N. TH. DE JONG BlfiNEHUND. ZEELAND. WEERBERICHT. BUITENLAND. NUMMER 247. TWEE BLADEN. WOENSDAG 20 OCTOBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. De ramp van de T-l. 1IDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. MDORD-BEVELAND. SPORT. N.V. GERO-FABRIEK - ZEIST GRAVEUR - JUWELIER - HORLOGER ST. PIETERSTR. 13 - M'BURG DE BELT: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, tijdelijk toene mende bewolking met kans op nevel en mist; weinig of geen regen; iets kouder overdag. Italië zou Japan willen steunen. twittcUiU ELdUDGSCHE courant 'Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kv.-artaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 32* GOISCHE COUPANT^iü Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau Toor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11, regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou-< rant" 10 ot. extra Bewijsnommers 5 cent. ■■m Hoe het ongeluk plaats greep. Omtrent de toedracht van het onge luk met de T-l zijn tot dusverre, als gevolg v/m versch llende omstandighe den, nadere bijzonderheden uitgeble ven. Nu het vloot-eskader, waartoe fei telijk ook de T-l behoorde, als mede werkend aan de groote oefeningen, Ma kassar aandeed, heeft Aneta opnieuw gegevens verzocht omtrent de oorzaak van de ramp. Een ooggetuige heeft daarop het vol gende verklaard: Drie vliegtuigen stegen op de reede van Banda op en vlogen af in formatie. Men maakte toen een l'nksche bocht. De T-l, welke het meest links vloog, moest daardoor (ten einde in formatie te blijven) vaart minderen. Hoogstwaar schijnlijk is hierbij teveel vaart vermin derd; zoodat het toestel afgleed en in zee stortte. Onmiddellijk daarna zonk de T-l weg. De andere vl'egtuigen daalden toen neer. Een sergeant-vlieger van een dier vliegtuigen dook naar de T-l ten einde een poging te doen om de deur van het vliegtuig te openen. Hij geraakte echter door te lang onder water te blijven, bewusteloos. De T-l heeft bij den val de water- oppervlakte geraakt met een snelheid van circa 200 km per uur, zoodat de inzittenden direct door den schok ge dood moeten zijn. De ramp geschiedde dicht onder den w,ul, zoodat het geheele verloop voor ooggetuigen goed zichtbaar is geweest. Het eskader (dat reeds eerder was vertrokken) keerde, op noodseinen van het vliegtuig terug en was een half uur later ter plaatse. Het voorschip van de T-l is totaal verpletterd, zoodat van het stoffelijk overschot van den heer Van Haften n ets is gevonden. Ook de lijken der andere slachtoffers waren verschrikkelijk verminkt, zoodat beslo ten werd het stoffelijk overschot te Banda te begraven en dit niet per ja ger naar Java te vervoeren. Aneta teekent hierbij aan, dat het officieele rapport eerst later beschikbaar zal zijn, zoodat bovenstaande gegevens louter den indruk weergeven van oog getuigen. GERAFFINEERDE ADRESSENVERVALSCHING. Kantoorbediende verduisterde aangeteekende brieven. Ongeveer twee .maanden geleden kreeg de politie van het bureau Cen trum te Rotterdam een zaak in onder zoek welke aanvankelijk slechts op een fout bij de posterijen scheen te berus ten. Er raakten n.l. eenige malen aange teekende brieven van een effectenkan toor in de Rotterdamsche binnenstad zoek. Het onderzoek wees echter uit, dat niet de posterijen in gebreke gesteld konden worden, maar dat een 22-jarige kantoorbediende op geraffineerde wijze fraudeerde. De manier, waarop hij te werk ging, was al bijzonder geraffineerd. Hij maak te de aangeteekende brieven klaar en voorzag deze van een adres, dat slechts gedeeltelijk overeenstemde met het wa re. Bijvoorbeeld een brief voor den heer Herzogenrath te Ossendrecht adresseer de hij: den heer Herzog te Oss. Het gevolg was, dat de