fiEVEMD NIEUWS. DUITSCHLAND. ENGELAND, OOSTENRIJK. HET BARMAT-SCHANDAAL TE BRUSSEL. Kranige prestatie van Hollandsche jongens. partijgenoot niet eens en vraagt welke meening de Commissaris van Politie over dezen man heeft. Spr. vond, dat er op het politiebureau alleen menschen moe- f ten werken die ten volle betrouwbaar zijn en dit nu kan men van den heer De Wolf niet meer. zeggen. De VOORZ. zegt, dat de commissaris van politie zijn volle medewerking heeft gegeven voor deze benoeming. Weth. RORIJE zeide dat de meening van B. en W. nog volkomen dezelfde is, doch na er een mogelijkheid is om deze zaak tot een einde te brengen, moet men dit doen, daar er anders weer van voren af aan moet begonnen worden. De heer POST bepleitte een herzie ning van het ambtenarenreglement, zulks om in den vervolge soortgelijke geschillen te voorkomen. De VOORZ. zeide, dat deze zaak reeds in beraad is. Het voorstel werd tenslotte aangenomen met alleen den heer De Bart tegen. Een voorstel tot gewijzigde vaststel ling van de verordening betreffende de benoeming en het ontslag van ambte naren door B. en W. werd aangenomen. Na nog eenig hamergoed, zooals ver koop en ruiling van grond, verlaging rente, verhooging der gemeentelijke sub sidie voor Maatschappelijk Hulpbetoon van 124.000 tot f 129.000, wees bij de rondvraag de heer HILDERNISSE op de gevaren van losloopende honden in weiden, die besmet zijn met mond- en klauwzeer en eveneens op de rol- schaatsensport der jeugd op openbare wegen. De heer VAN OORSCHOT wilde liever de jeugd niet teveel belemmeren. Een en ander heeft de aandacht van B. en W. KATHOLIEKE ORGANISATIE IN MUNSTER ONTBONDEN. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt me de, dat de katholieke bond van jonge mannen in de diocees Munster met al zijn onderafdeelingen ontbonden is. De bond, aldus het D.N.B., had de verorde ning betreffende de werkzaamheden der confessioneele jeugdorganisaties over treden. Hoewel gewaarschuwd was en een deel van leiders en leden reeds ge straft waren, hebben de groepen haar verboden actie voortgezet. Zij wilden de beschikkingen van den staat niet eerbie digen. In een zeilbootje over den oceaan. Kapitein Schlimbach, die in den afge- Ioopen zomer aan boord van een klein zeilbootje alleen den Noordelijken At- lantischen oceaan van Oost naar West is overgestoken in den tijd van 57 dagen, is gistermiddag te Cuxhafen terugge keerd. Hij werd hartelijk ontvangen. SPOORWEGONGELUK BIJ POTSDAM. Drie dooden. Op het spoorwegtraject BerlijnDes sau is gisteren bij het station Michendorf (Potsdam) in dichten mist een personen trein op een groep wegwerkers ingere den. Drie personen kwamen om het le- yen en twee werden gewond. NIEUWE OORLOGSSCHEPEN. Dit jaar 32, volgend jaar 48 nieuwe vaartuigen, In den loop van dit jaar zullen onge veer 32 nieuwe oorlogsschepen aan de Britsche vloot worden toegevoegd, na melijk zes kruisers, negen torpedojagers, drie onderzeebooten en veertien mijnen vegers en kleinere vaartuigen. Het volgend jaar zal de vloot verder worden uitgebreid met een vliegtuigmoe derschip, vijf kruisers, zestien torpedo- jagers, tien duïkbooten en zestien kleine schepen. In 1939 zullen naar men ver wacht vier vliegtuigmoederschepen, ze ven kruisers, 24 torpedojagers, zeven duikbooten en elf kleinere schepen in dienst worden gesteld. In 1940 zullen de eerste slagschepen, die sedert dertien jaar voor de Britsche marine gebouwd f.1.in' ]n ésbmik worden genomen, name- c w/i 4inJ George V" en de „Prince of Wales Nog later zullen drie andere slagschepen en vijf kruisers, welke on der het tegenwoordige vlootbouwpro- gramma vallen, gereed zijn. Kazernes worden gemoderniseerd, In een rede te Devonport heeft de mi- ?