KRONIEK van den DAG. Gevaarlijk spel. ZEELAND. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 6 NOVEMBER 1937. No. 262. Wat is een Mijnhardtje Depressie-verschijnselen. MIDDELBURG. De nieuwe Luxembargsche Regeering. Het is met de vorming van een nieu we regeering in Luxemburg lang niet zoo van een leien dakje gegaan als men alom, en op goede gronden, verwachtte! Integendeel: herhaaldelijk was er spra ke van een extra-parlementair kabi net, van een totale mislukking, en er is zelfs ernstig aan Kamer-ontbinding gedacht. Pierre Dupong is zoo wanho pig geweest, dat hij de groothertogin zijn opdr.acht tot kabinetsformatie te rug heeft gegeven zelfs, maar H. K. H, verzocht hem, zijn pogingen tóch voort te zetten en met waarlijk goede gezindheid van alle drie kanten heeft men toen, ondanks dre gende stormen, het scheepje toch nog in veilige haven gekregen. Er waren twee moeilijkheden: van personen en van getallen. Toen een deel der rechterzijde en de socialisten beiden staatsminister Bech niet meer als regeer'ngspresident aanvaardbaar bleken te achten, sprak de geheele rechterzijde bij wijze van weerwraak haar veto uit over mr. Re- né Blum, den voorzitter der Luxem- burgsche S.D.A.P., als minister-candi- daat. Daarop dreigde alles in 't hon derd te loopen. Als tweede moeilijkheid kwam daar bij d e van het aantal ministers. De sterkste partij in Luxemburg is de Rechtsche of R.K. partij; deze wilde uiteraard, niet gedogen dat er een lipksche meerderheid in het kabinet kwam. Tot dusverre w.aren er vier m misters in Luxemburg, twee R.K. en twee Li beralen De Soc.-democraten bleken echter, in verband met hun sterkte in de Kamer, met één zetel niet tevreden; de veel minder sterke Liberalen wilde men echter ook niet geheel uitsluiten en in een vijfmansregeering met twee S. D. zou links overheerschen, en dat wil de de Rechtsche partij weer niet! Ziehier hoe men tenslotte uit demoei- Idfkhedfen geraakte. De SLD.A/P, ver klaarde grootmoedig, dat zij tegen Bech ais hoofd der regeering gekant bleef, doch dat zij geen bezwaar had tegen zijn opname als minister van buiten- landsche zaken in het kabinet. Men mag aannemen, dat 's lands belang hier mede ten zeerste gediend is, H'erop verklaarde de rechterzijde eveneens grootmoedig, haar veto over René Bïum dan in te trekken. Toen was de weg naar een zesmans-regeering onder aanvoering van Pierre Dupong, open, Zq bestaat nu uit 3 Rechtsche minis ters, 2 Soc.-Democraten en 1 Liberaal. Minister-president is th.ans Pierre Dupong, tot dusverre minister van fi nanciën; Jos, Bech, in de vorige regee- riag hoofd van het kabinet, heeft thans de portefeuille van buiteniandsche za ken aanvaard; de nieuwe, derde R. K. minister is prof. N c. Margue, hoog leer,aar aan het atheneum en wethou der van stad-Luxemburg. De sociaal democratische ministers zijn mr, René Blum, tot voor kort ondervoorzitter der Luxemburgsche Kamer en thans nog voorzitter der sociaal-democrati sche partij daar te lande en Peter Krier, voorzitter van het Luxemburg sche Verbond van vakvereenigingen. hen der twee liberale ministers uit het vorige kabinet, Etienne Schmit, is in deze regeering overgegaan; de eeni- ge, die niet terugkeert is prof. Nicolas Braunshausen, hoogleeraar in de psy chologie aan de universiteit v.an Luik. Moaeoiscli Een toelichting op de vraag staat op pag. 1 (le blad). (Ingez. Med.) Uit bet Engelach vu PAUL TREKT. 