GOiSCHE COUGAMT422Ü Wijziging van de steun verlening aan de melkveehouderij. Het doodelijk ongeluk op den Veerschen weg. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 261. TWEE BLADEN. VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Inkrimping van den cen- tralen crisis-controle dienst en de Nederland sche zuivelcentrale. Het karnverbod en het crisis-botermerk verdwij nen. Vaccinatieplicht en Vaccinatiedwang. OPENBASE INZAMELING TEN BATE VAN KLEEDING, SCHOEISEL EN DEKKING VAN WERKLOOZEN. Vonnis: vier maanden gevangenisstraf. VLiSSINGEN. ZUID-BEVELAND. twinctttte ELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelhurgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandscho Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. mmmim. Van bevoegde zijde deelt men ons het volgende mede. De voortdurende stijging van de Leeuwarder commissienoteering voor boter heeft deze thans op een peil ge bracht, dat het mogelijk maakt in de uit voering der steunverleening aan de melkveehouderij eenige vereenvoudiging aan te brengen. Het verschil in heffing op boter en steunuitkeering op tot boter verwerkte melk was de laatste weken vrijwel ver dwenen. Voor het vervolg zal, met ingang van Zondag 7 November a.s. het bedrag van de uitkeering over de tot boter ver werkte melk gelijk worden gesteld met de heffing op boter. Bij uitvoer zal, evenals tot dusverre, gelijk vanzelf spreekt een restitutie gelijk aan het be drag van de heffing geschieden. Hiermede wordt dus de toestand van de laatste weken geconsolideerd en daardoor wordt een belangrijke vereen voudiging in het uitvoerings- en contro le-apparaat mogelijk gemaakt. Deze vereenvoudiging zal bestaan in een vermindering van het aantal crisis ambtenaren bij verschillende diensten, welk aantal vermoedelijk 150 a 200 zal bedragen, terwijl voorts een vereenvou diging van de administratieve voor schriften voor de boterproducenten mo gelijk wordt. O.M. zal het karnverbod kunnen vervallen en verdwijnt het cri sis-botermerk. Het ligt in de bedoeling restitutie bij uitvoer van boter te verleenen tot een bedrag, gelijk aan de heffing, welke geldt in de betreffende week van ex port, met dien verstande, dat bij uit voer op een Donderdag gerestitueerd zal worden de heffing, welke zal gelden op den Vrijdag daaropvolgende. Dit punt is langdurig overwogen en hoewel er tegen dezen maatregel bezwaren be staan, vergeleken met het verleenen der restitutie op basis van de week van productie, hetgeen trouwens ook met moeilijkheden gepaard zou gaan, heeft de regeering gemeend den eersten weg te moeten kiezen, omdat deze tot een grootere vereenvoudiging aanleiding kan geven. Immers aldus zal de geheele bemoeiing met de controle op de bin- nenlandsche boter productie kunnen vervallen. Als overgangsmaatregel zal gelden, dat gedurende drie weken op boter, welke bereid is vóór 7 Novem ber 1937, bij uitvoer zal gerestitueerd worden de daarop betaalde heffing. De binnenlandsche groothandelsprijs voor boter zal in het vervolg beslissen over den melkprijs, die aan de veehou ders voor de tot boterbereiding bestem- j ™eik kan worden betaald. Het ligt in de bedoeling, dezen op een bedrag van ongeveer 1.45 per kg voor dezen win ter vast te stellen, met dien verstande dat deze winterprijs min of meer als Ben gemiddelde moet worden be schouwd. De wek/elijksche boterprijs kan dus van week tot week eenigszins fluctueeren. Van het stelsel, dat gedurende ruim vijf jaar heeft gegolden en waarbij deze melkprijs afhankelijk was van de Leeuwarder noteering, vermeerderd met de steunuitkeering, wordt dus af stand gedaan en in de plaats van Leeuwarder noteering plus uitkeering komt nu de binnenlandsche groothan- ae sprijs voor boter, hetgeen meer met iiormaie omstandigheden overeenkomt en een automatischen afloop der maat regelen bij stijgende Leeuwarder no- teering garandeert. Het is niet mogelijk gebleken, deze wijzigingen op denzelfden voet door te voeren m het stelsel van heffingen en uitkeeringen voor kaas en melkproduc ten. Voor deze producten zal de toe- vin n°P !c°0genb,ik ongewijzigd blij ven. De heffing op melkpoeder, waar omtrent indertijd werd bekend gemaakt, dat deze, behoudens zéér onvoorziene omstandigheden, gedurende een jaar on gewijzigd zou blijven, wordt uiteraard niet veranderd. Nagegaan zal worden oi hierin nog verandering zal dienen te worden gebracht. DS. HOFSTEDE UIT DE N.S.B. GETREDEN? Naar het „Volksblad" verneemt, heeft ook ds. Hofstede, gewezen a.