DAMPO SPORT, De avontuurlijke sleepreis volbracht. Verkouden kinderen? DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND, I NOV. 1937; 20 hMT. ZUID Gisteravond zijn de Hollandsche jongens van stavast te Ymui- den aangekomen. Maandagavond elf uur is de sleep boot „Beverwijk 20", die den Neder- landschen baggermolen „Beverwijk 16" uit Argentinië naar Europa heeft ge sleept, te Ymuiden binnengekomen. Hiermede hebben de jonge Nederland- sche zeevaarders een buitengewone prestatie geleverd, die zij ondanks de ontzaglijke moeilijkheden, welke zij hadden te overwinnen, tot een goed einde hebben gebracht. Tegen twaalf uur kwam het transport voor den middensluis om te worden ge schut. Zondagavond te elf uur werd de sleep door het lichtschip „Noordhinder" gerapporteerd. In dikken mist is des nachts de tocht voortgezet, zoodat te gen elf uur de sleep binnen de pier kwam. Sleepboot en baggermolen verkeer den in uitstekende conditie en de ge- heele reis bleek haar succes, behalve aan de stoutmoedigheid der jeugdige Hollanders, tevens te danken te hebben aan de nauwkeurige opzet, waarop de opdracht, die de jongens kregen was ge baseerd. Nauwelijks binnen de pieren maakte aan den achterkant van de baggermolen de kleine sleepboot „Woutrina vast om het gevaarte dat in het donker mach tig omhoog rees, te sturen. Baggermolen en sleepboot hebben a's einddoel Spaarndam, waar de firma Van Hattum en Blankevoort haar ma terialen-opslagplaats heeft. De tocht over den oceaan. Een verslaggever van het A.N.P. vond kapitein Van Giffen bereid, het een en ander.te vertellen van den tocht die achter hem ligt. „We hebben de zaak van Buenos Aires hierheen ge sleept, en daarmee basta. Natuurlijk, we hebben wel eens storm gehad, maar dat ontmoet elk schip op zijn tijd, en dar hadden we weer eens mooi weer". Het teekent geheel het karakter van deze kloeke, eenvoudige kerels. „Niets bijzonders". En we kijken tersluiks naar het donkere silhouet van den zwaren laag op het water liggenden baggermo len, dien deze kleine, gedrongen sleep boot, van Argentinië naar hier heef' gesleept, somtijds dwars door een vlie genden storm, terwijl machtige brekers het gevaarte beukten. Over de sleepboot en den baggermo len was kapitein Van Giffen meer dan tevreden. „Een juweel van een schip", noemt hij het. „Ze lag als een meeuw op het water en was bestand tegen de zwaarste golven." „Het eenige, waarvoor we bij zwaar weer bang behoefden te zijn, was de vraag, of de sleeptros het zou houden." De reis moge dan een kranige presta tie en in vele opzichten avontuurlijk zijr geweest, een onverantwoordelijk waag stuk en een avontuur was zij in geen enkel opzicht. Daarvoor was ze te zorg vuldig voorbereid en waren alle moge lijkheden en ricico's van tevoren te nauwkeurig overwogen. De kapitein, Hendrik van Giffen, heeft zijn certificaat stuurman tweede rang, en vaart als derde stuurman bij de K.N.S.M., welke maatschappij hem verlof heeft gegeven voor het maken van deze reis. Sietse Jongeling is een reus van een IJmuidenaar, een geboren zeeman, die op deze reis heeft getoond, van alle markten thuis te zijn. Hij was tweede stuurman, hulpmachinist, verpleger, kok, werkte