brief als onbestel baar terugkwam en daar de jongeman zijn eigen adres, of het adres van zijn meisje of van een bevrienden kastelein achterop den brief zette, kwam de aan geteekende zending altijd weer bij hem terug. De vervalsching kwam daarom niet aan het licht, omdat de jongen nadat de foutief geadresseerde brief en de val- sche entree in het boekje door de post ambtenaren waren vergeleken en ge sanctioneerd, de ontbrekende letters van den naam en plaats in het boekje bijschreef. Uiteraard konden deze ma nipulaties slechts op zeer geringe schaal worden uitgevoerd, omdat slechts wei nig namen en plaatsnamen zich tot de ze verbastering leenden. Het geld heeft E. voor een klein ge deelte verbruikt ten eigen bate, het grootste deel was echter bestemd om vorige onregelmatigheden te dekken. De ongeman had n.l. al eerder kleine geldsbedragen uit de kas weggenomen, naar hij verklaarde om zijn moeder, een weduwe, te helpen. De ontbrekende be dragen liepen echter steeds meer op en zoo heeft hij telkens nieuwe verduiste ringen gepleegd om het eene gat met het andere te stoppen. Buiten de adres- senvervalsching heeft E. nog een keer effecten weten te bemachtigen, welke hij verkocht heeft. Een huiszoeking bij E. heeft een deel van het verduisterde opgeleverd, van 500 was nog 225 over en de effecten zijn eveneens teruggevonden. E. is in het huis van bewaring opge sloten. EEN GOUDEN BRUILOFT. De Segeerstraat alhier was vandaag in vlaggentooi gestoken ter eere van het echtpaar P. C. Vermeulen en L. van den Berg, die op 20 October 1887 op resp. 25 en 26 jarigen leeftijd te St. Maartens dijk in het huwelijksbootje zijn gestapt. Ter aardebestelling Karei Mijnheer. Op de algemeene begraafplajats al hier is hedenmorgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den 20-jarigen Karei Mijnheer, die ten ge volge van een hevigen val is overleden. Verschillende vrienden en kennissen uit de wielrennerswereld waren aanwezig en namens hen heeft de heer H. A. Men- tink het woord gevoerd. Als predikant sprak ds. P. J. F. van Voorst Vader aan het graf van den jongen man, die aan zijn moeder en broers op zoo'n tristige wijze is ontrukt. HET PLANTSOEN OP DEN DAM. De weken na de onthulling van het Monument op den Dam voor H. M. de KoninginMoeder hebben aangetoond, dat er nog steeds menschen zijn, die het gras vlak rond het monument niet ont zien. Men is nu begonnen met het gras perk zoo te vergrooten, dat ook de boo- men daarin vallen, en dan zullen bo vendien witte paaltjes op de hoeken aangeven, dat men het gazon moet ont zien. De Oranjebloemen, die het minder goed deden, zullen volgend jaar door andere vervangen zijn en ook voor de andere gazons zijn beplantingen met rozen, heesters en verschillende soorten bloemen in voorbereiding, zoodat in het volgend jaar het plantsoen een heel an der aanzien zal hebben dan dit jaar het geval was. DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen in onze» ge meente onderging deze week weinig ver andering. Was het aantal de vorige week 575, thans is dit 572, dus een verminde ring met 3. In de werkverschaffing wer den 90 personen geplaatst. AAGTEKERKE. Uitgaande van de Ger. Vereeniging voor drankbestrijding te Middelburg, werd alhier door den hr, Looff uit Middelburg een propaganda- lezing toegelicht met lichtbeelden ge houden. Vertoond werden de verschil lende strafgevangenissen in ons land alsmede een strafgevangenis uit de 17e eeuw. De vergadering was door onge veer 50 personen bezocht. ARNEMUIDEN. Het is weer al eenige jaren geleden dat er in deze gemeente een landbouwcursus gedurende de win termaanden gegeven werd. Er was de laatste jaren geen landbouwonderwijzer in de gemeente. Thans kunnen de jonge landbouwers zich gelukkig