G. ROBIJN Co. m- smm m de vim GEMENGD NIEUWS. RECHTSZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. Lange Delft 70, Middelburg, Avondjaponnen Middagjaponnen Mantels Regenmantels jumpers Rokken HOEST. KEELPUH CRIEPJMEUMAÏSEK PUNSTllitEN DESWATTEN Julius Barmat gearresteerd. Duitschiand's koloniale eischen. ADVERTENTIEN. Dr. en Mevr. PLANTEYDT Woensdag geen spreekuur. MARSEPEIN. M. PETERSE. ontvingen nieuwe op de pijnlijke ■plek. bestrijdt doozen 35 en 55 ct. (Ingez. Med.] AUTODIEVEN ONTMASKERD, De Haagsche politie is er na een om vangrijk en zeer nauwgezet onderzoek, waarbij een 16-jarige jongeman haar goede diensten bewees, in geslaagd, twee individuen te arresteeren en ach ter slot en grendel te zetten, die er de laatste weken in geslaagd waren twee nieuwe auto's te stelen, de wagens op te bergen met de bedoeling, deze na een half jaar te verkoopen. Zoover zijn ze echter niet gekomen. Vrijdag 15 October vervoegde zich bij een garagehouder in de Residentie een ongeveer 30-jarige man. Hij wilde een auto huren en toonde zeer veel interes se voor een nieuwe „Chevrolet" model 1937, welke wagen in de garage stond en welke hij wenschte te huren. Zooals te doen gebruikelijk is, legiti meerde hij zich met een rijbewijs. Tegen een kleine, niet noemenswaardige borg stelling gaf de garagehouder zijn nieuwe wagen aan zijn klant af. Toen de auto den volgenden dag nog niet terug was, kreeg de garagehouder argwaan. Hij controleerde naam en adres van den huurder, zooals deze voorkwamen in het hem getoonde rijbe wijs, waarna hij moest vaststellen, dat het rijbewijs valsch was geweest. De politie, van een en ander in ken nis gesteld, ontdekte bij haar onderzoek dat op denzelfden dag, ongeveer een uur later, eveneens een nieuwe „Che vrolet" type 1937 was gehuurd bij een anderen Haagschen garagehouder. De huurder van dezen wagen bleek dezelf de persoon te zijn als in het eerste ge val, want het valsche rijbewijs, dat den eersten garagehouder was getoond, had de huurder ook aan den anderen auto handelaar laten zien. Eenige dagen later Zaterdag 16 October liep de 16-jarige knecht van den eerstbedoelden garagehouder in de stad, toen hij een man zag-loopen, dien hij erkende als de metgezel van den „huurder", toen deze de garage van zijn baas was binnengekomen. De op lettende jongeman waarschuwde oogenblikkelijk zijn Werkgever en te zamen met zijn baas volgde hij den man Toen deze tenslotte zijn woning had bereikt, waarschuwde de garagehouder de politie, die den man op het hoofdbu reau een verhoor afnam. Hij bleek te zijn de 24-jarige H. A. V., wonende te Scheveningen. Hij ontkende echter hardnekkig, iets met den diefstal van auto's te maken te hebben en moest na korten tijd, wegens gebrek aan bewijs, worden vrijgelaten. Dezen man waren eenige foto's getoond van personen die, volgens het oordeel der politie, in aan merking kwamen voor den diefstal. Hierbij bevond zich ook een foto van den 30-jarigen L. J. W., wonende te 's- Gravenhage. De man hield even hals- starig vol, geen van de op de foto's af gebeelde personen te kennen, ook niet genoemden W. Het onderzoek scheen op een dood spoor te zijn gekomen, doch aangezien de garageknecht zijn getuigenis perti nent volhield, werd het recherchewerk met kracht in dezelfde richting voort gezet. En met succes. Want korten tijd later kon worden vastgesteld, dat deze L. J. W. een zeer goede bekende was van H. A. W. Zelfs