Halverwege den Ziekenhuisverbouw KRONIEK van den DAG. ncanr BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 30 OCTOBER 1937. No. 256. A Nieuwe sociale moeilijkheden in Frankrijk. Het Kindje van Lindbergh of een Familiegeheim? Uil Je Middelburgsche Courant van vóór vijftig jaar. OOSTBURG. 3 V Gedurende de zomermaanden heeft er in Frankrijk op sociaal gebied een betrekkelijke rust geheerscht Mis schien was dit slechts een schijnbare rust de vacantietijd is ook niet bij u'tstek geschikt om openbare actie te voeren en is er in werkelijkheid nim mer van een stilstand in den strijd tus- schen werkgever en werknemer sprake geweest. In ieder geval is er thans aan de periode, waarin men van spannin gen weinig bemerkte, een eijide ge komen. Tijdens de kantonnale verkie zingen werd reeds vrees u'tgesproken voor te .verwachtten nieuwe moeilijk heden, En de jongste looneischen der ambtenaren en beambten in overheids dienst zijn er om te bewijzen, dat die vrees niet ongegrond was. De ambtenaren dan wenschen ver hooging van de salar ssen en wedden. Zij gronden hun eischen op de kosten van het levensonderhoud. Dat het le ven duurder is geworden kan moeilijk worden ontkend. Wanneer men het niet d,agelijks bespeurt, de maandelijk- sche opgaven van het bureau van da statistiek toonen het maar al te dui delijk aan. Als men, in vergelijking met het vor'ge jaar, de gemiddelde prijsstijging op vijftien procent stelt is men nog aan den l.agen kant. Voor tal van artikelen beloopt ze twintig en dertig procent in Frankrijk. Met de vermeerdering der kosten van het levensonderhoud heeft de ver- hoog'ng der loonen en salarissen geen gelijken tred gehouden. Ook dat is een waarheid, waaraan niet valt te tornen. En dat de lagere ambtenaren en be ambten, de kleine luiden in het alge meen, trouwens, met hun g'eringe inko mens in verhouding het zwaarst onder den huidigen toestand hebben te lijden, behoeft geen nader betoog. Salarissen van 1200 franken (ruim f 72) per maand de arbeiders worden over 't geheel genomen beter betaald dan de ambte naren zijn geen uitzondering en van dat bedrag kan men nu eenmaal geen hooge sprongen maken, zeker n et in Parijs. De ambtenaren vragen een salaris- verhooging van 150 franken per maand. Na ampele besprekingen in den raad van ministers heeft de minister van finan ciën, Bonnet, medegedeeld, dat hij be- re'd is een bedrag van 1,380 millioen franken voor het personeel in openba ren dienst, waaronder ook de beroeps militairen zijn te rekenen, uit te trek ken. Met dien verstande, dat de toe slag voor het personeel te Parijs en eenige andere groote steden 100 fran ken per maand zal bedragen, voor dat in de provinc e 65 en voor de gepen sionneerden 50. In het gunstigste ge val is dat dus 3,33 frank per dag, waar voor men, naar van personeelszijde wordt opgemerkt, nog geen biefstuk kan koopen. In onze munt omgerekend is het rond twintig cent; als aan de verlangens van de aanvragers ware voldaan zou de staat vijf frank per dag of ruim dertig cent aan bijslag heb ben moeten betalen. Dit zou dan nog eens zevnhonderd mill|ioen kosten, maar dat kan bruintje niet trekken.' Al thans volgens minister Bonnet niet. De leiders der personeels-org,an saties den ken er echter anders over en hebben het aanbod der regeering niet aange nomen. Verleden Zondag is op een der tig meetings in geheel het land door bestuurderen van de „Federation des Services Publ'cs" de nogal voor de hand liggende reden dier weigering toe gelicht. Er werden verwijten in de we reld geslingerd aan de gegrondheid w,aarvan niemand meer gelooft, de m li- tante sprekers zelf wel