BUITENLAND. Deo Haag,October 1937 Beste Mary,' Je schryft my,dat je vindt, dat myn kinderen er izoo flink uitzien en vil ik je het geheim daarvan mededeelen.ïk geef ze n.l* praisma van Valkenburg^ levertraan, die ik in myn jeugd ook heb moeten ge bruiken. Ik raad je daar om aan, geef je kinderen diezelfde levertraan, het is een oud bekend merk.-, Veel liefs van je liefh. i WALCHEREN. ZUSC-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. SGHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. BEURS VAU AMSTERDAM. beursthermometer maandag, (Ingez. Med.) ARNEMUIDEN. bi de laatste Raadsvergadering werd door B. en W. ■voorgesteld de gemeentelijke vischhal van gemeentewege opnieuw te gaan ex- ploiteeren. Dit voorstel werd evenwel j verworpen zoodat opnieuw de vischhal i door particulieren gepacht en in exploi- tatie gebracht moest worden. Thans heeft de verpachting plaats gehad en werd de heer J'. Marteijn die altijd nog' de gemeentelijkei vischhal geëxploiteerd heeft opnieuw pachter. Wel heeft met het nieuwe pachtjaar tariefverlaging plaats gevonden. Het is gebracht van 7 op 4 procent wat door den vischhandel in deze gemeente dankbaar aanvaard zal worden. RAAD VAN MELISKERKE, W egenverbetering. MELISKERKE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester J. J. de Weijzer, voltallig. Van de P.E.Z.M. was bericht ingeko men dat wederom 5 pet. zal terugbe taald worden van het destijds betaalde bedrag van 2505. Een verzoek van de Burgerwacht om een hoogere subsidie werd niet ingewilligd, het blijft 25. evenals dat van de B.V.L.-afdeeling. De heer A. Komejan kreeg op zijn verzoek ontheffing van aanslag school geld, omdat deze aanslag per abuis is opgelegd. De verordening van den gemeente veldwachter moet opnieuw vastgesteld worden omdat de minister een nieuw ontwerp heeft ingezonden, via den Commissaris der Koningin; B. en W. werd opgedragen de wijzigingen aan te brengen. Een schrijven was ingekomen om toe te treden tot de fraude-onder linge van de Ver. van Ned. Gemeenten. Na toelichting van den Voorzitter werd hiertoe besloten. Besloten werd niet mee te doen aan de spaarregeling voor den B-steun. Evenmin aan de nieuwe ondersteuning voor kleine boeren. B. en W. stelden voor tot verharding over te gaan van den Molenweg tot aan de grens der gemeente Aagtekerke en van den Koperenheulweg en aansluiting van den Mariekerkscheri straatweg. Aanvankelijk was het plan geweest den Molenweg alleen te verharden tot dn hofstede „Eendenoord". Verwacht wordt 'dat Aagtekerke haar deel zal willen j betalen. Aangelanden zullen uit een j baatbelasting de onkosten moeten beta-1 len. De gemeente neemt 5 pet. voor haar rekening en het onderhoud later. De Voorz. bracht den Raad een woord van dank voor haar eenheid van optreden. Verder stelden B. en W. voor 1938 te verg'oeden aan de Schoolvereenig, voor bijzonder onderwijs 8 per leerling. De hr. H u y s m a n zag liever dit bedrag op 9 bepaald. De hr. F r a n c k e kon met dit voorstel accoord gaan, 8 zal zeker te weinig zijn. De hr. D e Buck ging accoord met het voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 4 tegen 3 stem men. Voor Jakobsen, Wisse, Dekker en De Buck. Zonder hoofdelijke stemming werd daarna de gemeente-begrooting 1938 vastgesteld met een eindcijfer van 16416. Vrijwillige voldoening Van belasting. De minister van Financiën maakt be kend dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens te weinig be taalde belasting naar inkomen en/of ver mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Hansv.eert f 64.81. GROOTE STORMSCHADE TE BORSSELE. De