ZEELAND. Even een Mijnhardtje... DE SNELSTE PIJN VERDRIJVERS MIJNHARDTJES »DE RUGGEGRAAT VAN ALLE RECLAME« MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEI. t WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. BEURS VAN AMSTERDAM. Markt Obl.Markt Koninkt Philips het is zoo gemakkelijk in te nemen. Door de typische hartvorm zijn Mijnhardtjes, de nieuwe cachets van Mijnhardt, veel beter te slikken dan ronde cachets. Ze glijden als vanzelf naar binnen. Een zeer bijzonder geneesmiddel is zoo'n Mtjn- hardtjeeen wetenschappelijke combinatie van medicamenten die een directe, veelzijdige werking op het pijncentrum uitoefent, zonder hart. maag of andere organen te schaden. Onfeilbaar bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen spit, spierpijn, rheumatische pijnen, migrainet periodieke pijnen, griep en influenza. Koker 12 cachets 50 ct. 2 stuks verpakking 10 ct. Bij Apothekers en Drogisten. CACHETS MIJNHARDT (Ingez. Med.) AFLOOP VERKOOPING. Notaris mr. P. Loeff heeft Vrijdag middag in het café A. Dekker te Aagte- kerke, krachtens artikel 1223 B.W. in het openbaar verkocht: 1. Een Hofstede, gelegen aan den Kloosterweg te Aagtekerke no 166, bestaande uit huis, schuur, kippenloods, varkenshoek, erf, bouwland en weiland, groot ongeveer 0.4480 ha (1 g 42% r.) Kooper C. Jongepier Gz., zonder be roep te Middelburg voor zich en qq. voor f 1741. 2. Ongeveer 1.1430 ha ('2 g 274% r) weiland ten Oosten en Zuid-Oosten van perceel 1. Kooper P. Wisse Sz., landbouwer te Domburg qq. voor f 2500. 3 Ongeveer 0.3791 ha (289e r) bouw land ten westen van perc. 1. Kooper Jan Maljaars Pz,, landbouwer te Aagtekerke voor f 880. 4 Ongeveer 0.3060 ha. 233% r) bouw land ten westen van perc. 3. Kooper J. Polderman, zonder beroep te M'burg voor zich en q.q. voor f 581. 5. Ongeveer 0.2370 ha (181 r) bouw land ten westen van perc. 4 Kooper C. Jongepier Gz., voornoemd voor zich en q.q. voor f 420, 6. Ongeveer 0.5780 ha (1 g 142 r) bouwland aan den Kloosterweg ten zui den der perc. 4 en 5. Kooper Adr. de Lange, landbouwer te Aagtekerke voor f1325, 7. Ongeveer 0.3930 ha (1 g) weiland d. Kloosterweg ten Westen van perc. Kooper J. Polderman voornoemd voor zich en q.q. voor f 607, Alle onroerende goederen zijn gele gen in de gemeente Aagtekerke. Donderdag jl. werd te E 11 e- woutsdijk zooals gemeld publiek verkocht de woning van de fam. Mey- aard. De naam van den kooper was J. C. Paulusse voor f 305. BURGERLIJKE STAND. Ierseke. Van 23—30 Oct. Bevallen: L. B. C. Butijn, geb. Van Dorpel z., B. E. Danker, geb. Jumelet z. Overleden: C. F. Cornelisse 9 d. d. (I.C.) Kruiningen, Van 21—27 Oct. Bevallen: C. E. Vernimmen, geb. Dog- ge d. Overleden: B. Borger 82 j. wedn. K. v. Liere, F. Carron 58 j. jm, Ondertrouwd: A. H. Eijke 27 j. jm. en H. v. Schoor 17 j. jd. Getrouwd: L. A. Augusteijn 22 j. jm, en C. M. Blok 24 j. jd. (LC.) Wemeldinge. Van 2128 Oct. Ondertrouwd: A. C. Meeuwse 23 j. jm, en J. Brand 23 j. jd. (I-C.) ^tSQpnlrpplre Overleden: J. Wisse 8l' j, jm. (N.B.) Kortgene. Gelrouwd: G. M Augustijn 35 j. wed. I. L. Wolse en H. Wolse 29 j. jd. (N.B.) Colijnsplaat. Bevallen: J. J. Goulooze, geb v. Lie ren d,, G. A. Bouwense, geb Van Gilst dochter Ondertrouwd: J. Hollestelle 26 j. jm. en A. v. Gilst 22 j. jd. (N.B.) In een wetenschappelijke studie over het advertentiebureau schreef George Birnbaum o.a. Courantenreclame is en blijft de ruggegraat van alle reclame. Cou rantenreclame verhoudt zich tot an dere reclamemiddelen zoo ongeveer als voedings- tot