GOESCHE COURANT- S. WIENE» Go. PI6I3 W9dc ZEELAND. Zie étalage WEERBERICHT. BINNENLAND. NUMMER 258. TWEE BLADEN. DINSDAG 2 NOVEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Van Lidths Vier Stellingen VLISSINGEN. ELdURGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7, regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coui rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. i. Onze voormalige liberale m nister van Waterstaat, waarop thans aller li berale oogen gericht zijn, de man van wien men al viel dat uit het glibbe rige hoofdbestuurs-commun'qué om trent de Utrechtsche vergadering voor den buitenstaander heelegaar niet en voor den binnenkanter ook nog maar nauwelijks te lezen in liberalen kring alleen hoopt en verwacht, dat hij door zijn durvend stuwen de van boven naar onder den grond verdreven heidebrand der cr'sis ook daar zal weten te blus- schen, kortom, jhr. ir. Van Lidth de Jeude, de voorzitter der liber.ale ver nieuwingscommissie, heelt onlangs een viertal stellngen bekend gemaakt, wel ke, bij wijze van beginselverklaring, aan den opbouw van het nieuwe iiberalisme misschien ten grondslag waren te leg gen. Wij hebben ze. den dag na het con gres, in ons blad openbaar gemaakt; wij stellen ons thans voor, bij wijze van opbouwende critiek, ze eens wat nader te bezien. Als algemeene opmerking ga er aan vooraf, dat Van Lidth's vier stellingen het voordeel der beknoptheid hebben. Ze zijn niet „geleerd" of „zwaar", maar. naar hun algemeenen aard en vorm, een voorbeeld van het korte, pakken de program, waarom in liberalen kr ng reeds zoo dikwijls geroepen is. „Eerste stelling. „Onze Partij is een staatkundige par tij, die zich- ten doel stelt, het levens- pe 1 van de bevolking geestelijk en stoffelijk te verhoogen, door bevorde ring van sociale rechtvaardigheid in een rechtsstaat op den christelijken grondslag, evenwel zonder d,at de over heid zich richt naar bpaalde kerkelijke gezindheden." Men ziet: de naam der partij wordt in het midden gelaten. Het spreekt voor ons vanzelf, dat die naam niet meer, of niet weer, de Vrijheidsbond zal mogen wezen. Dat woord is de vlag voor een totaal mislukte pol tieke zee reis geworden, en wanneer de elemen ten, die in 't verleden in de partijver gadering steeds hebben tegengehouden, dat deze onbeminde vlag werd neerge haald. ook nu nog het hijschen van be tere kleuren zouden weten te beletten, dan zou dat voor ons een veelbeteeke- nende aanwijzing zijn, dat er in den grond der zaak toch niets ver.anderd was. Met "dit omen beladen mogen we niet weer in zee. We moeten dus op zoek naar de nieuwe naam voor de vernieuwde par tij; mogelijk kan dit zijn 't herstel van de clarum et venerabile nomen, waar onder de Liberale Staatspartij gebloeid heeft, mogelijk zal daarvóór nog „Na tionaal" gevoegd moeten worden, mis schien ook zal men het gewenscht kun nen achten het nu oprecht democra tische karakter der herboren partij tot uitdrukking te brengen in de geheel an dere aanduiding Nationaal-Democrati- sche partij, maar in elk geval, en hoe dit ook zij: d en Vrijheidsbond moeten we nu eindelijk eens de voeten spoe len. Overboord er mee! Wat vervolgens de doelstelling zelf 'betreft; „De bevolking" behoeft nade re aanduiding, geeft tevens een schoo- ne gelegenheid daarbij den band tus- schen ons, Oost en West aan te halen. Men spreke dus hier bv. van.... „de bevolking van het Koninkrijk der Ne derlanden in en buiten Europa." Dat brengt menigerlei voordeel mede, zoo onmiddellijk, dat hetgeen de stellingen aan goeds bevatten niet enkel voor de superieure acht millioen Nederlanders op dit kleine plekje gronds tusschen Zwin en Dollart geldt, maar voor alle onderdanen onzer