nieuwe havenwerken groo- tendeels vernield. BORSSELE. Storm en hoog water hebben belangrijke schade veroorzaakt aan de pas uitgevoerde herstelwerken aan de Borsselsche haven. Het dikke cementen plateau aan de Zuidzijde is door den druk van het water, dat er over spoelde, voor een groot deel in gedeukt en gescheurd. Daarna sloegen de golven tegen den zwaren betonnen rand. Deze brak in tweeën en de stuk ken stortten in de haven, waarna ook het bovendeel van den steilen muur be zweek en in de haven viel. De ankers in den muur zijn geheel verbogen. Het is voor de gemeente, op welker begroo?* ting-1938 een post van slechts 328 voor onvoorzien voorkomt, een leelijke streep door de rekening. De borstelwer ken hebben rond 3000 gekost en deze geldeq zijn nu voor een groot deel zon der sucegsj uitgegeven. DRIEWEGEN. De bazar, gehouden ten bate voor de restauratie van de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft bruto opge-, bracht ruim f 800, Ook in onze gemeente is eeni ge-; val van mond. en klauwzeer geconsta teerd en wel onder de varkens van den heer A. Lansen. RAAD VAN DRIEWEGEN- DRIEWEGEN. Vrijdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester Ort voltallig. De v o o r z. deelde mede, dat door B. en W. besloten is de spaarregeling B-steun voor deze gemeente niet in te voeren, aangezien hier geen permanen te werkloozen zijn; wel wordt door de gemeente aangesloten bij de regeling gegeven door den minister van sociale zaken betreffende den steun aan kieme boeren. De Raad van Beusichem verzocht ad- haesie te betuigen met een door dien Raad aan de Tweede Kamer gericht verzoek, om verandering van artikel 22 der motor- en rijwielwet, zoodat in de toekomst op wegen buiten de bebouwde kom waarop geen of zeer weinig ver keer is, het geleiden van paarden achter rijwielen mogelijk wordt, zonder in aan raking met de politie te komen. Beslo ten werd adhaesie te betuigen. Het reglement van het burgerlijk arm bestuur werd gewijzigd, zoodat met in gang van 1938 genoemd bestuur uit 5 leden zal bestaan instede van uit 3. Besloten werd ook voor deze ge meente een parkeerterrein aan te wij zen en wel in de Dorpstraat in het bree- dere gedeelte schuin tegenover de gara ge De Jager, zoodat auto's daar 's- nachts zonder verlichting kunnen staan. De begrooting voor 1938 werd, nadat over enkele posten nadere inlichtingen waren verstrekt, aangenomen, zooais deze door B. en W. was ingediend, in de vorige vergadering. Bij de rondvraag vroeg de heer Timmerman, wanneer de lantaarn in het dorp geplaatst zal worden, die door B. en W. beloofd was. De voorz. deelde mede, dat binnenkort een lan taarn geplaatst zal worden aan den gevel van de veldwachterswoning. HANSWEERT. Het motorschip Mar- komannia geleden met stukgoed van Antwerpen naar Basel heeft machine- schade bekomen. De sleepboot „Sylvia" heeft het schip opgepikt en naar Rot terdam gesleept alwaar het gerepareerd zal worden. IERSEKE. De verzending van mos selen gaat nog steeds goed. Brussel is minder, ook Antwerpen mindert, maar Parijs wordt nu weer beter. Samen zijn naar Frankrijk, België en Duitschland on geveer 7200 ton weggegaan. Over het algemeen is de, verzending van mosselen beter dan in 1936. Verleden week Zater dag waren een paar duizend ton meer weggegaan dan vorig' jaar Wat niet al leen voor de kweekers, maar ook voor de leiding van het Centraal Verkoop kantoor zeer aangenaam is. De markt van mosselzaad is door de openstelling van de Waddenzee ree !s openstelling van de Waddenzee reeds woord, groote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit, wordt