VOOR DE JEUGD. "i\m VARIA. DAMMEN EN SCHAKEN. HENK'S UITSTAPJE. OP DE BUFFELJACHT. verblijf der bezetting, die ruim 301 commandeur der Militaire Wil' I dat zij daarvoor hun arbeid be-1 te te bebouwen met een plant die jaar duurde, hield de Engelsche I lemsorde. I hoefden te onderbreken. Het plan 1 het zand bij elkaar houdt, zoodat gemeente haar godsdienstoefenin-1 In 1815 nam hij ontslag en ging leek zoo succesvol dat de opti- het niet verder kan stuiven. Hier- gen in de kleine *of Middelkerk. I te Oost-Souburg wonen op de bui- I mistisch gestemde burggraaf 15 I voor heeft men een onderzoek in- Toen later de Ned. Hervormde I tenplaats „Welgelegen" aan 't be-1 aparte keukens voor het verzor-1 gesteld, welke plant de langste kerk zich uitbreidde en de Engel- I gin van de Paspoortstraat, vroe- I gen van zijn rollende restaurants I wortel heeft en er is gebleken, dat sche kerk afnam werd de Middel- I ger Weststraat geheeten. Het was I had ingericht. Weldra bleek hem bepaalde grassoorten wortels kun- kerk aan de Hervormden ,afge- I destijds een fraai heerenhuis met I dat hij zich verrekend had. Om zijn I nen hebben van 600 km lengte, staan en kregen de Engelsche ge-1 een koepel, een koetshuis met I kosten te dekken en wat te ver- meente een deel van de St. Ja-1 stalling, een grooten moestuin m I dienen moesten de prijzen met een I De eerste ondergrond- cobskerk. Op het dak hiervan ont- I bosschages. Later werd het hee-1 sou (vijf cent) worden verhoogd. I sche spoorweg, stond op 5 September 1911 de I renhuis de pastorie der Ned. Herv, I Maar deze prijsverhooging jaagde I In de groote buitenlandsche ste- groote brand. Daarna kreeg zij een I Kerk. In 1919 is het gebouw afge-I de zuinige Parijzenaars in het har- den zooals Parijs, Londen en Ber- nieuw kerkgebouwtje aan de Paul I broken. Een tweetal met riet I nas. Zij stelden zich niet tevreden lijn, loopen onder den grond Krugerstraat. De handel met En-1 dichtgegroeide vijvers is het over- met de restaurants te boycotten, I spoorlijnen, die de menschen ver geland heeft de Engelsche kerk I blijfsel der vroegere heerlijkheid, maar zij werden ook het onder-1 voeren van het eene punt der stad lang in stand gehouden. Na den I Admiraal Verdoorn heeft nog I werp van hun spot en onder luid I naar het andere. Trams onder de Franschen tijd was zij echter al I ruim 9 jaar van zijn rust mogen I gelach werden de omnibussen en I grond dus In Londen is de eerste zoo verminderd, dat zij in 18151 genieten. Na een ziekte van en-1 hun stichter begraven. De onder-1 ondergrondsche spoorweg aange- met de Engelsche kerk te Middel-1 kele dagen overleed hij den 30sten I neming had Bethelot tot den be-1 legd van 't midden der stad naar burg werd gecombineerd onder I October 1824 op 67-jarigen leef-1 delstaf gebracht. I Londen-Zuid. Reeds in 1890 is één predikant. Zij bleef evenwel I tijd. I oI men begonnen met den bouw van een kwijnend leven lijden, totdat I Op het naburige kerkhof had hij Gedurende den Amerikaan- de tunnels en den aanleg van de zij enkele jaren geleden werd op-1 te voren zijn toekomstige rust- schen burgeroorlog kwam een be-1 rails, geheven, waarbij al haar bezittin-1 plaats aangewezen. Volgens zijn I zoeker bij president Lincoln in het gen aan de Ned. Herv. Kerk kwa-| verlangen had de begrafenis in al-I Witte Huis en vroeg