°J°é' Hore Belisha' mee gedeeld, dat de regeering besloten heeft een bedrag van 7.500.000 pond beschik baar te stellen voor de moderniseering van de kazernes in het geheele land. DE VERJAARDAG VAN DEN MARSCH NAAR ROME. Het nieuwe volkslied „Etiopia". Ter herdenking van den verjaardag van den marsch naar Rome verzamelde zich gisteravond een groote menigte op het plein voor het Palazzo Venezzia om den Duce toe te juichen. Zeventig mu ziekcorpsen van de fascistische jeugd organisaties, in totaal 2200 instrumenten waren opgesteld op de trappen van het altaar des vaderlands en speelden onder leiding yan den componist Blanc, die o.a, tl»rrmezza" ^eeit gecomponeerd, talrijke fascistische liederen. Hess6 enHiSVerJVange^ Van AdoIf HitIer' zich voor Lan5ere Duitsche gasten, die vertoonX der, ramen van het paleis Toen de DucTzelT toegejuicht.! het paleis verscheen^ StóS 1 """k De Duce luister. de met aandacht naar het nieuwe volks lied van het imperium, getiteld „Etio pia", gecomponeerd door Blanc, dat gis teren voor het eerst door de gezamen lijke muziekcorpsen van de fascistische jeugd in het openbaar ten gehoore werd gebracht. Een speelplaats boven het graf van Mozart. Het kerkhof St. Marx te Weenen, waar in 1791 de componist Mozart be graven werd in een massagraf, is veran derd in een park en kinderspeelplaats. Het kerkhof werd sinds 1874, toen het gesloten werd wegens gebrek aan ruim te, volkomen verwaarloosd, en toen be sloten was, de begraafplaats te verande ren in een park, had men de grootste moeite het graf van Mozart terug te vin den. Het was één van de talrijke massa graven, waarin de armen in de 18e en 19e eeuw met dertig tegelijk werden begraven. Men heeft nu in het park een standbeeld opgericht op de plaats waar naar alle waarschijnlijkheid het graf van Mozart is geweest. (Ingez. Med.l Belangwekkende getuigenissen over het beleid van de Nati onale Bank. De goede trouw bij de verdachten die geen ver stek laten gaan. Van Zeeland dineerde met Banaat. Brussel, 29 October 1937. Vandaag heeft de Brusselsche recht bank, die zich met de financieele zaak, die als het Barmat-schandaal bekend is, bezighoudt, de voornaamste getuigen gehoord, nl. den gouverneur en de amb tenaren van de Nationale Bank, de ge wezen beambten van Goldzieher en Penso de bank van Barmat en de advocaat van deze bank, gewezen mi nister R. Petitjean. Deze verklaringen hebben een licht op de zaak geworpen dat niet bepaald nieuw is, maar dat toch duidelijk bewijst, hoe men hier feitelijk in de allereerste plaats heeft te doen met een financieel proces, met een ge knoei, waarin in zeker opzicht van de politiek is gebruik gemaakt om bepaal de oogmerken na te streven, maar waar in de politiek op verre na niet de rol heeft vervuld, welke in de oppositiepers werd verondersteld. Men heeft vol strekt den indruk, dat de verdedigers van de aangeklaagden, die geen verstek hebben laten gaan om hun goede trouw in heel deze geschiedenis te komen ver dedigen, in deze zaak de politiek als afleidingsmiddel hebben gebruikt en de aandacht op de Nationale Bank hebben willen vestigen, alsof het nuttig kon zijn anderen, hooger geplaatsten verant woordelijk te stellen. Gouverneur L. Franck, die zooals de lezer weet, bij het heengaan van het kabinet-Van Zeeland, een verlof van drie maanden heeft bekomen, op zijn verzoek, om zich te verdedigen, heeft hier de eerste manche van deze verde diging, laten wij zeggen, uitgevochten, alhoewel zijn getuigenis zeer rustig was. De toon van zijn verklaring was oprecht. Zij omvat niet veel nuttelooze bijzon derheden. De nationale Bank is be drogen geworden door Barmat, die het behendig had aan boord gelegd. Zij heeft het papier van de Noorderbank en van Goldzieher en Penso gedisconteerd, zonder te weten dat de banken werkten met een schimmig kapitaal en dat de wissels geen cent waard waren. Toen deze feiten werden ontdekt en Barmat voor den dag kwam, was het te laat. Men heeft de Nationale Bank verwe ten, dat zij met Barmat heeft gehan deld, wetende wie hij was. Doch het was reeds einde Juli 1931 voordat Barmat te voorschijn is gekomen. Het kwaad was gesticht. Als de Nationale Bank toen nog ingegaan is op voorstellen om wis sels van de twee Barmatbanken te dis- conteeren dan was dat uit overwegin gen van algemeen belang. Het was