weer be waarheid. Naar de Waddenzee zijn uit geheel Zeeland vandaag een 60-tal sche- pen gegaan om zaad. KORTGENE. Zaterdagmiddag ge beurde er op de haven alhier een onge luk. De heer L. Maarsman, beurtschip per bij de firma Van Damme uit Kort gene. was bezig om zuurstofcylinders in het m./s, „Rival" te laden. Hij rolde de cylinders van het havenplein aan boord Een der cylinders geraakte uit zijn han den en kwam op zijn knie terecht. M kon nog een paar meters loopen. doch hij moest dit al gauw wegens hevige pijn staken. De knie zwol leelijk op. M. werd per auto naar zijn woning vervoerd waar dr. Gelderman uit Kortgene de eerste hulp verleende. DE ONTEVREDEN MOSSEL KWEEKERS. Zaterdagavond vergaderde te Bruinisse weer een groot aantal mosselkweekers in „Het Veerhuis" onder voorzitter schap van den heer Sterk uit lerseke.. De heer Sterk zeide in zijn openings woord o.m. dat rond de actie der mossel kweekers veel lawaai wordt gemaakt waardoor de aandacht van de hoofd zaak wordt afgeleid. Daarmee is men te Bruinisse niet gebaat. Van alle kanten probeert men de mosselkweekers uit Bruinisse een hak te zetten. Dit was ook gebeurd op een der departementen te Brussel, waar hij besprekingen had ge voerd. Men had daar ook geheel onjvare voorstellingen gewekt betreffende de kwaliteit der van hier geëxporteerde ..mosselen. De heer Sterk wees verder op de jongste circulaire betreffende het verleenen van een voorschot aan gedu peerde kweekers. Voorgelezen werd het request dat aan de directie en aan het bestuur van het C,V'm verz°nden en dat later door spr. Matheus de Koning en Thomas Kik was toegelicht, Hetzelfde zal ook onder de aandacht van den Minister worden gebracht. Deze week zullen de heeren Sterk. Roth de Konmg uit Bruinisse. Bleyenberg uit Zie- nkzee en een afgevaardigde uit lerseke, n op audiëntie gaan, I De heer Sterk zal deze week ook nog een onderhoud hebben met het Tweede Kamerlid den heer Drop. Uitvoerig werd gesproken over den jongsten steunmaatregel waardoor aan kweekers, die in het tijdvak van 1 Mei tot 1 October minder dan 17 pet. van hun toegewezen kwantum mosselen hebben algeleverd, een voorschot van 50 cent per ton werd toegezegd. In het vanwege den regeeringspersdienst verspreide be richt werd evenwel verzwegen, dat in de 17 pet. ook worden meegerekend de niet uitgevoerde orders, die toch als uitge voerde orders van het basisleveringscij-1 fer zijn afgetrokken. Aan personen die in het bezit zijn van niet leverbare mos-1 (mosselen die niet aan de door het C.K.K. gestelde eischen voldoen) werd in de afg'eloopen weken toch meerma len een order vestrekt, dat dan van het basisleveringscijfer wordt afgetrokken. In theorie is dan bv. reeds meer dan 10 pet. geleverd, in werkelijkheid nog niets. De genomen maatregel zal voor de be trokkenen dan ook vermoedelijk weinig uithalen. Ook de maatregel om de Waddenzee nog dit najaar open te stellen voor het visschen van mosselzaad ontmoette cri- tiek. Zij d'e het hardst om zaad verle gen zijn kunnen het zelf niet halen. Het mosselseizoen gaat door en wanneer het C.V.K. een. order geeft moet men pro- beeren die uit te voeren, en dan kan men niet naar de Waddenzee. Openstel ling van de Waddenzee in het aanstaan de voorjaar ware beter. Aangedrongen werd te verbieden, dat kweekers die bv. meer dan 1000 tonnen sonsumptiemosselen leveren ook nog in aanmerking komen tot het leveren van industriemosselen naar Arnemuiden, De laatst gepubliceerde cijfers over 't toenemen van den export werden aan krit'ek onderworpen. De heer Sterk deed nog' enkele mede- deelingen over