had W. in een door zijn kennis gehuurde woning gewoond. In verscheidene steden van ons land zette de Haagsche politie nu het onder zoek voort. Zij kwam te weten, dat V. vroeger een auto had bezeten, welke in Scheveningen gestald was geweest. Nu was de politie op het goede spoor, want zij kwam te weten, dat een eigenaar van autoboxen eenigen tijd ge leden twee boxen in Scheveningen had verhuurd aan een persoon, die hij alleen telefonisch had gesproken. De politie liet zich deze boxen aan wezen, ging er heen en kwam tot de verrassende ontdekking, dat de twee ge stald 3Ut0S in deze boxen waren ge- Op de deuren van deze boxen waren nieuwe sloten gemaakt, teneinde te ver hinderen, dat de eigenaar van de boxen met reservesleutels binnen kon komen, terwijl voor nieuwsgierigen de deuren aan de binnenkant met karton waren 10 a êeTa^ ^og denzelfden dag werd H. A. V. gearresteerd en opnieuw >n bewaring gesteld. staïltr1 u°k nU bleef ontkennen, stapelden de bewijzen zich zoo tegen hem op, dat hij tenslotte moest toege ven. De politie had intusschen te Sche veningen ook al den winkelier gevon den, die V. de nieuwe sloten had ver kocht. Deze winkelier herkende V. on middellijk. De „huurder" van de auto's bleef voortvluchtig, doch werd gisteren door de Haagsche recherche in een woning te Amsterdam gearresteerd. Ook hij heeft bekend en o.m. meegedeeld, dat het in de bedoeling lag de wagens ongeveer een half jaar verstopt te houden en ze daarna te verkoopen. G steravond heeft de vreemdelingen dienst van de Amsterdamsche politie op verzoek van den procureur des Ko- nings te Brussel, Julius Barmat in zijn woning aan het Minervapiein gearres teerd. Barmat is per poltieauto naar het hoofdbureau van politie overge bracht en ald.aar gedurende den nacht opgesloten. Het verzoek om uitlevering is hedenmorgen ter behandeling aan de rechtbank te Amsterdam doorgezon den en Barmat zelf is voor den officier van just tie geleid. Julius Barmat wordt verdacht van bedriegelijke bankbreuk en verduiste ring, die verband houden met de zaak van de Belgische Noorderbank en van de Bank Goidziener en Penso. Dit was de aanleiding tot de uitvaardiging van het bevel tot in hechtenisneming, dat onmiddellijk als verzoek aan de Am sterdamsche politie is overgebracht. Op onbewaakten overweg door den trein gegrepen en omgekomen. Vanmorgen werd op de spoorlijn Bergen op Zoom Wouw ter hoogte van den onbewaakten over weg Wouw, wachtpost 7, door een lijn- werker het lijk gevonden van den ruim 50-jarigen E., wonende te Heerlensche Heide onder Wouw. De man is vermoedelijk gisteravond door den goederentrein, welke te om streeks tien uur ter plaatse passeert, aangereden en omgekomen. Een 85-jarige maakt haar eerste vliegtocht. Zaterdag jl. vierde mej. Rika van Nis- pen. wonende in de stichting „Avond- vrede" te Bergen op Zoom haar 85sten geboortedag. Toen haar eenigen tijd tevoren door goede bekenden gevraagd werd, of ze soms een speciale wensch voor dien dag had, antwoordde zij, dat ze zeer verlangend was eens een vliegtochtje te maken. De wensch is in vervulling gegaan. In den namiddag werd het krasse oudje per auto naar het vliegveld te Hoogerheide gebracht, waar ze den luchtdoop onder- ging. Opgetogen kwam ze terug en ze sprak de hoop uit, dat haar op haar 90ste ver jaardag wederom een dergelijk tochtje aangeboden zou worden!! Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag waren de volgende personen gedagvaard: A. V., 30 jaar, tuinier, Gapinge, we gens mishandeling van een vaars door dit beest met het scherp van een houweel te slaan, waardoor dat beest bloedend werd verwond, gepleegd te Vrouwepolder op 1 September. Eisch en vonnis 25 b. s. 15 d. h. A. v. d. S., 29 jaar, koopman, O. en W. Souburg, wegens mishandeling van B. A. Crucq te Vlissingen op 14 September. Eisch en vonnis 20 of 12 d. h. D. J. B., 55 jaar, koopman, Goes, we gens diefstal van een radiolamp, toebe- hoorende aan C. Molhoek, te Kattendij- ke op 10 Sept. Eisch en vonnis 25 of 15 d. h. F. B., 44 jaar, koopman, wonende in een woonwagen, zonder vaste woon- of verblijfplaats hier te lande, wegens dief stal van een zak aardappelen, toebehoo- rende aan Boonman te Rilland-Bath, op 23 September. Eisch 3 maanden, vonnis 2 maanden gev. J. M. v. d. V., 22 jaar, taxi-onderne mer, Goes, wegens het op 26 Sept. te 's Heer Arendskerke aan de verkeers politie vertoonen van een nummerbewijs, dat uitgereikt was aan een ander dan aan hem. Eisch en vonnis 15 of 9 d. h. J. H. P., 33 jaar, werkman, Vlissin gen, wegens huisvredebreuk te Vlis singen op 1 October. Eisch een maand voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd; vonnis f 7,50 b s IC dagen hechtenis; C. v. E., 19 j,uar, en P. J, v. H., 18 jaar, beide werkman, Goes, wegens diefstal van gedroogde appels, toebe- hoorende aan G, .J. Bakker te Goes op 7 Septemeber. Eisch en vonnis: v. E, 14 dagen; v. H. een maand gevangenisstraf; A. v. d. W., 21 jaar, varensgezel te Oost- en West Souburg en J. N. v. d Z., 24 jaar, kok, te Rotterdam, wegens het als schepelng op 15 Mei te Vlis singen een reis, waarvoor hij zich ver bonden heeft, niet meemaken. Eisch en vonnis ontslag van rechts vervolging. J. de H.. 25 jaar, winkeljuffrouw, Middelburg; C. M. M., 25 jaar, winkel juffrouw, Veere, thans te Dotterdam; B. L. v. d. W., 21 jaar, w nkeljuffrouw, Middelburg; T. J., 28 jaar, winkelbe diende. Middelburg; S. L. M. D., 27 jaar, winkeljuffrouw, O. en W. Souburg; A. M. K.„ 21 jaar, winkeljuffrouw, Vlissingen, .allen wegens diefstal van winkelgoederen, toebehoorende aan de firma Vroom en Dreesman te Middel burg in 1936 en 1937. Eisch voor ieder een maand gevan genisstraf met 3 jaar proeftijd. Voor de H. vroeg mr> Kuijpers vrijspraak subs, geldboete; voor v. d. V. en vroegen resp. mr. Dieleman jr. en mr, P. C. Adri,aanse vrijspraak. Vonnis zaak verwezen naar de meer voudige Kamer, G. S. de Z„ huisvr. A. B., 39 jaar, zonder beroep, te Retranchement, we gens beleediging van S. L. Scheerens, te Retranchement op 16 Juli 1937. Eisch en vonnis: 5 b. s. 3 d. h. J. F. de W., 28 jaar, koopman te Goes, was in verzet gekomen tegen het von nis van den Politierechter te Middel burg van 5 October 1937, waarbij hij we gens diefstal van koekjes, toebehooren de aan Pieter Roose, gepleegd te Goes op 24 Juli 1937, was veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Eisch en vonnis verzet vervallen ver klaard. Omkoopbare agent van politie. Het gerechtshof te Amsterdam beves tigde heden het vonnis van de recht bank, waarbij een Amsterdamsche agent van politie wegens omkooping werd ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf. De agent had van een bakker in de hoofdstad een rijksdaalder aangenomen en uit dankbaarheid had hij een streep gehaald door een proces-verbaal, dat hij had opgemaakt wegens overtreding van de arbeidswet. De agent