ZEELAND» WEERBERICHT. NUMMER 263. TWEE BLADEN. MAANDAG 8 NOVEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. 2500 onderwijzers demonstreerden in Den Haag. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. De nieuwe burgemeester van Domburg. ZUID-BEVELAND. OND. BRANDWAARBORGMIJ. NOORD-BEVELAND. tftowitwisite DDELBURGSCHE COURANT Spagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOESCHE COURANT ^12 Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 7 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Eerste audiëntie door Prins Bernhard verleend. Naar wij vernemen heeft Z. K. H. Prins Bernhard Zaterdag in audiëntie ontvan gen den generaal-majoat G. J, Beren schot, hoofd van den generalen staf, te vens inspecteur der militaire luchtvaart van het Kon. Ned.-Indische leger. Voor het eerst wapperde de prinse lijke standaard van het paleis aan het Noordeinde te Den Haag. Wegens de aanwezigheid van den Prins stond een wacht van twee man der militaire politie voor den ingang opgesteld. Te elf uur arriveerde de generaal in gekleede te nue en werd door Z. K. H. ontvangen. Dit was de eerste officieele audiëntie door Prins Bernhard verleend. BELGIë VERLAAGT HET INVOER RECHT OP BUITENLANDSCHE BOTER. Het bedrag, dat tot dusverre betaald moest worden voor een licentie tot in voer van buitenlandsche boter in België is verlaagd van 6.50 tot 5.50 franken per kilogram. Voor verlaging van de leerlin- genschaal. Vijf en twintig honderd onderwijzers uit het geheele land kwamen Zaterdag middag in de residentie bijeen, waar zij in de groote zalen van den Dierentuin en van „De Vereeniging" demonstratie ve vergaderingen hielden voor verlaging van de leerlingenschaal. Deze bijeenkomsten waren belegd door het comité van samenwerkende on derwijzersorganisaties en tot de deelne mers behoorden leden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, de Unie van Christelijke Onderwijzers, het Ne- derlandsch Onderwijzers Genootschap en de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland. Het Katholieke Onderwijzers-verbond in Nederland, dat eveneens in dit comité is vertegenwoor digd, nam niet aan deze demonstratie deel. De leden van deze organisatie kwa men gister Zondag 7 November voor hetzelfde doel in Utrecht bijeen. Aan het slot van de vergadering werd onder luide toejuichingen der duizenden aanwezigen een motie aangenomen, waarin op regeering en volksvertegen woordiging een dringend beroep wordt gedaan om alsnog met ingang van 1 Ja nuari 1938 voor het lager onderwijs een verlaging van de leerlingenschaal in te voeren, overeenkomstig de wenschen naar voren gebracht in het adres van de zes groote onderwijzersorganisaties bij het openbaar en bijzonder onderwijs. De vergadering in den Dierentuin stond onder leiding van den voorzitter der Unie van Christelijke Onderwijzers, den heer T. C. Bos. Spr. schetste den toestand van het openbaar en bijzonder lager onderwijs op de Nederlandsche scholen als uiterst precair en betoogde, dat onverwijld dient te worden ingegre pen. Wij zijn niet te samen gekomen aldus zeide hij om een stormloop te wagen op het regeeringskasteel, ook niet, om de betreffende problemen te bestu- deeren, hetgeen reeds is gebeurd, waar na de oplossing is aangegeven. Wij zijn bijeen gekomen om met een daad te ma- mtesteeren, dat alle werkers in de Ne derlandsche scholen achter hét hoofdbe stuur staan van hun vakorganisatie. Spr. meende te mogen zeggen, dat een der gelijke eensgezinde daad indruk zal ma ken. Hij betreurde de noodzakelijkheid daarvan, doch nu de regeering blijkens de troonrede en de millioenennota nog niet overgaat tot het nemen van maatre gelen om aan den noodtoestand een ein de te maken, zette hij uiteen, dat men in de gegeven omstandigheden niet anders, had kunnen doen. Wij