prijzen dat er weer een landbouwcursus gegeven zal worden, welke geleid zal worden i r j ^en ^eer P- C. van Maelsaecke hoofdonderwijzer der O. L. school die reeds verschillende cursussen leidde. Maandagavond jl, werd de cursus be gonnen met een 18 tal deelnemers van Arnemuiden en Nieuw- en St. Joosland. De heer E. Verlare van Nieuw en St. Joosland opende dezen cursus. Daarna werd het woord gevoerd door de heeren C. Franse te Kleverskerke en M. Klei- nepier 't Zand bestuursleden van den kring Walcheren der Z.L.M. WESTKAPELLE. Donderdag a.s. des nam. half 7 komt de Raad alhier in openbare vergadering bijeen. Punten ter behandeling o.a.: Aanbie ding gemeente-begrooting 1938; bespre king deelname spaarregeling steun B, bespreking deelname steunverleening kleine landbouwers, bepalingen aanstel ling van personen op arbeidscontract Zift gif niet geroepen tot groote din gen, doet dan de kleine getrouw. RAAD VAN ZOUTELANDE, ZOUTELANDE. Dinsdagmiddag ver gaderde de Raad voltallig. Er w,as in gekomen een verzoek van den heer A. Koppejan e.a. tot onttrekking a^an het openbaar verkeer van het Meliskerk- sche pad. Het werd in handen gesteld v,an B. en W. om advies. Een verzoek van de Centrale Espe ranto Propagandacommissie om mede werking tot het geven van cursussen: in Esperanto werd afgewezen. Len verzoek van de Kon, Ned. Automobiel club om verlaging v,an de personeele belasting voor motorrijtuigen werd eveneens afgewezen. B. en Wi. stelden voor om niet mede te werken tot het invoeren van een spaarregeling voor versterking van den B-steun. De heeren Verhage en Ga briel s e stelden voor om wel mede te werken. B, en W. hadden bezwaren tegen deze spaarregeling omd,at er nog al veel adm nistratief werk aan ver bonden zal zijn en door nog meer steun te verleenen de werkloozen in betere conditie zullen raken dan de werkers in het vrije bedrijf. Het voorstel v,an de heeren Ver hage en Gabriëlse werd met twee te gen vijf stemmen verworpen. Dat van B. en W. vervolgens aangenomen. Een voorstel van B. en W. om een steunregeling voor deze gemeente vast te stellen werd aangenomen. De steun bedraagt ten hoogste: a. voor gehuwden en ongehuwde kost winners f 7 per week, benevens f 0,50 per week per gezinslid boven de twee personen tot een maximum van t en personen; b. voor kostgangers f 5,50 per week. Op voorstel v,an B, en W. werd be sloten om mede te werken aan de steunregeling aan kleine boeren. B, en W, stelden voor om het ver zoek van J. Meyers en anderen tót demping en rioleering van de sloot, wel ke evenwijdig met den Molenweg loopt af te wijzen en om den Molenweg te verlagen. De kosten van deze verlaging worden geraamd op f 250. Het voorstel werd aangenomen met 6 tegen 1 stem (de heer Verhage). B. en W, stelden voor om in begin sel en onder voorwaarde, dat er geen bijkomende kosten van controle meer zullen worden herhaald, toe te treden tot de door de Vereeniging van Ne derlandsche gemeenten te stichten Fraude-risico-onderlinge van gemeen ten, In het eerste jaar, vermoedelijk 1938, zal f 7,50 per f 1000 gewaarborg de som moeten worden bet.aald, terwijl voor f 2000 gewaarborgd moet worden. Aangenomen. Besloten wordt een nieuwe dupli cator aan te schaffen voor ten hoog ste f 50. De begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voot 1938 werd goedge keurd, Ze vermeldt een totaal aan ont vangsten en uitgaven van f 7370. Het batig slot v,an het vorig d enstjaar werd geraamd op f 2379 en de onvoor ziene uitgaven op f 1414. Na overleg met het schoolbestuur werd .op voorstel van B. en W, de ver goeding per leerling van de Chr. school vastgesteld voor 1938 op f 9,50. De gemeentebegrooting 1938 gaf geen aanleiding tot algemeene beschouwin gen. Ze werd n tien