MIDDELBURG SCHE KUNST EN WETENSCHAP. GEMENGD NIEUWS. - COUBANT DE SLIMMERIK VAR DER DAG. PERSKRONIEK. GEMEENTERAAD VAN GOES. Nu is het de tijd, dat heel wat huisvrouwen." de gewone beddelakens gaan verwisselen MET GESCHENKENBGM ™°r 'knellen lakens. Zulke lakens zijn dan ook verbazend prettig en behagelijk in net koele jaargetijde. Doch het mooiste is, dat het wassen in het" geheel geen moeite oplevert, als U maar Sunlight Zeep gebruikt. Gewone zepen en poeders maken het flanel hard en stug, maar in het overvloedige vette sop, dat alleen Sunlight Zeep geeft, blijven de flanellen lakens heerlijk zacht en gaan jaren mee. En niettegen staande de superieure onovertrefbare kwaliteit is Sunlight Zeep thans nog goedkoper dan de meeste zeepsoorten van onbekende herkomst. In de jongste Zeeuwsche gemeente, het nieuwe Vogelwaarde Woont sinds eenigen tijd Jan Zuup, een handelaar in paarden. Met een stenigen borrel en de Middelburgsche Courant Voelt hij zich steeds in het beloofde land. Hij was liever jeneverfleschkurk dan handelaar in paarden. „De Zeeuwsche Boer." EMtag I' Wu WWI i 1 I IUI iwnm"1 Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. FRANKRIJKS BEELDHOUWKUNST IN DE XIIIE EEUW. Prol Louis Hourticq voor de Alliance Francaise in Zeeland. Voor de af deeling Zeeland van de Alliance Francaise in Nederland heeft gisteravond prof. Louis Hourticq een voordracht gehouden over de Fran- sche beeldhouwkunst der dertiende eeuw. Prof Hourticq is hoogleeraar in de aesthetica en de kunstgeschiedenis aan de Ecole Nationale des Beaux-Arts, lid van den Conseil Supérieur de l'instruc- tion publique en lid van de Académie des Beaux-Arts. Verschillende werken over kunstgeschiedenis zijn van hem verschenen; daaronder neemt het deel „Hollande" in de Histoire générale de l'Art niet de laatste plaats in. Merk waardig mag 't heeteri dat deze kenner van de Hollandsche kunst door middel van zijn voordracht voor de A.F. in Zeelands hoofdstad.... Middelburg en deszelfs voor hem vele en belangrijke schoonheid pas mocht ontdekken. Dat zulks grooten indruk op hem had ge maakt, deed de spr. reeds in zijn aan vangswoorden, reageerende op dr. De Noo's welkom, blijken. Vervolgens hield prof. Hourticq een boeiend, op meeslepende wijze voorge dragen, van even breede als diepgaande kennis, even warme liefde als wijd-om- vamend weten, getuigenis afleggend betoog over de Fransche beeldhouw kunst in haar kinderschoenen, zoo, als zij zich aan de poorten en in de tim panen der kathedralen van Chartres en Reims en in enkele andere monumen ten uit dien tijd, vertoont, langzaam, eerst schuchter, later bewuster en vrij moediger en tenslotte onstuimig, zich losmakende uit de twee-dimensionale afmetingen der, door 't christendom en deszelfs theologen, minder heidensch dan de beeldhouwkunst geachte schil derkunst. Eerst ontstaat het bas-relief, schilderkunst in steen, daarna maakt (aan de kathedraal van Chartres) zich het hoofd uit het vlak vrij en wordt tot een spiritueel leven in den steen ge wekt, tenslotte (in Reims) komt het beeld geheel vrij uit het vlak, het ichaam is niet meer een steil en stijf onderstuk voor 't hoofd, maar het maakt in zijn geheele lenigheid en levendigheid deel van het totale beeld uit. ho ft4 eeic a?.n*a' ffaaie lantaarnplaatjes heeft prof. Hourticq zijn voordracht verlucht en verduidelijkt; zijn betoog was, in lichten en schoonen vorm, zwaar-geladen van doordachte wijsheid en wijsgeerige binding aan zijn onder werp. Dusdoende vermocht hij het in aantal beschamend kleine toehoorder tal toch dermate te boeien, dat derzel- ver gespannen aandacht hem wellicht voor dit teleurstellend-geringe aantal luisteraars een vergoeding geweest mag zijn. GOEDERENTREIN OP STILSTAANDE LOCOMOTIEF GELOOPEN. Groote mat®rieele schade. Gisteravond omstreeks kwart voor zeven heeft zich op het stationsem placement te Apeldoorn, dat jjn een dikken mist was gehuld, een botsing