r BELGIË DUITSCHLAND. AUSTRALIë. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Gemeentebegrooting 1938. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER WOENSDAG» Philips - Markt - Tabak - si „Met dit weer nog op def iets?" „Ja, dat houdt je fit; je moet toch iets voor je gezondheid doen „Needie is goedVerkoud heid en rheumatiek haal je op je hals!" „Geen sprake van, als je maar bijtijds Aspirin neemt." (Ingez. Med.) tallen bombardementsvliegtuigen, tank wagens, kortom door een groot materi eel overwicht, hun aanval naar drie zij den tegelijk richtten. Gisterenmiddag slaagden de Japansche troepen er in de Chineezen van de renbaan te Kiangwan te verdrijven, waarna spoedig ook de stad zelf werd veroverd. Een andere colonne rukte op naar Tatsjang, waar de Chineezen verbitterden tegenstand boden. In dit gebied moeten de verlie zen aan beide zijden dan ook buitenge woon groot zijn. Tatsjang zelf is door het vuur der veldartillerie en door de vliegtuigbommen vrijwel met den aard bodem gelijk gemaakt. De Chineesche strijders die in deze streek vochten, dachten niet aan terugtrekken. Iedere boerderij en ieder kruispunt werd tot den laatsten man verdedigd. De activi teit der vliegtuigen was zeer groot en alle stellingen werden door de bom men grondig verwoest. Een derde troep Japanneezen rukte in Westelijke rich ting op met hetd oei de spoorlijn Sjang haiNanking te bereiken, om de ver binding tusschen beide plaatsen af te snijden. Allereerst werd het radio-sta tion Tsjenjoe bezet, ongeveer 2 km ten Noorden van het station Tsjenjoe, aan den spoorweg Sjangha'Nanking gele gen. Later werd het station door de Japansche troepen veroverd. Tsjapei veroverd. Na deze successen richtte het Japan sche offensief zich verder Zuidwaarts, waarbij de volkswijk Tsjapei, in het Noorden van Sjanghai, het hoofddoel was. De artillerie van de Japansche land- en zeemacht nam de verschillen de strategische punten hevig onder vuur. In den loop van den nacht werd de groote aanval op Tsjapei ondernomen. De Chineesche verdediging werd daar bij verpletterd. Het Noorderstation, het administratiegebouw der spoorwegen, verscheidene gebouwen van het hoofd kwartier der Chineezen werden heden morgen in de vroegte bezet. Een afdeeling Japansche landingstr je- pen had voorts om half tien vanmorgen de laatste Chineesche troepen geheel uit Tsjapei verdreven. De Japansche landingstroepen achtervolgen fel de te rugtrekkende Chineezen. In Tsjapei woeden branden over een oppervlakte van verscheidene vierkante mijlen. De Chineezen hebben hier mij nen tot ontploffing gebracht en gebou wen in brand gestoken, alvorens zich terug te trekken. De brand, die thans in deze stadswijk voortwoedt, is naar men zegt, de grootste, die in het Verre Oosten is voorgekomen sedert de aard beving in Tokio in 1923. Ten Oosten van Tsjapei waar de Chi neesche troepen ongedekt wegtrekken, worden zij hevig gebombardeerd door talrijke Japansche vliegtuigen, die hun afmarsch volgen en herhaaldelijk neer duiken om hen onder mitrailleurvuur te nemen. Men kent den omvang van den Chineeschen terugtocht nog niet. Zij zouden zich terugtrekken op een linie, die ongeveer in de richting Noord-Zuid ligt, dit is 15 kilometer ten Westen van Sjanghai gelegen. De terugtrekkende Chineezen hebben bruggen in de lucht laten springen en wegen vernield. Japansch vliegtuig beschiet Britsche voorposten. Een Japansch vliegtuig heeft heden morgen Britsche voorposten