S2* GOfSCHE COUBANT^ 6 FOTO'S Lumière Gebr. Kunst v/n Welders F 1.5 0 BINNENLAND. LANDBOUW. BUITENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 256. DRIE BLADEN. ZATERDAG 30 OCTOBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Opheffing van het Ambtenarenverbod. Radioredevoeringen van Konoje, Hitler en Musso lini. BELGIS OOSTENRIJK. PALESTINA M in elke gewenschte uitvoering thans slechts FOTOGRAAF" LANGEDELFT 130 - MIDDELBURG SPORT. twtaciaU MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeSlingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. '.tssaaea Naar aanleiding van een bericht in en kele bladen, dat binnenkort het ambte narenverbod zal worden opgeheven en tot den vroeger bestaanden toestand zal worden teruggekeerd, vernemen wij, dat de regeering' inderdaad overweegt het zg. ambtenarenverbod in den vorm, waarin dit thans is geregeld in te trek ken, doch dat het in haar voornemen ligt deze regeling door een andere te vervangen. (Zooals men weet verbiedt de maatregel o.a. den ambtenaren lid van de N.S.B. te zijn, terwijl ambtenaren van defensie zich niet mogen aansluiten o.a. bij de S.D.A.P. MR. WESTERMAN VERLAAT DE N. S. B. Naar ons wordt medegedeeld, is het oud-Tweede Kamerlid mr. dr. W. M. Westerman dezer dagen uit de N. S. B. getreden. (Mr, Westerman zat in de Kamer als Nationaal-Hersteller), BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID IN HET BAKKERSBEDRIJF. Een van de eerste openbare uitingen van den nieuwen minister van sociale zaken is wel geweest de verzending van een circulaire aan de vakcentrales van werkgevers en arbeiders, waarin deze werden opgeroepen met den minister te willen overwegen, wat er nog meer in Nederland terzake van de bestrijding der werkloosheid zou kunnen worden gedaan, dan tot nu toe verricht was. Eind Augustus en begin September zijn daarop onder het persoonlijke voor zitterschap van den minister de bespre kingen aangevangen, die er toe geleid hebben, dat een werkcommissie is inge steld, die tot taak kreeg de in de circu laire gestelde vraag van bedrijf tot be drijf te bezien, en met voorstellen te komen. Eén dezer dagen is aan de werkcom missie een rapport verzonden over de werkloosheid in het bakkersbedrijf. In dit rapport worden de oorzaken van de werkloosheid in dit bedrijf nage gaan, en middelen tot verbetering van den bedrijfstoestand besproken. Als primaire oorzaken van de werk loosheid in het bakkersbedrijf werden genoemd de gevolgen van de invoering der arbeidswet 1919, de economische crisisomstandigheden, sedert 1929, en de reorganisatie van het bedrijf. Verbetering wordt verwacht van het gebruiken der mogelijkheden, die de nieuwste wetgeving, de wet op de bin dendverklaring van ondernemersover eenkomsten, de vestigingswet (kleinbe drijf), de collectieve arbeidsovereen komst en de bindendverklaring ervan, bieden. Voorts wordt gepleit voor de invoe ring van een leerlingstelsel en een be drijfspensioenfonds, terwijl als direct uitvoerbare maatregelen, die de werk loosheid kwamen verminderen worden genoemd: abetere controle op de naleving der arbeidswet, bijzonder in het, het bona fide bedrijf ondermijnende, randbedrijf; b. aanvulling van het broodbesluit ana loog aan het melkbesluit, waarbij een concept van zoodanige aanvuling aange boden wordt, en c. verlaging, c.q. afschaffing der vele heffingen op de grondstoffen der bak kerij, en hare producten. De in de ministerieele circulaire ge noemde middelen ter bestrijding der werkloosheid, als verkorting van ar beidsduur, wandelweken, als in de ty pografie en het twee-op-een-stelsel, worden van de hand gewezen óf omdat ze reeds toepassing vonden óf omdat ze voor het bakkersbedrijf ongeschikt zijn. WERKLOOSHEIDSSUBSIDIEFONDS De financieele positie der ge meenten. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van het werkloosheidssubsidiefonds voor het dienstjaar 1938 ontleenen wij, dat enkele leden de vraag stelden of voor de verwachting der regeering, met een voorloopig bescheiden vermindering van de financieele nooden der gemeen ten rekening +e mogen houden, iyel vol doende grond aanwezig is. Want vol gens een ter zake gehouden enquete door de vereeniging va'i Nederlandsche gemeenten zal de begrooting voor 1938 ongeveer een gelijk beeld geven als die voor 1937 in 50 pet. der gemeenten, een gunstiger beeld in 27 pet. der gemeenten en een ongunstiger beeld dan die voor 1937 in 23 pet. der gemeenten. Men zou het op prijs stellen van den minister gegevens te ontvangen over: le. het aantal noodlijdende gemeen ten en het aan de gemeenten in totaal toegekende bedrag over de jaren 1934, 1935 en 1936 en de raming van deze ge gevens voor de jaren 1937, en 1938. 2e het totaal der gewone bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds, het totaal der extra bijdragen en het totaal der belastingbijdragen, benevens de aantallen gemeenten, die de extra bij dragen en belastingbijdragen "ontvingen, «en en ander voor de jaren 1935 en 1936, en de raming van deze gegevens voor de jaren 1937 en 1938. Verschillende leden drongen er op aan, de extra bijdragen aan de gemeenten, waar zij noodig blijken te zijn, voor het volle bedrag uit te keeren. Gewezen werd op het eigenaardige verschijnsel, dat voor de verleening van subsidie aan de gemeenten de regeering de kleine zelfstandigen ten aanzien van de werkverschaffing wel, maar ten aan zien van de steunverleening niet als werkloozen beschouwt. Dientengevolge worden aan plattelandsgemeenten, waar men over betrekkelijk veel objecten voor werkverschaffing beschikt en men bv, kleine boeren in hun eigen bedrijf te werk kan stellen, de uitgaven ten be hoeve van de kleine zelfstandigen voor een groot deel uit het werkloosheids subsidiefonds vergoed, terwijl daaren tegen stadsgemeenten voor haar uitga ven ten bate van de kleine zelfstandigen in het geheel geen uitkeering uit het werkloosheidssubsidiefonds ontvangen. Door enkele leden werd nog de aan dacht gevestigd op de voortdurende toeneming der uitgaven voor armenzorg, waardoor de financieele positie van ve le gemeenten onhoudbaar is geworden. Ondanks het feit, dat de werkloosheid afneemt, stijgen de uitgaven voor armen zorg. In tal van gemeenten is het be drag dier uitgaven sinds 1928 verdub beld. Deze leden achtten het noodzake lijk, dat aan de gemeenten ter bestrij ding van deze uitgaven bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds worden ver leend. Door andere leden werd dit denk beeld bestreden. KERK EN SCHOOL, In de gisteravond gehouden verga dering van den gemeenteraad van C a d- z a n d is benoemd tot hoofd der open bare lagere school, de heer J. D. Bare- man, hoofd der O. L. school te Water landkerkje. Voor het examen wiskunde 1. o. slaagde te 's Gravenhage de heer J. Gunst te Vlissingen, Geslaagd voor waterbouwkundig opzichter de heer H. J. de Kam te Dom burg. Zondag zal het 60 jaar geleden zijn, dat ds. B. B. v, d. Hoorn bevestigd werd als predikant der Geref. kerk te Nieu- wendam, welke gemeente hij tot 1881 diende. Daarna volgde Dusen (1881 '85), waarna hij op 6 Dec. 1885 te D o m- b u r g werd bevestigd. Hier arbeidde