twincüite GOE5CHE COURANT W®dc PI6I3 1829 ZEELAND. Bouwen en Bouwmeesters WEERBERICHT. NUMMER 257. TWEE BLADEN. MAANDAG 1 NOVEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. BINREMJUID. PRINSES JULIANA BEZOEKT DE LEIDSTERS VAN HET NED. PADVINDERSGILDE, BELANGRIJKE GIFT VAN PRINS BERNHARD VOOR HET LUCHTVERDEDIGINGSFONDS, KERK EN SCHOOL SLAGVELD. Lange Jan. W er kloozen-kamoen MIDDELBURG. GOES. OND. BRANDWAARBORGMIJ. VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Hoog- WALOHERERb De Christelijke School te Domburg zal vermoedelijk worden opgeheven. MIDDELdUOGSCHE courant dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Over het bouwen schrijft men dik ke boeken. Over het bouwen van vroe ger, van elders, ook van hier en nu. Het bouwen van nu stelt vele proble men, niet alleen van technischen aard. Er wordt zelfs over bouwen gefilozo- feerd, en door sommigen niet weinig. Of de beste bouwkunde-filizofen ook de beste bouwmeesters zijn, weten wij niet; dat het niet allemaal groote bouw kunstenaars waren, is wel waarschijn lijk De bouw kunst heeft lang gedreigd bouw kunde alleen te worden, en zij is^over dit rationalistische gevaar nog lang niet heen. Een der problemen welke de bouw kunst van dezen tijd stelt is die van het moderne bouwen in oude omgeving. Er is een tijd geweest, en zij ligt nog niet zoo heel ver achter ons, dat men daarbij zelfs elk aestetisch rekening houden met de belendingen als irrati oneel veroordeelde. Wij hebben eens een afbeelding gezien waar men in een pleinwand als die der Brusselsche markt tusschen twee oude gildehuizen.een kliniek uit beton, staal en spiegelglas gezet heeft. Naar ons gevoelen had de stichter van dat onheil op den electri- schen stoel een langzamen marteldood aangedaan moeten worden. Wij kiezen zonder omwegen partij voor degenen die in ongeschon den oude omgeving dit karakter onge schonden willen handhaven, desnoods door zoo goedmogelijken nabouw van wat vroeger was. Zoo als men het bv. in Brugge vindt. Daarnaast echter zijn er niet-meer- ongeschonden steden, met dus een ge mengd karakter, zoo als bijvoorbeeld Middelburg en Goes. (Zierikzee stellen wij meer op een lijn met Brugge en voor Schouwen-Duivelands hoofdstad, althans voor de meeste straten en pleinen en kaden, zou men in 't weren van moder ne probeersels of bedenksels onzes in ziens niet streng genoeg kunnen we zen.) In steden met een gemengd karakter staan wij echter niet volstrekt af wij zend tegenover wat men dan den mo dernen bouwstijl noemt, al vallen wij nu niet dadelijk om van bewondering -voor dit somwijlen, ja dikwerf, kille kubistische gedoe. Maar het eigenlijke probleem wordt hier dan toch ook, in negen van de tien gevallen, weer glad verkeerd gesteld. Zoo ook bv. in den Raad van Goes on langs. Het is namelijk zeer bepaald dan n i e t de vraag of 't in een stad als Middelburg of Goes geoorloofd moet wezen, in nieuwen stijl te bouwen, ook naast of in de nabijheid van belangwek kende gebouwen in ouden stijl. Daar gaat het niet om deze vraag' beant woordt vrijwel iedereen nu, met ons, in zulke gevallen bevestigend. Maar het gaat hier om: of degene, die zulk een modern bouwwerk zet, dat mag doen zonder in beslissendema- te rekening te houden met degeheele omgeving? Daar zit hem de kneep. Niet alleen bij dit eene geval in Goes, neen: in duizen den gevallen. De bouwmeester van te genwoordig, indien hij in een oude stad bouwt, ontwerpt slechts zelden zijn mo dernen gevel in zuivere harmonie met de belendingen en de geheele omgeving. Hij probeert, naar de mate zijner krach ten,'misschien wel 'n op zichzelf zoo Zui ver mogelijken