182 9 BMHEMJUID. WEERBERICHT. ZEELAND, NUMMER 252. TWEE BLADEN. DINSDAG 26 OCTOBER 1937. EERSTE BLAD, 180e JAARGANG. Nieuwe baconregeling. Vliegbooten voor de Marine. MIDDELBURG. ÜQES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEWEIANU. ÖND.' BRANDWAARBORGMU. WerJtoiMleii* Damp© Auto op onbewaakten overweg gegrepen. I MIDDELBURG cevwöche Dagblad Vooï Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg e» Goes 13 et. p. w. Advert en tien 30 et. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sq contr. voor beide veel lager; tar. op aaavr. GOESCHE COUBANP^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Rodactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon l 7. Aangesloten bq het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen i-7 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „BevTagen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent. LANGDURIGE WERKLOOSHEID. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft een aantal gegevens ge publiceerd betreffende een onderzoek in 29 gemeenten naar de werkloosheid. Daaruit blijkt, dat van de 110,366 werk- loozen in die gemeenten de helft o p zijn minst twee jaar in geschreven heeft gestaan. Bij Kon. besluit is, met ingang van 22 October 1937, belast met de waar neming van de functie van directeur- generaal der belastingen, jhr. mr. A. M. C. van Asch van Wijck, secretaris-gene raal van bet departement van financiën. BIETENVERVOER OP ZONDAG. Op vragen van den heer Kersten be treffende het uitsluiten van het varen van bieten van schippers, die gewetens bezwaren hebben tegen het varen op Zondag heeft de heer Van Buuren, mi nister van waterstaat, geantwoord: de minister van economische zaken heeft in September 1934 toegezegd, dat aan de bedoelde gewetensbezwaren zoo veel mogelijk zou worden tegemoet ge komen. Het is den minister, die sedert kort de verantwoordelijkheid voor de uit voering van de wet van 5 Mei 1933 draagt, gebleken, dat door de bevrach- tingscommissie ernstig in die richting is gestreefd. Door de deswege getroffen regelingen is alleen niet tegemoet geko men kunnen worden aan de gewetens-1 bezwaren van hen, die ook voor geval len van uiterste noodzaak, nl. als het continubedrijf der suikerfabrieken in be paalde buitengewone omstandigheden zou worden verstoord, die bezwaren on verminderd handhaafden. De minister is bereid de mogelijkheid van verdere tegemoetkoming na te gaan, doch acht het uitgesloten, dat een even- tueele wijziging der getroffen regelingen nog in de huidige reeds vergevorderde campagne van invloed zou kunnen zijn. Aantal radio-ontvangtoestellen in Nederland. Op 30 September jl. waren, blijkens de voorgeschreven aangifte, in ons land 661.169 personen in het bezit van een radio-ontvangtoestel. Het aantal aangeslotenen op radio distributie-inrichtingen bedroeg op dien datum 348.795. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat in de week van 4 t/m 9 October van de bij de ge subsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas aangesloten 446.800 personen, 22.6 de geheele week werkloos was. In 1934 was dit werkloosheidspercenta ge 24.4; in 1935: 28.1; en in 1936: 28.7. Bij de organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 9 Oct. in totaal 344.277 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 223.526 mannen. Op 25 Sept. jl. bedroeg het aantal ingeschreven werkzoekenden 322.564, Stelsel van kostprijsvergoeding. Regeling van permanent ka, rakter. Van bevoegde zijde deelt men ons me de, dat een baconregeling opnieuw door den minister van economische zaken on der de oogen is gezien, waarbij het advies van den economischen raad werd inge wonnen. De minister van economische zaken heelt thans besloten de