ontkende; hij was overrom peld door den bakker dien hij in het posthuis had ontboden om hem nog eens te waarschuwen en het verbaal daarna te vernietigen. Van een belooning zoo hield hij vol had hij nooit gesproken. EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTER VAN WATERLANDKERKJE EN IJZENDUKE. Bij K.B, van 30 Oct. 1937, is aan A, A. Hendrikse, op zijn verzoek, met ingang van 31 Dec. 1937, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeenten Waterlandkerkje en IJzendijke, met dankbetuiging voor de door hem als bur gemeester bewezen dientsen. Critiek op de rede van Eden. De verklarig van Eden in het Lager huis over het koloniale vraagstuk, trekt groote aandacht in de Berlijnsche och tendbladen. De „Völkische Beobachter" schrijft: „De minister heeft over het ko loniale probleem niets nieuws te zeg gen. Uit zijn verklaringen blijkt dat Eden niets geleerd heeft t.o.v. de door geen oppervlakkige handbeweging op te los sen Duitsche koloniale eischen. De „Berliner Boersen Zeitung" zegt: „Eden bestrijdt het recht van Italië zich met de koloniale kwestie bezig te hou den. Men zal ook niet de poging van den Engelschen minister van buitenland- sche zaken, om Italië als land, dat zoo genaamd groote winst heeft getrokken uit het verdrag van Versailles, neer te halen tot voorvechter van dit treurige instrument van den haat, over het hoofd kunnen zien. In Rome zal men het ant- woo/d daarop niet schuldig blijven. Wat ons betreft, kunnen wij ons bepalen tot de constateering, dat het op deze primi tieve wijze het minst gelukken zal een wig te drijven tusschen twee volkeren. Het „Berliner Tageblatt' schrijft: Wil Eden door Mussolini het woord te ont zeggen, het vasteland van nu af autocra tisch regeeren? De voorwaarden daartoe schijnt hij echter niet mee te brengen. De „Berliner Lokalanzeiger" schrijft: Eden moest rustig eens den moed heb ben voor het Lagerhuis te zeggen wat men in de Engelsche regeering werkelijk denkt over Duitschiand's koloniale eischen. Wanneer het een afwijzing is, weet Duitschland, waar het aan toe is. Wanneer het een ingaan op de Duitsche eischen mocht zijn, zou zeer veel onnutte aanleiding tot onrust uit de wereld ge holpen worden. Hitier zou de koloniale para grafen van het Verdrag van Versailles willen opzeggen, Volgens te Parijs uit Berlijn ontvan gen inlichtingen zou Hitier binnenkort verklaren, dat het Derde Rijk niet meer de geldigheid erkent van de artikelen 119 en 127 van het Verdrag van Versail les, waarbij de overzeesche gebieden aan de overwinnende mogendheden werden overgedragen. Hij zou de gegrondheid der koloniale mandaten, die door den Volkenbond zijn toegekend, bestrijden. Volgens de diplomatieken redacteur van de „Daily Herald" zou Hitier ook ten deze den steun ontvangen van Ja pan en Italië. Aangezien de Ver. Sta ten het verdr,ag van Versailles niet ge- rat'ficeerd hebben, kunnen zij zich met deze kwestie niet bezig houden, en zouden de voor- en tegenstanders, tw. resp. JapanItalië en FrankrijkEnge land, in gelijk aantal tegenover elkaar staan. Volgens de bestaande rechtsbegrip pen zouden de laatsten zich dan "niet meer kunnen verzetten tegen een her ziening van de verdeel lig der man- 1 daatsgebieden. Wanneer dit verzoek zou worden voorgelegd, zou Von Ribben- trop in Londen door een nieuwen am- j bassadeur vervangen worden, en zou Von Ribbentrop rijksminister van kolo- n ën worden be'.ast met de onderhan