bij 't Jass- fieldpark uit machinegeweren bescho ten. De Britsche militairen hebben vuur gegeven uit Lewis-geweren. Men ge looft, dat het vliegtuig, dat wegvloog, getroffen is. Er zijn geen Britsche slachtoffers gevallen. Wel is een Itali- aansch soldaat gedood door een granaat uit een luchtafweerkanon, die neer kwam in den Italiaanschen verdedi gingssector. Chineezen melden successen in het Noorden. Het Chineesche Telegraaf-agentschap Central News meldt uit Nanking, dat de Chineesche troepen den bekenden heu vel Jenmenkwan in Noord-Sjansi, die beschouwd wordt als de Noordelijke toe gangsweg tot de middenvlakte van Sjan- si, heroverd hebben. Voorts zouden de Chineesche troepen in het Noorden tot een hevigen aanval zijn overgegaan. Twee divisies zijn over de Tsjang in het Noorden van Honan getrokken en zouden den Japanschen troepen, die door generaal Doihara ge commandeerd worden, zware verliezen hebben toegebracht. DE SOCIALISTEN WENSCHEN DE LEIDING DER REGEERING. Uit Brussel wordt gemeld: De leiders der socialistische partij zijn van oordeel, dat de leiding eener regeering van na tionale eenheid aan een socialist zou moeten worden toevertrouwd. Zooals men weet is de socialistische partij in het parlement het sterkst ver tegenwoordigd, nl. met 70 van de 202 zetels. De door Belgische werkliedenpartij aan te wijzen persoonlijkheid zou de mi nister van financiën, De Man, zijn, die Van Zeeland ook tijdens diens afwezig heid heeft vervangen. ZIJN ZOONTJE LEVEND VERBRAND. Een boer in het dorp Grondzken na bij Koenigsberg heeft zijn vijfjarig zoon tje levend verbrand, teneinde een le vensverzekeringspremie van 450 Rm te kunnen innen. Hij had de matras waar op het kind lag te slapen, in brand ge stoken, door er een petroleumlamp on der te plaatsen. DELEGATIE NAAR ITALIë VERTROKKEN. De plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, is gister in gezelschap van Lutze, het hoofd der S.A., minister Frank en de gouwleiders Wagner, Ter- boven en Coerlitz'er naar Rome vertrok ken om tegenwoordig te zijn bij de vie ring van den verjaardag van den marsch naar Rome. DREIGEND TEKORT AAN PREDIKANTEN. In verband met de groote verminde ring van het aantal evangelische the ologische studenten aan de verschillen de universiteiten dreigt over zekeren tijd voor de Du-tsche belijdeniskerk een ernstig tekort aan predikanten te ontstaan. De laatste twee jaren is het aantal evangelische studenten in de theolo gische faculteit aan de universiteit van Berlijn verm nderd van 403 tot 172, ,aan die van Bonn van 184 tot 32, ter wijl aan die van Tiilbingen het aantal de laatste vier jaren van 940 tot 387 daalde. Een onlangs door de regeering afge kondigd decreet verbiedt de Belijdenis- kerk, die we gert zich bij de nationaal- socialistische bepalingen inzake gods dienstkwesties neer te leggen, en wel ker hoofd, ds. Niemöller zich in afwach ting van zijn berechting nog steeds in de gevangenis bevindt, theologische stu denten op te leiden. EEN TESTAMENT OP EEN GRAMOFOONPLAAT. Een inwoner van Brisbane heeft een wel zeer ongebruikelijken vorm voor zijn testament gekozen. Hij heeft zijn laatsten wil vastgelegd op een gramo- foonplaat, die na zijn dood in tegen woordigheid van zijn verzamelde fami lieleden en vrienden zal worden afge- draa d. KERK EN SCHOOL. Ned. Herv. Kerk. J. den Hollander, hulpprediker te Zwijndrecht, heeft het beroep (toez.) naar Haamstede aangenomen. Op het drietal te Rotterdam komt voor