mogen niet zwij gen aldus sprak de heer Bos wan neer we dag in dag uit de ellende waar nemen, welke er is en welke er in nog grootere mate dreigt. De tweede spreker, de heer W. Bij- molt, hoofdbestuurslid van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, constateer de met blijdschap, dat onderwijzers van links en van rechts elkaar gevonden heb ben voor één en hetzelfde doel, hetgeen hij een gebeurtenis noemde in de geschie denis van de Nederlandsche onderwij zersvakorganisaties. Spr. betoogde, dat de scholen in een toestand verkeeren van algeheele ontreddering, terwijl vele van haar dienaren prijs worden gegeven aan een langzame verwording, hetgeen het tweeledig gevolg is van de crisis maatregelen. De heer Bijmolt illustreer de zijn betoog met verschillende voor beelden, in verband waarmede hij uit eenzette, dat het aantal leerkrachten op de lagere scholen in Nederland in de ja ren 1932 tot 1936 met 22 pet. terugliep. De derde spreker, de heer R. Schoe maker, hoofdbestuurslid van het Neder- landsch Onderwijzersgenootschap, noem de de troonrede en de millioenennota 'n ontgoocheling voor de Nederlandsche onderwijzers. Wij leefden in de meening aldus zeide hij dat de regeering overtuigd zou zijn van de onhoudbaar heid van de thans geldende leerlingen schaal. Het is onbegrijpelijk, dat de mi nister het voortbestaan hiervan voor zijn verantwoording heeft durven nemen. Ook deze spreker wees op den onrust barenden toestand en merkte o.m. op, dat de opvoeding der jeugd niet behan deld kan worden als een confectie-arti- kel. De heer Schoemaker wees vervol gens op den schandelijken toestand, waarin vele schoolgebouwen verkeeren en waardoor de hygiëne ook al in verband met het groote aantal kinderen, dat in één ruimte wordt geperst veel te wenschen overlaat. Hij eindigde met op te merken, dat de regeering in verband met de defensie plannen in moeilijkheden zit, omdat er straks niet voldoende kader zal zijn. „Wij betwisten, dat de 7J4 millioen, wel ke voor een beter onderwijs noodig zijn, niet zijn te vinden, aldus spr. Laat men ze ons geven en wat bij uitvoering der defensieplannen op moeilijkheden zal stuiten, is bij ons niet mogelijk: het leger van de beschaving staat klaar, het reser ve-kader wacht met smart om de Neder landsche jeugd op te voeden". In de groote zaal van „De Vereeni ging" stond de bijeenkomst onder leiding van den heer A. P. Jungcurt, secretaris van het comité van samenwerkende on derwijzersorganisaties. Ook in deze ver gadering voerden de heeren Bijmolt en Schoemaker het woord. DE DUITSCHE MINISTER VAN ARBEID IN ONS LAND. Hedenmorgen is de Duitsche rijksmi nister van arbeid Seldte te Amsterdam aangekomen voor een kort bezoek aan ons land. Hij arriveerde met den Ber- lijnschen nachtsneltrein te 9,11 uur aan het Centraal Station. Ter begroeting waren op het perron o.a. aanwezig rar. D. G, Draayer, d'recteur-generaal van de afdeeling werkverschaffing en steun verleening van het departement van sociale zaken de heer W. G. F. van Hoeven, referendaris van dit departe ment. Rijksminister Seldte was vergezeld door een viertal hooge ambtenaren van het ■rijksm'nisterie van arbeid. Per autobus ging het gezelschap n.aar het stadhuis, waar de burgemeester dr. W, de Vlugt ter begroeting de gasten in zijn kamer ontving. Te kwart over twaalf vertrok men naar Den Haag, waar de Duitsche mi nister ontvangen werd door den minis ter van sociale zaken, prof, mr. M. P. L. Romme, Morgen zal o.a. een bezoek aan de Wiering'ërmeer worden gebracht. HEFFING OP BOTER MET 10 CENT VERLAAGD. De heffing en de toeslag op boter zijn met ingang van gister vastgesteld op 30 cent per kg. (vorige week 40 cent). Behoudens tusschentijdsche wijziging zal de volgende vaststelling der heffing plaats hebben op Donderdag a.s. KERK EN SCHOOL. Zaterdagavond zijn tot leden van het kiescollege van de Ned. Herv. Ge meente teColijnsplaat herkozen de heeren W. Potappel, C. Prince, S. van der Peijl, en Mar. de Regt Mkz. In de plaats van den heer W. Adriaanse, die naar Vissingen is vertrokken, werd gekozen de heer Abr. Koster. De heer W. A. Buteijn vroeger te sHeer Arendskerke thans kommies te Pindorp slaagde voor het gehouden examen van assistent der di recte belastingen. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen wiskunde L. O. de heer J. C. Spaans teZierikzee. Tot ouderling der Ger. Kerk te Sint Laurens is gekozen de heer S. Simonse en tot diaken de heer J. Goedbloed. LEGER EN VLOOT. Bij beschikking van den minister van defensie is luit. ter zee le kl. kon. Mar. res. W. A. Deterts heden aan boord van Hr- Ms. wachtschip te V 1 i s- s i n g e n geplaatst. Een vriendelijken groet niet te be antwoorden is een teeken van een slechte gewoonte en gebrekkige vor ming des gemoeds. E. M. M.'s REVUE Daar zijn we weer. Zaterdag vroeg E, M. M. de aandacht voor de opvoering van haar jaarlijk- sche revue, thans onder den pakken- den naam „Daar zijn we weer". Dat E.M.M.'s revues gewild zijn bewees de geheel gevulde Schuttershofzaal. Na de gebruikelijke proloog volgden in bonte mengeling de 20 tafereelen el kaar op. Zang' en dans der girls wissel den af met korte schetsen, terwijl de klap op de vuurpijl gevormd werd door de finales. Vóór de pauze was dit de finale „Spel en spelen", aan het slot de „Kant-finale." E.M.M. weet steeds voor schitterende costuums zorg te dra gen en ook nu waren deze weer af, evenals trouwens de décors. Een revue, heeft geen andere preten tie dan vroolijkheid te brengen en hierin is „Daar zijn we weer" ge hoord de uitbundige lachsalvo's en het applaus der aanwezigen zeker ge slaagd. Een bespreking der verschillen de tafereelen zou te ver voeren. Wij noemen slechts die waar n werd aan getoond dat „twee maal twee zes" is, Wiener wals" en „Spanje". Evenals het vorig jaar kwam Paul Duval recja- me maken voor een populair merk ta bak. De daaraan verbonden sangwed- strijd oogstte veel succes. Een goed intermezzo leverde voorts de tap-dan- ser. De goede stemming waarin de revue de aanwezigen had gebracht duurde tij dens het bal voort. De muz ek werd verzorgd door een band onder leiding van den hr. J. J. den Toonder, die ook op uitstekende wijze voor de begelei ding der revue had zorg gedragen. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Het Instituut voor Arbeiders-ont wikkeling alhier, heeft Zondagavond zijn winterprogramma geopend met 'n gevarieerd cabaret-programma. Nadat de voorzitter de positie van het instituut had geschetst welke het "nneemt in de moderne arbeidersbewe ging, en gewezen had op het be'.angdijke ontwikkelingswerk. vooral wat het scholingswerk betreft, werd door de Arbeiderstooneelvereeniging voor een volle zaal het cabaret programma afge werkt. De verschillende nummers wei den verdienstelijk gespeeld, terv/ijl de liedjes „M'ddelburg". en „Oude herin neringen" een groot succes werden. Het instituut kan op een geslaagden avond terug zien, FAILLIET VERKLAARD. De rechtbank te Middelburg heeft he den failliet verklaard O. Tissing, garage houder en autoverhuurder te Middel burg, Vlasmarkt. Rechter-commissaris mr. A. van der Hoop, curator mej. mr. A. Bolle. Baldadige jeugd. