"Pijp jaagt op de iilucht Bobbelmann lekker... man! NOORD-BEVELAND. ZEEUWSGH-VLAANSEREN W.D. GEMEENTERAAD VAR MIDDELBURG Dat lazen wij laatst boven een artikel in een krant. Het was 'n verhaal van een vrouw, die het huis was uit- geloopen omdat zij de af schuwelijke tabakswalmen uit de pijp van haar man niet lenger verdragen kon. Maak terwille van Uw vrouw èn van U zelf Uw pijp regelmatig goed schoon. Rook terwille van U bei den goede tabak (dat wil zeggen: IBIS). h| d| dJ meer dan 2 jaar geleden, waardoor dit kanaal het drukst bevarend van Neder land is geworden). Als gevolg hiervan vindt men in deze gemeente een zeer groot aantal zakenm'enschen, terwijl de verschillende ambtenaren en secretaris sen van crisisdiensten hier woonachtig zijn. De busrechthouders kunnen hun post niet ontvangen voor 9 uur, terwijl dan de bestelling reeds ongeveer een half uur pl.m. aan de gang is. Het is .y/erkelijk meer dan bedroevend dat men in een gemeente zooals de onze het postkantoor niet meer dan 5 uren per dag openhoudt. We zouden er nog aan toe kunnen voegen dat de personeelsbe zetting ook te gering is. Het personee is medewerkend genoeg', maar de drukte is soms zoo groot dat er Tangen tijd ge wacht moet worden. Het is te hopen dat het Hoofdbestuur aan de wenschen van de zakenmenschen tegemoet wil komen, zoodat ook hier een behoorlijke open stelling van het kantoor verkregen wordt. KORTGENE. De heeren J. P. Bou- wense, G. Clement, A. v. d. Héijde, Tr. Platschorre, J. Pouwer en H. C. Salomé zijn voorloopig vrijgesteld van den dienstplicht wegens broederdienst. KORTGENE. Door het druilige, re genachtige weer der laatste dagen zijn de buitenwegen, waarover suikerbieten vervoerd worden door geheel Noord- Beveland in een modderpoel herscha pen. Vooral in de buitenpolders rond Kamperland en Kats is dit het geval. In den „Spieringpolder" onder Kamper land was hetd ezer dagen zelfs zóó erg, dat men er niet met de fiets door kon. Men was verpl'cht het karretje langs den slootkant te leggen. Er waren zelfs menschen, die hun fiets droegen. KORTGENE. Het eerste geval van mond- en klauwzeer in deze gemeente is onder het vee van den heer J. Karelse geconstateerd. Dit vee is verleden week uit Rotterdam gekomen, COLIJNSPLAAT. De Raad heeft gis teren o.m. de begrooting 1938, sluitende in ontvangst en uitgaaf op 54.547, met een post onvoorzien van 42.281, vast gesteld. Uitvoerig verslag in het num mer van morgen. GROEDE. Dinsdagavond jl. had een alg. vergadering plaats van het Groe ne Kruis Groede, in het café van den heer Beun alhier. Wegens ziekte van den heer Beuningh, voorzitter der ver- geniging, werd de vergader'ng geleid door den heer A. J. Pauw, die zijn leedwezen uitsprak, dat van de 375 le- Jen maar 'n 20-tal gelegenheid hadden kunnen vinden, deze vergadering te bezoeken, Onder de ingeko.men stuk ken bevond zich een schrijven van den voorzitter, d e wegens ziekte bedank te als bestuurslid der vereeniging. Ns.ar aanleiding van dit schrijven, me moreerde de waarnemend voorz. w.at de heer Beuningh voor de vereeniging was en heeft gedaan. Hij was van 1920 af bestuurslid en v.an 1927 af voorzit ter. Men zal hem noode missen. Met alg. stemmen werd de heer Beuningh benoemd tot eere-lid. Naar aanleiding van den te houden moedercursus, werd door den 'heer Pauw en door dr. Jongsma het woord gevoerd, die alle miesjes van 18 jaar en ouder er tóe aanspoorden dezen zoo belangrijken cudsus te volgen. Het periodiek aftredend bestuursl d C, Verschoore werd bij acclamatie her kozen. In de vacature van den heer Beuningh werd gekozen de heer A. A. Risseeuw, candidaat-notaris. De begrooting 1938 werd met alge- meene stemmen goedgekeurd tot een bedrag van f 941 aan inkomsten en uit gaven met een