ds. v. d. Hoorn tot 1 Nov. 1917, op wel ken datum hij emeritaat verkreeg. Ds. v. d. Hoorn, is thans 84 jaar oud. Op 31 Aug. j.l. werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nossau. De nieuwe cursus aan de fruitteeltschool. Eind November begint de nieuwe cur sus aan de fruitteeltschool te Wilhelmi- nadorp, op Zeelands Proeftuin. De eerste cursus aan deze school is op 3 December 1936 aangevangen en loopt tot omstreeks Kerstmis van dit jaar. Op den tweeden cursus is plaat sing voor ten hoogste 16 leerlingen, wel ke volop in de praktijk van de fruitteelt werkzaam moeten zijn en de laatste ja ren ook werkzaam geweest moeten zijn. Bovendien wordt gevraagd dat de deel nemers, willen ze toegelaten worden, in het bezit moeten zijn van een diploma van een algemeenen tuinbouwcursus, of van een tuinbouwschool. Leerlingen van een landbouwcursus of landbouwschool kunnen desnoods toegelaten worden, mits blijkt dat hun practische vorming voldoende is. Het theoretische gedeelte van den cursus omvat de vakken fruitteelt, plan tenziekten, kennis van den grond, be- merstingleer, plantkunde, bijenteelt en iets van landmeten. De Spaansche burgeroorlog. BESPREKINGEN IN DE NIET- INMENGINGSCOMMISSIE WEER OP HET DOODE PUNT. In de vergadering der ondercommis sie voor de niet-inmenging zijn de be sprekingen gistermiddag weer op het doode punt gekomen. De practische uit voerbaarheid van de Britsche voorstel len inzake de terugtrekking der vrijwil ligers is ook nu geen stap verder geko men. Van zekere zijde blijft men zoo doende steeds maar weer tijd winnen. De Russische gedelegeerde Maisky bleef zich verzetten tegen de toekenning van oorlogvoerende reohten aan de beide partijen in Spanje, omdat volgens de Russische meening dit onderwerp niets met het vraagstuk der niet-inmenging uitstaande heeft. Om de commissie in haar werkzaamheden niet te belemme ren zou Maisky, volgens de opdracht zijner regeering, zich van stemming ont houden over de resolutie. Hoewel de Engelsche en Fransche vertegenwoordigers van meening wa ren dat de Russische houding geen be lemmering behoefde te beteekenen voor de uitvoering van het Britsche plan, konden de gedelegeerden van Duitsch- land, Italië en Portugal de resolutie zoo niet goedkeuren. Dit driemanschap bleef volharden in den eisch, dat alle leden de Britsche voorstellen zonder voorbe houd dienden te aanvaarden. Tenslotte besloot de ondercommiss'e voort te gaan met de bestudeering van de con crete vraagstukken welke uit de re solutie voortvloeien, o.a. welke maat regelen genomen moeten worden wan neer geen overeenstemming kan wor den bereikt. De rechtsche blokkade van de Westkust, De geheele rechtsche vloot is op het oogenblik in de Middellandsche zee. Het betreft hier 35 vlooteenheden, on der welke zich vier kruisers bevinden. Deze vloot heeft tot taak de geheele Middellandsche zeekust van Almeria tot de Fransche grens ter lengte van ongeveer 800 km te bewaken. Zooals men weet 's het eiland Pal- ma de Majorca daarbij als vloo fcasis der rechtschen gekozen. Naar verluidt heeft generaal Franco alle buitenlandsche journalisten uitge- noodigd een bezoek te brengen aan het eiland Majorca, opdat de wereldpers zich ter plaatse kan overtuigen van de onhoudbaarheid van de verklaringen, welke over de toestanden op de Bale aren worden afgelegd. Voornamelijk dat het eiland Majorca door Italianen zou zijn bezet. De strijd in het Verre Oosten DE GROEP CHINEESCHE VERDEDIGERS IN TSJAPEI HOUDT NOG STAND. Van Japansche zijde wordt medege deeld, dat de Japansche troepen bij Nan- siang, 