on mogelijk twee banken, onder wie een oude, algemeen bekende zaak, te laten springen op dat oogenblik. Er moest een fonds van 'n milliard worden gevormd om de beurs te steunen en te beletten dat de goede industrieele waarden zou den ineenstorten. De Nationale Bank heeft dan nog enkele millioenen crediet gegeven voor discontoverrichtingen, er zorg voor dragende dat het aangebo den papier nauwkeurig werd gecontro leerd wat zijn werkelijke waarde bé t-reit. Er moest een paniek worden ver meden. Hierdoor heeft de Nationale Bank trouwens haar t.otaal-waarboirg voor het reeds opgenomen discontocre- diet doen toenemen. Dat was het beleid van de Bank. De ambtenaren hebben de verklaring van den gouverneur bevestigd, zeggen de dat het niet opgaat te beweren dat credieten zouden toegestaan zijn door het aanwenden van politieke invloeden. Want het was dan wat door de oppo sitiepers in het land steeds werd gein- sinueerd, nl. dat zonder bepaalde in vloeden de Nationale Bank nooit aan een man als Barmat credieten zou heb ben toegestaan zooals hij heeft gedaan De Nationale Bank heeft zich eenvoudig laten beet nemen door de behendig in elkaar gestelde camouflage van Bar mat die zich had weten meester te ma ken van een der bekendste en oudste banken van Brussel, zonder zelf in den raad van beheer zitting te nemen. Hij liet zich vertegenwoordigen door voor aanstaande lieden, met klinkende na men, en trok zelf aan de touwtjes, zon der de minste verantwoordelijkheid op zich te nemen. Hij liet zich een alge- meene procuratie geven voof de bank, waarvan hij ruimschoots gebruik maak te. Hij was de chef. Slechts énkelen yan degenen die bij de twee banjken waren betrokken hebben dit vreemd gevon den. Het blijkt dat in de financiën der gelijke zaken zeer normaal zijn. Wat vreemd voortkomt is dat in de groep die bij akte van kapitaalsvorming aanwez g was ook een groep Floren was verte genwoordigd door iemand met een klinkenden naam, doch die bij het gerecht bekend is, terwijl Floren zelf pas werd veroordeeld wegens een zaak van ernstig financieel geknoei, op groote schaal, Niet alleen had Barmat zich verscholen ach ter een algemeen gewaardeerde bank, maar de organisatie van het geknoei met de „Gema" als kanaal, moest het on mogelijk maken dat op het eerste ge zicht de truc met de vorming van het kapitaal der twee banken en met de wissels aan het licht kwam. De „Gema" in Nederland gevestigd zijnde, maakte alle nauwkeurig onderzoek onmogelijk. Zoo konden wissels, die niets vertegen woordigden, aan Goldzieher en Penso worden overgegeven, zonder argwaan op te wekken en konden effecten die tegen de wet in overigens voor de vor ming van het kapitaal werden gebruikt, naar gelang de vereischten voor de eene of andere operatie, worden aangewend. In de oppositiepers werd geschreven dat de Nationale Bank hoogere disconto- credieten heeft toegestaan tegen het ad vies in van den ambtenaar die met den dienst was belast. Dit heeft steeds veel indruk gemaakt. Deze ambtenaar, de heer Pirsoul, is ook als getuige versche nen en heeft al het commentaar recht gezet, zeggende dat hij inderdaad heeft geadviseerd, nadat het crediet bij de Noorderbank 7.700.000 fr. had bereikt en bij Goldzieher en Penso 20 millioen, dat geen verder crediet moest worden verleend. Als er niettemin nog crediet werd toegestaan dan was zulks eenvou dig omdat zijn chef meende een nuttige operatie te doen, door de hand te leggen op waarborgen die veel hooger waren en die de positie van de bank in haar geheel ten opzichte van de Barmatban ken moesten verbeteren. Er is geen ma chinatie geeweest. Zijn meening werd niet altijd ingewonnen en het was tref fend te zien hoe deze ambtenaar zijn chef op energieke manier heeft verde digd. Hij voegde er bij, dat in strijd met de argumenten welke tegen de bank worden aangehaald, omdat deze het par ket niet heeft gewaarschuwd bij de vast stelling, dat gedisconteerde wissels een valsche handteekening droegen, dat, zeg gen wij, de Nat. Bank nooit een derge