als dekmatroos en was boven dien een uitmuntend kameraad, die te allen tijde de stemming erin wist te hou den. De 19-jarige W. H. Mellema, in de wandeling „Jack" genaamd, en zoon van den heer W. H. Mellema van het maritiem kantoor, dat als adviseur op trad, was de jongste van het drietal en toonde zich eveneens van alle markten thuis. Naderhand kwamen nog drie andere Nederlanders, een stuurman en twee machinisten, en gezamenlijk klaarde men het werk, dat er te doen viel. In Buenos Aires stond men, als ge meld, voor de moeilijkheid, een beman ning te vinden, een moeilijkheid, omdat men was aangewezen op de zgn. „beach- comers", losloopende lieden, die eigen lijk mislukkelingen zijn en die men in elke haven vindt. Het werd een bijeengeraapte troep, bestaande uit negentien man van elf verschillende nationaliteiten: Duitschers Oostenrijkers, Zwitsers, Hongaren, Roe menen, Bulgaren, Engelschen, Noren, een Spanjaard en zelfs een Nederlander. De meesten van deze menschen waren in het geheel geen zeelieden doch bijv. landbouwer en coiffeur. De te Buenos Aires opgepikte Hollan der, de ruim zestigjarige „Jan" bracht 't aantal Nederlandsche opvarenden op ze ven, Een beschrijving van zijn leven al leen zou reeds een boekdeel kunnen vullen. Hij was o.a. loods in Japan en in China op de Jangtse, voorts was hij in Indië en tenslotte werd hij schapen hei der in Patagonie. Na 27 jaar van af wezigheid werd de drang naar het va derland hem echter toch te sterk. Hij monsterde en werd chef-runner op den baggermolen tezamen met twee matro zen. die als runners de reis met hem hebben gemaakt in het primitieve ver blijf op den molen, dat verleden week in het kanaal tijdens een hevigen storm door een overkomenden breker geheel werd leeggespoeld terwijl een deel van de wand werd stukgeslagen. Drie dagen lang' kon men niet bij de runners op den molen komen, zoo dat zij vrijwel uitsluitend met scheeps- koek moesten voeden. Angstige oogenblikken hebben zij ook doorgemaakt, toen in het begin van de reis de sleeptros brak en de baggermo len in een dikken mist ronddreef. Ruim een uur later had de sleepboot echter den molen teruggevonden, ondanks het feit, dat de eerste machinist van der Knoop bij het hieuwen van de tros een been had gebroken en eerst geholpen moest worden,. Men spalkte het been met latten, die achteraf te lang bleken, zoodat men ze, omdat men het verband niet meer durfde losmaken, met een ijzerzaag aan het been van Van der Knoop op maat zaagde. Thans loopt de machinist, zij het ook nog eenigszins hinkend, weer over het schip rond. In Rio de Janeiro had men medische hulp ingeroepen en was het been in gips ge zet. Als vanmorgen de „Beverwijk 20" in Spaardam is .aangekomen, achten de drie Hollandsche jongelui hun taak vol bracht. En dan zal Hennie van Giffen z'ch weer melden bij de K.N.S.M., Siet se Jongeling zal trachten, voor zich en zijn gezin ander werk te vinden en te vens zoo spoedig mogelijk zijn stuur- mans-certificaat voor de kleine vaart te halen, terwijl de jeugdige Mellema in de vriendelijke ouderlijke woning te Santpoort een vroolijk troepje jeugdige vrienden en vriendinnen zal vinden, als mede een