15 km ten W. van Sjanghai, de stellingen van de Chineezen aan de Soetsjaurivier zouden hebben doorbro ken. Een bevestiging van dit bericht is echter nog niet verkregen. Het schijnt het voornemen der Japanners te zijn Sjanghai geheel in te sluiten. De 150 heldhaftige Chineesche ver dedigers van de 88ste divisie van Tsjang Kai sjek, die zich in een loods te Tsjapei hebben verschanst en be sloten hebben zich tot den laatsten man te verdedigen, hielden gisteravond om 12 uur nog steeds stand tegen de enorme over.macht der Japanners. Geen vredesonderhandelingen. Naar aanleiding van de mededeeling van een zegsman van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio, dat Japan, wanneer China dit te kennen gaf, bereid zou zijn om over vrede le spreken, wordt te Nanking er op ge wezen, dat zoolang' de Japansche troe pen één enkelen duim Chineesch grond gebied bezet houden, China zijn weer stand zal voortzetten. Nieuw protest van China bij den Volkenbond, De Volkenbond heeft een nieuwe nota van China ontvangen, waarin wordt mede.gedeeld, dat Chineesche steden en de .burgerbevolking zijn ge bombardeerd. "Ook wordt melding ge maakt van het bombardeeren van v's- schersjonken. Duitschland neemt niet deel aan de negen-mogendheden conferentie, Duitschland heeft de uitnoodiging deel te nemen aan de negen-mogend heden conferentie te Brussel van de hand gewezen. De Duitsche regeering In stad, dorp en gehucht klinkt BLAUPUNKT Radio-muziek door [de lucht in techniek verbeterd en zuiverder van [toon, en ook meer aandacht besteed aan het [uiterlijk schoon; komt U eens luisteren bij LUMIèRE [RADIO-HUIS U besluit en wij brengen U een [BLAUPUNKT thuis. LANGE DELFT 76 Betaling in overleg. MIDDELBURG Inrui! van oude toestellen. (Ingez. Med.J verklaart, dat, nu de besprek ngen de toepass ng van dit verdrag tot onder werp zullen hebben, zij daaraan niet kan deelnemen. Duitschland is echter te allen tijde bereid deel te nemen aan een actie tot vreedzame regeling van het conflict, zoodra vast staat, dat er onmisbare voorwaarden daarvoor geschapen zijn. Intusschen heeft Sovjet Rusland be sloten aan de negen-mogendheden con ference deel te nemen, omdat de Sov jet regeering belang heeft bij de zaken in het Verre Oosten. De Japansche eerste minister Prins Konoje en rijkskanselier Hitier zullen waarschijnlijk op 25 November a.s. door de radio „hartelijke boodschappen" uit wisselen. Het is mogelijk, dat Mussoli ni zich hierbij zal aansluiten. Op ge noemden datum zal Prins Konoje een toespraak houden voor een nationale massameeting ter herdenking van het feit, dat het een jaar geleden zal zijn, dat tusschen Japan en Du'tschland het anti-komixiternverdrag werd gesloten. De redevoering van Konoje zal naar Duitschland uitgezonden worden, Naar verluidt zijn de onderhandelingen nog gaande over uitzending van re.devoe- ringen van Hitler en Mussolini naar Ja pan op dienzelfden dag. JAPAN RESERVEERT MANTSJOEKWO VOOR ZICH ALLEEN. De regeering van Mantsjoekwo heeft een nieuwe deviezenwet afgekondigd, welke in scherpte, controle en beperkin gen alle verwachtingen overtreft. Deze beperkingen gelden voor alle landen, behalve voor Japan, voor welk land alle tot dusver geldende bepalingen voor een deel worden opgeheven, zoo dat, daar deze maatregel wederkerig is, van nu af Japan en Mantsjoekwo een ge sloten economisch blok vormen. De an dere landen is het vrijwel onmogelijke gemaakt nog eenigen handel van betee- kenis met Mantsjoekwo te drijven. DE MAN ZAL VERMOEDELIJK NIET SLAGEN. Men achtte het vanmorgen te Brussel