22* GOESCHE COURANT-^ BMENUUO. Scheepsramp op de Noordzee. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 248. DRIE BLADER» 'pT DONDERDAG 21 OCTOBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Verkiezing K. v. K. Twee Duitsche vracht schepen in botsing tij dens dikken mist. Ver moedelijk acht menschen verdronken. GOES, elbubgsche courant "Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per Jcwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 47, regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou. rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Zooals men dezer dagen in ons blad beeft kunnen lezen, zai de candidaat- stelling-verkiez'ng voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor - Zeeuwsche Eilanden (behalve Tholen en St. Philipsland welteverstaan) plaats hebben op 3 November aanstaande. In verband daarmede is het menigeen misschien n et onwelkom, eens iets meer van deze zaak te vernemen. En kele meer algemeene opmerkingen mo gen daar,aan voorafgaan, A Het gebied onzer provincie valt on der drie verschillende Kamers van Koophandel: West-Noordbrabant, Zeeuwsche Eilanden en Zeeuwsch- Vlaanderen. Het gebied van 'de laatst genoemde, te Terneuzen gevest'gde, Kamer is Zeeland bezuiden de Wes- terschelde; het gebied van de te Mid delburg gevestigde Kamer omvat Wal cheren, Zuid- en Noordbeveland en Schouwenduiveland, en onder de te Breda gevestigde Kamer voor Weste lijk Noordbrabant vallen de Zeeuw sche eilanden Tholen en St. Fil'psland, Men mag hierin zien een verdeeling, waarbij naast geografische, ook econo mische invloeden eenigermate tot gel- d'ng zijn gebracht; uit dit laatste oog punt bezien toch zal niemand ontken nen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen ook in dit opzicht een uiterst merkwaardige positie in het Nederlandsche staatsver band inneemt, terwijl ook wel aange nomen mag worden, dat Tholen en het kleine St. Filipsland meer op Brabant dan op Zeeland gericht zullen zijn. H De Middelburgsche K. v. K. telt 22 leden, even,als de Bredasche Kamer; de K, v. K. voor Zeeuwsch-Vlaanderen telt er slechts 14, het kleinste voor komende aantal. (Amsterdam heeft met 38 het grootste aantal, dan volgen .Rot terdam, 34 en 's-Gravenhage en Utrecht met 30 leden.) Elke Kamer is verdeeld in een af deeling grootbedrijf en een afd. klein bedrijf; als regel zijn deze even groot, zoodat dus de eene helft der Kamerle den u t en door de eene, de andere helft uit en door de andere helft ge kozen wordt. Deze verkiezing is nu voor de Ka mer der Zeeuwsche eilanden aan de orde. Maar: slechts voor de helft van elk dezer beide groepen, aangezien om de twee jaren telkens de helft der zit ting hebbende leden aftreedt. Men zal hebben opgemerkt, dat de aankondi gng, door den voorzitter der Middelburgsche Kamer in ons blad ge plaatst, spreekt van verkiezing-c,andi- daatstelling. Dat lijkt een beetje rare formuleering, maar zij is toch juist. Want men weet tevoren namelijk noo t, of de verkiezing, na afloop, zal blij ken.... een verkiezing of een c,andi- daatstelling geweest te zijn! Dat zit zoo: worden er evenveel af minder candidaten gesteld dan er plaatsen te vervullen zijn, dan worden deze candidaten prompt vooir verko zen verklaard en de zaak is /afgeloopen: het hoofdstembureau rolt zijn matten op en gaat naar huis. Zijn er minder candidaten dan vacatures, d,an worden de gestelden verkozen verklaard en de Kroon vult eigenhandig de rest aan. Maar: als er méér candidaten gesteld zijn dan er plaatsen openvielen, dan wordt er niemand verkozen verklaard, doch dan vindt er een echte stemming plaats, waarbij ,alle ingeschrevenen in het Handelsregister opgeroepen wor den om hun stem u't te brengen. De toewijzing der zetels geschiedt dan min of meer zoo als dit bij de verkiezing van leden voor de Eerste Kamer ge schiedt;, maar ingewikkelder