Gevaarlijk spel. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. •t voor goedkeuring te vragen voor een leening van 6000, te verdeelen over 3 jaar en dus nu 2000 te verwerken. Ge rekend naar een rente van 4 en af te lossen in 20 jaar. Zulks omdat de toe stand van een groot deel der straten zoo danig is dat grondige verbetering drin gend noodzakelijk is. Ook het verharden der zijkanten is urgent. Dit werk kan niet als gewoon onderhoud worden be schouwd. De heer De Pagter wees op de toename der lasten.Weth. Brand zeide, dat men op den schuldenlast jaar lijks 6000 aflost, dat is 6.3 wat een zeer gunstig percentage is. De lasten zul len dus niet verzwaren. De heer D e Pagter zag liever belastingverlaging en de verbeteringen van jaar tot jaar te betalen uit den gewonen dienst. De v o o r z. toonde aan, dat dan de be grooting er nog ongunstiger uit zal zien. Directe verbetering is noodzakelijk. Spr. wees op het Karregat. De heer D e Pagter wilde belanghebbenden zelf laten betalen, als bij de verharding van Geschiere- en Baayenweg.Weth. Brand zeide dat bij landwegen de waardever mindering wel in aanmerking mag wor den genomen en wees op de gehouden verkooping, waarbij dit wel is gebleken. De kombewonèrs betalen trouwens zeer veel personeele belasting, wat niet van de landbouwers kan gezegd worden. De heer De Pagter vond toch dat te veel uitgegeven wordt voor de badplaats en te weinig voor den landbouw. Weth. Brand zeide dat ook de landbouwers persoonlijk weinig saamhoorigheidsge- voel met Domburg aan den dag leggen, gezien dat ze steeds arbeiders in hun dienst nemen uit andere gemeenten. Het voorstel B. en W. werd aangeno men met 61 stem (tegen de heer De Pagter). Welke straten en zijkanten pre cies verbreed zullen worden en welke gedeelten het eerst, zal in een volgende vergadering worden beslist. Bij den post riolen stelde de heer Gel dof voor elk jaar eenige rioolluiken aan te brengen en een gedeelte pl.m. 40 m riool op Nieuw-Domburg aan te leggen. B. en W. zullen hieromtrent nadere voorstellen indienen. M. a. st. werd be sloten den ophaler van het huisvuil 4 per week uit te keeren (nu 3). Bij onderhoud schoolgebouw der open bare school, zeide de v o o r z. dat het noodzakelijk zal zijn om het spelen op het schoolplein te verbieden nadat de schooltijden zijn beëindigd, aangezien veel schade aan hekwerk en gevel wordt toegebracht. De kosten vervolgonderwijs worden met 40 verminderd, daar dezen winter deze cursus niet zal plaats vin den. Weth. Brand gaf den heer Geldof inlichtingen over de behaalde winst door de gemeente op de verstrekking van goedkoope levensmiddelen; deze wordt aan de neringdoenden uitgekeerd. De heer G e 1 d o f vroeg om te trach ten ook voor deze gemeente verhooging te verkrijgen voor de loonen in werk verschaffing als in andere gemeenten en reeds is toegestaan. B. en W. willen di ligent zijn. Post jeugdige werkloozen kan vermin derd worden daar hun aantal kleiner ge worden is. Eerst zullen de trappen op den Hoogen Hil worden aangebracht. De heer De Visser vroeg de grasver pachting ook bekend te maken op St. Jan ten Heere en afmaaiing der onver- pachte deelen van gemeentewege. Een en ander zal geschieden. De begrooting 1938 werd hierop vast gesteld in ontvang en uitgaaf op 61.267 met een post onvoorzien van 1974. Weth. Brand stelde nog voor den post werkverschaffing en steun 1937 te verhoogen met 300, daar aan het nu toegestane misschien niet genoeg zal zijn. M.a.s. aangenomen. Besloten werd weder toe te treden tot de fraude-onderlinge der Ver. v. Ned. Gem., op voorwaarde, dat geen bijko mende kosten zullen worden berekend. De heer De Pagter wenschte aantee- kening dat hij uit principieele overwe ging tegen dit voorstel is. Bij de rondvraag vroeg de heer D e Visser inlichtingen omtrent een aan gevraagde bouwvergunning. De v o o r z. zeide dat deze