50 35 WYBERT KRONIEK van den DAG. Gevaarlijk spel. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURCSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 28 OCTOBER 1937. No. 254. EEIII MIDDELBURG. WALCHEREN. 20 e*. Thans ook met menthol-smaak! £U!Q-*EV£LAN*-. Honqarijeen lijn buren. In midden-Europa wordt steeds groo- ter onrust merkbaar over de politieke samenwerking tusschen Duitschland en Italië. Wij hebben meermalen uiteenge zet, dat o.i. ju st in dezen hoek van de wereld de beide dictatoriaal geregeerde {andên onverzoenlijke tegenstanders zijn, nademaal hun belangen hier tegen elkaar indruischen. Maar het is natuur lijk denkbaar, dat zij om belangrijker belangen elders in de wereld (Afrika en het nabije Oosten) deze belangen-tegen- stellng bewust negeeren en haar zelfs voorwerp van een compromis v,an we- derzijdsche opofferingen gemaakt heb ben. In welk geval de bedoelde onge rustheid vooral in Oostenrijk en Tsje- cho-Slovakije reden van bestaan zou hebben. Men weet te Weenen en te Praag, wat voor politieke droomen Hitler ten aanzien dezer beide landen koestert. Inlijving van geheel Oosten rijk en van dat deel der Tsjecho-Slo- vaaksche republiek, dat door de Su- deten-Duitschers wordt bewoond, is er vermoedelijk de kleinste omvang van. Merkwaardigerwijze moet nu echter geconstateerd worden, dat die onge rustheid zich ook v,an een flink deel van het Hongaarsche volk meester gaat maken; waarmede het politieke aspect n midden-Europa belangrijk wordt ge wijzigd. Men weet, dat de ontevreden Hongaren (ontevreden, omdat groote gebieden met een in meerderheid Hon gaarsche bevolking na den wereldoor log bij Tsjecho-Slovakije, Roemenië en Zuid-Slavië werden gevoegd) jarenlang dikke vrienden met de Italianen zijn ge weest en dat, toen de verleden jaar overleden minister-president Gömbös aan het bewind kwam, een politieke oriëntatie op Du tschl.and werd nage streefd, Gömbös hoopte in samenwer king met Duitschland en Italië op den duur de verloren gebieden terug te zul len winnen, desnoods dooi middel van een nieuwen oorlog, en was bovend en een bewonderaar van het nationaal- soci,alisme. Het is waarschijnlijk, dat hij, was hij in leven gebleven, een ré gime in navolging van het Duitsche zou hebben 'ngesteld. Na zijn dood kregen democratischer gezinde elementen -e Boedapest echter weer de overhand. De huidige minister-president Daranyi schijnt aan le sturen op een deugdelijk democratisch bewind. In naam bestaat dat nog steeds n Hongarije, doch it» werkelijkheid is het er een aanfluiting van; de politieke erfenis van Gömbös moet eerst nog verder worden gelnui- deerd. Uiteraard behoefde de democrat - scher koers niet mee te brengen, dat Hongarije nu ook in de buitenland- sche politiek een nieuwe oriëntatie zou zoeken. Immers de op dit laatste geb ed nagestreefde doeleinden bleven ongewijzigd. Men ziet het nu echter toch gebeuren. En de reden daarvan schijnt te zijn, dat zich te Boedapest wantrouwen jegens Italië en Duitsch land v.an steeds meer politieke gees ten meester maakt. Velen moeten er reeds min of meer van overtuigd zijn, dat, als er eens wat ging gebeuren in midden-Europa, Hongarije heel ge makkelijk mede het kind van de reke ning zou kunnen worden. Bovendien wint de gedachte v,an een restauratie der Habsburgers voortdurend veld, het geen een toenadering tot Oostenrijk meebrengt; omdat ten deze Weenen en Boedapest dezelfde belangen hebben. Ook zal bij een en ander wel een groei ende afkeer van den oorlog een rol spelen. Het besef, dat een Europeesche oorlog bij de tegenwoordige verhoudin gen alleen maar verlies van alle par tijen zou kunnen opleveren, wordt ook in Hongarije blijkbaar