Koningin; blank en bruin, de een niet beter dan d'ander! Een schot midden in de roos is Van Lidth's plaatsing van het geestelijke voor, en dus boven, het stof felijke levenspeil. Lht deze schijnbare kleinigheid speurt men niettemin, dat deze man voelt waar de schoen wrong, en dat hij den anderen, den goeden kant, uit wil. Dit streven komt ook tot uitdrukking in de verdere omschrijving der doelstelling, waarin summier de middelen reeds aangeduid worden:.... „bevordering van sociale 'rechtvaardig heid in een rechtsstaat op den christe lijken grondslag, evenwel zonder dat de overheid zich richt naar bepaalde kerkelijke gezindheden." Hier evenwel geraken we op dun ijs. Voorzichtigheid is nu geboden. Niet ten aanz'en v,an de bevordering der sociale rechtvaardigheid daar over kan geen verschil van meening zijn. Maar in wat dan volgt. -Daar is geprobeerd zich omtrent drie punten uit te spreken, te weten: 1. het filozofisch fundament onzer staatsbeschouwing; 2. het christelijke karakter van ons volk; 3. het liberale karakter van ons volk. Ad 1 en 2. Dat de komende staat op de volkssouvereiniteit noch op de. staatssouvereiniteit, doch uitsluitend op de souvereiniteit des Rechts gegrond vest moet worden, dus een Rechts staat moet zijn, staat ook voor ons vast. Het is echter fout in een liberaal program, op deze plaats het, overigens ook <5nze instemming hebbende, getui genis omtrent den algemeen-christelij- ken aard des Nederlandschen volks, in te lasschen. Wij liberalen willen den Rechtsstaat zonder meer. Een „rechtsstaat op den christel ij ken grondslag' is de rechtsstaat zoo als de anti-revo lut onairen dien willen. Wij hebben er natuurlijk geen enkel bezwaar tegen, dat zij dien nastreven; integendeel: wij zijn van oordeel dat, afgezien van de wijsgeerig-theologische fundeering (wat hun zaak is) de Rechtsstaat dien zij be oogen practisch zoo weinig van de onze zal blijken te verschillen, dat misschien wel een allen bevredigende, het al-om vattende, formuleering voor één Rechts staatbegrip te vinden zal kunnen we zen een aantal hoogleeraren van al lerlei politieke schakeering heeft dit momenteel voor 't Genootschap De Rechtsstaat in studie zelfs! maar dat alles neemt niet weg, dat in dit eerste punt onzer nieuwe begin selverklaring, waarin w ij ons op het standpunt van den Rechtsstaat stel len, n:et kan en niet mag gesproken worden van een rechtsstaat op den christel ij ken grondslag. Dat is tactisch en terminologisch fout. Tactisch, omdat de rechtsche partij en dit. en terecht, met eenig wantrou wen zullen aanzien. Het is wel-swaar een vooruitgang dat het liberalisme der toekomst ronduit het algemeen-christe lijke karakter van het Nederlandsche volk stelt, eenerzijds, omdat het daardoor duidelijk maakt dat het deze stuwende kracht in de formeering onzer natie niet als een particuliere bijzaak, maar als een medebepalende factor erkent, andererzijds omdat daardoor een eind gemaakt wordt aan de mono poliseering van het begrip „christelijk" en „christen" door degenen, die ter rechterzijde van de politieke scheidslijn zetelen. Maar: we moeten het n'et overdrijven, voor onszelf niet èn voor onze politieke tegenstanders niet. We zijn en blijven liberaal, we gaan niet probeeren het liberalisme op slink- sche wijze in een christelijk—historisch of antirevolutionair vat te gieten: het zou ons schaden en onze eerlijke tegenstanders slechts ergernis, geen genoegdoening geven. Maar ook is het terminologisch fout. Wij erkennen den christelijken grondslag van het Nederlandsche volks wezen, maar dit beteekent niet, dat wij liberalen „een rechtsstaat op d e n christel ij ken grondsl ag" moeten verlangen. Zoo als het daar staat hoort