geldende over eenkomst voor de bereiding van bacon welke op 31 October 1937 zal zijn ge ëindigd niet te verlengen, doch over te gaan tot een vergoedingsstelsel, waar bij voor de werkzaamheden, verbonden aan de bereiding van bacon een vast te stellen vergoeding zal worden toege kend. Het is gebleken dat aan het hui dige inschrijvingsstelsel groote nadeelen verbonden zijn. Bij het vaststellen van de normen der vergoeding zal worden uitgegaan van de omstandigheid, dat de baconindustrie slechts één afnemer had en heeft, n.l. Engeland. Van de vooruitzichten van den afzet naar dit land hangen de hare dus geheel af. Aangezien deze afzet door ngeland is gecontingenteerd op een be- re elijk vaste hoeveelheid bestaat er «lor,620 vo°i" de baconindustrie f-, j?ee kans op debietvergroo- j kan dus geen sprake mee z;jn KU|ëi?g eener tijdelijke in- inking, een gedachte, die ten grondslag lag aan de vorige baconcontracten. Nu een nieuwe toestand zich ontwikkeld heeft, kan worden volstaan met een ap paraat dat met een zekere marge het' huidige contingent van 10.000 varkens per week kan verwerken. Van dezen nieuwen toestand gaat de regeering thans uit bij de beantwoording van de vraag, wat deze verwerking mag kosten. Aan de belanghebbenden is het voorstel gedaan om de vergoeding vast te stellen op 1.65 per 100 kg geslacht gewicht. Dit bedrag werd door den ac countantsdienst nauwkeurig berekend. Er zal geen vergoeding worden gegeven voor „winstderving' „verlies van ex- portrecht", „onteigening van goodwill en export" of hoe men dit ook zou mogen noemen. Voor de bereiding van bacon zullen in aanmerking worden gebracht die be drijven, welke onder de vigueur van Zoowel de eerste drie baconcontracten als van de thans geldende overeenkomst bij de baconfabricage ingeschakeld zijn geweest. Gezien de wenschelijkheid, dat orn het baconvraagstuk rust gaat heerschen, wordt tenslotte nog medegedeeld, dal het bovenstaande systeem als definitief is te beschouwen. „De Schelde" zal vermoede lijk een opdracht krijgen. Het „Hbl." meldde dezer dagen: Aviolanda te Papendrecht zal in sa menwerking met de Kon. Mij „De Schel de" te Vlissingen achttien groote vliegbooten van het type Dornier bou wen voor de Nederlandsch-Indische ma rine. Het worden verkenners van een type, veel grooter dan vroeger door Aviolanda voor de Nederlandsch-Indische Marine gebouwd. Uiteraard worden in deze nieu we toestellen de ervaringen belichaamd die bij den bouw van watervliegtuigen, die als verkenners moeten dienst doen, zijn opgedaan. De toestellen krijgen een groote werkingsfeer en zullen lange af standen kunnen afleggen. Aan de ge noemde bedrijven zal deze opdraeh t voor eenige jaren aan tezamen eenige hon derden menschen werk verschaffen. Tot zoover het „Handelsblad". Bij informatie is ons gebleken, dat dit bericht eenigszins voorbarig is. Van een definitieve opdracht is nog geen sprake. Wel bestaat er groote mogelijkheid, dat eerlang een opdracht gegeven zal wor den. Eerlang: d.w.z. na verloop van een betrekkelijk geruimen tijd. Schepen in moeilijkheden. Gisteren is het motorsch p Stad Tiel 2 bestemd van Rotterdam naar Goes bij Zierikzee lek geslagen. De sleepboot Zeeland heeft het schip leeg gepompt, waarop het naar Goes kon doorvaren om te lossen. Het motorschip „Luctor" met gasolie van Rieme naar Antwerpen is op de plaat bij Ossen sse omhoog ge varen. Poging van de sleepboot „En Avant" om het schip los te slepen, mis lukte, Hedenavond bij hoog water zul len de pogingen herhaald worden. IN GEBRUIKGEVING SCHOOL LOKAAL, B. en W, stellen den Raad voor over eenkomstig het desbetreffende verzoek aan de Middelburgsche Voetbal- en Athletiekvereeniging „Middelburg" ge durende de maanden Oct. tot en met Maart op