het allerminst en men dreigde met proteststakingen. Echter heeft dat krijgsgeschal bij het publiek niet den weerklank gevonden, dien de extremisten hadden verwacht. Ook de betrokkenen gevoelen door de bank meer voor overleg met de regee ring dan voor het neerleggen van den arbeid. Al was het alleen maar omdat zulks het maatschappelijk leven zou ontwr chten en de openbare meening, die, zij het gematigd, sympathiek te genover het streven van het overheids personeel staat, onmiddellijk in zijn nadeel zou doen omslaan. Terwijl de minister-president, Camille Chautemps, zich uitdrukkelijk tot overleg en arbi trage bereid heeft verklaard en der personeels-organisaties zelfs een der den weg heeft gewezen: het beroep op de volksvertegenwoordiging. Voorloopig is het gev.aar voor sta kingen door het personeel der publie ke diensten dus nog n:et groot. Men zal eerst de resultaten der arbitrage door de financieele commissie der Kamer op 4 November en de ontvangst harer voorstellen in het parlement wel af wachten. De Kamers waren tóch aan de kwestie te pas gekomen, want de voor stellen van minister Bonnet, vastgelegd *n een speciaal wetsontwerp, moeten uiteraard worden goedgekeurd. En de- wij net parlement hoogstwaarschijnlijk me voor midden November bijeenkomt vo gens de wet-Bonnet zullen de £lngen worden toegekend met ingang van 15 November heeft men nog den tijd. Niet iedereen echter verwacht heil van die min sterieele of parlementaire arbitrage. De pessimisten koesteren geen enkele illusie te dien opzichte. Ook indien de Kamercommissie, zoo betoogt men, in een verderstrekkende verhooging mee gaat is de Senaats commissie er wel om zich daartegen te verzetten. Van twee zijden ontvangt deze klei ne groep illusieloozen steun, Eenerzijds van het extremistische deel in de lei ding van het groote vakverbond (C.G. T.) dat hier een middel ziet tot nieuwe actie en een mogelijkheid om het ver loren prestige te herwinnen. Akiderzijds van verschillende andere vakbonden, waarvan de leden z'ch terecht of ten onrechte tekort gedaan gevoelen. Voor al de bonden der metaalbewerkers en der arbeiders in de bouwvakken or ganisaties met samen al een half mil lioen leden beginnen zich te roeren. Ziji beklagen zich over de traagheid, waarmede de procedure over de loo nen in de bedrijven verloopt en hebben in principe reeds tot een algemeéne staking van één dag besloten. De beiders vragen een loonsverhooging van 15 pet., terwijl de patroons niet verder willen gaan dan tot zes percent. Sedert 15 Juli wordt daarover onder handeld. Men zou een heel lijstje kunnen op maken van de groepen, welke zich om de een of andere reden bij de protestee- renden voegen. Postbeambten, die de 40-urige werkweek nu eindelijk ook wel een.s willen, oud-strijders, die een verhooging der uitkeering eischen, het personeel der restauratiebedrijven, dat op volledige toepassing der werkweek van vijf dagen ,met ingang van 1 No vember aandringt. Het bovenstaande moge echter vol doende zijn om te bewijzen, dat het met de rust in Frankrijk voorloopig weer gedaan is. Men zal ,al dankbaar mogen zijn als het. geen venijnige onrust wordt. Wonderlijkheden in den Raad en op het Noordpoortplein Een helit van ons nieuwe zie kenhuis gereed De voorkant gaat nu tegen den grond, Er is dezer dagen iets wonder lijks in den gemeenteraad van Middel burg gebeurd. Iets, waarbij de aanwezi ge niet-Raadsleden elkander verbaasd aankeken. Het .agendapunt begroot ng der Godshuizen is namelijk in de aan de gemeente-begrootingsz ttingen voorafgaande Raadsvergadering' zon der slag of stoot onder den hamer door gegaan. Dat waren