30). „Natuurlijk vertrouw ik u. Maar het is niet zakelijk, vindt u zelf wel? Ik moet iets op schrift hebben". „U is erg voorzichtig. Maar dat is een goede eigencshap. Kent u juffrouw Glyn? Ik geloof, dat ze u wel vertellen zal. dat ik te vertrouwen ben. Haar moe der schonk me haar volle vertrouwen". „Dat pleit voor u. Ik zou wel wat meer willen weten omtrent het werk, dat u mij wilt opdragen". „Als u me even den tijd laat, zal ik er u een denkbeeld van geven". De baron verliet de kamer, kwam spoedig terug en naar de tafel gaande schreef hij vlug iets neer. Toen kwam hij naar Guy toe en gaf hem een paar vellen papier, „Vóór u dit leest, zou ik graag willen^ dat u mij een vraag" beantwoordde. Ik ken u alleen van hooren zeggen, maar heeft u niets in uw nadeel bij de admi raliteit?" „Nietsantwoordde Guv onmiddel lijk. „Dus. uw conduite-staat is absoluut schoon?" „Maagdelijk blank", antwoordde hij met een lach en keek toen naar hetgeen weekever nekt. Er wordt weer goud opgepot. Rubber- en tin-restrictie, Flauwe stemming ter beurze. Er manifesteert zich sinds korten tijc een drang om weer op groote schaal tot goud-oppotting over te gaan, hetgeen het duidelijkst tot uitdrukking komt in de aanzienlijke premie welke men se dert eenigen tijd moet betalen op de Londensche markt. Natuurlijk heeft de ze premie zijn grenzen en wel op dat punt, waarop het voordeeliger wordt goud van New-York naar Londen te ontbieden dan het op de Londensche markt te koopen. Zoover zijn we echter momenteel nog niet en hopelijk zal het ook niet zoover komen al zou hierdoor een welkom tegenwicht worden ge vormd tegen de zeer zwakke houding van den dollar, welk devies den laatsten tijd aan een zeer groot aanbod onderhe vig is. Dit groote dollar aanbod was dan ook b.v. reden waarom het Nederland- sche egalisatiefonds sedert Donderdag op aanzienlijke schaal Ponden kocht. Hierdoor toch werd een al te sterke stij ging van den Pondenkoers voorkomen welke anders een noodzakelijk uitvloei sel zou zijn geweest van het feit dat de dollarkoers hier te lande onafgebroken op een koers van 1.80 wordt gehand' haafd. Blijkbaar wenscht het Nederland- sche egalisatiefonds den koers van den gulden niet te laten stijgen boven het huidige niveau. Een verklaring voor de in vrijwel alle landen zeer sterk waar neembare tendens om weer goud op te potten is natuurlijk de angst voor een nog verderen teruggang van de conjunc tuur welke voor een land als de Ver- eenigde Staten wel eens aanleiding zou kunnen worden opnieuw naar het wa pen van de muntdepreciatie te grijpen Het wil er bij ons nog maar steeds niet in waarom men geneigd is bij het ge ringste te veronderstellen, dat Roose velt andermaal tot dit zeer twijfelach tige wapen zijn toevlucht zal nemen. In dien hij langs monetairen weg eenig sou laas denkt te verschaffen dan staan hem werkelijk nog wel andere middelen ter beschikking. Hoe het zij, men is lang zamerhand weer in den ban der depres siestemming gevangen en men meent dat het goud als zijnde het eenige ob ject van vaste waarde, bij dalende goe- derenprijzen, ons allen kan beschermen voor de vermogensverliezen welke wij in de depressie, anders noodzakelijker wijs over ons zouden moeten laten ko men. Een ander bewijs voor de herle vende depressie mentaliteit kan men zien in de groote animo waarin de ver schillende restrictie-schema's weer ter