reusachtige feesttaart, die de ze oude speelmakkers van „het Plein tje" in de buurt, als een hartelijke at tentie voor hem hebben gestuurd. Wrijf dan dadelijk rug en borstje in met Wonderlijk zooals dat helpt! Pot 50 ct Doos 30. Bij Apoth. en Drogisten BMUNHARDT1 (Ingez. Med.) VOETBAL Z. V. B. In de tweede klasse A van den Z. V. B. is alsnog opgenomen het eerste elftal der vereeniging „Kattendijke" te Kat- tendijke. Wedstrijdprogramma Z. V, R. Zaterdagcompetitie „Walcheren": Vlis- singenOostkapelle I; Serooskerke II Serooskerke I; V.V.V.V.V.R. C. S.; S. M. Z. IVeere I; Souburg IArnemui- den I; R. C. V. I—R. C. V. II. Adspiranten: SerooskerkeR. C. S.a. Zondag Adspiranten: VlissingenDe Zeeuwen. Ie kl. A: Ierseke IDe Zeeuwen II; Vlissingen IIIHansw. Boys I. Ie kl. B: B. K. V. V. I—Tern. Boys I; Hontenisse IS. V. O. I; Hulst-IITer- neuzen III; Axel IICorn. Boys II. Ie kl. C: Breskens IIBreskens III; Biervliet IS. C. D. I; Schoondijke II Schoondijke I; Hoofdplaat IIOostburg II; Groede IIIJzendijke II. Overgangski.: Walcheren IDe Noor mannen I; Nieuwland IVlissingen IV; Middelburg IVEiland Boys II. 2e kl. A: Kattendijke IDe Zeeuwen IV; Zeelandia IVEllewoutsdijk I; Goes IVCortgene I; R. C. S. IllKapelle I. 2e kl. B: B. K. V. V. IITern. Boys II; Hontenisse IIS. V. O. II; Hulst III Terneuzen IV; Sluiskil II-Corn. Boys III. 3e kl. A: E. M. M. III-De Zeeuwen VI; Middelburg VZeelandia V; Wal cheren IIIR. C. S. IV; De Noorman nen IIDomburg II. Zaterdagcompetitie „Walcheren". Een verrassende uitslag viel in deze klasse te bespeuren: R.C.V. I, dat de tweede plaats op de ranglijst innam, ver loor van den hekkesluiter Souburg. De laatste haalde daarmede de eerste pun ten binnen. Serooskerke profiteerde daarvan om in puntental met R.C.V. I gelijk te komen en zelfs twee plaatsen op te schuiven. Arnemuiden stuurde de Veersche voetballers met leege handen huiswaarts. Arnemuiden maakt er ernst van den kampioenstitel te behouden. Veere stelde in zooverre teleur, dat zij enkel tegenpunt wist te maken. V.V.V.V.V. behaalde weer een goede overwinning. Zij is nu weer een paar plaatsen op de ranglijst gestegen, terwijl R-C.V. 11, dat haar slachtoffer was, eeni ge plaatsen afzakte. S.M.Z. verrichtte een goede prestatie door R.C.S. op eigen veld te verslaan. De stand is nu: Arnemuiden 7 5 1 1 349 11 Serooskerke 7 4 12 4318 9 R.C.V. I 7 4 1 2 32—14 9 Vlissingen 4 4 0 0 249 8 Veere 5 3 1 1 2013 7* Oostkapelle 6 2 13 1319 5 V.V.V.V.V. 4 2 0 2 14—18 4 Serooskerke II 6 2 0 4 1536 4 S.M.Z. 5 2 0 3 10—27 4 R.C.S. 5 113 13—20 3 R.C.V. II 7 1 0 6 20—31 2 Souburg I 5 10 4 1024 2 2 w.p. i. m. wegens n. o. tegen Soub. I. Adspiranten. De Zeelandia-adspiranten gingen op het pad der overwinning verder, daarbij tevens zorgend dat het doelgemiddelde nog duidelijker in hun voordeel kwam. R.C.S.-houdt de tweede plaatst angst vallig in bezit. Eiland Boys kreeg geen kans zich naar boven te werken. Seroos kerke deed goed werk in den uitwed strijd tegen De Zeeuwen. Deze twee elf tallen verwisselden met elkaar van plaats. Middelburg werkte zich even eens naar boven ten koste van Vlis singen R.C.S.