ZEELAND. BUITENLAND. liD&ËLSURtt. GOES. WALGHEREH. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BEURS VAN AMSTERDAM. De handelsbetrekkingen tusschen Engeland en het rechtsche gebied. De negen mogendheden- conferentie begonnen. :u>*»gfc»«a*&*.-ya iStffismMSttoVfSKtt (Ingez. Med.) steld, zoodat de heffing dan voor' het sieraardewerk voorloopig zal bedragen 27 per 100 kg netto, maar niet minder dan 12 en niet meer dan 20 van de waarde, tenzij ingevolge een anderen tariefspost een hooger bedrag aan in voerrecht verschuldigd is, terwijl dan de heffing voor het ierporselein wordt te ruggebracht tot de voor 1 Augustus jl. gegolden hebbenden heffing. Tevens zal dan een regeling worden ontworpen tot teruggaaf van hetgeen sedert 1 Aug. jl. meer is betaald voor zoover het ver schil der partij 50 of voor denzelfden afzender en denzelfden ontbieder in totaal 200 overtreft en behoudens be taling van 5 per aangifte als vergoe ding voor administratiekosten. Een en ander betreft alleen het gewone invoer recht en dus niet het compenseerend en het bijzonder invoerrecht. VAN ONZE ADVERTEERDERS, Opening van een Toonzaal. De firma Blikman en Sartorius te Am sterdam is reeds een lange reeks van ja ren in Zeeland vertegenwoordigd door den heer F. W. de Vries, die dan ook bij honderden gebruikers van de Royal schrijfmachines en van andere door ge-' noemde firma in den handel gebrachte kantoormachines- en meubelen, een goe de bekende is. Er ontbrak aan de ver tegenwoordiging in Zeeland een gelegen heid, waar verschillende der machines e.d, konden worden getoond. Daarom heeft de firma het pand Londensche Kade laten verbouwen tot een flinke rui me toonzaal, zooals zij er reeds 5 in an dere plaatsen heeft. Heden is de keurige toonzaal geopenc en tot en met Zaterdag blijft er een bij zondere demonstratie, nml. het aanwezig zijn van ook meer bijzondere kantoor machines en van heeren, die deze meer in het bijzonder kunnen bedienen en de- monstreeren. Bij ons bezoek zagen wij er dan ook na de nieuwste snufjes op het gebied der schrijfmachines, o.a. een mooie machine om op een dag een groote hoeveelheid facturen te typen en doorslagen te be houden zonder telkens carbon papieren te moeten gebruiken, omdat er carbon- linten doorloopen. Met groote belang stelling hebben wij ons de werking van den Kosmograph, de machine, die het gedicteerde woord op een heel dunne plaat op neemt en deze voor de typiste' weer kan laten draaien, doen uitleggen. Voor zaken met veel correspondentie van directeuren, een zeer practische ma chine. Verder de Rotaprint, waarop men aller lei drukwerken zelf kan vervaardigen, verschillende telmachines en ook machines voor adresseeren. Stalen, meu belen, opbergkasten, etc, etc. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN. Bij de gister gehouden verkiezing (can- didaatstelling voor leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch- Vlaanderen werden ingeleverd candida- tenlijsten voor de aftredende leden de heeren: J. F. de Klerk, H. R. A. de Meijer en P. A. Neeteson, voor de afdeeling groot bedrijf. M. C. F. van Goethem, A. van 't Hoff en J. Scheele P.Zz. voor de afdeeling kleinbedrijf. Aangezien het aantal gestelde candi- daten overeenkomt met het aantal te vervullen plaatsen, zullen bovengenoem de heeren door het hoofdstembureau worden gekozen verklaard. Het is thans voor de eerste maal sinds de reorganisatie der Kamers van Koop handel en Fabrieken dat voor die te Ter- neuzen bij de periodieke aftreding geen stemming noodig was. Verplaatst met ingang van 16 Dec. a.S. de adjunct-commies bij den P. T. en T.