tafel worden gebracht, en voorzoover zij reeds niet meer bestonden, nieuw le ven wordt ingeblazen. Op de weder invoering van de koper restrictie wezen wij 14 dagen geleden reeds. In Amerikaansche kringen re kent men er vrij algemeen op dat het Internationaal Rubber-Regulation Com mittee, dat straks bijeen zal komen, het uitvoer percentage voor de eerste helft van 1938 iets hooger zal stellen dan 75 van het productie-basis quotum, hetgeen dringend noodzakelijk wordt geacht om den marktprijs wederom op 8% a 9 d. te brengen. Hoe de rubber- prijs per half kilo loco Londen, zich se dert 1935 heeft ontwikkeld, doet onder staand staatje, ontleend aan het Alg. Handelsblad van 2 dezer duidelijk zien. Prijzen voor 1935 en 1^36 her leid tot gedeprecieerde centen. 1937 1936 1935 1 kwart. 2 kwart. 45.50 ct. 28.50 ct. 24.37 ct. 42.875 ct. 30.30 ct. 24 ct. de baron geschreven had. Het verwonderde hem niets dat er on der de vragen vele waren, die op het papier, dat in zijn zak was gestoken, hadden gestaan. Maar de lijst was han dig' in elkaar gezet en bevatte niets wat bevreemding kon wekken. De baron was klaarblijkelijk besloten niet te hard van stapel te loopen. „Kunt u ze beantwoorden?" „Ja. Er is g'een enkele moeilijkheid in", antwoordde Guy dadelijk, „Goed", zei de baron. En de letter d van dit woord klonk: als een t. Dit was de eerste keer, dat hij zich door zijn ac cent verried. „Dus u neemt het aan?" Guy aarzelde en de baron begon di rect weer aan te dringen. Hij liep naar de kast en mengde een sterke whisky soda. „Haast u niet met besluiten", zei hij en gaf 't glas aan Guy. „Neem er den tijd voor. Drinkt eerst uw whisky op. Die zal u goed doen". Guy nam het glas en dronk er lang zaam en nadenkend van. Er zou veel af hangen van hetgeen hij de eerstvolgende minuten zou zeggen. Het was noodig den baron er van te overtuigen dat hij geen comedie speelde. „Wat zijn uw bezwaren?" vroeg de baron minzaam. „Ik zal liet u ronduit zeggen. Als ik in Chileenschen dienst overga, kon ik daar wel eens een paar maanden ge 3 kwart. 37.25 ct. 31.25 ct. 23.15 ct. Export percen. 81% 61% 70 Voor de tin ziet de situatie er al niet veel vriendelijker uit. In insiders-kringen is men zeer ver ontrust over het feit dat voor het eerst na langen tijd de prijs per long ton ge daald is beneden de 200. Naar men weet bestaat er in de boe zem van de leden van het Tin-comité ernstige vejrdeelidheid ovjer de wijze waarop men de gewijzigde situatie het hoofd zal moeten bieden. Met het restrictiepercentage van 25 voor het eerste kwartaal van 1938 schijnt men zich nogal te kunnen, vereenigen; met het voorstel dat speciaal van Neder- landsche zijde sterk is ondersteund en dat gaat in de richting van de oprichting van een tin-pool, gaat speciaal Malakka echter niet accoord, op grond van het feit dat die staten, die toch bij lange na hun quotum niet halen, van de prijsstij ging welke van de vorming van de tin pool het gevolg kan zijn, zeer sterk pro fiteeren. Het op 3 dezer afgekomen bericht dat de Braziliaansche Regeering besloten heeft de uitvoerbelasting op koffie ad 45 milreis per baal te verlagen met 75 op grond van het steeds kleiner wor dende aandeel van dit land in den totalen wereld-uitvoer van koffie, was al evenmin geschikt om de goederen markten een prikkel ten goede te ge ven. De koffie noteeringen in New-York gaven dan ook een scherpe daling te