vicTona BINNENLAND. Gevaarlijk spel. ZEELAND. WALCHEREN. iLit. un .U wwuuu ut, jUtSLHt OPT) VAN ZATERDAG 30 OCTOBER 1937. No. 256. PRINSELIJK PAAR WEER IN PALEIS SOESTDUK. Na een afwezigheid van ongeveer 4 weken zijn H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard gisteravond te 7 uur weder in het paleis te Soestdijk teruggekeerd. Het prinselijk paar was gezeten in ue Maybach. De Prins zat aan het stuur De hofhouding volgde in een tweede auto. Op het bordes van het paleis was de intendant van het domein jhr. J. A. de Jonge van Zwijnsbergen ter begroeting aanwezig. HET HUWELIJKSGESCHENK VAN DE KONINKLIJKE LANDMACHT AAN HET PRINSELIJK PAAR. Het huwelijksgeschenk, dat door de koninklijke landmacht aan het prinse lijk paar zal worden aangeboden, n.l. een zeer fraai bewerkt kamerscherm, js thans gereed gekomen. Zooals bekend werd het ontwerp voor dit scherm sa mengesteld door den architect A. J Kropholler uit Wassenaar en vervaar digd in de afdeeling houtbewerking van het luchtvaartbedrijf te Soesterberg. Het is van eikenhout met coromandel paneelen, en bestaat uit vijf deelen, n.l. een groot middenpaneel met aan weers zijden twee kleinere paneelen. De schar nieren en de voeten, waarop het scherm rust, zijn vervaardigd door de artillerie- inrichtingen aan de Hembrug uit oude bronzen kanonnen. Het middenstuk van het scherm bevat een schilderstuk van den schilder D. Nijland, voorstellende het paleis Noordeinde, waarvoor een enthousiaste menigte het op het balcon staande Prinselijk paar toejuicht. Voorts zijn op het scherm de symbolen van de verschillende afdeelingen jvan de ko ninklijke landmacht gebeeldhouwd. Dit beeldhouwwerk is vervaardigd door den heer Tjipke Visser uit Amsterdam. DE TWEEDE KAMER EN DE UITBREIDING VAN DE WEERMACHT. Er zijn nogal wat bezwaren te gen het drastische voorstel der regeering. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsont werp tot wijziging der dienstplichtwet (verhooging van het jaarlijksche contin gent tot 32.000 man, afschaffing van de loting en van den broederdienst, ver lenging eersten oefeningstijd tot elf maanden). Wij ontleenen daaraan: Vrij algemeen erkende men, dat de huidige internationale omstandigheden en verhoudingen er toe leiden, dat ook het Nederlandsche volk zwaardere las ten moet dragen ten behoeve van de personeelsvoorziening van de weer macht. Verscheidene leden merkten evenwel op, dat de onderhavige voor stellen technisch onuitvoerbaar zouden zijn, aangezien zij worden gedaan in een tijd, waarin een zeer groot tekort is aan kader. Deze leden betreurden, dat de militaire overheid in gebreke is geble ven om maatregelen te treffen ter aan vulling van het beroepskader. Enkele leden achtten het ontworpen stelsel niet doelmatig. Zonder loting, zonder vrijstelling wegens broeder- dienst. zonder wettelijke regeling van de overige aanspraken op vrijstelling komt men tot willekeur. Sommige leden verklaarden zich niet te willen verzetten tegen het opleggen van personeele en financieel» offers welke in het licht der huidige omstan digheden onvermijdelijk zijn. Wel rezen bij hen bezwaren tegen de voorstellen van de regeering, die verder gaan dan strikt noodzakelijk is en niet te bekos tigen zijn, tenzij te kort werd gedaan Uit het Engelach van PAUL TRENT. 