Gevaarlijk spel. KRONIEK van den DAG. ZEELAND. middelburg. Laat NoVEMbER ZORCjEN TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 18 OCTOBER 1937. No. 245. Uit het Engelsch van PAUL TRENT. BINNENLAND. Het vaccinatie-probleem. HEFFING OP BOTER WEDEROM VERLAAGD. MOTORRIJTUIGENBELASTING EN TERTIAIRE WEGEN. MIDDELBURG. WALCHEREN. Mei voor LeVENSVE RZ EkERINq- Sluit in de Lente van Uw leven een verzekering bij de Nationale. Vraagt inlichtingen RAAD VAN SEROOSKERKE. De begrooting aangenomen. Een rechtsch offensief in Ar agon op komst. Er is de laatste weken in Spanje niet veel veranderd. Alleen in het hooge Noorden, in Asturië, vorderen de troe pen van generaal Franco, onder het di- rectc bevelhebberschap vai}_ Êeneraal Davila staande, nog gestadig. Zooals men weet, hebben deze troepen de Baskische provincies onlangs veroverd (de val van Bilbao was het sluitstuk dezer opera ties). Het ziet er naar uit, dat Asturië, dat grootendeels verdedigd wordt door mijnwerkers (het mijngebied hier is steeds een fel roode politieke haard ge weest) eerlang het lot van het Basken land moet deelen. De Asturische arbei ders strijden geheel geïsoleerd: allé ver bindingen met het linksche Spanje, ook die over zee, zijn verbroken. Hun recht- sche tegenstanders zijn veel en veel be ter gewapend en kunnen ten allen tijde zoo noodig nog versterkingen laten aan rukken. Vermoedelijk zou Asturië (en daarmee het geheele Noorden) reeds in handen van Franco zijn gevallen, indien onmid dellijk na den val van Bilbao de link- schen niet een offensief in Aragon had den ontketend, waardoor Franco het noodzakelijk oordeelde een deel van de troepen, die het Baskenland onderwier pen (in 't bijzonder de Italiaansche regi menten) naar dit front te dirigeeren. Men zal zich herinneren, dat wij destijds op de beteekenis van dit linksche offen sief wezen. Van het begin van den bur geroorlog af, was hier maar weinig ge vochten. Aragon grenst aan Catalonië en het linksche front werd hier door Catalaansche troepen bezet. Maar als een gevolg van de aanhoudende anarchie in Catalonië, welke zich tot in het leger uitstrekte, kon dit leger vrijwel niets uitrichten. Franco profiteerde hiervan: de frontlijn in Aragon hoefde hij niet sterk te bezetten. Hij hield zijn handen als 't ware vrij voor den opmarsch naar Madrid, Eenige weken geleden, tijdens den val van Bilbao, kwam er echter op eens verandering in de situatie. Een nieuwe uit Madrid gestuurde generaal wist orde onder de Catalaansche troe pen te brengen en er werd een offen sief ontketend. Dit feit bracht een ge heel nieuw element in de situatie. Men vroeg zich af, wat er wel de gevolgen van zouden kunnen worden. Immers Franco kwam nü voor de noodzaak te staan, ook in Aragon meer troepen en materiaal in den strijd te werpen. Er is thans reeds eenige teekening in die gevolgen gekomen. In tegenstelling met de aanvankelijke resultaten, zijn de linkschen er niet in geslaagd, hier zeer groote vorderingen te maken. Het doel van hun offensief was de belangrijke stad Saragossa. Zoowel ten N.O. als ten Z.O. er van drongen ze weliswaar de li nies der rechtschen een eindweegs te rug, maar van een werkelijke directe bedreiging van Saragossa is nog geen sprake geweest. De versterkingen, wel ke Franco hier liet aanrukken, bleken al spoedig voldoende om den opmarsch der linkschen vrijwel overal tot staan te brengen. Sinds eenige dagen heerscht nu ook aan het front van Aragon een mili tair evenwicht. En het ziet er allerminst naar uit, dat