ds. M. Bons te Colijnsplaat. AFLOOP VERKOOPING. Ter openbare terechtzitting der arrondissements-rechtbank te Middel burg, kamer voor burgerlijke- en han delszaken, werd heden executoriaal ver kocht het sleepschip „Zeeland", meten de 645 scheepston, zulks ten verzoeke van de N.V. Eerste Nederlandsche Scheepsverband Maatschappij te Rot terdam, en ten laste van J. Bastiaanse, schipper, gedomicilieerd te Wemeldinge en welk schip ligt te Sas van Gent in het scheepvaartkanaal GentTer Neu zen. Het schip werd gekocht door mej. mr. A. Bolle, advocaat en procureur te Mid delburg q.q., voor de som van 24.500 Ten-overstaan van notaris H, van Mazijk is in 't hotel „De Korenbeurs" te Sluis publiek verkocht bij instel: 10.92 20 ha. bouwland onder Sluis, nabij het Pensionnaat Sint Joseph en nabij den weg van Sluis naar Draaibrug. Ingesteld door den heer Timmerman te Hoofdplaat, voor de som van f 23995. BURGERLIJKE STAND. Goes. Bevallen: T. Donner, geb. Faberij de Jonge d. Overleden: W. v. Liere 87 j. wedn C. Ofius. (D.Z.) Vergadering van heden (Woensdag) morgen te tien uur. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heeren Den Hollander, v. d. Feltz, Portheine en Heemskerk. Schoolgeldverordening avond school. B. en W, stelden voor over te gaan tot hernieuwde vaststelling schoolgeld^ verordening Avondschool voor Nijver- he dsonderwijs zulks overeenkomstig een wensch van Ged. Staten. De wet schrijft voor dat het schoolgeld niet meer mag bedragen dan het gemiddeld bedrag van de kosten der school per leerling. Indien het niet voor iederen leerling van dezelfde klasse gelijk is, mag de hoogste klasse van schoolgeld heffing dit bedr.ag niet te boven gaan. In verband daarmede stelden B. en W. voor het maximum bedrag terug te brengen van f 35 op f 26,60. Aldus besloten. Transformatorhuisje c.a. B. en W. vroegen een cred'et aan van f 4530 voor den bouw v,an een transformatorhuisje c.a. bij de Veersche Brug. Hierbij wordt dan gevoegd de f 870, die reeds eerder voor kabelom legging en afbraak van den bestaanden zuil is toegestaan. De heer KöGELER z,al dit voorstel n:et beoordeelen naar zijn noodzake lijkheid, maar heeft bezwaar dat men nu eerst er mede komt en niet gelijk met de plannen van het industrieter rein. Men had recht gehad dit alles tegelijk te kunnen beoordeelen; het geldt hier een belangrijke uitgaaf. Men moet de financieele gevolgen kunnen overz:en. De heer JERONIMUS zeide, dat men altijd nog kan komen voor dingen in de praktijk die men voorts niet kan overzien. De heer BOASSON zeide, dat het reeds lang in de bedoeling ligt de zu'- len in huisjes te veranderen. Het eeni- ge extra is het leggen v,an den kabel. In de commissie van bijstand is de zaak reeds lang behandeld. De heer KöGELER doelde niet zoo zeer. op de bebouwing van den Singel, maar op het industrieterrein; toen moest men toch ook weten, dat de zuil niet voldoende was. De heer MONDEEL meende, dat men destijds reeds waarschuwde dat er aan de industriet'erreijn-besluiten con sequenties zouden vastzitten. Het voorstel werd z.h.s, aangenomen. Esperanto-cursussen. B. en W. stelden voor aan de Cen trale Esperanto Propaganda-Commiss'e te Nijmegen te berichten dat de ge meente bereid is een school-leslokaal beschikbaar te stellen tegen betaling van f 1,50 per keer als vergoeding voor verlichting, verwarming en schoonhou den, dat één der onderwijzers bij het o.l.o. Esperanto zou kunnen onderwij zen en dat men niet kan beoordeelen