24). „Die behoorden mij niet toe", zei Guy. .Houdt je mond, ezel", bromde Sir Oeorge. „Hier zijn copieën van de documen ten zei de admiraal kalm. Hallam zag terstond de ernst van zijn toestand in, want de papieren bevatten onder anderen een lijst vragen over ma rinezaken, waarop antwoord werd ver zocht. „U zult bemerken, dat alle vragen Aandelen over zaken, waarvan u spe ciaal op de hoogte is. U zult ook zien, dat er een paar regels zijn, waarin wordt bedankt voor het „draadloos rapport".. ,.IL heb deze papieren nooit eerder ge zien". „Wij hebben ook ontdekt, dat u kort geleden in financieele moeilijkheden verkeerde. Eenige dagen geleden ont ving' u de som van 150 pond in bank noten. Deze banknoten zijn uit uw kamer meegenomen. Vanmorgen is vastgesteld, dat de nummers overeen komen met de nummers van zekere banknoten, die oor baron Branden bij zijn bankiers zijn opgenomen". G°1s.teunde Guy, en er was geen oneerlijkheid in zijn toon. aan de sociale en cultureele behoeften van ons volk. Zeer vele leden verklaarden zich met een eersten oefeningstijd van 11 maan den voor de onberedenen niet te kun nen vereenigen. Hierbij ging men er van uit, dat een langer verblijf in de kazerne dan noodig is voor eigen opleiding en oefening het gehalte en den geest van den troep bederft en de geoefendheid doet afnemen. Bij de behandeling van dit onderwerp lieten de hier aan het woord zijnde le den zich leiden door drie overwegin- gen: a. een lange oefeningstijd is schadelijk voor den geest en de tucht, b. de wintermaanden zijn ongunstig voor de oefening, c. de eerste opleiding moet haar be kroning en einde vinden in de groote manoeuvres, bij een daarna voortgezet te opleiding gaat de belangstelling er bij het kader en de dienstplichtigen uit. Voorshands waren deze van oordeel, dat de eerste oefeningstijd tot ten hoog ste 7 maanden zou kunnen worden ver lengd Tegenover de verschillende groepen van leden, die alle een eersten oefe ningstijd van 11 maanden voor de onbe redenen te lang achtten, stonden vele leden, die of dit voorstel van de regee ring goedkeurden, of zich hun oordeel voorbehielden, omdat de regeering niet voldoende toelicht, waarom de huidige diensttijd van 5 Y juist met 100 pet. moet worden verlengd. Met een aanzienlijke verhooging van het contingent kon men zich algemeen vereenigingen. Tegen de voorgestelde verhooging tot 32.000 man rezen echter van verschillende zijden bezwaren. Vele leden betoogden, dat het uiterst moeilijk te beoordeelen is of de voorge stelde uitbreiding in haar vollen om vang noodzakelijk is. Zij zouden het op prijs stellen, indien de regeering nader wil motiveeren, waarom de lichting aan stonds 32.000 man sterk moet zijn, hoe wel toch vaststaat, dat de bewapening nog niet voldoende is en het aantal be roepsofficieren en onderofficieren ook te gering is. Verscheidene leden verklaarden te gen de voorgestelde uitbreiding van het contingent geen bezwaar te hebben. Algemeen erkende men, dat bij een zeer sterke vergrooting van het contin gent de loting behoort te vervallen en de bestaande regeling van de vrijstelling wegens broederdienst niet ongewijzigd kan worden gehandhaafd. Zeer vele le den meenden evenwel, dat de wijze, waarop het overschot aan gewone dienstplichtigen wordt weggewerkt, in de wet moet zijn geregeld. Vele leden vonden de kostenbere kening weinig overzichtelijk opgesteld. De Kamer is niet in staat zich een juist beeld te vormen van de uitgaven, die van de aanneming van dit wetsontwerp het gevolg zullen zijn. Bij beschikking van den minister van defensie zijn de volgende plaatsin gen gelast: de officier van den