toon voort te brengen. Loffelijk streven op zichzelf. Maar er is, buiten de teekenkamer, en dus in de werkelijkheid, nergens een loutere toon, overal, zelfs op de heide, is het opgele verde bouwwerk een onderdeel van een a cc oord. En hoe vele bouwmeesters hebben ons al met dissonanten opge scheeptdie ee)n menschenleven en meer blijven staan? Er is, na deze generale, ook nog een particuliere zaak, op heel ander terrein liggend, 't Zij ons vergund ook daar een woord over te zeggen. Men heeft in een goede Walchersche gemeente, waar zoojuist een nieuwe (en een flinke) burgemeester benoemd is, het loffelijk voornemen een nieuw Raadhuis te bouwen. Loffelijk: want waar de gemeentelijke regeering nu ze telt, dat is wel wat héél erg aan den krappen kant. Het Werkfonds zal de gelden hiertoe verstrekken, en dat is erg prettig voor die gemeente. Maar nu heeft men getracht en de behandeling van deze aangelegenheid in openbare Raadsvergadering maakte wel een ietwat onpleizierigen indruk zoo onopvallend mogelijk daarvoor een architect te benoemen uit Den Haag. Het heeft ons verheugd, dat in den Raad dezer gemeente hiertegen openlijk en stevig verzet gerezen is, eerst tegen het in geheime vergadering behandelen van dit geval, vervolgens tegen dezen uitheemschen architect. En wij vragen hier, met degenen, die in dien Raad daar tegen pleitten: waar toe is het noodig zoo verre te zoeken, wat men vermoedelijk dichterbij toch ook wel vinden kan? Er staat hier in Zeeland al heel wat bevredigend werk uit den laatsten tijd, door inheemsche bouwmeesters ontwor pen en gebouwd. Geldt het nu nog een particulier, dan moet men dezen wel vrij laten in de keuze van zijn bouwmeester, maar als een gemeente wil bouwen, dan zoeke zij toch niet ver van huis, wat ze dichter bij onder eigen provinciegenooten wel kan vinden! Natuurlijk is dit geval niet te verge lijken met het schandaal eener andere gemeente, die zoo weinig nationale rug- gegraat had, dat zij een buitenlandschen architect het Huis dier Nederlandsche gemeente deed bouwen! De thans beoogde is een Nederland sche bouwmeester van eenigen naam en dus als zoodanig gelijkberechtigd met alle andere Nederlandsche architecten. Maar naar ons gevoelen dient 'n Zeeuw- sche overheid zich toch slechts, wan neer zij in eigen provinicie geen man van voldoende bekwaamheid kan vin den, naar elders te wenden, niet bij voorkeur dus, en niet eerder. DE KONINGIN IN DEN HAAG. H. M. de Koningin is hedenochtend van het Loo naar Den Haag vertrokken. Aangezien de D-trein, waarmede H. M voornemens was de reis te maken, ten gevolge van de mist vertraging had, werd een extra-trein ingelegd, waar het salonrijtuig van H. M. aan was ge koppeld, Om 7.41 uur vertrok H. M. uit Apeldoorn. In den loop van den middag zal de Koningin per auto naar het Loo terugkeeren. Geheel onverwacht heeft Prinses Juli ana Zaterdagavond een bezoek gebracht aan de leidstersvergadering van het Ned. Padvinstersglide, welke werd gehouden in de jeugdherberg „Zonnehoeve" te Blaricum. H.K.H., die verleden jaar bescherm vrouwe van het Ned. Padvinstersglide was geworden, had toen reeds het ver langen te kennen gegeven, een ontmoe ting te willen hebben met de leidsters. Dit is toen uitgesteld moeten worden in verband met de verlovingsfeesten. De Prinses was vergezeld van freule M. J. baronesse Van Heemstra en werd aan den ingang van „Zonnehoeve" ont vangen door de presidente van het hoofdbestuur mevrouw E, van den BoschDe Jongh, terwijl het geheele hoofdbestuur en de 180 aanwezige leid sters zich in den had hadden opgesteld en de Prinses met gejuich ontvingen. Hier werden de trainers aan