post van onvoorzien van f 100. RAAD VAN ST, KRUIS. Belastingverlaging. ST. KRUIS. In de Raadsvergadering waren afwezig de heeren Bonte, Van den Bunder en Duininck. Bij de ingeko men stukken was een besluit van Ged. Staten tot het verleenen van vrijstel ling gedurende een tijdvak van twee ja ren van de verplichting tot het geven van onderwijs in het vak „Lichamelijke oefening" aan de openbare lagere school. Besloten werd adhaesie te betuigen aan een. besluit van den Raad der ge meente Beusichem, waarbij aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt verzocht tjt willén bevorderen, dat art. 22 der motor- en rijwielwet zoo danig wordt gewijzigd of uitgelegd, dat het leiden van paarden achter rijwielen, buiten de bebouwde kom der gemeente, niet verboden is. Een nieuwe verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting werd vastgesteld; in plaats van 55 zullen in het vervolg 30 opcenten hierop worden geheven. Vervolgens werd de gemeentebegroo- ting dienst 1938 vastgesteld, met een totaal aan inkomsten en uitgaven voor wat den gewonen dienst betreft van f 22.420. De post voor onvoorziene uit- gaven bedraagt f 2512. De ramingen in den kapitaaldienst bedragen in totaal aan inkomsten f 1.300, aan uitgaven f 3.100,, dus met een nadeelig slot groot j f 1.800. Vervolg verslag van gisteren. Middagvergadering. De Raad is thans voltallig. Aan de orde kwam nu opnieuw de kwestie der verhuring van gronden en deelde de voorzitter mede, dat B. en W. nader voorstellen de verhuring voor 2 jaar te doen plaats hebben. Aldus werd thans z.h.s. besloten. Algemeene Beschouwingen. De VOORZ. deelde mede, dat de mo- tie-Weijl bij het betreffende artikel der begroot:ng zal worden behandeld en de voorstellen-v. d. Feltz niet bij de alge meene beschouwingen maar later. Spr. zeide, dat als men in secties ver gaderde men uitvoeriger rapporten uitgaande van de commissie van rap porteurs zou hebben. Dat :'s heel iets anders bij deze* algemeene commissiori- ale bespreking; nu is reeds veel in al ler bijzijn beantwoord. Spr. weet niet hoe B. en W. het as pect zouden kunnen verbeteren in de Langedelft, nog kunnen bevorderen. Ook de PZEM heeft even over dit ter rein gedacht. Spr. hield zich aanbevolen voor wenken. De controle en critiek v,an de pers lijkt wel wat op die van de Ged. Staten en de commissie van overleg. De heer JERONIMUS: Te veel eer. De VOORZITTER besprak verder de kwestie der winkelsluiting en de ver lenging der openstell ng op Zaterdag avond. Be resultaten van het ingestel de onderzoek zullen ter kennis van den Raad worden gebracht. De beschouwing van den heer Jero- nimus gaf spr. aanleiding te zeggen, dat het alleen g'aat om het aanstoot geeft aan het zedelijkheidsbesef. Alleen de moeilijkheid van handha ven mag nog geen reden zijn om een verbodsbepaling na te laten, als er re den voor is haar in te voeren. De wettelijke verplichting van een gemeenteverslag vervalt, maar de R,aad kan dan nog beslissen er een te doen verschijnen. Inzake het Technologisch Oecono- misch Instituut van Zeeland en Z. Hol land, deelde spr. mede, dat dit instituut geen plannen heeft voor een eigen sy stematisch onderzoek, zulks wegens gebrek aan middelen daartoe. Spr. wees op de woorden van den heer Paul inzake de aanpassing. Spr. wil beantwoording daarvan aan anderen overlaten, hij zelf heeft er al meer over gesproken. Op de vraag of het college wel vol doende de autonomie verdedigt, ant woordde spr., dat B. en W. altijd de belangen der gemeente verded gen; hij heeft van de wethouders nimmer het verwijt gekregen te spoedig over stag te zijn gegaan en hij heeft dit ook nimmer bij de wethouders bemerkt. Een verandering der houding achtte spr, dan ook niet gewenscht. B. en W. weten niet