-dienst J. F. Drost van Leeuwarden post- en telegraafkantoor naar M i d- d e 1 b u r g inspectiebureel. Mevr. van W. te Z., die tijdelijk vertoefde bij de familie Kuiper aan den Stationsweg, had het ongeluk, toen zij op den Westwal de Agnesgang passeer de, door twee berijders van een race fiets, G. en M. aangereden te worden. Zij kwam zóó ongelukkig terecht, dat zij een been brak. Proces-verbaal is op gemaakt. (De Z.). Naar de havenwerken. De raadsleden maakten gisteren, on der leiding van den burgemeester, den directeur van gemeentewerken, aanne mers en opzichters der werken, een wandeling langs den nieuwen havenaan- leg. Het werk bleek weer flink gevor derd te zijn. De havenarm was geheel op diepte en alleen de nieuwe zwaaiha- ven moest nog verder op diepte ge bracht worden. Intusschen was de be tonnen bemuring van de havenkom bij na klaar. Het was interessant om te zien roe deze aangebracht werd. Evenzoo was men reeds ver gevorderd met de aeglooiïng" van den havenarm. De verwachting is, dat de havenwer ken op zichzelf eind December of begin Januari a.s. gereed zullen zijn. Dan moe ten de opslagterreinen nog aangelegd worden en daarna vangt men met de werkzaamheden aan de nieuwe brug aan. Dat zal ongeveer Mei volgend jaar zijn. De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Nooden bracht deze week 37.38 op. KOUDEKERKE. Door Simons scheeps- slooperij te Pernis is de lijn Koudeker- keVlissingen van de Stoomtram Wal cheren voor afbraak aangekocht. Te Vlissingen en alhier is men druk bezig met het opbreken en het vervoer der rails waar deze niet in straatwerk of tusschen verbindingen der Staatsspoor liggen. De vrij gekomen grond gaat over aan de provincie. RAAD VAN WESTKAPELLE. Begrooting vastgesteld, WESTKAPELLE. Woensdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. De Casem- broot voltallig. Na opening en voorlezing der notulen deelde de Voorz. mede, dat hij in Den Haag de vergadering, belegd door de Ver. van Ned. Gemeenten tot oprichting van de fraude-risico-onderlinge ingevol ge de gemeentewets-wijziging, had bij gewoond. Spr. zeide, dat bij toetreding tot de onderlinge, de kosten van een verzekering voor Westkapelle jaarlijks zouden bedragen plm. f 37.50. Maar, aldus de Voorz., in een gewij zigd art. 170 der gemeentewet komt ook een bepaling, dat een zoodanige rege ling getroffen kan worden, welke gelijke waarborgen biedt tegen benadeeling van gemeentegelden als het sluiten eener verzekering. B. en W. stelden nu voor, onder na dere goedkeuring van Ged. Staten, een zoodanige regeling samen te stellen welke voor de gemeente financieel voor deeliger zal izijlh, waarmede de Raac accoord ging. De V o o r z. deelde daarop nog mede dat zich reeds veel kleine landbouwers hadden aangemeld voor de nieuwe steun regeling. Ingekomen was een schrijven van K Huibregtse e.a., bewoners van de Boek houtstraat, waarin werd medegedeeld dat zij accoord gaan met het in de vo rige vergadering genomen raadsbesluit, nl. om gratis den benoodigden grond in dè Boekhoutstraat aan de gemeente in eigendom af te staan, wanneer de ge meente tot bestrating zal overgaan. Be sloten werd daarop een geldleening aan te gaan van 1000 tegen een jaarlijk- sche rente van 3pet., af te lossen in 4 jaren, te beginnen met 1939, benoodigc voor bestrating. Hierop kwam de gemeente-begroo ting 1938 aan de orde. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen werd geen gebruik gemaakt. Alleen weth. K. M inderhoud meende de leden te moeten aanraden, gezien den toestand der gemeente-financiën, den moed er maar in te houden. Hierna werd beslo ten de begrooting vast te stellen met 'n eindcijfer voor den gewonen dienst van 84035 en een post onvoorzien van 400. Bij de rondvraag zei de heer H. C ij- s o u w, dat de lantaarn op den straat- j weg in zijn buurt reeds enkele avonden niet gebrand heeft, waarop de Voorz.' beloofde voor herstel der lamp te zullen laten zorgen. De V o o r z. deelde daarop