marine stoomvaartdienst le klasse A. J. Romijn a/b Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord; de officier van den marinestoomvaart dienst le klasse H. W. Poldermans a/b Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord; de kapitein-luitenant ter zee H. C. Nieu- wenhuisen eervol ontheven van het be vel over Hr. Ms. „Brinio" en geplaatst te Willemsoord. Bij beschikking van den minister van defensie is de officier van den ma rinestoomvaartdienst 2e kl. H. van der Houwen, geplaatst te Friedrichshafen, den 1 Oen November 1937 ter beschikking gesteld; is de kapitein-luitenant ter zee D. de Josselin de Jong, dienende te Wil lemsoord, den 27en October ter beschik king gesteld. „Wij hebben geen verdere bewijzen tegen u, maar u zult moeten toegeven dat het tamelijk overtuigend is", „De jongen had al het geld kunnen krijgen wat hij noodig heeft, als hij het mij maar gevraagd had", zei sir George. „Wanneer wist hij dat?" vroeg de ad miraal, maar hij kreeg geen antwoord op die vraag, „Nu ben ik bereid om te luisteren naar elke uitlegging, die u van deze zaak kunt geven. Onze meening nu is, dat u is bezweken voor een plotselinge ver leiding. Wij gelooven niet, dat u van huis uit een verrader is". „Ik dank u zeer voor uwe goede opi- Dle H ZCJ Guy bitter. „Houdt je kalm, jongen. Niet op die fn"10^ ons nu gauw wat jij te A1™ eë°n sir George. „Allereerst wil ik je zeggen dat ik je absoluut vertrouw, als je dat misschien zou kunnen troosten", „Dank u", antwoordde Guy dankbaar zweeg toen weer om zich te kunnen be- heerschen. „Ik ontmoette baron Bran den twee avonden geleden. Ik was toen juist verloofd. Het is waar dat mijn va der financieele vérliezen had geleden. Ik was wanhopig." „Voorzichtig", waarschuwde sir George. „Ik zal alles ronduit vertellen. De ba ron zei, dat hij agent was van een van de Zuid-Amerikaansche republieken. Hij vroeg me of ik geen zin had bij de ma De vrije Zondagen der loodsen. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de defensie-be- groo'ting hebben enkele leden aange drongen op verbetering van de regeling van de vrije Zondagen der uitbreng- en binnenloodsen <-in het district Viissin- gen. Streekplan-commissie Walcheren, In de een dezer dagen in het gebouw van het Provinciaal bestuur van Zeeland gehouden algemeene vergadering der „Streekplancommissie Walcheren is tot voorzitter dier commissie benoemd mr, dr. R. W. Graaf van Lynden te Koude- kerke; tot secretaris ir. A. Rothuizen en tot penningmeester mr. J. M. Pilaar, beiden te Middelburg; tot plaatsverv, voorzitter de heer C. A. van Woelderen te Vlissingen en tot plaatsverv, secretaris-penningmeester de heer J. W. van 't Hoff te St. Laurens. Ü10DËLBURG. HET FINANCIEEL RESULTAAT VAN DE POPPENTENTOONSTELLING. Naar wij vernemen was het totaal aantal bezoekers gedurende de drie da gen der poppententoonstelüng ongeveer 2500. De bruto-opbrengst van entrees, ver koop van poppen enz. verschillende ver makelijkheden, buffet enz. bedroeg f 1917.80. Voor zeker een mooie som. SCHOOLGELDVERORDENING GYMNASIUM. De verordeningen op de heffing en op de invordering van schoolgelden op het Gymnasium zijn goedgekeurd tot 1 Sep tember j.l. Sindsdien is door bemiddeling van Ged. Staten aan B. en W. kenbaar gemaakt, dat het, in de thans weder nieuw vast te stellen heffingsverorde ning, opnemen van eene bepaling, over eenkomende met art. 10 van de school geldregeling voor de R.H.B.S., als eisch voor goedkeuring