of er voldoende mogelijkheid bestaat tot instelling van Esperanto-cursussen voor volwassenen en scholieren en zulks vooralsnog zeker niet op den weg van de gemeente ligt. Zij stelden nog voor aan de „Unneco per Esperanto" alhier een lokaal van school A ter beschikking te stellen te gen f 1,50 per keer. AIzoo besloten z.h.s. Verhuring gemeentegronden. B. en W. stelden voor aan 7 perso nen opnieuw gronden aan den Kle- verskerkschen weg in huur te geven te samen voor f 1628 per j,aar. De heer KöGELER vroeg of de ver huring van gemeentegronden niet' zal vallen onder de nieuwe pachtwet, waardoor eerst na 10 jaar opzegging van gronden k,an plaats hebben. Dan is de bepal'ng, dat dit elk oogenblik kan plaats hebben, niet van kracht. De heer ONDERDIJK meende, dat men hier rekening zal houden met het feit, dat het hier geldt een voortzet ting van huur, die dateert van voor 1 Januari 1936, den datum genoemd in de n euwe pachtwet. Spr, wil in- formeeren en de zaak aanhouden tot na de behandeling der begrooting. De heer KöGELER ging hier gaarne mede accoord. De heer PAUL meende, d,at men ook kan spreken over een nieuwe huur. Het voorstel wordt aangehouden. Nog een verhuring. Apart stelden B. en W. voor aan J, Lindenbergh Cz, te Wemeldinge o,o nieuw 4000 m2 gemeentegrond aan der» Kleverskerkschen weg bij de Meelfa briek te verhuren voor f 200 per jaar. Alzoo besloten. Schoolgeld, Vastgesteld werd het eerste supple toir schoolgeld-kohier 1936-'37. Bezwaarschriften, Beslist werd op een bezwaarschr ft tegen aanslag 1937 straatbelasting en op enkele bezwaarschriften tegen schoolgeldaanslagen 1936-'37. Daarna kwam aan de orde de ge meente-begrooting c.a, voor 1938. (Het was toen 10,48), Algemeene beschouwingen. De heer PAUL zeide, dat men nu 5 jaar leeft onder het systeem van aan passing; maar dat hij daarv.an nog geen goede resultaten heeft gezien. De werk looshe'd is groot, ook te Middelburg daalt het aantal niet noemenswaardig. In omliggende landen is de werkloosheid veel meer gedaald d,an in ons land. Het Eerste noteermg is vorige koers(ea); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemakren Oblig. 1926-5 102%103 Amsterdam 1936-3% 100100% Zeeuws, Hyp. B-4 100% Cities Service Cy. P. 1958 5 42%42% A Amsterd. Bank 148%149% A Pref. Jurgens A 132—132%; A Ned. Gist, en Spiritusf. 473% A De Schelde N.B. 4243% C Am. Smelt en Ref. 41%—39% A Born. Sum. H.M. 184184 A Houth. Alberts 97%—97% C Union Pac. Rr. 71%71% C Int. Nickel Cy. 31% Ned. 1000-4 101%—101% Engeland 1960-90 4 82—82% A Koloniale Bnk 123125 C Ned. H. M. 1000 160%—160% A N.I. Hbk. 1000 136%—135% A v. Berkels Pat. 71—70% C Cavlé-Delft 77—76 A Philips Gem. B. atg. 317%—320-17% C Unilever 143%144%-4?% C Aha. Car er Foundry 18%17% C Anaconda Cop. 22%21-% C Bethlehem St. 35%35-% C Kennec Copper 27%30 C U. States St. C. 4343%-42% C North Am. Cy. 13%13% A Kon. Peir. Mpij. 352%—356-54% C Contin. Oil Cy. 22%22%-% C Philips Petr. Comp. 31%31% C Shell Union O.C. 13%—13%-% C Tide Water Ass. Oil 12%12-% A Ned,. Scheepv, U, 120113%-2t) A H.V. Amsterdam 43%—440K-33S A Java Cult, Mij. 152—152 A NX Suiker U. 128%—124% Koninki. - ObLMarkt- Amerika - 1 Wetiig, A' Deli Batavia 200%200-02 C Deli Mij. 1000 283—276-79 A Senembah 278277 C Baltimore en Ohio 10%10% C Southern Pac. Cy. 16%16-% A Southern Rlw. 10%10% A Amst. Rubb. C. 212—210%-09% A Deli-Bat. Rubb. 143—139%-38% A Hess,a Rubber 146%146% A Serbadjadi S.R. 106105%-05 