minuten door den Raad behandeld en vastgesteld. De ge wone dienst bevat een totaal aan ont vangsten en uitgaven van f 24255, de post onvoorzien bedraagt f 799 en het batig slot van den vorigen dienst f 2000. B. en W. stelden voor te besluiten om voor den .aanleg van den nieuwen weg tusschen den Zwaanweg en den Langedamschenweg aan te koopen een strook grond ter breedte van 10 meter en over een lengte van ten hoogst 500 meter tegen een vergoeding van 1 cent per m2 per jaar totdat de aanliggende grond bebouwd wordt, doch n et langer dan 15 jaar. Van al de betrokken grond eigenaren hebben alleen de eerste twee van den Zwaanweg af, zich bereid ver klaard om hun grond ,af te staan op de voorwaarden in het vodrstel van B, en W. vermeld. Hoewel B. en W. het liefst met den aanleg van den Langedamschenweg wa ren begonnen, achtten zij het gewenscht om, nu het niet anders kan, van den Zwaanweg -af te beginnen en den nieu wen weg daar aan te leggen, maar met de verharding te wachten tot er aan gebouwd wordt. Het werk zal in werk verschaffing worden uitgevoerd. Alge-' meen werd door den Raad betreurd dat de aanleg niet kan worden begonnen bij de Langedamschenweg. Het voorstel van B, en W. werd z. h. s. aangenomen. BORSSELE. Een ladder, waarop mej. E. de M. stond, terwijl ze aan het schoonmaken was, gleed uit en de schoonmaakster viel met de ladder op den grond. Zij bezeerde zich zoo, dat men besloot den dokter te ontbieden. Dokter Kievit constateerdei dat de rechterpols was gebroken en verbond het gebroken lichaamsdeel. IERSEKE. Het 8-jarig dochtertje van den hoofdonderwijzer J, Jonkheer viel bij het touwtje springen op het school plein en brak een been. Dokter Polder man verleende heelkundige hulp, IERSEKE. Met de oesterverzending blijft 't over het algemeen goed gaan, de vraag is, gezien de voorraad heel goed. De concurrentie van kleinere soorten, speciaal naar België is groot, naar En geland minder, omdat daarheen meer groote soorten gaan. Het „pannenvaren", oftewel het in winterstal brengen van de aangeslagen oesterpannen is in vollen gang. Een drukte van belang om zoo n 4.000.000 pannen binnen te halen. Menigeen ver dient er een stuk brood aan. Dinsdagavond hield de Nederl. Chr. Blindenhond een propaganda-avond in de Geref. Kerk. De zangvereeniging S. D.G. gaf haar medewerking. Ds. Van Egmond sprak een openingswoord, waarna de heer C. Wagemaker van Hil- legersberg een lezing hield over „Het lichtlooze land". Veel werd daarin ver teld waar de menschen stil van werden. Soli gaf een prachtig gezang ten beste waarna ds. Mooy (Evangel, predikant de vergadering sloot. WEMELDINGE. De rijksveearts heeft geconstateerd, dat het vee van den landbouwer De Zeeuw, niet lij dende is aan mond- en klauwzeer. MOND- EN KLAUWZEER. Weer een doodelijk geval. COLIJNSPLAAT, Onder het vee van den landbouwer H, de L., dat lijdende is aan mond- en klauwzeer, heeft zich het tweede geval met doodelijken afloop voorgedaan. De vorige week is een kalf je en thans is een koe bezweken, KAMPERLAND. De laatste week breidt het mond- en klauwzeer hier ter plaatste zeer uit. Vijf gevallen doen zich thans voor. Dit 5de geval is geconsta teerd onder het vee van den landbou wer C. de Kam. EEN „HAUSSE" IN DE UIEN. KAMPERLAND. De prijsstijging der uien heeft te dezer plaatse tengevolge, dat de commissionairs elkaar als het ware verdringen om dit product bij de landbouwers te koopen. Zelfs uit andere plaatsen, onder anderen uit Zd. Beve land, komen de handelaars om dit pro duct, doch niet altijd met het gewenschte g'evolg, daar de landbouwers hun voor raad schaars afgeven. TENNIS- Het tournooi om den Koning Gustaal- beker. Gisteren is de loting' verricht voor het internationaal landen-tournooi 'om den