zal worden gesteld. Genoemd art. behelst een schoolgeld- verhooging met betrekking tot niet-be- vorderde leerlingen. Alhoewel B. en W. het zich tot een plicht rekenen mede te deelen, dat zij eene dergelijke verhooging niet billijk en verdedigbaar achten tegenover de schoolgeldplichtigen, zien zij zich in de gegeven omstandigheden niettemin ge noopt haar ter bekrachtiging aan den Raad voor te leggen. In art. 9 der heffingsverordening wordt nu volgens het ontwerp van B. en W. ge lezen, dat voor leerlingen na 1 Septem ber 1937 toegelaten, die, na reeds een maal in een school voor voorbereidend hooger en/of middelbaar onderwijs niet tot een hoogere klasse te zijn bevorderd, op het Gymnasium andermaal niet tot een hoogere klasse worden bevorderd, of. voor de tweede maal het onderwijs in de zesde klasse volgen, anderhalf maal het schoolgeld verschuldigd is. RAAD VAN SOUBURG. Plannen voor een nieuw ge meentehuis. O. EN W. SOUBURG. De Raad de zer gemeente kwam gistermiddag in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap v.an wethouder J. Suur- mond. Afwezig de heer N. Cijsouw, wegens droeve familieomstandigheden. De V o o r z. sprak de oprechte deelneming u t met het verlies, dat wethouder Cijsouw door het overlijden van zijn echtgenoote heeft geleden. Op voorstel van den V o o r z. werd aan den nieuw benoemden burgemees ter, den heer A. H. S. Stemerding, een telegram gezonden, waarin hem de ge- lukwenschen met rijn benoeming door den Raad worden aangeboden. Naar aanleiding van eenige opmerk n- rine van die republiek te dienen". „Welke repufrliek was dat vroeg de admiraal. „Dat wilde hij me niet vertellen, nog niet tenminste. Ik geef toe, dat dit voor stel me in verzoeking bracht. Ik sprak met hem af, met hem te dineeren gis terenavond en dat we een afspraak had den gemaakt. Hij beloofde me vandaag bericht te sturen. Dit is alles, wat ik weet", „En de papieren?" vroeg de admiraal kalm, „Die moet iewand in mijn zak hebben gestoken. Misschien de baron". „Waarom zou hij dat doen? Dat zou geen zin hebben. „Dat weet ik niet. Ik zweer u dat ik ze voor het eerst zag, toen Sylvester ze uit mijn jas nam". Terwijl hij sprak ontmoette hij den blik van den admiraal rank en open. Zijn stem was vast en had een overtuigenden klank. „En het geld" vroeg de admiraal. „Ik dacht, dat het van mijn vader was. Ik heb den brief, die er bij was, bij me". De admiraal las de weinige woorden. „Is dit het schrift van uw vader?" „Ik dacht het eerst, maar nu ik het nauwkeuriger bestudeerd jheb, 'zie ik het verschil". „Ronduit gezegd, mijnheer Hallem, uw verhaal is wel wat eigenaardig". „Ik zweer u dat ik de waarheid heb gesproken. Mijn eerewoord als officier". gen in de vorige vergadering gemaakt, deelde de V o o r z. o.a. mede, dat de Zuidbeeksche weg in werkverschaf fing zal kunnen worden verbeterd. Ingekomen was een schrijven v,an G. S. bevattende de goedkeuring van de begroot ng 1937 en van de bedrijfsbe- grootingen. Voorts was ingekomen een schrij ven van Ged. Staten waarin voor 2 jaar vrijstelling werd verleend voor het geven van gymnastiekoefeningen op de openbare school. De pas opgerichte vereeniging de „Kleine Zangers" heeft gevraagd van het leegstaand lokaal der openbare school, 1 Yi uur per week gebru'k te mogen maken. B. en W. stelden voor dit goed te keuren. De hr Van Soelen vroeg of in het schoollokaal nog levensmiddelen "zijn opgeslagen. De V o o r z.: voor een deel wel. De hr V ,a n