steeds levendiger. Deze week is de Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg bij zijn col lega Daranyi op bezoek geweest voor het houden van politieke besprekingen. Volgens de mededeelingen van een Hongaarsch blad zouden zij het vooral over de mogelijkheid van een m dcfën- Europeesch blok gehad hebben, los van de ,,as" RomeBerlijn; een blok dus van Oostenrijk en Hongarije met de kleine Entente: Tsjecho-Slovakije, Roe menië en Zuid-Slavië. De totstandko ming daarvan is niet heelemaal onwaar schijnlijk meer. Boedapest toonde zich reeds eerder bereid tot de Kle ne En tente toenadering te zoeken; zulks dan natuurlijk met opzijzetting van de grie ven tegen de drie landen. Voorwaarde: dat de Hongaarsche minderheden, voor al in Tsjecho-Slovakije en Roemenië beter zullen worden behandeld en dat Hongarije wederom het recht erlangd naar eigen goeddunken zijn weermacht in te r chten (evenals Duitschland en Oostenrijk werd het dit recht bij de vredesverdragen ontnomen en anders dan Duitschland en Oostenrijk hield het zich er tot dusver formeel al thans aan). Het schijnt dus zoo te zijn, dat de Hongaren voorshands hun revisionistisch streven zullen willen opgeven voor deze concess'es en dan willen samenwerken met ,al hun nabuur- staten, Of er in de naaste toekomst werke lijk een toenadering in dezen zin gaat plaats vinden, moet worden afgewacht. Op zichzelf reeds is de gebleken koers verandering van Hongarije's buitenland- sche pol tiek, zc moge dan nog eenigs- zins tastend zijn, een ding van belang voor geheel Europa. Immers een on derling zoo verdeeld midden-Eur pi als tot dusver zou heel wat eerder speelbal van ondernemende groote gendheden worden dan een naar builen betrekkelijk eensgezind gezelschap vat-. Doiiau- en Balkanstaten, Koe minder gelegenheid de groots heeren krijgen, om in troebel poiit ek Donau-water p? visschen, hoe beter. Dat Hongarije hu als 't v/are bezig schijnt de troebelheid te helpen verdrijven, stemt onmiddfili';1 tot verheugenis. Uit het Engelach van PAUL TRENT. 22). „Ik vind het beroerd, dat u uit bede. len gaat „Ik wil me in het stof vernederen om jou te helpen". De heer Hallam scheen op de een of andere geheimzinnige wijze te zijn ver anderd. Zijn manieren waren veel be- s.ister geworden en hij sprak met een ongewone zekerheid. zal een taxi nemen en zoo gauw mogelijk terug komen. Ga niet uit vóór ik terug ben, Guy. Ik ben geen goeden vader voor je geweest". „Je bent een bovenste beste", viel Guy hem haastig in de rede. „Neen ik ben te zwak geweest en te gemakzuchtig. Maar ik ben erg trots op je geweest en ik ben nog trots op je. Ik schijn al mijn zorgen te hebben ver geten voor de jouwe. Ik kom zoo gauw mogelijk terug". Hij ging naar Guy toe, legde zijn hand op diens schouder en keek hem diep in de oogen. ,,Ik geloof, dat deze zaak hoogst ernstig is. Er is maar één uitleg mogelijk. Je bent het slachtoffer van een sluw complot. Maar je bent flink genoeg. DE KAARTJES DER WIENER SaNGERKNABEN. „Es ist nicht Wahr", zegt de impresario. Maar onze zegsman houdt vol, met meni gerlei bewijs. Naar aanleiding van ons berichtje om trent een minder aangename ervaring, die een stadgenoot met een reductie-bon voor de uitvoering der Wiener Sanger- knaben had opgedaan, is de secretaris of impresario dezer onderneming met opgestreken zeil aan de telefoon geko men, ons sommeerende onder aanbieding onzer nederige verontschuldigingen ons een geheel-en-al onware voorstelling van zaken gevende bericht inzake het voor gevallene terug te nemen. Volgens dezen heer was er niets anders gebeurd, dan dat de noodzakelijke belastingbonnen even op waren, en de zenuwachtig ge worden bureaulist