zal worden verleend met inachtneming der nader aan te geven voorwaarden ingevolge de bouwveror dening en nadat advies der schoonheids commissie zal zijn binnengekomen. Dit is nog niet aanwezig. Op een desbetreffen de vraag deelde spr. nog mede, dat door B. en W. steeds getracht zal worden geen bepalingen op te leggen welke de bouwaanvrager op hooge kosten zou brengen. Hij weet ook dat dit de opvat ting is der schoonheidscommissie. Na een zitting van bijna 5 uur, werd de vergadering gesloten. GRENSWIJZIGING. Wij hebbgn destijds een en ander be richt omtrent het verloop der grenswij zigingsplannen rondom Goes. Andere bladen hebben zich toen gehaast mede te deelen, dat ons bericht onjuist was. Wij hebben daarop niet gereageerd, omdat wij wisten dat ons bericht wél juist was, en de vermelding, dat de onjuist-verklaring van een juist bericht onjuist isleek ons wat erg wis kundig en overbodig. Thans bevatten bedoelde bladen een berich^ hetwelk materieel het onze van destijds volkomen bevestigt. Maar een mededeeling in die bladen, dat ons be richt dus juist, hun ontkenning destijds er dus naast was, zal men er vergeefs bij zoeken HANSWEERT. De heer A. T. de Vis- i ser assistent der directe belastingen enz, I te Dokkum wordt met ingang van 1 Dec. a.s. overgeplaatst naar Hansweert. Alhier is gestationeerd het nieuw gebouwde bergingsvaartuig Bruinvisch. Het schip zal worden gebezigd voor hulp bij in nood verkeerende vaartuigen en is van W. A. v. d. Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam. IERSEKE. De .zwemclub de Ooster- schelde kwam Woensdagavond in jaar vergadering bijeen. Herkozen werden als bestuursleden de heeren Joh. v.an Es Ezn. en E. Sterk. Gekozen in de vacature C. Sanderse, de heer L. Ver mast. De vergadering was slecht be zocht. De voorz,, de heer A. Willemse dankte de bestuursleden voor hun ijver en al het werk dat zij gratis h,adden Uit het Engelsch van PAUL TRENT. 23). Valda stond terzijde en nu was ze blij, dat ze geen gehoor had gegeven aan betere ingevingen. Stella beroerde zijn wang met haar lippen en hij steunde met zijn hand op haar schouder, terwijl hij naar een stoel ging, Opeens scheen hij Valda te bemerken. I „En wie is die jonge dame?" vroeg hij. „Een dikke vriendin van me", ant woordde Stella, „Hm, knap meisje"j mompelde sir George en scheen niet te bemerken, dat hij hardop sprak. Een bediende kwam binnen en ging naar Guy toe. „Er is een heer om u te spreken. Ik heb hem gezegd dat u be zoek had, mijnheer", „Wie is het?" „Een zekere mijnheer Sylvester". HOOFDSTUK XIII. Gay aarzelde een oogenblik. „Ik kom bij hem", zei hij. „Is dat de man, die je gisterenavond ge sproken hebt?" vroeg sir George. „Ja", antwoordde Guy. „Laat hem dan hier komen. Misschien willen de dames weggaan. Marcheer op,j kinderenlief, en kom om één uur terug,! dan zal dit jongmensch jelui mee uit lun chen nemen". Valda ginjg' dadelijk naar de deur, maar Stella scheen te weifelen. „Ik laat je liever niet alleen", zei ze bevend tot Guy. „Ik geloof dat het beter is dat je gaat, liefste. Sir George heeft gelijk", zei hij klam en ze gehoorzaamde direct. Zoodra ze verdwenen waren verscheen Sylvester en scheen een weinig verbaasd sir George te zien, die hij scheen te ken nen. „Goeden morgen, sir George", zei Sylvester hartelijk. Jaren geleden was sir George Gran- ston bij den Vreemdelingendienst ge weest en Sylvester was zijn loopbaan be gonnen bij den geheimen dienst, die daaraan verbonden was, s „Goeden morgen. Ik heb u al eend meer ontmoet, is het niet?" „Ja, toen u bij den vreemdelingen dienst was, sir George. Misschien herin nert u zich de zaak-Breslau nog wel?" ^Natuurlijk dat heeft u toen heel goed opgeknapt". Er was een stilte en sir George werd ongeduldig. „Mijnheer Hallam, ik heb orders om u naar de admiraliteit te brengen". „Ik ben gereed om mee te gaan", zei Guy