Soelen was dan tegen het voorstel. De hr De Priester wees er op, dat toch ook een esperanto-cursus gehouden wordt in dit lokaal. Spr. had geen behoefte het verzoek nu te wei geren. De V o o r z. zeide dat uit hygi- ën'sch oogpunt het verzoek niet ge weigerd behoord te worden, want alle levensmiddelen zijn in bussen enz. ver pakt En het toezicht op de kleine zan gertjes zal wel voldoende zijn. Het verzoek der vereeniging werd z.h.s. toegestaan. De hr De Priester kw,am nog terug op de vrijstelling van gymna- stiekoefen'ngen op de openbare school. Spr. vroeg hoe of het staat met de vrije orde-oefeningen. Deze worden niet gegeven en we zijn dus in strijd met de bepalingen van de vrijstellingen aldus spr. De V o o r z. betoogde, dat alles wel in orde zal komen. F rauderisico-onderlinge. Voorgesteld werd toe te treden tot cc frauder sico-onderlinge van gemeen ten, op te richten door de Ver van Ned. gemeenten met ingang van 1 Ja nuari a.s. Daartoe werd zonder debat en zon der stemming besloten. De waterleiding. Bij de aanbieding van de bedvijfsbe- grootingen wees de hr De Pries ter op het .abnormale hooge water- verl'es, dat een catastrophe zal gaan worden voor het waterleidingbedrijf. De V o o r z. zeide, dat men heel naarstig zoekt naar het hooge abnorma le verlies van water. Een afgewezen verzoek. De hr Jac. Verhage, wonende te Abeele, heeft verzocht om voor zijn Kind, overeenkomstig de L.O.-wet 1920 vergoeding uit de gemeentekas tc mo gen ontvangen voor de kosten verbon den aan het bezoeken van genoemd kind van de meer dan 4 km het n de wet voorgeschreven limiet van zijn woning verwijderde bijzondere school voor gewoon lager onderwijs ,aan dc Verwerijstraat tc Middelburg. B. en W. stelden voor afwijzend te beschik ken op grond van het feit, dat., na me ting door den gemeente-opzichter, de afstand van de woning naar de school të M'ddelburg slechts 3988 m bedraagt. De hr Janssen vroeg of B. en W, wel de overtuiging hebben dat de afstand gemeten is zooals dat behoort. Het aantal- meters verschil is zoo ge ring. De V o o r z. antwoordde, dat men op de secretarie aan de band van de kaarten tot het aantal van 3988 meters kwam. Bij de meting met de ketting kwam men eveneens tot het zelfde resultaat. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen. Aanbieding begroetingen De bedrijfsbegrootingen en de ge- meentebegrooting voor 1938 werden „U veronderstelt, dat er een complot is gesmeed om u ten onder te brengen. Weet u niemand, die daar voordeel van zou hebben?" „Niemand", antwoordde Guy. „U zult moeten toegeven, dat de schijn sterk tegen u is", „Ja". „Als u in mijn plaats was, wat zou dan uw meening zijn", ging de admiraal rustig' verder, „Dat is geen eerlijke vraag", viel sir George scherp in de rede. „Misschien heeft u gelijk.... Mijn heer Hallam, ik wil persoonlijk met u praten, niet als officieel persoon. Ik voor mij geloof, dat u onschuldig is, of schoon de schijn_ tegen u is", „Dank u, mijnheer", „Maar toch kan ik de zaak niet af doen zooals ik zou willen. U staat on der verdenking en moet daaronder blij ven tot het mysterie is opgelost. Na tuurlijk heeft u het recht u tot den krijgsraad te wenden". „Wanneer ik er in toestem onder ver denking te blijven, is het mij dan toe gestaan naar mijn schip terug te kee- ren?" „Ik geloof niet, dat dat mogelijk zou zijn. In de allereerste plaats zou dat niet eerlijk tegenover uzelf zijn". De admiraal hield op en keek Guy scherp aan, „U