zien. Dat onder deze omstandigheden ook de Amsterdamsche markt een weinig geanimeerd verloop toonde is te begrij pen. Speciaal de Amerikaansche afdee ling, moest het in verband met de zeer flauwe stemming op de New-Yorksche beurs, ontgelden. Men mag intusschen aannemen dat de tijdelijke inzinking in de conjunctuur ruimschoots is verdisconteerd in de aan- deelenkoersen. Een fonds als de Bethle hem Steel toch, geeft momenteel bij een dividend over 1937 van $4 en een koers van 54 een rendement van ruim 6% pet. Een zelfde berekening levert voor Gene ral Motors, welke S 3.75 uitkeeren bij 'n koers van 42, een rendement op van 7.8 en voor Chdysler, welke 10 uit keeren, bij een koers van 75, een 11.7 een en ander na aftrek van de 10 Amerikaansche en 2 pet. Nederlandsche couponbelasting. Ook onze Nederlandsche afdeeling vertoonde een weinig opwekkend beeld hoewel men zeker niet kan zeggen dat er met de fondsen gesmeten werd op een wijze als we enkele weken geleden hebben kunnen waarnemen. Bepaald flauw was de stemming voor suiker aandeelen, die vrijwel zonder uit zondering een behoorlijke veer moesten laten. Indien er één product is dat mo menteel, van Indisch standpunt uit be zien, weinig hoop voor de toekomst biedt dan is het wel suiker. Toch dient men zich te realiseeren dat. al kan het Chineesch conflict nog geruimen tijd du ren, uiteindelijk zoowel China als Japan weer voor suiker in de markt moeten ko men. Bij den lagen rubberprijs van 7 d., paste een overeenkomstige daling van rubberwaarden. Zoo moesten Amster dam Rubber circa 8 punten prijs geven. De industrieele afdeeling onder lei ding van Philips zag er al niet opgewek ter uit. Dit aandeel gaf begin beurs een fiksche daling te zien, doch wist zich daarna toch weer behoorlijk te herstel len en kwam op 210. Onder den invloed van de plotseling scherp dalende vrachtenmarkten waren ook scheepvaartwaarden aangeboden, waarbij aandeelen Java China Japan Lijn vooraan gingen. Dit fonds kwam op 93 te liggen. bruikt worden en dan aan den dijk wor den gezét. Dat schrikt me af". „Ik begrijp u. Laat ik eens kijken of ik er niet een maniertje op kan vinden om u tevreden te stellen. Is dat uw* eenigste bezwaar?" „Ja, ik geloof het wel". „Geeft u er niet om, om uw eigen dienst te verlaten?" „Ik begon er juist den laatsten tijd een beetje genoeg van te krijgen; de beta ling is zoo beroerd slecht", ,,Ja, het is eigenlijk «en schanda'al dat jelui officieren nog niet zóóveel loon krijgen als een flinken werkman. Er zijn mijnwerkers, die 40 of 50 gulden per week verdienen". Guy lachte maar eens en tipte aan zijn glas. „Ik moet nu eenmaal geld hebben en u schijnt me de beste gelegenheid daar toe te bieden. Natuurlijk vertrouw ik u baron, maar als u kans ziet me een contract te bezorgen". „Dat is misschien wel mogelijk. In ieder geval kan ik u een flinke som be talen. Is dat niet voldoende?" „Hoeveel?" „Morgen, als u me de antwoorden op de vragen brengt, zal ik u 250 pond ge ven". ^aaf, GuV schudde het hoofd. „Niet genoeg", zei hij bedaard. „Ik zou er 300 van kunnen maken". „Ik verlang er 500", zei Guy beslist en nog eens 500 over zes maanden. Geeft Voor aandeelen Koninklijke was de ne- langstelling evenmin groot; de betrek kelijk bevredigende petroleum situatie maakt echter, dat dit fonds niet zoo zeer onder den algemeenen verkoopdruk heeft te lijden. Tabaksaandeelen waren algemeen la