van de Concertzaal, zoo zeide de man aan de telefoon, had toen een of twee menschen met zoo'n bon per ongeluk weggestuurd, maar ove rigens zouden allen geholpen zijn. Naar aanleiding van deze nadere in formatie hebben wij ons andermaal tot onzen zegsman, een der prima zaken lieden van onze stad, gewend. Deze deelde ons toen het volgende mede: „Voor een onzer zaken gaf men ons een raambiljet, vergezeld van een ge heel onpersoonlijke bon, vermeldende, dat deze bon recht gaf op reductie voor twee eerste-rangs plaatsen. Dit stelsel van het verstrekken van zoodanige vrij kaarten of reductiebonnen voor het op hangen van reclamebiljetten in winkels e.d. is algemeen bekend. Wij hebben, j i zelf dien avond verhinderd zijnde, deze, als gezegd, volstrekt onpersoonlijken, bon ter hand gesteld aan een relatie, den heer X. De heer X bood de bon ter inwisseling aan, waarop de bureaulist van de concertzaal heeft gezegd: „Nee, dat kunnen we niet meer aannemen. Ze hebben wel 500 van die dingen uitge reikt, d.i. 1000 plaatsen. U begrijpt zelf wel: dat gaat niet. We hebben er trou wens gisteren ook al geweigerd." De heer X. is hierop weggegaan en heeft ons toen een en ander medegedeeld. Wij hebben toen den concierge van de con certzaal opgebeld en hem gevraagd, hoe dat in elkaar zat. Hij antwoordde toen eerst, dat de zaal uitverkocht was. Wij zeiden toen, dat zulks niet waar was, aangezien hij aan den heer X. had ge zegd, „dat hij zich van die papiertjes niets kon aantrekken, daar er hiervan „veel te veel" waren afgegeven", en hij den vorigen dag ook reeds andere per sonen had geweigerd. Hierop antwoord de hij ons, dat bij een telefonisch onder houd, hetwelk hij had gehad met de di rectie van deze tournee, was gebleken dat deze 500 bonnen had afgegeven, d.i dus 1000 plaatsen. Dat hij bedoelden persoon had gezegd „Wat deze toch was begonnen, aangezien er slechts ruim 600 plaatsen waren". Antwoord: „je moet dat niet zoo nauw nemen". De concierge was in dit onderhoud tegenover ons zeer beleefd en vond het zelf ook zeer onaangenaam. Achteraf hoorden wij, dat voor de uit gereikte 500 bonnen 1000 plaatsen) de conaierge 100 kaartjes ontving. Toen deze uitgereikt waren, was 't afgeloo- pen." Volgens den heer X. zijn er dan ook verschillende personen, die over deze handelwijze ontstemd waren." Zierhier onze nadere inlichtingen van twee ons persoonlijk als volkomen be trouwbaar bekend staande stadgenooten Wij hebben in ons vorig bericht reeds van onze onwetendheid omtrent de vraag, of we hier met oplichterij te ma ken zouden hebben, doen blijken; een nadere bestudeering van art. 326 W. v. S. heeft ons tot de overtuiging gebracht dat, alhoewel „het oogmerk zich of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen" zoowel als de „listige kunstgrepen" of wel een zij het dan onuitgesproken „samenweefsel van verdichtselen" moge lijkerwijs hier aanwezig geacht zouden kunnen worden te zijn, de vraag, of het verstrekken van publiciteit door middel van het ophangen van een biljet als „de afgifte van eenig goed" te beschouwen is, vermoedelijk aan eenigen twijfel on derhevig geacht kan worden te zijn. In elk geval, en hoe dit o'ok zij, de elemen ten voor oplichting schijnen ons niet voldoende sterk aanwezig om zelfs de ter zake voorzichtig geopperde onder stelling te durven laten bestaan zoo dat wij, onder aanbieding der verlangde excuses, dit gaarne terugnemen. Elk make nu maar voor zichzelf uit, wat het voorgevallene dan wel is! RAAD VAN BIGGEKERKE. De nieuwe steunregeling voor kleine boeren is voor de ge meente niet te betalen! BIGGEKERKE. Woensdag' vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester Simonse, voltallig. Naar