en, vol gens kiesrechtdeskund gen, minder juist ook nog, aangezien er bij de nauwge zetste toepassing der wet ,altijd een element van willekeur over blijft. Boven en behalve deze verkiezing kent de wet ook nog de mogelijkheid van een soort corporatieve verkiezing d.m.v. vei<een*gingskiesrecht; voorzoo ver bekend wordt daarvan echter in geheel Nederland geen gebruik ge maakt. Hoe de candidaatstelling pl/aats vindt? Daarvoor haalt men formulieren op 't Oost-Indisch Huis of ter gemeente-se cretarie, en i(voor elke candidaat één) levert deze, door een k'ezer zelf, weer h1 bij den secretaris der K, v. K., on derteekend door 15 in de betrokken af deeling kiesgerechtigden. Dezelfde 15 man kunnen (op telkens een nieuw for mulier) zooveel candidaten stellen als ze willen. De Kamer voor de Zeeuwsche e'lanr den is 1 April 1932 in haar nieuwen vorm opgericht; voordien waren er in maar niet vóór heur gebied slechts plaatselijke Kamers in M'ddel- burg en Vlissingen. (Terneuzen had voor '22 óók al een K. v. K.) In de tegenwoordige Middelburgsche Kamer hebben zitting de HH, W, Ber denis v.an Berlekom, Middelburg, (voor zitter; W. Bosman, M'ddelburg; ir. H. C. Ghijsen, Middelburg; W, Kakebee- ke, Goes; J. C, E. Massee, Kloetinge; D. L. H. van Raalte, Vlissingen; J. Enzlin, Zierikzee; A. Jeronimus, Mid delburg; L. J.. Mes, M'ddelburg; H. C, Wesselfng, Vlissingen en, nu wijlen, de heer M. Laernoes te Vlissingen, al len voor de afdeeling grootbe- d r ij f vervolgens: W. van den Berg Dz., Bruinisse; A. J. J. Klijberg, Breda; J. P. A. Machgeels, Middelburg; L. A. Stofkoper, Middelburg; M. Vde- n's, Goes; P. I. Hamming, Vlissingen; W. Anker, Vlissingen; P. A. A, Klok, Zierikzee; D, W, Lindenberg, 's-Heer Arendskerke; A. Menheere, 's-Heeren- hoek; J. Olthoff, Middelburg, allen voor de afdeeling kleinbedrijf. Wij hebben vorenstaande namen ditmaal zoo gerangschikt, dat van elke afdeel'ng de laatste vijf namen die der ,aftredenden zijn. Vermelden we tenslotte nog, dat de heer M. Laernoes tot kort geleden onder-voorzitter van de afd, grootbe drijf is geweest, onlangs echter opge volgd werd door den heer J. C. E, Massee; van de afd. kleinbedrijf is de heer L, A. Stofkoper onder-voorzitter. Veel verandering in de samenstelling dezer twee economische fracties v,alt er n'et waar te nemen. Sinds 1922, dus nu 15 jaar, hebben 5 van de 11 oor spronkelijke leden-grootbedrijf nog zit ting; voor de afd. kleinbedrijf zelfs nog 8 van de 11, Eenerzijds mag men hier in misschien een blijk van vertrouwen zien, het stelsel van de candidaatstel- ling-verk:ezing zonder d,at alle kiesge rechtigden uitspraak behoeven te doen, werkt zonder twijfel ook een zekere mate van vastroesting mede in de hand. Of dit wenschelijk is, staat nog te bezien: de bestaande wettelijke instel lingen d'enen zooveel mogelijk uitge baat te worden, zoo sterk mogelijk ver ankerd te wezen in het volksbewustzijn: dat is eisch van goede democratie. Er is nu echter eenige kans, mag men zekere geruchten in den lande gelooven, dat het ditmaal gelijk trouwens al eens eerder niet zonder verk'ezin- gen zal afloopen. Is dat zoo, dan zullen de 362 kiezers van het grootbedrijf en de ongeveer 3000 van het kleinbedrijf ter stembus geroepen worden om, elk voor hun af deeling, hun vertrouwensmannen te verkiezen. De kracht, de waarde van een Staat is ten slotte geheel afhankelijk van die zijner burgers. DE MAATSCHAPPIJ VOOR DIERGENEESKUNDE JUBILEERT. Men meldt ons uit Utrecht: De Maat schappij voor Diergeneeskunde bestaat deze week 75 jaar en heden is de her denking, welke tot en met Zaterdag zal duren, begonnen. Behalve een besloten vergadering, zooals telken jare wordt gehouden, hebben ook eenige openbare bijeenkomsten plaats. Heden werd een intieme bijeenkomst gehouden. Vandaag had tevens de herdenking -plaats van het eerste lustrum van den diergenees kundigen studentenkring, dat met het jubileum der maatschappij samenvalt Deze herdenking geschiedde onder groote belangstelling in een der zalen van het universiteitsgebouw. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Groningen: 1 doode. Gistermiddag is de 28-jarige schipper E. Venema, wonende te Onderdendam, die zich per fiets naar Groningen be gaf door een auto gegrepen en omge komen. Het ongeluk geschiedde op het oogenblik, dat de auto een voor hem rijdenden bietenwagen passeerde. Ridderkerk 1 doode. Gistermiddag is op den nieuwen rijks weg RotterdamDordrecht, ter hoogte van de grens RidderkerkHendrik Ido Ambacht een ernstig ongeluk voorgeval len. De ongeveer 60-jarige Monshouwer uit Rotterdam, die bij de wegverbree- ding werkzaam was, stak zonder op te letten met zijn rijwiel den weg over, juist op het oogenblik, dat uit de rich ting Rotterdam een personen-auto na derde. Een botsing kon de bestuurder niet meer vermijden. M. kreeg zulk een hevigen klap, dat hij 25 meter werd weg geslingerd. Hij was op slag dood. Woensdagavond om kwart voor elf heeft zich voor de Nederlandsche kust, op vijftien mijlen afstand van IJmuiden, een ernstige scheepsramp voorgedaan. Tijdens den dikken mist zijn twee Duit sche vrachtschepen, .de „Westphalia", welke van Rotterdam op weg was naar Kolberg (Duitschland-Pommeren), en de „Schwalbe", dat van Riga kwam, met bestemming Rotterdam, via Antwerpen, met elkander in botsing gekomen. De „Westphalia" is h i e r b ij ge zonken. Van de veertien of vijftien opvarenden konden slechts zeven man aan boord van de „Schwalbe" worden genomen. Omtrent het lot der overigen was in het begin van den nacht nog niets bekend. De motor-reddingboot van IJmuiden is onmiddellijk naar de plaats van de ramp uitgevaren. De „Schwalbe" kreeg averij boven de waterlijn en kon de reis voortzetten. De „Westphalia", een dubbelschroef- schip, was het eigendom van een Keul- sche reederij, had een inhoud van 945 bruto en 513 netto ton, en werd in 1911 te Rostock gebouwd. Nader wordt gemeld, dat gered zijn de eerste-officier, de eerste-machinist, wtee matrozen, een lichtmatroos, een stoker en de bootsjongen. Volgens een mededeeling van den ka pitein van de „Schwalbe" zouden acht opvarenden van de „Westphalia" zoek zijn. De „Schwalbe" heeft geruimen tijd de omgeving afgezocht, doch men heeft niets kunnen ontdekken. De „Neeltje Jacoba" van de Noord en Zuid-Holiandsche reddingmaatschap pij spoedde zich ook naar de plaats van het onheil, doch de reddingspogingen werden door den dikken mist uitermate bemoeilijkt. Hedenmorgen te negen uur heeft de plaatselijke commissie van de Noord- en Zuid-Hollandsche redding-maatschappij van den schipper van de „Neeltje Jaco ba" draadloosrtelefonisch bericht ont vangen, dat, hoewel men sinds vanoch tend omstreeks half vier op de plaats van de ramp naar drenkelingen had gezocht, geen spoor van overleven den werd gevonden. De „Neeltje Jaco ba" bleef nog eenigen tijd op zee om naar drenkelingen te zoeken. De „Schwalbe" te Vlissingen, Hedenmorgen te 10 voor elf kwam de „Schwalbe" op de reede van Vlissingen ,aan onder weg naar Antwerpen. Aan bakboord was van den Boule vard af duidelijk het gevolg van de aanvaring te z'en. Aan boord bevonden zich de 7 geredden van het veronge lukte schip. De bemanning van de „Schwalbe" zelf bleef bij het gebeurde ongedeerd. De zeeloods werd van boord gehaald, doch de „Schwalbe" moest in afwach ting van een rivierloods op de reede voor anker komen. Daar lagen verschil lende booten, die of ook op een loods wachtten of wel op het optrekken van de op dat oogenbl'k nog vrij dikken mist. DE ONGESCHIKTE HOOFD INSPECTEUR VAN POLITIE. De centrale Raad van beroep te Utrecht heeft heden bevestigd de uit spraak van het ambtenarengerecht te Rotterdam van 21 Juni j.l., waarbij werd gehandhaafd het op 10 Dec. 1936 