Koning Gustaafbeker. In de eerste ronde, welke uiterlijk 29 November a.s. geëindigd moet zijn, zal Nederland een uitwedstrijd spelen tegen Zweden, terwijl Monjaco naar Noorwegen zal moeten reizen. In de halve eindstrijden, welke vóór 19 December moeten worden ge speeld, komt de winnaar van den wedstrijd Zweden-Nederland tegen Duitschland uit en de winnaar van Noor- wegen-Monaco tegen Denemarken. De finalisten, welke na deze twee wedstrij den bekend zullen zijn, kunnen elkaar dan tot uiterlijk 9 Januari 1938 ontmoe ten, terwijl de winnaar in de challenge- round van 21-23 Januvari zal moeten uitkomen tegen den houder van den be ker, Frankrijk. SCHAKEN. Botwinnik wint zevende partij tegen Loewenfisch. De zevende partij van de schaak- match om het kampioenschap van de Alle Gero-artikelen worden geleverd door Bij het aanschaffen van een Gero-Zilver of -Zilmeta Cassette, is U dan verzekerd van een vakkundig advies, bij het ma ken van Uw keus uit de vele modellen. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: UKKEL: Vrij schoon weder, doch plaatselijk mist en nevel. Weinig veran dering in temperatuur. Nachtelijk mini mum 5 graden. Wo. 20 Oct. Zon op: 6 h 35; onder: 16 h 54. Licht op: 17 h 24. Maan op: 16 h 56; onder: 7 h 19. L.K.: 26 October. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: October. Hoogwater. Laagwater. Wo. 20 1.01 13.12 7.20 19.53 Do. 21 L37 13.49 8.01 20.34 Vr. 22 S 2.20 14.35 8.44 21.16 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: October. Hoogwater. Laagwater. Wo. 20 3.00 15.16 8.24 20.44 Do. 21 3.42 15.55 9.01 21.23 Vr. 22 S 4.25 16.39 9.46 22.10 Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). De strijd in het Verre Oosten. En daartoe aan de negen-mo- gendheden-conferentie deelne men. De correspondent van de Asahi te Rome heeft aan zijn blad bericht, op grond van interviews met gezagheb bende Italiaansche politic dat de Ita- liaansche regeering besloten heeft deel te nemen aan de conferentie van Brus sel wanneer Jap;an dit verlangt en van neer een overeenkomst dienaangaande tot stand komt met de Duitsche regee ring, In d t geval z,al de houding van Italië als volgt zijn: le. Japan mag niet worden be schouwd als aanvaller. 2e. Geen anti-Jap,ansche resolutie mag worden aangenomen en geen sanc ties zullen mogen worden toegepast. 3e. De houding van Japan zal wor den verdedigd Ms zijnde een tegen wicht tegen de intr ges van de Sowjet- Unie. Chineesch succes. Een officieel bericht uit Nanking meldt, dat de Chineesche legers :'n de provincie Sjansi opnieuw successen be haald hebben. O.a. zou de stad Joean- ping heroverd zijn. Japansche vorderingen bij Sjanghai. Volgens een mededeeling van den woordvoerder van het Japansche leger, zouden de Japanners gisteren een ge Chineesche stellingen ten N.W. van Sjanghai bezet hebben. Ook vand.aag woedde de strijd in de omgeving van Sjanghai weer fel. Aan beide zijden moeten talrijke dooden zijn gevallen. Chineesche jonken in den grond geboord, De woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat Japansche vl egtuigen op de Gele rivier ten Zui den van Tsinan een zestigtal jonken tot zinken hebben gebracht, die solda ten en munitie vervoerden. Hij deelde mede, dat de Japansche vliegtuigen „alle jonken zouden bombardeeren, die voor mil'taire transporten dienst doen." Chineesche guerilla. Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chineesche troepen, die een tactiek van guerilla-voehing n Noord-Chma Sowjet Unie tusschen Botw nnik en Loewenfisch is door Botwinnik gewon nen. Deze heeft thans van de zeven partijen drie gewonnen. Twee partijen werden door Loewenfisch gewonnen en twee partijen waren remise.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1