«"HFpHjfi BUITENLAND. Prettig scheren RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS. 1 N00RD-BEVELAHD. fp BELG1E De Man niet geslaagd. BEURS VAR AMSTERDAM. beursthermometer maandag VERRE OOSTEN. DUITSCHLAND. TSJECH0-SL0WAKIJE. SYRIë. De overstroomingsramp. ZUID-AMERIKA. Geweldige vuurzee te Rotterdam. 1(Ingez. Med.) nevens een onderwijzer. De school werd door de confessioneele vereeniging ver kocht aan de gemeente. De gemeente stelde de school ter beschikk ng v,in het Domburgsche schoolbestuur. Het onderwijs der kinderen ging gewoon door, zonder eenig hiaat en met dezelf de kinderen. Het tsandpunt van den minister is nu, dat er 1921 een nieuwe school s gesticht en dat daardoor deze school in aanmerking komt voor com binatie. Volgens zijn laatste beschikking is het bestuur der vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs verplicht de school met 1 April 1938 op te heffen en het personeel met dien datum te ontslaan. W,aar dit met 3 maanden op zegging moet geschieden, moet de be slissing voor 1 Januari worden geno men. Als laatste poging nu zal alsnog een adres aan den m'nister van onderwijs door de leden der schoolvereeniging worden ingezonden. Van combinatie met de Di,aconie-school te Aagtekerke zal niet veel komen, aangezien het be stuur dier school gevormd wordt door den Kerkeraad der Ned. Herv, gemeen te aldaar en dus daar'n geen lid der Domburgsche school kan worden op genomen. De ouders der kinderen blij ven trouwens geheel vrij of ze hun kin deren dan al of niet daarheen willen zenden, daar de ouders ten ,-allen tijde vrij zijn in de keuze van de school voor hun kind. Wat is nu de reden dat het aantal leerlingen steeds terug lien in den laat- sten tijd? Zaterdag meldden we reeds dat de school wordt leeggepompt door een bijzondere school te Aagtekerke. D t is d,an de Ilde bijzondere school al daar, die der gereformeerde-gemeente (r chting ds. Kersten). Dit is echter niet de eenige reden. Immers den laatsten tijd zijn maar vier kinderen naar die school overgegaan, waarvoor vooraf de ouders waren bewerkt. Echter hierdoor zou de school hier nog niet moeten ver dwijnen. Met deze factor werken ande re factoren samen. Vele Hervormde ou ders toch sturen hun ikfinderen naar de openbare school. Waarom ze dat doen kan hier in 't midden blijven: ze doen het. En ten slotte, is er te Dom burg een zeer laag geboortecijfer de laatste jaren. Vijftien jaar .geleden w.a- ren er te Domburg ongeveer 200 school gaande kinderen. Bij een gelijk inwo neraantal ongeveer is dat aantal nu plm. 130. "Hierdoor moet de 2de leer kracht der chr. school in elk geval worden ontslagen, terwijl eenzelfde lot boven het hoofd hangt van de 3e leer kracht der openbare school. Verdwijnt de chr. school nu, dan zal dit laatste ontslag misschien niet behoeven door te gaan. Zooals we reeds schreven werd de chr. school in Augustus 1878 geopend in het lokaal ,aan de Heerenstraat, vroeger bestemd voor godsdienstige samenkomsten, Het gebouw werd in 1908 verbouwd en vergroot, om aan de wettelijke eischen te kunnen voldoen en is thans eigendom der gemeente Domburg, wat het na opheffing der school ook blijft. Het eerste hoofd was Adrianus Ja cobus Dekker tot Me' 1879, die vertrok naar Schiedam.