H.K.H. voorgesteld. Mevrouw Van den Bosch De Jongh sprak daarna de Prinses toe en vertelde hoe blij men was met dit onverwacht en verrassend bezoek. De Prinses gebruikte vervolgens met het hoofdbestuur de thee en onderhield zich daarna heel ongedwongen met de leid sters. Er werd een kampvuur ontstoken en een tooneelstukje opgevoerd. Al dien tijd heeft H.K.H, zich bijzon der geamuseerd en zich ongedwongen met verschillende leidsters van het ge zelschap onderhouden. Omstreeks half acht is Prinses Juliana naar het paleis Soestdijk teruggekeerd. Het bestuur van het luchtverdedi gingsfonds maakt met groote dankbaar heid bekend, dat het van Z.K.H. Prins Bernhard een belangrijke gift mocht ontvangen. Zooals bekend is het luchtverdedi gingsfonds opgericht om jongelui, die daartoe financieel niet in staat zijn, maar wel physiek geschikt, tot burgervlieger Naar het geluk loopen geen sneltrei nen, maar zwaar beladen goederen treinen, vol zorg en arbeid, offers en strijd, waken, dulden en lijdensmart en wee, zuchten en tranen. op te leiden, en wel zoodanig, dat zij, als het noodig mocht zijn, in korten tijd als militair vlieger aan onze legerreserve kunnen worden toegevoegd. Het bestuur van het luchtverdedi gingsfonds spreekt den wensch uit, dat vele landgenooten dit koninklijk voor beeld zullen volgen door een bijdrage te storten op girorekening 287177 ten name van: penningmeester vereeniging voor nationale veiligheid. PRINS BERNHARD BEZICHTIGT DE TROMP" Prins Bernhard heeft hedenochtend' vergezeld van M. M.'s adjudant luite nant ter zee der 1ste klasse Jhr. E. J. v.an Holthe en van den adjudant van Z.K.H. kapite n J. K. H. de Roo van Alderwerelt een bezoek gebracht aan de werf der Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam, ter bezichtiging van de aldaar in aanbouw zijnden flottieljeleider „Tromp". Onder leiding van kolonel Doorman begaven de prins en de beide heeren van zijn gevolg zich aan boord van den oor logsbodem, waaraan hard gewerkt wordt: want men hoopt de „Tromp" binnen vier maanden geheel gereed te kunnen opleveren. Het bezoek duurde bijna een half uur. Na ten kantore afscheid van de leden der directie te hebben genomen, vertrok Prins Bernhard tegen elf uur van de terreinen der Scheepsbouw Maat schappij. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN HAARLEM, Bij K.B. van 29 October 1937 is met ingang van 15 November benoemd tot burgemeester der gemeente Haarlem: dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zwolle. De heer P. J. M. van Os, ontvanger van de invoerrechten te Rotterdam, heeft Zaterdag afscheid genomen wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd. De heer van Os is o.a jarenlang ontvanger geweest te Vlis singen. Heffing op zalm wordt afgeschaft. Naar wij van bevoegde zijde verne men, zal de heffing welke bij den invoer van versche, gezouten, gerookte, ge droogde en gekoelde zalm tot een be drag van 0.08 per kg netto ten behoe ve van het landbouw-crisisfonds wordt geheven, met ingang van 1 November 1937 niet worden verlengd. Heffing op boter. De heffing op boter is voor deze week wederom vastgesteld op 40 cent per kg. Geslaagd voor het examen water bouwkundig opzichter, de heer A. Peter- meijer Jr. te Middelburg. Aan de universiteit te Leiden slaagde heden voor het candidaatsexa- men rechten mej, E. J. de Waardt uit Middelburg. Ze vallen weer neer, de soldaten, In 't verre Oost-Azische land; Ze worden verdelgd en vermorzeld Als door een onzichtbare hand. Ze worden als ratten vernietigd, Ze worden verwond en verstikt. En officieel is dat geen oorlog, Want 's is een gewapend conflict. Ze vallen