Maandag en Woensdagavond van 7 tot half tien tegen f 1.50 per keer gymnastieklokaal van school A aan de Verwerijstraat in gebruik af te staan voor het geven van gymnastische oefe ningen. Wiener Sangerknaben. hiQïi stadgenoot1 komt zijch. bii ons beklagen. Men heeft hem, door afg'f- te van een bon, bewogen voor zijn win kelraam een reclamebiljet voor de Wiener Sangerknaben op te hangen. Op die bon staat: „Goed voor 2 per sonen a 75 cent per plaats, geldig op den eersten rang, Concert en Gehoor zaal, Middelburg, Dinsdag 26 October 8 uur." Met deze bon heeft hij zich te juister tijd aan de kassa vervoegd, waar men hem en anderen met hem ze de: met d e papiertjes hebben wij niets te maken, daarvan hebben ze zóóveel uit gegeven Onze stadgenoot vraagt: is dat nu geen oplichting? Wij weten het niet, maar oogenschijn- lijk, lijkt het er wel op! Lachende-spot geneest; een spot tende lach echter krenkt. De heer C. de Koek burgemeester van Oosterhesselen.. Naar wij vernemen is de heer C. de Koek, sinds ongeveer een half jaar vo lontair ten kantore van den gemeente ontvanger alhier benoemd tot burge meester van de gemeente Oosterhesse- len (Drenthe.) De heer De Koek werd den 21en Nov. 1907 geboren te Kampen, was achter eenvolgens volontair ter gemeente secretarie van de gemeenten Gorkum, Abcoude-Proosdij en Abcoude-Baam- brugge en kwam op 31 Oct. 1934 naar Middelburg als volontair ter gemeente secretarie, Hij behaalde het diploma van de Ver. van Gemeente-belangen (can- didaat gem.-secretaris) en de lacte staatsinrichting m.o. De heer De Koek is de liberale be ginselen toegedaan. De Maandag j.l. gehouden winter- collecte ten bate van de diaconie der Ned. Herv. gemeente alhier heeft opge bracht de som van .1185. Kunstveiling, De „Zuiaer Kunstkring" hield van daag en gister een expositie van schil derwerken in Schuttershof. Deze expo sitie zou besloten worden met een vei ling, vanavond te half acht. De schilderwerken, allen vervaardigc door levende Nederlandsche kun stenaars en elk werk vergezeld van een certificaat van echtheid, gaven veel te genieten. We zagen knappe stillevens van Hun- sche, aantrekkelijk van expositie uitmun tend van teeken.ng en stof-uitdrukking prachtige interieur van Adri Bleys; bij zonder mooie landschappen van Piet Bouter, teere stemmingstukjes van Jan Knikker jr., frissche, klare landschap pen van Segaar; knap geschilderde bloe men van Schallenbe'rg, enz. enz. Er was heel veel goeds, er was uitmuntend werk bij de meer dan honderd stukken Drie aanhoudingen. De politie alhier heeft G. van O. wo nende te Putten, en K. S„ wonende te Veendam aangehouden. Beider aanhou ding en voorgeleiding was verzocht door de burgemeesters van Burgh en Graft, o.a. wegens het opgeven van een valschen naam. Ze werden op transport naar Burgh gesteld. Verder werd nog J. J. B., wonende te Veendam aangehouden, die nog vier gulden boete betalen moest. Hij bleek genegen aan zijn financieele verplichtin gen te voldoen. De heer D. P. Sanderse Surnume rair der Reg. en Dom. werkzaam ter In spectie der directe belastingen alhier L met ingang van 1 Nov. 1937 tijdelijk werkzaam gesteld aan het ontvang kantoor der registratie en domeinen te Den Helder. Verkeersongevallen, Op den Nieuwen Vlissingschen weg is de wielrijder De Ml uit Middelburg door een auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Met eenige bloedende wonden is de onfortuinlijke wielrijder naar het St, Joseph ziekenhuis overge bracht. De oorzaak moet zijn gelegen in het slippen van den auto. Op de Badhuisstraat ontstond een botsing' tusschen de tram en een auto die komende van den Singel, dwars de tramrails overstak. Dit ongeval bleef be perkt tot materieele schade en een pro ces-verbaal voor den