ger; aandeelen Deli-Maatschappij ver loren circa 5 punten. Op de beleggingsmarkt blijft weinig omgaan. Naar verluidt heeft een con sortium onder leiding van de Twentsche Bank en de Amsterdamsche Bank een bod gedaan aan de Deensche Regeering ter conversie van de uitstaande 10 en 12 millioen groote guldensleeningen 1926 en 1927. Het zou hier betreffen een overname op 4 basis tegen een koers van 95% waarbij het consortium zich verplicht alle kosten, ook die van de ze geling ad 2 op zich te nemen. Thans laten we de gebruikelijke koer sen volgen. Kon. Ned. Stoomb. Mij125119 Stoomv. Mij. Nederland 118112 H. V, A450—425 Deli Batavia Mij211202 Senembah 299278 Kon. Petroleum 364350 Philips 328—310 Unit. States Steels 4640% Anaconda 2319 Aku 52—47% HR. MS. HERTOG HENDRIK". Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is 5 No vember te Tanger aangekomen. HET SUCCES DER JAMBOREE-POSTZEGELS. Ruim 33 millioen verkocht. Van de ter gelegenheid van de we reld-jamboree 1937 uitgegeven "bijzon dere postzegels zijn in totaal de volgen de aantallen verkocht: 14.544.361 van 1% cent; 14,796,494 van 6 cent; en 3,870,173 van 12% cent. Deze zegels werden alleen „op ver zoek" ,aan het publiek verstrekt, van 1 April tot en met 31 Augustus j). De geldigheid voor de frankeering duart tot 31 December. DE ONDERWIJSBEGROOTING EN DE JAMBOREE. In een nota aan de Tweede Kamer deelt de minister van onderwijs mede, dat van het bestuur der stichting We reld-jamboree 1937 dezer dagen bij de regeering bericht is ingekomen, dat de jamboree een voordeelig saldo heeft op geleverd. Het aangevraagde bedrag van 8000 blijkt derhalve niet meer noodig te zijn, zoodat de minister deze verhoo ging terugneemt. STEUN AAN DE VERRE VISSCHERIJ. Blijkens de crisis-steunbeschikking 1937 zal uit het landbouw-crisisfonds voor het tijdvak van 1 November 1937 tot 1 Mei 1938 tot ten hoogste 50.000 steun worden verleend aan reeders, die de verre visscherij uitoefenen. De steun zal slechts worden verleend aan reeders, die de door hen van verre visscherij aangevoerde, voor mensche- lijke consumptie geschikte zeevisch afl everen over een openbaren afslag. Buiten gebruik stelling postzegels. Met ingang van 1 Januari a.s, worden buiten gebruik gesteld en derhalve voor de frankeering waardeloos: De postzegels, u tgegeven in 1913 ter herdenking van Nederland's herstelde onafhankelijkheid en in 1923 van het regeeringsjubileum van H. M. de Konin gin; de Vredespostzegel van 12% cent; mitsgaders de Weldadigheidspostzegels, u tgegeven in 1932. u me dat even zwart op wit, en we zul len de zaak als afgemaakt beschouwen De baron scheen er over na te den ken. „Top", zei hij eindelijk en ging naar de schrijftafel. Een paar minuten later kwam "hij terug met een brief, dien hij Guy overhandig de, „Is het zóó naar uw zin", vroeg hij glimlachend. „Dat schijnt in orde", zei Guy, terwijl hij zorgvuldig het papier doorlas. „Ik zal u morgenavond de antwoorden brengen. Kan ik het geld dan krijgen?" ,,U schijnt er haast mee te hebben", zei de baron luchtig, maar hij scheen toch ingenomen met de wending, die de zaken genomen hadden, „Natuurlijk. Ik ben absoluut blut". „Een leelijk ding voor een verliefd jongmensch. Ziezoo, de zaken zijn afge daan. Drink uw glas eens leeg, dan zal ik u een nieuwe whisky soda inschen ken". „Dank u. U heefft me een pak van het hart genomen, baron. Ik was ten einde