weer neer, de soldaten, In modder en aarde en slijk En iedere vierkante meter Wordt bloedig betaald met een lijk. Ze vallen, de mannen, de jongens, Die niets wellicht hebben misdaan. Men schiet ze kapot als reptielen, Men maait ze, als maaide men graan. Ze vallen weer neer, de soldaten, Ze worden als dieren geslacht, Ze worden met vroolijke marschen Naar 't gruwzame slagveld gebracht. Straks krijgen ze weer monumenten, Met bloemen en kransen eraan. Maar ginds, op hun kerkhoven, zien [we Hun weenende kinderen staan. Het Provinciaal Comité voor de Centrale voor werkloozenzorg, gesticht op init'atief van den Raad van Ned. Kerken voor Practisch Christendom heeft aan alle plaatselijke comité's in Zeeland een circulaire gezonden, waar in het Comité mededeelt, dat de Gen- trale besloot van 22 November tot 18 December en van 2 Januar.' tot 5 Fe bruari een kamp te organiseeren te Chaam. W,aar voor vele. jeugdige landarbei ders zeer binnenkort een periode van maandenlange werkloosheid aanbreekt, rekent het Prov. Comité erop, dat een groot aantal jeugdige werkloozen zich zal aanmelden. De gelegenhe d daartoe bestaat tot en met 13 November bij den secretaris van het Provinciaal Co mité,- den heer J. Lorier te Middel burg. De verloting der S. H. De prijzen van de verloting van de afdeeling Middelburg van de Vereeni ging tot bevordering van de belangen van slechthoorenenden die Zaterdag avond niet werden afgehaald kunnen iederen avond na 7 uur worden afge haald ten huize van mevrouw Van Dein se, Balans 13. Benzinedief betrapt. Een taxi-chauffeur (F. C. v. d. V.) meende reeds eenige malen gemerkt te hebben, dat zijn benzinereservoir abnor maal vlug leeg was. Hij besloot, met een collega zijn wagen die regematig voor het station geparkeerd staat, eens te bespieden. Vrijdagavond werd het ge duld der bespieders beloond en ontdek te men, dat collega J. P. bezig was de benzine af te tappen. De politie werd van het feit in kennis gesteld, die pro cesverbaal op maakte. V erkeer s-ongevallen. Zaterdag, ongeveer kwart voor twee, werd de wielrijder W. J, P., wonende te Biezelinge, op den hoek Opril Groote Markt-Noordzijde Groote Markt, aan gereden door een auto toebehoorende aan J. H. C. F. te Souburg. P. zelf kwam met den schrik vrij, doch zijn rijwiel was aan de voorzijde vernield. De voetgangster A. van W.Den H., wonende te Zetten, werd Zaterdag te kwart voor vijf, op den hoek Agnes- gang-Westwal aangereden door een auto. Dr. Snoek, die de eerste hulp ver leende, vermoedde een breuk in een der dijbeenen. De poltie maakte proces-ver baal op en stelt 'n nader onderzoek in. Rijwiel vermist, P. M. G. deed aangifte van de ver missing van zijn rijwiel, dat hij voor lo gement „De Omroeper" geplaatst had. Snel recht. Bij den kapper F. W. de K., in de St. Jaqobstraat werd Zaterdag door eenige baldadige jongelui een ruit gebroken. De arm der wet greep zoo snel toe, dat de dader reeds aangehouden en de ruit betaald was, toen de heer Ter K. op het bureau aangifte kwam doen. Tegen den landbouwer P. de D., alhier, is proces verbaal opgemaakt we gens het vervoeren van ziek rundvee. De bakker J. L. H. van D, werd verbaliseerd wegens het doen verrich ten van arbeid door een jeugdig persoon vóór den voor hem vastgestelden tijd. De C.J,V.-bazaar. Zooals te verwachten was is de C.J. V.-bazaar een succes geworden. De toe loop was vaak zoo groot, dat de zaal te klein bleek. Zaterdagavond werd be sloten met een Amerikaanschen verkoop en gingen daarmede de laatste artikelen van de hand. De totale opbrengst be droeg 2400. Te verwachten is, dat meer dan 2000 voor het nieuwe C. J. V.