GOESCHE COURANT - W© de BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 253. TWEE BLADEN. WOENSDAG 27 OCTOBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. P1613 NIEUW SCHIP VOOR DE „NEDERLAND". In Bremen op stapel. MIDDELBURG. EEN VERKEERSBEPALING, WAAROP NIET VOLDOENDE GELET WORDT AFSCHEID J. VERHAGE. Een onderscheiding. ZUID-BEVELAND. Sleepschip aangevaren en gezgnken. BRAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. „Ml JNHARDTJES iets nieuws iets beters! Groote nederlaag der Chineezen bij Sjanghai. IIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- sdKap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 et. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r, By contr. »oor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamiooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaus: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos- rant" 10 ct. extra Bewijsnommera 5 cent Naar het „Volksblad" verneemt heelt de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" te Amsterdam een nieuw vrachtschip besteld bij een werf in Bremen, Deze boot wordt in 1938 op stapel gezet en zal een jaar later worden opgeleverd. Reeds is het bouwbureau van de „Nederland" druk bezig met de noodige voorbereidingen. Dat dit schip in Duitschland wordt besteld, vindt zijn oorzaak in de devie zen-moeilijkheden waarmede Duitschland heeft te kampen. Want door een schip in Duitschland te bestellen, kan dit land een aanzienlijke partij tabak betalen. Onder soortgelijke omstandigheden is reeds eerder een schip voor Nederland sche rekening in Duitschland gebouwd. ERNSTIG ONGELUK. Een doode en een zwaar gewonde. Op het terrein van de N.V. Zeeuw- sche Meelmolen Middelburg, aan het Vlissingsch Bolwerk worden bouw werkzaamheden verricht. Gisteren wa ren d,aar werkzaam de 34-jarige H. v. d. Broek en de 64-jarige N, Baljeu, wo nende resp. Bogardstraat en Volderij- straat, toen plotseling door tot nu toe onbekende oorzaak de stelling nsfort- te en de beide mannen van 9 m hoog te naar beneden vielen. Een hunner kwam op een hek terecht. Nadat voor- loopig medische hulp was verleend zijn beide mannen per ziekenauto naar het gasthuis vervoerd. De toestand van den* jongste was levensgevaarlijk, ter wijl de politie g'steren ook den twee den niet kon tiooren voor het door haar ingestelde onderzoek naar het gebeurde. Hedenmorgen vernamen wij dat Van den Broek aan de bekomen verwondin gen is overleden, Het is gisteren gebleken, dat niet alle autobestuurders en dat Zal ook wel het geval zijn met bestuurders van andere rij- of voertuigen, op de hoogte zijn van de in het Motor- en Rijwielreglement voorkomende bepaling, dat het bestuur ders van motorrijtuigen, kennelijk en uitsluitend ingericht voor het vervoer van zieken en gewonden, geoorloofd is, zoowel buiten als binnen de bebouwde kommen van gemeenten gebruik te ma ken van een drietonigen hoorn Krachtens een desbetreffende bepaling in de Verkeersverordening voor de ge meente Middelburg zijn bestuurders van motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- of voertuigen verplicht op den openba- fin weg voor brandweer-materieel en materieel, kennelijk voor ziekenvervoer bestemd, zóó tijdig op te rijden, uit te wijken en/of stil te houden, dat dit zijne snelheid niet' behoeft te verminderen. Weggebruikers dienen met deze voor schriften wel rekening te houden. Ter openbare terechtzitting der ar- rondissements-rechtbank alhier, kamer van burgerlijke- en handelszaken, heeft heden de rechtbank bij monde van den president, mr. W. M. G. Jolles, afscheid genomen van den heer J. Verhage, bu- reel-chef-titulair ter griffie dier recht bank, aan wien met ingang van 1 No vember 1937 op zijn verzoek als zooda nig eervol ontslag is verleend wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd. De president sprak den heer Verhage ongeveer als volgt toe. Waar het thans de laatste openbare terechtzitting dezer rechtbank 's tijdens uw dienst ter griffie, wensch ik eenige woorden van afscheid tot U te richten. Uw leeftijd was oorzaak, dat Gij meen- det Uw ontslag te moeten vragen en dat ontslag is U eervol verleend. Uw