- Daarna kwam Harm. Brouwer die in Januari 1886 naar Fra- nekeradeel ging om opgevolgd te wor den door Cornells Weeda, die hier bleef tot Juni 1896 en naar Middelburg g ng. Deze werd weer opgevolgd door Wig- ger Arnoldus Kopmels, die in October 1909 met pensioen vertrok, onmiddel lijk opgevolgd door Johannis Dirk de Graaf. Deze werd April 1921 ontslagen. Daarna werd per 1 Mei 1921 benoemd het tegenwoordig hoofd, de heer P. J. Vergers. Deze kwam hier toen de school nog 77 leerlingen telde, thans is dit aantal 41. De school is aangesloten bij de ver eeniging voor Christelijk Volksonder wijs en is de eenige alhier bestaande Chr. school. Tot zoover hetgeen onze medewerker ons hieromtrent schrijft. Wij hebben ter zake nog eens verder geïnformeerd, en toen vernomen, dat de opheffing van dit bijzondere schooltje niet anders zal zijn dan een onpartijdige toepassing van het concentratiewetje. Toen twee jaar ge leden, zooals men weet, tal van open bare scholen waren opgeheven, beloof de minister Colijn dat er naar een for mule gezocht zou worden waarmede men ook vat zou kunnen krijgen op klei ne bijzondere scholen. Men heeft die formule gevonden en het siert den te- genwoordigen minister van onderwijs, dat hij deze wet thans ook toepast op 'n bijzonder schooltje, hetwelk in de ko mende jaren met een toet/reden van slechts drie of vier kinderen per jaar zou kunnen rekenen. Tegen de vermelding van die zijde, dat Aagtekerke 't Domburgsche school tje zou „leegpompen" ware, zoo verna men wij, wel eenig bezwaar in te bren gen; verschillende predikanten en an dere notabelen hebben hetzelfde her haaldelijk op de openbare school in Domburg gedaan en mag, wie zelf niet zonder zonde is, dan met steenen werpen? Overigens vernamen wij, dat het per soneel der school per 1 Februari 1938 bij ministerieel besluit ontslag is aange zegd. Red. BEDWELMING DOOR KOLENDAMP GEERSDIJK. In de cichorijfabriek van de fa. Van Damme uit Kortgene, welke zich langs den prov. weg naar Kortgene bev'ndt, heeft zich dezer da gen een begin van kolendampvergifti ging voorgedaan. In de fabriek, waar cichorijwortels gemalen en gedroogd worden, wordt ook des nachts zoo nu en dan gewerkt. Het personeel, be staande uit den bedrijfsleider, J. Ba- kelaar uit Ouddorp, H. van Strien, D. Kramer en J. Kramer u t Kortgene, is dus genoodzaakt om ook 's nachts in de fabriek aanwezig te zijn. Het werk eischt evenwel niet, dat er den gehee- len nacht doorgewerkt wordt. Zoodoende bevinden zich in een ka mertje een .aantal slaapplaatsen. De werklieden konden op zeker moment allen naar bed. De bedrijfsleider gooi de het kacheltje, dat in een hoék van kamertje staat, nog eens extra goed vol met kolen enyalle vier de werklieden lagen weldra te rusten. De ramen wa ren potdicht. De heer Van S., kreeg op zeker mo- men een hoestaanval, en w.erd wak ker. Hij voelde een zware lucht en het ademen ging moeilijk. Op zijn beenen waggelend en soms vallend en d,an weer opstaand is Van S, naar de deur ge- loopen, welke hij kon openen. Het koolstofmonoxyde kon toen naar bui ten waaien. Het bleek, dat J. K. be- wustloos was. Ook de .anderen waren loom en suffer'g. J. K. kwam spuoedig bij. De gevolgen van de vergiftiging lieten zich echter den geheelen nacht merken. Niemand heeft evenwel later nadeelen meer ondervonden. KORTGENE. De V.V. DVO alhier heeft Zaterdagavond in „De Stadswijnkelder" een verloting gehouden (goedgek. door B. en W.) De eerste prijs, een heeren- of damesrijwiel naar keuze, werd ge wonnen door L. Overbeeke te Kortge- j"tB&fj&suszrx-nx ne. De Spaansche burgeroorlog. BRITSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. De kustverdediging heeft het ministerie van landsverdediging te Valencia een mededeeling van den volgenden