van alles hoe de Raad het zou wenschen, maar men handelt bij de besprekingen n,aar zijn beste overtui- g ng. De heer ONDERDIJK verzekerde, dat het controleeren van den toestand der woningen moet geschieden tusschen het ander werk door; er zal echter ge regeld met dit werk worden voortge gaan. Zeker eischen de Vlissingsche Brug en Langeviele Brug verbeteringen. Voor de tweede is geen bijdrage van de PZEM te eischen, gez:en het tr,am- wegreglement; men kan alleen hopen, dat de PZEM vrijwillig zou mede beta len, maar zij doet dit niet. Een vaste brug stuit af op de belangen der firma die de gracht gebruikt. De kosten wor den onderzocht voor één brug uit een stuk, zijn n onderzoek, even,als voor de Vlissingsche Brug, die natuurlijk minder zwaar moet zijn en dus minder kosten met zich brengt. Gevaar bestaat thans niet maar de Langeviele Brug moet in overeenstem ming met het verkeer worden gebracht. Men kan well cht terzake een beroep doen op het werkfonds. Een andere kwestie is die van den Noordbrug, die nog maar dateert van 1921. Een onder zoek naar verbetering in belang van het noemende verkeer bijv. in den geest van den brug bij de Vlissingschen Singel is zeker goed mogelijk. Maar men vergeete niet dat de Koe- poortbrug veel van het verkeer op slokt. In 1939 zullen de Singels wel met een nieuw laagje asphalt moeten voor zien worden. Inzake de inrichting van het Stadhuis zijn onderhandelingen gaande met des kundigen om te komen tot een betere inrichting. Wellicht is ter dezen zake ook met het werkfonds te onderhan delen. Verfraaiing van bolwerken en singels heeft de volle aandacht van B. en W. Dit brengt echter ook hooge kosten voor onderhoud mede, terwijl juist op plantsoenen krachtig bezuinigd wordt in Den Haag. D't is ook oorzaak dat bijv. grindstorten en banken schilderen in werkverschaffing geschieden moet, of moest het verwaarloozen. Voor de jeugdige werkloozen is men aan het einde van het pract sch wer- ken, want voor die cursus is weinig belangstelling in tegenstelling met voor andere cursussen. Spr. erkent dat het leggen van gas buizen geen werkverschaffing 's, m,aar op de Nadorst is het een tegemoetko ming "aan de bewoners ook zonder de gebruikelijke garantie. B. en W. hebben geen aansporing 1 noodig om zooveel mogelijk werkobjec ten te vinden. Het zal moeilijk blijven alleen op toerbeurt te werlt te stellen. Men denkt aan verder werken in de duinen, het egaliseeren v,an weide, het uitvoeren van werken voor particulie ren, die dan zelf voor materialen zor gen. Inzake de herstelling van den Lan gen Jan, kan spr. mededeelen, dat dit waarschijnlijk drie n plaats van 2 jaar zal duuren, men is allerlei tegengeko men, dat aanvankelijk niet was te voorzien. Monumentenzorg geeft in al les medewerking en zorgt dat niets gebeurt dat n et beslist noodig is. Teg'en den heer Kögeler zeide spr., dat deze de gemeente te veel als huur- exploitant ziet, die aan 't plafond zou ko men te zitten. Dit is niet zoo met de gemeente. De heer PORTHEINE: „Die zit aan den grond." De heer ONDERDIJK zeide, dat de gemeente bijna alleen gebouwen in ei gen gebruik heeft, behalve dan dit op den Dam, waar vroeger de directeur van gemeentebedrijven woonde; ver der zijn het kleinere, die bijv. grenzen aan een gemgentegebouw en daar noodig kunnen zijn. Zeker als men van de hulpkazerne de onkosten z:et van f 290 bij een huur-opbrengst van f 275, dan ziet men dat de gemeente geen woningen-exploi tant is. De school in de Langedelft levert ook niets op als men althans niet let op het goede werk der de daarin ge vestigde instell ngen: Schoolmuseum en Vereeniging voor Veilig Verkeer, dat toch beide instellingen van groot al gemeen belang zijn. De straatmakers nemen het werk per m2 aan en