de in voorbereiding zijn de handelaarscombinatie ter verdeeling van den afzet in Noord Frankrijk, waar na de vergadering werd gesloten. Vleeschvergiftiging. BRESKENS. De visscherskneckt Fey- ter ging Vrijdagavond, zooals gewoonlijk aan boord van zijn schip om op de gar- nalenvangst te gaan. Eenmaal uitgevaren begon hij zich niet lekker te voelen, doch hij bleef aan den arbeid. Daar de pijnen en de krampen steeds heviger be gonnen te worden, achtte hij het raad zamer om maar weer naar huis te varen, meldt de Tel. Bij aankomst in de haven werd een auto gehaald, die hem naar zijn woning gebracht. Thuis bleek het al niet anders gesteld te zijn. De vrouw en drie kinderen hadden eveneens enkele uren na het ontbijt krampen gekregen, zoodat de buren doktershulp inriepen. De dokter kwam tot de conclusie, dat de ziekteverschijnselen aan het gebruik van bedorven hoofdkaas toegeschrevan moeten worden. De moeder en de 3 kinderen waren er zoo slecht aan toe dat de dokter hen onmiddellijk naar het ziekenhuis te Oostburg liet overbrengen. Hoewel zij niet geheel buiten gevaar zijn was hun toestand Vrijdagavond toch redelijk wel. OOSTBURG. Alhier heeft zich een comité gevormd, dat de bedoeling heeft den belanghebbenden, die als aanstaand ambachtsman of winkelier, straks een eigen bestaan willen verkrijgen, een en ander bij te brengen, dat voor hen noo- dig is, willen ze voldoen aan hetgeen de Vestigingswet-kleinbedrijf voor hen voorschrijft. Het comité hield daartoe j.l. Zater dagavond een openbare bijeenkomst on der leiding van den heer A. Mijs, voor welke bijeenkomst vrij groote belang stelling bleek te bestaan. De heer Mijs deed mededeeling van het tot stand komen van genoemde wet, waarbij bepaald is, dat de aanstaande winkelier en ambachtsman naast vak bekwaamheid en credietwaardigheid, ook voldoende handelskennis moet be zitten, hetgeen blijken moet uit een af te leggen examen, waaromtrent echter door het nog niet verschijnen van de al- gemeene maatregelen van bestuur, voor het oogenblik nog niets bekend is. Hoewel nog niet geheel vastgelegd, is een voorloopig examen ingesteld in ver band met de oprichting van kleine be drijven. Eene zekere theoretische ken nis is een bepaalde eisch en daarom hebben eenige heeren zich met hem, voorzitter, bereid Verklaard een comité te vormen, ook eventueel om met de regeering te confereeren en om zooveel mogelijk centraal te werken; in dit co mité hebben dan ook eenige heeren zit ting uit omliggende gemeenten. Het woord werd daarna verleend aan den heer M. A. Aalbergtse, die trachtte eenig inzicht te geven in de bepalingen en bedoeling van de Vestigingswet, en den heer E. van der Werff die mede deelde, waarom het comité heeft ge meend een cursus te moeten inrichten De lessen zullen in overleg met drie groote middenstandsbonden loopen Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102%—103 Amsterdam 19334-4 100 Zeeuws. Hyp, B. 4 100% Cities Service Cy. P. 1958 5 41%41% A Amsterd. Bank 150148 A Pref. Jurgens A 132132 A Ned. Gist- en Spiritusf. 477473% A De Schelde N.B. 41%39 C Am. Smelt en Ref, 4136% A Born. Sum. H.M. 183183 A Houth. Alberts 9897 C Union Pac. Rr, 74%69 C Int. Nickel Cy. 33%31% Ned. 1000-4 101%—101% O. Indie 34 1000-4 100% Engeland 1960-90 4 81 81 A Koloniale Bnk. 120%118 A N.I. Hbk. 1000 135—130% C Ned. H.M. 1000 160%—160 A v. Berkels Pat. 70%—69 C Calvé-Delft 77—75% A Philips Gem. B. afg. 319%308-10% C Unilever 142%—138-40 C Am. C,ar en Foundry 18%>16-% C Anaconda Cop. 21%19%-20% C Bethlehem St, 33%30%-31% C Kennec Copper 27%24%-25% C U. States St. C. 41%—37-38% C