kalm. „En ik ga ook mee". „Neen, we hebben u niet noodig'", zei verricht. De financ'ën zijn alhoewel niel schitterend, bevredigend. Het terrein aan den Harden Hoek is weder ge huurd. DOOR HET OOG VAN DEN NAALD. IERSEKE. De landbouwer Lodiers had Dinsdag bij het afrijden van den ,afrit aan den Oostdijk (halte) het on geluk te slippen door de gladheid van wege het bietenslik. De auto reed door een afsluitboom en kwam voor den tweeden tot stilstand. Direct werd deze naar boven gedraa d en de auto weg geduwd. Even l.ater vloog de trein voor bij, zoodat men kan zeggen dat L. door het oog van den naald is gekropen. KLOETINGE. Gisteravond trad alhier voor een goed gevuld kerkgebouw de Neerbosch-Zangvereeniging op. In- plaats van ds. H. Boersma, d e wegens ziekte verhinderd was, werd het ope ningswoord gesproken door den heer D. Weststrate, leider der plaatslijk col lectanten. Onder leiding van den heer Jacs. de Vries werden keurig verzorgde zangnummers ten gehoore gebracht ter wijl ds. H. Kluin op onderhoudende wijze van de stichting vertelde. RAAD VAN RILLAND-BATH. De begrooting goedgekeurd Gezonde financieele toestand. RILLAND-BATH. Woensdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester P. J. Dominicus, vol tallig. De Voorz. deelde mede, dat een schrijven was ingekomen van den heer L. J. Lucasse, burgemeester van Reeuwijk, w.aarin deze dank betuigde voor de felicitatie hem gezonden bij ge legenheid van zijn 25-jarig ambtsjubi leum. Van Ged. Staten was een schrijven van goedkeuring ingekomen, van het besluit van den Raad, om het s,alaris van den secretaris met f 325 's jaars te verlagen, bij het betrekken der ambts woning. Verder deelde de Voorz. mede dat voor een cursus in Esperanto z ch geen deelnemers hebben aangemeld. Van den secretaris van het voorloo- pig comité inzake ontspanning en te werkstelling van jeugdige werkloozen, was een schrijven ingekomen, waarin werd verzocht een bedrag van f 60 per maand u t de gemeentekas te mo gen ontvangen voor het s,alaris van een geschikten leider, dien men meende te hebben gevonden. De heer Van de San de vroeg wat de bedoeling is, of er ge werkt zal worden, of enkel ontspan ning zal worden gegeven, hoe dikwijls de leider zal komen, en of de Raad ook eenige medezegg ngschap heeft over de plannen. De heer V,an Iwaarden vroeg wie de leider is, en welke be ginselen deze is toegedaan. De heer Van Gorsel zeide dat alles nog maar voorloopig is, en dat niet bekend s, van welke richting de leider is. Besloten werd f 180 toe te staan, voor de maanden December, Januari en Febru,ari, onder voorwaar de, dat mocht het niet goed gaan, de subsidie zal worden ingetrokken. Van de N.V. Bank voor Nederland- sir George tot de oude heer Hallam, die aanstalten maakte om hem te verge zellen. „Jongmensch, ik vermoed, dat je wel weet, dat je bezig bent een groote ver gissing te begaan", zei hij tegen Sylves. ïer, „Het is mij niet veroorloofd deze zaak j te bespreken!!, antwoordde Sylvester eerbiedig. Sir George's auto stond buiten te wachten en ze reden snel naar White- hal. Guy bemerkte dat Sylvester dicht naast hem bleef toen ze uitstapten om het departement van marine binnen te gaan. Zonder oponthoud geleidde Syl vester hen regelrecht naar het vertrek van een der vlootvoogden, Langton. „Zal ik hier blijven?" vroeg Sylvester aan den laatste. „Neen, maar blijf in de buurt, dat ik je roepen kan", antwoordde de admiraal en keek toen nieuwsgierig naar sir Georg'e. „Ik geloof, dat ik al eens eerder het genoegen heb gehad". „Ik ben sir George Granston". „Ah, uist. Het doet me genoegen u zoo wel te zien. Alleen begrijp ik niet, waar om u hier is"% zei de admiraal beleefd. „Dit jongmensch is mijn petekind. Hij heeft me precies verteld wat er gebeurd is. Ik vind dat het niet meer dan billijk is dat hij een vriend bij zich heeft met een hoop levenservaring. U