mede, dat hem mondeling verzocht was, een schoollokaal beschikbaar te stellen voor het houden van een esperanto-cursus. De Raad bleek niet veel te gevoelen voor een dergelijken cursus, doch aan gezien ook voor andere doeleinden een lokaal beschikbaar gesteld wordt, werd het verzoek ingewilligd, onder voor- i waarde evenwel, dat het aantal cursis ten ten minste 10 bedraagt. WESTKAPELLE. Het mond- en klauw- j zeer, dat zich onder het vee alhier heeft voorgedaan, is tot heden beperkt ge bleven tot 2 gevallen. De door deze ziekte aangetaste dieren zijn thans reeds hersteld. IERSEKE. De jeugdherberg ,,'t Olsen- de" heeft zich het afgeloopen seizoen in een toenemend bezoek mogen verheugen. Er logeerden 429 personen tegen 370 in het vorige jaar. De buitenlanders namen vooral toe. Zoo logeerden er Australiërs, Zuid-Afrikanen enz. Vooral Engelschen waren in toenemende mate bezoekers. Deze uitkomst is wellicht 'n gevolg van de Jamboree, die een vloedgolf van vreemdelingen over ons geheele land deed komen, ook in Zeeland, KRUININGEN. Woensdagavond werd in het Zondagsschoollokaal een propa gandafilmavond gegeven van de vereeni- ging „Het Hoogeland". Als hoofdfilm werd gedraaid „Het werk van Het Hoo geland" en na de pauze wat kleinere films, o.m. de Jamboree. In de pauze werden theelepeltjes ver kocht om de vereeniging te steunen. Ds. Mortier opende en ds. Koolstra sloot de bijeenkomst, die vrij goed was bezocht. Woensdagmorgen reed de landbou wer N..den overweg bij het station Krui- ningen-Ierseke over met zijn wagen, be spannen met twee paarden, zonder te aemerken, dat de stopborden reeds ge draaid waren. Nauwelijks was de wa gen op den spoorweg, of de spoorboo- men gingen neer, miet het gevolg, dat één dier boomen werd beschadigd. Met een proces-verbaal en een schadever goeding van pl.m. 35, liep deze onop lettendheid af. SCHORE. Bij het schoonmaken van een sloot te Vlake, onder deze gemeen te, is door den werkman S. Paauwe, een doos gevonden, waarvan de inhoud bleek te zijn, koperen onderdeelen van wapens of vermoedelijk tot wapens be- hoorende munitie. Het metalen omhul sel, waarin deze voorwerpen waren verpakt, was izoo goed als verteerd, waaruit kon worden afgeleid, dat het reeds langen tijd aldaar had gelegen. Bedoelde doos is overgegeven aan den brigade-commandant der maréchaussée te Hansweert, teneinde aan de militaire autoriteiten ter hand te worden gesteld. CADZAND. Het mond- en klauwzeer is thans ook doorgedrongen tot onze ge meente; het werd geconstateerd bij het rundvee van den landbouwer P. de J. CADZAND. Maandag spoelde aan het strand een reusachtige visch aan; het dier vermoedelijk een dolfijn is 3.75 m lang en heeft een omvang van ruim 1.50 m. Eerste no'.eermg is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102%102% Amsterdam 1936-3% 101%101% Zeeuws. Hyp. B-4 100%- Cities Service Cy. P. 1958 5 44%42 A Amsterd. Bank 150%150 A Pref. Jurgens A 133%131% A Ned. Gist- en Spiritusf. 482482 A De Schelde N.B. 41%40% C Am, Smelt en Ref. 4239% A Born. Sum. H.M. 184%182% A Hóuth. Alberts 97 C Union Pac. Rr. 72%69% C Int. Nickel Cy. 34—32% Ned. 1000-4 101%—101% O. Indie 37 1000-3 96%—97%" Engeland 1960-90 4 8383% A Koloniale Bnk. 127%123 A N.I. Hbk. 1000 140—136 C Ned. H. M. 1000 164%—161% A v, Berkels Pat. 70%68 C Calvé-Delft 79%—77% A Phil ps Gem. B. afg. 316%—306%-12 C Unilever 148%—144%-43% C Am. Car en Foundry 17%16%-% C Anaconda Cop. 22%19%-20 C Bethlehem St. 39%—35%-% C Kennec Copper 26%23%-% C U. States St. C. 44%40%-% C North Am. Cy. 15—13% A Kon. Petr. Mpij. 357%-^349%-52 C Contin, Oil Cy. 24—22% C Phillips Petr. Comp. 32%—31 C Shell Union O.C. 13%—12%-13% C Tide Water Ass. Oil 12%—12-11% A Ned. Scheepv. U. 123%—119%-17% A H.V. Amsterdam 442%424-26 A Jav,a Cult, Mij. 151147 A N.I. Suiker