aan den heer E. N. H. Dasoul verleende eer volle ontslag als hoofdinspecteur van politie te Schiedam. Het ontslag was verleend, omdat hij in den loop van zijn diensttijd heeft blijk gegeven, niet over voldoende kennis op het gebied der politie, meer in het bij zonder voor de door hem beEleede be trekking, te beschikken en voorts be hept te zijn met zoodanige mentaliteit,' eigenschappen van karakter, geest en gemoed, dat hij in den politiedienst te Schiedam niet te handhaven was, HET Z.G. BOEKENONDERZOEK BIJ DE N.S.B. Op de laatste door de N.S.B. te Lun- teren gehouden bijeenkomst heeft de heer Mussert, naar aanleiding van ver onderstellingen, als zouden de uitgaven der N.S.B. niet bekostigd kunnen wor den uit de bijdragen der leden alleen, volgens de dagblad verslagen opgemerkt, dat „de accountantsdienst der regeering een week op het hoofdkwartier heeft doorgebracht, om alle boeken na te zien" en daaraan toegevoegd „dat niets te constateeren viel dan de groote offer vaardigheid"'. Is met deze woorden de bedoeling van den heer Mussert juist weergegeven, dan moet zoo verne men wij van gezaghebbende zijde wor den geconstateerd, dat er nimmer een justitieel onderzoek in de boeken van de N.S.B. is ingesteld en dat, zoo er mo gelijk een onderzoek door een andere overheidsinstantie heeft plaats gehad, dit dan van zuiver fiscalen aard moet zijn geweest. VOORSCHOTTEN AAN MOSSELKWEEKERS, De regeeringspersdienst meldt: Het centraal verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom heeft over wogen maatregelen te nemen ten be hoeve van de mosselkweekers, die in dit seizoen nog weinig of geen mosselen hebben kunnen leveren, daar de mos selen op hun perceelen niet aan de vastgestelde kwal teitseischen voldoen. Gelijk reeds vroeger werd medege deeld, is de kwaliteit der mosselen dit jaar aanzienlijk minder goed dan ande re jaren. Om den afzet, die stijgende is, te handhaven is vasthouden aan de kwaliteitseischen noodzakelijk. Daar naast heeft het centraal verkoopkan toor echter gemeend den kweekers, die nog weinig of niet hebben kunnen leve ren, eenigszins tegemoet te moeten ko men. Dit zal op deze wijze geschieden, dat .aan kweekers, die in het tijdvak van 1 Mei tot 1 October 1937 door bij zondere omstandigheden minder dan 17 pet. van hun basisleveringscijfer hebben geleverd, een voorschot kan worden gegeven van f 0.50 per ton (100 kg) mosselen, welke zij minder hebben ge leverd dan 17 pet, van hun bas sleve- ringscijfer bedraagt. Dit voorschot z,al uit de latere leveranties van deze kwee kers moeten worden afgelost. Kweekers, die voor zulk een voor schot in aanmerking willen komen, moeten daartoe ten spoedigste een aan vraag indienen bij het centraal ver koopkantoor v,an mosselen, Engelsche- straat 33, Bergen op Zoom. De installatie van burgemeester Koster te Heerde, In de openbare vergadering van den Raad van Heerde op morgen Vrijdag des nam. om 2% uur, zal mr. J. D. Koster, uit Kortgene als burgemeester der ge meente Heerde geïnstalleerd worden. Bij Kon. besluit is de heer Gonzalo de A. Fernandez erkend en toegelaten als consul van Mexico te Rotterdam, voor de provinciën Noord-Brabant, Gel derland voor het gedeelte bezuiden den Rijn, Zuid-Holland met uitzondering van de stad 's Gravenhage Limburg en. Zeeland. Onder een auto. Hedenmorgen kwam een jeugdige wielrijdster uit 's Heer Arendskerke, op den hoek Kreukelmarkt-Rijffelstraat, in botsing met een auto van Van Houten's Cacaofabrieken. Het rijwiel werd van achteren geheel vernield. De wielrijdster bekwam een pijnlijk been, doch bleef verder ongedeerd. Hoewel de schuld waarschijnlijk bij het meisje ligt, toonde de automobilist zich bereid de schade te vergoeden. Autobotsing. Gistermiddag werd de bestelauto van de fa. De Gruyter, alhier, die stil stond in de Wilhelminastraat, aangere den door 'n bestelauto van den Papier handel Spruyt en Co. te Zutphen. Beide auto's liepen schade op. Die van de fa. Spruyt was het ergst gehavend en moest naar een garage gesleept worden. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. De schuld ligt vermoedelijk bij den Zut- phenschen chauffeur, die waarschijnlijk tusschen de stilstaande auto en een an-. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige wind uit Z, richtingen, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL; Vrij schoon en zacht weer; plaatselijk mist en nevel, vooral gedu rende het tweede gedeelte van den nacht. Do. 21 Oct, Zon op: 6 h 36; onder: 16 h 52. Licht op: 17 h 22. Maan op: 17 h 33; onder: 8 h 42. L.K. 26 Oct. li Hoog- en Laagwater te Vlissingen; October. Hoogwater. Laagwater. Do. 21 1.37 13.49 8.01 20.34 Vr. 22 S 2.20 14.35 8.44 21.16 Za. 23 3.04 15.23 9.37 22.01 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; October. Hoogwater. Laagwater. Do. 21 3.42 15.55 9.01 21.23 Vr. 22 S 4.25 16.39 9.46 22.10 Za. 23 5.08 17.22 10.40 23.04 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Vee re 38 min. later (S springtij). dere, die hem tegemoet kwam, wilde passeeren. ZU3D-BEVELAND. Schip omhoog gevaren. Hedenmorgen omstreeks 11 uur liep het sleepschip „Hanau" uit Rotterdam, gesleept door de sleepboot Beca uit Dor drecht op den strekdam bij de haven van Hoedekenskerke. Het schip was ge laden met steenkolen onder weg van Rotterdam naar Terneuzen. Het sleep schip van Wijs Muller:, genaamdBetsy, uit Terneuzen, verleende assistentie en mocht er in slagen de Hanau vlot te krij gen. Dit schip bleek slechts weinig ave rij te hebben bekomen en alles kon naar Terneuzen opvaren. HEINKENSZAND. Verplaatst met ingang van 1 Maart 1938 de assistent dgi. der directe belastingen enz', J. A. van Liere van Heinkenszand naar Wol- phaartsdijk. ZEEUWSGH-VLAAKDEBEM W.tr. RAAD VAN BRESKENS. BRESKENS, Woensdagavond verga derde de gemeenteraad voltallig onder voorzitterschap van den burgemeester mr. J. P. Dros t. Direct na de opening deelt de voor zitter het a.s. vertrek van den gemeen te-secretaris mee, in verband met diens benoeming tot econoom bij den techni- schen dienst te Rotterdam. Burgemees ter Drost wenscht dr, Ramaker van har te geluk met zijn eervolle promotie. Een. schrijven is bij B. en W. binnen gekomen van oud-burgemeester Van Zuijen waarin dezen zijn hartelijken dank uitspreekt over het feit dat de zij straat der Dorpsstraat naar hem ge noemd is. Daar in de gemeente geen ge schikte woning gevonden kan worden die als burgemeesterswoning kan vol doen, heeft burgemeester Drost zich tot H. M. de Koningin gewend met een ver zoek van ontheffing van artikel 81 der Gemeentewet. Ingevolge de wet moet de Raad hieromtrent gehoord worden en B. en W. stellen voor dat de Raad zich in gunstigen zin uitspreekt over het feit dat de burgemeester 100 meter over de gemeentegrens gaat wonen in de ge meente Groede, met de opmerking, dat de burgemeester als regel dagelijks ge durende de secretarieuren ten gemeen tehuize te spreken is. Niemand verlangt hierover het woord. Van Esperantistenzijde verzocht men een cursus in te richten en daarbij een lokaal beschikbaar te stellen. Daar B. en W. gebleken is dat ter plaatse geen docent is en zij twijfelen aan de belang stelling voor een dergelijken cursus wordt besloten het verzoek niet in te willigen. Vermoedelijk zal met Januari 1938 een wetswijziging van kracht worden in gevolge dewelke 'gemeenten verplicht worden een fraudeverzekering te slui ten. De vereeniging van Ned. Gemeen ten richt een „Fraude onderling van ge meenten" op. Besloten wordt zich bij deze vereeniging aan te sluiten. Punt 6 der agenda is de begrooting 1938. De heer Carels merkt, op dat hij reeds herhaaldelijk gevraagd heeft, de raadstukken wat eerder toe te zenden

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1