autobestuurder. Broeiing in steenkolen. Op het terrein van de S.H.V. in de buitenhaven is broeiing ontstaan in een groote partij steenkolen. Naar wij ver nemen bestaat er echter geen gevaar voor brand of uitbreiding. DOMBURG. Donderdag a.s. verga dert de Raad ter behandeling o.a. van de navolgende agendapunten: Voorstel tot medewerking aan de nieuwe rege ling van steun aan kleine boeren; me dedeelingen 'i.z. de spaarregeling van den zgn. B_ steun. Tot secretaresse der Chr, Meis- jesvereeniging „Weest een Zegen" is in- plaats van mej, C. Passenier gekozen mej, P. van der Scheer, MELISKERKE. Gevonden te Krom- menhoeke een belastingmerk, inlichtin gen bij den gemeenteveldwachter. Was onze gemeente lang bevrijd van de zoo gevreesde ziekte mond- en klauwzeer thans is onder het vee van den landbouwer M. alhier mond- en klauwzeer vastgesteld. 1 O. EN W. SOUBURG. Vrijdagmiddag komt de Raad dezer gemeente in «pen vare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.a. vermeld een voorstel om aan te sluiten bij de fraude risico onderlinge van gemeenten welke op initiatief der Ver. van Ned. gemeenten zal worden opgericht, verder om, in verband met de zich ontwikkelende mogelijkheid om binnen zeer afzienbaren tijd te kunnen overgaan tot den bouw van een hieuw gemeentehuis, het daarvoo'r bestemde perceel in de Kanaalstraat niet opnieuw te verpachten. Voorts stellen B. en W. voor deel te nemen aan de spaarrege ling voor B-steun en steunverleening aan kleine boeren. Voor deelneming aan de spaarregeling voor B steun meldden zich reeds 38 gezinnen aan. 12 meter te weinig. De heer Jac. Verhage, wonende te Abeele heeft een verzoek ingediend, voor zijn leerplichtig kind een vergoe ding uit de gemeentekas te mogen ont vangen, overeenkomstig art. 13 der L. O. wet 1920, voor de kosten verbonden aan het bezoeken door het genoemde kind van de meer dan 4 km van zijn wo ning verwijderde bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Verwe rijstraat te Middelburg. B. en W. zeggen in hun toelichting dat het verzoek alle gewenschte verklarin gen bevat en dat ook de financieele toe stand van den adressant aanleiding zou kunnen geven tot het toekennen van steun uit de gemeentekas. Echter het is B. en W. na meting door den gemeente opzichter, gebleken, dat de afstand van de woning van verzoeker tot den ingang der school te Middelburg niet méér dan 4 km bedraagt. Deze afstand is namelijk 3988 meter. Op grond hiervan stellen B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beschikken. RITTHEM. Op de vergadering van den Bijz. Vrijw. Landstorm, welke on der leiding stond van den plaatselijken leider, wegens ongesteldheid van den voorzitter den burgemeester, werden na afdoening der huishoudelijke zaken de prijzen uitgereikt, behaald bij den gehouden schietwedstrijd. Van den heer P. Daniëlse was met dank een prijs ontvangen. De uitslag was le pr. A. Poelman; 2e A. Hoogesteger; 3e B, van den Broeke; 4e H, Allaart; 5e C. Cornelisse; 6e J. M. Cevaal; 7e G. Roelse; 8e W. Cevaal; 9e L. Koppe- jan; 10e J. Riemens; lie K. Louwerse; 12e P. de Groot; 13e P. Jobse. Nog werd uitgereikt de gedenkplaat van de vaandeluitreiking door H.M. de Koningin te Barneveld. VROUWENPOLDER. De voor den dienstplicht lichting 1939 ingeschreve- ge dezer gemeente bij het vee van de P. L, van D's, zijn voorloopig vrijge steld wegens broederdienst, Thans zijn in de afdeeling Gapin- g.e dezer gemeente bij het vee van de landbouwers L, M. en J. A. V. geval len v,un mond- en klauwzeer geconsta teerd. Zwerversleed, 's HEER ARENDSKERKE. Toen de landbouwer D. Goense bij zijn uienren kwam, kwam hij tot de ontdekking dat een onbekende zwerver, deze tot nacht- logies had gekozen. Uit de mededeeling van den