inhoud doen toekomen: Een vliegtuig der opstandelingen heeft op 16 mijl van de kust het 'Britsche s.s. „Jean Weems" tot zinken gebracht, na 15 bommen te hebben geworpen. Zes en twintig schipbreukelingen van de „Jean Weems" zijn te Calella de Palagrugell (prov. Gerone) aangekomen. Onder hen bevinden zich twee waarnemers van de non-interventiecommissie, een Zweed en een Let. Het schip, dat te Gibraltar staat in geschreven, was op weg van Marseille naar Barcelona. Volgens de verklaringen van den kapitein, die evenals de andere leden der bemanning van Britsche na tionaliteit is, was het schip geladen met graan en gecondenseerde melk. Rechtsche troepenconcentraties bij Madrid. Van regeeringszijde wordt medege deeld, dat steeds meer troepen van de rechtschen voor Madrid aankomen. De artillerie der regeering poogt deze troepenconcentraties te verstrooien. Bij Ouesta de La Reine heeft de regeerings- artillerie een autokolonne van de troe pen van franco onder vuur genomen, welke blijkbaar een afdeeling rechtsche troepen, welke omsingeld is, te hulp wilde komen. Aan het front heerscht wel een groote activiteit, doch belang rijke gevechten werden niet geleverd. Ter dood gebracht. Uit Salamanca wordt gemeld, dat een groep dynamiteros van het regeerings- leger, die in de Sierra San Pedro na een bloedig gevecht, was gevangen ge nomen en vandaar naar Caceres over gebracht, door den krijgsraad ter dood is veroordeeld. De vonnissen zijn vol trokken. De strijd in het Verre Oosten dat hij vertrouwt dat binnen tien dagen het geheele gebied van Sjanghai van Chineesche troepen zal zijn gezuiverd. Gesteund door artillerievuur is een afdeeling van het Japansche leger over de Soetsjaukreek getrokken en heeft de Chineezen twee kilometer teruggedron gen. Weer granaten in de inter nationale nederzetting. Drie granaten zijn ingeslagen in het gebouw van de North China Daily News, dat aan den Bund te Sjanghai is gelegen. Drie leden van het personeel werden hierbij gedood. Een andere granaat kwam op het Palace Hotel terecht, zon der echter slachtoffers te maken. Verder werd een pand van een Ame- rikaansche import- en exportfirma, ge- legen achter het Britsche consulaat, door een granaat getroffen. Deze gra- j naat was waarschijnlijk afkomstig uit 't Japansche geschut, dat 't pakhuis heeft gebombardeerd, waarin 't „bataljon des doods" zich had verschanst. Mongolië los van Nanking. Volgens berichten van Chineesche zij- j de heeft prins Teh den ouden Mongool- j schen staat, onafhankelijk van Nanking, hersteld. De prins heeft verklaard, dat de nieuwe regeering, die met steun van Japan en Mantsjoekwo tot stand is ge komen, tot taak heeft, te waken tegen het opdringen der communisten uit Bui- ten-Mongolië. Een anti-Engelsche resolutie. Talrijke leden van het parlement, in het bijzonder afgevaardigden van de Seiyoekai-partij, professoren, zakenlie den en officieren hebben Zaterdag een resolutie aangenomen, waarin het afbre ken der betrekkingen met Engeland wordt geëischt, aangezien Engeland schuldig geacht wordt aan de verscher ping van den toestand in het Verre Oosten. Deze resolutie heeft in politieke krin gen te Tokio groot opzien gebaard. Zaterdagavond heeft de heer De M,an zijn opdracht tot vorming van een nieuwe regeering aan Kon ng Leo pold terug moeten geven. De liberalen bleken niet bereid hem zijn steun te verleenen. Vermoedelijk is De Man den liberalen te Vlaamsch-gezind. Pierlot formateur. De Koning heeft thans den katho- l ek Pierlot, minister van landbouw in het afgetreden kabinet, met de vorming eener nieuwe regeering belast. Grond slag' der besprekingen blijft de „nat;o nale" coalitie van socialisten, katho- l'eken en liberalen. Eerste no'.eering is vorige koërsfenfc daarachter officieele noleerinjf van he den; beteekent geen noteeririg ontvangen. Denemakren Oblig. 