-B had tegen de groen- witten geen kans. Het is voor dit elftal der Souburgers nog steeds wachten op de eerste overwinning. De stand luidt: Zeelandio 8 8 0 0 536 16 R.C.S.-A 8 6 0 2 32—7 12 Serooskerke 7 5 0 2 2610 10 De Zeeuwen 7 5 0 2 199 10 Middelburg 8 3 0 5 1518 Vlissingen 8 2 0 6 1725 Eiland Boys 8 2 0 6 1339 R.C.S.-B 8 0 0 8 3—64 0 le klasje A. Wat te zegg'en van Domburg, dat in Vlissingen van het derde elftal der rood- witten, dat als hekkesluiter fungeert, verloor. De Domburgers hebben hier twee kostbare punten verspeeld om De Zeeuwen II op den voet te kunnen blij ven volgen. Vlissingen III schijnt voor verrassingen te gaan zorgen. Ook Kruiningen stelde teleur. We had den zeker gedacht dat de Zuid-Bevelan der mintens één puntje uit Souburg zou den hebben meegenomen. Intusschen komt de overwinning R.C.S. II goed te pas, want de R.C.S.-reserves kwamen steeds meer in het gevaarlijke hoekje te recht.. De stand is: De Zeeuwen II 7 5 1 1 227 11 Domburg 8 4 1 3 25—20 9 Goes UI 8 4 1 3 20—16 9 Ierseke 7 4 0 3 24—14 8 Middelburg III 8 4 0 4 19—27 8 Kruiningen 8 3 14 1815 7 R.C.S. 'II 8 3 14 14—21 7 Hansw. Boys 7 2 1 4 1223 5 Vlissingen III 7 2 0 5 1021 4 le klasse C. In deze klasse werd dezen Zondag benut om de in dezelfde afdeeling spelende le en 2e elftal van Groede, le en 2e elfta van Schoondijke en 2e en 3e elftalvan Breskens tegen elkaar te laten uitko men. Zooals te verwachten viel wonnen de eerste elftallen van Schoondijke en Groede van haar broeders en eveneens Breskens II paste tegen het derde elfta op haar tellen. Want de uitslag bewijst wel, dal Breskens II en III nu niet zoo bar veel in kracht verschillen. De stand luidt: Schoondijke 6 5 1 0 3811 11 Groede 5 5 0 0 364 10 Breskens II 5 5 0 0 227 10 Biervliet II 4 2 2 0 16—4 Breskens III 3 2 0 1 116 Hoofdplaat II 5 113 916 Groede II 5 113 9—32 Oostburg II 5 1 0 4 526 2 IJzendijke II 4 0 1 3 312 1 Schoondijke II 5 0 0 5 1127 S.C.D, 3 0 0 3 4—19 0" 2 w.p.i. m. wegens n.o. tegen Biervliet II. Overgangsklasse, De eenige wedstrijd in deze klasse ge speeld veranderde weinig aan den stand. De Zeeuwen III, welke met grooten voorsprong de leiding heeft, wist door haar overwinning op Nieuwland, dat de onderste plaats bezet haar voorsprong op de overige elftallen nog te vergroo- ten. Nieuwland schijnt maar geen over winning te kunnen behalen. Zij bengelt onderaan met slechts twee punten uit zeven wedstrijden. Kom Nieuwlanders, dat kan beter! De volgorde in den stand onderging geen wijziging. 3e klasse A. Het bovenstaande geldt eveneens voor de 3e klasse A, Walcheren II, dat de tweede plaats bezet, behoudt deze door haar overwinning op Walcheren III. En laatstgenoemde blijft onderaan staan. Roode DuivelsLonden 24. Te Brussel is gisteren het Belgische internationale voetbalseizoen begonnen met den traditioneelen wedstrijd tus- schen de Roode Duivels en een Londen- sche ploeg. Londen won met 42. ATHLETIEK, De loop „Dwars door Vlissingen", Naar wij vernemen, zal de tweede „dwahs door"-wedstrijd, georganiseerd door de V.S.V. „Marathon", worden ge houden op 15 Januari a.s. In tegenstelling met de eerste maal, zal deze wedstrijd niet provinciaal, doch nationaal zijn. Reeds thans staat het vast, dat bekende loopers uit