U. 125120 BEURSTHERMOMETER DONDERDAG Rubbr.i Amerik» H.V.A. Schepen Markt Suiker ObLMarki Wettig'. Unilever Tabak Philips Koninkl. Gedeponw - A Deli Batavia 207—205-03 C Deli Mij. 1000 286%—282-80% A Senembah 284282 C Baltimore en Ohio 10%9% C Southern Pac. Cy. 16%il4%-% A Southern Rlw, 10%9% A Amst. Rubb. C. 209-203-200% A Deli-Bat. Rubb. 1-44%—138-37 A Hessa Rubber 145—140 A Serbadjadi S.R. 110106 WISSELKOERSEN. Heden gister Londen 9.00% 8.98 Berlijn 72.82% 72.70 Parijs 6.12% 6.09% Brussel 30.69 30.62 New-York 1.80% 1.80% De Spaansche burgeroorlog. BURGERLIJKEN STAND. Borssele. Bevallen: M. van Sluis, geb. Baart d Getrouwd: L. Sandee 50 j, wedn. en J. Dekker 40 j. jd. (D.Z.) Driewegen. Bevallen: M. Drijdijk, geb. Martens d., C. van der Hooft, geb. Mol d. Getrouwd: J. v. Damme 24 j, jm. en C Mol 24 j. jd. Overleden: M, Schipper 51 j. jd., L. de Lange 52 j. jd., K. v. Wijngen 65 j, jm. (D.Z.) Kloetinge, Over de maand Oct. Bevallen J. A. de Jonge, geb. Schou ten d., P. van Dalen, geb. Jobse d. Getrouwd: C. A. Verboom 23 j. jm. en A. Nijsse 20 j. jd., C. v. d. Lircle 21 j. jm en C. L. Harinck 18 j. jd., S. Leijs 20 j jm. en A. Kosten 17 j. jd. Ondertrouwd: P. J. Verburg 21 j, jm en W. Nieuwdorp 26 j, jd. Overleden: W. v. Liere 87 f. wedn, (D.Z.) Kapelle, Bevallen: M. N. Ganseman, geb. Wisse d., J. Moelcker, geb. Goud d., C. Evers- dijk, g'eb. de Broekert d., P. Gijssel, geb., Jobsen d. Overleden: F. Stevense 79 j. wed. J. Paauwe, S. Korstanje 86 j. wedn., J. op 't Hof 76 j, echtgen. J. Vaar. (D.Z.) VLUCHTELINGEN UIT HET RECHTSCHE GEBIED IN GIBRALTAR. In de laatste twee weken zijn ruim 600 Spanjaarden, die uit Algericas ge vlucht zijn, in Gibraltar aangekomen met roeibooten. Zij konden ontvluchten met hulp v,an omgekochte rechtsche soldaten. Thans wordt vernomen, dat de desbetreffende organisatie ontdekt is en dat zestig leden der guardia civil gearresteerd en 'n de gevangenis opge sloten zijn. Onder de gearresteerden bevinden zich ook manschappen van de kustwacht en carabineros. De»kust- bewaking is versterkt. Reuter meldt, dat ongeveer 80 man schappen der guardia civil en karabi- niers te Algec'r.as en La Linea zijn ge arresteerd. Uit Barcenola wordt gemeld, dat in de afgeloopen dagen meer dan 50,000 vluchtelingen uit Asturië, in de Cata- laansche hoofdstad zijn ,aangekomen. Het bombardement van Lerida. Volgens de laatste uit Lerida ontvan gen ber'chten zijn ten gevolge van het bombardement der stad op Dinsdag jl. 145 dooden en 269 gewonden gevallen. De talrijke gewonden, die naar hun woningen zijn gegaan, zijn hierin niet begrepen. Naar te Londen verluidt zullen voor het einde der week definitieve maat regelen inzake het tot stand brengen van geregelde handelsbetrekkingen tus schen Londen en de autoriteiten van Salamanca gepubliceerd worden. Ver moedelijk zal door Engeland een al gemeen agent worden benoemd, die de Britsche belangen te Burgos zal be- hart gen. Deze agent zou dan Sir Ro bert Macleod Hodgson zijn, die Enge land als zaakgelastigde heeft vertegen woordigd te Moskou, Als assistent zou hij Harrington Thompson, den eersten secretaris v.an de Britsche ambassade te Hendaye naast zich krijgen. Behalve beide genoemde agenten zou nog een aantal plaatselijke agenten worden aangesteld in de voornaamste steden v,an het door generaal Franco geregeerde geb:ed. Daartegenover zou het Franco-be wind een agent te Londen benoemen. Het spreekt vanzelf, dat deze zaak nogal wat opzien baart. Men zou er een voorloopige erkenning van het Franco bewind door Engeland in kunnen zien, In de „Times" wijst de speciale corres pondent van het blad te Salamanca er echter op, dat niet gesproken mag wor den van zulk een erkenning. De Engelsche Arbeiderspers is daar entegen uiterst verontwaardigd. De Daily