we zoo niet gewend, de laatste jaren; de groote veldslagen in den Raad plachten immers juist op het terrein der Godshuizen gestreden te worden, onder aanvoering der veldhee- ren Van Andel, Boasson, Van der Feltz en Paul of Mondeel, waarbij d,an de al- lereerstgenoemde, commandant der zware artillerie zijnde, zijn grofste ge schut bij voorkeur op den heuvel Rönt gen richtte En dezen laatsten keer: geen stom woord. Ook hij die geregeld langs Middel burgs Noordpoortplein kuiert, stond meermalen verbaasd den laatsten tijd. In de st.atige, lange, breede hooge en leege regentenkamer zag hij, toen de zomersche dagen het openzetten der ramen geboden", ziekenhuisbedden staan en witgekapte 'kwieke zusterkes doende wezentot nu een paar dagen gele den de patiënten weer uit die regen tenkamer verdwenen, en er nog veel méér verdween zelfs, want er kwam een bordje op de ziekenhuisdeur met gesloten Hoe nu: het ziekenhuis geslo ten? Zeker.... maar niet wegens ophef fing, doch „wegens verplaats ng dei- zaak". De voorzijde van ons ziekenhuis is nu veroordeeld om binnen heel kor ten tijd ook onder sloopershanden te vallen, zooals lang geleden de achter kant al viel. Misschien was ons oude, vertrouwde ziekenhuis aan het Noordpoortple'n geen wonder van bouwkunstige schoon heid, tóch zal met het afbreken van dien typischen gevel weer iets karak teristieks uit ons stadsbeeld verdwe nen zijn. Wat toch altijd even weemoe- d g aan-doet. steld of gepensioneerd. Een uitzicht op mindèr kostbare ex ploitatie, zonder dat aan de stipte ei schen eener ziekenhuisverpleg'ng lege artis te kort gedaan wordt, was er echter alleen indien bovendien het be staande ziekenhuis door een nieuw ver vangen werd. Dat lijkt, oppervlakkig, m sschien wat vreemd: veel geld uitge ven om te bezuinigen! Maar toch is het zoo. Het zijn de kleinigheden, die het doen: als een pleegzuster 10 meter in plaats van 2 meter moet loopen, als zij die afstand 50 X per dag moet af leggen dan is dit 365 X 5" 8 m 146 km per jaar teveel. Voor 20 pleegzusters is datbijkans 3000 km per jaar vermorst, nutteloos werk. En een pleegzuster moet ziekenverple- gen, geen training voor een wandelclub houden Een en ander heeft tot ernstige studie van het probleem gevoerd, en de uit komst was: dit ziekenhuis vrijwel ge heel afbreken en een gedrongen modern gebouw neerzetten. Let wel: niet opdat alle dokters nu maar eens naar harte lust hun wenschen naar allerlei nieu we, moo'e (en dus meestal ook dure) apparaten zouden kunnen botvieren. integendeel: juist om bij .alles het oog gericht te houden op bezuiniging in de exploitatiereken'ng. Waar dit doel sa men ging met moderniseering van ap paratuur, dan was het: fiat. Maar waar niet, d,aar was het-1, neen. Het Werkfonds verschafte de gelden noodig tot den bouw. De begrooting was 205,000 gulden. Natuurlijk klopt die n et; begrootingen zijn er om over schreden te worden. Maar de meerkos ten tengevolge van de devaluatie, daar heeft het Werkfonds reeds voor ge zegd te zullen zorgen. De rest is af te wachten. Men is niet zonder eenig ge fundeerd optimisme ten dezen. Het architectenbureau Posthumus Meyes en Van der Linden te Amster dam. ervaren 'n ziekenhuisbouw, heeft de plannen ontworpen en in kannen en kruiken gegoten; de aannemer was H. J. de Baan te 's-Gravenhage, laagste inschrijver. 