delingen voor de teruggave van de vroegere koloniën aan Duitschland. nCHnmnWOMMHiBHHBBBBBHMHMBSMWnB COMITé ORANJEVREUGD. In dezen tijd, waarin in het Prinselijk gezin en in geheel Nederland met zoo veel vreugde de geboorte van een kleine Oranje-telg wordt tegemoet gezien, wil het onderstaande comité dringend de aandacht vestigen op de collecte, welke langs de huizen gehouden zal worden op Zaterdag 13 November e.k., in de hoop, dat door de gaven van zeer velen, het mogelijk zal zijn ook aan minder bedeel de moeders wat vreugde te brengen door het geven van een luiermandje met een uitzetje voor hun aanstaande kindje. Het ligt in de bedoeling van het comité, in dien de te ontvangen gelden dit toela ten, alle Middelburgsche moeders, die in de maand Januari een kindje ver wachten, met een uitzetje te verblijden, indien zij daarvoor in aanmerking ko men. De mandjes zullen besteld worden bij de vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche Blinden, terwijl de In dustrie- en Huishoudschool, het St. Jo- sephgesticht en eenige vrouwenvereni gingen hun hulp voor het naaien van de uitzetjes hebben toegezegd. Behalve geld, zal het comité ook gaar ne giften in natura aannemen: alle goe deren, die voor een baby-uitzet noodig zijn, mits ongebruikt. Voor de ontvangst van deze kleertjes is een sub-comité ge vormd, bestaande uit de dames: Mevr. TurkSnouck Hurgronje, Houtkade 5; Mevr, SchlüterDe Nijs, Abdij 6, en Mej. Vroom, Dam 57, bij wie de goederen 's morgens vóór 12 uur kunnen afgege ven worden, terwijl buiten de collecte ook gaarne gelden zullen worden ont vangen door Mevr. SchlüterDe Nijs. Geen schooner hulde kan men de Prin ses brengen dan door er toe bij te dra gen dat volgens Haar wensch geen en kele moeder teleurgesteld behoeft te worden. Het Comité: Mevr. A. D. Quarles van Ufford Baronesse Mülert tot de Leem- cule, Beschermvrouwe. Mevr. M. FernhoutDu Marchie van Voorthuyzen, Eere-voorzitster. Mevr. C. M. Beelaerts van Blokland Besier, Voorzitster, Mevr. M. PelFeddema, Secretaresse, Mëvr. V. M. V. SchlüterDe Nijs, Penningmeesteresse. Mevr. B. BoassonSanders. Mevr. D. M. J. BrouwerCappon. Mevr. A. M. LomanVan Nieuwen- burg. Mevr. H. F. L. TurkSnouck Hur gronje. Mej. B. C. J. Vroom. 290 2e kw. 250; 3e kw, 180; kalf-koei- en le kw. 260; 2e kjy. 230; 3e kw. 160; melkkoeien le kw. 265; 2e kw. 235; 3e kw. 170; varekoeien le kw. 205 2e kw. 147; 3e kw. 140; vaarzen le kw. 190; 2e kw. 145; 3e kw. 1.10; pinken le kw. 150; 2e kw. 120; 3e kw. 100; graskalveren le kw. 55; 2e kw. 45; 3e kw. 20; bokken of geiten le kw. 11; 2e kw. 7; 3e kw. 4. Vette koeien en ossen aanvoer als vorige week; handel tamelijk; prijzen als g'steren. prima koe 80; os 77; stie ren aanvoer klein; handel sleepend, prijzen lager; vette kalveren aanvoer gering; handel vlug; prijzen hooger, prima kalf 1,15; schapen en lammeren aanvoer ruimer; handel vlot; prijzen als gisteren; nuchtere slacht en fokkal- veren aanvoer kort; handel kalm; prij zen iets stijver; paarden aanvoer on veranderd; handel flauw; prijzen slacht- paarden onveranderd, werkpaarden en hitten lager; kalf- en melkkoeien aan voer korter; handel matig; prijzen vo rige week goed te handhaven; vare koe en aanvoer als vorige week; han del goed; prijzen hooger; vaarzen en pinken aanvoer aanmerkelijk ruimer; handel tamelijk; prijzen stijgend; gras kalveren aanvoer als vorige week; handel redelijk; prijzen niet geheel