raad. Ik ben dankbaar, dat ik u heb lee- ren kennen". „Je moet die aardige, kleine Valda be danken. Ze is wel een dozijn juffrouwen Cameron waard. Jammer dat je keus niet op haar is gevallen. Geen schoon moeder, jongen, en wat geld bovendien". Guy had moeite zijn ergernis te be dwingen. Hij zou er wat voor hebben ge- WEDER EEN BRANDWEEROEFENING. Gisteravond werden de wandelaars in de Langedelft en de bewoners van die en andere straten opgeschrikt, toen de magirusspuit en de ladderwagen in vol le vaart van uit de St. Janstraat en te gen de toegestane richting in, signalen gevende naar de zijde van den Dam re den. Het ging verder door Molstraat en Koepoortstraat en over het Molenwater naar de Branderijmolengang, waar brand werd verondersteld in het Rust huis voor ouden van dagen. Daar gemeld was, dat er personen in gevaar zouden verkeeren werd de ladder onmiddellijk tegen den voorgevel aangezet. Intus schen was ook de burgerijspuit te hulp geroepen. Op het Bolwerk stonden de beide autospuiten opgesteld en in de Branderijmolengang heeft men een slang' op de waterleiding geplaatst, waarbij juist is gebleken hoe goed en noodig oefeningen zijn. Het bleek, dat het dek sel boven de waterleidingkraan niet was los te krijgen althans eerst na hard wer ken met moker en breekijzer, een be wijs hoe g'ewenscht het is, dat alle deksels als dit aan geregelde controle worden onderworpen. Als het ernst is en geen oefening betreft, kan het n.et viug open kunnen krijgen van zulkeen deksel ernstige gevolgen hebben. De waterleiding wordt juist gebruikt, ge dachtig aan het gezegde, dat de eerste klap veel waard is en in een geval als gisteravond zou die wel niet van dezen waterleidingaansluiter zijn gekomen. Bij iedere oefening is een der brand meesters leider en ook dit verhoogt de waarde der oefeningen zeer. Een vraag willen wij stellen en wel of er ook een middel is om bij uitrukken voor een oefening dit op een of andere wijze aan te geven, wij denken aan een witte vlag op de spuiten als teeken, dat men geen werkelijken vijénd gaat be strijden. l»OKI>RECHT (Ingez. Med.) gegven als hij in de positie was geweest den baron eens flink af te rossen. Maar hij moest zijn afkeer verbergen en lachte dus, alsof hij het een leuke grap vond. „Jufrouw Glyn is werkelijk een mooi meisje, maar het komt me toch voor, dat dat voogd zijn voor u nu juist niet zoo'n gemakkelijk baantje is". „Ze heeft temperament, maar ik kan heel goed met haar omspringen. Tus- schen twee haakjes, u zult haar toch niet vertellen dat u en ik samen wer ken? Niemand mag het weten, zelfs juf frouw Cameron niet", Guy antwoordde niet, maar vroeg: „Zou het niet beter zijn als ik bij de En- gelsche marine bleef?" Ik zou voor u kunnen wérken", „Zoo had ik ook al gedacht. U zult heel voorzichtig moeten zijn, U moet hier niet in huis komen tenzij het abso luut noodzakelijk is Ik zal een andere plaats van samenkomst zoeken. De eerstvolgende weken zal ik u flink aan het werk zetten. Kunt u vetlof krijgen?" „Misschien een week of twee. Maar eind Juli houdt de koning 'n vlootrevue en dan is ieder schip in dienst". De baron had de glazen weer g'evuld tn Guy begon een weinig met zwaren tong te praten, maar paste op niet te overdrijven. Ze praten nog lang samen en toen Guy eindelijk opstond, zwaaide hij een beetje. (Wordt vervolgd!.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5