1926-5 102%102% Amsterdam 1936-3% 101%101% Zeeuws. Hyp. B-4 100%100% Cities Service Cy. P. 1958 5 45%45% A Amsterd. Bank 152%151% A Prei. Jurgèns A 133%133% A Ned. Gist- en Spiritusf. 430—485 A De Schelde N.B. 4443 C Am. Smelt en Ref. 43%41% A Born. Sum. H.M. 184% A Houth. Alberts 97%97 C Union Pac. R. 73%—73 C Int. Nickel Cy. 34—33% Ned. 1000-4 101%—101% Engeland 1960-90 4 83%—82% A Koloniale Bnk. 129%126% A N.I. Hbk. 1000 143—142 C Ned. H. M. 1000 164%—163 A v. Berkels Pat. 7271 C Calvé-Delft 79%—79 A Phil ps Gem. B. *i{. 325%—'23-18% C Unilever 150—448-49% C Am. Car en Foundry 18%18%-17% C Anaconda Cop. 2322%-22 C Bethhlehem St. 4039 C Kennec Cooper 27%26-% C U. States St. C. 46%—44%-% C North Am. Cy. 15%15% A Kon. Petr. Mpij. 363%361-59 C Contin. Oil Cy 25%24% C Phillips Petr. Comp. 33%33% C Shell Union O.C. 14%(14-13% C Tide Water Ass. Oil 12%—12%-% A Ned. Scheepv. U. 125-124-21% A H.V. Amsterdam 450%444-42 A Java. Cult. Mij. 160%151 A N.I. Suiker U. 130%—127 A Del' Batavia 210%207-13 ObLMarkt Philips Amerika Tabak Suiker Scheper: Tabak Rubber Suiker Wet' 'g Schepen IMarkt Koninkl. Tabak Industrie Gedepoiïv'. - C Deil Mij. 1000 291—288% A Senembah 289288 C Baltimore en Ohio 10%10% C Southern Pac. Cy. 17%(16%-% A Southern Rlw. 11 A Aknst. Rubb. C. 2193-212-09% A Deli-Bat, Rubb. 150-147-45 A Hessa Rubber 151%144 A Serhidjadi S.R, 113112%-11% WISSELKOERSEN. Heden. Zaterdag. Londen 8.97% 8.98% Berlijn 72.68 72.65 Parijs 6.10% 6.11 Brussel 30.63 30.61 New-York 1.80% 1.80% nen. Het geheele gebVd met een straal van vijftig kilometer van Damascus, in de richting Aleppo, Palmy.a er, Bagdad s ean de verwoesting ten prooi gevallen. Aan den weg naar Aieppo is, in het dorp Deir Aatiye, geen huis blijver staan. Vijfhonderd personen worden hier ver mist. Honderd woningen zijn vernield in het dorp Nekek, van de slachtoffers zijn reeds zeventig lijken teruggevonden. Moeaddamiye is totaal verwoest, er zijn tweehonderd slachtoffers geborgen. In twintig andere dorpen in de streek van Kalamoen zijn honderd lijken geborgen. Verschrikkelijke tooneelen spelen zich overal af. „BATALJON DES DOODS" TREKT TERUG OP BEVEL VAN TSJANG KAI-SJEK. Het „bataljon des doods'", dat nog steeds stand hield in een blokhuis in Tsjapei heeft zich teruggetrokken, na dat Tsjang Kai-sjek hiertoe Zaterdag middag het bevel had gegeven. Tijdens de evacuatie bestookten de Japannee- zen met hun machinegeweren de terug trekkende Chineezen, wjiardoor een aantal gedood en omstreeks veertig ge wond werden. Zij bombardeerden tege lijkertijd het pakhuis, dat het bataljon ontruimde. De heldhaftige soldaten hebben al hün wapens en vele kisten met munitie en kleeding naar de internationale neder zetting medegenomen. Allen overhandig den hun wapens aan de Britsche solda ten. De commandant Hsiehtsjinyoean, die als laatste man was vertrokken, kwam met tranen in de oogen in de concessie aan. De strijd bij Sjanghai. De commandant van de Japansche troepen te Sjanghai, generaal Matsoei, heeft Zondag den vertegenwoordigers van de Italiaansche pers medegedeeld, Luguber drama. De 40-jarige J. Duprez te Aarlen, die met zijn 8-jarig zoontje in het bosch