genotsmiddelen. L. Polak t- Op ruim 65-jarigen leeftijd is in zijn woning aan den Langevie'e Singel, ge meente Koudekerke overleden de heer L Polak, die een lange reeks van jaren bestuurslid is geweest van het kerkbe-1 stuur der Nederlandsch Israëlitische ge meente alhier en tot voor een paar jaar penningmeester van het Armbestuur dier gemeente. De overledene, heeft zich steeds in het zakenleven bewogen en met name de bekende lompen- en ae- taalhandel is een bewijs van zijn werk- kracht. De begrafenis is bepaald op Maandagmiddag. De politie hield zekeren M. aan, c)je zich schuldig maakte aan openbare schennis der eerbaarheid. Na bekentenis en opgemaakt proces- j verbaal is de man weder op vrije voeten egsteld. Benoemd tot 2en geneesheer aan de psychisch-therapeutische inrichting „Bad Wör shofen" te Ginneken, de heer W. F. van Meerendonk, arts te De Bilt (U.). vroeger wonende te Mid delburg. GRAND THEATER. Een vreemdeling kwam. Een vreemdeling schelde op zekeren dag aan een vrij deftig pension aan. Hij viel er binnen in een klein wereldje; klein in omvang en klein van geest. Er was 'n jeugdig dienstmeisje, een meisje dat opgegroeid was als het onkruid in het bosch en dat reeds in een verbete ringsgesticht gelogeerd had; er was een leeghoofdige dame, die te pas en te onpas over haar adelijken neef, de Rivièra, de blauwe Middellandsche Zee, en derge lijke gewichtige zaken sprak; er was een jonge man, met hooge idealen, maar die toch ook oog voor materieele waarden had; er was een rijke huiseigenaar, die de wet van den sterkste huldigde, maar als sterk alleen beschouwde wie over voldoende goud beschikken kan; en er was een aantrekkelijk jong meisje met haar ouders, die diep in de schulden zaten en daarom hun dochter graag zouden uithuwen aan den rijken huiseigenaar. De film toont al deze menschen als mensch, toont hen met hun wisselende gevoelens, in hun egoïsme en dan weer hun leVen op het spelzettend voor een medemensch. Alleen de vreemdeling die kwam, voor enkele dagen, scheen een mensch in evenwicht, verre staande bo ven de andere pensiongasten, levende naar één gebod: gij zult uw naaste lief- Hebben. Hij kwam daar als een eenzame, en als een aanklacht, hij bracht hen allen oogenblikken van inkeer en zelf kennis. En toen ging hij weer. Misschien had hij er iets goeds gedaan, en 't meeste voor de geringste. Een hoogstaande film, met uitstekend spel, vooral van de domineerende figuur: Conrad Veidt. De geheimzinnige microfoon. Hoewel deze film tot het sensatio- neele genre behoort, staat zij toch ver boven de „draken" op dit gebied. Het is een moordgeschiedenis, die zich af speelt gedurende de repetitie en pre mière van een opera. Alleen de goede zang, die de toeschouwer daarbij te hooren krijgt, verleent reeds een voor- naam cachet aan de film. Verder ge- schiedt de moord op geheimzinnige, zeer geraffineerde wijze, en is het een moord.... enfin, een zeer bijzondere moord. Door er meer over te schrijven zouden we zeker aan één der aantrek kelijkheden, de spanning, voor degenen, die dit programma nog zullen gaan zien, afbreuk doen. Nieuwe voorzitter openbare leeszaal. In de v.acature, ontstaan door het overlijden van den Heer M. Laernoes, is, naar wij vernemen, benoemd ^tot voorz tter van de Openbare Leeszaal alhier, ds. L. J. C. Visbeek. Zal de Christelijke school te Domburg verdwijnen? Naar wij vernemen hangt het leven van de Chr. School te Domburg aan een zijden draadje. De school wordt „leeg gepompt" door de bijz. school te