levens loop memoreerende, wil ik opmerken, dat Uw werk oorspronkelijk lag op het terrein van den militairen dienst, waar uit U eervol werd ontslagen. Gij kwaamt op 1 Maart 1908 in burgerlijken dienst en gij hebt de rechtbank en de griffie gediend van dat oogenblik af tot op heden, dat is bijna dertig jaar. De rechtbank heeft waardeering voor Uw werk, Uw ijver en plichtsbetrach ting, en voor Uw eerlijkheid. Gij hebt Uw taak vervuld naar Uw beste weten en kunnen; Gij hebt U verdienstelijk ge maakt voor rechtbank en griffie. Voor dat alles wordt U dank gebracht. Niet tegenstaande Uw gezondheidstoestand die in den laatsten tijd dikwijls te wen- schen overliet, is U met groote w Is- krucht werkzaam gebleven, tenzij onge steldheid U noodzaakte thuis te blijven. Dank zij Uw arbeid en die van Uw col lega's, heeft de griffie niet alleen bij de rechtbank, doch door het geheele land een goeden naam. Het is U vergund geweest gedurende Uw diensttijd ter griffie alle rangen, tot de hoogste, die gegeven kon worden, door te loopen. Het is mij aangenaam U nog te kunnen mededeelen, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft U bij besluit van 25 October 1937 toe te kennen dó' eere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De minister van justitie heeft mij opgedragen U met die onderscheiding zijn gelukwenschen uit te spreken. Ook de Rechtbank wenscht U van harte geluk. Ik verzoek den heer griffier U de onderscheiding op de borst te spelden. Nadat de griffier aan dat verzoek had voldaan, vervolgde de President; Het zal Zaterdag voor U de laatste dag zijn, waarop gij ter griffie zult dienst doen. Het zal der rechtbank vreemd zijn U daarna niet meer achter uw bureau te zien. De rechtbank wenscht U toe, dat Gij met Uw echtgenoote nog lange jaren van welverdiende rust zult genie ten. De heer Verhage heeft daarop dank gebracht aan H.M. de Koningin voor de hem verleende onderscheiding en aan den president voor de namens de recht bank gesproken woorden. Spr. gaf te kennen, dat het hem moeilijk zal vallen de griffie te verlaten, doch hij hoopt daarna op het terrein van zijn particu liere aangelegenheden werkzaam te kun nen blijven ten dienste van zijn mede- menschen. VLSSSI69GE88. De heer A. J. van de Velde, af komstig van 'hier, en vroeger werkzaam ter inspect e te Middelburg, thans di recteur van het P.T.T.-kantoor te Aals meer is, op zijn verzoek, met ingang van 1 November a.s. eervol van het be heer van dit kantoor ontheven met ge lijktijdige werkzaamstelling ten post kantore te Haarlem. HANSWEERT. Het Belgische m.s. „Irma" schipper Ellenbosch geladen met oud ijzer naar Gent, is in den afgeloo- pen nacht op den Biezelingschen Ham door de Poolsche zeeboot „Slask" aan gevaren, waardoor het dusdanig zware schade bekwam dat het eenigen tijd la ter is gezonken. De bemanning werd te Hansweert aan den wal gebracht en is later naar Terneuzen vertrokken. Het m.s. „Luctor" dat op de plaat van Ossenisse was omhoog gevaren, is gisteren bij hoog water, door de sleep- booten „Hoogezand" en „En Avant 10" vlot gebracht en kon de reis verder voortzetten. 's-GRAVENPOLDER. Maandagavond omstreeks 10 uur ontstond, door het omvallen van een lamp, brand in de woning van C. v. d. Velde. De brand, die zich eerst ernst'g liet aanzien, kon, dank zij het actief optreden der brand weer, tot dit perceel beperkt blijven. Dit is echter grootendeels uitgebrand. Ook v,an den inboedel is n et veei bruikbaars meer overgebleven. Verze kering dekt de schade. IERSEKE. Dinsdagmiddag is het 5- jarig dochtertje van den heer J. W. Bol op den hoek Vierstraat- -Langevl- le door een wielrijder aangereden (op het trottoir nog wel) zoodat het kind onder dokters behandeling moest wor den gesteld De politie nam de zaak in onderzoek, vond spoedig den schul dige en proces-verbaal volgde. Het s omstreeks half twaalf in de bocht Lan- gevieleVierstraat levensgevaarlijk. Donderdagavond a.s. vergadert de Raad. O.a. zal de heer G, Schou wenburg als opvolger van den heer J, Ossewaarde worden beëedigd. Dan zal beslist worden over het tractement van de vroedvrouw, waarover de voorgaan de maal de stemmen staakten. Ook