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een jongen, die op het Mo lenwater bezig was een boompje met een zaag te bewerken. De politie zal zoo streng mogelijk tegen zulke balda digheden optreden en bij constateering daarvan proces-verbaal opmaken. Beter uitkijken. De politie maakte ten tweeden male in één week proces-verbaal op wegens het open doen van een portier van een auto zonder uit te kijken of er iemand aankomt. Ditmaal was het niet een be stuurder maar een passagier, die in de Lange Delft het portier zonder op te letten opende en daarbij een wielrijd- ster trof, die kwam te vallen, gelukkig zonder zich ernstig te bezeeren. Tot inspecteur der gemeentelijke belastingen te Amsterdam is benoemd mr. P. van Breda thans ambtenaar ter secretarie alhier. Cursus iu hoefbeslag. Dat de kring Walcheren der Z. L. M. de behoefte en het groote nut yan vak onderwijs inziet, bleek weder door de voorbereiding van den cursus in hoefbe slag, waarvoor de smedenpatroonsver- eeniging volle medewerking verleende. Elf leerlingen nemen aan den tweejari gen cursus deel. De heer L. W. de Waardt brengt de leerlingen de theoretische kennis bij, ter wijl de practische leiding berust bij den leeraar-hoefsmid, den heer Adriaanse te Goes. Bij de opening op Zaterdagmiddag jl. is den leerlingen er met klem op gewe zen, vooral thuis en in hun smidse het geleerde goed uit te werken en zich steeds te oefenen. Het was aardig te zien met welk een ijver de leerlingen hun eersten hoefijzer op dezen cursus maakten. Als deze cursus er toe moge bijdra gen om bij vernieuwing goede vaklieden te vormen, dan zal dit van groote be- teekenis zijn voor het welvaren van den paardenstapel. Bij Kon. besluit van 4 Nov, is be noemd tot burgemeester der gemeente Domburg: mr, F. L. S. F. baron Van Tuyll van Serooskerken te Veere; zulks met ingang van 15 Nov. a.s. De nieuwe burgemeester van Dom burg is 15 Jun' 1911 te Westbroek ge boren. Hij doorliep de lagere school te Zuilen en daarna het Christelijk Gym nasium te Utrecht. In de jaren 1930— 1931 was hij in militairen dienst en hij is thans nog reserve eerste luitenant der veldartillerie. Vervolgens studeerde baron Van Tuyll aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en kwam hij in 1935 als twee de ambtenaar ter secretarie te Veere, waar hij met zijn jonge vrouw, jonk vrouw Preisse, zich geheel wist n te wei-ken en zich spoedig één met de be volking gevoelde. Toen in den loop van dit jaar de gemeente-secretaris heen ging, werd baron Van Tuyll eer ste ambtenaar en plaatsvervangend se cretaris. Hij 's lid van de Christ. Hist, Unie. Men schrijft ons nog uit Veere: Hoewel hij hier slechts zeer korten tijd vertoefd heeft, heeft de nieuwe burgemeester, bijgestaan door zijn echt genoote, zich bemind gemaakt door J. spontane wijze waarop beiden zich met het gemeentelijk wel en wee hebber- ingelaten. De heer Van Tuyll bekleed de verscheidene functies: hij was o.m president-kerkvoogd van de Ned. Herv, gemeente. Een haai aangespoeld. Op het strand tusschen Oostkapelle en Oranjezon is een „menschenhaai" aangespoeld van ongeveer 2 m lengte Het beest ligt er reeds eenige dagen. ARNEMUIDEN. Door de „Arnemui- dena Klubo Esperantista „La Espero" (Arnemuidsche Esperanto Club „De Hoop") werd Zaterdagnamiddag een tentoonstelling georganiseerd. De bezoekers konden op deze ten toonstelling kennis maken met het doel werk en nut van de wereldhulptaal het Esperanto. Jammer is het dat in deze gemeente de jeugd zoo weinig voelt voor ontwik keling en liever den geheelen avond op straat schuil te loopen dan op een zeer goedkoope en gemakkelijke wijze het Esperanto te leeren door zich op te ge ven ais cursist voor den te houden cur sus. \'EERE. De bietencampagne nadert haar einde; op Zaterdag 20 Nov. loopt de leveringstermijn af. Na dien datum aangevoerde bieten worden niet meer gewogen voor de fabrieken. Het is even wel een vreemd verschijnsel, dat de meeste landbouwers pas tegen de laatste weken met hun aanvoer komen, hetgeen een overweldigende drukte voor het we- gerspersoneel veroorzaakt, waaraan echter de veel te korte leveringstermijn" ook niet vreemd is. Soms staat er dan ook een heele file wagens voor de weeg brug er het komt