wandelde, heeft daar het knaap},? aan een hoorn opgehangen, waarna hij zich zelf van het leven beroofde. Een 85-jarige maakt haar eerste VALSCHE BANKBILJETTEN VAN 500 FRANK. Sedert eenige weken zijn bankbiljetten van 500 frank in omloop, die op geraf fineerde wijze vervormd zijn. De biljet ten zijn namelijk doorgeknipt en daarna weer san elkaar geplakt, nadat er een reepje tusschen uitgehaald is. Op deze manier beschikt de vervalscher, wanneer hij aldus 12 briefjes behandeld heeft, over 13 briefjes van 500 frank. Ze zijn een weinig kleiner, dan de ecthe biljet ten, wat op het eerste gezicht echter niet te zien is. Tal van deze misvormde bil'etten zijn in omloop, doch de Na tionale Bank betaalt ze niet uit. Een uitgebreid ónderzoek wordt naar den vervalscher ingesteld. Vier dooden bij mijninstorting. Zaterdagavond is in de mijn „Sachsen" in het district Hamm in Westfalen een mijngang ingestort, waardoor vier man werden bedolven. Zondagmiddag is het stoffelijk overschot van de vier mijn werkers geborgen. DE OPPOSITIE DER BELIJDENDE KERK. Weer verschillende arrestaties. In de laatste veertien dagen zijn we derom 21 predikanten en leden der be lijdende kerk gearresteerd. In het ge heel bevinden zich thans 85 personen in bewaring. Een kaaiman in een bed. In een hotel te Praag heeft een ka mermeisje tot haar ontzetting een leven de kaaiman (soort van krokodil) in een een bed gevonden, dat zij wilde opma ken, Het dier was slechts iets meer dan 30 cm lang, maar het meisje was zoo ontdaan, dat zij het spraakvermogen verloor en naar een ziekenhuis ver voerd moest worden, waar zij gelukkig1 weer spoedig' herstelde. Bij nader onderzoek bleek, dat de kaaiman toebehoorde aan een Ameri- kaanschen bezoeker, die verklaarde dat het zijn lievelingsdier was en dat hij het op al zijn reizen meenam. Uit de nadere ber,chten die binnen komen over den omvang van den over stroomingen ten N.O. van Damascus blijkt hoe groot de ramp is. Zes dorpen zijn voor een groot gedeelte vernield, drie dorpen zijn van den aardbodem verdwe- BANDIETEN OVERVALLEN STAD IN MANTSJOEKWO. 14 Japansche militairen gedood. U t Moekden wordtg emeld, dat eeni ge honderden „bandieten" deel uitma kende van ongereglde communistische groepen, gisteren om 6 uur de stad Sjipingkai, gelegen op 80 kilometer ten Zuiden van Hsingk'ng, hebben over vallen. Gedurende tien uren werd een bloedi ge strijd geleverd, waarna de aanval lers zich terugtrokken. Veertien Japansche soldaten hebben heirbij het leven verloren en zes wer den gewond. Vier dooden bij spoorwegongeluk. Op de lijn R o de Janeiro-Sao Paulo (Brazilië) heeft zich een ernstig spoor wegongeluk voorgedaan, dat aan vier personen het leven heeft gekost. Twee en twintig personen werden gewond. Het is zoo buitengewoon goed na het scheren Witte Purol te gebruiken, dan schrijnt de huid niet na en wordt gaaf en geschikt om U eiken dag opnieuw met genoegen te kunnen scheren. (Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Bevallen: M. J, Schutte-Meijers d. Getrouwd: P. J. van Ouwerkerk 27 j, en L. Sturm 21 j., K. Wouterse 32 j, en C. Louwerse 28 j. Oostkapelle, Van 2330 Oct. Bevallen: E. Cijsouw, geb. Riemens z. Overleden: J. Poppe, 70 j., weduwnaar van L. de Visser. DE N.S.B.