-r. lid van de Provinciale Staten van Overijsel en vervolgens aangesloten bij de N.S.B, zich uit deze beweging teruggetrokken. Ds. Hofstede, die als spreker voor de N.S.B. optrad, geeft als grond voor zijn bedanken op de oud-Germaansche oriëntatie van de leiding en het in het geval-ds. Van Duyl gebleken gebrek aan rechtszekerheid. Een landelijke actie voor inen ting tusschen drie maanden en twee jaar. In deze tijden van dreigenden oor log, tijden dus, waarin ook onverwacht het gev,aar van besmettelijke ziekten voor de deur kan staan, is het een ang stig gevoel dat de vaccinatietoestand in ons land zooveel te wenschen over laat. Dit waren de woorden, waarmede dr. L. Heyermans, de d recteur van den Amsterdamschen gemeentelijken geneeskundigen gezondheidsdienst, gis teren in een persconferentie te Amster dam, de noodzaak van de algemeene inenting tegen de pokken schetste. Deze persconferentie was belegd door de commissie tot bevordering van de vrijwillige vaccinatie. De geneeskundi ge en pharmaceutiscne hoofdinspecteur van.de volksgezondheid, dokter R. N. M Eykel die vervolgens het woord voerde, deelde mede, dat de regeerng zich op het standpunt stelt, dat de vr ij willige vaccinatie moet worden bevorderd. Bovendien zal er een ander systeem van vaccinatie wor den toegepast. De dagen, waarop de huismoeders van het dorp of de wijk, met evenzoovele of nog meer huilen de k nderen op den arm queue maakten voor het schoolgebouw of het gemeen tehuis, om aan de daarin zitting hou dende vaccinateur hun bloedjes van wurmen te slachtofferen, zullen niet meer worden gehouden. Men wil thans bereiken, dat de kinderen, n,a een in- d vidüeel onderzoek worden ingeënt, met persoonlijke beoordeeling van het geval door den huisarts, zoodat alle schadelijke gevolgen van de vaccinatie die in den vorm van het enceph,alitis- gevaar niet lang geleden bijna een pa niekstemming hebben veroorzaakt, zoo mogelijk geheel worden ondervangen. Dit gevaar voor hersenvliesontsteking, dat trouwens in bijna eiken toestand van herstel van een infectieziekte niet denkbeeldig is, is het geringste, wan neer de kinderen tusschen de drie maanden en de twee jaar worden inge ënt. De statistiek, die, hoe kan het an ders, ook op dit terrein is gemaakt, heeft vastgesteld, dat bij de 91,609 in entingen bij kinderen van 0 tot 1 jaar slechts 5 gevallen van encephalitis zijn voorgekomen, waarvan geen een doo- delijk, en bij de 170,740 inentingen bij kinderen van 1 tot 2 jaar nog maar zes gevallen, waarvan evenmin een doodelijken afloop. Daarboven echter, bij 185,711 inentingen van k'nderen van 2 tot 3 jaar, zijn er 17 gevallen van encephalitis geconstateerd en vier sterf gevallen. Deze getallen spreken wel duidelijke taal: hoe ouder de kinderen bij de vac cinatie zijn, des te grooter wordt de gevaarscoëfficient. Op grond van deze ervaringen zijn de deskundigen vrijwel eenstemm g tot de overtuiging géko- men, dat men de ouders moet aanraden de Kinderen binnen de leeftijdsgrenzen van 3 maanden en 2 j.aren te laten in enten, vooral daar het aantal voor pok ken vatbaren steeds grooter wordt. In geheel Europa komen de pokken, zij het in milden vorm, nojs steeds voor, en velen zullen zich nog den schrik her inneren, hoe in 1929 de pokken in Rot terdam hebben hu'sgehouden. Om de gedachte ,aan verweer tegen deze afschuwelijke ziekte, die men ais een gedachte aan zelfbehoud mag be schouwen, bij een steeds grooter pu bliek ingang te doen vinden, en om te dien aanzien voeling te krijgen met al le huisartsen, is een weldoorwrochte schrifte voorbereidt, beoordeelt en bestaat uit een centrale commissie van redactie, welke de propaganda in ge schrifte voorbmereidt .beoordeelt en Burgemeester en Wethouders van MIDDELBURG brengen ter openbare kennis dat op Zaterdag 6 November 1937, des namiddags van 2 tot 5 uur, langs de huizen der ingezetenen een openbare geldinzameling voor boven genoemd doel zal worden gehouden. Zij bevelen bedoelde inzameling met alle warmte aan in de belangstelling der ingezetenen. Middelburg, den 22 October 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. FERNHOUT, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. distribueert, en