zelfs voor, dat men met lossen moet wachten totdat er een plaats open komt. De Kade biedt dan ook een vroolijk gezicht van forsche boerenpaarden, die een bedrijvigheid van belang teweeg brengen, VEERE. De alhier gehouden collecte ten behoeve der vcieeniging „De Macht van he* Kleine" bracht ruim f 8 op, ter wijl aan contributie*van de thans ruim zestig ieden en de recette van den bloempjesdag resp. mim f 17 en f 30 be droegen, i IERSEKE. De werkloosheid was in 1936 te Ierseke groot; vooral den vori- gen winter en dit voorjaar. Hoe is nu de toestand in eenige maanden veranderd! VÓÓR DE PROVINCIE ZEELAND TE M I D DELÖÜ RG (Ingez. Med.). Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest zwakke wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot hal! of zwaar bewolkt, weinig oi geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Zwakke, veranderlijke wind, plaatselijk nevel en mist, heldere hemel en vrij schoon weer, matige tempera tuur, plaatselijk nachtvorst, met een nachtelijk minimum van ongeveer 3 tot 2 graden C, Di. 9 Nov, Zon op: 7 h 11; onder: 16 h 16. Licht op: 16 h 46. Maan op: 24 h 11; onder: 21 h 20, E.K. 11 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: October. Hoogwater. Laagwater. Ma. 8 3.56 16.18 10.23 22.34 Di. 9 4.33 16.58 10.58 23.09 Wo. 10 5.14 17.45 11.38 23-53 Hoog- en Laagwater te Wemeldinges October. Hoogwater. Laagwater Ma. 8 5.52 18.05 11.27 23.42 Di. 9 6.24 18.40 12.03 Wo. 10 7.00 19.23 0.18 12.40 Westkapelle is 28 min. en Domburg f 23 min. vroeger; Veere 38 min. later' (S springtij). i Zaterdag 1.1. waren er slechts 13 werk- loozen, allen boven de 50 jaar. Dit dan ken we aan de pannen. Ongeveer 4.000.000 die dezen zomer uitgelegd en aardig wat oestertjes hebben gevangen moeten nu naar den wal gebracht en verder afgewerkt worden. Dan komt de verbeterde oestercultuur in aanmerking v/aar ook menigeen weder onder dak werd gebracht. Ten derde de mossel- knipperij die vele jonge handen in 't werk heeft om de mosselen schoon te maken. En ten vierde zijn er weer een aantal booten van Ierseke naar de Waddenzee om mosselzaad te halen. De menschen zijn veel van huis af maar verdienen een aardig stuk brood, wat de vele zor gen en uithuiselijkheid vergoed. Uitgevoerd werden deze week on geveer 7000 ton mosselen naar Frankrijk (Parijs vooral), België en Duitschland, vooral 2e kwaliteit a 2.25. De aanvoer van mosselzaad van de Belgische kust en de Waddenzee was iets minder. Prijs 1.50 a 1.70. KAPELI E. Onder voorz tterschap van den hr. M. Abrahamse kwam de pl. af deeling van den Chr. Landarbeidersbond in vergadering bijeen. Besproken werd de mogelijkheid om tot uitbreiding te komen en verschillende leden te win nen. Men zal daartoe een act e op touw zetten. In de vacature Jac. M.at- lekote werd gekozen Jacob Tholenaar, Toen de landbouwer M. de J. te' Kapelle met een wagen geladen met suikerbieten den opril van het spoor wilde opi-''den. kon het p.aard het niet houden. Het ging met paard en al de bermsloot in. Met vereende krachten is, een en ander opg'evischt. Materi- eele schade was bet gevolg. KORTGENE. De redding-brigade, welke onlangs door de zwem- en polo club „De Zandkreek" alhier opgericht is, bestaat uit 14 leden, afkomstig van Wissenkerke en Kortgene. Het mond. en klauwzeer begint zich onder het vee uit te breiden. De ziekte is in den afgeloopen week Ge constateerd bij het vee van de heeren A. M.arkusse, Chr. v. Arenthals en C. L. Maas. Een kudde schapen van den heer C. Schrier alhier heeft geloopen op een stuk land tusschen dé hofsteden van de hh. Van Arenthals en Maas. Vele schapen uit de kudde zijn nu aangetast. De schapen mogen nu niet op de mest putten der boeren loopen en niet langs openbare wegen grazen.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1