de linkschen er alsnog in zullen slagen hier zooveel successen te behalen, dat het totale beeld van den toestand er veel door gaat veranderen. Integendeel veeleer, volgens berichten uit het rechtsche Spanje bereidt Franco zich voor op een geducht tegenoffensief. Hij zou het zwaartepunt van den totalen strijd nu maar eens van Madrid naar Aragon willen verleggen. De voorberei dingen voor het tegenoffensief moeten reeds tamelijk ver gevorderd zijn: troe pen aan andere fronten onttrokken, zijn in grooten getale reeds bijeengebracht en met de gebruikelijke „koortsachtige haast vindt een uitgebreide materiaal 13). De piketboot, die hem aan wal zou brengen, kwam langszij en met anderen, Kwam ook Furber aan boord. Hij trok zijn wenkbrauwen op toen hij Guy met zijn oppasser zag, die het koffertje droeg. „Er op uit?" vroeg hij terloops. „Ja, naar de istad". „Ik kom er juist vandaan. Heb je een boodschap voor de Camerons?" „Zij gaan ook", „En juffrouw Glyn?" „Ook". Furber dacht eenige seconden na en nam een besluit, nik geloof, dat ik met je naar het sta tion ga. Ik zou juffrouw Glyn graag even willen spreken. Je bent zelf verliefd en zult het dus begrijpen", zei hij luchtig. „Ik ben bang dat je niet veel tijd zult hebben om met haar te praten", zei Guy kalm. Ze kwamen een paar minuten vóór de trein vertrok, aan het station. Terwijl Hallam naar het loket ging, haastte Fur ber zich naar het perron, Valda zag hem eerst en hij wenkte haar. Mevrouw Ca meron en Stella stapten juist in. voorziening plaats. Het schijnt dat men zeer spoedig het begin van den aanval kan verwachten, Italiaansche troepen zullen 't spits vermoedelijk weer afbij ten. In de Italiaansche pers wordt alvast bij voorbaat hoog opgegeven van de „heerlijke" prestaties, welke de zwart- hemden ook hier „natuurlijk" gaan le veren. i'u iiJIi Het is niet onmogelijk, dat Franco denkt, een geweldige overwinning in Aragon te kunnen behalen, een overwin ning, welke beslissend genoemd zou moeten worden voor de verdere ontwik keling van den burgeroorlog in zijn ge heel. Het kan geen zin hebben, zich te verdiepen in de vraag, of dergelijke ver wachtingen, gezien de resultaten der laatste weken, niet wat hoog gespannen zouden zijn. De naaste toekomst zal daaromtrent wel het een en ander open baren in den vorm van spekende feiten. De minister zal een commissie benoemen, om de zaak princi pieel te onderzoeken. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende verlenging van den geldigheidsuur van tijdelijke bepa lingen betreffende de vaccinatie. De aan leiding tot de na 1928 steeds herhaalde opschorting van den vroeger bestaanden indirecten vaccinatieplicht mag geacht worden bekend te zijn. Met zijn ambtsvoorganger is de hui dige minister van oordeel, dat het prin cipieel aan de orde stellen van het vac cinatieprobleem noodzakelijk is. Hij meent intusschen, dat hiermede een aan vang moet worden gemaakt door de in stelling van een staatscommissie, aan welke wordt opgedragen te onderzoe ken: i t j jj| le. Of het wenschelijk is de bestaande bepalingen betreffende den vaccinatie plicht, waarvan de werking is opge schort, hetzij terstond, hetzij geleidelijk weder in werking te doen treden, en, zoo deze vraag ontkennend wordt beant woord, 2e of het wenschelijk is deze bepalin gen te doen vervallen, zonder dat tot eenige nieuwe regeling van de vaccina tie wordt overgegaan, dan wel, 3e of het wenschelijk is ten aanzien van de vaccinatie een nieuwe regeling te treffen, en, ja, hoe zij behoort