Aagte- kerke. We komen Maandag op deze zaak uit voerig terug. DOMBURG. In het verslag van de raadsvergadering staat, nadat de voor zitter en de heer Geldof betwijfeld hadden, dat de heer De Pagter in zijn goed recht was. Dit moet zijn betuigd. DOMBURG. Naar wij vernemen be staat alhier bij een dames-comité het voornemen ter gelegenheid van de aan staande blijde gebeurtenis ten paleize Soestdijk, een baby-uitzet te schenken aan het gezin, waar alhier het eerst na d e blijde gebeurtenis een kindje gebo ren wordt. Het eerste geval van mond- en klauwzeer is hier gesignaleerd en wel onder het vee van den landbouwer J. B. OOSTKAPELLE. Vrijdag nam de heer Frelier afscheid als hoofd der openbare school alhier, wegens pensi oen-gerechtigden leeftijd. Hij heeft het onderwijs 42 jaren gediend. Achtereen volgens stond hij in Zu'dzande, Bres- kens en Oost- en West Souburg en -de laatste 22 jaren als hoofd der o.l. school alhier. Dezen middag waren bij het binnen treden van den heer Frelier verschillen de autoriteiten aanwezig en de school kinderen zongen een door het perso neel der school ingestudeerd liedje hun vertrekkenden meester toe, begeleid door den heer Van de Kasteele met viool. Namens het gemeentebestuur werd de scheidende toegesproken door den burgemeester», die hem dankte voor al les wat hij hier voor het onderwijs heeft gedaan. Spr. bood hem namens de ge meente een rookstel en rooktafel aan. Namens het personeel van de school sprak de heer H. M. van Cruyningen, die dankte voor den aangenamen om- £anÊ gedurende den leertijd en bood namens het personeel een ets aan. Va het fonds „Ziekenzorg", waarvan de heer Frelier penningmeester was werd hem een bloemenmand aangebo den, Z chtbaar bewogen dankte de heer Frelier voor de gesproken woorden en de aangeboden geschenken. Ook dank te hij de oudercommissie ofschoon alhier niet vertegenwoordigd voor de altijd gezellige samenwerking en zeide tenslotte dat hoewel sche den altijd moeilijk valt, hij toch blij was, dat hij bij het verlaten dezer openbare school weet dat ze in stand blijft. Na afloop der plechtigheid werden door den heer Frelier de kinderen op chocolade en koekjes getracteerd. BAARLAND. Aan M. A. D. Boler, L, Chr. de Rijk en B. A, Zeevaart, in geschreven voor de lichting 1939 is voorloopige vrijstelling van dienstplicht wegens broederdienst verleend. RAAD VAN BORSSELE. Een kwestie over den ge meente-geneesheer. De be grooting goedgekeurd. BORSSELE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester G. A, Bax. Ged. Staten hebben aan de gemeente opnieuw vrijstelling verleend van de ver plichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de openbare school. De voorz. las hierop een verzoek voor, gericht aan den Raad, door den heer H. M. J, Kievit, om hem aan te stellen tot gemeente-geneesheer. Adres sant wees er op, dat uit de notulen van den Raad blijkt, dat de aanstelling van den tegenwoordigen gemeentegenees heer, dokter Folmer, loopt tot een practi- seerend geneesheer zich in Borssele zal vestigen. Hij was van meening, dat er nu een vacature voor gemeentegeneesheer is ontstaan, daar hij, aderssant, zich in deze gemeente als practiseerend genees- heeft had gevestigd en grondde daarop zijn verzoek. De heer P. Dekker wees er op, dat de heer Folmer voor vast werd aange steld, dat wij dus een geneesheer hebben en dat er van een benoeming van een ander geen sprake kan zijn, daar de ge meente dan twee gemeentedokters zou hebben. De heer J. Bruinooge meende, dat uit de