prijshoudend; bokken en geiten aanvoer klein; handel vlug; prijzen onveranderd. Rotterdam, 2 Nov. Eiermarkt, Aanvoer 80,000 stuks kipeieren; prijs f 5,50; kriele'eren f 3,50; 500 stuks eendeieren f 3,50. MARKTBERICHTEN. Goes, 2 Nov. Op de graanmarkt was de aanvoer gering. De noteering was als volgt: goudgerst f 88,25; ha ver f 6,50; kookerwten f 9,7510,75; schokkers f 1617; bruine boonen f 7,5011,75; paardeboonen f 7,25; karweizaad f 22,50. Aardappelen: Zeeuwsche blauwe en bonte f 2,10. Goes, 2 Nov. Op de veemarkt wa ren aangevoerd: 62 biggen. V.P.Z, aanvoer 2572 eieren, Kipeieren 5.70; kleine 3.70. Officieele noteering gewone markt. Fabrieksboter 0.90, Boerenboter 0.80, tweede soort 0.75; afwijkende kwali teit 0.60; Kip- en eendeieren 5.50; winkelprijs 6.50; kleine 4.Hande- laarsnoteering boter 0.75, kipeieren 5.50, Poeljeeieren 3. Goes, 1 Nov. Veliings vereeniging „Zuid-Beveland". Blauwe Druiven: Black Alicante 1122 per 100 kg. Groenten: Spruiten 1012, Spinazie 210, Tomaten 714, Breekpeen 1.20 1.90, Groene Savoye kool 14, Roode kool '23, Aardappels 1.302.50, per 100 kg, Bloemkool 1.5012, Kropsla 0.801.80, Andijvie (breedblad) 0.60 1, idem (krul] Ó'.801.10, Knolselderij 2.102.80, Meloenen 45, per 100 st., Kroten 36, Rammenas 3, Rapen 1 per 100 bos. Bloemen: Chrysanten 1, per 100 bos, idem 15, per 100 pot. Wild: Hazen 1.051551, per stuk. Rotterdam, 2 November. To taal aanvoer 3759, paarden 154; veu lens 4; magere runderen 1319: vette runderen 674; vette kalveren 25, gras kalveren 429; nuchtere kalveren 709; schapen en lammeren 323; varkens 3; bokken en geiten 119. Prijzen per kg. Vette koeien le kw. 75; 2e kw. 67; 3e kw. 5054; vette os sen le kw. 73; 2e kw. 66; 3e kw. 50 54; stieren le kw. 64; 2e kw. 60; 3e kw. 55; vette kalveren le kw. 105; 2e kw. 95; 3e kw. 7580; schapen le kw, 54; 2e kw, 49; 3e kw. 44; lammeren le kw. 63; 2e kw. 58; 3e kw. 53; gras kalveren 2e kw. 52; 3e kw. 42; nuch tere kalveren le kw. 48, 2e kw. 44, 3e kw. 40; slachtpaarden le kw. 50; 2e kw. 45; 3e kw. 40. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 30; 2e kw. 27; 3e kw. 24; lammeren le kw. 20; 2e kw. 17; 3e kw. 15; nuchte re kalveren le kw. 11; 2e kw. 8; 3e kw. 6; nuchtere fokkalveren le kw. 18; 2e kw. 16- 3e kw, 14;. slachtpaar den le kw. 220; 2e kw. 180; 3e kw. 120; werkpaarden le kw. 350; 2e kw. 300; 3e kw. 200; hitten le kw. 210; 2e kw. 170, 3e kw. 110, stieren le kw. Algemeene kennisgeving. Heden overleed te Tilburg, onze geliefde Zoon, Broeder/ Behuwdbroeder en Oom, de Heer PIETER HENDRIK VAN DEN BROEK, Echtgenoot van Mevr. Klara Sauer, in den ouderdom van 35 jaar. Namens de Familie, Wed. N. S. J. v. d. BROEK— GEELHOEDT. N. Vliss. weg 215, Souburg. Heden overleed zacht en kalm na een kortstondig en geduldig gedragen lijden, onze innig geliefde Echtge noot, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer JAN ROTTIER, in den ouderdom van 85 jaar en 7 maanden. Biezelinge: Wed. S. ROTTIER— KARELSE. CHR. ROTTIER. J. ROTTIER—TRAAS. Wolfaartsdijk: L. DE JAGER- ROTTIER. L. DE JAGER. Kapelle: J. J. DE JAGER- ROTTIER. M. DE JAGER. Wed. C. WISSE— NIJSSE—ROTTIER. Biezelinge, 1 November 1937, GOES. Kwaliteit, Bewerking en Ervaring. Patissier, Lange Delft, Middelburg. Voor uw gezellige kaartavondjes, dezen winter WARME HORS D'OEUVRETJES. FIRMA VAN DER MIJLE, Dam 1. Telefoon 187. Middelburg. Ziet onze etalages

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 3