Holland, o.a. van „De Trekvogels", „De Volewijc- kers" e.a. aan dezen wedstrijd zullen deelnemen. Het parcours zal eenigszins worden gewijzigd en tevens pl.m. 700 m grooter worden. Echter is het zoo uitgestippeld, dat de toeschouwers de loopers vier* maal zullen zien passeeren, SCHAKEN. DE REVANCHEMATCH OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De twaalfde partij remise. Te Amsterdam is gisteravond de 12e partij der revanche-match om het we reldkampioenschap schaken in retaise geëindigd. Wit: Aljechin; zwart: Euwe.. Nimzo-Indische verdediging. 1 d2—d4 Pg8—f6 2 c2—c4 e7—e6 Ster v/d 3e grootte, of kleiner Ster 2' grootte. Ster v/d 1° gr, Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau */d Industrieelen Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 EERSTE KV. ©VOLLE MMN a LMTSTE IMÏÏ1EB #NIEÏJWEMMN VENUS MARS JUPITEB Q SfiTUBNÜS© Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel op 1 Nov. 1937 in Neder land, des avonds te acht uur Middel bare Tijd, gelijk aan 22 h 43 min Sterre- tijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opko men, naar het Zuiden stijgen, en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriën tatie eenvoudig genoèg. Op dit kaartje loopt, van het Westen naar het Oosten, door de sterrebeelden Slang, Zwaan, Cassiopeia, Perseus en Wagenman, een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden, de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. DE ZON: De middaghoogte van de zon neemt! deze maand af van 24° tot 1634° en de dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), van ruim 934 uur tot ruim 8 uur. DE MAAN; De schijngestalten van de maan zijn: N.M.: 3 Nov.; E.K.: 11 Nov.; V.M.: 18 Nov. en L.K.: 25 Nov. Slechts de maantjes van 11 en 18 Nov. zijn op ons kaartje te zien. Het Laatste Kwartier van den 25en staat iets bezui den Regulus in den Leeuw; pas later in den nanacht te zien dan het tijdstip waarvoor ons kaartje geteekend is. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij, voorzoo ver zij niet ónder zijn, den loop der vier planeten, Venus, Mars, Jupiter en Sa- turnus, Venus (m 3.4) is 1 Nov. morgen ster in de Maagd. Mars (m 0.7) is, met Jupiter (m 1.7) avondster in den Schutter. Zoo dra het donker is zijn zij fraai, doch wat laag, aan den Zuidelijken avondhe mel te zien: de helderste, witte, is Jupi ter, de wat donkerder, roode, is Mars. Saturnus (m 1.0) is avondster in de Visschen, zoowat heel den nacht te zien, m magnitude is helderheid vergele ken met een ster van de le grootte, die m 1,0 heeft). DE STERREBEELDEN. Om 8 uur staat de W-vormige Cas siopeia boven onze hoofden; ten Westen daarvan het kruis van de Zwaan, lager de drie heldere sterren van den A r e n d. In het Oosten Per seus, lager de S t i e r met de heldere ster Aldebaran. DeGroote Beer staat pal in het Noorden,' de T weelingen komen in het N.O. op. Fomalhaut, de helderste ster van deZuidervisch, kan bij vrije kim en heldere lucht laag in het Z. somwijlen waargenomen worden. 