zullen de begrootingen aan de orde komen waarover veel te doen zal zijn. Beschaving en goede zeden moeten ons zoodanig tot natuur zijn gewor den, dat zij ons ook in onbewaakte oogenblikken bij blijven. WEMELDINGE. Dinsdag werd in de Ned. Herv. Kerk alhier voor een talrijk pubiiek een zanguitvoering gegeven door het zangkoor van de Neerbosch- weesinrichting. Ds. De Bruijn Ned. Herv. predikant alhier opende en sprak een inleidend woord. Vervolgens 'kreeg het zangkoor gelegenheid om eenige num mers van het rijk voorziene programma ten beste te geven. Daarna beklom ds. H. Kluin, directeur van de Weesinrich- t ng te Neerbosch den kansel. Spr. gaf een duidelijke uiteenzetting van den ar beid in genoemde inrichting. Nadat weer onder doodsche stilte eenige nummers waren gezongen, dankte ds. Kluin de aanwezigen voor de opkomst en sprak er zijn voldoening over uit dat deze uit voering beter was bezocht dan op 29 September 1925. KATS. De bazaar die alhier gehou den werd ten bate van de muziek-ver- eeniging „Excelsior' gaf een netto-op brengst van f 825. De prijzen voor het raden v,an ver- sch llende voorwerpen die er stonden werden gewonnen: de tulband dooi den heer L. de Fouw van Kats; de gans door mej. Nelly Priester, Kats; de taart door den heer J, van Dijke te Wissenkerke; de groote pop door mej. L. M. VersprilleVan Damme te Kats; de kleine door den heer H, J. Maas te Kats; de druiven door den heer M. H, Noordhoek te Kortgene; de 10 kg appels door mej. D. Karsuise te CoÜjnspiaat; de sprei no. 1 bij verloting door den heer L. C. de Vos te Kats; de sprei no. 2 d.oor Anth. de Wild te Kats; de eerste prijs van de verloting een fiets, viel ten deel aan J. de Looff steiger te Kortgene; de 2e prijs een rooktafel aan L. C. de Vos te Kats. Na afloop van den bazaar bracht de voorzitter P. C. Zuidweg een woord van dank aan allen, voor de vele me dewerking en de groote opoffering. In 't bijzonder dankte spr. mevr. L. M. de Vos, presidente van het comité, d e de geheele leiding op zoo voortreffe lijke wijze heeft gevoerd. Aan haar is het te danken dat alles zoo goed en een vlot verloop heeft gehad. BRESKENS. Maandagavond hield de winkeliersvereniging „Ons Belang" haar algemeene vergadering in hotel Valk, ter bespreking der agenda, onder leiding van den voorzitter, den heer J. van Haneghem. Het aantal opgekomen leden bedroeg 31. Besloten werd met de Sint Nicolaas- week weder een winkelweek te houden. Het bestuur kwam met een voorstel om verandering in het bonnenstelsel te brengen en het bolerospel toe te pas sen. Daar de meeningen hierover verdeeld waren werd met 20 tegen 11 stemmen besloten dit spel niet^ toe te passen en de winkelweek weder te houden als voorheen, en wel van 27 November tot en met 6 December. In verband met de vestigingswet- klein bedrijf, zal getracht worden alhier een comité samen te stellen, hetwelk alhier een cursus zal openstellen voor theoretische bekwaming, voor het door aanstaande ambachtslieden en winke liers af te leggen examen. (Br. Crt.) BRESKENS. Omtrent het vergiftigings- geval in det gezin van de Feijter verne men we, dat de betrokken personen ge heel hersteld zijn en uit het ziekenhuis ontslagen. SCHOONDIJKE. In een druk bezoch te vergadering' van de winkeliersvereeni- ging Maandag gehouden is, besloten tot het houden eener winkelweek van 27 Nov. tot 6 Dec. a.s. De afdeeling Schoondijke van de Ned. vereeniging van Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap besloot in haar vergadering van 25 dezer het in'- tiatief te nemen tot de vervaardiging van één of meer luiermanden, die aan geboden zullen worden aan moeders, wier kindje geboren wordt op den dag of kort na de blijde gebeurtenis van het vorstelijk paar. Ten einde de bevolking' in staat te stellen finantieel er aan mee te werken zal de vereeniging op Zaterdag 13 Nov. 