voorgedaan tusschen een goe derentrein en een locomotief. Geluk kig bleef het ongeval beperkt tot ma- terieele schade. Ter hoogte van de locomotieven- loods, enkele tientallen meters voor den spoorwegovergang op den Arnhem- scheweg, liep een goederentrein uit Zwolle in volle vaart op een stilstaande locomotief. De botsing was zoo hevig, dat een groot gedeelte van den goede rentrein derailleerde. Als door een won der bleven machinist, stoker en con ducteur ongedeerd. Met enkele lichte ontvellingen en builen brachten zij het er af. De materieele schade is aanzien- l j ^"nkele wagens werden versplin terd, terwijl de locomotief geheel werd vernield. Het treinverkeer op de lijn Apeldoorn wo le was volkomen gestagneerd. De dienst werd, zoolang het bergings werk duurde, met autobussen naar Zwolle en de tusschengelegen plaatsen onderhouden. EEN GEFINGEERDE AANRANDING. Moeder deed een valsche aan- gifte, om haar zoon te sauvee— ren. Vorige week Zaterdagavond werd te IJsselmuiden aangifte gedaan dat er te Wilsum in den polder van 's- Heerenbroek een 42-jarige gehuwde vrouw zou zijn aangerand. Voorbijgan gers hadden de vrouw, die hevig was ontdaan, aan den weg gevonden, met schrammen op het gelaat en gescheur- den mantel. De politie had echter aanleiding aan de juistheid van het verhaal van de vrouw te twijfelen. Het was haar be kend, dat de vrouw een 20-jarigen zoon heeft, die reeds herhaaldelijk zijn moe der geld had afgeperst. Bij een verhoor ontkende deze aanvankelijk, dat hij n ets met de zaak te maken had. De moeder zeide, dat zij de personen die haar hadden aangerand, niet kende. Thans heeft de zoon bekend, dat hij zijn moeder op den dijk had opgewacht en haar had gedwongen, hem geld te geven. Toen zij dat niet onmiddellijk wilde doen, had hij haar den mantel kapot getrokken en haar geschopt en geslagen. De moeder heeft bekend, dat zij het verhaal van de aanranding had verzon nen om haar zoon voor de gevolgen van zijn daad te behoeden. Na deze bekentenis is de zoon, d e was gearresteerd, weer in vrijheid ge steld, nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt. Of nu de moeder zal worden vervolgd wegens het doen van een valsche aangifte, staat nog niet vast. ONTVANGEN BOEKEN. Bij de uitgevers Van Holkema en Wa- rendorf te Amsterdam verschenen de volgende drie nieuwe uitgaven; „Tweehonderd gulden voor Darja Wledinskaja", oorspronkelijke roman door J. A. van der Made. „De liefde begint met 40", door Pamela Wiynne. Uit het Engelsch ver taald, door Chr. Moresco-Brants. De schrijfster verhaalt hier van verschillen de romantische verwikkelingen die het leven van twee zusters van 39 en 43 jaar beheerschen. „Levend speelgoed", oorspronke lijke roman, door Taï Aagen Moro. Met omslagteekening van de schrijfster. Zij vertelt in haar boek van eenige speel- ogedstukjes, een aapje en een kikker, die zich als levend onder de menschen bewegen. Zij beleven veel op hun weg naar het openbare leven eju maken ken nis met verschillende menschen. „In één half uur". Vijftig volledige maaltijden, die in één half uur gereed kunnen zijn, door R. Lotgering-Hille- brand, In dit boek, in slappen afwasch- baren band uitgegeven, vindt men een keur van steeds wisselende maaltijden voor twee personen. De schrijfster heeft aangegeven welke gereedschappen in 'n beknopte keuken noodzakelijk zijn, wel ke handelingen bij de bereiding moeten worden verricht, etc. ONVERDRAAGZAAMHEID. De Avondpost schrijft; Het lijkt een kleinigheid; het is ech ter typeerend voor de orthodoxe menta liteit. Ook in Rotterdam hebben de vrijzin nig-hervormden leden der Ned. Her vormde Kerk, die hen aanneemt als lid, hun belasting int, maar hun geen recht verschaft zich afzonderlijk ge-organi- seerd, en een eigen voorganger aange steld: naast en behalve hun kerkelijke belasting betalen zij hun contributie aan die vereeniging. Zij komen op den Zondag-morgen bij een in de Groote Doelen-zaal