ongegeneerd wen. Ds. Oberman was de laatste I len eenvoud plaats. Een monu-1 hoeveel troepen naar zijn schat- predikant. I ment dekt zijn graf. I ting de vijand nog in het veld had. I In een zaal van 't Zeeuwsch Ge-1 Dat kan ik je precies zeggen, 30 OCTOBER 1824. I nootschap der Wetenschappen te I antwoordde Lincoln, 1200 dui-1 De vice-admiraal G. Ver-1 Middelburg hangt een prachtig le-1 zend. doorn van Asperen te I vensgroot geschilderd portret van Maar hoe weet U dat Zoo- Oost-Souburg overleden hem. R. B. J. d. M. en aldaar begraven. Gerrit Verdoorn is den 7den Febr. 1757 te Bergen op Zoom geboren en werd voor het notaris ambt opgeleid. Toen wij in 1780 met Engeland in oorlog kwamen, wisselde hij de pen met het zwaard en werd cadet op het fre-l Toen de hertog van Aumale gat Walcheren. Door ijver en I aan het hoofd van zijn regiment uit voorbeeldig gedrag klom hij spoe-1 Algiers terugkeerde moest hij in (Nadruk verboden). I veel. - Ik heb ze natuurlijk niet ge-1 I teld, maar daar mijn generaals bij I iedere nederlaag als verontschul diging aangeven dat de vijand I viermaal sterker was dan zij, moe- ten er nog wel zooveel zijn. No. 123. W. LENTE, Middelburg. 1 2 3 4 5 Genoeg. Vader: Daar heb ik nu 50001 dig op in rang en diende op het I elke stad waar hij op doortocht I Pon<^ besteed aan de opvoeding J schip Zierikzee, dat deel uitmaak-1 vertoefde de welsprekendste lof- I van m n dochter en nou gaai ze te van het eskader, onder bevel I tuitingen aanhooren die de stede-Mrouwen me* een man' die een in- van den Schout-bij-nacht Zoutman. I lijke autoriteiten hem toezwaai-1 komen heeft van 250 pond per J Hij heeft deelgenomen aan den be-1 den. I 'aar- kenden zeeslag bijt Doggersbank I Deze redevoeringen verveelden) ^rind: - Wel, dat is toch 5 pet. op 5 Aug. 1781, die niet door del den hertog buitengewoon door hun van 'e kapitaal. Wat kun je in de- onzen verloren werd. I tergende banaliteit en langdradig- J ze beroerde tijden meer verlan-1 In den volgenden zeeoorlog met I heid. Hij hield er echter een radi-1 »en Engeland werd onze vloot in den I caal middel op na om alle moge- slag bij Kamperduin op 11 Oct. I lijke speechen te besnoeien en af! directeur van een rondtrek- 46 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Probleem No. 122. J. TURK. Zwart sch.: op 6/9, 12, 16/18. Wit sch.: op 23, 28, 29, 32/34, 1797 verslagen. Vele Hollandsche J te breken. Met een beweging van kend tooneel-gezelschap consta-|37, 39, 44 kapiteins namen spoedig tijdens-1 het hoofd of de wenkbrauwen gaf i-eer<^e somber, dat er slechts vijf I In dit probleem dat den ont- het gevecht de vlucht. Niet alzoo I hij zijn tambourmajoor een bevel bezoekers in de zaal zaten. I dekker van den Turkschen slag is Verdoorn en de admiraal De Win-1 dat deze uitstekend begreep en j Vertel me eens, ouwe jongen, I wint wit door: 2924, (18X49); ter. Meer dan twee volle uren onmiddellijk daverde een oorver- fluisterde hij een der acteurs 28—23; (49X21); 37—32; (21X28); streed hij tegen een drievoudigen I doovende roffel over de velden t°c' boe verklaar je dat? We 33X4!. Wij merken hierbij op dat overmacht. Toen van zijn 325 man-1 dat de bronnen der breedste wel- z*'n tocb n0Ê n°oit hier geweest de Turksche slag in een probleem schappen er 178 gesneuveld en I sprekend deed verstommen. °"7;voorkomende