3 Pbl—c3 Lf8—b4 4 Ddl—c2 d7—d5 5 c4Xd5 Dd8Xd5 6 e2—e3 c7—c5 7 a2—a3Lb4Xc3f 8 b2Xc3 0—0 Vermijdt het noodelooze risico van de achtste partij (8Pbd7), zon der nochtans de troeven op tafel te leg gen, zooals in de tiende partij geschied de (8Pc6). Dr. Euwe wil alle ex perimenten zoo mogelijk achterwege la ten. 9 Pgl—f3 c5Xd4 Van dezen ruil zijn openingen langs de c-lijn het gevolg, onder andere de mogelijkheid Lc4. In de achtste partij verhinderde Euwe dien zet met Pb8d7b6, in de tiende partij door met den ruil op d4 te wachten, totdat c3c4 had gespeeld en in deze partij ten slotte laat hij den zet eenvoudig toe, daar hij blijkbaar de c-lijn als het criterium van deze variant beschouwt. 10 c3Xd4 b7—b6 11 Lfl—c4 Dd5—c6 12 Lc4—d3 Dus Aljechin is bereid, risico te ne men uitsluitend om het looperspaar te behouden. Anders had hij hier met 12. Dd3 (niet De2? b5La6, 13. La6:. Pa 6: 14. Lb2 (Da6:? Dc3f), Db7, 15. 0—0, Tac8, 16. Tacl in een ongeveer gelijke stelling kunnen overgaan. 12 Dc6Xc2 13 Ld3Xc2Lc8a6 14 Pf3—e5 maakt ruimte voor pion f3 ten einde den koning een goed veld (f2) te ver schaffen. 14 Pb8—d7 15 Pe5Xd7 Koppig volhardt de uitdager in de eenmaal gekozen tactiek, liever dan door Ld3, Ld3Pd3:, Tac8, Ta2 zijn ge weten met een inconsequentie (het op geven der loopers) te bezwaren. Nog minder goed ware 15 Pd3, Tac8, Pb4, e5, enz. 15 Pf6Xd7 16 Lel—b2 Ta8—c8 17 Tal—cl Tf8—d8 18 f2—f3! Spefelt wit hier nl. in plaats van den tekstzet het voor de hand liggende f2f4, dan wordt hij verrast door Lb7, waarna Kf2 zou kunnen worden beant woord door e5ü, d of Fe5:, Pe5:, d of Fe5:, Td2f, enz. 18 e6—e5 19 Kei—f2 e5Xd4 20 Lb2Xd4 Na 20. e3Xd4 zou zwart door Pe51 De5:, Td2f of: Pe5, Thel, Tc2:f!, Tc2:, Pd3f, Kfl, Pb2:fof: Pe5, Thdl, Pc4 in belangrijk voordeel komen. 20 Pd7—c5 21 Thl—dl Verhindert Pd3 of Ld3, maar nu zorgt 21 Pc5—e6 Voor de gewenschte vereenvoudiging, daar bijv. 22. Lb2 zou worden beant woord met TdlLd 1Td8 en Pc5. 22 Lc2—b3 Tc8Xcl 23 TdlXcl Pe6Xd4 24 e3Xd4 Td8—c8 24Td4:?, 25. Tc7 en zwart komt zelfs nog in moeilijkheden. 25 Tel—dl Tc8:f, Lc8:, La4, Kg8 f8 e7 zou daarentegen in zwart's voordeel zijn. 25 Tc8c3 26 d4—d5 Remise. 26Lb5, 27. d6, Ld7, 28. La4, La4:, 29. d7, Ld7:, 30. Td7: (dreigt mat), gevolgd door Ta7:. Nabeschouwing. Een nieuw stadium in dit grootsche gevecht is aangebroken en het moet nu zeker dubbel worden betreurd, dat on ze landgenoot dit stadium met een zoo grooten achterstand moet ingaan. Want pas gisteravond bleek hij, naar het ons voorkwam, weer zijn oude zekerheid en zelfvertrouwen te hebben teruggevon den, getuige zijn opgewekte en tot het uiterste gespannen houding achter het bord, getuige de finesses, waarmede hij de strategie van den tegenstander be streed. Aljechin van zijn kant had in deze partij een klassieke opstelling voor oogen, en de botsing van deze beide rustige, consequente methoden heeft tot een volkomen gaven strijd geleid, waarop beiden met trots kunnen terug zien. Lod. Prins. De schaakmatch Botwinnik-Loewenfisch. De elfde partij van de schaakmatch BotwinnikLoewenfisch, om het kam pioenschap van de Sovjet-Unie, werd gewonnen door Loewenfisch, waardoor deze zijn achterstand op Botwinnik heeft ingehaald. Elk der beide spelers heeft thans 4 partijen gewonnen, terwijl drie partijen remise werden.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7