te luiden. In verband met het vorenstaande acht de minister van sociale zaken het nood zakelijk een opschorting van de bepa lingen der besmettelijke ziektewet be treffende de vaccinatie voor den duur van twee jaren voor te stellen. De heffing op boter is voor deze week vastgesteld op 40 cent per kg (vorige week 45 cent). De heer De Geer heeft een amende ment voorgesteld op het wetsontwerp tot wijziging van de motorrijtuigenbe lastingwet en van de wet van den 6den Oct. 1934 tot instelling van een ver- keersfonds, inzonderheid met het oog op het belang der tertiaire wegen. Het amendement stelt voor, dat de provin ciën het haar met 1937 in uitzicht ge stelde percentage van de opbrengst der desbetreffende belastingen zullen be houden, echter met wijziging van de be stemming in dier voege, dat 35 pet wordt besteed voor de secondaire en 5 pet. voor de tertiaire wegen. „Wat is er gebeurd, zeg het me vóór Hallam komt", „Mijn moeder is ziek en ik ga naar de stad. Mevrouw Cameron en Stella gaan met me mee, dat is alles". „En Hallam?" „Ik geloof dat hij ook mee gaat", „Hoe staat het met het engagement? Is het af?" „Neen, ondanks mevrouw Cameron's tegenstand. Ze zal het wel niet prettig vinden als ze Hallam ziet". „Daar komt hij aan. Waar kan ik je in de stad treffen, het is van belang Zij gaf hem het adres van een particu lier ziekenhuis, dat hij voor zichzelf her haalde. „U hoeft er niet over te tobben, Ik zal er wel voor zorgen dat hun verlo ving niet lang duurt. Adieu". Ze slapte de coupé in en onmiddellijk daarna kwam Guy aan. Een kruier zette zijn valies onder de bank en Hallam ging in een hoekje bij het raam zitten. „Waar logeer je", vroeg Furber? „Als mijn vader soms mocht komen, wil je hem dan zeggen dat ik op zijn kamers in St. James ben en daar een week blijf". „Hoe is het adres?" „Ryderstraat 42". Furber krabbelde het op een stukje papier en noteerde tegelijkertijd het adres, dat Valda hem gegeven had. Toen Wielrenner overleden. De 20-jarige K, Mijnheer, die op Zon dag 3 Oct. onder 's Heer Arendskerke een ernstige val met zijn racefiets maak te, is na 14 dagen buiten kennis te heb ben gelegen, Zondagmorgen in het gast huis alhier overleden. Straatverlichting bij Dam-Plantsoen. De verwijdering der transformator-zuil op den Dam heeft ook de wegneming der ter plaatse aanwezige electrische lantaarn, die voor het verkeer ongunstig stond, meegebracht. Op verzoek van B. en W. hebben de directeuren van de bedrijven en van de gemeentewerken benevens de commissa ris van politie overleg gepleegd omtrent de meest gewenschte nadere regeling der verlichting aldaar, mede g'elet op de tot stand gekomen plantsoen-wijzigin gen. De resultaten van dat overleg, met welke B. en W. zich volkomen kunnen vereenigen, zijn uitgewerkt op een aan den Raad overgelegde teekening. Het plan voorziet in het plaatsen van 2 avond- en nachtlantaarns op vlucht- heuveltjes, de verdwijning van bestaan de electrische avond-lantaarns (consol- les) aan de Noordzijde en de Zuidzijde van den Dam, terwijl de in den aanbef dezes bedoelde wegneming eener elec trische avondlantaarn nabij de Graan- beurs bestendigd zal blijven. Na voltooiing van een en ander zal alsnog worden bekeken of ook de avond en nachtlantaarn (console) bij de Korte Delft buiten gebruik kan worden gesteld. Een der nieuwe lantaarns is als elec trische-, de andere als gaslanlaarn ge dacht, zulks met het oog op mogelijke storingen in de stroomlevering. De uit voeringskosten zullen totaal 470 be- loopen, de