BINNENLAND. ZEELAND, WEERBERICHT. NUMMER 250. DRIE BLADEN. ZATERDAG 23 OCTOBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Colijn en Wendelaar. De positie van den boerenstanc in het volksgeheel. Een ieder staat verbaasd A. C. van der Rest Lange Kerkstraat 42 Telefoon 168 I SMiritteiate MIDDELBURG Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VJissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUQANT£££ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers? Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Over het congres van den Vrijheids bond van verleden week schrijit „De Zeeuw" o.a. als volgt: „In het officieele communiqué over het congres wordt gemeld, dat de Voor zitter, het Kamerlid mr. Wendelaar, den oud-m nister Van Lidth de Jeude toespre kende, zeide, „dat de liberalen in Ne derland niet zouden vergeten, op welk 'n smadelijke wijze Van Lidth de Jeude door Colijn ten offer was gebracht op het altaar van de nieuwe coalitie-regee ring." De heer Van Lidth de Jeude op sma delijke wijze ten offer gebracht! zoo vervolgt „De Zeeuw". Dat het congres deze woorden met een krachtig applaus onderstreepte en dat het den geofferden oud-bewindsman een langdurige ovatie bracht, is nog wel eenigszins te verstaan. De massa was niet in staat deze me- dedeeling op haar waarheidsgehalte te controleeren. Maar dat de liberale pers het niet noo- dig acht deze zaak recht te zetten, wekt eenige verwondering. Uit wat omtrent de Kabinetsformatie werd meegedee'd is toch gebleken, dat de heer Van Lidth de Jeude aanvanke lijk geen bezwaar had op basis door den Kabinetsformateur opgestelde program in het Kabinet zitting te nemen. Later schijnt hij, misschien onder den indruk van de rede van mr. Oud, wel bezwaren gevoeld te hebben. Het positief-Christelijk zat hem dwars en daarom trok hij zich terug. Uit principieele overwegingen alzoo. Dit standpunt kan men eerbiedigen. Maar hoe nu de heer Wendelaar er toe kwam te spreken van „een smadelijk ten offer brengen door Colijn" is, zacht ge zegd, raadselachtig. Evenals het zwijgen van de liberale pers over deze voorstelling in strijd met de feiten." Lidth de Jeude en Oud vertegenwoor digd is; de min-of-meer aan den partij loozen kant zijnde twee ministers Van Buuren en Patijn doen dit loyaal-natio nale linker volksdeel naar ons gevoelen gansch onvoldoende politiek recht we dervaren. Wij gaan zelfs verder: uit hetgeen zie' rondom de kabinetsformatie heeft afge speeld en wat daarvan is bekend gewor den, hebben wij niet den indruk gekre gen dat dr. Colijn voldoende blijk heeft gegeven te beseffen op welke basis hij zulk een verbijsterend groot stemmen- tal behaald heeft; wij hebben thans niet voldoende aanwijzingen tot onze be schikking om daaruit de overtuiging te putten, dat Colijn het gansche gewicht zijner persoonlijkheid ten volle in de schaal heeft gelegd om te geraken tot de naar ons en zeer veler gevoelen eenig-juiste oplossing: een herzien natio naai kabinet op breede basis. Wij zijn dus, als iedere andere oprecht linksch-geöriënteerde, pijnlijk teleurge steld door deze kabinetsformatie, en wij juichen dus niet, ganschelijk niet, om dit Colijns gewrocht. Zeker heeft hij, voor ons, hierdoor aan glorie ingeboet. Maar dit, dunkt ons, dus duidelijk ge zegd zijnde, herhalen wij: de wijze van bestrijding die Colijn hierom van deze en gene liberale zijde, nu weer van den heer Wendelaar, ondervond en onder vindt, keuren wij, als vermoedelijk ten deele onwaar en zeker geheel onwaar dig, nadrukkelijk af. In de eerste plaats prineipiëel, los van alle bij-overwegingen. En vervolgens óók nog, omdat zij tac tisch fout is. Dit spelletje van: vandaag zijt gij de groote nationale figuur en morgen ben je geen turf meer hoog. is te gauw ach ter elkaar en te politiek-doorzichtig: de nuchtere mensch riekt het luchtje eraan al van verre. Tot zoover het anti-revolutionaire blad. Het is ons aanleiding tot een enkele opmerking. 