjet- Rusland op de conferentie te Brussel Men vermoedt dan ook, dat Japan de uitnoodiging van de hand zal wijzen van socialisten, liberalen en katholie- Ken. Tegen Spaak, hoewel socialist, heb ben de liberalen geen bezwaar als mi nister-president. Zooals men weet, had den ze dat wel tegen den eersten socia- listischen formateur De Man. Deze was hun teveel Vlaming. Het kabinet-Spaad zal zes socialis ten, zes katholieken, drie liberalen en een partijlooze tellen. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN LIJKWAGEN. Een dramatische begrafenis. In de Poermarynstraat te Gent kwam een electrische tram in botsing met een lijkwagen, welke naar de begraafplaats reed. De lijkwagen werd een tiental me ters ver meegesleurd en geheel vernield evenals de lijkkist. Het lijk werd even eens zwaar beschadigd. Drie personen uit den begrafenisstoet liepen ernstige verwondingen op. Een groote oploop j was intusschen ontstaan, waarbij de po- i litie streng moest optreden. Onmiddel lijk werd van gemeentewege een nieuwe lijkkist beschikbaar gesteld, waarna de begrafenisstoet verder trok. Het tram verkeer was door deze scène ruim twee uur geheel gestremd. Van hun nationaliteit vervallen verklaarde Duitschers kunnen niet meer erven. Zondag is een wet uitgevaardigd vol gens welke personen, die van de Duit- sche nationaliteit vervallen zijn ver klaard, niet meer van Duitschers kun nen erven of schenkingen kunnen ont vangen. Dit strekt zich eveneens uit tot hun echtgenooten en kinderen. Op over treding van deze wet staat een gevange nisstraf van twee jaar. Verder worden Duitschers gerechtigd hun erfgenamen, welke in het huwelijk zijn getreden met een niet-Ariër, geheel te onterven. WEDEROM VOORAANSTAANDE PROTESTANTEN GEARRESTEERD. Het aantal protestantsche predikanten en leden der evangelische kerkelijke op positie, dat zich in arrest bevindt, is ge stegen van 85 tot 95, Het aantal predikanten, dat is afgezet bedraagt thans 37; 31 predikanten mo gen nog steeds geen predicatie houden, terwijl 26 uit hun parochies zijn verban nen. Van deze 95 gearresteerde kerke lijke dienaren en autoriteiten zijn 45 af komstig uit Oost Pruisen. Het roode lsger is onoverwin nelijk." Gisteren heeft het Russische volk het 20-jarig bestaap der Sovjet-Unie gevierd. Te Moskou was de hoofdscho tel v,an het feest een groote militaire parade. Buitenlandsche waarnemers kregen den indruk, dat deze parade vooral .moest aantoonen, dat het röode leger door de ontezettende terreur van het laatste jaaj (al de terechtstell ngen) niet geleden zou hebben, Groote hoe veelheden tanks en pantserwagens na men aan de parade deel, terwijl in de lucht eenige honderden bommenwer pers en jachtvliegtuigen demonstraties gaven. De „Izwestija" schrijft in verband met het 20-jarig jubileum, dat de be volk ng van de Sovjet-Unie meester is over een zesde gedeelte van den aard bol. Het roode leger is onoverwinne lijk, Iedere vijand van het socialisme, die de grenzen tusschen oude en nieu we wereld tracht te overschrijden, zal vernietigd worden! Het volk der Unie wenscht geen oorlog en spreekt zich u t voor vrede in de geheele wereld, doch indien imperialisten en fascisten tot den aanval durven overgaan, zul len zij zich in acht moeten nemen. Duizend planters neergeschoten. Dezer dagen heeft op het eiland Haït:, het op een na grootste der Groo te Antillen (tusschen Noord- en Zuid- Amerika in de Caraïbische gelegen) een bloedbad plaats geh.ad. Het eiland telt 2 onafhankelijke republieken: Haïti en Santo Domingo. Het bloedbad nu heeft plaats gehad op de grens der beide landen. Hoe de vork precies aan den steel zit, schijnt men nog n et te weten. Vast staat echter wel. dat meer dan 1000 Haïtische onderdanen (planters) die op het grondgebied van Santo Do mingo werkten, door grenswachten van Santo Domingo zijn neergeschoten. Meer dan 1000! Uiteraard zou hieruit een oorlog tus schen beide staatjes kunnen ontstaan. Men hoopt echter, dat het incident langs diplomatieken weg bijgelegd kan worden. De régeering van Santo Do mingo heeft reeds een streng