lijke politiek volgt. Dit stelsel is niet noodig om de belangen van de bank te verdedigen. Dikwijls zijn er incidenten met wissels. Dat alarmeert de bank niet. In de meeste gevallen steunen zij op 'n vergissing. In de andere gevallen is het de disconteerende partij die op de hoog te wordt gesteld, zooals het behoort, en deze heeft haar plicht te vervullen, waarbij het tevens om haar belangen gaat. Dit getuigenis heeft ook diepen indruk gemaakt, juist omdat het argumenten wegneemt die tegen de afgetreden regee ring herhaaldelijk werden uitgespeeld om de openbare meening tegen haar in het harnas te jagen, alhoewel het dient gezegd dat de openbare meening alles kalm opneemt. Een pathetisch getuigenis was dat van den gewezen minister van kunsten en wetenschappen, die heeft moeten erken nen dat hij, gewezen raadsman van Bar mat, voor hem, enkele maanden nadat hij was minister geworden, bij de Natio nale Bank een stap heeft gedaan om hoogere credieten te bekomen. Hij heeft het niet zoo ronduit erkend, doch in het vooronderzoek heeft hij het toegegeven Van het grootste belang is vast te stellen dat de Nationale Bank er niet is op in gegaan. Hij heeft min of meer erkend dat in een luxe-hotel van de Koningstraat te Brussel een déjeuner plaats had, waar aan hij deelnam in gezelschap van den heer Van Zeeland en Barmat. De heer Van Zeeland was toen geen minister, maar vice-gouverneur van de bank. On getwijfeld is dat een omstandigheid die bijzondere aandacht verdient. Zij is nog niet toegelicht geworden. Waarschijn lijk zal dit spoedig gebeuren door den betrokkene zelf. Er is nog sprake ge weest van andere eetpartijen, ook in Ne derland met Petitjean. Doch Barmat wist om te gaan met autoriteiten om hen te compromitteeren. Het is van belang voor de atmosfeer van deze zaak, zei een van de advocaten, den verdediger n.l. van den Nederlander Loewenstein, die een van de sympathiekste figuren is on der de verdachten en voorkomt als een slachtoffer van Barmat, en van zijn eigen goede trouw. Ook de andere aangeklaag den roepen deze goede trouw in en schuiven alle verantwoordelijkheid op de twee broeders Barmat, doch vooral bij Loewenstein worden jargumenten aangevoerd die deze goede trouw aan nemelijk maken. Het is buiten zijn voor kennis dat Barmat de aandeelen van zijn zaak heeft gebruikt om te knoeien. Bar mat had 10.000 gulden ontvangen om de aandeelen te verkoopen. Hij heeft de goede trouw van zijn opdrachtgever ver schalkt, Toen dezen de oogen open gin gen, heeft hij zich onmiddellijk los ge maakt van hem. KERK EN SCHOOL. Tot hoofd der openbare school te Oostkapelle is benoemd, de heer A. C. van Dijke, hoofd der open bare school te Hei- en Boeicop, Ds. W. F. A. Winckel geridderd. Als gevolg' van zijn bijzondere ver diensten op het gebied van beschrijving van dr, Kuyper en diens leven, is, tijdens de gisteren bij de Kuyper-herder.king in het Concertgebouw te Amsterdam den in Blaricum wonenden predikant ds W. F. A. Winckel mededeeling gedaan van zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Ds. Willem Fre- dei;ik August Winckel werd g'eboren op 7 Febr. 1852 te Maastricht. Na vol tooiing zijner studie werd hij met ingang van 26 Augs. 1877 tot het predikambt toegelaten. Ds. Winckel werd beroepen tot predikant van de Ned. Hervormde gemeente te 's Gravenpolder. Bij de doleantie in 1886 ging hij over naar de gereformeerde kerk. Hij was 'n 20-tal ja ren deputaat van de classis Amsterdam in het prov. studiefonds van Noord- Holland. Ds. Winckel schreef o.m. „Le ven en arbeid van dr. Kuyper", „Herin neringen aan de oude garde", en een biografie van dr. Kuyper, RIJWIELPLAATJES MET NAAM EN ADRES, Het nut der stempeling. Dat het ponsen van naam en adres op de rijwielbelastingmerken tal van voor- deelen met zich meebrengt is te Rot terdam thans weer eens gebleken. Een agent van politie surveilleerde in de nabijheid van de Oude Plantage te Rotterdam, waarbij hij speciaal lette op tie passeerende wielrijders in verband met de belastingmerkcontröle. Een