zijn niet :'n vasten dienst. Er zijn geen losse werklieden aan genomen van eenige beteekenis in het laatste jaar. Van April tot Mei toe is het aantal werklieden ongeveer 200 minder dan 'n 1936. Men vergete niet dat men de losse krachten van The Vitrite Works moet opvangen en dat de Schelde in de eerste plaats menschen uit Vlissingen ■aanneemt. Spr. weet niet beter of in elke week wordt tweemaal vuil opgehaald. Inzake het sportterre'n deelde spr. mede, dat reeds 2 jaar geleden het be vel van Ged. Staten luidde, dat men f 1000 op die terreinen moest beper ken. Een deskundige uit Rotterdam stond verbaasd over hetgeen men met het beschikbare geld tot stand kon brengen. Wil men het goed maken, dan diende twee nieuwe velden te worden aange legd. Spr. meende, dat men elders ten- isbanen aanlegden, niet uit liefde voor de sport of de spelers, maar juist alleen als een winstobject. Men heeft op die terreinen natuur lijk alles modern ingericht: maar dit in een tijd, dat de^_Sportcommissie niet over de gelden beschikken. Hief is echter weer iets om met het we'fkfbnds te bespreken. Men moet ook rekening houden met de bodem gesteldheid van de met bagger opge hoogde terreinen. De plannen liggen zeker al een jaar gereed. Men zal ze ker gaarne advies 'nwinnen v,an ter zake kundige sportbeoefenaars. Alleen van het werkfonds is kapi taal voor deze zaken te verwachten. Mede gezien de niet goedkeuring van de begrooting 1937 is het niet goed u tvoerbaar in de begrooting der gemeente-werken, de cijfers van de lco- pende rekening op te nemen De kosten van onderhoud varieeren ieder jaar zeer veel. De heer BOASSON zeide, dat de versobering in de verlichting een ge volg is van den drang van boven op. Zeker is zij sober, maar verandering zal veel geld kosten, en men moet nu eenmaal rekening houden met de fi n.anciën. In de Langedelft zijn de lam pen al van ICO op 150 kaarsen ge bracht. Het bedrag van f 7500 als retributie is volgens spr. niet voor verhooging vatbaar. Spr. zeide het te betreuren, dat tot nu toe n et aan de toezeggingen voor tariefswijziging der waterleiding ge volg is gegeven. Spr. zette de ge schiedenis ter zake uitvoering uiteen. Daar uit blijkt z'.i. volkomen dat er geen sprake was van op den langen baan schuiven van deze zaak. Spr. nam het op voor B. en W. in het algemeen, die niets zullen voorstellen zonder te weten, dat dit ook hoogere goedkeuring zal erlangen. Replieken. De heer PAUL zeide niet gezegd te hebben, dat de werkloosheid in Neder land niet af neemt, alleen, niet in die mate als elders. De lengte der d'scussie hangt er van af of de raadsleden tegen de voorstel len werkelijk bezwaren hebben of niet, Als er geen tijd is voor plannen maken voor de bruggen, kan men een tijdelijke kracht aanstellen. Is er met de P.Z.E.M. niet iets te be reiken al is er geen verplichting om me- c\t> f<? De heer LAMBERMONT waardeert het werken der sportcommissie. Men denke echter aan het belangrijk bedrag aan vermakelijkheidsbelasting dat de terreinen opleveren. Spr. is dankbaar voor de toegezeging inzake uitbreidings plannen. De heer KöGELER gaf toe, dat de gemeente niet is te vergelijken met een gtewone huizenexploitant. Spr. wilt vooral zien streven naar zoo laag moge lijk houden van de onderhoudskosten. De heer v. d. FELTZ zeide, dat het goed is de zaak commissioriaal voor te bereiden, maar dit mag niet leiden tot het niet meer mogen spreken in het openbaar. Spr. had niets gehoord over een meer uitgebreid raadsverslag. De VOORZITTER verzekerde dat dit wel degelijk in de bedoeling ligt. Inzake het sportterrein zeide de heer VAN DER FELTZ dat er wel degelijk klachten zijn en hij handhaafde zijn voorstel. De heer JERONIMUS zeide nog dat de werkloosheid niet voldoende is