't Verwijt aan de liberale pers, dat die het niet noodig achtte de zaak recht te zetten, komt ons wel wat sterk voor. Er is tegenwoordig voor haar in eigen ge zichtskring zooveel te doen, dat zij het wel aan de klaarblijkelijk waakzame partijpers van den heer Colijn kan overlaten voor diens reputatie te wa ken, dunkt ons. Maar nu men zich er daar, naar het schijnt, aan stoot, willen wij toch ook niet nalaten op te merken, dat wel de gelijk op het congres zelf deze tactische blunder van den heer Wendelaar ge voeld werd. In den hoek waar schrijver dezer re gelen gezeten was, merkte iemand on middellijk, onder instemming der daar- om-henen-zittenden, op, dat het „niet erg verstandig van den partij-voorzitter was, deze rechtmatige hulde aan Van Lidth de Jeude van een onwaardige veeg-uit-de-pan aan Colijns adres ver gezeld te doen gaan." (Wij gaven het iet wat gekuischt weer; de oorspronkelijke bewoordingen der opmerking waren hui selijker en gepeperder!) Er is dus geen sprake van, dat de heer Wendelaar met dezen uitval tegen Co lijn algemeene instemming vond en kel met zijn hulde aan Van Lidth de Jeu- He_was dat het geval. Maar wij verstaan het wel al kun nen we het daarom niet waardeeren! ij zien in dezen dommen uitval (even- vr "U1 °e misselijke teekeningetjes in de Vrijheidsbondsche partijpers, waarin dr. Colijn van dit kabinet ineens de natio nale figuur-at is en om de haverklap als een paskwil van een Dickensiaansche steile dominee wordt voorgesteld) een wanhopige poging om nu eens reuze- flink een principieel-eigen-standpunt be stijgend voor den dag te komen. Het is trouwens niet voor de eerste maal dat wij tegen dit kleinzielige en spij ïge gedoe openlijk en duidelijk stel mg namen; ook kort na de kabinetsfor- M AS. reven wi> in gelijken zin in ons blad hierover, gelijk men zich wel zal willen herinneren. Nu versta men ons vooral niet ver keerd. Wij schrijven dit allerminst om bij de rechterzijde in het gevlij te komen, noch uit een ongezonde lust tot bevuilen van eigen nest. Neen, het een zoowel als het ander zij verre van ons. Wij betreu ren het ten zéérste, dat in het huidige kabinet de linkerzijde niet regulier door een paar mannen als bijvoorbeeld Van Prins Bernhard eere-voorzitter van het Kon, Ned, Landbouw Comité. Naar gisteren in de jaarlijksche ver gadering van het Kon. Ned. Landbouw Comité werd meegedeeld, heeft Prins Bernhard heit voorzitterschap dezer neutrale agrarische organisatie aan vaard. Rede van den heer Louwes, In de hedenochtend gehouden verga der ng van het Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité te 's-Gravenhage leid de de heer H. D. Louwes, voorzitter der Groninger Mij, van Landbouw, een bespreking v,an de huidige positie van den boerenstand in het volksgeheel in. Spr. begon met te betoogen dat onze boeren- en tuinderstand behoort bi) ons volk; als ons volk maar verstaat, dat het ook bij zijn boeren en tuinders behoort. Er zijn geen vraagstukken van nationaal belang, die ook niet voor onzen boerenstand van gewicht zijn, zoo zijn er echter ook weinig groote landbouwvraagstukken, die niet de be- teekenis hebben van nationale proble men. De boerenstand moet daarom voor zijn optreden en werken ,als groote volksgroep zijn kracht zoeken in pe netratie en niet in isolement. De Nederlandsche boerenstand heeft alle reden zich de gelijke te achten der andere bevolkingsgroepen en :n rustig zelfvertrouwen zijn weg te gaan. De toekomst moet liggen in verbetering van eigen tekortkomingen, in vermeer dering van eigen kracht, in den wil het geheele volk van zijn goed recht te overtuigen. De boerenstand moet goed georgani seerd zijn. Het veel omvattende land- nouworganisatieleger van boerenleen banken, veilingen, coöp, instellingen v,an allerlei slag en doel, vormt meï de stamboeken