van de aangehouden fietsers had nu een be lastingplaatje, waarop voorkwam naam en adres van een Amsterdammer. De agent vroeg den man naar dc herkomst van het plaatje, waarop hij ten ant woord kreeg: dat heb ik van mijn broer gekregen. De politie is de zaak eens gaan onderzoeken, en toen bleek dat de broer eenigen tijd geieden bij een te Amsterdam woonachtigen man was werkzaam geweest. De broer verklaarde dat hij bij het verlaten van den dienst bij den betreffenden persoon vergeten had het belastingplaatje terug te geven. Hij was evenwel van plan om, wanneer hij weer in Amsterdam kwam, en dat gebeurde binnenkort omdat hij thans in de binnenscheepvaart werkzaam was, het plaatje terug te brengen naar zijn vroegeren patroon. De politie heeft zich met den Amsterdammer in verbinding gesteld en inderdaad bleek deze sedert eenigen tijd zijn belastingmerk kwijt te zijn. Hij had echter gedacht, dat hij het had verloren. Het plaatje is in beslag genomen en naar Amsterdam geretour neerd. Daarmede is de zaak afgeloopen want het is niet komen vast te staan dat er opzet in het spel is. Schippersknecht overboord geslagen en verdronken. Gisteren is bij het verrichten van werkzaamheden aan boord van het schip „Revve" de 20-jarige schippers knecht van der Hoeven overboord ge slagen en verdronken. Het schip voer in de Nieuwe Maas nabij Bolnes (gemeente Ridderkerk) toen het ongeluk geschied de. DE ONTPLOFFING OP DE „MEGARA". De toedracht van de ramp. Het Nederlandsche petroleum tank schip „Megara", aan boord waarvan zich dezer dagen in den Atlantischen oceaan een ontploffing heeft voorge daan, is gister de haven van Hamble (Engeland) binnengeloopen, met het stoffelijk overschot van de vijf Chinee- zen aan boord, die bij deze ontploffing om het leven zijn gekomen. De kapitein heeft in een interview medegedeeld dat de ontploffing, welke wel het dek van den bak tot de brug zengde, doch de olie in de tanks onder het dek niet in brand stak, een geheim zinnige zaak blijft. Vermoedelijk is evenwel wat gas uit de tanks ontsnapt en naar het vooronder, waar de Chinee- sche bemanning huisde, gestroomd en in brand geraakt. Niettegenstaande in den boeg aan stuurboordzijde een gat was geslagen van zeven bij tien meter, heeft de „Megara" Hamble op eigen kracht bereikt, met een gemiddelde snelheid van vijf knoopen. Het schip werd bege leid door de sleepboot „Zwarte Zee". De eerste machinist vertelde, dat hij in zijn hut zat te praten met den derden stuurman, Hartveldt, toen plotseling, na een hevigen knal, het schip begon te slingeren. Hartveldt zag uit het voor onder een lichaam naar buiten vliegen, tegelijk met stukken metaal. Spr. zelf en de kapitein vlogen naar het dek en za gen, dat het geheele vooronder was ver nield en in brand stond. De kapitein liet onmiddellijk stoom geven en het vuur werd gedurende twee en een half uur bestreden. Drie Chineezen waren bij de ontplof fing over boord geslagen een vierde kon het vooronder niet verlaten en is levend verbrand, terwijl een vijfde later aan de opgeloopen kwetsuren .is overleden. De j geheele lading bestaande uit elf duizend ton stookolie, is gered en is reeds ge lost. Een gewaagde sleepreis met baggermolen van Argentinië naar Nederland. Gistermiddag te .ruim vier uur is van de reede van Cowes bij het eiland Wight (Engeland) naar IJmüidèn vertrokken de Nederlandsche baggermolen „Beverwijk 16", gesleept door de slechts 35 meter lange Nederlandsche sleepboot „Bever wijk 20" ten einde het laatste traject af te leggen van een sleepreis, die zelfs voor ons land, waar men op het gebied van sleepvaarten over langen afstand toch heel wat gewend is en dat op dit gebied een internationalen faam heeft, van bijzonderen aard mag worden ge acht. Omstreeks 1922 zond de Hollandsche maatschappij voor aannemingen te Be verwijk een hoeveelheid materiaal naar Argentinië voor het verrichten van werk zaamheden voor het aanleggen en ver beteren van havens. Het werk werd na eenigen tijd gestaakt en de genoemde