onder zoek naar en een bestraffing der moor- dernaars toegezegd In de bekentenjs van K. vond de jus titie ook aanleiding De J. te doen aan houden, d e Zaterdag jl. aan haar werd overgegeven. IJZENDIJKE. Tot rijksambtenaar bij den dienst der directe belastingen alhier is benoemd de heer J. Niehof te Buurse, Overijsel. AFLOOP VERKOOPING. Bij de Donderdag jl. ten overstaan van notaris W. Hamelynck, in het café Van den Dries te Lewedorp gehouden openbare verkooping werd ten verzoe ke van de erven van mej. de wed. E. de Vroe-Bos verkocht: Een woonhuis met erf te Lewedorp, groot 4.55 a aan Eerste no'.eering rs vorige koers(<mj; daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteeiir.g ontvangen. Denemarken Oblig, 1926-5 102102% Amsterdam 1936-3)4 101%101% Zeeuws. Hyp. B-4 101%— Cities Service Cy. P. 1958 5 43%41% A Amsterd. Bank. 150147 A Pref. Jurgens A 133%132% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 480% -471 A De Schelde N.B. 40%40 C Am. Smelt en Ref. 37%33% A Born. Sum. H.M, 181% A Houth. Alberts 97% C Union Pac. Rr. 69%68% C Int. Nickel Cy. 32%—29%-30 Ned. 1000-4 101%—101% O. Indie 37 1000-3 97%—97% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk, 122118 A N.I. Hbk. 1000 135%—132% C Ned. H. M. 1000 158—151% A v. Berkels Pat. 68%67% C Calvé-Delft 77—75. A Philips Gem. B. afg, 312%—304-300 C Unilever 1'45%142-41% C Am, Car en Foundry 16%15%-% C Anaconda Cop. 19%17%-% C Bethlehem St. 36%'32%-% C Kennec Copper 22%20%-% C U. States St. C. 40%—37%-38% C North Am. Cy. 14%12%-12 A Kon. Petr, Mpij. 348340-34 C Contin. Oil Cy. 23%—21% C Phillips Petr. Comp. 31%29% C Shell Union O.C. 1312%-12 C Tide Water Ass. 0 1 11%41%-% A Ned. Scheepv. U. 118%114-10% A H.V. Amsterdam 423%414-07 A Java Cult. Mij. 144%139 A N.I. Suiker U. 120415 BEURSTHERMOMETER MAANDAG. Suiker Markt Rubb, r Tabak Amerika H.V.A. Wettig. r~ Schepen Philips Unilever Koninlri. ObLMarkf Gedeponc-?- A Deli Batavia 205199%-98 C Deli Mij. 1000 285%—275-76% A Senernbah 2£0%—265 C Baltimore en Ohio 9%9 C Souther® Pac, Cy. 15%41%-% A Southern Rlw, 9%9% A Amst. Rubb. C. 203%—198-93 A Deli-Bat. Rubb. 138—132%-30% A Hess,a Rubber 143%125% A Serbadjadi S.R. 109101-99 WISSELKOERSEN. Heden gister %08'l 08'0£ %H' 9 00 £L %F0'6 •peprnjEZ %6L'l 'AZV 0£ 9V9 S8 ZL %£0'6 'uapapj 3{J0A-M3M jassnug qfr-rog uapuoq Vier inbrekers aangehouden. Reeds gedurende eenige jaren zijn te Enschede vele inbraken gepleegd, waar bij de daders zoo sluw te werk gingen, dat het de politie niet gelukte hen te ontdekken. In verschillende gevallen werd een vrij belangrijk bedrag aan geld buit gemaakt. Bijna steeds werden de in braken gepleegd, wanneer de bewoners afwezig waren. Vingerafdrukken wjer- den nooit gevonden. De laatste dagen zijn te Enschede op nieuw eenige inbraken gepleegd. Inmid dels had de politie eenige kleine aan wijzingen gekregen, waarbij tenslotte het vermoeden rees dat drie broers en een zwager aan de inbraken schuldig waren. In de woningen van deze ver dachten werd een huiszoeking verricht, waarbij een groote hoeveelheid gesto len goed werd gevonden. De broers R. genaamd en hun zwager Van 't V., allen wonenden te Enschede, zijn in arrest gesteld. Door het oog van de naald. Gistermiddag is op den Meppelerweg te Zwollerkerspel, ter hoogte van den Schrevenweg, een gecompliceerd ver keersongeval gebeurd. Toen de 20-jarige wielrijdster mej. Goselink uit Zwolle, zonder richting aan te geven, linksaf sloeg, werd zij aange reden door een haar achterop komende auto uit Amsterdam. Het meisje kwam te vallen, juist voor een uit de richting Meppel naderende autobus, waarvan de bestuurder evenwel de tegenwoordig heid van geest had zijn wagen zoo te sturen, dat de wielen aan beide zijden langs haar heen gingen, zonder haar letsel toe te brengen. De lichte verwon dingen, waarmede het meisje later, per ziekenauto naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle is overgebracht waren dan ook ontstaan door de botsing met de personenauto. Deze wagen was ten gevolge van de aanrijding in een links van den weg loo- pende sloot