en de standsorganisatie een groote belangengemeenschap. Maar ei zijn daarbij vele problemen, die zich thans toespitsen in onze coöp. zuivel bereiding, welke zich aanpassen moet aan veranderde omstandigheden, terwijl het een boerenbelang te achter is, dat zij in stand gehouden kan worden en de coöp. zuivelwereld gestaald uit den strijd met het particuliere grootbedrijf zal te voorschijn treden. Is er een boerenstand voor wie al die organisaties werken, de verwezen lijking van het groote doel, waarvoor allen streven, wordt n et weinig be lemmerd door de confessioneele ver deeldheid in het landbouwvereenigings- leder mensch is een kunstenaar en heeft een groot werk te voltooien. Dit werk is zijn leven. leven. Met den afscheidingsdrang der orthodox-protest,antsche boeren staat het anders dan met de roomsche col lega's, die meer compact samenwonen. De christelijke organisat e moet als het ware uit het vleesch der algemeene organisatie worden losgescheurd. De gedragslijn daar tegenover moet zijn: nimmer afwijken van de hoogheid en zuiverheid van het algemeen Neder landsche karakter en geen duimbreed prijsgeven van het werkterrein. Verder in vrede laten gaan, wie meent te moe ten gaan en daarbij bereid zijn tot een waardige en opbouwende samenwer king. Spr. gaf daarna een uiteenzetting van zijn bezwaren tegen den bond Landbouw en Maatschappij, die z.i. in veel opz chten in een verkeerden koers verzeild geraakt is. De politieke invloed is doodgeloopen op een verkeerde tac tiek bij verkiezingsadviezen, terwijl verzuimd werd het platteland tot ac tieve deelname aan het partijleven te brengen. L. en M. is geen oppositie- organisatie geworden en heeft door het vestigen van een eigen drukkerij en de uitgave van een eigen dagblad het front der e gen vrantwoordelijkheid zeer ver lengd en verzwaard, Hier dreigt een nieuwe belangenstrijd, een soort agra risch marxisme. Het uitgangspunt is onjuist: de onbevredigende posit'e van onze Landbouwbevolking is niet ver oorzaakt door bewusten onwil of heb zucht, maar door tal van factoren en waar ook de boerenstand daaraan zelf schuld meebrengt, moet verandering komen in een geest van samenwerken, overtuigen en gen activiteit. De „groene-front-politiek" van L, en M. leidt volgens spr. zeker tot een ne derlaag. De heer Louwes wees vervolgens op het zeer vele, dat nog te doen is om de plattelandsvrouwen tezamen te bren gen: hier geven de katholieke organi saties de algemeene nog een. in meer dan één opz cht beschamend voorbeeld. Men moet in eigen kring weten wat de problemen zijn en hoe men moet beproeven er een oplossing voor te bereiken. Daarbij is eendrachtige sa menwerking noodig. En wanneer men de industrialisatie wil bevorderen en daarmede de Nederlandsche productie, d,an mag daarnaast aandacht gevraagd worden voor het feit, dat ook de Ne derlandsche bodem nog door verbete ring en intensiveering veel meer werk gelegenheid kan geven. Wil men door órdenen de vrije con currentie temperen, men denke dan ook aan den eigengeërfden boerenstand, die bij de invoering van de nieuwe pachtwet nog meer in de verdrukking geraken zal. Doch aan wie ordenen wil, stelle men de vr.aag: Hoe wilt ge dit voor den landbouw verwezenlijken? In dezen :s nog geen enkel vraagstuk opgelost. Op het gebied van staatszorg voor den landbouw is nog veel te doen. Er is daarbij veel voor te zeggen om de sociale wetgeving uit te strekken tot de kleine ondernemers in midden- en boerenstand. Men moet het volk in zijn geheel voor de boerenproblemen plaatsen. Het valt te betreuren, dat de land- bouwhoogeschool te Wagen ngen geen krachtig centrum is van gezond agra risch gevoel, een centrum waarvan een effectieve beïnvloeding onzer openba- f re meening kan uitgaan. Het systeem van een urgentie-pro gramma heeft in den aanvang van de cris:s uitnemend gewerkt, daarom uitte spr. den wensch, dat de