niet is samen te stel- 97 gewond waren en zijn schip tot) Excellentie, wij herhalen uj Bezoeker: Fijn kereltje, ik len zonder aan zwart een dam te een wrak was geschoten, gaf hij I dat deze edele stadyermoed jlat je net gaat lijken op J geven. Hierbij bedoelen wij niet zich over. Na 't einde van zijn krijgsgevan genschap keerde hij naar Zeeland terug, daar hij in dienst was van 't admiraliteitscollege in dit (Rrrrrrrrrrrrrr) en dan brak een geroffel los dat hooren en zien verging De hertog groette, dankte met een handgebaar en alle tambours je vader I dat bij den aanvang een zwarte Jongetje: Daar is moeder ook I dam aanwezig moet zijn. bang voor. west. Te Middelburg werd hij met I tegelijk maakten een eind aan de veel eerbetoon ontvangen. De I eindelooze toespraken, waardoor Zeeuwsche dichteres Petronella I de hertog, overigens een begaafd Moens maakte op hem een lofge-1 redenaar, alleen met een beleef-1 dicht. Zij zei o.a.: Moest gij deinzen, moest gij [strijken. Gij deedt dit als een man van [eer. Ten tijde van de Fransche over- heersching wilde Napoleon hem het bevel opdragen van een deel der Fransche vloot. Verdoorn bedankte voor de eer met de Verontschuldiging niet vol doende de Fransche taal machtig j te zijn. Na de omwenteling in 1814 werd i hij vice-admiraal der Nederland sche vloot. Voor de vele bewezer diensten werd hij bevorderd tot den glimlach behoefde te antwoor- I den. WETENSWAARDIGHEDEN. Een nieuw eiland. I Bij de kust van de Krim, in het Zuiden van Rusland, in de Zwarte Zee, is een nieuw eiland opgedo-1 ken, dat 240 meter lang en 20 me- No. 124. W. LENTE, Middelburg. 1 2 3 4 5 Nog pas enkele jaren geleden I ter breed is. Tot nog toe heeft werd te Parijs een eigenaardig I men niet kunnen verklaren, waar eeuwfeest herdacht. In 1930 was I dat eiland plotseling vandaan is het n.l. juist honderd jaren geleden I gekomen. Maar in elk geval is dat Vicomte de Bethelot, specula-1 men er wel van overtuigd, dat het ief van aard, door de straten van I niet lang zal bestaan en van zelf °arijs een dienst van restauratie-1 weer zal verdwijnen ook. minibussen begon te organisee- -en. Hij bracht 48 van die eigen-1 \ardig gevormde wagens in dienst, vaarvan 24 alle mogelijke soorten Hoe lang kunnen wortels worden In verschillende deelen van 46 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Wij maken de damspelers er op- vijn, 12 warm eten en 12 koude I Noord-Amerika en Canada wil I merkzaam op dat alle brieven be chotels vervoerden. Deze rollen-1 men tegenwoordig probeeren om trekking hebbende op de damru- 'e restaurants zouden de Parij-1 het verder gaan der woestijnvor- briek, gericht behooren te wor- rnnaars gelegenheid geven eer I ming tegen te gaan. Dit wil men den aan de sportredactie van ons tukje te eten onderweg, zonder I bereiken door de groote zandvlak-1 blad. door MAJA VAN HEYNEN, „Morgen hebben we vrij, de hele dag riepen Gerda en Riet, toen ze op een Vrijdagmiddag uit school kwamen. „Onze meester heeft morgen een vergadering' vertel den ze en Gerda vroeg: Mogen we morgen uitgaan, moeder en brood meenemen Dan gaan we naar 't strand en blijven daar een hele dag f" „Nou dat is goed," zei Moeder. „Misschien gaat vader ook wel mee, die heeft het morgen niet druk. Maar Henk dan Ja, ze vonden het ook wel een beetje jammer voor hun broertje dat