notulen blijkt, dat de heer Folmer tijdelijk is aangesteld, waarop de voorz. zeide, dat aanvankelijk Folmer van jaar tot jaar is aangesteld. In de vergadering van 28 Aug. 1930 is gewezen op de wenschelijkheid om hem voor vast aan te stellen en in die vergade ring is met algemeene stemmen door den Raad besloten hem in vasten dienst aan te stellen. De Voorz. had zijn v.aste aan stelling gez'en en dus is hierin geen verandering mogelijk. De heer J. Bruinooge hield vol, dat het niet in orde is, waarop de voorz. zeide, dat hij de verantwoorde lijkheid niet op zich wenschte te nemen voor de gevraagde benoeming. De heer J. Bruinooge antwoordde, dat hij dit wel aandurfde. Daarna zeide de v o o r z. nog, dat dr. Folmer aan B. en W. heeft verzekerd, dat hem nooit is medege deeld, dat hij verplicht zou zijn ontslag te nemen bij vestiging van een ander en dat er van een overeenkomst tusschen de gemeente Borssele en hem nimmer sprake is geweest. Op de vraag van den voorz. aan den heer Bruinooge, of deze dan maar voetstoots ontslag zou willen geven aan dr. Folmer, antwoordde deze: „Neen, maar ik vind het onbillijk, dat de dokter, die zich hier gevestigd heeft niet zal kunnen benoemd worden." De voorz, waarschuwde den Raad voor een onberaden besluit. „Men moet", zeide hij, de consequenties onder het oog zien. Dr. Folmer zal er misschien een rechts zaak van maken en dan zou het voor de gemeente wel eens een groote strop kunnen blijken." De heer S. A1 m e- k i n d e r s merkte op, dat het feit, dat dr. Folmer als gemeente-geneesheer pensioenpremie betaalt, het beste bewijs is, dat hij ambtenaar is in vasten dienst. Volgens den heer P. Dekker is de eenige mogelijkheid voor dr. Kievit, om kans op beneoming te krijgen, dat hij met dr. Folmer onderhandelt en tracht hem de practijk af te koopen. Dan kan dr. Folmer zijn ontslag vragen en daarna heeft de Raad de beslissing. Hierop merkte de heer M. de R e g t op, dat de notulen van de raadsvergadering van 28 Augustus 1930 anders zijn vastgesteld, dan de Raad bedoelde, met zijn toen ge nomen besluit. We hebben, zeide de voorz. te doen met de notulen, zooals ze zijn en met den inhoud van de aan- Eerste no'.eering is vorige koers(én)j daarachter officieele noteerino van he den; beteekent geen nuteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102%102% Amsterdam 1936-3% 100%101% Zeeuws. Hyp. B-4 100% Cities Service Cy. P. 1958 5 43%45% A Amsterd, BaBnk 151%152% A Ned. Gist- en Spiritusf. 477480 A Pref. Jurgens A 133%133% A De Schelde N.B. 43%44 C Am. Smelt Ref. 42%43% A Born. Sum. H.M. 184%—184% A Houth. Alberts 97%—97% C Union Pac. Rr, 73% C Int. Nickel Cy. 34%34% Ned. 1000-4 101%—101% Engeland 1960-90 4 83%—.— A Koloniale Bnk. 130129% A N.I. Hbk. 1000 140—143 C Ned. H. M. 1000 163—164% A v. Berkels Pat. 7072 C Calvé-Delft 78%—79% A Philips G. B. afg. 329%—322%-27 C Unilever 148%—149%-50% C Am. Car Foundry 18%18% C Anaconda Cop. 22%23%-22% C Bethlehem St. 39%—39%-40% C Kennec Copper 26%27-% C U. States St. C. 46—47% -46 C North Am. Cy. 14%15% A Kon. Petr. Mpij. 361%362%-65 C Contin. Oil Cy. 25—25% C Phillips Petr. Comp. 33%33% C Shell Union O.C. 14%14%-% C Tide Water Ass. Oil 12%—12%-% A Ned. Scheepv. U. 125—124%-25% A H.V. Amsterdam 455452% -48 A Java Cult, Mij. 159161%-59% A N.I. Suiker U. 130%—132-29% A Deli Batavia 208%212-09 BEURSTHERMOMETER ZATERDAG* Amerika Schepsr: Tabak Rubb< i Suiker Wet*'s C Deli Mij. 1000 290%—293-89 A Senembah 287289 C Baltimore Ohio 10%10% C Sauthern Pac. Cy. 16%17%-% A