-OPTOCHT TE MIDDELBURG. Het cassatie-beroep ver worpen. Indertijd stond voor het kantonge recht te Middelburg terecht E. van O,, handelsreiziger, die zonder schriftelijke vergunning van den burgemeester een optocht onder zijn leiding heeft gehad met 45 autobussen, die verkiezingsleuzen der N.S.B. medevoerden en aan dien op tocht heeft deelgenomen. De kanton rechter oordeelde echter, dat dit niet was het houden" van een optocht en ontsloeg den verdachte van rechtsver volging. Tegen dit vonnis ging de ambtenaar van het O.M. in cassatie. De Hooge Raad heeft heden dit cas satieberoep verworpen op grond, dat het „houden van een optocht uitdrukkelijk niet bewezen is verklaard en dat het on der zijn leiding hebben van en deelnemen aan een optocht niet onder alle omstan digheden oplevert het „houden" van dien optocht, daar het zeer goed mogelijk is, dat iemand een optocht „houdt" en een ander met de leiding ervan belast, ter wijl evenmin van eiken deelnemer aan een optocht kan worden gezegd, dat hij een optocht houdt. Een brand, welke in korten tijd een geweldigen omvang heeft genomen is hedennacht uitgebroken in de pakhuizen v,in de N.V. Pakhuismeesteren te Rotterdam. Aan de Rijnhaven N.Z. staan v'er groote pakhuizen dezer N.V., nl. de panden „Celebes", „Borneo", „Java", en „Sumatra". In deze gebouwen lagen groote par tijen tabak, koffie en stearine opgesla gen. De brand is uitgebroken in het pand „Java" en vandaar, overgeslagen naar het pand „Sumatra". Reeds on middellijk liet het zich aanzien, dat men h er met een br.and van buitenge wonen omvang zou te doen krijgen, zoodat men groot alarm maakte, waar op een aantal slangenwagens, enkele motorspuiten, een paar drijvende brand spuiten, de autoladder en beide reser ve-auto's naar de Rijnhaven uitrukten. Het licht brandbare materiaal werd in een oogwenk door hejt vuur aange tast en dit greep zoo ontzaglijk snel om zich heen, dat nog voordat een enkele slang uitgelegd was, het dak van het pand „Java" reeds doorge brand was. Uit dit pand steeg een dikke rook wolk op, welke door de enorme vlam menzee helrood werd verlicht en aan de overzijde van de rivier geleek het alsof achter de gebouwen der Holland- Amerika-Lijn een fantastisch groote fakkel te branden stond. Hoog sloegen de vlammen boven de brandende gebouwen uit en een dichte vonkenregen dwarrelde neer. Al spoedig breidde de brand zich ook u t naar de andere zijde en begaf de scheiding tusschen de panden „Bor neo" en „Java" zich. Eerstgenoemd pand stond binnen weinige oogenblik- ken van onder tot boven in vlammen. Hoewel inmiddels steeds meer mater - aal aanrukte, kon men niet voorkomen worden, dat tenslotte ook het vierde pakhuis „Celebes" werd aangetast. De brandweer moest nu een zg. watergor dijn vormen voor de loodsen van de Holland-Amerika Lijn, omdat de tabak en de parafine, in het pand Celebes op geslagen, zoo fel brandden. dat de vlammen tot over deze loodsen heen sloegen. In de late morgenuren, toen het ge vaar voor de omliggende gebouwen vrijwel geweken was, ging de brand weer het felle vuur, dit nog b'nnen de muren van het pakhuizencomplex woed de,- dooven. Het zal echter tot vanavond laat duren, voordat ze hiermee klaar is. Naar wij verder vernemen, is de brand ontdekt door een wachter J)ij de loodsen van de Holland-Amerik,i.-Lijn, die om twee uur vanacht in dienst trad en ruim een uur later het vuur gewaar werd. Een der brandweerlieden er namen ongeveer 200 aan het blusschings- werk deel moest in den vroegen och tend naar het z'iekenhuisworden ver voerd, omdat hij het ongeluk had, een straal recht in het gezicht te krijgen, waardoor een bloeduitstorting' werd ver- oorzakt. De schade die in de millioenen

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2