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.96% 8.95% Berlijn 72.64 72.64 Parijs 6.04% 6.05 Brussel 30.53 30.51 New-York 1.80% 1.80% aantal openbare werken daalt steeds gezien de weinige aanbestedingen. Men had in tijden van laag conjunctuur nog meer kunnen uitvoeren. Daartegenover staan de hooge belastingen en de moei lijkheden bij het onderwijs, gezien de kweekelingen met acte, het bewaar- schoolonderwijs, kindervoeding enz. Betreffende het somber licht, dat B. en W. hebben gegeven van den toe stand, merkte spr. op, dat het toch be ter was geweest, als men direct de kwestie van het intrekken van de wa terleidingtarieven-verlaging had ge meld en niet aan het slot van den be geleidenden brief, Spr. noemde het gelukkig dat enkele posten medevallen. Het blijkt, dat er enkele inwoners zijn wier inkomen gestegen is. Spr. wilde er op wijzen, dat het toezttcht v,an de Rijks Commissie en Ged. Staten toch wel wat al te ver gaat. Het rapport der commissioriale behandeling toch wel wat kort is. Hij weet wel dat bepaalde reeds beant woorde kwesties uit het rapport ge bleven zijn, volgens afspraak, maar er zijn nog vele kleinigheden, die men met enkele woorden kan doen uitko men dat zaken als slachthuis, reorga nisatie van de politie e.d. volle aan dacht hebben van den Raad. Wel vond spr, antwoord op enkele andere vragen, o.a, op de huren der woningbouwvereniging, en over den weg bij de Koepoorthrug, waarmede spr. bedoeld had nieuwe bedekking ter plaatse. Spr, is dankbaar d,at en kele verkeersproblemen nader zullen worden bekeken. Spr. is tegen verla- t'ng van het sluiten va'n den winkels op Zaterdagavond. Zijn er nog meer werkobjecten ge vonden na de commissioriale vergade ring? Spr. bepleit verfraaiing der gemeente, dat ook dan in werkverschaffing kan gedaan worden. Er wordt niet altijd vol doende scheiding gehouden tusschen productieve werken en werkverschaf fing. Het leggen van gasbuizen is z.i, geen werkverschaffing'. Ook de toestand in de Lange Delft dient verfraaid te worden. De tijden zijn moeilijk voor opbouwen van zaken, maar wellicht is er toch iets te doen. Spr. wees op het nog steeds op zich laten wachten van de verbetering der Lange- vielebrug. Voor vermindering van het waterleidingtarief zal spr. steeds te vin den zijn. Spr. kan ook gaarne toejuichen be perking der discussies. Dit mag niet be schouwd worden als een gevolg van op merkingen elders, dat de Middelburg- sche Raad zoo lang van stof is. Het is altijd goed, dat men iets zegt, als men iets op zijn geweten heeft. Spr. besloot met dank aan het college van B. en W. voor zijn arbeid in 1937 als Dokhaven, restauratie Lange Jan, huis- nummering, Kanaalbrug, saneering van den Bleek, verkeersverordening, indus trieterrein, verkoop grond aan de P.Z. E.M. enz. Dank ook voor alles wat voor de werkloozen wordt gedaan. Men is gaarne bereid ook in 1938 het college te steunen. (De heeren Heemskerk en v. d. Feltz waren ter vergadering gekomen.) Mevr. WEIJL meende niet te. moeten ingaan op de kwestie van de aanpas sing, doch zich bij de gemeentelijke za ken te houden. Wel ten eerste inzake de aanmerking, die een der leden der fi nancieele commissie over de geste dier financiën maakte. Spr. meende, dat de rapporten toch de laatste jaren niet groot waren, mede omdat er geen groote principieele verschillen bestonden, als vroegere jaren en als in den tijd, toen de begrooting ook in de commissie moest worden behandeld. De vertraging van het advies