het in het program der Anti-revolutionaire partij thuis, niet in het onze. Daar komt nog iets bij. De erkenning van het christelijke karakter onzer na tie is het vaststelten van een feitelijken toestand, waarmede de werkelijkheids- mensch rekening moet houden, en houdt. Het is echter niet de bekenning tot een zeker inzicht, dat voortaan als het eenig ware levensbeg nsel moet gelden, en tot gelding' gebracht, moet worden. Wij erkennen dat ons volk, on ze cultuur, in de wereldbeschouwing van het christendom wortelt. Met dit feit dient in de Nederlandsche politiek rekening gehouden te worden. Maar daarnaast is er nog wat anders ook. Er zijn tal van goede Nederlan ders, warm-voelende vaderlanders, die de christelijke wereldbeschouwing niet zijn toegedaan: anders-geloovigen en on- geloovigen zelfs. Voor den rechtzinni- gen christen zijn dit slechts „heidenen" en anders niet, dwalende en feitelijk on volwaardige lieden; dewelke liefst fluks- kens bekeerd moeten worden tot wat, naar des rechtzinnigen christens mee ning, het eenig ware geloof is. In politiek opzicht dient de 1 i b e - Wie des avonds vlucht, moet den volgenden morgen vechten. raai echter, naar ons gevoelen, ter dege rekening te houden ook met de zulken, die, naar liberaal inzicht, na tuurlijk volwaardige menschen, vol waardige partijleden en volwaardige staatsburgers moeten zijn en blijven! Ook onder dezulke, on-kerkelijke, misschien wel on-christelijke, maar niet allemaal on-geloovige, liberale Neder landers vindt men anti-materialistische, hoog-idealistische, voorstanders van den Rechtsstaat al grondvesten "zij dien dan „slechts" op het (niet uit duisteren zieledrang, maar uit de pure Idee des Rechts afgeleid) algemeene rechtsbe wustzijn des volks. Voorzoover in dat rechtsbewustzijn elementen van den christelijken grondslag van ons volks wezen zijn overgegaan, komt het christendom aldus toch op natuurlijke wijze tot uitdrukking, maar dat is wat anders dan, in het huidige politieke verband, een rechtsstaat „op den christelijken grondslag" te verlangen. Ad. 3. Dat de overheid als zoodanig zich niet zal dienen te richten naar be paalde kerkelijke gezindheden, is reeds lang een A.R. programpunt .dat het Staatsgezag ten onzent noch recht streeks, noch door de uitspraak van eenige kerk, maar in de consciëntie bei de van overheid en onderdaan aan de ordinantiën Gods gebonden zijArt. 3 A.R. beginselprogram.) De vraag ware derhalve te stellen of, waar dit zelfs voor de anti-revolutionaren vast staat, dit in een liberaal programma nog wel uitdrukkelijk vermeld moet worden? Wij hebben er echter, desgewenscht, geen bezwaar tegen ook! Na vorenstaande beschouwing komen wij ten aanzien van stelling 1 tot de slot som dat deze, naar haar bedoeling, toe juiching verdient, doch dat haar formu leering zoo ware te wijzigen: I De Liberale Partij is een Nederland sche staatkundige partij, die zich ten doel stelt, het levenspeil van de bevol king des Rijks in en buiten Europa gees telijk en stoffelijk te verhoogen door be vordering van sociale rechtvaardigheid in den Rechtsstaat. Zij erkent den alge meen-christelijken grondslag van het Nederlandsche volksbewustzijn, ver langt evenwel, dat de overheid zich nimmer richte naar bepaalde kerkelijke gezindheden. DE KONINGIN TERUG OP HET LOO. De Koningin is gisteravond kwart over tien per auto van haar bezoek aan Den Haag op het paleis Het Loo terug gekeerd. Onderweg heeft H. M. een bezoek ge bracht aan het Prinselijk echtpaar te Soestdijk. Portret van ds. Weiter aan de Prinses aangeboden. De schilderes mej. Sophie Hirschmann heeft een portret geschilderd van den oud-hofprediker ds. Weiter en heeft dit gisterochtend ten paleize Soestdijk