jaarlijksche kosten der open bare verlichting zullen vermeerderen met 78.85 of als de lantaarn aan de Korte Delft ook verdwijnt, met 45.35. Dezer dagen zullen bij het plantsoen twee provisorische vluchtheuveltjes wor den aangebracht om een beeld te geven van de gedachte plaatsen voor lantaarns, welke van eenzelfde type zullen worden als die, aanwezig op het traject Blau- wendijk-Vlissingsche Singel. De vluchtheuveltjes komen dan ter hoogte van de thans aanwezige verkeers- lijnen en zullen dan tevens de plaats van die lijnen innemen. Auto in brand. Zondagmiddag was een automobilist op den Veerschen weg nabij den Kruis weg bezig zijn wagen te repareeren toen deze in brand vloog. Gelukkig dat de be stuurder buiten den auto was en er ver der niemand in den auto zat, zoodat persoonlijke ongelukken niet plaats von den. De bestuurder was de heer P. J. H. S. uit Kwadendamme. Hij had den wagen van een vriend geleend en reed in de richting VeereMiddelburg, toen hij be merkte, dat hij met een lekken band reed. Terwijl hij bezig was een nieuwen band om te leggen, sloegen de vlammen plotseling uit den wagen. De Veersche politie, die spoedig met twee minimaxen aanwezig was, kon de auto niet meer redden en deze ging dan ook geheel ver loren. BIGGEKERKE. Geslaagd voor het examen van sergeant-vliegtuigmaker (houtbewerker) de korporaal C. A. de Moor, thans te Soerabaja, afkomstig van Biggekerke. Penningmeester met de kas vertrokken. O. EN W. SOUBURG, Dezer dagen kwam het bestuur van de voetbalclub van werkloozen alhier tot de conclusie, dat met het vertrek van hun penning meester, C. J. M. S., naar Rotterdam, hun kas van ongeveer 40, zich ook naar Rotterdam had begeven. Tegen den penningmeester, die wei gerde de kas over te dragen, is proces verbaal opgemaakt. Alhier is opgericht 'een kinder zangkoor, met aanvankelijk 35 leden. Als directeur zal optreden de heer H. A. van Duijvenvoorde. Het voorloopig bestuur bestaat uit mevrouw Gabriëlse- Korndörffer en de heeren L, D. v. d. Klooster en W. Mijnsbergen, OOSTKAPELLE. Dat Oostkapelle als badplaats gewaardeerd wordt, getuige de vele bezoekers in het afgeloopen sei zoen. Niet minder dan 870 personen heb ben alhier korter of langer tijd verblijf gehouden en zeker ware dit aantal nog aanzienlijk hooger geweest wanneer niet wegens plaatsgebrek velen teleurgesteld moesten worden. Het mond- en klauwzeer, dat hier drie weken geleden bij 't vee van 'n land bouwer werd geconftateerd, en zoolang zich tot dien eenen veestapel beperkte, is thans onder het vee van A. W. en de weduwe P. de V. ook geconstateerd. SEROOSKERKE. Zaterdagmorgen ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Dregmans, voltallig. Ingekomen was o.a. de begrooting van den Vleeschkeuringsdienst, kring Oost kapelle, met een eindcijfer van 6368. Devoorz. deelde mede, dat de grond der gemeente bij het slachthuis voor 3 jaar is verhuurd aan P. Riemens voor 15 en aan den Zoekweg aan Iz. Melse voor 2 jaar tegen ft 51.25. Een voorstel van B. en W. om aan J. Koppejan, thans te Oostkapelle, voor het 2e halfjaar 1937 ontheffing van honden belasting te verleenen, werd z. K st. goedgekeurd. Een voorstel van B. en W. tot het ge ven van een crediet aan hun college ter invoering van de spaarregeling voor B- steun aan de werkloozen, werd even eens z. h. st. aangenomen. Een voorstel van B. en W. tot deel neming in de Fraude-onderlinge van de Ver. van Ned. Gemeenten, werd door den v o o r z. nader toegelicht. De te betalen premie voor 1938 zal ongeveer