zwerver bleek, dat hij aan in wendige pijnen lijdende was. De hulp werd ingeroepen van dr. Gelderblom te Nieuwdorp, op wiens advies hij naar Goes werd overgebracht en in het zie kenhuis „St. Joanna" opgenomen. BORSSELE. Terwijl de chauffeur J. v. L, bezig was met het lossen van bietenloof van zijn vrachtauto, schoot zijn „griep" plotseling omhoog en viel de man achterover op den grond, waarbij hij tegen een paal terecht kwam. Hij bezeerde zich dermate, dat men hem per auto huiswaarts moest brengen, VERDRONKEN. HANSWEERT, Maandagavond is de 60-jarige Belgische schipper Caron, bi; het aan boord gaan op de railing van een sleepboot gevallen en :n het water VOOR DE PROVINCIE ZEELAND TE -- MIDDELBURG (lngez. Aled.j Verwachting tot morgenavond! DE BILT! Meest matige wind uit Zui delijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen, weinig veran dering in temperatuur, UKKEL: Matige wind uil Z. tot W. richtingen, bewolkte hemel met opkla ringen, nog regenbuien, vooral in West- België, plaatselijk misschien zelfs on weer, matige temperatuur met een nach telijk minimum van ongeveer 7 gr. Di, 26 Oct. Zon op: 6 h 45; onder: 16 h 42, Licht op: 17 h 12. Maan op: 23 K06; onder: 13 h 18. L.K. 26 Oct. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; October. Hoogwater. Laagwater. Di. 26 5.40 18.19 12.18 Wo. 27 6.48 19.40 0.46 13.28 Do. 28 8.18 21.10 2.09 14.59 Hoog- en Laagwater te Wemeldinges October, Hoogwater. Laagwater, Di. 26 7.30 19.59 0.48 13.20 Wo. 27 8.29 21.12 1.52 14.28 Do. 28 9.50 22.34 3.15 15.56 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Neus en hoofd verstopt Tranende oogen. Schorre keel. Hoesten en vol op de borst. lucht op en geneest. Pot 50 ct. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. MIJNHARDT (lngez. Med.) terecht gekomen. Het sleepbootperso- neel wist den drenkeling vlug uit het water te halen. Hij bleek echter reeds te zijn overleden, doordat hij een sche delbreuk had bekomen. Het lijk zal he den naar Gent worden overgebracht. KAPELLE. Omstreeks 6 uur gister avond is een auto, waarin gezeten wa ren de gebr, K, en de hr J. uit Goes op den onbewaakten overweg bij de woning van den hr. De Nooyer onder Biezelinge door een zandtrein, die uit de richting Schore kwam gegrepen. De auto word 14 meter meegesleept. Won der boven wonder konden de 3 inzit tenden, toen de trein tot stilstand kwam vrijwel ongedeerd den auto ver laten, Deze vloog onmiddellijk daar na in brand, en werd door het vuur in een ruïne herschapen. De bewuste overweg is tamelijk ge vaarlijk, Men heeft er een betrekkelijk slecht uitzicht. Bovendien was het weet nevelig. De auto behoorde toe aan den auto verhuurder Le Coq uit Goes. Met ver eende krachten is het gelukt de over blijfselen van de spoorbaan te verwijde ren, voordat de eerstvolgende tre n moest passeeren. De politie heeft het geval in onderzoek. RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. HOEDEKENSKERKE. In de gister gehouden raadsvergadering waren alle leden aanwezig. De v o o r z. deelde mede, dat de bestrating toegang geven de tot de Ned. Herv, kerk afdoende zal worden gerepareerd en dat de directie der Ned. Spoorwegen afwijzend heeft beschikt op dezer zijds verzoek om een lantaarn te plaatsen bij den dubbelen overweg bij het station alhier. Overeenkomstig een voorstel van het ministerie van sociale zaken werd beslo ten' het uurloon in werkverschaffing uit te betalen voor het vervolg vast te stel len op 0.22 per uur. Het regen-verlet werd daarbij vastgesteld op 0.18 per uur. De instructie voor den nieuw te be noemen havenmeester werd vastgesteld. Eveneens werd vastgesteld een instruc tie voor den ambtenaar belast met de

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1