aan Prinses Juliana aangeboden. De Prinses nam het portret persoonlijk in ontvangst. DE VIER NIEUWE MIJNENVEGERS TE SABANG GEARRIVEERD.. De vier nieuwe mijnenvegers, zijn vanochtend te Sabang gearriveerd; al les is wel. Naar men weet zijn deze vier mijnenvegers eind Augustus uit Vlissin gen naar Ned. Indië vertrokken. DE KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN. Thans is beslist dat zij i Janu ari vervalt. De N.R.C. meldt Kort geleden konden wij de verwach ting uitspreken, dat van verlenging van de verkorting op de hndisch,e pen sioenen na 1 Januari 1938 zou worden afgezien, hoewel de minister van ko loniën de daarvoor gestelde vragen van de Indische regeering nog niet had be antwoord. Thans kunnen wij melden, dat de beslissing daa'rover in den ver wachten zin is genomen en aan de In dische regeering is medegedeeld. Het staat thans dus vast, dat de kor ting op 1 Januari komt te vervallen; de officieele mededeeling daarvan zal wel het eerst in de Tweede Kamer geschie den. MIDDELBURG. EEN LASTIG JONGMENSCIi Een hoofdagent van politie hield gis terenavond in een vo:kslogemea; alhier aan den 20-jarigen J. M., die is ontvlucht uit het Rijksopvoedingsgesticht te Amersloort. De jongen werd voer den commissaris van politie geleid en zou in arrest worden gesteld. Daartegen verzette M. zich krachtig en toen drie agenten hem fouilleerden, wist hij even een hand los te krijgen en gaf hij daarmede de een der politiemannen zulk een klap in het gelaat dat deze uit mond en neus bloedde. Men heeft den woesteling overmand en in arrest gesteld. Heden is hij naar Amer'S foort teruggebracht, nadat proces ver baal tegen hem was opgemaakt wegens verzet en mishandeling. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Essayeur van den Waarborg en de belas ting van gouden en zilveren werken te Leeuwarden onze vroegere stadgenoot, de heer F. Verhage, adjunct-controleur bij dat dienstvak. HANDELSBELANG VESTIGT DE AANDACHT OP BEDENKELIJKE ZAKEN. Het bestuur van de vereeniging „Han delsbelang" heeft zich tot de Kamer van Koophandel gericht ten aanzien van den eentralen inkoop van kantoor-, school-, schrijf- en teekenbehoeften, die de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten heeft ingesteld. Het komt het bestuur voor, dat ook deze geste om den bonafiden handel uit te sluiten een groote moreele pres sie te weeg zal brengen bij een klasse, die ten opzichte van gezamenlijken in koop en coöperatie het toch reeds hard genoeg te verduren heeft. Tevens verzoekt het bestuur mede in verband met een de vorige week te Utrecht gehouden belangrijke congres, waarvan zonder twijfel de goede re sultaten niet gering zullen zijn hei bureau krachtig te willen medewerken om nu eindelijk een eind te maken aan het funeste cadeaustelsel, dat den reeëlen handel dupeert en ernstig af breuk doet aan de nuttige functie, die de regelmatige handel voor de samen leving heeft te vervullen. STOOMSCHIP OP STREKDAM GEVAREN. Hedennacht is het Duitsche stoom schip „Apollo" van de reederij Neptuun te Bremen, komende van Gent, op den strekdam van de buitenhaven omhoog gevaren en blijven zitten. Het schip wil de zonder sleepbootassistentie op de haven komen om bij de S.H.V. te bun keren, het werd door den stroom ge grepen en liep op den strekdam. Te on geveer half tien vanmorgen kon het schip zonder sleepboot-assistentie vlot- komen. Het schip is naar het bunkersta tion gevaren, UITREIKING VAN MEDAILLES EN GETUIGSCHRIFTEN BIJ DE SCHELDE. Maandag had de jaarlijksche uitrei king plaats van medailles, getuigschrif ten en gratificatiën voor 40- en 25-jari- gen dienst aan de Maatschappij De Schelde, en wel aan 7 ambtenaren, 2 bazen en 47 werklieden. De