f 7.50 per 1000 bedragen, terwijl deze premie in de toekomst vermoedelijk aanmerke lijk lager zal zijn. Er zijn thans bijna 500 gemeenten aan gesloten. De heer Goedbloed zeide dat dit voorstel hem niet welgevallig kan zijn. De Ver. van Nederl. Gemeenten gaat z.i. te ver en treedt zonder noodzaak in aan gelegenheden van particuliere instellin gen welke wij voldoende in Nederland bezitten. Eveneens laakte spr. het, dat deze vereeniging een herverzekering heeft gesloten of zal sluiten met een bui- tenlandsche maatschappij. Waar wij steeds worden verzocht om alles zoo veel mogelijk uit eigen land te betrek ken, zal door deze handeling een deel van de belastingpenningen naar het bui tenland vloeien. De heer J o b s e vroeg, nam hij afscheid en ging regelrecht naar het telegraafkantoor, De trein vertrok en het was stil in de coupé. Mevrouw Cameron's gezicht sUond woedend, terwijl ze in een tijd schrift keek Stella stond op en ging tegenover Hal lam zitten. „Ik zou graag zoo gauw mogelijk met je vader spreken", zei mevrouw Came ron plotseling. „Ik zal hem bij u brengen". „Vanavond zal het te laat zijn. Wij zullen in hëU Langham hotel logeeren. Misschien wil je hem wel vragen of hij me morgen wil bezoeken", „Ja, maar mag ik u verzoeken het denj ouden man niet al te moeilijk te maken. Hij heeft al verdriet genoeg", antwoord- de Guy ernstig. j „Moeder wees toch vrienden. Als u het wilt, zal ik beloven Guy nielt te trouwen tot u uw toestemming geeft", zei Stella impulsief. Het was het eerste misverstand dat er tusschen haar en haar moeder was. Ze had haar innig lief en was bereid tolt elk offer, behalve dat eene, om maar weer goede vrienden te zijn. Mevrouw Cameron's gezicht klaarde op en ze wendde zich tot Guy. „Wil je me dezelfde belofte geven?" vroeg ze scherp. „Ja, Stella en ik denken hetzelfde. Ik weet zeker dat ze nooilt gelukkig zou zijn zonder uw toestemming", antwoord de hij kalm. „Ziezoo dat is dan afgemaakt. Nu zijn wij goede vrienden",, zei Stella vroo- lijk en gaf Guy een blik die zijn hart deed bonsen. Toen ze Waterloo bereikt hadden, zorg de hij dat hun bagage op 'n taxi werd ge zet en wenschte hen goeden nacht, Zeg gende dat hij den volgende morgen met zijn vader zou komen. Toen reed hij naar Ryderstraat en vroeg den portier van de kamers of zijn vader thuis was. Op het beveslügend antwoord ging hij met de lift naar boven en klopte aan de deur van de zitkamer. Er kwam geen anttwoord dus draaide hij den knop om en ging binnen. Klaarblijkelijk was zijn vader naar bed gegaan. Hij opende de verbin dingsdeur; het electrische licht was aan en mijnheer Hallam zat in zijn leunstoel, het gezich't bedekt met de handen. Op tafel, dicht bij hem, lag een revolver. „Vader", zei Guy en vloog op hem toe. Mijnheer Hallam keek met verwezen blik op. „Ben jij daar? Goddank", Zei hij fluis terend „U wilde u toch niet „Wat kan ik nog anders doen. Nie mand wil me geld leenen. Ik ben goed verzekerd. Als ik dood ben zul je een paar duizend pond krijgen". „U moet wel krankzinnig zijn om aan zooiets te denken. God zij dank, dat ik of de uitkeeringen volledig zullen zijn en of ook is vernomen naar premies van an dere maatschappijen. De v o o r z. gaf toe, dat de premie in eerste instantie hem hoog voorkomt, doch het vooruit zicht bestaat dat in de toekomst aan merkelijke verlaging zal kunnen plaats hebben. Winst zal door de vereeniging niet worden gemaakt. Spr. zeide voorts, dat de uitkeeringen ten volle zullen ge schieden, doch dat premies van