ge daald tengevolge van te weinig aanpas sing. Spr. kan niet geloven, dat de gemeen te verplicht is een brug te maken, die sterk genoeg is voor een electrische tram. Spr. kent intusschen de concessie voorwaarden niet. Spr. kan rechts niet als een éénheid zien. De onwelvoegelijke kleeding houdt wel degelijk verband met de mode. In den Napoleonschen tijd had men de ont kleeding, daarop volgde de Biedermeier tijd met de vele kleeding. Spr. wilde toch wel eens zien wat men betaalde voor een bepaalde kamer of ander object. De hr, PORTHEINE erkende de ge breken aan de commissioriale voorberei ding der begrootingsbehandeling, en voelde dit o.a. bij de kwestie de water leiding-tarieven. Spr. wilde geen raads commissie naast de sportcommissie, maar aan deze laatste vragen om voor stellen tot verbetering in te dienen. De VOORZITTER zeide, dat men de ze kwestie bij het desbetreffenden post van begrooting nader zal behandelen. Dupliek. De her ONDERDIJK zeide, dat hij klachten steeds gaarne zal onderzoeken. Spr. lichtte enkele onderhoudskosten nader toe. Spr. wil niet verder ingaan op het voorstel inzake het sportterrein. De con- sisievoorwaarden inzake de tram zullen den ter kennis worden gebracht. De heer BOASSON zeide, dat de kwestie van de retributie niet van groo- te beteekenis was. Hiermede verklaarde de VOORZIT TER de algemeene beschouwingen voor gesloten, en stelde aan de orde de voor stellen-v. d. Feltz inzake. Waterleidingtarieven, De heer v. d. FELTZ zeide naar aan leiding van hetgeen de heer De Bruin des morgens had opgemerkt, dat hij voor bepaalde categoriën en wel de laagste gaarne een uitzondering zou wil len maken. Hij wilde niet bepalen, dat zonder meer voor allen de meters moe ten worden ingevoerd. De heer BOASSON zeide, dat de heer v. d. Feltz de zaak nu veel onzekerder maakt en het is nu geen vleesch of visch. Spr. bracht hulde aan den heer De Bruin voor de juiste wijze waarop hij de ze zaak belicht heeft. Verwonderd is spreker, dat wel leden van de Commis sie van bijstand behoorende tot de rechterzijde met deze voorstellen mede gaan, en niet minder dat een lid der Commissie van financiën dergelijke voorstellen voetstoot indient, terwijl daaraan toch zeker finantieele conse quenties verbonden zijn. Want men kan toch niet zonder meer bepalen, dat men een nieuw systeem invoert zoodat de op brengst hetzelfde blijft. Men zal minstens 60.000 voor me ters noodig hebben en per jaar zullen de kosten op 15.000 te ramen zijn; dit moet men ook vinden. B. en W. zijn overtuigd dat het tarief onbillijkheden in zich bergt, en dit is ook de reden, dat de tarieven reeds meermalen op de hel ling zijn geweest; maar men mag niet spreken van algemeene onbillijkheid van de tariefsregeling. Er is een minder verbruik door de controle die thans overeenkomstig de verordening kan worden uitgeoefend. Het is volgens spr. niet goed ten deze op twee gedachten te hinken. Men krijgt een zeker minimum vrij, maar men zal een groote daling van het gebruik krijgen, en men heeft geen ze kerheid over de te bereiken bezuiniging der kosten en men weet niet of de le vering aan Vlissingen zoo zal blijven als nu, als de Waterleiding Maatschap pij midden-Zeeland in werking treedt. Wat het tweede deel van het voor- stel-v. d. Feltz betreft, het vervallen van allerlei bijbetalingen voor gevelbe sproeiing, baden enz. enz., hiermede kunnen B. en W. zich niet vereenigen, gezien de gevolgen daarvan. Binnen het raam van mogelijkheden overwegen B. en W. wel degelijk wijzigingen der ta rieven in étappes, dit in verband met het werken van de W.M.Z. Den heer JERONIMUS heeft de voor treffelijke verdediging van den wethou der nog niet overtuigd. Spr. heeft al vele jaren geleden op het plaatsen van wa