aanleiding der notulen deelde de voorzitter mede, dat B. en W. voor nemens zijn een parkeerplaats aan het eind van den Zandweg te maken van koolasch. Besloten werd toe te treden tot de fraude-onderlinge van de Ver- eeniging van Nederlandsche gemeenten. Aan de Gewestelijke Landstormcommis sie werd een subsidie verleend van f 10 voor 1938. Besloten werd het wederom inhuren van het strand aan te houden, zulks in verband met een gerezen kwestie over het door den ontvanger der domeinen Je zult je er wel doorheen slaan". Er stonden tranen in zijn oogen en hij wischte ze zonder schaamte af. Guy zag hem de kamer uit gaan en had het gevoel of hij zijn vader nooit werkelijk g'ekend had. Het was goed zulk een va der te hebben. Guy trachtte zoo kalm mogelijk te wachten op Stella's komst, maar het was hem onmogelijk rustig te blijven zitten. Telkens stond hij op om voor het ven ster naar haar uit te kijken. Dezelfde man stond nog steeds op den hoek en Hallam twijfelde er niet aan of deze moest er op letten, dat hij niet uit ging. Landelijk reed een open taxi voor en fl.f cn Valda stapten uit. 1 Hij snelde naar beneden en zoodra ze binnen was kuste Stella hem hartelijk. „Ik ben dadelijk gekomen. Wat be- feekent dat vreemde brieve? Heb je goed nieuws?" vroeg ze opgewonden. „Ik vrees van niet. Ga mee naar bo ven, dan zal ik het je vertellen", zei Guy ontwijkend. Maar toen hij tegenover de twee meisjes stond, viel het hem moei lijk om te beginnen. Valda keek hem ernstig aan. Eindelijk beschreef hij in het kort alles waT" gebeurd was. „Ik begrijp er niets van", zei Stella verward, toen hij klaar was. Valda zweeg en haar oogen waren op den grond ge vestigd. Stella liep op Guy toe en sloeg h: ar armen om zijn hals. „Guy, lieveling, wat is er? Een man, voorgenomen besluit om 200 m van het in deze gemeente liggende strandgebied te verhuren a§n V.V.V. te Zoutelande. B. en W. zijn van meening, dat hierdoor het gemeentebestuur in zijn vrijheid be knot wordt en de te verwachten re venuen aan de g'emeentekas worden ont trokken. De Raad verklaarde achter B. en W. te staan. Besloten werd tot hernieuwde vast stelling van de verordening tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting en die voor schoolgeld, ongewijzigd zooals deze voor 1937/1938 gelden. Op voorstel van B. en W, werd beslo ten deel te nemen aan de spaarregeling voor B.-steun voor werkloóz'en, wat op ongeveer f 60 zal komen. B. en W. heb ben besloten geen collecte te houden, omdat het aandeel der gemeente hierin geen groote verwachtingen opwekt. Ten aanzien van de steunverleening aan de kleine boeren deelen. B. en W. "mede, dat bij nauwkeurige berekening' is ge bleken dat' dit voor de gemeente een uitgaaf zal beteekenen van f 1500 tot f 2000. Zonder zich in principe uit te spreken over de al of niet wenschelijk- heid meenden B. en W. hiertoe onmoge lijk te kunnen overgaan in verband met den financieelen toestand der gemeente. De heer P. J a n s e verklaarde zich hiermede niet te kunnen vereenigen; omdat de gemeente geen Rijkssubsidie ontvangt worden de kleine boeren hier van de dupe. Spr. trok de juistheid van de berekening in twijfel en meende dat bij de individueele beoordeeling ter plaatse verschillenden zullen afvallen. De v o o r z. antwoordde, dat de bere- ken'ng zeer serieus is geschied aan de hand van de inventarisatielijsten van de L.C O, en geheel overeenkomstig de in lichtingen door ir. Stevens verstrekt. Daarbij kwam men tot een wekelijks uit te betalen steun van f 50. De gemeente kan er voorloopig niet aan denken, zoo veel uit te g'even. Wordt de regeling van Rijkswege opgelegd, dan. moet de regee ring ook de middelen maar