maatschappij ging in andere handen over. Aan het in Argentinië achterge bleven materiaal schreef men, aangezien het sedert het staken der werkzaam heden ongebruikt was gebleven, geen al te groote waarde meer toe, zeker niet voldoende om de kosten voor het ver voer naar Nederland er aan te spen- deeren. In het vroege voorjaar van dit jaar vertrokken echter drie jongelui, uit Ne derland naar Argentinië om eens na te gaan, of er aan de achtergebleven goe deren niet toch nog iets kon worden gedaan om althans een deel van de ver loren waarde te redden.. Het waren de 26-jarige H. van Giffen, die in het bezit is van zijn stuurmanscertificaat, de 23- jarige S. Jongeling en de 19-jarige W. H. Mellema. Zij wisten, dat in Argentinië waren achtergebleven de in 1914 gebouwde Ne derlandsche baggermolen „Beverwijk 16" lang 53 meter, breed 9.35 meter, en hol 3.50 meter alsmede de Nederlandsche sloopboot „Beverwijk 20", lang 35 meter breed 8 meter en hol 3.80 meter, voorzien van een machine van 850 pk. Zij vonden dit materiaal echter niet te Buenos Aires. Het bleek geheel onbeheerd te zijn achtergelaten op het verwijderde Tigre-eiland, waar men over vrijwel geen hulpmiddelen, noch over werkplaatsen beschikte. Het eerste onderzoek wees reeds uit, dat van de beide vaartuigen, die uit prima ma teriaal gebouwd zijn, voornamelijk het houtwerk veel had geleden. De jongens besloten zelf de beide vaartuigen in zoo- danigen toestand te brengen, dat zij er mee naar Buenos Aires konden komen, voor verdere reparatie. Met ijzeren energie hebben zij gewerkt om het zoo ver te krijgen. Het eerste werk, dat de drie Holland sche jongens moesten doen, alvorens zij het benoodigde materiaal naar de beide schepen konden brengen, was het bou wen van een nieuwen steiger, waarvoor zij het benoodigde hout uit een bosch haalde. Daarna begon het eigenlijke reparatiewerk, onder zeer moeilijke om standigheden, tengevolge van het kli maat, maar vooral door het ontbreken van allerlei gereedschappen, zoodat men soms zijn toevlucht tot zeer primitieve middelen moest nemen. In het begin van Juli waren zij niette min zoover gevorderd, dat zij met de beide vaartuigen naar Buenos Aires konden vertrekken, waar sleepboot en baggermolen in het dok gingen voor het verrichten van de noodige werkzaam heden aan de onderwaterdeelen. Maar toen bleek ook, welk prachtig resultaat de jongens met hun ijzeren doorzettings vermogen en hun taaien arbeid hadden bereikt. De twee vaartuigen, waarvan men in Nederland reeds had geloofd, dat zij als oud-roest afgeschreven moesten worden en nog slechts geschikt zouden zijn voor verkoop aan den slooper, ble ken te voldoen aan alle eischen, die ge steld worden voor het verkrijgen van de Lloyds-attesten, nadat gebleken was, dat alle door de scheepvaartinspectie te Amsterdam voorgeschreven werkzaam heden, waarover een instructiebrief was meegegeven, waren uitgevoerd. Bagger molen en sleepboot waren weer ten volle zeewaardig. Waarom zou men dit kostbare mate riaal, dat weer volkomen bruikbaar was geworden, niet weer terugbrengen naar Nederland? Het plan nam spoedig vasten vorm aan. Twee Nederlandsche machinisten en een Nederlandsche stuurman werden naar Buenos aires gezonden, opdat er althans zes Nederlanders zouden zijn die leiding konden geven om het gewaagde transport uit te voeren. De 26-jarige Van Giffen zou als gezagvoerder optreden. Men moest te Buenos- Aires een be manning monsteren en had daarbij niet al te veel keus, zoodat men een samen raapsel kreeg van zeelieden van ver schillende nationaliteiten, die niet de minste routine hadden op het gebied van sleepreizen, zoodat de zes Neder landers aan boord naast hun verant woordelijke taak van officier dikwijls moesten meehelpen bij het verrichten van het eenvoudigste matrozenwerk. Hachelijke avonturen. Men heeft aan boord wel heel hache-" lijke oogenblikken meegemaakt. Einde Juil vertrok men uit Buenos Aires. Reeds terstond kreeg men met zwaar

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7