Herald publiceert de berichten over de uitwisseling van agenten onder een groot gedrukt opschr ft, luidende: „Kabinet besluit Franco te erkennen". De diplomatieke redacteur van het bl.ad schrijft: „Dit besluit is genomen omdat de ministers besloten hebben, dat Franco den oorlog moet winnen". Overigens j wijst het blad er op, dat de hertog i van Alva, die de officieele ,agent zal zijn van Franco in Londen, reeds als een soort officieus vertegenwoordiger erkend was en dat bijv. zijn bagage bij het passeeren van de grens niet werd nagezien. De hertog zou er 'n geslaagd zijn de Britsche regeering er van te overtuigen, dat een erkennihg van Fran co door Engeland, verkregen dank zij hem, de monarchistische partij aanzien lijk zou versterken ten koste van de fascistische partij. Het blad beschuldigt verder in een hoofdartikel de Britsche regeering er van „een monsterachtige misdaad en een ontzaggelijke flater te hebben begaan." De strijd in het Verre Oosten, WEDERZIJDSCHE SUCCESSEN IN HET NOORDEN. In Noord-China schijnen momenteel beide partijen nogal succes te hebben, op verschillende plaatsen dan natuurlijk. Zoo wordt uit Nanking gemeld, dat de Chineesche troepen in de provincie Ho- pei een paar steden en een bergpas wis ten te veroveren; uit Peiping, dat de Ja panners in de provincie Sjangsi in het voordeel zijn gekomen en de hoofdstad Taijoean bedreigen. Te Sjanghai is vrijwel geen wijziging' in den toestand gekomen. Gistermiddag is te Brussel de negen- mogendheden-conferentie geopend. Op voorstel van den leider der Nederland- sche delegatie werd de Belgische mi nister Spaak gekozen tot voorzitter. De dag vkn gisteren was voornamelijk ge wijd aan de algemeene besprekingen, waarna de gedelegeerden van de ver schillende landen de hoofden bij elkaar hebben gestoken. De openingsrede werd uitgesproken door minister Spaak. Hij bracht in herinnering het doel van deze conferentie, welke den toestand in het Verre Oosten zal bestudeeren om mid delen na te gaan, die het conflict tus schen Japan en China zullen kunnen doen beëindigen. Op de conferentie zijn vertegenwoordigd: Engeland, Ver. Sta ten, Frankrijk, Canada, China, Austra lië, Nieuw Zeeland, Portugal; Neder land, Mexico, Noorwegen, Zweden, Bo livia, Italië, Zuid-Afrika, Denemarken, ïndië en Rusland. Japan en Duitschland wezen de uitnoodiging af. Vervolgens voerden Delbos, Eden en Norman Davis het woord. De vertegen woordiger der. Ver. Staten wees er op, dat het doel der conferentie is: herstel van den vrede in een belangrijk gebied van de wereld. „Wij zijn niet gekomen, aldus Norman Davis, in de verwachting een wonder te zien, maar met het voor nemen een beroep op de rede te doen. De Italiaansche gedelegeerde zeide dat Italië zekere reserves moest maken. De conferentie heeft niets meer te doen dan de beide partijen, tot elkander bren gen. Het eenige nuttige, aldus deze ge delegeerde is het richten van een uit noodiging tot beide partijen, zich recht streeks met- elkaar in verbinding te stel len. Daarna zal men niets meer te doen hebben. De gedlegeerde der Chineesche re geering, Wellington Koo, verklaarde, dat China tegenstand zal blijven bieden zoolang de Japansche agressie voort duurt en dat niet een vrede tot iederen prijs China recht zal doen of de bescha ving tot eer strekken, Japan wil sa menwerking met China, maar deze sa menwerking wil zeggen politieke over- heersching. Japan, aldus Wellington Koo, moet doen zooals andere mogend heden, d.w.z. onderhandelen met China op voet van gelijkheid. Japan wil rechtstreeksche onderhandelingen, doch bij het conflict zijn ook andere mogend heden betrokken. EEN BEMIDDELINGSAANBOD? In conferentiekringen meent men te weten, dat in de besloten bijeenkomst

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2