gouden medaille van de maat schappij met bijbehoorende gratificatie, voor 40-jarigen dienst verkregen: J. v. d. Heuvel, F. R. v. Rosevelt, L. J. Ver snel, D. J. Bijl, A. Schuit, J. J. Bomer, R. de Bruijne, H. J. Danckaerts, J. Goor-, J. de Grave, P. J. J. Kest, G. Lie- vense, L. K. v. d. Linden, C. W. Ver beek en J. v. Wallenburg. De zilveren medaille met bijbehooren de gratificatie A. Jansen, F. C. Matzin- ger, J. de Mooij en D. de Ridder. De zilveren medaille en gratificatie met vereerend getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel voor 25-jarigen dienst: J. Ardewijn, D. A. Bax, C. v. Belzen, P. A. Beun, A. A. Blanken, G. Bostelaar, A. Crucq, P. Dekker, G. Dingemanse, G. v. Gemert, P. Huibregtse, P. H. Kalle, A. W. de Keijzer, W. A, P. de Kok, D. v. d. Lin den, A. Nonnekes, M. de Nooijer, J. Pa- rent, P. C. v. d, Plassche, S. Roose, J. Schuit, W. Siebols, M. Sierevogel, M. v. Soelen, C. Stroo, J. Stroo, J. A. Talmon, A. Theune, A. Timmermans, M. Vader, J. C. Versluijs, R. G. Vollemaere, H. v. d. Want, N. A. v. d. Want, J. v. d. Woestijne en M. C. v. Zweeden. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest zwakke veranderlij ke wind, nevelig tot zwaar of half be wolkt, weinig of geen regen, iets kou der. UKKEL: Zwakke tot veranderlijke wind, vrij schoon, maar nevelig weer, plaatselijk mist en plaatselijk ook een weinig regen, matige temperatuur, nach telijk temperatuursminimum ongeveer 5 graden. Dl. 2 Nov. Zon op: 6 h 58; onder: 16 h 58. Maan op: 6 h 18; onder: 15 h 49. N.M.: 2 November. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: October. - Hoogwater. Laagwater. Di. 2 0.32 12.44 6.54 19.24 Wo. 3 1.07 13.21 7.30 19.58 Do. 4 1.41 13.55 8.05 20.30 Hoog- en Laagwater te Wemeldinget October. Hoogwater. Laagwater. Di. 2 2.22 14.36 8.05 20.23 Wo. 3 3.02 15.16 8.38 20.54 Do. 4 S 3.39 15.51 9.10 21.26 Westkapeile is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). WALCHEREN. DOMBURG.. Men wijst ons er op dat onze redaciioneele aanteekening be rustende op informaties onzerzijds inzake het verleenen van ontslag aan 't personeel der bijz. school niet juist kan zijn: niet de minister, maar het school bestuur moet ontslag aanzeggen, en, het zou nog steeds 1 April wezen, niet 1 Februari. Wij weten het nu ook niet meer en we wachten dus maar af. ZüfD-BEVELAND. YERSEKE. De kreeftenvisschers heb ben een gunstig bericht ontvangen. Ze zullen op hun pacht een reductie ontvan gen van 75 Het is wel jammer dat zulks noodzakelijk is. De kreeftenvis- scherij is een mooie zaak, maar schijnt te zullen verdwijnen. Enkele visschers zijn reeds voornemens om a.s. voorjaar niet meer te visschen daar het niet loonend meer is. KLOETINGE. Gister vierde de oud ste inwoonster van Kloetinge, mej. de wed. J. NijsseGoeree, haar 90sten ge boortedag, Verschillende buurtbewoners hadden de vlag uitgestoken, terwijl de buurtvereeniging „Schoolstraat en Om geving" de jarige een tulband heeft aan geboden. Velen gaven met bloemen of op andere wijze blijk van hun belang stelling. •- Het verzoek tot opheffing van het Abbekindersche voetpad, dat door den Raad dezer gemeente is afgewezen, is eveneens in beroep door Ged. Staten afgewezen, zoodat dit voetpad, hetwelk een verkorte verbinding is voor de buurtschap Abbekinderen als wandelpad zal behouden blijven. SCHORE. De gemeentepolitie van hier heeft in samenwerking met die uit Krui- ningen proces-verbaal tegen een inwo ner te Kruiningen, zekere A., opge maakt, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van steenkolen ten nadeele van de Ned. Spoorwegen. Een partijtje steenkolen is aldaar in beslag genomen. t

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1