termeters aangedrongen. Het huidige ta rief was om zooveel mogelijk aansluitin gen te lokken. Een nieuw tarief mag niet strijdig zijn met de sociaal-hygiënische belangen, ook naar spr.'s meening niet, Niettemin is, om waterverkwisting tegen te gaan, invoering van watermeters drin gend noodzakelijk. Wij moeten tijdig zor gen, dat onze waterwinning niet spaak loopt. Spr. is van meening dat er maatrege len genomen moeten worden tegen wa terverspilling. Het tarief moet echter zoo (Ingez. Med.) zijn, dat men niet op drink- en wasch- water moet bezuinigen. Het vermor- schen moet tegengegaan. Spr. zal alleen aan een verzachte mo tie zijn stem geven. De heer PAUL noemde de voorstel len v. d. Feltz onbekookt. Zij zullen ten gevolge hebben tekorten op de water leiding. Is dit de bedoeling? Met meters wordt minder gebruikt en zal de prijs moeten stijgen, gezien de algemeene kos ten. De heer DEN HOLLANDER meende, dat er toch in pers en Raad reeds eerder over de tarieven is gesproken. In de commissie van bijstand is het ook al eens gevraagd of men eens berekenen wilde wat het tarief zou moeten zijn zonder alle bijbetalingen. Het is wel eigenaar dig, dat voor gas en electriciteit wel wordt gerekend met de groote van het gezin en het gebruik van kamers, maar bij waterleiding niet met de grootte van het gezin. Aan het gebruik van water moeten ook grenzen zijn. Men ziet soms het water maar loopen. Zijn de toestan den zooveel slechter op de plaatsen met watermeters? Spr. gelooft van niet. Spr. kan zich met de metertarieven vereeni gen. Maar wat het tweede deel van het voorstel betreft, zeide spr. dat het niet juist is dat men voor alle zaken bij moet dragen. Men kan perceelen met veel extra verbruik een meter geven en zeg gen komt gij boven uw abonnement, dan betaalt gij bij. Men mag niet vergeten wat men heeft uitgegeven voor de wa terleiding op haar huidige niveau te be wegen. Controle op het waterverbruik is even noodig als op dat van gas en electrici teit. De VOORZITTER zeide, dat men reeds tot détails afdaalt, terwijl het voor- stel-v.d. Feltz meer zuiver principieel is. Mevr. WEIJL meende, dat het indie nen der voorstellen voor de commissio riale behandeling niet juist is en ook na de bespreking is zij er niet voor, gezien de h.i. geringe resultaten bij de controle. Als men achter in een huis een regen bak heeft en vooraan waterleiding, is het toch te begrijpen dat men de laatste vooraan de woning gebruikt. Een rapport terzake zou later zijn nut kunnen hebben. De heer HARTHOORN zeide, dat er reeds verschillende schakeeringen zijn ook op dit gebied. Een groote categorie der inwoners betaalt voor water dat zij niet krijgt en daarom is een metertarief veel beter. Spr. is er voor te vinden den termijn te verlengen. De heer DE BRUIN wijst er op, dat het tweede deel van het voorstel-v. d. Feltz 16000 zou kosten terwijl er nu een werk is van 21000, die dan 5000 zou worden. De heer PORTHEINE herinnerde er aan, dat in de commissie van bijstand te gelijk behandeld zijn de voorstellen in zake waterleiding en electriciteitstarie- ven. Men heeft nu een keuze gedaan en de prijzen van electriciteit te verlagen met 27000 is gehandhaafd en de 3000 op de waterleiding heeft men laten val len, omdat het blijkbaar niet anders hon, al betreurt spr, het zeer. Op bespoedi ging van nieuwe plannen inzake de wa terleiding drong spr. ten zeerste aan. zwijl bij sloo| tem brui! gebr mee oors was| gade DJ ward ter\ Nail overl in 'tl mul{ verv v,an en hadl schc In ,aan eens Dl men| in Statl rek^ ande D| dat tot slottl Hl genojj heer geml Paul D tegei te Dl bepl het De niet| zone den enz.| trol Dl trok rug vooi] toer dat de Dl een uitkd geer D| kwa

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6