Southern Rlw. 11%11%-% A Amst. Rubb. C. 218%—222-16 A Deli-Bat. Rubb. 150%—150 A Hessa Rubber 145%152-51% A Serbadjadi S.R. 114113 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.98% 8.96% Berlijn 72.65 72.64 Parijs 6.11 6.08 Brussel 30.61 30.55 New-York 1,80% 1.80% stelling en daarom is geen verandering mogelijk. De heer A. Overbeekeop perde het denkbeeld, door Ged. Staten deze zaak te laten uitzoeken, waarop dë voorz. zeide, dat Ged. Staten daar niet veel voor zullen voelen. Toen de voorz. den heer J. Bruinooge er op wees, dat hij, indien hij een voorstel tot ontslag van dr. Folmer zou doen, hij dan reden zou moeten opgeven, erkende de heer Bruinooge, niet anders dan op de notulen van 1930 te kunnen wijzen en overtuigd te zijn, dat daardoor zijn voor stel niet gegrond zou zijn. Volgens den voorz. is dus niet anders mogelijk dan afwijzend te beschikken op het verzoek van dr. Kievit. De heer Bruinooge nam het dokter Folmer niet kwalijk, dat hij geen ontslag vraagt, maar hij be treurde het, dat de notulen onjuist zijn opgemaakt en noemde dit bedrog. De voorz. zeide, dat van bedrog niet mag gesproken worden, immers de Raads leden zijn ook schuldig aan den inhoud dier notulen, waar ze voorgelezen zijn en door den Raad onveranderd goedge keurd. Op de vraag van den voorz., of de Raad accoord ging met zijn voorstel om afwijzend op het verzoek van den heer Kievit te beschikken, verklaarden de heeren Bruinooge en N ij sten! dit niet te doen en zeide de laatste het voorstel van den heer A. Overbeeke te steunen, om den raad in te winnen van Ged. Staten. Dit voorstel kwam in stem ming en werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen de heeren P. Dekker, C. Rottier en S. Almekinders. Het voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening, groot f 2000,voor den tijd van 1 December 1937 tot 30 Juni 1938, rentende maximaal 3% percent, werd aangenomen. Naar aanleiding van een voorgestelde wijziging in de begrooting 1937 vroeg de hr. P. Dekker het woord. Hij meende, waar B. en W. in onderhandeling zijn over den verkoop van 90 oude bazalt- zuilen tegen f 135, dat het beter was deze niet te verkoopen, doch ze te ge bruiken bij het herstel van de door den storm beschadigde herstelwerken aan de haven. De heer DeRegtendevoorz. bestreden dit. Besloten werd het advies van een des kundige te vragen. Begrooting. Hierop kwam de gemeente-beg'rooting 1938 aan de orde. De voorz, zeide: „Bij mijn komst in deze gemeente was het niet mogelijk een juist beeld Van de gemeentefinanciën te krijgen. Het doet me genoegen te kunnen mededeelen, dat thans alles weer op z'n beenen staat en de begrooting sluitend is gemaakt. De financieele positie is nog niet gunstig, gezien den lagen post voor onvoorzien, maar toch ben ik niet ontevreden, daar mijn vrees, dat we een beroep zouden moeten doen op het rijk, gelukkig niet bewaarheid is geworden. De algemeene opleving is ook hier merkbaar, doch jammer genoeg is aan belastingverlaging nog niet te denken". Er worden geen al gemeene beschouwingen gehouden. Al leen bracht de heer J. Bruinooge uit naam van den Raad dank voor de uitvoerige en duidelijke toelichting, die bij de begrooting is gegeven. De voorz'. vond dit aangenaam zeide, dat in de eerste plaats den ge meente-secretaris deze lof toekomt. De heer P. Dekker, rapporteur van de commissie, die de begrooting heeft nagezien, verklaarde, dat de commissie bezwaar heeft tegen het toekennen van f 10 subsidie aan den B.V.L. Ook de heeren J. Bruinooge