die niet mee zou kunnen en Riet stel de voor: „Mag Henk niet aan den meester vragen of hij morgen een paar uur eerder weg mag „Nou vooruit dan maar, laat hij maar vragen of hij om half elf weg mag, dan kan hij het tramme tje van 11 uur halen, eerder gaan jullie toch niet weg". uur, zou hij wel geen beurt krij- Henk vond het een prachtig plan en begon meteen zijn bad- goed bij elkaar te zoeken. Huis werk maken deed hij maar niet, de thema kon hij om tien uur :n het speelkwartier wel gauw even maken, die werd toch pas na de les opgehaald en die eerste twee Het is heel gevaarlijk om op buffels te jagen, want als die dieren aangeschoten worden, gaan ze brullend van woede hun aanvaller te lijf. Hier is een knipprent afge beeld, waarvan de stukjes, netjes uitgeknipt en in elkaar gelegd, zo'n buffeljacht laten zien. gen, hoopte hij. En na half elf was hij lekker weg en kon niemand hem meer iets doen. Dat de mees ter goed zou vinden, dat hij weg ging, vond Henk vanzelfsprekend. De volgende morgen nam hij niet eens de moeite om het voor de les te gaan vragen, daar was nog tijd genoeg voor. Maar het eerste uur viel direct al niet mee. „Ik heb jullie de vorige week wat verteld over de luchtpomp, weet je nog wel begon de onderwij zer, „Nu zal ik eens zien wat jul lie daarvan onthouden hebt." En hij koos juist Henk uit om voor het bord te komen, die de vorige week helemaal niet had opgelet en zich maar heel flauw iets herinnerde. Een hele tijd stond hij voor het bord zonder iets te zeggen en ach ter zijn rug hoorde hij de klas grin niken, maar eindelijk met hulp van den onderwijzer en na heel veel moeite en getob bracht hij hét toch zover dat er iets op het bord kwam te staan, dat meer leek op een petroleumkan dan op een luchtpomp. Met een zucht van verlichting liet Henk zich weer in zijn bank zakken, toen hij naar zijn plaats terug kon gaan. Maar de onderwijzer had gemerkt dat Henk niet bijzonder oplettend was en besloot om hem eens even goed in het oog te houden. „Als ik maar eerst aan het strand ben en in de zee lig, dan kan het me niets meer schelen", dacht Henk en hij verdiepte zich in alle heerlijkheden, die hem wacht ten. De volgenHe les was gym nastiek, dat hadden ze in een an der lokaal, van een anderen on derwijzer. Daartussen was eerst nog het vrije kwartier, en dan zou Henk gaan vragen of hij voor het eind van de gymnastiekles mocht weggaan. Maar voordat het speelkwartier begon zei de mees ter ineens: „Jongens, leggen jullie je themaschriften maar vast op het tafeltje, dan kijk ik ze na als jul lie gymnastiek hebben en dan kun nen we in de volgende les dadelijk beginnen met de bespreking. Henk werd bleek van schrik Hij had immers de hele thema nog niet! Wat moest hij daar nu aan doen Je kon toch moeilijk tegen den meester zeggen: „Ik zal hem u straks wel brengen, ik moet hem nog maken". Hij zou kunnen pro beren om de thema nog gauw te maken en stilletjes bij de stapel séhriften te leggen. Maar waar schijnlijk zou de meester ze mee nemen en in de wachtkamer of zo nakijken, dat gebeurde wel eens meer. Het enige wat overbleef was om weg te kruipen tot de klas leeg was: als de meester hem niet zag zou hij misschien niet eens merken dat hij geen thema inle verde. Henk dook dus onder de bank en bleef roerloos zitten. Maar ook dat zou niet lukken Zijn buurman, die