uit provinciale com missies in elke provincie, welke tot taak hebben in haar rayons voeling te v'nden met huisartsen en publiek. Deze laatsten moeten hun werkings sfeer eigenlijk nog geheel afbakenen, doch van een enkele commissie, met name van die in Noord-Holland, zijn reeds zeer goede berichten binnenge komen: bijna alle huisartsen hebben zich bere d verklaard, met deze commi'i- sie mede te werken. Een belangrijk ding, in verband met de „populariteit van de vaccinatie" is het min strieel besluit, krachtens het welk thans ook voor „particuliere" ge vallen de pokstof kosteloos zal worden geleverd. Moge spoedig, ieder oudei er van worden doordrongen, dat vac cinatie een moreele plicht is, niet al leen tegenover hun e gen kinderen, maar ook tegenover hun mede-men schen. Permanente samenwerk ng tusschen protestantsch christelijke patroonscentrales en het C, N. V. Dezer dagen kwamen de vertegen woordigers van de drie prot. chr. pa troonscentrales (Chr. Werkgeversver bond, Chr. Boeren- en Tuindersver- bond, Chr. Middenstandsbond) en het Christ. Nat. Vakverbond bijeen tot officieele sticht ng van het convent, de vaststelling van het reglement en de aanwijzing van het bureau. De voorloopige voorzitter, de heer A. Borst Pzn, heeft de vergadering met gebed geopend en zijn blijdschap uitge sproken over het tot stand komen van dezen vorm van regelmatige samen werking. Daarna werd het concept-re glement besproken en na enkele wijzi gingen vastgesteld. Voor het jaar 1937 zal het bureau bestaan uit de heeren A. Borst Pzn. te Rotterdam (voorzitter); en J. Sch'pper te Utrecht, Stadhouderslaan 43-—45 (se cretaris). Als tweede voorzitter en tweede secretaris zullen voor 1937 fun- geeren resp. de heeren A. Stapelkamp te Utrecht en mr. _A." Hoekema te 's- Gravenhage. In beginsel werd voorts het bureau voor het jaar 1938 samen gesteld. Daarna werd, na een inleidend woord van den heer Stapelkamp, uit voerig gehandeld over de vraagpunten: „Op welke wijze kan totstandkoming van collect'eve arbeidscontracten wor den bevorderd en arbeidsconflicten door arbitrage worden voorkomen". Be sloten werd deze vraagpunten in ei^en kring nader te bezien, teneinde de be spreking op de volgende vergadering te kunnen voortzetten en een concbi- s'e te Bunnen trekken. Verlaging minimummaat voor te denatureeren aardappelen. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld heeft de minister van eco nomische zaken besloten, aangezien de aardappelen van oogst 1937 klein van stuk zijn, met ingang van 5 Nov. de minimummaat, waaraan aardappelen moeten voldoen, welke voor denaturatie- vergöeding in aanmerking komen, van 40 mm. vierkanfsmaat weet te verlagen tot 35 mm. vierkantsmaat. De Middeiburgsche rechtbank deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen den 34-jarigen winkelier K. M. wonende te Middelburg, tegen wien de officier van Justitie op 22 October een gevan genisstraf van negen maanden en intrek king van het rijbewijs voor den tijd van één jaar had geëischt. Het betreft het ernstige auto-ongeluk waarvan den 34-jarigen H, C. Wielandt op 2 Augustus op den Veerschen weg, het slachtoffer is geworden. De rechtbank veroordeelde M. tot 4 maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Besmettelijke ziekten. In de week van 24 tot en met 30 Oc tober kwamen in onze provincie vijf ge vallen van roodvonk voor nl. drie te 's Heer Arendskerke en één in ieder der gemeenten Oost- en West-Souburg en Goes. Op eigen kracht vlot gekomen. Het Amerikaansche stoomschip „Ips wich", dat gisteravond omstreeks half twaalf nabij Bath, ter hoogte v.an boe 38, was omhoog gevaren, lis zonder sleepboothulp vlot gekomen. Het heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. Tros i;n de schroef gekregen. De Nederlandsche sleepboot „Noord zee" van de firma Smit en Co. te Rot terdam, is van Viissingen vertrokken in de richting van het Èngelsche kanaal, ter assistentiie van de Nederlandsche sleepboot „Seine". De „Seine", die onderweg was met een lichter, heeft een tros in de schroef gekregen, Een nieuwe bioscoop. Het nieuwe Alhambra-theater opent vanavond zijn deuren voor het publiek. We mogen hier gerust spreken van een nieuwe bioscoop; niets herinnert meer aan het oude theater. De zaal is hellend gebouwd; het balcon, amphitheatersge- wijze. Bijzondere zorg is