8 October 1936 is de moker van den vernieler aan het achterdeel geslagen. De verbouw was begonnen. Men weet, dat er aan ons ziekenhuis alreeds een gemoderniseerd gedeelte was. da*eerend uit 1928: nnorallokamer, De debatten in den Kaad over de Godshuizen hadden hun goede reden: de telkenjare terugkeerende aanzienlij ke tekorten, die met 5 cijfers geschre ven moesten worden, 5 dikke cijfers. In de laatste maanden van 1935 is deze zaak in behandeling genomen door de interdepartementale commiss'e-Frede- nks, daarna is er, onder voorzitter- sc ap van den Commissaris der Konin gin m Zeeland, een vergader ng gehou den met het bestuur der Godshuizen en toen is men het eens geworden over wat er gebeuren moest. Middelburgs ziekenhuis was niet voldoende econo misch van opzet en organisat'e meer. Dat moest, diep-ingrijpend, veranderen, wilde men gegronde hoop op belangrijke verm'ndering, mocht het wezen algehee- le verdwijning, der begrootingstekorten koesteren. De voorziene personeelsreorgan satie betrof o.a. opheffing van de afzonder lijke functie van röntgenoloog; benoeming van een geneesheer-directeur, die nu tevens internist en röntgenoloog er bij is; verder de betrekking van apo theker was reeds opgeheven werden een apothekers-ads'stente en verschil lend ander personeel op wachtgeld ge oarak, en zoo nog een en ander. Dat gedeelte blijft bestaan. De rest moest verdwijnen. In twee termijnen echter, want men vertoont h:er het kunststuk je zoowat 't heele ziekenhuis af te breken en weer op te bouwen, terwijl het bedrijf gewoon doorgaat! Daarom is men begonnen met h_et achterstuk, in den tuin, eerst neer te halen en toen, verjongd, weer op te metselen. Dat gedeelte is nu dezer da gen gereed gekomen, de patiënten zijn uit de vaste en tijdelijke zalen in hët oude voorgedeelte naar het nieuwe ach terstuk getransporteerd dwars door 'n muren gehakte gaten, over planken glijbanen en hoe-niet-al, maar met zorg vuldigheid van den kant der overbren gers en met vreugde van den kant der overgebrachten en nu de mannen en vrouwen en kinderen daar in die hel- der-lichte en keurig-frissche zalen la gen, zijn wij er ook eens wezen zien. Met welw llendheid en niet zonder een tikje rechtmatige genoegdoening, heeft men ons er rond geleid; dr. L. J. H. Brongers, de geneesheer-directeur, toonde er ons, niet zonder eenige in genomenheid, zijn nieuwe onderzoekka- mer, werkkamer en laboratorium en Een veelbesproken geschiede nis in België, (Vanonzencorrespondent) Brussel, 27 Oct, 1937, In de Belgische pers wordt gewag ge maakt van een geval van een knaapje dat met zijn pleegouders verblijft te Wa ver en dat, indien men alles voor klin kende munt zou willen aannemen, nie mand anders zou zijn dan het kindje van Lindbergh, dat nochtans, volgens de ge rechtelijke waarheid, vermoord is ge worden en waarvoor Hauptmann op den electrischen stoel heeft geboet. Wij heb ben gelegenheid gehad deze zaak te on derzoeken, voor zoover dit zonder ge rechtelijke middelen van investigatie mogelijk is, en hebben bevonden dat de zaak zich hoofdzakelijk voordoet als 'n interessant, geheimzinnig geval, dat een prachtige inleiding kan zijn voor een feuilleton, maar dat zij met de Lind- bergh-zaak niet veel heeft te maken. Zij is trouwens niet nieuw. In 1933 hadden de echtgenooten VandenboschHeynen, wonende in het Waalsche dorpje van Brabant Malèves-Sainte-Marie een aan kondiging gelezen in een katholiek dag blad dat een priester een kind wou plaatsen. Zij hadden, als kinderloos ge zin reeds een pleegzoon, die was mee gevallen. Waarom zouden zij het niet een tweede maal wagen? En zij schre ven. Twee dagen later kwam niet een antwoord, maar de priester in hoogst eigen persoon met een kindje op den arm. Het was drie jaar oud. Hij zei dat het uit het klooster kwam van St, Vith, dat het Duitsch sprak, dat het van wel gestelde ouders was, dat er voor gezorgd zou worden, enz. Er gingen weken