North Aim. Cy. 13%12% A Kon. Petr. Mpij. 355%345-48% C Contin. Oil Cy. 21%20% C Phillips Petr. Comp. 3028% C She.ll Union O.C, 13%12%-% C Tide Water Ass. Oil 11%—11-% A Ned. Scheepv. U. 122%115%-18% A H.V. Amsterdam 433%—420-25% A Java Cult. Mij. 150-147-49 A N.I. Suiker U. 128%—124-25 ObLMarkt Philips - Markt - Schepen Unilever - - H.V A. - Industrie Wettig'. Tabak Amerika Rubber KoninkL Gedeponeerd A Deli Batavia 203—194%-5? C Deli Mij. 1000 281-274-78 A Senembah 276%271-80 C Baltimore en Ohio 10%9 C Southern Pac, Cy. 17%14 -15 A Southern Riw;. 1'1 9% A Amst. Rubb, C. 213%—203%-08%- A Deli-Bat, Rubb. 144%137%-39 A Hessa Rubber 152147%-46% A Serbadjadi S.R. 109%400% WISSELKOERSEN. Heden Zaterdag Londen 8.95 8.95% Berlijn 72.66 72.65 Parijs 6.09 6.12% Brussel 30.51 30.50 New-York 1.80% 1.80% over: boekhouden, handelskennis, han- delsrekenen, wetskennis, Nederlandsche taal en handelscorrespondentie, bene vens grondbeginselen van moderne be drijfsleer. Bedoeling is met dezen cur sus de aanstaande middenstanders zoo veel mogelijk klaar te maken voor de te stellen eischen. De kosten zullen bedra gen 30 per jaar benevens een luttel bedrag voor boeken. Spoedcursus 45 per jaar. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd door eenigen gebruik gemaakt, terwijl daarna eenige prospec- te werden uitgereikt. Hoewel zich be reids eenigen voor den cursus hebben opgegeven, was van algemeene* deelna me nog geen sprake, immers in deze bij eenkomst waren wel meest direct-be- langhebbenden tegenwoordig, maar niet hunne ouders, hetgeen te betreuren is, immers het geldt hier een zeer groot belang voor den middenstand. SCHOONDIJKE. In het raadsverslag stond, dat deze gemeente niet mede zal doen aan de spaarregeling B-steun. Dat was een vergissing. De Raad besloot wel mee te doen. KERK EN SCHOOL. Bij de op het eind van vorige week gehouden verkiezingen voor notabelen der Ned. Herv. Kerk te Driewegen werden gekozen de heeren P. J. van Strien en A. van Wingen. In de commissie van toezicht werden gekozen de heeren J. Maat, M. Verburg, P. Korstanje, W. IJ. de Reijger, C. F. Schijf en Izaak Bosman, terwijl yoor twee vacatures herstemming zal gehou den worden den 29ste October tusschen de heeren W. Machielse, J. Moerdijk, J. Krijger Az., J. G. Nieuwenhuize en H. Goetheer. Ned. Herv. Kerk. Op het drietal te Winschoten komt voor ds. J. G. Panhuise te Aagtekerke. „D." IN HET ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. In het „Z. L. B," komt D. terug op de zaakv. d. Berg. De schrijver doet het nu voorkomen, alsof, wat wij ons dan, in navolging van een oud gebruik, veroorloofden de „officieele" weten schap te noemen, heelemaal nooit niets verweten mag worden, in het algemeen noch in dit bijzondere geval. Wat het algemeene aanz'cht der zaak betreft zij D. naar ons hoofdartikel van van daag verwezen; wat dit speciale geval aangaat bestudeere hij de g e h e e- 1, e Matafto-geschiedenih, alvorens t.a.v. de „officieele" wetenschap zoo'n hoogen toon aan te slaan. Aan onze sommatie, zijn slechts zeer matig bedekte beschuldig'ng aan ons adres, dat wij uit sensatie zucht in plaats van uit behoorlijke overwegingen ons eerste artikel ge schreven zouden hebben terug te ne men, geeft D. geen gevolg. Hij krab belt nu terug en verschuilt zich achter de bewer'ng „dat staat nergens en dat maakt de M, C, er maar van." Neen, waarde heer: dat maken niet alleen wij er van, maar een ieder die oogen heeft om te lezen! .Tenslotte: wij zouden ons tegen D. in het Z. L, B. noch tegen dierenarts Hoog- stra gericht hebben, gelijk wij deden, indien