aanwijzen; waarschijnlijk is deze oplossing nog het meest van al te prefereeren. Nadat ver schillende leden nog het woord hadden gevoerd, werd het voorstel van B. en W. aangenomen, met aanteekening dat de heer P. Janse tegen was, In behandeling werd genomen de steunregeling. Na verzending der agen da's was nog een verzoek ingekomen van de organisaties met verschillende wen- schen t.a.v. He steunregeling. Hoewel in eerste instantie B. en W. hadden voor gesteld den steunnorm te verhoogen met 50 cent, werd thans, naar aanlei ding van het verzoek, voorgesteld deze voor de georganiseerden met f 1 en voor de ongeorganiseerden met 50 cent te verhoogen. Verder werd. overeenkom stig de voorstellen van B. en W. het volgende besloten: a. de steunnorm voor de georgani seerden te brengen van f 6 op f 7 en voor de ongeorganiseerden van f 5.50 op f 6; b. f 100 uit te trekken voor beschik baarstelling van brandstof; c. een vergoeding te geven van 1/3 der premies voor ziekenhuis, ziekenhuis- verpleging en doktersfonds, alleen ge durende den tijd dat steun wordt ge trokken; d. de wachtweek in steun door te brengen; e. vrijheid te laten in de keuze van werklooze arbeiders 'oij plaatsing in de bedrijven met steun van de gemeente cn hiervoor alleen steuntrekkers in aan merking te doen komen; De heer P. Janse kon zich niet ver- eer.'gen met hei voorstel om alleen tij dens het steuntrekker, de premie voor ziekenkas e.d. te vergoeden en niet tij dens het trekken uit de werk'.oozenkas. De begrooting voor 1938 werd in 5 die jou bewaakt? Wat beteekeni dat?" vroeg ze bevend. Guy keek naar Valda. „Juffrouw Glyn", riep hij en ze keek vlug op, „kunt u er een uitleg van geven?" De kleur steeg naar haar de wangen. om daarna weer weg te vloeien em haar' doodsbleek te laten. Heftige woorden drongen haar naar de lippen, maar bij het gezicht van Stella's armen om zijn hals weerhield ze. Ongetwijfeld kon ze1 ailes ophelderen, maar zou ze spreken"7 Zwijgen zou waarschijnlijk vervreem ding van Stella beteekenen. Z.e vocht met zichzelve. Telkens weer was ze op; hel punt om te spreken. Eindelijk had ze haar besluit genomen. ■Jk kan niets uitleggen", zei ze koel, „Gisterenavond wilde u me zoo graag spreken. Had dat iets te maken met ba ron Branden?" vroeg' hi: „Het had niets te maken met baron Branden." i Hij keek haar doordringend aan, maar weer sloeg ze de oogen neer, „Ik wist niet, dat je Guy gisteravond had ontmoet waarom heb je me dat niet verteld?" vroeg Stella, „Ik heb het vergeten", zei Valda ner- veus. „Dat vind ik nogal vreemd", „Ik heb je gisterenavond niet meer gezien en vanmorgen had ik geen gele- genheid, je had zoo'n haast om hier te komen. Je gelooft me toch wel Stella?" (Ingez. Med.j Maar Stella had alleen gedachte voor Guy. „Ik ben zoo in de war, liefste, vertel me toch wat dit alles beteekent", vroeg ze. „Het kan maar één ding beteekenen. Ze moeten denken, dat ik militaire ge heimen van de marine verraden heb". ,Jjuy", riep Stella ontsteld, maar ze begreep direct, wat er in hem moest om gaan. „Mijn arme jongen. Jij nog wel, die zoo met hart en ziel in je werk opgaat. Het is een krankzinnig idee, gewoon krankzinnig". Valda keek hen aan; ze was niets op haar gemak. Sedert ze Guy den vorigen vond verlaten Kad, had ze weinig rust gekend. Ze had uren lang wakker gele gen en getracht tot een besluit te ko men Ze had er geen oogenblik aan ge twijfeld of de baron was er in geslaagd Guy in den val te doen loopen. Ze had een duidelijke voorstelling van wat er gebeurd was. Als ze er toe kon komend hem alles te vertellen, zou ze meteen moeten verraden dat zij zelf in den ge heimen dienst van Duitschland was. Haar jalouzie