besteed aan de ver lichting, speciaal voor de veiligheid. Voor de zaalbezoekers is de uitgang door drie metalen deuren, uitkomende in de Spuistraat, er is een afzonderlijke nood uitgang gebouwd voor de balconbezoe- kers rechtstreeks naar de straat. Het woord „Alhambra" prijkt op twee zijden van het dak en wordt door schijn werpers bestreken. Er is een smaakvolle foyer. Donderdagavond is het theater offi cieel geopend voor een groot aantal ge- noodigden, waaronder het college van B. en W., vele gemeenteraadsleden, de commissaris van politie, vele militaire en burger-autoriteiten en een groot aantal middenstanders. Het tooneel, de foyer' en de vestibule waren versierd met een 70-tal bloemstukken. De bekende dichter-zanger Cling'e Doorenbos heeft namens de directie de opening verricht, "waarna een fraai pro gramma werd vertoond, met als hoofd film, de bekende Hollandsche film „Pyg malion". DE MELKPRIJS. Men meldt aan de Zeeuw; Woensdag vergaderden in hotel de Korenbeurs te Kruiningen de boeren en melkslijters uit Oostelijk Zuid-Bevelanjd onder leiding van den heer Zwagerman uit Middel burg. De heer Zwagerman deelde mede dat het de bedoeling was om met 1 Dec. de melk op een vasten prijs van 10 cent te brengen en daarop de goedkeu ring van den minister te vragen. Ook deelde hij mede hoeveel vereenigingen reeds zijn opgericht. Het bleek echter dat velen de zaak niet geheel vertrou wen, want in het bestuur dat provinciaal zou worden, komen heeren te zitten die (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige O. wind, aanvankelijk licht, later toenemend be wolkt, droog weer, mogelijk nachtvorst, weinig verandering in temperatuur over dag. UKKEL: Matige O. tot N.O, wind, schoon weer tot bewolkte hemel en ne velig, Morgen kans op regen, lichte stij ging der temperatuur. Vr. 5 Nov. Zon op: 7 h 0; onder: 16 h 22. Licht op: 16 h 52. Maan op: 9 h 27; onder: 17 h 32. E.K. 11 Nov. Hoog- en Laagwater te Viissingen: October. Hoogwater. Laagwater Vr. 5 S 2.14 14.30 8.39 21.01 Za. 6 2.46 15.05 9.15 21.29 Zo. 7 3.20 15.39 9.51 22.01 Hoog- en Laagwater le Wemeldingc: October. Hoogwater. Laagwate' Vr. 5 4.14 16.24 9.41 22.00 Za. 6 4.46 16.57 10.17 22.33 Zo, 7 5.19 17.29 10.53 23.08 De directeur-generaal van den landbouw heeft met ingang van 1 No vember 1937 aan den Rijksbijenteeltcon- sulent dr. ir. A. Minderhoud, te Wa- geningen, tot ambtsgebied aangewezen het geheele land. betaald moeten worden en dit moet door boeren en slijters gedaan worden, De heer Augustijn te Schore bestreed een en ander en waarschuwde allen om te bezinnen eer ze beginnen. Tevens vroeg hij of men hem zijn vergunning kon ontnemen als hij niet teekende maar zich toch aan den prijs hield, waarop de heer Zwagerman ontkennend antwoord de. Niemand is verplicht toe te treden, doch dan is ook geen steun tegen con currentie te wachten. De heer v. d. Werf maakte bezwaar, Te Rilland ging alles goed en in vrede. Aangezien deze vergadering slechts een voorloopig karakter droeg werd verder nog niets definitiefs besloten. IERSEKE. Donderdag 1.1. was het ju st 45 jaar geleden dat de nachtwach ter Jac, Oele in dienst trad bij de N.V. Oestermaatschappij Eendracht alhier, KAPELLE. De slager Johs. W. werd zoodanig door een varken gebeten dat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. De patiënt kon niet loopen en zal wel eenigen tijd rust moeten nemen, WEMELDINGE. Woensdagavond om streeks 10 uur is de heer Van I. uit Ier- seke, alhier met zijn vrachtauto, ver moedelijk tengevolge van den mist, bij het draaien achteruit in den put gere den bii de hoeve van d° Gebrs. Tjorni- nicus. De auto is later door een kraan wagen van de fa. T.ouisgp te Goes, uit den put gehaald. Drect kon er weer gest.art worden, terwijl er ook geen per soonlijke ongelukken gebeurd zijn. Op 13 Nov, a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat onze vroegere dokter, de heer P. J. A. van Overslraten Kruijsse aan de universiteit te Amster dam werd bevorderd tot arts. Wemel- dinf'e was zijn eers'e ""tandp'.nats. Het B nu ^1 ruim 21 jaar geleden, dat hij deze gemeente ver! et en "ich in Dsn Haag vestigde. Na daar een aantal ja ren vertoefd te hebben, vertrok hij naar 's-Gravenmoer (N.Br.), waar hij tot op heden nog als practiseerend arts werkzaam is.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1