deze begonnen waren te doen met waartoe ze thans gekomen zijn: het middelv. d. Berg op veterina're gronden bestrijden. Daarvoor hebben wij, al is de schijn in sommige oogen tegen ons, niettemin aanzienlijk meer respect dan voor spotternijen en zotter nijen! _D^Spaansche burgeroorlog. ITALIË KAN GEEN BELANGRIJKE CONCESSIES MEER DOEN. Het Italiaansche blad „Informazione Diplomatica" bevat een artikel van of ficieuze zijde, waarin gezegd wordt, dat de wending, die de besprekingen in de niet-inmengingscommissie te Londen hebben genomen, met veel aandacht in Italiaansche verantwoordelijke kringen gevolgd wordt. Het is een feit, aldus dit artikel, dat het Italiaansche initiatief in de vorige vergadering, dat in alle te goe der trouw zijnde kringen als een werke lijke bijdrage tot de Europeesche samen werking werd toegejuicht, niet de gevol gen gehad heeft, die men er van had mo gen verwachten. Toen men tot de toe passing der aanvaarde beginselen gena derd was, rezen er ernstige moeilijkhe den, die de besprekingen belemmerden en de resultaten der eerste bijeenkomst- in gevaar brachten. De houding van den Russischen gedelegeerde was in open lijken strijd met hetgeen besloten was. Verder was de Britsch-Fransche houding tegenover het Russische standpunt on begrijpelijk toegeeflijk, wat overigens in gezaghebbende Italiaansche kringen niet al te veel verwondering gewekt heeft. Het is een dwaasheid te gelooven, dat Italië nog meer belangrijke concessies kan doen. Klaarblijkelijk beeft de oprui ming van het front in Asturië oppositie in Fransche en Britsche linksche kringen veroorzaakt. Men kan in de bestaande omstandigheden slechts vaststellen, dat de besprekingen opnieuw dreigen vast te loopen. Doch, aldus de „Informazi one", het zou belachelijk zijn Italië daar voor ook maar de geringste verantwoor delijkheid te willen opdringen. De verovering der rechtschen aan het Noordelijk front. Uit Gijon wordt gemeld: De troepen van Franco hebben in Asturië zeer groo- ten buit gemaakt. Het inventariseeren hiervan zal enkele weken in beslag ne men. O.a. werden buit gemaakt dertig stukken geschut, vijftien vliegtuigen, waarvan twaalf in staat onmiddellijk op te stijgen, een trein met geniemateriaalr twaalf tanks van Russisch fabrikaat en verscheidene munitie-depóts. Nog steeds komen afdeelingen regee- ringstroepen hun onderwerping aanbie den bij de troepen van Franco. Zij wor den ondergebracht in concentratiekam pen, welke de rechtsche autoriteiten in allerijl hebben opgericht bij Gijon, Ovie- do en Avila, Hiervandaan worden zij verder naar het achterland gebracht, waar zij te werk worden gesteld aan het verbeteren van wegen en bruggen. Gisteravond hadden 20.000 man zich overgegeven en men vermoedt, dat nog tweemaal dit aafl aantal in het mijngebied verblijven, In de Cantabrische wateren hebben de rechtsche autoriteiten twintig schepen, waarmede 5000 personen trachtten te vluchten, aangehouden. Na de verovering van de Noordkust, telt het onder bewind van Franco stam de gebied thans meer dan 14% millioeh inwoners, het gebied der regeering te Valencia telt 9 millioen zielen. Uitgewekenen uit Gijon. Te Larochelle is een tiental schepen uit Gijon aangekomen met 1500 uitgewe kenen, bijna allen militie-manschappen. Onder hen bevindt zich een twintigtal gewonden, van wie twee zoo zware bles sures hadden, dat zij naar het ziekenhuis zijn overgebracht. De anderen zijn ont wapend en van ververschingen voor zien. Zij zullen naar Spanje afgeschoven worden. Te Douarnenez zijn 14 leden der As-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2