centrale land bouworganisaties zullen komen, na be raad in eigen kring, tot een „permanent urgentieprogram",, het eene, nationale landbouwprogram, dat geregeld herzien kan worden. Bij de verkiezingen van 1929 en meer aog in 1933 stond het landbouwpro bleem zeer sterk in het centrum v,an de belangstelling, In 1937 was dat door het sterke van het onveilige en be klemmende van den tijd in veel min- dere mate het geval. Ook het platteland stemt politiek, dus n et op grond van bedrijfs- en standsbei,angen. Door actief mee te doen in de politiek, vertienvoudigd de kiezer zijn invloed en een politiek ac j t ef platteland zou het zwaartepunt van j ons politiek leven zeer sterk naar het j platteland, kunnen verleggen. Daarom geen politieke adviezen meer vóór de stembus, maar zij versteviging van het politiek leven het parool voor het platteland. Ook de boeren zijn de sme den van hun eigen toekomst en hun eigen geluk. EEN WELVARENDE GEMEENTE. Verlaging van alle belastingen. Heden werd de begrooting 1938 aan den Raad van Goirle (N.B.) aangeboden, waaruit blijkt, dat de financieele toe stand zeer gunstig verloopt. Door den drukken villabouw langs den Ouden Goir- lescheweg is de opbrengst der belas tingen plotseling zeer gestegen, terwijl door conversie van alle geldleeningen tot op 3ü pet. en door verlaging der bijdragen aan de werkloozenkassen, de uitgaven blijvend een flinke verminde ring hebben ondergaan. De opcenten op de vermogensbelasting worden terug ge bracht van 40 op nul, de opcenten op de personeele belasting, die vorig jaar verminderd zijn van 200 op 150 worden thans gebracht op 125, terwijl de opeen ten op de gemeentefondsbelatsing ver laagd worden van 75 op 55. De werkloosheid in de textielindustrie neemt langzaam iets af. DE LOONEN BIJ DE WERKVERSCHAFFING. Minister Ronune staat verhooging toe. Reeds geruimen tijd heerscht er onder de arbeiders, te werk gesteld bij de werkverschaffingen in Zeeland, ont stemming over de loonen, die daar wor den betaald. Er moet daar waar niets tegen is flink worden aangepakt; het werk is zeker niet lichter dan in het vrije bedrijf; er is slijtage aan kleeren en schoenen en vaak moeten vrij be langrijke afstanden per fiets worden af gelegd, waarvoor in vele gevallen niets wordt vergoed. De loonen zijn meestal echter te laag, aanmerkelijk lager dikwijls dan de toch al niet hooge loonen in den landbouw, door de arbiters vastgesteld. Pogingen van de zijde der vakorganisaties en soms door gemeentebesturen bij de in spectie te Middelburg ingesteld, om daarin verbetering te krijgen, slaagden echter niet. Onlangs hebben de R.K. en de Chr vakorganisaties evenwel deze kwestie met den Minister van Sociale Zaken mo gen bespreken. En met een gunstig re sultaat. Z. Ex. bleek overtuigd van het billijke van de wenschen der organisa ties. Hij heeft nu aan de gemeentebestu ren van Stavenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, Scherpenisse en Oud-Vos meer verzocht mee te werken de loonen in de werkverschaffing te brengen van 20 op 22 cent. Een soortgelijk verzoek om medewer king voor verhooging der uurloonen van 20 op 22 cent zond de minister aan de gemeenten op Zuid-Beveland: Koede- kenskerke, Ovezande, Borssele, Nisse, Baarland en Ellewoutsdijk. Ten slotte een derde groep gemeen ten, waartoe de minister het verzoek richtte mee te werken de loonen te ver- hoogen van 22 op 23 cent: Hoek, Ter- neuzen, Westdorpe, Sas van Gent, Zaamslag, Axel, Zuiddorpe, Hontenis- se, Graauw en Langedam, Sint Jansteen, Hulst en Clinge en Vogelwaarde, alle gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. (De Z.) LEZING NED. PROTESTANTEN BOND Gisteravond sprak ds. N. Zwiep uit Enschedé voor de Ned. Prot. Bond in de Vrijz. kerk over: „De achtergrond van het Nieuwe Testament". Spr. behandelde eerst het ontstaan van het N. T. waarbij hij in 't licht stelde dat de