voor bij vooraleer de pleegouders, die het kind hadden opgenomen, een chèque ont vingen van 300 fr. Zij wisten niets over de afkomst van het kind en dat heeft de fantasie op hol gebracht, gediend door enkele toevallige omstandigheden. Het is waarschijnlijk, althans in het huidig stadium van de zaak. De pleegmoeder volgde met groote belangstelling Je Lind- berghzaak. Plots werd zij getroffen door 'n zekere gelijkenis tusschen haar pleeg kind en een foto van het kindje Lind bergh, Men bemerkte ook dat het knaap je enkele woorden Engelsch sprak. Een privé-detective uit Brussel werd er bij gehaald en deze maakte uit dat er een „onloochenbare" gelijkenis bestond, na het hoofdje te hebben gemeten, de ooren te hebben onderzocht enz. Spiritisten kwamen er ook bij te pas. Het gerecht heeft toen een onderzoek gelast dat, nu, na vier jaar, is hervat. De pleegouders van het kind hebben inderdaad een nieu wen brief gestuurd aan een vriend van Lindbergh, dr. Carrel, in Frankrijk. Deze heeft den brief aan den Belgischen mi wij hebben ook de grootere ziekenzalen gezien, welke een enorme verbetering bleken te zijn. Ze herinneren, in het klein dan, aan de inrichting van 't groote nieuwe Arnhemsche z ekenhuis, dat trouwens van dezelfde architecten bleek te zijn. Een wandeling door de oude, hooge, nu verlaten zalen, met daaraan paTende de ouderwetsche gangen van paleis formaat in het oude voorgedeelte, en dan ineens, door een met planken be timmerde muur-opening, in het nieuwe stuk belandende, doet niet alleen waar deering ontstaan voor dezen nieuwen stijl van licht, veel licht, overal l'cht, maar ook: wanneer men zóó n.aast el kaar het verschil tuschen oud en nieuw ziet, dan gaat men werkelijk geloof hechten aan de onderstelling, waarop dit al rust: dat het nieuwe ziekenbus, als 't eenmaal klaar is, inderdaad aan zienlijk economischer zal kunnen wer ken. Of dit zóóver zal gaan, als sommigen nu misschien hopen: dat er heelegaar geen tekorten meer zullen zijn, dat staat nog te bezien. Maar ook de meest zwaarmoedige berekening komt niette min op een zéér aanzienlijke bezuini ging uit, en dat is in elk geval de hoofd zaak. We zijn nu zoo'n beetje op de helft der metamorfoze. Het voorstuk is leeg, en het wordt afgebroken. Daarna komt het nieuwe voorgedeelte er tegen aan. Hoe die zijde van ons Noordpoortplein er dan z,al uit zien, toont bijgaande schetsteekening. Alleen de hoognoodige gelu:dlooze bestrating, waarop de zié» kenhuismenschen stillekens maar hevig hoop hebben, is nog niet op deze tee- ktetiing te zien Ook de administratie, nu in de huis jes, verder in de Noordpoortstraat staande ondergebracht, wordt in het nieuwe hoofdgebouw zelf vlak bij den ingang gehuisvest. De voorgevel gaat een heel eind terug en hij zal een heel wat landelijker indruk maken dan de tenslotte op zijn wijze toch nog iet wat monumentale gevel van nu. Maar ook dat zal wennen en als de tekorten nu heusch zoo heel erg veel minder worden, dat gaat in een nabije toekomst misschien wel élke be grooting der Godshuizen in Middel burgs gemeenteraad zóó onder den ha mer door. Dat is óók wat waard. nister van justitie overgemaakt, welke op zijn beurt het parket van Nijvel heeft gewaarschuwd. Het is te vermoeden dat de zaak thans grondig zal worden onder zocht. Verbazend is dat zulks eigenlijk in 1933 niet definitief is gebeurd. Inder daad is ons gebleken dat het bestaande geheim dat met de geboorte van het kind verband houdt, nog niet is opgelost. Vol gens den priester, die werd verhoord, is het knaapje het kind van een dienst meisje, afkomstig uit Welkenraedt, ver blijvende te Luik. Het