kunt op mijn sche gemeenten, was een schrijven in gekomen, met verzoek om de mede werk ng van den Raad, om wegens den lagen rentestandaard, en de abnormale geldmarkt wijziging te brengen in de overeenkomst in 1932 aangegaan, en zoolang de rentekoers zoo laag is bo ven de f 7000 geen rente meer uit te keeren. Ditw erd goedgevonden. Aan M. C. LobbeZoo en J. Prevo werd op hun verzoek gedeeltelijke ont heffing van hun aanslag schoolgeld ver leend. Op een verzoek van de heeren W. K. W. Kakebeeke en Van Bom mel van Vloten om geheele afschaff ng van de zakelijke bedrijfsbelasting werd op voorstel van B. en W. gunstig be schikt nadat door de heeren V 'a. n de S n d e en Van Gorsel QP het onbillijke van deze belasting was gewezen. Op een verzoek van de vereeniging de Weegbrug te Bath, om vermindering der huur voor het strookje waarop de brug is geplaatst, werd besloten het be drag te brengen van f 75 op f 60 per jaar. Begrooting, Thans kwam aan de orde de begroo ting voor het dienstjaar 1938. Alge- meene beschouwingen werden niet ge houden. De Voorz. zeide, dat de sa menstelling van deze begrooting, het dagelijksch bestuur niet veel moeilijk heden heeft gekost. Wat de post uit gaven voor het onderwijs betreft, hier in moet eenige verandering worden ge bracht, omdat de regelen, betreffende de exploitatie-vergoeding der scholen met ingang van 1 Januari 1938 bij de L.O.-wet ingrijpend zijn gewijzigd. De Raad moet thans ieder jaar bij de be grooting vaststellen het bedrag, dat per leerling voor de exploitatie van het onderwijs beschikbaar zal worden gesteld. Na eenige bespreking werd op voorstel van B. en W. dit bedrag op f 10,43 per leerling over het jaar 1938 vastgesteld. De heer Van Iwaarden vroeg, of de leermiddelen, welke door de opgeheven school in den Völcker- polder aan de gemeente zijn geschon ken, over alle scholen zullen worden verdeeld. Hij zou 't <»nbillijk vinden, indien deze alleen voor de openbare school werden bestemd. De school aan de Zandbaan heeft gebrek aan een kast. De Voorz. zeide, dat voor de openbare school dit jaar wel is uitge geven, wat ook de bijz. scholen ten goede komt. Over de verdeeling der leermiddelen van de school met den Völckerpolder kon spr. geen toezeggin gen doen. De heer Van Gorsel zeide in hoofdzaak met de Voorstellen der be grooting mede te kunnen gaan, doch spr. vroeg van eenige posten nog na dere inlichtingen; o.,a. of de brandweer nog op den ouden voet door moet blij ven g'aan; en waarom de post voor den luchtbeschermingsdienst is verlaagd. Spr. achtte f 75 hiervoor wel te wei nig. Verder wat de bedoeling is met de f 2500 voor den post onderhoud we gen. De Voorz. antwoordde, dat de brandweer voorloopig nog op den discretie rekenen". De eerste ingeving van den admiraal was om beleefd maar beslist aan sir Gorge te vragen hen alleen te laten, maar hij dacht aan zijn hoogen leeftijd en aan de diensten, die hij zijn land bewe zen had en besloot hem toe te staan te blijven. „Het is misschien goed voor luitenant Hallam om iemand hier te hebben, die hem raad kan geven", beg'on hij ernstig. „Wat is de beschuldiging tegen mij?" vroeg Guy kortaf. „Er is geen formeele beschuldiging tot nu toe, anders zou u gearresteerd zijn. Maar u wordt er van verdacht dat u marinegeheimen heeft verkocht aan 'n vreemde mogendheid." „Dat ontken ik absoluuf', zei Guy met duidelijke, heldere stem, „Wij willen liever voorkomen, dat een Britsch zeeofficier voor den krijgs raad wordt gedaagd voor zulk een ver grijp. Na zorgvuldige overweging heb ben wij besloten u dit onderhoud toe te staan. Ik wil zeer openhartig' met u spre ken. U zult den vollen omvang hooren van de bewijzen, die we tegen u heb ben" „U kunt geen bewijzen hebben", ze'. Guy driftig, „Kalm, mijn jongen. Luister eerst naar wat hij te zeggen heeft", kwam sir George tusschenbeide. „Kort geleden