moet weten, dat alle na ties een uitgebreiden geheimen dienst hebben. Duitschers munten in dat werk den Raad aangeboden, zonder dat cij fers genoemd werden. De hr Janssen meende, dat de cijfers genoemd moeten worden. Zij werden daarop medegedeeld, waarbij bleek, dat het woningbedrijf een totaal aan baten heeft v,an f 14673 en aan lasten f 25136, een nadeelig slot derhalve van f 10463; waterleiding bedrijf: baten f 13640; lasten f 14140, een nadeelig slot dus van f 500. De ge- meentebegrooting sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 228,679, terwijl de kapitaaldienst aan inkomsten vertoond f 13,733 en aan uit gaven f 8946, een batig saldo derhalve van f 4787. Spaarregeling voor B-steun, B. en W. stelden voor haar te mach tigen deel te nemen aan de spaarrege ling voor B-steun en aan de regeling tot steunverleening aan kie ne boeren. Voor de spaarregeling gaven zich reeds 49 g.-.zumen op 15 pot. der kosten komt ten laste der gemeente. De hr De Priester wees er op, dat men voor 1937 nog niet is kunnen komen tot een normale uitkee- ring van den B-steun. De circulaire van den minister komt dus volgens spr. wel in een bedroevend licht te staan. Spr. had verschillende bezwaren te gen de spaarregeling. Spr. kon in de spaarregeling niets anders zien dan een dwingend voorschrift om de werk- loczen te doen sparen. Weet men ver der niet hoeveel kleine boeren in aan merking komen voor de steunverlee ning? Spr. meende, dat zulks wel mo gelijk geweest zou zijn en dat dar een bedrag genoemd had kunnen worden. De hr Van Soelen sprak waardeer ng uit voor de getroffen re gelingen. Spr. betreurde, dat gezin nen 7 onder kinderen of met één kind buiten de spaarregeling vallen. De hr v. d. Putte sloot zich ten deele:>bij den hr Van Soelen aan, Spr. vroeg of door B. en W. wel in het oog gehouden zal worden, dat het hier een extra steun betreft en dat de normale steun er niet onder lijden zal. Spr. z,ag n de spaarregeling een opvoedend ka rakter van groote waarde. De V oor z. merkte cp, dat de steunregeling die nu gegeven wordt, niet in gevaar zal komen. Men moet niet het verschillend karakter van den steun uit het oog verliezen. De ont- A 'l '-A -- •'/A. - M' DORDRECHT (Ingez. Med.) uit. Ik heb idéé dat de baron zal trach ten u te pakken te krijgen. Hij zal den ken, dat u uit den dienst, ontslagen zult worden; dat is te zeggen als wij aanne men dat hij die papieren in uw zak liet stoppen. In uw woede, dat u valsch be schuldigd werd, zoudt u geneigd kunnen zijn hen te helpen", „Ik geloof, dat u het bij het rechte eind heeft", zei sir George triomfantelijk. „Zoudt u bereid zijn met den baron te onderhandelen. Hem te laten geloo ven, dat u gene'gd is voor hem te wer ken? Zou u die rol kunnen speien?" „Ik gevoel er niet veel voor", ant woordde Guy. „Het is ook niet prettig, maar het zal u een kans geven uw onschuld te be wijzen. Tegelijkertijd zult u uw land een dienst bewijzen. Ik mag wel zeggen dat er mogelijk spoedig een crisis tusschen Engeland en Duitschland zal ontstaan. Wanneer u het vertrouwen van den ba ron kunt winnen, zult u misschien in staat zijn waardeVoIle inlichtingen voor ons te verkrijgen. Ik ben alleen maar bevreesd dat u die rol niet zult kunnen spelen." „U vraagt me dus om een spion te worden?" vroeg Guy driftig. „Niet precies. Maar ik wil u niet dwin gen". „En anders?" Heeft Z.M. uw dienst verder niet noo dig". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5