'n gezelligen middag en avond inrichten met verschillende attracties. DE PENSHURST GELICHT. TERNEUZEN. De bergingspogingen van het te Sluiskil gezonken Engelsche ss „Penshurst", zijn hedenmorgen met succes bekroond. Nadat gisteren het voorschip gelicht w,as, werd thans een aanvang gemaakt met het verder leeg pompen van de achterruimte, met het gevolgd dat de achtersteven omhoog kwam, waardoor het schip drijvende is geworden. Naar verlu'dt zal de „Penshurst" morgen n,aar Gent worden gesleept en aldaar in het dok worden opgenomen, tot het ondergaan van de noodige her stellingen. S9 De Spaaasehe burgeroorlog. MILDERE HOUDING VAN RUSLAND IN DE NIET-INMENGINGS- COMMISSIE, De ondercommissie voor de niet-in- menging is gistermiddag weer 'bijeenge komen. De Sovjet Russische vertegen woordiger Maisky, die verleden week de Britsche voorstellen niet kon aan vaarden, omdat zijn regeering niet in toekenning van de rechten van oorlog voerenden aan beide partijen in Spanje zou toestemmen, voordat alle vrijwilli gers uit dit land waren teruggetrokken, heeft thans een iets beter geluid laten hooren. Het Russisch standpunt is thans volgens Maisky, dat iedere terugtrekking van vrijwilligers op grondslag van even redigheid moet geschieden en wanneer alle vrijwilligers dan verwijderd zullen zijn en geen nieuwe versterkingen voor de opstandelingen aankomen, dan zal de Sovjet regeering de toekenning van de oorlogsrechten overwegen. Er is tenslotte een nieuwe resolutie opgesteld, welke de vorige vrijwel op den voet volgt, doch eenige redactiewij zigingen vertoont, welke beoogen aan zekere bezwaren tegemoet te komen. De ontwerp-resolutie zal opnieuw aan de regeeringen worden voorgelegd. De strijd bij Madrid hervat. Ten Noordwesten van Madrid, in den sector van Brunete zijn de opstandelin gen gisteren tot den aanval op de stel lingen der regeeringstroepen overge gaan. Na een geschutsvoorbereiding van een uur vielen de troepen van Franco aan, waarbij zij opmarcheerden ten Oos ten en Westen van het dorp Brunete. De regeeringstroepen lieten hun tegen standers tot hun loopgraven naderen en openden vervolgens een kruisvuur uit hun automatische wapens, zoodat de aanvallers gedwongen waren terug te trekken en door het dorp heen te gaan. Daarbij leden zij zware verliezen aange zien de regeeringstroepen hen bestook ten van de hoogten, die rondom deze stelling liggen. l MUJJHAAD' „Mijnhardtjes" zijn makkelijk in- neembar.e hartvormige ouwel tjes van een bijzondere pijn stillende samenstelling. Volgens recept Apotheker Mijnhardt. Wondei sne! verdrijven ze Hoofdpijn, Kiespijn, Ze nuwpijnen, Spit, Spier pijn, Rheumatische pij nen, Migraine, Periodie ke pijnen, Kou en Griep. 12 cachels 50 ct. 2 st. 10 ct. Bij Apoth. en Drog. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige Z.O. tot O. wind, half of zwaar bewolkt tot betrok ken, waarschijnlijk eenige regen, vooral in het Zuidwesten, iets kouder. UKKEL: Matige tot vrij sterke Zui denwind, schoon, vrij warm weer, nach telijk temperatuursminimum ongeveer 7 gr., op het einde van den nacht wellicht regen, Wo. 27 Oct. Zon op: 6 h 47; onder: 16 h 40. Licht op: 17 h 10. Maan onder: 13 h 44. N.M. 3 Nov. Hoog- en Laag'water te Vlissingen: October. Hoogwater. Laagwater. Wo. 27 6.48 19.40 0.46 13.28 Do. 28 8.18 21.10 2.09 14.59 Vr. 29 9.42 22,25 3.40 16.22 Hoog- en Laagwater te Wenieklinge: October. Hoogwater. Laagwater. Wo. 27 8.29 21.12 1.52 14.28 Do. 28 9.50 22.34 3.15 15.56 Vr. 29 11.14 23.52 4.43 17.16 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). De strijd in het Verre Oosten. Tsjapei, Kiangwan en Tsjenjoe in kanden der Japanners. Het Japansche offens ef bij Sjanghai, dat op het eind der vorige week is in gezet en met ongekende hevigheid ten uitvoer werd gelegd, heeft den Japan ners gisteren een flinke overwinning ge bracht, welke voor het verdere verloop der krijgsverrichtingen van groote be- teekenis kan zijn. Het Japansche front, ten Noorden en Oosten van Tsjapei en ter. Zuiden van Kiangwan gelegen en zich uitstrekkend als een smalle strook tusschen deze twee plaatsen tot aan de rivier de Wangpoe, (zooals op bijgaand kaartje aangegeven) heeft zich naar alle zijden sterk kunnen uitbreiden. Na een vier dagen onafge broken bombardement door de Japan sche zware artillerie van de Chinee- sche stellingen hebben de verdedigers deze niet kunnen houden toen de Ja- panneezen gisteren, gesteund door tien-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1