zijn thema nog even had doorgekeken, merkte he lemaal niet wat Henk uitvoerde Vlug wilde hij zijn schrift op de ta fel leggen en struikelde daarbij over Henk. Groot spektakel Henk tuimel de onder de bank uit, een ogenblik lag er een vechtende, duwende klomp midden in de klas, toen werden ze gescheiden door den verbaasden onderwijzer. Nu kon Henk dus zijn uitstapje wel opgevenGeen strand, geen zee, geen pic-nic Hij had een standje te pakken omdat hij onder de bank zat, hij had straf omdat hij was gaan vechten en hij stond in het klasseboek, omdat hij zijn the ma niet af had, nu nog vragen om een paar uur vrij daar viel niet aan te denken. Moedeloos slenterde Henk over het schoolplein. Hij kon toch niet helpen, dat alles hem zo tegen moest lopen Dat er niets zou zijn gebeurd, als hij zijn thema had ge maakt, daaraan dacht Henkie niet. Opeens klaarde zijn gezicht op Een gedachte ging door zijn hoofd.ja, maar zou hij dat durven....? Weglopen zonder te vragen Het kon best, de gym- nastiekonderwijzer wist toch niet wie er was en wie niet en bij het bespreken van die thema zou hij misschien niet eens gemist wor den. Zou hij....? Het schoolplein grensde aan de tuin van een villa en de schutting, die er tussen lag was niet eens hoog. Als hij een maal in die tuin was, kon hij mak kelijk weg komen. Zou hij....? Henk zat al op de schutting, de bel ging juist en de kinderen stroomden de school al weer bin nen en letten niet op hem. Een ogenblik later gleed hij aan de an dere kant naar beneden en kwam met 'n zachte plof op de grond. Maar o wee, hij kwam tussen de takken van een meidoorn terecht. De dorens schramden zijn gezicht en zijn blouse bleef aan alle kan ten vast zitten. Meteen hoorde hij stemmen uit de tuin komen en toen hij zich zo diep mogelijk buk te tussen de doornige takken, hoorde hij zeggen: „Ik dacht dat ik iets in die struiken hoorde, ik zal eens even gaan kijken". „Och, welnee, dat waren de jongens van die speelplaats" ant woordde een andere stem en Henk haalde verlicht adem. Als ze nu maar gauw weggingen, dan kon hij de tram nog halen. Maar daar sche nen ze niet aan te denken. Tot zijn ontzetting zag Henk dat de bei de dames op een bank voor de meidoorn gingen zitten en dat het dienstmeisje een tuintafeltje en een koffieblad bracht. Nu was dan wel iedere kans verkeken Iedere beweging, die Henk maakte om zijn ongemakkelijke houding te veranderen deed de bladeren rit selen, waarop de oudere dame on rustig omkeek. Eindelijk was hij tenminste zo ver, dat hij plat ;op de grond zat, maar aan weg ko men viel niet te denken. De lucht van de koffie drong he lemaal door tot Henk's schuil hoekje. En het rook ook naar koek en verse broodjes. In Henk's schooltas zat zijn boterham, die hij anders opat in het vrije kwartier. Henk moest er maar steeds aan denken, hij zag hem voor zich En dan de cadetjes die Gerda en Riet zouden meenemen en de thermos- Hessen, een met melk en een met limonade Uit de grond van zijn hart wenste Henk, ja, wat wenste hij, in elk geval dat hij hier niet veilig was en nog liever zat hij op school zoals iedere dag, dan hier in de val te zitten. Elf uur hoorde hij het slaan Nu was de tram al weg, al tien minuten Half twaalf hoorde hij het ook nog slaan, toen eindelijk vertrokken zijn bele-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 12