en trekken veel belangstelling. Twee weken geleden moest deze zaal echter op den Zondagmorgen voor een ander doel worden gebruikt. Zij vragen aan het kerkbestuur het bestuur dus van hun eigen kerk waartoe zij behoo- ren of zij voor dien eenen Zondag morgen de leegstaande Zuiderkerk mo gen gebruiken, waar hun predikant zal optreden. Dit wordt geweigerd. Toch zijn ze lid van de kerk. Toch betalen ze hun belasting'. Toch zijn het geloovige christenen. Toen hebben de vrijzinnig-hervorm den voor dien morgen een theater-ge bouw afgehuurd. In dat gebouw zijn 2000 plaatsen. Toch moesten nog honderden worden afgewe zen. zoo vol was het, In Rotterdam zitten in de gróótste kathedraal soms enkele honderden men schen bijeen. Uit Amsterdam komen be richten van ontstellenden achteruitgang van het kerkbezoek onder de orthodo xen, men sluit daar zelfs kerkgebouwen. Maar als de vrijzinnige lidmaten (duizen den van hen) in zoo'n gebouw willen sa menkomen, belet men hun dat en laat men hen een theater huren. Maar hun geld strijkt men op. En er zijn in de Her vormde Kerk meer dan 400 vrijzinnige predikanten, officieel toegelaten: men verplicht hen zelfs in orthodoxe ge meenten te preeken, als daar een vaca ture is. Zulke dingen gebeuren in 1937, in een tijd dat heel de wereld in nood is en al les schreeuwt om meer geloof, meer christendom. Dit is de starre, bittere onverdraag zaamheid, die denkt een godgevallig werk te doen, maar in lijnrechten strijd is met het Evangelie van Christus. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Goes op Dinsdag, 26 Oc tober 1937, des namiddags 7V> uur. Punten van behandeling: Vaststelling der notulen van de ver gadering van 28 September 1937, 1. Ingekomen stukken, 2.. Verzoek om afschrijving van belas ting. 3. Benoeming van een Hoofd der O. L, school C. 4. Voorstel tot wijziging van het Ambtenarenreglement, 5. Voorstel tot wijziging der verorde ning, regelende de bezoldiging van de ambtenaren in dienst der ge meente. 6. Verzoek van den heer D. van Hee rewaarden te Goes om aan hem te verkoopen een stukje grond in Bouwplan III. 7. Verzoek van het Bestuur der Chr. School voor U.L.O om beschik baarstelling van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen. 8. Voorstel tot het treffen eener rege ling met den eigenaar van het per ceel, plaatselijk gemerkt Korte Kerkstraat 2, inzake verbouwing. 9. Voorstel tot het uitlokken van een arbitraire uitspraak inzake een ge schil met de gemeentebesturen van „Oosteinde" over de verdeeling der kosten van het aanleggen van een nieuwen gaszinker door het kanaal door Zuid-Beveland. 10. Verzoeken van de firma wed. B. Janse en den heer A. E. Okké om verlenging van erfpacht van enkele stukjes gemeentegrond. 11. Aanbieding der gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1938. 12. Aanvullingskohier der straatbelas ting voor het dienstjaar 1937. 13. Wijziging der begrooting van den keuringsdienst van vee en vleesch en het openbaar centraal slachthuis voor het dienstjaar 1937. 14. Vergunning te verleenen aan den heer J, Baijens te Kapelle tot het aanleggen van wegen in de nabij heid van den Parallelweg. Goes, den 20 October 1937. De Burgemeester, Van Dusseldorp. Het sprookje heeft haar te pakken. Moeder is haar goede fee. Ze geeft haar de lekkere Sanostol, die als frissche sinaasappellimonade smaakt. Sanostol is zoo goed voor haar, want het is een natuurlijk levertraan-product met den vollen vitaminen-rijkdom van lever traan. Volgt toch het voorbeeld van haar moeder! Geeft Uw kinderen Sanostol. Dan vermijdt U het dagelijks terugkeerend levertraan drama en Uw kind krijgt toch de zoo noodige vitaminen. 1, 2 of 3 theelepeltjes per dag, al naar den leeftijd, zijn voldoende, tenzij de Arts anders voorschrijft. Een flacon Sanostol be vat 45 theelepeltjes en kost slechts f. 1.40. m—mmmammmmmmmmrnmmmmmmimmm-mmmmm* S.46-091

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7