andere instellingen hem niet bekend zijn. Het voorstel van B. en W. om aan te sluiten wordt hierna met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. (Tegen Goedbloed en Job- se). Een voorstel van B. en W. tot inwil liging van het verzoek van Iz. Geschiere en zes anderen, om in den Wilgenhoek- weg een straatlantaarn te plaatsen, werd z. h. st. aangenomen, mits Geschiere op zijn terrein de plaatsing toelaat, wijl de weg aldaar te smal is voor plaatsing. Een voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de verordening, regelende de eischen van benoembaarheid enz. van den veldwachter, werd z. h. st. goedge keurd. Hierna stelde de v o o r z. de behan deling der gemeentebegrooting 1938 aan de orde. Algemeene beschouwingen wer den niet gehouden. Bij de artikelsgewijze behandeling vroeg de heer J o b s e, of B. en W. een bedrag van 250 voldoen de achten voor het aanleggen van het nieuwe gedeelte der begraafplaats. De v o o r z. antwoordde ontkennend, doch B. en W. meenden met dit bedrag voor 1938 te kunnen volstaan. De heer J o b- s e achtte het bedrag te gering en stelde voor dezen post aanmerkelijk te verhoo- gen. De heer Goedbloed had dezelf de opvatting. Na verdere bespreking werd z. h. st. besloten dezen post te stellen op 400. Bij het desbetreffende artikel stelden B. en W. voor het bedrag bedoeld in het 5e lid van art. 101 der L.O.-wet 1920 over het jaar 1938 per leerling vast te stellen op 9, z. h. st. aangenomen. Hierna werd de begrooting met een post van 1082 onvoorzien, voor den gewonen dienst z. h. st. vastgesteld op f 34.953 en voor den kapitaaldienst op 223. De V o o r z. deelde mede, dat niet meer op de agenda kan worden geplaatst een missive van den minister van sociale zaken, inzake steunverleening aan klei ne boeren. Niemand had bezwaar tegen behandeling. Nadat de v o o r z. breed voerig deze steunverleening had uiteen gezet en met voorbeelden aangetoond, wie wel en wie er niet onder kan vallen, werd z. h. st. besloten medewerking te verleenen. VEERE. Een vroege en plotselinge werkverruiming is thans in deze ge meente ingetreden door den aanleg van den electrischen kabel naar Zandijk, waarbij gedurende de week van 18 tot 23 October werkgelegenheid is voor on geveer 14 a 15 arbeiders, WESTKAPELLE. Bij den landbouwer J. Roelse is onder het vee mond- en klauwzeer geconstateerd, Dit is het eer ste geval dat zich in deze gemeente voordoet. in de stad kwam. Zoo erg is het toch niet. Die 150 pond die u zond. „Welke 150 pond", vroeg mijnheer Hal lam met inspanning? „Heeft u me dan g'een geld gezonden?" „Neen". Guy keek zijn vader in stomme verba zing aan. HOOOFDSTUK VIII Mevrouw Glyn was in een particu liere ziekenverpleging in een sltraat dicht bij Langham Hotel, en zoodra ze me vrouw Cameron en Stella in het hotel had achter gelaten, ging Valda er di rect heen. De nachtzuster ontving haar met een bezorgd gezicht, „Ik ben zoo blij dat u er is, juf frouw Glyn, Uw moeder is heel ernstig", zei ze. „Zou ze nog kunnen herstellen?" „We vreezen van niet. Het is te be twijfelen of ze den morgen zal halen Er is een maalltijd voor u gereed.,en „Ik zou niet kunnen eten". „U zult al uw kracht noodig hebben. Probeert het" zei de zuster vriendelijk. Een kwartier later trad Valda de kamer binnen. Mevrouw Glyn keek op en glim- lachlte zwakjes. Valda schrok heftig van de verwoesting', die de ziekte had aange richt, Wat was ze altijd trots geweest op haar moeders schoonheid. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5