werd geboren bui ten echt en de vader nu getrouwd zijnde, wou schandaal vermijden. Deze vader is ook ondervraagd geworden en hij heeft bekend dat 't kind van hem kan zijn Hij heeft er zelfs bij gevoegd dat hij er inderdaad ook de eerste betalingen voor gedaan heeft. Wat argwaan heeft opge wekt is dat, bij de aflevering van een geboorte-acte, schijnbaar was geknoeid geworden. Er werd eerst een verkeerde acte afgeleverd. De priester uit St. Vith werd hiervoor zelfs aangeklaagd, maar hij kreeg ontslag van rechtsvervolging. Het parket onderzoekt thans welke de omstandigheden zijn die met de geboorte van het kind verband houden. Het ver moedt zeker niet dat de Lindbergh-ge- schiedenis zal bewezen worden. Zijn be moeienis gaat eerder een andere richting uit. De wet laat inderdaad niet toe dat een kind wordt verlaten, dat het van ouders wordt veranderd zonder inacht neming van de wettelijke voorschriften, dat valsche geboorte-acten worden op gemaakt of afgeleverd. Het is dan ook de vraag wat er na de geboorte van het kind is gebeurd. Men heeft alle reden om aan te nemen dat met de geboorte van het kind een familiegeheim is ver bonden, dat zeer realistisch is en nu wel aan het licht zal komen. De gelijkenis met Lindbergh's zoontje, het vetbolletje dat het draagt, zooals Lindbergh zelf die zich om de zaak niet bekommert het Engelsch dat het plotseling schijnt te spreken, zijn liefde voor vliegtuigen, booten en meren, zullen dan wel spoedig als „bewijsmateriaal" hebben afgedaan. 43e week, Te Leiden is heteerste natuurkun dig examen afgelegd door den heer S. Boasson van M ddelburg. Bevorderd tot commies der pos terijen van de 3e kl. W. C. Callenfels thans commies der posterijen van de 4e klasse. De voorraad petroleum in de pak huizen te Vlissingen bedroeg op den 22en dezer 9866 vaten. Thans is een DuitschRijnschip bezig om plm, 3000 vaten te laden, en wel voor B ngen, Mainz, Gustafsburg en Mannheim, Men denkt er over van het dorp Huizen, in Gooiland, nabij de Zuider zee, een badplaats te maken. De heer A. Littooy, predikant bij de Chr, Ger. Kerk alhier, heeft be dankt voor het beroep n.aar Franeker. In de heden gehouden algemeene vergadering van deelgerecht gden in de Onderl. Brandwaarborgmaatschap/ij voor Zeeland, gevestigd te Middelburg is tot directeur benoemd de heer P. B. van de Kreke, ter vervanging v,an den op 31 Dec, a.s, aftredenden direc teur, den heer A, P. de Wijs. Bij de gehouden verkiezing voor lid der Tweede Kamer-vacature De BruynKops, :'s de heer mr. J. A. Le vy (L.) met 1306 stemmen gekozen. Mej. S. P. Fokker te Middelburg verwierf akte middelbaar onderwijs handteekenen en perspectief. Zondag jl. werd te Gapinge door den consulent ds. Klaarhamer, de hulp kerk der Gereformeerde Gemeente (Do- leerende) ingewijd. Het is een doelmatig gebouw dat ongeveer 200 zitplaatsen heeft. In Rusland worden tegenwoordig in onmiddellijke nabijheid der Duitsche grenzen, vele kazernes gebouwd. De begrooting der gemeente Mid delburg voor het jaar 1938 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f 326,371,22)4, met een post voor on voorziene uitgaven ten bedrage van f 10.710,6114, terwijl de opbrengst van de plaatslijke directe belasting op de inkomsten werd geraamd op f 71,000. Den heer J. Borsius alh er is op zijn verzoek door de Spaansche regee ring eervol ontslag verleend als vice- consul van Spanje te Middelburg en Vlissingen, terwijl in zijn plaats be noemd is de heer P. Smith te Vliss n- gen. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door de Agente Firma A. J. BRONSWIJK.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 9