-gebouw gereserveerd kunnen wor den. De arbeid van zoovelen, om dezen bazaar te doen slagen, is zoodoende door de resultaten wel beloond, Steunverleening B. Donderdagmiddag werd in het Schut tershof een vergadering gehouden van de gemeentebesturen op Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren, alsme de de leden van de B-comité's, ter be spreking van den B-steun en de dezer dagen ingevoerde spaarregeling. Van het departement v,an soc ale zaken wa- - TE - Ml D DEL BURG (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond; DE BILT; Zwakke tot matige O, tot Z. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, weinig ver andering in temperatuur. UKKEL: Matige Z.O. wind, betrok ken tot nevelachtig weer, bij tusschen- poozen regen, onveranderde tempera tuur, met een nachtelijk minimum van ongeveer 9 gr. Ma. 1 Nov. Zon op: 6 h 57; onder: 16 h 30. Licht op: 17 h 00. Maan op: 5 h 09; onder: 15 h 26. N.M. 3 Nov. e Hoog- en Laagwater te Vlissingen: October. Hoogwater. Laagwater. Ma. 1 12.10 6.18 18.46 Di. 2 0.32 12.44 6.54 19.24 Wo. 3 1.07 13.21 7.30 19.58 Ma. Di. Wo. Laagwater te Wemeldinge; October. Hoogwater. Laagwater. 1.40 13.57 7.27 19.44 2.22 14.36 8.05 20.23 3.02 15.16 8.38 20.54 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min, later (S springtij). en 1 2 3 ren aanwezig de heeren Rooyackers, Jansen, Minke en Planken. De heer Rooyackers gaf in een hel dere uiteenzetting de totstandkoming en het doel van de extra-steun in den vorm van kleeding, dekking en schoe - sel weer. Daarbij werd naar voren ge bracht) dat, vóór zoover zulks maar eenigszins mogelijk is, met plaatselijke toestanden rekening zal worden gehou den. De spaarregeling, die reeds in versch llende gemeenten in werking is getreden, is weder een extra-uitkeering maar met een kleine bijdragfe van de werkloozen zelf. V,an de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een zeer ruim ge bruik gemaakt. De burgemeester van Goes dankte de departementsambtenaren voor hun init atief en moeite, daar voor velen de lezing ongetwijfeld verhelderend zal hebben gewerkt, Men schrijft ons: Reeds sedert langen tijd g ngen er geruchten te Domburg dat de Christelij ke school alhier zou moeten verdwij nen. Tot op heden echter, is dat nog niet met zekerheid te vermelden, hoe wel het met den huidigen stand van zaken wel zeer waarschijnlijk lijkt. Im mers: scholen, welke een te gering leer lingenaantal hebben moeten zooveel mogelijk gecombineerd worden met andere scholen en zoo zou vervolgens het concentrat e-wetje ook de christ. school hier moeten worden gecombi neerd met een soortgelijke school indien er zich een dusdanige school bevindt binnen een grens van 4 km. Dit nu is het geval met de D aconie-school te Aagtekerke (hoofd de heer J. Birza). Voor het combineeren echter komen alleen die scholen in aanmerking die na 1920 zijn gesticht en nu bestaat de Christ. school te Domburg volgend jaar 60 jaar. Echter, en dit is het kard'nale punt, niet in haar huidigen vorm. De school is in Augustus 1878 gesticht en stond onder leid ng van het bestuur der confessioneele vereeniging te Utrecht. Tot d.at in 1920, nadat het toenmalige hoofd, de heer J, D. de de Graaf, volgens de leidende figuren op dat terrein onbekwaam was geacht voor zijn taak, een schoolbestuur van Domburgers werd gevormd. Dit be stuur vroeg ingevolge de schoolwet-De Visser aan de gemeente om een school gebouw. De confessioneele vereeniging ontsloeg het personeel en het school bestuur voornoemd nam nieuw perso neel, d.w.z., een nieuw hoofd en het benoemde dezelfde onderwijzeres be-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1