onwaarschijnlijk dat de (socialistische] kabinetsformateur, prof. H. de Man, er in zou slagen een nieuwe regeering sa men te stellen. Aan liberale zijde heeft men nogal bezwaren tegen een kabinet onder leiding van De Man. Geruchten over een complot tegen Schuschnigg. Gisteren werd uit Weenen gemeld, dat volgens een officieele mededeeling, de politie een samenzwering had ont dekt, welke beoogde bondskanselier Schuschnigg te vermoorden. Twee leden van een buitenlandsche terroristischs or ganisatie zouden naar Weenen zijn ge stuurd om den moord te plegen. Gister avond is van officieele zijde dit bericht tegengesproken. De mededeelingen over den beraamden aanslag zijn uit de lucht gegrepen en van een aanslag is niets bekend. ONGEREGELDHEDEN TE JERUZALEM. In de oude stad van Jeruzalem hebben zich ernstige incidenten voorgedaan. In de Marokkaansche wijk werd een Jood gedood, terwijl een drietal wonden op liep. Een andere Jood werd bij de Herodespoort door een kogel ernstig ge troffen. De autoriteiten hebben bepaald, dat in de oude stad na een zeker uur geen, personen meer op straat mogen ver- keeren. Er zijn twintig manschappen ge detacheerd, die door de buurt moeten worden onderhouden. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige Z, tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt, later wel licht betrokken, aanvankelijk weinig of geen regen, later in het Westen eenige kans op regen, iets koeler. UKKEL: matige wind uit Z.W. tot W. afwisselend bewolkte en heldere hemel, plaatselijk regen, vooral in West België, matige temperatuur. Za, 30 Oct. Zon op: 6 h 53; onder: 16 h 34. Licht op: 17 h 04. Maan op: 2 h 48; onder: 4 h 47. Zo. 31 Oct. Zon op: 6 h 55; onder: 16 h 32. Licht op: 17 h 02. Maan op: 3 h 59; onder: 15 h 05. N.M. 3 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; October. Hoogwater. Laagwater Za. 30 10.40 23.16 4.49 17.22 Zo. 31 11.29 23.56 5.34 18.07 Ma. 1 12.10 6.18 18.46 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: October. Hoogwater. Laagwater Za. 30 12.20 5.54 18.17 Zo. 31 0.53 13.14 6.43 19.04 Ma. 1 1.40 13.57 7.27 19.44 '9I8WIIWI Bi i E L I Kees HELDER [Si alfcli 5iiöilali»l[8iislicliëli3l[öll>l[Sll51i»||allaircl!51li»liëlloll9llallcHölÉI (Ingez. Med.l In de woestijn van Transjordanië zijn verscheidene aanslagen op de petroleum- leiding gepleegd. In Noord-Palestina is het tot schermutselingen gekomen tus schen benden terroristen en de politie, Er zijn troepen gezonden. SCHAKEN. Vrijdagavond werd door de schaak club „Serooskerke" een propaganda- avond gehouden waarbij door den heer P. M. de Klein u:t Middelburg en simultaan-sèance werd gespeeld. De heer De Klein speelde aan 21 borden met het volgende resultaat: gewonnen 13 partijen, verloren 3 (van de heeren I. C. Flipse, Jac. Geldof en A. Wonder- gem), terwijl er 5 partijen eindigde in remise (tegen de heeren S. A. Verslu s. L. Ton, J. Melis, Jac. de Visser en P. Ton), Het tournooi te Hastings. Naar wij vernemen zal Paul Keres deelnemen aan het jaarlijksche Kerst- tournooi te Hastings, Dit tournooi is met Flohr, Reshevsky, Fne en Keres wel zeer sterk bezet. Naar men weet spelen in het hoofdtournooi van Has tings altijd vijf buitenlandsche mees ters en vijf Engelsche schakers. In /ver band met het feit, dat Vera Menchik dezer dagen gehuwd is en thans de En gelsche nationaliteit heeft verkregen, zal haar plaats de laatste j.aren kwam zij te Hast'ngs vrijwel altijd uit nu door een anderen buitenland- schen meester kunnen worden ingeno men.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1