Handelingen, de vier Evangeliën en de Brieven groote verschillen te zien geven in de wijze waaróp zij ontston den. Het N. T. draagt het stempel van den tijd waarin de schrijvers leefden. De achtergrond is in de eerste plaats het Romèinsche Rijk met zijn streven naar eenheid, tot uiting komend in het verkeer, de taal en het zoeken naar ge- loofseenheid (Keizervereering) hetgeen toch niet leidde tot geestelijke nivellee ring. Er was integendeel een rijk geeste lijk leven in die dagen. Het Christendom kwam niet in een leege, doode wereld zooals dikwijls verondersteld wordt. Vervolgens was daar het Jodendom wiens Godsdienst tempelloos was ge worden, doch niet uitsluitend vertegen- over wat men al bij Ass.-Apotheker te%Goes verkrijgen kan Diè Sorteering! Die Voorraad! Diè Kwaliteiten Diè Prijzen! en Diè Coulance! 't Is werkelijk 'n genoegen om daar zijn Geneesmiddelen, Homoe opathie, Kruiden, Verband- en Ver- plegingsartikelen, Instrumenten, Bandages, Breukbanden, Buikban den, Elastieken Kousen enz., Che micaliën en Drogerijen, Babyver zorgingsmiddelen, T oiletbenoodigd- heden, Eau de Colognes, Parfume rieën en Geschenkdoozen te halen! (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Krachtige tot stormachtige, later tijdelijk afnemende Z.O. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met regenbuien, later kouder. UKKEL: Sterke wind uit Z.W. tot N.W., afwisselend zwaar bewolkte en heldere hemel, tijdelijk regen, op som mige plaatsen hevige regen en misschien zelfs onweer, daling der temperatuur, nachtelijk minimum ongeveer 7 gr, Za. 23 Oct, Zon op: 6 h 40; onder: 16 h 48. Licht óp: 17 h 18. Maan op: 19 h 23; onder: 1 h 08. Zo, 24 Oct, Zon op: 6 h 42; onder: 16 h 46. Licht op: 17 h 16. Maan op: 20 h 34; onder: 24 h 03. L.K. 26 Oct. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: October. Hoogwater. Laagwater. Za. 23 3.04 15.23 9.37 22.01 Zo. 24 3.51 16.16 10.27 22.49 Ma. 25 4.44 17.13 11.23 23.42 Hoog- en Laagwater te* Wemeldinge: October. Za. Hoogwater. Laagwater. 23 5.08 17.22 10.40 23.04 Zo. 24 5.52 18.10 11.30 23.55 Ma. 25 6.40 19.02 12.25 woordigd werd door Farizeërs en Schriftgeleerden. De Joden hadden in het Oostelijk deel van het Romeinsche rijk in schier alle plaatsen hun gemeen ten en vooral Alexandrië was een brandpunt van geestelijk en cultureel leven, waar de zelfbewuste joden zich verwant voelden aan de Grieksche filosofen. Het Oude Testament werd menschelijker verstaan, en kwam los van het natonalisme, In de mystieke werken van Philo vallen reeds bijna Christelijke klanken te beluisteren, hetgeen spr. met talrijke voorbeelden verduidelijkte. Men vindt hier ook het verband met het Evangelie van Johannes. Uitvoerig sprak ds. Zwiep over de Ro meinsche godendienst, die in zijn veel heid en gebondenheid aan de politiek en deze aarde niettemin menschelijker werd door het zoeken naar bevrijding en verlossing. De Oostersche godsdien sten, vooral de Mithradienst, vroegen naar gezindheid en persoonlijke toewij ding. Daar werden ook de sacramenten en reiniging op den voorgrond gesteld. In deze wereld kwam het Christendom en vond ingang bij de vele zoekenden, Na nog gewezen te hebben op de christelijke elementen in uitspraken van Seneca; e.a, wijsgeeren, besloot spr. zijn boeiende lezing met te zeggen dat de waarheidselementen uit de oude gods diensten gezuiverd teruggevonden wor den bij het Christendom. Een luchtmülionnair. Niet alleen de K.L.M., ook de K.N.I.L, M. heeft verscheidene luchtmillionnairs in dienst, d.w.z. vliegtuigbestuurders, die meer dan een millioen kilometer in het luchtruim hebben afgelegd. Als derde komt op de K.N.I.L.M. lijst der luchtmil lionnairs voor onze vroegere stadgenoot H. K. de Graaf die ruim 5000 uren heeft gevlogen en wiens „boekje" een „te- 1 goed" van 1.248.800 kilometer laat zien.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1