overheerschte nu ieder ander gevoel en ze verharde haar hart. De deur ging open en de heer Hallam kwam binnen, zijn arm door die van een ouden heer. „Guy, sir George stond er op om mee gaan. Hij vindt dat je een ui' was om niet eerder bij hem te komen", zei de minuten behandeld en vastgesteld op i 19723. GOSTKAPELLE. Woensdagavond werd in de Ned, Herv. Kerk een lezing' gehouden en lichtbeelden vertoond door den heer C. L, Rozeboom, ouderwijzer aan „Effatta" instituut voor doofstom me kinderen te Voorburg. In de pauze was gelegenheid zich op te geven als conattur. De belangs'.i-lhnl was niet groot en bestond voo" het grootste deel ii i I n 'eren. HANSWEERT. De heer J. T. v. d. Winckel, assistent der directe belastin gen enz. te Amsterdam wordt met in gang van 1 Dec. a.s. overgeplaatst naar Hansweert. De berg ng van het nabij de Kruis- sehans gezonken schip „Edward. Keur- vels" is opgedragen aan W. v. d. Taks Bergingsbedrijf te Rotterdam. Het bergingsvaartuig „Bruinvisch heeft gister naar het wrak van. het ge zonken motorschip „Irma" gevischt. Het meerit echter niet gelukken het wrak te vinden. De pogingen zullen voorloop g niet v/orden voortgezet. IERSEX"T v'Gen-dagavond wis het Neerboschzangkoor in de Geref. Kerk. De leden van het koor kwamen rond 3 uur per autobus en bezichtigden eerst c-e oester- en mosselcultuur door hun di verse gasfhe~ren begeleid. De samen komst in de Geref. Kerk werd geopend dor-r den heer W. Houders met een Har telijk welkomstwoord, waarin ook de pas overleden ds. Engelsma, die de eer- te werkzaamheden voor de komst van het koor bad geleid, werd herdacht. Ds, Kluin sprak over de vele zorgen en moeilijkheden die Neerbosch doormsa t maar ook van de heerlijke taak die aan de leiding is opgedragen dit alles te mo gen besturen. De liederen die het koor ten gehoore bracht werden door de talrijke aanwezi gen in stille aandacht beluisterd. KLOETINGE. Voorloopig vrijgesteld van dienstplicht wegens broederdienst de ingeschrevenen der lichting 1937: S. Holiestelle, W. E. Nieuwdorp en A. Ver- schuure. WEMELDINGE. Met ingang van 1 November a.s. is als teekenaar bij den Rijks Waterstaat te Utrecht benoemd de heer H, Ferdinandusse alhier. Momenteel circuleert er in deze gemeente een circulaire ter teekening om bij het Hoofdbestuur van Rijks Post- Telegraaf en Telefoondienst aan te drin gen op een ruimere openstelling van het hulppostkantoor alhier. Gewezen wordt op de groote drukte die er de laatste 2 jaren in de scheepvaart is. (Momenteel passeeren hier 2000 schepen per jaar heer Hallam een, weinig heesch. Sir George kwam dichterbij en keek nieuwsgierig naar de beide meisjes. „Stel me even voor", zei hij kortaf. Hij boog met ouderwetsche hoffelijk heid en wendde zich toen t'ot Guy. „Zoo, dus dit is mijn petekind. Waar om heb je me genegeerd, jij jonge dwaas?", vroeg hij boos, „Ik ben bijna aldoor op zee geweest". „Ja vader heeft me van zijn stommi teit verteld. Ik ben een rijk man en als ik dood ga kan ik mijn geld niet meene men. Ik was van plan jou mijn geld na te laten. Ik zie niet in, waarom je er nu geen g'ebruik van zou maken. Je gezicht staat me aan. Ik zal je een toelage geven van 500 pond per jaar". Hij sprak alsof hij een onaangename mededeeling deed en toen Guy probeerde hem te bedan ken, viel hij, hem kortaf in de rede: „Genoeg daarover". „Wie zijn die dames?" vroeg sir George achterdochtig. „Juffrouw Cameron heeft beloofd met me te zullen trouwên, maar nu dit ge beurd is Sir George keek Stella scherp aan. „Wanneer ik een beetje karakterken nis heb. dan zal dat voor haar geen ver schil maken. Geef me een kus, meisje". (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5