heeft u een groote ver ouden voet moet doorgaan, tot dat mo gelijk later een ,andere brandspuit kan worden aangeschaft. Wat den luchtbe schermingsdienst betreft, dit bedratf wordt door B. en W. voldoende ge acht, omdat hieraan nog niet veel wordt gedaan. De post f 2500 voor on derhoud wegen is bedoeld voor. e.v* verbetering van den Hoofdweg, van Veldz cht ,af tot aan het station. Vervolgens vroeg de heer Van Gorsel, wat de bedoeling is van den post f 600 uitgaaf voor straten en pleinen. De Voorz. zeide dat het in de bedoeling ligt den Adriaan Butijnweg opnieuw te bestraten. De heer Dronkers merkte op, dat hij van meen'ng was, dat deze post zou worden gebruikt om de stra ten in Bath te verbeteren. Door den heer Van Iwaar den en Dronkers, worden over eenige posten nog eenige inlich tingen gevraagd, waarop de begrooting werd vastgesteld op een bedrfig van f 63017 in ontvangst en uitgaaf met 'n bedrag van f 2863 voor onvoorziene uitgaven. De heer Van Iwaarden wenscht geacht te hebben tegenge stemd tegen de posten verzekering. Ingetrokken werd een Raadsbesluit dd 18 Juni 1936 om ingevolge (art. 13 L.O. een vergoeding toe te kennen aan J. E. Vogelaar. De Voorz. vroeg machtiging aan den Raad om een partij oude schoolbanken te verkoopen. Deze werd verleend. Verder deelde de Voorz. mede, dat iemand bij hem geweest was, die mogelijk een object voor werkverschaf fing heeft, en dit op dezelfde wijze wil laten uitvoeren als vorig jaar dat bij Boonman. Voorts dat het in de bedoe ling ligt om de sloot langs de Dreef bij de hofstede „Veldzicht" te dempen en dan zoo mogelijk daar nog een straat ,uan te leggen. Spr. was van mee n'ng dat er pas gebouwd zal worden, als de straat er is. Bij de rondvraag vroeg de heer Dronkers, of de Kerstgave voor 'de werkloozen, op tijd kan.worden uit gereikt, gewoonlijk gebeurt dat hier te laat. RAAD VAN SLUIS. Begrooting vastgesteld, SLUIS. Woensdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester Berkers, voltallig. Besloten werd een aantal door iepen ziekte aangetaste boomen te verkoopen Nadat B. en W. uitvoerige inlichtingen hadden gegeven over de fraude-onder linge van gemeenten werd met alge- meene stemmen besloten tot deze or ganisatie toe te treden. Aan E. Loete zou de gelegenheid worden gegeven tot aankoop van 150 m2 erfpachtsgrond voor f 75 en aan R. de Buck 19 m2 voor f 14.25. Door de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente alhier was voorgesteld aan den Raad om de grafzerken, welke zich thans bevinden op het voormalige Sint betering in de draadlooze ieiegrafie tot stand gebracht. Zeer spoedig nadat wij uw rapport ontvangen hadden, kwamen wij te weten dat de Duitschers volkomen op de hoogte waren van uw uitvinding. Onmiddellijk is de geheime dienst aan het werk gezet. In zulke gevallen is het onze politiek om iedereen te verdenken. Op de „Drietand" werd een onderzoek ingesteld en hoorden wij, dat u naar Londen was met verlof. Ik moet zeg gen, dat u wel de laatste persoon was, die wij zouden verdacht hebben. Uw conduite-staat is prachtig en u heeft vlug promotie gemaakt. Wij spoorden u in Londen op en vonden u in gezelschap van een van de meest bekende Duitsche agenten". „Baron Branden", zei Guy mechanisch. „Ik geef u mijn eerewoord...." „Laat de admiraal uitspreken. Je kunt later zeggen wat je te vertellen hebt", zei sir Gorge beslist. „Sylvester besloot u niet dadelijk aan te spreken. U werd gevolgd en men zag, dat u baron Branden in het Carlton ho tel ontmoette. Daarna werd u naar zijn huis gevolgd. Er was nog geen bewijs tegen u, maar er was verdenking, om dat u in gezelschap van den baron was. Later op den avond handelde Sylvester op eigen initiatief door u te fouilleeren en de kamer, waaj- u verblijf hield, te doorzoeken. Er werden bezwarende pa pieren gevonden". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6