en C. N ij sten uitten hun bezwaren daartegen. De hr. P. Dekker vond dat het Riik er de zorg maar voor moet nemen, de heer J. Bruinooge zag, dat vroeger mèt andere verleende subsidies deze ook is inge trokken, om den benarden financieelen toestand der gemeente, en die toestand iaat thans die subsidie nog niet toe, ter wijl de heer M. Nijsten opmerkte: „Ze laten ons ook in den steek, als we hulp vragen, dus, al ben ik niet tegen den vrijwilligen landstorm, ik ben tegen- subsidie". De v o o rz. verdedigde het voorstel door op te merken dat dit een bijzonder geval is, waarvoor de Raad ook moet voelen daar hel betrokken in- stilutuut dient tot steun aaa het wette lijk gezag. Slechts de beid? wethouders de heeren C. Rottier en P. Dekker verklaarden zich voor 't geven van sub sidie. Deze post werd dus van de be grooting geschrapt. De gemeenteveldwachter, de heer A. de Korte, tevens gemeentebode. naJ vc-zocht zijn salaris als gemeentebode te willigen verhoogen tot 100, daar hij door het besluit van den Raad, om zelf de aanplakkosten voor de gemeen te te doen innen, de voordeelen, die hij voorheen door dat aanplakken had, moet missen. B. en W. stelden voor het salaris te brengen van f 66 op f 80. Aldus be sloten. Een post van f 500 voor het leggen van een nieuwe vloer in een lokaal, van de openbare school kon gehalveerd wor den, daar waarschijnlijk op 1 Jan. 1938 een onderwijzer op wachtgeld wordt ge steld en dan het lokaal leeg komt te staan. Met de helft van het bedrag kun nen dan andere herstellingen an het schoolgebouw bekostigd worden. De Raad ging daarmee accoord. Bij den post verhooging met f 100 van het salaris van den gemeentewerkman, wees de voorz. er op, dat de salaris sen van de gemeentewerklieden in de oml'ggende gemeenten en eveneens dat van den „kantonnier" van den Borssele- polder alle hooger zijn, dan dat van den gemeentewerkman alhier. De heer J. Bruinooge zeide, dat er in dezen niet met andere gemeenten mag vergelken worden en er zijn an dere gemeenteambtenaren hier, die min der verdienen dan de werkman. Hij dacht o.a. aan den havenmeester. Volgens den voorz. heeft de havenmeester, niet zulk zwaar werk als de werman, doch de heer J. Bruinooge merkte op, dat de laatste veel verantwoordelij- ker betrekking heeft. Hij vond het sala ris van den laatste behoorlijk. Het voor stel tot verhooging van het salaris van f 760 tot f 860 kwam in stemming. De beide wethouders en de heeren P. Dekker verklaarden er zich voor, de heeren A. Overbeeke, M. Nijsten en J. Bruinooge tegen en toen de heer S. Al mekinders zijn stem moest uitbrengen, zeide deze onder één voorwaarde voor de verhooging te zullen sternen n.l. deze, dat men ook het salaris van den haven meester, dat thans f 800 bedraagt, op 860 zal vaststellen. Daarop stelde de voorz. voor te stemmen over een voorstel tot verhooging van het salaris van den havenmeester. Dit werd aange nomen met op één na algemeene stem men. Tegen de heer M. Nijsten en met dezelfde stemverhouding (ook weer de heer M. Nijsten tegen) verhoogt men nu ook het salaris van den gemeentewerk man tot 860. Tegen een post voor schrijf- en bind en drukwerk opperde de heer P. D e k- k e r bezwaren. De voorz. toont aan, dat daarop geen vermindering mogelijk is. Hij moet tot zijn leedwezen meedee- len, dat er bij zijn komst alhier, veel was, wat niet noodig was, terwijl, wat noodig was, er niet was. Geleidelijke aanschaffing van het noodige materieel

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2