is meestal het gevolg van informaties met instanties buiten den Raad om. Alles in commissievergaderingen behandelen zou. te veel tijd kosten. Sprekende over de bewaarscholen, zeide spr., dat zij geen voorstellen als verleden jaar zal doen, maar wil afwach ten of particuliere pogingen om ze té behouden, succes zullen hebben. Het zwakzinnigenonderwijs heeft thans de belangstelling van verschillende rich tingen en spr. hoopt, dat men ter zake samenwerking zal kunnen bereiken, om dat 't zal gaan over 'n klein aantal leerlin gen en dan is splitsing zeker zeer onge- wenscht. Spr. komt dan op de zorgen van de vereenigingen, die de zwakke kinderen onder hun hoede nemen. O.a, wees spr. er op, dat het Centraal Genootschap niet voor alle kinderen uitzending kan verz'or- gen, die opgegeven worden. Dit is zeker nu jammer, nu minder goede voeding meer zwakke kinderen tengevolge heeft, terwijl 25 minder kinderen kunnen worden uitgezonden dan vroeger. Tot de allernoodzakelijkste uitgaven rekent spr. ook de zorg voor de zwakke kinderen, en zij stelde voor B. en W. te verzoeken bij de Commissie van Overleg en Ged, Staten een verhooging der subsidie te bepleiten. Spr. diende een motie ter zake in. De heer KöGELER besprak de kwes tie van de rentabiliteit der gemeente eigendommen, Spr. meende, dat men daarbij moet rekenen met grondbelas ting, polderlasten enz. Daarop kan men geen invloed uitoefenen, maar wel op het onderhoud en daarbij is het spr. op gevallen, dat dit veel hooger is dan bij particuliere gebouwen. Het onderhoud mag niet meer kosten dan 15 en hier komt men tot 30 Dat mag zeker niet' met een begrooting waarop alles zoo beknibbeld moet wor den. De heer HARTHOORN was het eens met den heer Paul inzake het sobere ant woord op het algemeen verslag der com missioriale vergadering; en inzake de winkelsluiting. Spr. kwam dan terug op den toestand van de Noordbrug en meende, dat een nieuwe brug noodig is om ongelukken te voorkomen bij het zware en intense verkeer. Het is niet noodzakelijk, maar zeer gewenscht en daarom wellicht een werkverschaffingsobject, evenals ver dere dennenaanplanting in het duinter rein aan de Oranjezon. Spr. wilde het straatdeel Veersche brugVeersche weg verbeterd zien. De heer LAMBERMONT begon eerst te antwoorden op de vraag van den heer Mondeel, die het heeft gehad over een boekje „Kind van den socialist" in de bibliotheek van de R.K. school. De VOORZITTER achtte het een pre cedent dit toe te laten. De heer LAMBERMONT had het boekje gelezen en is het er over eens, dat het boekje daar niet thuis hoort, maar juist omdat het te veel het socia lisme ophemelt. Spr, hoopte, dat deze kleinigheden in het vervolg achterwege worden gelaten, Spr. was dankbaar, dat hij enkele schriftelijke opmerkingen heeft mogen maken, omdat hij de commissioriale ver gadering niet heeft kunnen bijwonen. Spr. meende, dat juist ook in ons land het aantal werkloozen vermindert. Spr. wilde avondlantaarns om 12 uur doo- ven, hij zal de zaak der politie nader af wachten; het ophalen van vuil had in de Pinksterweek maar éénmaal plaats ge had, en hij keurde dit sterk af. Inzake het sportterrein meende spr, dat dit ge heel moet worden veranderd in over- acc voc dru „eel Spr| ter aanl schf gesl het j al danl lans sPr1 telij ting de in I G ove tooi gaai zeg{ maa gem dat ovei wil< wee de hoe (Dit VOO 193f Blijf aan te S gro< nog wel Ir niet de vee

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2