terecht gekomen, waarbij de bestuurder door glasscherven aan het gelaat en handen werd verwond. Dame op klaarlichten dag van haar taschje beroofd. Op klaarlichten dag het was Zater dagochtend te circa half twaalf werd een dame in het Laantje nabij de Groot Hertoginnelaan te Den Haag aangeval len door een tot nu toe onbekend geble ven individu. Deze slingerde zijn slacht offer tegen den grond en ontrukte haar een handtaschje, waarmede hij zich snel uit de voeten maakt. In het taschje zat plm. 4 en eenige sleutels van een flat gebouw, waar de dame, die uiteraard zeer was geschrokken, doch overigens geen letsel kreeg, woont. Voerman onder zijn wagen geraakt en omgekomen. Vanmorgen is de ruim 60-jarige voer man C. van der Horn, wonende te Kol- lum, die een wagenvracht palen voor het electrisch net vervoerde, onder zijn wagen terechtgekomen, hij was op slag dood. Toen Van der Horn met zijn wagen, waarvoor een paard was gespannen, ter hoogte van de sluis te Dokkumernieu- wezijlen was gekomen, wilde hij, omdat de weg ter plaatse nogal hellend is, den wagen tegen-houden. Hij kwam hierbij te vallen en beide wielen gingen hem. over hoofd en borst. den Steenweg H 138. Kooper W. de Jon ge, landbouwer, aldaar voor 2215. Onfeilbaar by kou en griep. hoofdpijn, kiespijn, uenuwpijnen, spit, spierpijn, rheumatlsche pijnen, migraine, periodieke pijnen, moeen lusteloosheid. Helpen wonder snel. 12 stuks 50 ct. 2 st. 10 cf. (Ingez. Med.j DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Arnhem: 1 doode. Zaterdag is op den Velperweg te Arnhem een 57-jarige groentenhande- laar, die met de fiets den rijweg over stak, door een ,auto overreden en ern stig gewond. Het slachtoffer is des nachts, 'n het gemeenteziekenhuis te Arnhem aan de bekomen verwondingen overleden. 1 Amsterdam: 1 doode. Zaterdagavond is bij het Sarphatie- park te Amsterdam een 57-jarige vrouw bij het oversteken van den rijweg door een ambulance-auto van den G.G. en G.D., welke een groote vaart had, aan gereden en tegen den gropd geworpen, waarbij de dood vrijwel onmiddellijk moet zijn ingetreden. Bij de botsing sloeg de auto, waarin zich gelukkig geen patiënt bevond, om, De chauffeur en de naast hem gezeten broeder van den G.G. en G.D. bleven ongedeerd. DE POGING TOT DOODSLAG TE HAAMSTEDE. Het vonnis. Bij vervroegde uitspraak heeft de rechtbank te Middelburg heden het vol gende vonnis gewezen: W. J. de V., 29 jaar, landbouwer te Haamstede wegens poging tot doodslag: ontslag van rechtsvervolging en plaat sing in een krankzinnigengesticht gedu rende een proeftijd van één jaar, zulks overeenkomstig den eisch van Vrijdag j.l. De V. is zooals wij toen uitvoerig vermeldden, zijn broer met een hakmes te lijf gegaan, nadat deze een aanmer king op zijn werk: afhakken van hout en gewas had gemaakt. Een deskundige acht den man ontoerekenbaar. KANTONGERECHT TE MIDDELBURG De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtreding der Motor- en Rijwiel- wet" en/of van het „Meter- en Rijwiel reglement": A. J. K., Nieuw, en Sl. Joosland, I. v. S., Biggekerke f 0.50 b. s. 1 d.h., G. B„ Vlissingen. P. L. G„ 's Heerenhoek, J. P. H., Wemeldinge, ieder f b. s. 1 d.h., M. G., Serooskerke J, A., Rorssele, E. v. O,, Middelburg, J. M„ J. v. d. K., Vrouwenpolder, J. W., Nieuw, en St. Joosland, J. de R Arne- niiiic.en, ieder f '2 b. s. 2 d.h.. G. PIer- seke, J. G„ Kapelle, M. de J., s Heeren hoek. ieder f 3 b. s 1 week tuchtschool. J W. B., Middelburg, B. M., Seroosker ke, L. P., Domburg, W. H. v. d. B Goes P. C., Kapelle, A. D., 's Gravenpolder, ieder f 3 b. s, 3 d.h D. S., Kloebngc-, G. H., Krabbendijke, ieder f 5 b. s. 5 dh„ J. de V., Grijpskerke, berisping'. en dier op een mensch aanhitsen en wanneer het een mensch aanvalt, het dier niet terughouden: J. B., Veere.f 5 b. s. 5 d.h., met toewijzing der civiele vordering van H. K. tot een bedrag van f 5, openbare dronkenschap: J. M., Ouder kerk a/d Amstel, A. v. d. S., Werken dam, F. v. d. K„ Hansweert, A. de P„ Vlissingen ieder f 10 b. s. 10 d.h.,

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2